טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל? כירופרקטיקה הגיחה לעולם בגרסה המודרנית שלה לפני מעט יותר מ- 100 שנים. דניאל דוד פלמר קנדי אמריקאי השיב את המקצוע מהעבר הרחוק אל ההוויה האמריקאית ואל העולם. נכון להיום הכירופרקטיקה בעולם המערבי מהווה מקצוע בריאותי פופולארי ביותר. מספר הכירופרקטים העוסקים במקצוע קטן רק מרופאים ומרופאי השיניים. אז טיפול כירופרקטי מה הוא כולל?

כירופרקטיקה בשפה היוונית משמעותה: כירו = יד פרקטוס = משתמש. כירופרקט במהותו מתמחה באבחון וטיפול בבעיות של עמוד שדרה, מפרקים ושרירים. הכירופרקט מאומן לטפל במגוון רחב של ליקויים בעיקר במערכות עצב, שריר ושלד. טיפול כירופרקטי הוא ידני בבסיסו ואינו עושה שימוש בתרופות וניתוחים. אחת משיטות הטיפול בעמוד השדרה היא הכוונון או ההנעה של חוליות עמוד השדרה. זוהי למעשה הפעלה מדויקת ומהירה של מפרקי עמוד השדרה. כוונון או הנעת החוליות שומרת על טווחי התנועה והתפקוד של החוליות. תפקוד תקין של עמוד השדרה משפיע על התפקוד של הגוף כולו.

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל – רקע

הכירופרקטיקה הפכה זה מכבר למקצוע רפואי מרכזי וחשוב בעולם המערבי. מחקרים רבים מאשרים את יעילות הכירופרקט בריפוי של הפרעות במערכות עצב, שריר ושלד. עוד נוסיף שהכירופרקט לא נעזר לשם כך בתרופות או ניתוחים. הצלחת המקצוע הביאה עמה מעריצים מחד וצרות עין מאידך. על פי בריאן אינגליס – ההיסטוריון הרפואי הבריטי ומחבר הספר "ההיסטוריה של הרפואה" עליית הכירופרקטיקה הייתה אחת התופעות הבולטות בהיסטוריה האמריקאית. בארצות הברית בלבד:

 • עובדים מעל 100,000 כירופרקטים
 • יותר 3,000 כירופרקטים מלמדים ומנהלים את התחום

כל חברות הביטוח הגדולות בארצות הברית כוללות טיפול כירופרקטי בסל הבריאות. כירופרקטים יושבים בסגל המומחים של חברות הביטוח. הכירופרקטיקה והטיפול הכירופרקטי מוכרים כמעט לכול בית. אמרנו כמעט כי יש עדיין חלקים באוכלוסייה שלא נחשפו למקצוע הזה מעולם. אנשים אלה שואלים לעתים: טיפול כירופרקטי מה הוא כולל? למי הוא מיועד? ועוד.

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל כאן בישראל

במדינות רבות בעולם קיימת חקיקה המגדירה את הכירופרקט כרופא ראשוני. הגדרה זאת מאפשרת לו:

 • לאבחן את החולה
 • לטפל בו
 • או להפנות את החולה על פי שיקול דעתו

מצב זה קיים בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה, שבדיה, דנמרק, שווייץ ועוד מדינות רבות. הכירופרקטיקה מוכרת ע"י משרד הבריאות הישראלי. בישראל פועלים מעל 100 דוקטורים לכירופרקטיקה. רובם מאוגדים באיגוד הישראלי לכירופרקטיקה שנוסד בשנת 1984.

בשנים האחרונות השתלבה הכירופרקטיקה בגופים רשמיים רבים בארץ ובכלל זה:

 • בקופות החולים
 • בבתי החולים
 • בצבא
 • אגף השיקום של משרד הביטחון
 • ביטוחי בריאות שונים ועוד

לצערנו, בקרב המכנים עצמם כירופרקטים ישנם גם מתחזים רבים. על הציבור להיות ערים לכך לדרוש לראות את האישורים והרישיונות הנדרשים. כירופרקט בארץ אינו מורשה לתת מרשמים לתרופות, לבצע ניתוחים או פרוצדורות רפואיות חודרניות אחרות.

מה הקשר בן כירופרקטיקה לבין היפוקרטס?

ההנעה או הכוונון של חוליות עמוד השדרה היא פעולה עתיקת יומין. היפוקרטס היווני שחי במאה החמישית לפני הספירה היה הראשון שטיפל בעמוד השדרה. התייחסויות נוספות לטיפולי עמוד השדרה מוצאים גם בכתבים מצריים קדמוניים. גם בכתבים עתיקים של הסינים, הודים ועמים נוספים ניתן למצוא עדויות לשימוש בטכניקות טיפול "לתיקון" בעיות בעמוד השדרה.

טיפול כירופרקטי הגילוי מחדש

הכירופרקטיקה המודרנית "התגלתה" מחדש בארצות הברית לפני יותר ממאה שנים ע"י מומחה קנדי לאנטומיה בשם דניאל דוד פלמר. פלמר ביסס את שיטתו על דבריו של היפוקרטס: "חפש בעמוד השדרה ומצא את שורש המחלה". פלמר ידע שעמוד השדרה מגן על חוט השדרה ועל העצבים היוצאים ממנו. הוא העריך שההפרעה בהולכה העצבית כתוצאה משיבוש מכני (תזוזה של חוליה, לחץ של דיסק על שורש עצב וכו') עלול להוביל לשורה ארוכה של פתולוגיות. תיקון ידני של שיבושים אלו היווה את הבסיס למקצוע הכירופרקטיקה שהלך והתפתח במהירות בצפון אמריקה ומאוחר יותר ברחבי העולם.

כירופרקטיקה הגילוי מחדש

במאה שנות קיומה ובהתבסס על המחקר המדעי המודרני, פיתחה הכירופרקטיקה שיטות טיפול ייחודיות ויעילות בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בשנים האחרונות הושם דגש בהכשרתו ושיפור יכולתו של הכירופרקט לא רק לטפל באיבר הפגוע אלא אף לשקמו באמצעות טכניקות טיפול שונות ובאמצעות סוגי ספורט שונים. עוד שוכללה יכולתו של כירופרקט "לתפור" חבילת תרגילים ייחודית לחולה מסוים תוך הבנה עמוקה של כל מרכיבי הבעיה הרפואית ממנה הוא סובל.

במסגרת הכשרתו מאומן הכירופרקט לזהות ולשפר ליקויי יציבה ולתת ייעוץ ארגונומי מלא הכולל שיפור עמדות העבודה, שיפור תנוחות שינה, שיפור הישיבה ועוד. במידת הצורך יעשה שימוש בעזרים אורתופדיים, כגון: כריות, חגורות גב ומדרסים.

כירופרקט – תהליך ההכשרה

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל
טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

תהליך הכשרתו של הסטודנט לקראת התואר "ד"ר לכירופרקטיקה" נמשכת 7 שנים אקדמיות. הכשרה זו ניתנת בעשרות קולג'ים ואוניברסיטאות ברחבי העולם המערבי המאוגדים בארגון בינלאומי – המועצה ללימודי כירופרקטיקה. ארגון זה כפוף למועצה להשכלה גבוהה ותפקידו לשמור על הסטנדרט האקדמי הגבוה. עם תום הלימודים חייב הסטודנט לעמוד בהצלחה בבחינות הסמכה ממלכתיות בטרם יקבל את הרישיון לעסוק בכירופרקטיקה.

בחלק מן האוניברסיטאות (דנמרק) תכנית הלימודים בשנים הראשונות מיועדת לסטודנטים לרפואה ולסטודנטים לכירופרקטיקה גם יחד. הסטודנטים מתפצלים בשלב של הלימודים הייעודיים. תכנית לימודיו של הכירופרקט כוללת: אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביו-מכניקה, ביוכימיה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, פענוח הדמיה, שימוש במכונות לצילומי רנטגן, טוקסיקולוגיה, עקרונות הכירופרקטיקה, שימוש במגוון מכשירים לריפוי דלקות, אתיקה ומשפט, טכניקות כירופרקטיות ועוד.

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל ומה אינו כולל

1) כולל צעדים פעילים להפחתת או העלמת הכאב

2) כולל שיפור בתנועת ובתפקוד של המפרק / חוליה

3) כולל שיפור בתפקוד של מערכת העצבים

4) כולל שיפור בתפקוד המערכת השרירית ואיזונה

5) כולל טיפולים והנחיות שמטרתן מניעה או צמצום של נזקים עתידיים

6) אינו כולל שימוש בתרופות, זריקות, ניתוחים ופרוצדורות חודרניות אחרות.

טיפול כירופרקטי למי הוא מועיל?

הטיפול הכירופרקטי יכול להועיל לאנשים מכל הגילים. תינוקות ילדים נוער ומבוגרים. לחצים פיזיים ומאוחר יותר נפשיים משמעותיים מופעלים על המין האנושי כבר במהלך שהייתו של העובר ברחם. במהלך גדילתם מוסיפים הילדים להיחשף לפעילות פיזית אינטנסיבית, נפילות ופציעות. לחצים אלו עלולים לגרום לסטיות ושיבושים מכניים בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בגילים של צמיחה וגדילה מהירה ישנה חשיבות עליונה בטיפול מוקדם בבעיות אלו על מנת למנוע עיוותים שמקורם "בפשרה" שעושה הגוף.

חלק מהבעיות במערכות של שרירי ושלד החולים המבוגרים נובעות מחוסר איזון שמקורו בגיל הילדות. הבחנה מוקדמת של עקמת, חוסר שיוון באורך הרגליים, אובדן של קשת כף הרגל ועוד יכול למנוע נזק מתמשך. שיבושים מכניים נוספים הניתנים ל"לתיקון" ע"י הכירופרקט כוללים שינויים ניווניים הנגרמים כתוצאה מטראומה, ליקוי יציבה, ארגונומיה לוקה, גיל, מקצוע, היריון ועוד. טיפול כירופרקטי במקרים אלו מלווה בייעוץ ובאימונים מיוחדים משפר את

תפקודו של המפרק או החולייה ומעכב את קצב ניוונו.

באילו בעיות כדאי לקבל טיפול כירופרקטי?

תקציבי מחקר ענקיים מוקדשים מידי שנה לחקר הגורמים לכאבי הגב התחתון והאמצעים היעילים ביותר לטיפול בו. נתון זה לא מפתיע לנוכח העובדה שארבעה מכול חמישה אנשים סובלים או יסבלו מבעיות של גב תחתון בחייהם והנזקים הכלכליים העצומים הנובעים מכך.

כאבי גב

ממחקרים איכותיים רבים כולל כאלה שנערכו במימון ממשלתי (ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה ועוד) עולה העליונות של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון. המחקרים הללו והעובדה שרוב הפונים לטיפול כירופרקטי מבקשים מזור לכאבי גב תחתון יצרו תחושה של ניצחון "בקרב" להוכחת יעילות בטיפול בכאבי גב תחתון.

ליקויים אחרים במערכת שריר ושלד

בשנים האחרונות מדגיש מקצוע הכירופרקטיקה את כישוריו ואת יכולתו לטפל גם בבעיות נוספות ובכללן:

 • כאבים ובכלל זה כאבי צוואר, גב עליון וגב מרכזי
 • מגבלות תנועה ותפקוד
 • סימפטומים נוירולוגיים הנובעים מחלקי עמוד השדרה השונים

כמו כן מוכשר הכירופרקט לטפל גם בהפרעות בגפיים:

 • בכאבים ובכלל זה כאבי ברכיים, ירך, שוקיים, כפות רגליים ועוד
 • הפרעות בריאותיות
 • ליקויים תפקודיים
 • ושינויים נוירולוגיים הנובעים מהגפיים, גפה עליונה וגפה תחתונה.

הטיפול בהתפתחות כאבי לסתות ותפקוד לקוי שלהם מצוי גם הוא בתחום הידע שלנו.

סחרחורת ורטיגו וכאבי ראש

תוצאות מפתיעות לטובה נמצאו בחקר יעילות הטיפול הכירופרקטי לחולים הסובלים מסחרחורת, ורטיגו וכאבי ראש. סימפטומים נפוצים אלו שבמבט ראשון לא נראים קשורים לתחום הטיפול של כירופרקט הוקלו או נעלמו כאשר נבעו משיבוש צווארי.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת חוליות מקשחת אבחון וטיפול

דלקת חוליות מקשחת אבחון וטיפול

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

בלי כאב אין התקדמות בספורט

בלי כאב אין התקדמות בספורט

בלי כאב אין התקדמות? מסוכן לחשוב כך בכול הנוגע לפעילות גופנית! אין חולק על התרומה של פעילות גופנית לבריאות שלנו. אבל, כמה קשה אנו צריכים להתאמן כדי לשמר ולשפר אותה? מתי פעילות גופנית מפסיקה לתרום לבריאותנו ומתחילה לפגוע בה? 

כאבים בגב התחתון מניעה

כאבים בגב התחתון מניעה

כאבים בגב התחתון? מניעה היא הדרך הנכונה ללכת בה ולא טיפול ושיקום ארוכים ומתישים. מיחושים אלו שאנו חשים בחלק התחתון של עמוד השדרה ובסביבתו הקרובה מהווים את אחת הבעיות השכיחות לאדם בעידן המודרני. באמצעות מספר צעדים פשוטים ניתן למנוע אותם. 

יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס הוא מצב של אובדן כול או חלק מקיעור הטבעי בעמוד השדרה. לעיתים קרובות יופיעו בדף הפיענוח של צילום הרנטגן שהופניתם לבצע בגלל כאבי צוואר או כאבי גב, המילים "יישור הלורדוזיס המותני" או "יישור הלורדוזיס הצווארי". מה המשמעות של המשפט הזה?