טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל? כירופרקטיקה הגיחה לעולם בגרסה המודרנית שלה לפני מעט יותר מ- 100 שנים. דניאל דוד פלמר קנדי אמריקאי השיב את המקצוע מהעבר הרחוק אל ההוויה האמריקאית ואל העולם. נכון להיום הכירופרקטיקה בעולם המערבי מהווה מקצוע בריאותי פופולארי ביותר. מספר הכירופרקטים העוסקים במקצוע קטן רק מרופאים ומרופאי השיניים. אז טיפול כירופרקטי מה הוא כולל?

כירופרקטיקה בשפה היוונית משמעותה: כירו = יד פרקטוס = משתמש. כירופרקט במהותו מתמחה באבחון וטיפול בבעיות של עמוד שדרה, מפרקים ושרירים. הכירופרקט מאומן לטפל במגוון רחב של ליקויים בעיקר במערכות עצב, שריר ושלד. טיפול כירופרקטי הוא ידני בבסיסו ואינו עושה שימוש בתרופות וניתוחים.

אחת משיטות הטיפול בעמוד השדרה היא הכוונון או ההנעה של חוליות עמוד השדרה. זוהי למעשה הפעלה מדויקת ומהירה של מפרקי עמוד השדרה. כוונון או הנעת החוליות שומרת על טווחי התנועה והתפקוד של החוליות. תפקוד תקין של עמוד השדרה משפיע על התפקוד של הגוף כולו.

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל – רקע

הכירופרקטיקה הפכה זה מכבר למקצוע רפואי מרכזי וחשוב בעולם המערבי. מחקרים רבים מאשרים את יעילות הכירופרקט בריפוי של הפרעות במערכות עצב, שריר ושלד. עוד נוסיף שהכירופרקט לא נעזר לשם כך בתרופות או ניתוחים. הצלחת המקצוע הביאה עמה מעריצים מחד וצרות עין מאידך. על פי בריאן אינגליס – ההיסטוריון הרפואי הבריטי ומחבר הספר "ההיסטוריה של הרפואה" עליית הכירופרקטיקה הייתה אחת התופעות הבולטות בהיסטוריה האמריקאית. בארצות הברית בלבד:

 • עובדים מעל 100,000 כירופרקטים
 • יותר 3,000 כירופרקטים מלמדים ומנהלים את התחום

כל חברות הביטוח הגדולות בארצות הברית כוללות טיפול כירופרקטי בסל הבריאות. כירופרקטים יושבים בסגל המומחים של חברות הביטוח. הכירופרקטיקה והטיפול הכירופרקטי מוכרים כמעט לכול בית. אמרנו כמעט כי יש עדיין חלקים באוכלוסייה שלא נחשפו למקצוע הזה מעולם. אנשים אלה שואלים לעתים: טיפול כירופרקטי מה הוא כולל? למי הוא מיועד? ועוד.

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל כאן בישראל

במדינות רבות בעולם קיימת חקיקה המגדירה את הכירופרקט כרופא ראשוני. הגדרה זאת מאפשרת לו:

 • לאבחן את החולה
 • לטפל בו
 • או להפנות את החולה על פי שיקול דעתו

מצב זה קיים בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה, שבדיה, דנמרק, שווייץ ועוד מדינות רבות. הכירופרקטיקה מוכרת ע"י משרד הבריאות הישראלי. בישראל פועלים מעל 100 דוקטורים לכירופרקטיקה. רובם מאוגדים באיגוד הישראלי לכירופרקטיקה שנוסד בשנת 1984.

בשנים האחרונות השתלבה הכירופרקטיקה בגופים רשמיים רבים בארץ ובכלל זה:

 • בקופות החולים
 • בבתי החולים
 • בצבא
 • אגף השיקום של משרד הביטחון
 • ביטוחי בריאות שונים ועוד

לצערנו, בקרב המכנים עצמם כירופרקטים ישנם גם מתחזים רבים. על הציבור להיות ערים לכך לדרוש לראות את האישורים והרישיונות הנדרשים. כירופרקט בארץ אינו מורשה לתת מרשמים לתרופות, לבצע ניתוחים או פרוצדורות רפואיות חודרניות אחרות.

מה הקשר בן כירופרקטיקה לבין היפוקרטס?

ההנעה או הכוונון של חוליות עמוד השדרה היא פעולה עתיקת יומין. היפוקרטס היווני שחי במאה החמישית לפני הספירה היה הראשון שטיפל בעמוד השדרה. התייחסויות נוספות לטיפולי עמוד השדרה מוצאים גם בכתבים מצריים קדמוניים. גם בכתבים עתיקים של הסינים, הודים ועמים נוספים ניתן למצוא עדויות לשימוש בטכניקות טיפול "לתיקון" בעיות בעמוד השדרה.

טיפול כירופרקטי הגילוי מחדש

הכירופרקטיקה המודרנית "התגלתה" מחדש בארצות הברית לפני יותר ממאה שנים ע"י מומחה קנדי לאנטומיה בשם דניאל דוד פלמר. פלמר ביסס את שיטתו על דבריו של היפוקרטס: "חפש בעמוד השדרה ומצא את שורש המחלה". פלמר ידע שעמוד השדרה מגן על חוט השדרה ועל העצבים היוצאים ממנו. הוא העריך שההפרעה בהולכה העצבית בגלל שיבוש מכני (תזוזה של חוליה, לחץ של דיסק על שורש עצב וכו') עלול לגרום לשורה ארוכה של פתולוגיות. תיקון ידני של שיבושים אלו היווה את הבסיס למקצוע הכירופרקטיקה שהלך והתפתח במהירות בצפון אמריקה ומאוחר יותר ברחבי העולם.

כירופרקטיקה הגילוי מחדש

במאה שנות קיומה ובהתבסס על המחקר המדעי המודרני, פיתחה הכירופרקטיקה שיטות טיפול ייחודיות ויעילות בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בשנים האחרונות הושם דגש בהכשרתו ושיפור יכולתו של הכירופרקט לא רק לטפל באיבר הפגוע אלא אף לשקמו באמצעות טכניקות טיפול שונות ובאמצעות סוגי ספורט שונים. עוד שוכללה יכולתו של כירופרקט "לתפור" חבילת תרגילים ייחודית לחולה מסוים תוך הבנה עמוקה של כל מרכיבי הבעיה הרפואית ממנה הוא סובל.

במסגרת הכשרתו מאומן הכירופרקט לזהות ולשפר ליקויי יציבה ולתת ייעוץ ארגונומי מלא הכולל שיפור עמדות העבודה, שיפור תנוחות שינה, שיפור הישיבה ועוד. במידת הצורך יעשה שימוש בעזרים אורתופדיים, כגון: כריות, חגורות גב ומדרסים.

כירופרקט – תהליך ההכשרה

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל
טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

תהליך הכשרתו של הסטודנט לקראת התואר "ד"ר לכירופרקטיקה" נמשכת 7 שנים אקדמיות. הכשרה זו ניתנת בעשרות קולג'ים ואוניברסיטאות ברחבי העולם המערבי המאוגדים בארגון בינלאומי – המועצה ללימודי כירופרקטיקה. ארגון זה כפוף למועצה להשכלה גבוהה ותפקידו לשמור על הסטנדרט האקדמי הגבוה. עם תום הלימודים חייב הסטודנט לעמוד בהצלחה בבחינות הסמכה ממלכתיות בטרם יקבל את הרישיון לעסוק בכירופרקטיקה.

בחלק מן האוניברסיטאות (דנמרק) תכנית הלימודים בשנים הראשונות מיועדת לסטודנטים לרפואה ולסטודנטים לכירופרקטיקה גם יחד. הסטודנטים מתפצלים בשלב של הלימודים הייעודיים. תכנית לימודיו של הכירופרקט כוללת: אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביו-מכניקה, ביוכימיה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, פענוח הדמיה, שימוש במכונות לצילומי רנטגן, טוקסיקולוגיה, עקרונות הכירופרקטיקה, שימוש במגוון מכשירים לריפוי דלקות, אתיקה ומשפט, טכניקות כירופרקטיות ועוד.

טיפול כירופרקטי כולל:

צעדים פעילים להפחתת או העלמת הכאב

 • שיפור בתנועת ובתפקוד של המפרק / חוליה
 • שיפור בתפקוד של מערכת העצבים
 • שיפור בתפקוד המערכת השרירית ואיזונה
 • טיפולים והנחיות שמטרתן מניעה או צמצום של נזקים עתידיים

מה הטיפול הכירופרקטי אינו כולל:

 • אינו כולל שימוש בתרופות, זריקות, ניתוחים ופרוצדורות חודרניות אחרות.

טיפול כירופרקטי למי הוא מועיל?

הטיפול הכירופרקטי יכול להועיל לאנשים מכל הגילים. תינוקות ילדים נוער ומבוגרים. לחצים פיזיים ומאוחר יותר נפשיים משמעותיים מופעלים על המין האנושי כבר במהלך שהייתו של העובר ברחם. במהלך גדילתם מוסיפים הילדים להיחשף לפעילות פיזית אינטנסיבית, נפילות ופציעות. לחצים אלו עלולים לגרום לסטיות ושיבושים מכניים בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בגילים של צמיחה וגדילה מהירה ישנה חשיבות עליונה בטיפול מוקדם בבעיות אלו על מנת למנוע עיוותים שמקורם "בפשרה" שעושה הגוף.

חלק מהבעיות במערכות של שרירי ושלד החולים המבוגרים נובעות מחוסר איזון שמקורו בגיל הילדות. הבחנה מוקדמת של עקמת, חוסר שיוון באורך הרגליים, אובדן של קשת כף הרגל ועוד יכול למנוע נזק מתמשך. שיבושים מכניים נוספים הניתנים "לתיקון" ע"י הכירופרקט כוללים שינויים ניווניים בגב התחתון וגם בצוואר. שינויים אלה נגרמים בגלל טראומה, ליקוי יציבה, ארגונומיה לקויה, גיל, מקצוע, היריון ועוד. טיפול כירופרקטי במקרים אלו מלווה בייעוץ ובאימונים מיוחדים משפר את

תפקודו של המפרק או החולייה ומעכב את קצב ניוונו.

באילו בעיות כדאי לקבל טיפול כירופרקטי?

תקציבי מחקר ענקיים מוקדשים מידי שנה לחקר הגורמים לכאבי הגב התחתון והאמצעים היעילים ביותר לטיפול בו. נתון זה לא מפתיע לנוכח העובדה שארבעה מכול חמישה אנשים סובלים או יסבלו מבעיות של גב תחתון בחייהם והנזקים הכלכליים העצומים הנובעים מכך.

כאבי גב

ממחקרים איכותיים רבים כולל כאלה שנערכו במימון ממשלתי (ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה ועוד) עולה העליונות של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון. כאבים אלו בגב עלולים לנבוע מהיצרות תעלת השדרה, שחיקת סחוסים, פריצת דיסק ועוד.

המחקרים הללו והעובדה שרוב הפונים לטיפול כירופרקטי מבקשים מזור לכאבי גב תחתון יצרו תחושה של ניצחון "בקרב" להוכחת יעילות בטיפול בכאבי גב תחתון.

ליקויים אחרים במערכת שריר ושלד

בשנים האחרונות מדגיש מקצוע הכירופרקטיקה את כישוריו ואת יכולתו לטפל גם בבעיות נוספות ובכללן:

 • כאבים ובכלל זה כאבי צוואר, גב עליון וגב מרכזי
 • מגבלות תנועה ותפקוד
 • סימפטומים נוירולוגיים הנובעים מחלקי עמוד השדרה השונים

כמו כן מוכשר הכירופרקט לטפל גם בהפרעות בגפיים:

 • בכאבים ובכלל זה כאבי ברכיים, ירך, שוקיים, כפות רגליים ועוד
 • הפרעות בריאותיות
 • ליקויים תפקודיים
 • ושינויים נוירולוגיים הנובעים מהגפיים, גפה עליונה וגפה תחתונה.

הטיפול בהתפתחות כאבי לסתות ותפקוד לקוי שלהם מצוי גם הוא בתחום הידע שלנו.

סחרחורת ורטיגו וכאבי ראש

תוצאות מפתיעות לטובה נמצאו בחקר יעילות הטיפול הכירופרקטי לחולים הסובלים מסחרחורת, ורטיגו וכאבי ראש. סימפטומים נפוצים אלו שבמבט ראשון לא נראים קשורים לתחום הטיפול של כירופרקט הוקלו או נעלמו כאשר נבעו משיבוש צווארי.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם להם

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

דורבן ברגל אבחנה מבדלת

דורבן ברגל אבחנה מבדלת

דורבן ברגל מהווה תלונה שכיחה ביותר. מדובר למעשה בהתגבשות של זיז גרמי בחלק התחתון של העקב בכף הרגל. לעתים ניתן לזהות בצילום רנטגן דורבן בעקב מבלי שהחולה מתלונן על סימנים ותסמינים כלשהם. טיפול באמצעות גלי הלם יעיל לדורבן בעקב.