מחקר כירופרקטי

מחקר כירופרקטי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מחקר כירופרקטי המתבצע ברחבי העולם תורם לידע הרפואי ומהווה מסד לטיפול יעיל במגוון רחב של בעיות במערכת שריר ושלד. מחקרים המתבצעים על ידי גופים שונים ברחבי העולם ממשיכים לעדכן את הידע האנושי. מחקרים בתחומי הבריאות וסגנון חיים מבהירים לנו מה הם הגורמים המשפיעים על הבריאות ועל איכות החיים שלנו. כל יום מביא אתו גילויים חדשים ופיתוחים חדשים.

  למחקרים הללו תורמים מדענים, בעלי מקצוע רפואיים,חוקרים שונים וגם כירופרקטים לא מעטים. כירופרקטים וכירופרקטיות ברחבי העולם עוקבים אחר המחקרים הללו, לומדים את מסקנותיהם ומתמיהים את הידע הזה במרפאות שלהם. הצורך להתעדכן קיים גם בקרב המטופלים. ידע עדכני עשוי לסייע לחולים ולפצועים להתנהל נכון יותר ולהגיע עם ידע מקדים לקלינאי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מחקר כירופרקטי – רקע

   מחלות ופגיעות רבות עלולות לפגוע במערכות שריר ושלד. שכיחות זאת גרמת לארגון הבריאות העולמי להכריז על 10 השנים שבין שנת 2000 לשנת 2010 כעשור של השריר והמפרק. מטרת היוזמה הזאת היא לעלות את המודעות לפגיעות הללו במערכות שריר ושלד, לגורמים להן, לטיפול בהן ולמניעתן. מטרה נוספת היא כמובן לעלות את המודעות לעגמת הנפש הכרוכה בפציעות הללו  ולעלויות האישיות והלאומיות העצומות הנגרמות בגינן. בסיס הידע האנושי בתחומי הבריאות אינו קופא על שמריו. המחקרים הרבים שנערכים ברחבי העולם משגרים את מסקנותיהם בקצב הולך וגדל, כול יום מביא עמו התפתחות חדשה ומתווסף ידע חדש ועדכני.

   בעבר בעלי מקצוע רפואיים נזקקו לשבת שעות בספרייה ולקרוא על בעיה או על בעיות מסוימות היום בעידן האינטרנט הכול נגיש. קלינאים נזקקים לעדכונים הללו כדי לשפר את יכולת האבחון והטיפול שלהם. המטופלים נזקקים לידע הזה כדי להבין טוב יותר את המחלה שלהם, מה עלול להשפיע עליה לרעה ומה יכול להיטיב אתה. נכון, ניתן להפיק את המידע הזה ישירות מהאינטרנט אבל יש לקחת בחשבון שחלק ניכר מהמידע שם מגיע ממקורות שלא ברורה אמינותם. נכון לעידן המודרני מחקר כירופרקטי מהווה אבן יסוד בביסוס הידע הכירופרקטי. מחקרים כירופרקטי ומחקרים רפואיים אחרים מהווים את הבסיס לעבודה הקלינית של כירופרקטים ואת הסיבה ליכולת שלהם להקל על כאבים של החולים הרבים. כאן באתר שלנו אנו מפרסמים סיכומים של מחקרים ומוסיפים את המקורות כדי שתוכלו להמשיך לקרוא על הנושא בהרחבה.

   מטרותיו של קלינאי טוב

   בין המטרות שצריך להציב לעצמו  כול קלינאי נמנה: שיפור איכות הטיפול והפחתה של מספר השגיאות המתבצעות באבחון ובטיפול, הפחתת העלויות של הטיפול הנובעים מחוסר יעילות, שגיאות אבחון וטיפול, טיפולים לקויים, טיפולים כפולים ומידע לא עדכני, העברת מידע עדכני לקולגות ואספקת לחולה לגבי מצבו הבריאותי כדי לקבל החלטות טובות יותר וליעל את הטיפול, שילוב של רפואה מונעת בצורת הדרכה והנחיות לחולה בנושאים כגון ארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית, תזונה ועוד על מנת לתרום לאיכות חייו של החולה. כול אחת מהמטרות הללו נזקקת למחקרים קליניים ברמה גבוהה כדי לבחון את דרכי הטיפול השונות ולקבוע סטנדרטים של איכות.

   מחקר כירופרקטי ומחקרים קליניים

   מחקרים קליניים בין אם הם נערכים על ידי כירופרקט או על ידי קלינאי אחר, הם ענף מדעי העוסק בחקר הטיפול הבריאותי על חלקיו השונים. בין היתר בודק ענף זה את הבטיחות והיעילות של הטיפולים המוצעים לבעיות רפואיות שונות. בין הטיפולים הנבדקים נמנה תרופות, עזרים ואביזרים ייעודיים, עזרים לאבחון, דרכי אבחון ודרכי טיפול ועוד. המידע הנשאב מענף מחקרי זה מאפשר להחליט מה הם הסטנדרטים לרפואה טובה וכיצד נכון לגשת לחולה, לאבחן את בעיותיו ולטפל בהן. ענף זה והידע המושג באמצעותו משמש לצורך הדרכת החולים והרופאים לגבי הדרכים היעילות למנוע את המחלות והפגיעות למיניהן מלכתחילה.

   בקרה והליכים

   מחקר כירופרקטי
   מחקר כירופרקטי

   אישור למחקר כירופרקטי או מחקר קליני מתקבל לאחר בדיקה שעורכת ועדת אתיקה הקרויה "וועדת הלסינקי". גופים מפקחים נוספים כוללים את משרד הבריאות, אישור מנהלי התרופות כמו FDA בארה"ב או EMEA באירופה. הגופים הללו קבעו שכול המעורבים במחקר הקליני מחויבים לפעול על פי עקרונות "הליכים קליניים נאותים" (Good Clinical Practice). שלבי המחקר הראשוניים כוללים: זיהוי בעיה ויצירת שאלת מחקר, לאחר מכן באמצעות סקירת ספרות קיימת לאסוף מידע בנושא להעריך את איכותו, לאחר מכן יש לנסח את מטרת המחקר הכירופרקטי ואת השערת המחקר ובשלב הסופי יש לבחור את שיטת המחקר המתאימה ביותר.

   לאחר שהגדיר את שיטת המחקר ובכלל זה את סוג המחקר, את אוכלוסיית המחקר, את דרכי הגיוס של הנבדקים ועוד וחתם על תעודת הליכים קליניים נאותים וקיבל את האישורים של הוועדות והגופים המפקחים, יצא המחקר הכירופרקטי לדרך. מחקרים איכותיים עושים שימוש בקבוצת ביקורת שמקבלת את הטיפול הסטנדרטי וקבוצת ניסוי שמקבלת את הטיפול שאותו רוצים לבדוק. המטופלים מחולקים באופן אקראי בין שתי הקבוצות והרופאים או הכירופרקטים שעורכים את המחקר אינם יודעים לאיזה קבוצה שייך כול מטופל.

   שיטות מחקר

   ישנם שתי שיטות מחקר כירופרקטי ומחקר רפואי חשובות בתחום הבריאותי הראשונה מוגדרת כמחקר חד סמיות (Single blinding) שבו המטופל לא יודע אם הוא שייך לקבוצת הניסוי או לקבוצת הביקורת ואיזה מהטיפולים הוא מקבל בעוד שלקלינאי שעורך את המחקר יש את כול המידע או שלמטופל יש את כול הפרטים בעוד שלקלינאי שעורך את המחקר אין מידע כול לגבי המטופלים. המחקר השני הוא מחקר כפול סמיות (Double blinding) שבו גם לקלינאי וגם למטופל אין מושג במהלך תקופת המחקר לאיזה קבוצה משתייך המטופל. השיטה כפולת הסמיות נחשבת לשיטה מחמירה שמנטרלת במידה רבה את ההשפעות המודעות והבלתי מודעות של החוקרים והנחקרים ובכך מאפשרת הגעה לתוצאת מחקר מדויקת יותר.

   מחקר כירופרקטי – ריכוז של מחקרים בולטים

   בטיחות הטיפול

   מחקר כירופרקטי העלה: 19,722 חולים מעל 50,000 מניפולציות ללא כול תופעות לוואי

     Thiel H W, Bolton J E, Docherty S, et al. Safety of chiropractic manipulation of the cervical spine. Spine 2007;32:2375-8. [Spine (Phila Pa 1976). 2008].

    9 שנות מחקר כירופרקטי ללא הוכחות לסיכון מוגבר לשבץ מוחי עקב טיפול כירופרקטי

   Risk of vertebrobasilar stroke and chiropractic care: results of a population-based case-control and case-crossover study. [Spine (Phila Pa 1976). 2011]
   Cassidy JD, Boyle E, Côté P, et al. Risk of vertebrobasilar stroke and chiropractic care: results of a population-based case-control and case-crossover study. Spine 2008; 33(suppl 4): S176-S83. [Spine (Phila Pa 1976). 2008]

    מחקר כירופרקטי בנושא טיפול בכאבי צוואר

   חולים שטופלו באמצעות מניפולציה בעמוד השדרה החזי חוו שיפור משמעותי בכאבי הצוואר שלהם שבוע לאחר הטיפול

   J Manipulative Physiol Ther. 2014 Jun;37(5):312-9. DOI: 10.1016/j.jmpt.2014.03.003. Epub 2014 May 28.
   Immediate changes in neck pain intensity and widespread pressure pain sensitivity in patients with bilateral chronic mechanical neck pain: a randomized controlled trial of thoracic thrust manipulation vs non-thrust mobilization.

   מחקר כירופרקטי בנושא טיפול בגב התחתון

   הושג שיפור משמעותי יותר במצבם של חולים שסבלו מפריצת דיסק מותני וטופלו באמצעות מניפולציה בעמוד השדרה המותני לעומת חולים שטופלו באמצעות זריקה לאזור שורש העצב הדלוק

   J Manipulative Physiol Ther. 2013 May;36(4):218-25. doi: 10.1016/j.jmpt.2013.04.005. Epub 2013 May 22.
   Symptomatic magnetic resonance imaging-confirmed lumbar disk herniation patients: a comparative effectiveness prospective observational study of 2 age- and sex-matched cohorts treated with either high-velocity, low-amplitude spinal manipulative therapy, or imaging-guided lumbar nerve root injections.
   Peterson CK1, Leemann S, Lechmann M, Pfirrmann CW, Hodler J, Humphreys BK.

   שיפור גדול יותר במצב החולים עם כאבי גב שטופלו באמצעות טכניקה של כפיפה ופשיטה (flexion-distraction) לעומת חולים שטופלו באמצעות תרגילי ספורט

   Eur Spine J. 2006 Jul;15(7):1070-82. Epub 2005 Dec 8.
   A randomized clinical trial and subgroup analysis to compare flexion-distraction with active exercise for chronic low back pain.
   Gudavalli MR1, Cambron JA, McGregor M, Jedlicka J, Keenum M, Ghanayem AJ, Patwardhan AG.

   מחקר כירופרקטי בנושא טיפול משולב עם רופא בכאי גב תחתון

   קבוצת החולים עם כאבי גב תחתון שטופלה על ידי רופא וכירופרקט במשולב הראתה שיפור דרמטי במצבה לעומת חולים עם כאבי גב תחתון שטופלו רק על ידי רופא

   Spine (Phila Pa 1976). 2013 Apr 15;38(8):627-34. doi: 10.1097/BRS.0b013e31827733e7.
   Adding chiropractic manipulative therapy to standard medical care for patients with acute low back pain: results of a pragmatic randomized comparative effectiveness study.
   Goertz CM1, Long CR, Hondras MA, Petri R, Delgado R, Lawrence DJ, Owens EF, Meeker WC.

   מחקר כירופרקטי השוואתי: טיפול כירופרקטי יעיל יותר מטיפול רפואי

   מחקר כירופרקטי השוואתי זה נערך בבית חולים. גם כאן התוצאות היו חד משמעיות. שיפור חד בקרב קבוצת החולים עם כאבי גב תחתון שטופלה על ידי כירופרקט לעומת קבוצת החולים שטופלה על ידי רופא משפחה

   Spine J. 2010 Dec;10(12):1055-64. doi: 10.1016/j.spinee.2010.08.019.
   The Chiropractic Hospital-based Interventions Research Outcomes (CHIRO) study: a randomized controlled trial on the effectiveness of clinical practice guidelines in the medical and chiropractic management of patients with acute mechanical low back pain.
   Bishop PB1, Quon JA, Fisher CG, Dvorak MF.

   טיפול כירופרקטי יעיל יותר מטיפול באמצעות תרופות נוגדות דלקת

   במחקר הנוכחי בעל הסמיות הכפולה הוכחה העליונות של הטיפול בכאבי גב באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה לעומת פלצבו ולעומת תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים

   Spine (Phila Pa 1976). 2013 Apr 1;38(7):540-8. DOI: 10.1097/BRS.0b013e318275d09c.
   Spinal high-velocity low amplitude manipulation in acute nonspecific low back pain: a double-blinded randomized controlled trial in comparison with diclofenac and placebo.
   von Heymann WJ1, Schloemer P, Timm J, Muehlbauer B.

   טיפולי תחזוקה לגב התחתון יעילים

   מסקנות המחקר מאשרות את היעילות של טיפולי תחזוקה של עמוד השדרה למניעה או צמצום הסיכון לאפיזודות כאב נוספות

   Spine (Phila Pa 1976). 2011 Aug 15;36(18):1427-37. doi: 10.1097/BRS.0b013e3181f5dfe0.
   Does maintained spinal manipulation therapy for chronic nonspecific low back pain result in better long-term outcomes?
   Senna MK1, Machaly SA.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל