טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

טיפול כירופרקטי מה הוא כולל? כירופרקטיקה הגיחה לעולם בגרסה המודרנית שלה לפני מעט יותר מ- 100 שנים. היה זה דניאל דוד פלמר קנדי אמריקאי שהשיב את המקצוע הזה מהעבר הרחוק אל ההוויה האמריקאית ואל העולם. מאז התפתח הענף הטיפולי הזה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בעולם המערבי לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. אז טיפול כירופרקטי מה הוא כולל?

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כירופרקטיקה בשפה היוונית משלבת שתי מילים: כירו = יד פרקטוס = משתמש. כירופרקט במהותו מתמחה באבחון וטיפול בבעיות של עמוד שדרה, מפרקים ושרירים. כירופרקט מאומן לטפל במגוון רחב של ליקויים בעיקר במערכות עצב, שריר ושלד. טיפול כירופרקטי הוא ידני בבסיסו ואינו עושה שימוש בתרופות וניתוחים. אחת משיטות הטיפול בעמוד השדרה היא הכוונון או ההנעה של חוליות עמוד השדרה. זוהי למעשה הפעלה מדויקת ומהירה של מפרקי עמוד השדרה אשר מסייעת לשמור על טווחי התנועה והתפקוד שלהם. תפקוד תקין של עמוד השדרה משפיעה על התפקוד של הגוף כולו.

  {loadposition inside-page}

  טיפול כירופרקטי מה הוא כולל – רקע

  הכירופרקטיקה הפכה זה מכבר למקצוע רפואי מרכזי וחשוב בעולם המערבי. ההצלחה שלה בכל הנוגע לריפוי והקלה בבעיות גב ובעיות אחרות במערכות עצב, שריר, שלד ללא תרופות וללא ניתוחים הביאה עמה מעריצים מחד וצרות עין מאידך. על פי בריאן אינגליס – ההיסטוריון הרפואי הבריטי ומחבר הספר "ההיסטוריה של הרפואה" עליית הכירופרקטיקה הייתה אחת התופעות הבולטות בהיסטוריה האמריקאית. בארצות הברית בלבד עובדים קרוב ל-100,000 כירופרקטים ו3,000 נוספים מלמדים ועוסקים בתחום הניהול.

  כל חברות הביטוח הגדולות בארצות הברית כוללות טיפול כירופרקטי בסל הבריאות וקלינאים בתחום הזה יושבים בסגל המומחים של חברות אלה. כירופרקטיקה וטיפול כירופרקטי הם עניין ידוע יחד עם זאת ישנם עדיין חלקים באוכלוסיה שלא נחשפו למקצוע הזה מעולם. אנשים אלה שואלים לעתים: טיפול כירופרקטי מה הוא כולל? למי הוא מיועד? ועוד.

  טיפול כירופרקטי מה הוא כולל כאן בישראל

  במדינות רבות בעולם קיימת חקיקה המגדירה את הכירופרקט כרופא ראשוני ומאפשרת לו לאבחן, לטפל או להפנות את החולה על פי שיקול דעתו. מצב זה קיים בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה, שבדיה, דנמרק, שווייץ ועוד מדינות רבות. הכירופרקטיקה מוכרת ע"י משרד הבריאות הישראלי. בישראל פועלים מעל 100 דוקטורים לכירופרקטיקה. רובם מאוגדים באיגוד הישראלי לכירופרקטיקה שנוסד ב 1984.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בשנים האחרונות השתלבה הכירופרקטיקה בקופות החולים, בבתי החולים, בצבא, אגף השיקום של משרד הביטחון וגם ביטוחי בריאות שונים. לצערנו, בקרב המכנים עצמם כירופרקטים ישנם גם מתחזים רבים. על הציבור להיות ערים לכך לדרוש לראות את האישורים והרישיונות הנדרשים. כירופרקט בארץ אינו מורשה לתת מרשמים לתרופות, לבצע ניתוחים או פרוצדורות רפואיות חודרניות אחרות.

   מה הקשר בן כירופרקטיקה לבין היפוקרטס?

   ההנעה של עמוד השדרה או הכוונון של חוליות עמוד השדרה, היא פעולה עתיקת יומין. את ההתייחסות הראשונה לטיפול בעמוד השדרה מייחסים להיפוקרטס היווני שחי במאה החמישית לפני הספירה. התייחסויות נוספות מוצאים גם במקורות מצריים קדמוניים. עדויות היסטוריות לשימוש בטכניקות טיפול ידניות קדמוניות לצורך "תיקון" בעיות בעמוד השדרה מצויות גם בכתבים עתיקים של הסינים, הודים ועמים נוספים.

   טיפול כירופרקטי הגילוי מחדש

   הכירופרקטיקה המודרנית "התגלתה" מחדש בארצות הברית לפני יותר ממאה שנים ע"י מומחה קנדי לאנטומיה בשם דניאל דוד פלמר. פלמר ביסס את שיטתו על דבריו של היפוקרטס: "חפש בעמוד השדרה ומצא את שורש המחלה". פלמר ידע שעמוד השדרה מגן על חוט השדרה ועל העצבים היוצאים ממנו. הוא העריך שההפרעה בהולכה העצבית כתוצאה משיבוש מכני (תזוזה של חוליה, לחץ של דיסק על שורש עצב וכו') עלול להוביל לשורה ארוכה של פתולוגיות. תיקון ידני של שיבושים אלו היווה את הבסיס למקצוע הכירופרקטיקה שהלך והתפתח במהירות בצפון אמריקה ומאוחר יותר ברחבי העולם.

   כירופרקטיקה הגילוי מחדש

   במאה שנות קיומה ובהתבסס על המחקר המדעי המודרני, פיתחה הכירופרקטיקה שיטות טיפול ייחודיות ויעילות בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בשנים האחרונות הושם דגש בהכשרתו ושיפור יכולתו של הכירופרקט לא רק לטפל באיבר הפגוע אלא אף לשקמו באמצעות טכניקות טיפול שונות ובאמצעות סוגי ספורט שונים. עוד שוכללה יכולתו של כירופרקט "לתפור" חבילת תרגילים ייחודית לחולה מסוים תוך הבנה עמוקה של כל מרכיבי הבעיה הרפואית ממנה הוא סובל.

   במסגרת הכשרתו מאומן הכירופרקט לזהות ולשפר ליקויי יציבה ולתת ייעוץ ארגונומי מלא הכולל שיפור עמדות העבודה, שיפור תנוחות שינה, שיפור הישיבה ועוד. במידת הצורך יעשה שימוש בעזרים אורתופדיים, כגון: כריות, חגורות גב ומדרסים.

   כירופרקט – תהליך ההכשרה

   טיפול כירופרקטי מה הוא כולל
   טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

   תהליך הכשרתו של הסטודנט לקראת התואר "ד"ר לכירופרקטיקה" נמשכת 7 שנים אקדמיות. הכשרה זו ניתנת בעשרות קולג'ים ואוניברסיטאות ברחבי העולם המערבי המאוגדים בארגון בינלאומי – המועצה ללימודי כירופרקטיקה. ארגון זה כפוף למועצה להשכלה גבוהה ותפקידו לשמור על הסטנדרט האקדמי הגבוה. עם תום הלימודים חייב הסטודנט לעמוד בהצלחה בבחינות הסמכה ממלכתיות בטרם יקבל את הרישיון לעסוק בכירופרקטיקה.

   בחלק מן האוניברסיטאות (דנמרק) תכנית הלימודים בשנים הראשונות מיועדת לסטודנטים לרפואה ולסטודנטים לכירופרקטיקה גם יחד. הסטודנטים מתפצלים בשלב של הלימודים הייעודיים. תכנית לימודיו של הכירופרקט כוללת: אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביו-מכניקה, ביוכימיה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, פענוח הדמיה, שימוש במכונות לצילומי רנטגן, טוקסיקולוגיה, עקרונות הכירופרקטיקה, שימוש במגוון מכשירים לריפוי דלקות, אתיקה ומשפט, טכניקות כירופרקטיות ועוד.

   טיפול כירופרקטי מה הוא כולל ומה אינו כולל

   1) כולל צעדים פעילים להפחתת או העלמת הכאב

   2) כולל שיפור בתנועת ובתפקוד של המפרק / חוליה

   3) כולל שיפור בתפקוד של מערכת העצבים

   4) כולל שיפור בתפקוד המערכת השרירית ואיזונה

   5) כולל טיפולים והנחיות שמטרתן מניעה או צמצום של נזקים עתידיים

   6) אינו כולל שימוש בתרופות, זריקות, ניתוחים ופרוצדורות חודרניות אחרות.

   טיפול כירופרקטי למי הוא מועיל?

   הטיפול הכירופרקטי יכול להועיל לאנשים מכל הגילים. תינוקות ילדים נוער ומבוגרים. לחצים פיזיים ומאוחר יותר נפשיים משמעותיים מופעלים על המין האנושי כבר במהלך שהייתו של העובר ברחם. במהלך גדילתם מוסיפים הילדים להיחשף לפעילות פיזית אינטנסיבית, נפילות ופציעות. לחצים אלו עלולים לגרום לסטיות ושיבושים מכניים בעמוד השדרה בפרט ובמערכות שריר ושלד בכלל. בגילים של צמיחה וגדילה מהירה ישנה חשיבות עליונה בטיפול מוקדם בבעיות אלו על מנת למנוע עיוותים שמקורם "בפשרה" שעושה הגוף.

   חלק מהבעיות במערכות של שרירי ושלד החולים המבוגרים נובעות מחוסר איזון שמקורו בגיל הילדות. הבחנה מוקדמת של עקמת, חוסר שיוון באורך הרגליים, אובדן של קשת כף הרגל ועוד יכול למנוע נזק מתמשך. שיבושים מכניים נוספים הניתנים ל"לתיקון" ע"י הכירופרקט כוללים שינויים ניווניים הנגרמים כתוצאה מטראומה, ליקוי יציבה, ארגונומיה לוקה, גיל, מקצוע, היריון ועוד. טיפול כירופרקטי במקרים אלו מלווה בייעוץ ובאימונים מיוחדים משפר את

   תפקודו של המפרק או החוליה ומעכב את קצב ניוונו.

   באילו בעיות כדאי לקבל טיפול כירופרקטי?

   טיפול כירופרקטי מה הוא כולל
   טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

   תקציבי מחקר ענקיים מוקדשים מידי שנה לחקר הגורמים לכאבי הגב התחתון והאמצעים היעילים ביותר לטיפול בו. נתון זה לא מפתיע לנוכח העובדה שארבעה מכול חמישה אנשים סובלים או יסבלו מבעיות של גב תחתון בחייהם והנזקים הכלכליים העצומים הנובעים מכך.

   כאבי גב

   ממחקרים איכותיים רבים כולל כאלה שנערכו במימון ממשלתי (ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה ועוד) עולה העליונות של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון. המחקרים הללו והעובדה שרוב הפונים לטיפול כירופרקטי מבקשים מזור לכאבי גב תחתון יצרו תחושה של ניצחון "בקרב" להוכחת יעילות בטיפול בכאבי גב תחתון.

   ליקויים אחרים במערכת שריר ושלד

   בשנים האחרונות מדגיש מקצוע הכירופרקטיקה את כישוריו ואת יכולתו לטפל גם בבעיות נוספות ובכללן כאבים, ליקוי תפקודי ושינויים נוירולוגיים הנובעים מחלקי עמוד השדרה האחרים כולל כאבי צוואר, כאבי גב עליון וכאבי גב מרכזי. כמו כן מוכשר הכירופרקט לטפל גם בכאבים, הפרעות בריאותיות, ליקויים תפקודיים ושינויים נוירולוגיים הנובעים מהגפיים, גפה עליונה וגפה תחתונה.

   בין יתר הבעיות מהסוג הזה שבהן מטפל כירופרקט נמנה כאבי ברכיים, כאבים בכפות הרגליים, כאבים בירך, כאבים בשוקיים ועוד. הטיפול בהתפתחות כאבי לסתות ותפקוד לקוי שלהם מצוי גם הוא בתחום הידע שלנו.

   סחרחורת ורטיגו וכאבי ראש

   תוצאות מפתיעות לטובה נמצאו בחקר יעילות הטיפול הכירופרקטי לחולים הסובלים מסחרחורת, ורטיגו וכאבי ראש. סימפטומים נפוצים אלו שבמבט ראשון לא נראים קשורים לתחום הטיפול של כירופרקט הוקלו או נעלמו כאשר נבעו משיבוש צווארי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,