כאבי גב עליון כיצד למנוע אותם
כאבי גב עליון כיצד למנוע אותם

כאבי גב עליון כיצד למנוע אותם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון כיצד למנוע אותם? מניעה היא הדרך הנכונה לבחור בכל הנוגע למגוון בעיות גופניות ובכלל זה כאבי גב עליון. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים כאלה ואחרים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר בכאב קל וזמני הנובע מנזק שרירי קל בשכמה או בחלק אחר ודלקת בגב העליון. לעתים רחוקות יותר הכאב ושאר הסימנים והתסמינים נובעים מבעיה משמעותית יותר. נכון, הטיפול שלנו במצבים הכוללים כאבי גב עליון הוא יעיל ומהיר, אבל בכול זאת עדיף למנוע את הכאבים. זה נוח יותר וזול יותר.

תפקידו של עמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) שונה בחלקו מזה של עמוד השדרה הצווארי ושל עמוד השדרה המותני. עמוד השדרה הגבי לא תוכנן לבצע תנועות גדולות אלא ליציבות ולהגנה על איברים פנימיים קריטיים לחיינו. מה שמקנה את היציבות ואת היכולת להגן על האברים הפנימיים הוא כלוב הצלעות (Rib cage). כול אחת משתים עשר החוליות של עמוד השדרה יוצרת שני מפרקים עם שתי צלעות משני הצדדים. תשעת הצלעות העליונות מתעקלות סביב הגוף ומתחברות עם עצם החזה בעוד ששלושת הצלעות התחתונות מתעקלות סביב הגוף אך נותרות צפות. היציבות הזאת של בית החזה גורמת לכך שרק לעתים רחוקות כאבי גב עליון מעידים על פתולוגיה מסוכנת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון כיצד למנוע אותם – רקע

בגלל שעמוד השדרה הגבי אינו נע יתר על המידה הוא גם חשוף פחות לנזקים הנובעים מתנועה כמו למשל דלקת פרקים ניוונית, פריצת דיסק ושחיקת סחוסים במפרקי השטחה ועוד. לכן, כאבי גב עליון התפתחו לרוב על רקע של נזק לאחד או יותר מהשרירים ופחות בגלל נזק לדיסק בין חולייתי גבי או נזק לאחת מהחוליות בעמוד השדרה הגבי. עם זאת כאבים חוזרים ונשנים באזור מסוים בעמוד השדרה העליון עלולים להוביל בסופו של דבר גם לנזקים משמעותיים יותר כולל אפילו להתפתחות הדרגתית של נזקים לדיסק הבין חולייתי עד כדי פריצת דיסק.

כאבים בלתי פוסקים שלא נגרמו מחבלה מעידים לרוב על עומסי יתר באזור הכואב. ישיבה לא נכונה, תנוחת עבודה לקויה, תנוחת שינה לקויה עלולים לגרום לעומסי יתר. כך גם אופן עבודה חוזרני או פעילות גופנית חוזרנית עלולים ליצור עומסי יתר על הגב העליון. עומסי יתר אלו, על הציר של הזמן יגרמו לבלאי ולדלקת פרקים ניוונית. התוצאה הסופית של התהליכים הללו היא כאב ופגיעה באיכות חיים.

מניעת כאבים בגב העליון – טיפים

רוב הכאבים בגב העליון ניתנים למניעה ואם לא למניעה מוחלטת אז לצמצום נזקים. הקפדה על מספר כללים התנהגותיים תוכיח שכאבים אלו בחלק העליון של הגב אינם גזרה משמיים וברוב המקרים ניתנים למניעה. להלן טיפים שישמרו על הגב העליון שלכם בריא יותר:

הקפדה על יציבה

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון מניעה

מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה בכלל ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

הקפידו על יציבה אופטימלית המשמרת את קשתות עמוד השדרה  אורך כול היום במצב ישיבה, עמידה ובמצב שבו אתם נעים. שמרו על יציבה נכונה גם במהלך כול סוגי הפעילות שלכם. הימנעו ממנח ראש קדמי או ראש מושט לפנים. הקפידו שהראש והצוואר יהיו מעל עמוד השדרה החזי.

הקפדה על ארגונומיה

הקפידו למנוע עומסים לא נכונים מעמוד השדרה ומגופכם בכלל על ידי התנהגות ארגונומית נכונה. הקפידו על התכופפות נכונה וכן על טכניקת הרמת חפצים נכונה. הקפידו על ישיבה מיטבית אך יחד עם זאת צמצמו את החשיפה של עמוד השדרה לעומסים סטטיים כמו ישיבה, נהיגה או עמידה ממושכים. ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה.

צמצמו את השימוש בנעלי עקב. הקפידו לעבוד בסביבת עבודה ובעמדות עבודה מתוכננות ומותאמות אליכם. רוב האנשים מתלוננים על כאבי גב עליון בגלל ישיבה שפופה בעמדת מחשב לקויה. שמרו על מרחק מסך-עיניים נכון, עכבר מחשב קרוב, כיסא תומך, הקפידו על הפסקות בעבודה, בצעו תרגילי שחרור ומתיחות. הימנעו משינה על הבטן.

הקפידו על פעילות גופנית

לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של עמוד השדרה שלכם. לפעילות גופנית חלק חשוב שמניעת כאבי גב. פעילות גופנית מאוזנת חייבת לכלול התייחסות לכושר אירובי, איזון שרירים, חיזוק שרירי הליבה, שיפור קואורדינציה ושיפור שיווי המשקל. שרירים מאומנים וחזקים יודעים לפעול יחדיו כחגורת גב טובה כדי להגן טוב יותר על הגב שלכם.

הקפידו על משקל גוף

שמרו על משקל גוף תקין. כאבי גב עליון נגרמים גם בגלל השמנה ועודף משקל. הסיבות לכך הן קרוב לוודאי העומס הפיזי שיוצר המשקל על עמוד השדרה וכן חוסר הפעילות הגופנית והביומכניקה הלקויה שמאפיינים רבים מהאנשים שסובלים מהשמנה. מניעה של הכאבים הללו גם בגב העליון מחייבת התייחסות גם למשקל הגוף.

הפסיקו עישון

מחקרים רבים מראים את הקשר שבין עישון לכאבי גב. הסיבה לכך היא כנראה הקשר שבין הפחתת החמצן המגיע לרקמות השונות בעמוד השדרה בקרב מעשנים. חמצן זה נדרש לכול רקמה על מנת להשתקם. תיאוריה נוספת טוענת ששיעולים חוזרים ונשנים האופייניים למעשנים הם אלו שגורמים לנזקים מצטברים בעמוד השדרה.

היזהרו בדרכים

כאבי גב עלולים לנבוע גם מנפילות או תאונות דרכים. חלק מהמקרים הטראומטיים הללו נין למנוע על ידי התנהגות זהירה, נהיגה ללא אלכוהול ואימוני שיווי משקל וקואורדינציה שעשויים למנוע מעידות ופציעות.

הימנעו ממתחים נפשיים

למתחים ישנה השפעה גדולה על כאבי צוואר וגב עליון. מה הסיבה לכך שמתח ולחץ נפשי גורמים לכאבי גב עליון לא ברורה. ישנם תיאוריות רבות המנסות להסביר. הצעתי, אל תמתינו להסברים והוכחות. יש קשר. ככול שתפחיתו מהלחצים שלכם תשפרו את התפקוד של הצוואר והגב העליון ותפחיתו את הכאב.

לא להתעלם מכאב

כאבי גב עליון עלולים להופיע לפתע פתאום או להתפתח בהדרגתיות בגלל תנועה זניחה שעשיתם, בגלל תרגיל כוח בחדר הכושר, בגלל תנוחת שינה לקויה או מכול סיבה אחרת. הדבר החשוב ביותר לעשות עכשיו כאשר הכאב בגב העליון חי ובועט זה לא להתעלם מהכאב. התעלמות מהכאבים והזנחה עלולים לגרום לכך שהבעיה תהפוך לחמורה יותר ואולי אפילו לבעיה כרונית. שנו את אופן ההתנהלות שלכם והימנעו מגירוי הכאב. שבו אחרת, מצאו תנוחת שינה אחרת, הימנעו מתרגילים בחדר כושר המגרים את הבעיה ועוד רק אל תציקו לכאב.

שמרו על צפיפות העצמות

אוסטאופורוזיס (Osteoporosis) היא הפרעה בריאותית המאופיינת בדלילות העצם ובסיכון מוגבר לשברים בחוליות עמוד השדרה הגבי ובעצמות אחרות. במישור התזונתי שמירה על צפיפות העצם מחייבת תזונה מתאימה הכוללת מזון עשיר בסידן, מגנזיום, נחושת, בורון, וויטמין D, אבץ ומינרלים חיוניים אחרים. במישור הגופני שמירה על צפיפות העצם מחייבת פעילות גופנית נושאת משקל הכוללת בין היתר הליכה, ריצה, אימוני כוח וכיוצא באלו. כמובן שלפני תחילת אימונים מסוג זה חשוב להיוועץ באיש מקצוע בתחום.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי הגב והרגל שהיו לי. נכנסתי אליך גורר רגל ואחרי סדרת…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am writing you to express my appreciation and thanks. I have…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  כאבי גב תחתון אצל ילדים הפכו לעניין שכיח. עד לא מזמן כאב ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון היו נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד. בשנים האחרונות החלו כאבים אלו בגב התחתון…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. נותר…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל כאבי גב. חוקרים הגיעו למסקנה שהמפתח לפעילות מינית בלי גרימת…

 • כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

  נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health) מצא שנערים המתלוננים לעתים תכופות על כאבי גב עלולים לסבול…

 • כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל

  כאבי גב תחתון? בלי ווליום, הן פשוט לא מועילות. בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל כאבי גב תחתון,…

 • כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי

  כאבי גב תחתון? מהלך המחלה הצפוי על פי מחקרים רבים הוא לרוב שיפור גורף גם בלי טיפול. כאבי גב תחתון מהווים בעיה משמעותית. רק חלק קטן מהסובלים מהם נמצאים גם…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק כולל הרמה והנחה לא נכונים, מנח לא ארגונומי בעת רחצתו,…