כאבי גב תחתון כוונון חוליות וספורט

מניפולציה וספורט לכאבי גב תחתון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון כוונון חוליות וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול שהתבסס על ספורט בלבד. כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה בקרב כלל האוכלוסייה ובשנים האחרונות גם בקרב בני נוער. למרות מגמת הגידול המשמעותית הקיימת, אין מידע מספק לגבי דרכי הטיפול היעילים בה. במחקר הנוכחי בהשתתפות 185 נערים בני 12 – 18 שסבלו מכאבי גב תחתון כרוניים נמצא שפעילות גופנית יחד עם כוונון חוליות עמוד השדרה הייתה יעילה יותר בהפחתת הכאבים ובשיפור התפקוד של הנערים. חשוב לציין שאת רובם המכריע של כוונוני החוליות (מניפולציה של עמוד השדרה) ברחבי העולם מבצעים כירופרקטים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  {loadposition inside-page}

  כאבי גב תחתון כוונון חוליות וספורט – רקע

  כאבי גב תחתון מהווים מגפה. על פי הערכות כ- 80% מכלל האוכלוסייה בעולם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. למעשה כאבים אלו פוגעים ביותר אנשים מאשר שילוב של מספר החולים במחלות לב, סוכרת, וסרטן. על פי הערכות במהלך שני העשורים האחרונים סבלו כ- 42% מחולים אלה גם ממגבלות ונכויות ומאובדן ימי עבודה. על פי אותם מקורות כשליש מאוכלוסיית בעולם סובל מכאבי גב תחתון כרוניים. בשנים האחרונות מתבררת העובדה הנוראית שכאבי גב תחתון אינם נחלתם הבלעדית של בוגרים ומבוגרים.

  גם ילדים ונערים סובלים מהם וגם שם המספרים הולכים וגדלים. למעשה מחקרים מראים ששכיחות כאבי הגב בקרב ילדים נמוכה יחסית ובסוף גיל העשרה היא מגיעה לרמות השכיחות של מבוגרים. כאבי גב תחתון אצל ילדים ונערים מהווים גורם מנבא להמשך כאבי גב גם בגיל מאוחר יותר. המשמעות היא פגיעה נרחבת יותר באיכות חיים, יותר טיפולים תרופתיים והתמכרות לאופיאטים, יותר ניתוחים, יותר נכויות ומגבלות, יותר אובדן כושר עבודה ועוד. בשנת 2012 טופלו באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה שליש מהבוגרים באמריקה וכ- 12% מהילדים והנערים. על פי המחקר הנוכחי כוונון חוליות המשולב עם ספורט נותן את התוצאות הטובות ביותר עבור ילדים ובני נוער.

  המחקר

  מניפולציה וספורט לכאבי גב תחתון
  מניפולציה וספורט לכאבי גב תחתון

  מחקרים רבים חזרו ואישרו את היעילות של כוונון חוליות עמוד השדרה כאמצעי יעיל לטיפול בכאבי גב בקרב בוגרים ומבוגרים אך האם הדברים נכונים גם לגבי ילדים ובני נוער. מתוך רצון להימנע מטיפולים תרופתיים מזיקים וממכרים החוקרים בקשו לדעת האם שילוב של מניפולציה וספורט לכאבי גב תחתון אכן יעילים בקרב ילדים ונערים. האם טיפול משולב כזה עשוי להוות תחליף נאות לטיפולים אחרים כולל טיפולים תרופתיים.

  השיטה

  המחקר נערך במספר מרכזים בו זמנית. 185 חולים בגילים 12 – 18 עם כאבי גב תחתון כרוניים הללו חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות (randomized controlled trial) כאשר קבוצה אחת מטופלת על ידי תרגילי ספורט ומניפולציה של עמוד השדרה והקבוצה השנייה מטופלת על ידי תרגילי ספורט בלבד. נבדק מצב החולים במספר פרמטרים כולל: חומרת הכאבים, מגבלות, איכות חיים, שימוש בתרופות, שביעות רצון ומערכת יחסים עם המטפל. הבדיקות נערכו לאחר 12 שבועות (תום תקופת הטיפול), לאחר 26 שבועות ולאחר 52 שבועות. הממצאים שוכללו באמצעות חישובים סטטיסטיים. מתוך 185 החולים רק 179 חולים סיפקו נתונים לאחר 12 שבועות ורק 174 חולים ספקו נתונים לאחר 26 שבועות ולאחר 52 שבועות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   הוספת כוונון חוליות עמוד השדרה על ידי כירופרקט לפעילות גופנית שיפרה באופן משמעותי יותר את מצב החולים לאורך השנה בכל הנוגע לחומרת כאבי הגב. השיפור היה קטן יותר בהתחלה אך הלך וגדל במהלך השנה. הקבוצה שטופלה באמצעות השילוב של פעילות גופנית ומניפולציה של עמוד השדרה הראתה שיפור גדול יותר מזו שטופלה באמצעות פעילות גופנית בלבד גם בכל הנוגע למגבלות. עוד נוסיף שקבוצה זאת גם דיווחה על שביעות רצון גבוהה יותר מהקבוצה השנייה. מיותר לציין שלא נגרמו תופעות לוואי משמעותיות כתוצאה מהטיפולים הללו.

   מסקנות המחקר

   על פי החוקרים כוונון חוליות וספורט לכאבי גב תחתון הם הזיווג היעיל ביותר. עבוד ילדים ובני נוער הסובלים מכאבי גב כרוניים שילוב של פעילות גופנית יחד עם כוונון חוליות עמוד השדרה היה יעיל יותר בהפחתת הכאבים ובהפחתת המוגבלות לאחר שנה. שיא השיפור במצב הגב של הילדים והנערים היה לאחר 6 חודשים. יש להמשיך לחקור את ההשפעות של שילוב סוגי הטיפול הללו בכאבי גב תחתון בקרב ילדים ובני נוער ולבחון את העלות תועלת שלהם.

   PAIN: July 2018 – Volume 159 – Issue 7 – p 1297–1307

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,