כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון מניעה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון – מניעה היא הדרך הנכונה לבחור. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים כאלה ואחרים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר בכאב קל וזמני הנובע מנזק שרירי קל בשכמה או בחלק אחר ודלקת בגב העליון. לעתים רחוקות יותר הכאב ושאר הסימנים והתסמינים נובעים מבעיה משמעותית יותר. נכון, הטיפול שלנו במצבים הכוללים כאבי גב עליון הוא יעיל ומהיר, אבל בכול זאת עדיף למנוע את הכאבים. זה נוח יותר וזול יותר.

תפקידו של עמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) שונה בחלקו מזה של עמוד השדרה הצווארי ושל עמוד השדרה המותני. עמוד השדרה הגבי לא תוכנן לבצע תנועות גדולות אלא ליציבות ולהגנה על איברים פנימיים קריטיים לחיינו. מה שמקנה את היציבות ואת היכולת להגן על האברים הפנימיים הוא כלוב הצלעות (Rib cage). כול אחת משתים עשר החוליות של עמוד השדרה יוצרת שני מפרקים עם שתי צלעות משני הצדדים. תשעת הצלעות העליונות מתעקלות סביב הגוף ומתחברות עם עצם החזה בעוד ששלושת הצלעות התחתונות מתעקלות סביב הגוף אך נותרות צפות. היציבות הזאת של בית החזה גורמת לכך שרק לעתים רחוקות כאבי גב עליון מעידים על פתולוגיה מסוכנת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון מניעה – רקע

בגלל שעמוד השדרה הגבי אינו נע יתר על המידה הוא גם חשוף פחות לנזקים הנובעים מתנועה כמו למשל דלקת פרקים ניוונית, פריצת דיסק ושחיקת סחוסים במפרקי השטחה ועוד. לכן, כאבי גב עליון התפתחו לרוב על רקע של נזק לאחד או יותר מהשרירים ופחות בגלל נזק לדיסק בין חולייתי גבי או נזק לאחת מהחוליות בעמוד השדרה הגבי. עם זאת כאבים חוזרים ונשנים באזור מסוים בעמוד השדרה העליון עלולים להוביל בסופו של דבר גם לנזקים משמעותיים יותר כולל אפילו להתפתחות הדרגתית של נזקים לדיסק הבין חולייתי עד כדי פריצת דיסק.

כאבים בלתי פוסקים שלא נגרמו מחבלה מעידים לרוב על עומסי יתר באזור הכואב. ישיבה לא נכונה, תנוחת עבודה לקויה, תנוחת שינה לקויה עלולים לגרום לעומסי יתר. כך גם אופן עבודה חוזרני או פעילות גופנית חוזרנית עלולים ליצור עומסי יתר על הגב העליון. עומסי יתר אלו, על הציר של הזמן יגרמו לבלאי ולדלקת פרקים ניוונית. התוצאה הסופית של התהליכים הללו היא כאב ופגיעה באיכות חיים.

מניעת כאבים בגב העליון – טיפים

רוב הכאבים בגב העליון ניתנים למניעה ואם לא למניעה מוחלטת אז לצמצום נזקים. הקפדה על מספר כללים התנהגותיים תוכיח שכאבים אלו בחלק העליון של הגב אינם גזרה משמיים וברוב המקרים ניתנים למניעה. להלן טיפים שישמרו על הגב העליון שלכם בריא יותר:

הקפדה על יציבה

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון מניעה

מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה בכלל ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

הקפידו על יציבה אופטימלית המשמרת את קשתות עמוד השדרה  אורך כול היום במצב ישיבה, עמידה ובמצב שבו אתם נעים. שמרו על יציבה נכונה גם במהלך כול סוגי הפעילות שלכם. הימנעו ממנח ראש קדמי או ראש מושט לפנים. הקפידו שהראש והצוואר יהיו מעל עמוד השדרה החזי.

הקפדה על ארגונומיה

הקפידו למנוע עומסים לא נכונים מעמוד השדרה ומגופכם בכלל על ידי התנהגות ארגונומית נכונה. הקפידו על התכופפות נכונה וכן על טכניקת הרמת חפצים נכונה. הקפידו על ישיבה מיטבית אך יחד עם זאת צמצמו את החשיפה של עמוד השדרה לעומסים סטטיים כמו ישיבה, נהיגה או עמידה ממושכים. ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה.

צמצמו את השימוש בנעלי עקב. הקפידו לעבוד בסביבת עבודה ובעמדות עבודה מתוכננות ומותאמות אליכם. רוב האנשים מתלוננים על כאבי גב עליון בגלל ישיבה שפופה בעמדת מחשב לקויה. שמרו על מרחק מסך-עיניים נכון, עכבר מחשב קרוב, כיסא תומך, הקפידו על הפסקות בעבודה, בצעו תרגילי שחרור ומתיחות. הימנעו משינה על הבטן.

הקפידו על פעילות גופנית

לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של עמוד השדרה שלכם. לפעילות גופנית חלק חשוב שמניעת כאבי גב. פעילות גופנית מאוזנת חייבת לכלול התייחסות לכושר אירובי, איזון שרירים, חיזוק שרירי הליבה, שיפור קואורדינציה ושיפור שיווי המשקל. שרירים מאומנים וחזקים יודעים לפעול יחדיו כחגורת גב טובה כדי להגן טוב יותר על הגב שלכם.

הקפידו על משקל גוף

שמרו על משקל גוף תקין. כאבי גב עליון נגרמים גם בגלל השמנה ועודף משקל. הסיבות לכך הן קרוב לוודאי העומס הפיזי שיוצר המשקל על עמוד השדרה וכן חוסר הפעילות הגופנית והביומכניקה הלקויה שמאפיינים רבים מהאנשים שסובלים מהשמנה. מניעה של הכאבים הללו גם בגב העליון מחייבת התייחסות גם למשקל הגוף.

הפסיקו עישון

מחקרים רבים מראים את הקשר שבין עישון לכאבי גב. הסיבה לכך היא כנראה הקשר שבין הפחתת החמצן המגיע לרקמות השונות בעמוד השדרה בקרב מעשנים. חמצן זה נדרש לכול רקמה על מנת להשתקם. תיאוריה נוספת טוענת ששיעולים חוזרים ונשנים האופייניים למעשנים הם אלו שגורמים לנזקים מצטברים בעמוד השדרה.

היזהרו בדרכים

כאבי גב עלולים לנבוע גם מנפילות או תאונות דרכים. חלק מהמקרים הטראומטיים הללו נין למנוע על ידי התנהגות זהירה, נהיגה ללא אלכוהול ואימוני שיווי משקל וקואורדינציה שעשויים למנוע מעידות ופציעות.

הימנעו ממתחים נפשיים

למתחים ישנה השפעה גדולה על כאבי צוואר וגב עליון. מה הסיבה לכך שמתח ולחץ נפשי גורמים לכאבי גב עליון לא ברורה. ישנם תיאוריות רבות המנסות להסביר. הצעתי, אל תמתינו להסברים והוכחות. יש קשר. ככול שתפחיתו מהלחצים שלכם תשפרו את התפקוד של הצוואר והגב העליון ותפחיתו את הכאב.

לא להתעלם מכאב

כאבי גב עליון עלולים להופיע לפתע פתאום או להתפתח בהדרגתיות בגלל תנועה זניחה שעשיתם, בגלל תרגיל כוח בחדר הכושר, בגלל תנוחת שינה לקויה או מכול סיבה אחרת. הדבר החשוב ביותר לעשות עכשיו כאשר הכאב בגב העליון חי ובועט זה לא להתעלם מהכאב. התעלמות מהכאבים והזנחה עלולים לגרום לכך שהבעיה תהפוך לחמורה יותר ואולי אפילו לבעיה כרונית. שנו את אופן ההתנהלות שלכם והימנעו מגירוי הכאב. שבו אחרת, מצאו תנוחת שינה אחרת, הימנעו מתרגילים בחדר כושר המגרים את הבעיה ועוד רק אל תציקו לכאב.

שמרו על צפיפות העצמות

אוסטאופורוזיס (Osteoporosis) היא הפרעה בריאותית המאופיינת בדלילות העצם ובסיכון מוגבר לשברים בחוליות עמוד השדרה הגבי ובעצמות אחרות. במישור התזונתי שמירה על צפיפות העצם מחייבת תזונה מתאימה הכוללת מזון עשיר בסידן, מגנזיום, נחושת, בורון, וויטמין D, אבץ ומינרלים חיוניים אחרים. במישור הגופני שמירה על צפיפות העצם מחייבת פעילות גופנית נושאת משקל הכוללת בין היתר הליכה, ריצה, אימוני כוח וכיוצא באלו. כמובן שלפני תחילת אימונים מסוג זה חשוב להיוועץ באיש מקצוע בתחום.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן