טיפול כירופרקטי מה הוא כולל
טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


טיפול כירופרקטי מה הוא כולל? כירופרקטיקה הגיחה לעולם בגרסה המודרנית שלה לפני מעט יותר מ- 100 שנים. היה זה דניאל דוד פלמר קנדי אמריקאי שהשיב את המקצוע הזה מהעבר הרחוק אל ההוויה האמריקאית ואל העולם. מאז התפתח הענף הטיפולי הזה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בעולם המערבי לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. אז טיפול כירופרקטי מה הוא כולל?

כירופרקטיקה בשפה היוונית משלבת שתי מילים: כירו = יד פרקטוס = משתמש. כירופרקט במהותו מתמחה באבחון וטיפול בבעיות של עמוד שדרה, מפרקים ושרירים. כירופרקט מאומן לטפל במגוון רחב של ליקויים בעיקר במערכות עצב, שריר ושלד. טיפול כירופרקטי הוא ידני בבסיסו ואינו עושה שימוש בתרופות וניתוחים. אחת משיטות הטיפול בעמוד השדרה היא הכוונון או ההנעה של חוליות עמוד השדרה. זוהי למעשה הפעלה מדויקת ומהירה של מפרקי עמוד השדרה אשר מסייעת לשמור על טווחי התנועה והתפקוד שלהם. תפקוד תקין של עמוד השדרה משפיעה על התפקוד של הגוף כולו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןטיפול כירופרקטי מה הוא כולל – רקע

הכירופרקטיקה הפכה זה מכבר למקצוע רפואי מרכזי וחשוב בעולם המערבי. ההצלחה שלה בכל הנוגע לריפוי והקלה בבעיות גב ובעיות אחרות במערכות עצב, שריר, שלד ללא תרופות וללא ניתוחים הביאה עמה מעריצים מחד וצרות עין מאידך. על פי בריאן אינגליס – ההיסטוריון הרפואי הבריטי ומחבר הספר “ההיסטוריה של הרפואה” עליית הכירופרקטיקה הייתה אחת התופעות הבולטות בהיסטוריה האמריקאית. בארצות הברית בלבד עובדים קרוב ל-100,000 כירופרקטים ו3,000 נוספים מלמדים ועוסקים בתחום הניהול. כל חברות הביטוח הגדולות בארצות הברית כוללות טיפול כירופרקטי בסל הבריאות וקלינאים בתחום הזה יושבים בסגל המומחים של חברות אלה. כירופרקטיקה וטיפול כירופרקטי הם עניין ידוע יחד עם זאת ישנם עדיין חלקים באוכלוסיה שלא נחשפו למקצוע הזה מעולם. אנשים אלה שואלים לעתים: טיפול כירופרקטי מה הוא כולל? למי הוא מיועד? ועוד.

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל כאן בישראל

במדינות רבות בעולם קיימת חקיקה המגדירה את הכירופרקט כרופא ראשוני ומאפשרת לו לאבחן, לטפל או להפנות את החולה על פי שיקול דעתו. מצב זה קיים בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה, שבדיה, דנמרק, שווייץ ועוד מדינות רבות. הכירופרקטיקה מוכרת ע”י משרד הבריאות הישראלי. בישראל פועלים מעל 100 דוקטורים לכירופרקטיקה. רובם מאוגדים באיגוד הישראלי לכירופרקטיקה שנוסד ב 1984.

בשנים האחרונות השתלבה הכירופרקטיקה בקופות החולים, בבתי החולים, בצבא, אגף השיקום של משרד הביטחון וגם ביטוחי בריאות שונים. לצערנו, בקרב המכנים עצמם כירופרקטים ישנם גם מתחזים רבים. על הציבור להיות ערים לכך לדרוש לראות את האישורים והרישיונות הנדרשים. כירופרקט בארץ אינו מורשה לתת מרשמים לתרופות, לבצע ניתוחים או פרוצדורות רפואיות חודרניות אחרות.

מה הקשר בן כירופרקטיקה לבין היפוקרטס?

ההנעה של עמוד השדרה או הכוונון של חוליות עמוד השדרה, היא פעולה עתיקת יומין. את ההתייחסות הראשונה לטיפול בעמוד השדרה מייחסים להיפוקרטס היווני שחי במאה החמישית לפני הספירה. התייחסויות נוספות מוצאים גם במקורות מצריים קדמוניים. עדויות היסטוריות לשימוש בטכניקות טיפול ידניות קדמוניות לצורך “תיקון” בעיות בעמוד השדרה מצויות גם בכתבים עתיקים של הסינים, הודים ועמים נוספים.

טיפול כירופרקטי הגילוי מחדש

הכירופרקטיקה המודרנית “התגלתה” מחדש בארצות הברית לפני יותר ממאה שנים ע”י מומחה קנדי לאנטומיה בשם דניאל דוד פלמר. פלמר ביסס את שיטתו על דבריו של היפוקרטס: “חפש בעמוד השדרה ומצא את שורש המחלה”. פלמר ידע שעמוד השדרה מגן על חוט השדרה ועל העצבים היוצאים ממנו. הוא העריך שההפרעה בהולכה העצבית כתוצאה משיבוש מכני (תזוזה של חוליה, לחץ של דיסק על שורש עצב וכו’) עלול להוביל לשורה ארוכה של פתולוגיות. תיקון ידני של שיבושים אלו היווה את הבסיס למקצוע הכירופרקטיקה שהלך והתפתח במהירות בצפון אמריקה ומאוחר יותר ברחבי העולם.

כירופרקטיקה הגילוי מחדש

במאה שנות קיומה ובהתבסס על המחקר המדעי המודרני, פיתחה הכירופרקטיקה שיטות טיפול ייחודיות ויעילות בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בשנים האחרונות הושם דגש בהכשרתו ושיפור יכולתו של הכירופרקט לא רק לטפל באיבר הפגוע אלא אף לשקמו באמצעות טכניקות טיפול שונות ובאמצעות סוגי ספורט שונים. עוד שוכללה יכולתו של כירופרקט “לתפור” חבילת תרגילים ייחודית לחולה מסוים תוך הבנה עמוקה של כל מרכיבי הבעיה הרפואית ממנה הוא סובל.

במסגרת הכשרתו מאומן הכירופרקט לזהות ולשפר ליקויי יציבה ולתת ייעוץ ארגונומי מלא הכולל שיפור עמדות העבודה, שיפור תנוחות שינה, שיפור הישיבה ועוד. במידת הצורך יעשה שימוש בעזרים אורתופדיים, כגון: כריות, חגורות גב ומדרסים.

כירופרקט – תהליך ההכשרה

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל
טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

תהליך הכשרתו של הסטודנט לקראת התואר “ד”ר לכירופרקטיקה” נמשכת 7 שנים אקדמיות. הכשרה זו ניתנת בעשרות קולג’ים ואוניברסיטאות ברחבי העולם המערבי המאוגדים בארגון בינלאומי – המועצה ללימודי כירופרקטיקה. ארגון זה כפוף למועצה להשכלה גבוהה ותפקידו לשמור על הסטנדרט האקדמי הגבוה. עם תום הלימודים חייב הסטודנט לעמוד בהצלחה בבחינות הסמכה ממלכתיות בטרם יקבל את הרישיון לעסוק בכירופרקטיקה.

בחלק מן האוניברסיטאות (דנמרק) תכנית הלימודים בשנים הראשונות מיועדת לסטודנטים לרפואה ולסטודנטים לכירופרקטיקה גם יחד. הסטודנטים מתפצלים בשלב של הלימודים הייעודיים. תכנית לימודיו של הכירופרקט כוללת: אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביו-מכניקה, ביוכימיה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, פענוח הדמיה, שימוש במכונות לצילומי רנטגן, טוקסיקולוגיה, עקרונות הכירופרקטיקה, שימוש במגוון מכשירים לריפוי דלקות, אתיקה ומשפט, טכניקות כירופרקטיות ועוד.

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל ומה אינו כולל

1) כולל צעדים פעילים להפחתת או העלמת הכאב

2) כולל שיפור בתנועת ובתפקוד של המפרק / חוליה

3) כולל שיפור בתפקוד של מערכת העצבים

4) כולל שיפור בתפקוד המערכת השרירית ואיזונה

5) כולל טיפולים והנחיות שמטרתן מניעה או צמצום של נזקים עתידיים

6) אינו כולל שימוש בתרופות, זריקות, ניתוחים ופרוצדורות חודרניות אחרות.

טיפול כירופרקטי למי הוא מועיל?

הטיפול הכירופרקטי יכול להועיל לאנשים מכל הגילים. תינוקות ילדים נוער ומבוגרים. לחצים פיזיים ומאוחר יותר נפשיים משמעותיים מופעלים על המין האנושי כבר במהלך שהייתו של העובר ברחם. במהלך גדילתם מוסיפים הילדים להיחשף לפעילות פיזית אינטנסיבית, נפילות ופציעות. לחצים אלו עלולים לגרום לסטיות ושיבושים מכניים בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בגילים של צמיחה וגדילה מהירה ישנה חשיבות עליונה בטיפול מוקדם בבעיות אלו על מנת למנוע עיוותים שמקורם “בפשרה” שעושה הגוף.

חלק מהבעיות במערכות של שרירי ושלד החולים המבוגרים נובעות מחוסר איזון שמקורו בגיל הילדות. הבחנה מוקדמת של עקמת, חוסר שיוון באורך הרגליים, אובדן של קשת כף הרגל ועוד יכול למנוע נזק מתמשך. שיבושים מכניים נוספים הניתנים ל”לתיקון” ע”י הכירופרקט כוללים שינויים ניווניים הנגרמים כתוצאה מטראומה, ליקוי יציבה, ארגונומיה לוקה, גיל, מקצוע, היריון ועוד. טיפול כירופרקטי במקרים אלו מלווה בייעוץ ובאימונים מיוחדים משפר את

תפקודו של המפרק או החוליה ומעכב את קצב ניוונו.

באילו בעיות כדאי לקבל טיפול כירופרקטי?

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל
טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

תקציבי מחקר ענקיים מוקדשים מידי שנה לחקר הגורמים לכאבי הגב התחתון והאמצעים היעילים ביותר לטיפול בו. נתון זה לא מפתיע לנוכח העובדה שארבעה מכול חמישה אנשים סובלים או יסבלו מבעיות של גב תחתון בחייהם והנזקים הכלכליים העצומים הנובעים מכך.

כאבי גב

ממחקרים איכותיים רבים כולל כאלה שנערכו במימון ממשלתי (ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה ועוד) עולה העליונות של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון. המחקרים הללו והעובדה שרוב הפונים לטיפול כירופרקטי מבקשים מזור לכאבי גב תחתון יצרו תחושה של ניצחון “בקרב” להוכחת יעילות בטיפול בכאבי גב תחתון.

ליקויים אחרים במערכת שריר ושלד

בשנים האחרונות מדגיש מקצוע הכירופרקטיקה את כישוריו ואת יכולתו לטפל גם בבעיות נוספות ובכללן כאבים, ליקוי תפקודי ושינויים נוירולוגיים הנובעים מחלקי עמוד השדרה האחרים כולל כאבי צוואר, כאבי גב עליון וכאבי גב מרכזי. כמו כן מוכשר הכירופרקט לטפל גם בכאבים, הפרעות בריאותיות, ליקויים תפקודיים ושינויים נוירולוגיים הנובעים מהגפיים, גפה עליונה וגפה תחתונה. בין יתר הבעיות מהסוג הזה שבהן מטפל כירופרקט נמנה כאבי ברכיים, כאבים בכפות הרגליים, כאבים בירך, כאבים בשוקיים ועוד. הטיפול בהתפתחות כאבי לסתות ותפקוד לקוי שלהם מצוי גם הוא בתחום הידע שלנו.

סחרחורת ורטיגו וכאבי ראש

תוצאות מפתיעות לטובה נמצאו בחקר יעילות הטיפול הכירופרקטי לחולים הסובלים מסחרחורת, ורטיגו וכאבי ראש. סימפטומים נפוצים אלו שבמבט ראשון לא נראים קשורים לתחום הטיפול של כירופרקט הוקלו או נעלמו כאשר נבעו משיבוש צווארי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מחקר כירופרקטי

  מחקר כירופרקטי המתבצע ברחבי העולם תורם לידע הרפואי ומהווה מסד לטיפול יעיל במגוון רחב של בעיות במערכת שריר ושלד. הידע האנושי בכול הנוגע לגורמים המשפיעים על הבריאות ועל איכות החיים…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים בארצות הברית 700,000 ניתוחי ארטרוסקופיה כדי לטפל בכאבי ברכיים עקב…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק כולל הרמה והנחה לא נכונים, מנח לא ארגונומי בעת רחצתו,…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם תחילה עם טיפולים שמרניים כמו מניפולציה של עמוד השדרה המותני…

 • תופעות לוואי של טיפול באקנה

  תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה…

 • כירופרקטיקה לקט עובדות

  כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות…

 • כירופרקטיקה עקרונות יסוד

  כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך…

 • עמוד השדרה מבנה ותנועה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע את הגפיים והראש. מרכזיותו בתמיכה ובתנועתיות חושפים אותו לעומסי יתר,…