מחקר כירופרקטי
מחקר כירופרקטי

מחקר כירופרקטי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מחקר כירופרקטי המתבצע ברחבי העולם תורם לידע הרפואי ומהווה מסד לטיפול יעיל במגוון רחב של בעיות במערכת שריר ושלד. הידע האנושי בכול הנוגע לגורמים המשפיעים על הבריאות ועל איכות החיים מתעדכן ללא הרף באמצעות מחקרים. כל יום מביא אתו גילויים חדשים ופיתוחים חדשים. כירופרקטים ברחבי העולם עוקבים אחר המחקרים הללו, לומדים את מסקנותיהם ומתמיהים את הידע הזה במרפאות שלהם. הצורך להתעדכן קיים גם בקרב המטופלים.

מחקר כירופרקטי – רקע

מחלות ופגיעות רבות עלולות לפגוע במערכות שריר ושלד. שכיחות זאת גרמת לארגון הבריאות העולמי להכריז על 10 השנים שבין שנת 2000 לשנת 2010 כעשור של השריר והמפרק. מטרת היוזמה הזאת היא לעלות את המודעות לפגיעות הללו במערכות שריר ושלד, לגורמים להן, לטיפול בהן ולמניעתן. מטרה נוספת היא כמובן לעלות את המודעות לעוגמת הנפש הכרוכה בפציעות הללו  ולעלויות האישיות והלאומיות העצומות הנגרמות בגינן. בסיס הידע האנושי בתחומי הבריאות אינו קופא על שמריו. המחקרים הרבים שנערכים ברחבי העולם משגרים את מסקנותיהם בקצב הולך וגדל, כול יום מביא עמו התפתחות חדשה ומתווסף ידע חדש ועדכני.

בעבר בעלי מקצוע רפואיים נזקקו לשבת שעות בספרייה ולקרוא על בעיה או על בעיות מסוימות היום בעידן האינטרנט הכול נגיש. קלינאים נזקקים לעדכונים הללו כדי לשפר את יכולת האבחון והטיפול שלהם. המטופלים נזקקים לידע הזה כדי להבין טוב יותר את המחלה שלהם, מה עלול להשפיע עליה לרעה ומה יכול להיטיב אתה. נכון, ניתן להפיק את המידע הזה ישירות מהאינטרנט אבל יש לקחת בחשבון שחלק ניכר מהמידע שם מגיע ממקורות שלא ברורה אמינותם. נכון לעידן המודרני מחקר כירופרקטי מהווה אבן יסוד בביסוס הידע הכירופרקטי. כאן באתר שלנו אנו מפרסמים סיכומים של מחקרים ומוסיפים את המקורות כדי שתוכלו להמשיך לקרוא על הנושא בהרחבה.

מטרותיו של קלינאי טוב

בין המטרות שצריך להציב לעצמו  כול קלינאי נמנה: שיפור איכות הטיפול והפחתה של מספר השגיאות המתבצעות באבחון ובטיפול, הפחתת העלויות של הטיפול הנובעים מחוסר יעילות, שגיאות אבחוניות וטיפוליות, טיפולים לקויים, טיפולים כפולים ומידע לא עדכני, העברת מידע עדכני לקולגות ואספקת לחולה לגבי מצבו הבריאותי כדי לקבל החלטות טובות יותר וליעל את הטיפול, שילוב של רפואה מונעת בצורת הדרכה והנחיות לחולה בנושאים כגון ארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית, תזונה ועוד על מנת לתרום לאיכות חייו של החולה. כול אחת מהמטרות הללו נזקקת למחקרים קליניים ברמה גבוהה כדי לבחון את דרכי הטיפול השונות ולקבוע סטנדרטים של איכות.

מחקר כירופרקטי ומחקרים קליניים

מחקרים קליניים בין אם הם נערכים על ידי כירופרקטים או על ידי קלינאים אחרים, הם ענף מדעי העוסק בחקר הטיפול הבריאותי על חלקיו השונים. בין היתר בודק ענף זה את הבטיחות והיעילות של הטיפולים המוצעים לבעיות רפואיות שונות. בין הטיפולים הנבדקים נמנה תרופות, עזרים ואביזרים ייעודיים, עזרים לאבחון, דרכי אבחון ודרכי טיפול ועוד. המידע הנשאב מענף מחקרי זה מאפשר להחליט מה הם הסטנדרטים לרפואה טובה וכיצד נכון לגשת לחולה, לאבחן את בעיותיו ולטפל בהן. ענף זה והידע המושג באמצעותו משמש לצורך הדרכת החולים והרופאים לגבי הדרכים היעילות למנוע את המחלות והפגיעות למיניהן מלכתחילה.

בקרה והליכים

מחקר כירופרקטי
מחקר כירופרקטי

אישור למחקר כירופרקטי או מחקר קליני מתקבל לאחר בדיקה שעורכת ועדת אתיקה הקרויה “וועדת הלסינקי”. גופים מפקחים נוספים כוללים את משרד הבריאות, אישור מנהלי התרופות כמו FDA בארה”ב או EMEA באירופה. הגופים הללו קבעו שכול המעורבים במחקר הקליני מחויבים לפעול על פי עקרונות “הליכים קליניים נאותים” (Good Clinical Practice). שלבי המחקר הראשוניים כוללים: זיהוי בעיה ויצירת שאלת מחקר, לאחר מכן באמצעות סקירת ספרות קיימת לאסוף מידע בנושא להעריך את איכותו, לאחר מכן יש לנסח את מטרת המחקר הכירופרקטי ואת השערת המחקר ובשלב הסופי יש לבחור את שיטת המחקר המתאימה ביותר.

לאחר שהגדיר את שיטת המחקר ובכלל זה את סוג המחקר, את אוכלוסיית המחקר, את דרכי הגיוס של הנבדקים ועוד וחתם על תעודת הליכים קליניים נאותים וקיבל את האישורים של הוועדות והגופים המפקחים, יצא המחקר הכירופרקטי לדרך. מחקרים איכותיים עושים שימוש בקבוצת ביקורת שמקבלת את הטיפול הסטנדרטי וקבוצת ניסוי שמקבלת את הטיפול שאותו רוצים לבדוק. המטופלים מחולקים באופן אקראי בין שתי הקבוצות והרופאים או הכירופרקטים שעורכים את המחקר אינם יודעים לאיזה קבוצה שייך כול מטופל.

שיטות מחקר

ישנם שתי שיטות מחקר כירופרקטי ומחקר רפואי חשובות בתחום הבריאותי הראשונה מוגדרת כמחקר חד סמיות (Single blinding) שבו המטופל לא יודע אם הוא שייך לקבוצת הניסוי או לקבוצת הביקורת ואיזה מהטיפולים הוא מקבל בעוד שלקלינאי שעורך את המחקר יש את כול המידע או שלמטופל יש את כול הפרטים בעוד שלקלינאי שעורך את המחקר אין מידע כול לגבי המטופלים. המחקר השני הוא מחקר כפול סמיות (Double blinding) שבו גם לקלינאי וגם למטופל אין מושג במהלך תקופת המחקר לאיזה קבוצה משתייך המטופל. השיטה כפולת הסמיות נחשבת לשיטה מחמירה שמנטרלת במידה רבה את ההשפעות המודעות והבלתי מודעות של החוקרים והנחקרים ובכך מאפשרת הגעה לתוצאת מחקר מדויקת יותר.

מחקר כירופרקטי – ריכוז של מחקרים בולטים

בטיחות הטיפול

מחקר כירופרקטי העלה: 19,722 חולים מעל 50,000 מניפולציות ללא כול תופעות לוואי

  Thiel H W, Bolton J E, Docherty S, et al. Safety of chiropractic manipulation of the cervical spine. Spine 2007;32:2375-8. [Spine (Phila Pa 1976). 2008].

 9 שנות מחקר כירופרקטי ללא הוכחות לסיכון מוגבר לשבץ מוחי עקב טיפול כירופרקטי

Risk of vertebrobasilar stroke and chiropractic care: results of a population based case control and case-crossover study. [Spine (Phila Pa 1976). 2011]
Cassidy JD, Boyle E, Côté P, et al. Risk of vertebrobasilar stroke and chiropractic care: results of a population-based case-control and case-crossover study. Spine 2008; 33(suppl 4):S176-S83. [Spine (Phila Pa 1976). 2008]

 מחקר כירופרקטי בנושא טיפול בכאבי צוואר

חולים שטופלו באמצעות מניפולציה בעמוד השדרה החזי חוו שיפור משמעותי בכאבי הצוואר שלהם שבוע לאחר הטיפול

J Manipulative Physiol Ther. 2014 Jun;37(5):312-9. doi: 10.1016/j.jmpt.2014.03.003. Epub 2014 May 28.
Immediate changes in neck pain intensity and widespread pressure pain sensitivity in patients with bilateral chronic mechanical neck pain: a randomized controlled trial of thoracic thrust manipulation vs non-thrust mobilization.

מחקר כירופרקטי בנושא טיפול בגב התחתון

הושג שיפור משמעותי יותר במצבם של חולים שסבלו מפריצת דיסק מותני וטופלו באמצעות מניפולציה בעמוד השדרה המותני לעומת חולים שטופלו באמצעות זריקה לאזור שורש העצב הדלוק

J Manipulative Physiol Ther. 2013 May;36(4):218-25. doi: 10.1016/j.jmpt.2013.04.005. Epub 2013 May 22.
Symptomatic magnetic resonance imaging-confirmed lumbar disk herniation patients: a comparative effectiveness prospective observational study of 2 age- and sex-matched cohorts treated with either high-velocity, low-amplitude spinal manipulative therapy or imaging-guided lumbar nerve root injections.
Peterson CK1, Leemann S, Lechmann M, Pfirrmann CW, Hodler J, Humphreys BK.

שיפור גדול יותר במצב החולים עם כאבי גב שטופלו באמצעות טכניקה של כפיפה ופשיטה (flexion-distraction) לעומת חולים שטופלו באמצעות תרגילי ספורט

Eur Spine J. 2006 Jul;15(7):1070-82. Epub 2005 Dec 8.
A randomized clinical trial and subgroup analysis to compare flexion-distraction with active exercise for chronic low back pain.
Gudavalli MR1, Cambron JA, McGregor M, Jedlicka J, Keenum M, Ghanayem AJ, Patwardhan AG.

מחקר כירופרקטי בנושא טיפול משולב עם רופא בכאי גב תחתון

קבוצת החולים עם כאבי גב תחתון שטופלה על ידי רופא וכירופרקט במשולב הראתה שיפור דרמטי במצבה לעומת חולים עם כאבי גב תחתון שטופלו רק על ידי רופא

Spine (Phila Pa 1976). 2013 Apr 15;38(8):627-34. doi: 10.1097/BRS.0b013e31827733e7.
Adding chiropractic manipulative therapy to standard medical care for patients with acute low back pain: results of a pragmatic randomized comparative effectiveness study.
Goertz CM1, Long CR, Hondras MA, Petri R, Delgado R, Lawrence DJ, Owens EF, Meeker WC.

מחקר כירופרקטי השוואתי: טיפול כירופרקטי יעיל יותר מטיפול רפואי

מחקר כירופרקטי השוואתי זה נערך בבית חולים. גם כאן התוצאות היו חד משמעיות. שיפור חד בקרב קבוצת החולים עם כאבי גב תחתון שטופלה על ידי כירופרקט לעומת קבוצת החולים שטופלה על ידי רופא משפחה

Spine J. 2010 Dec;10(12):1055-64. doi: 10.1016/j.spinee.2010.08.019.
The Chiropractic Hospital-based Interventions Research Outcomes (CHIRO) study: a randomized controlled trial on the effectiveness of clinical practice guidelines in the medical and chiropractic management of patients with acute mechanical low back pain.
Bishop PB1, Quon JA, Fisher CG, Dvorak MF.

טיפול כירופרקטי יעיל יותר מטיפול באמצעות תרופות נוגדות דלקת

במחקר הנוכחי בעל הסמיות הכפולה הוכחה העליונות של הטיפול בכאבי גב באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה לעומת פלצבו ולעומת תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים

Spine (Phila Pa 1976). 2013 Apr 1;38(7):540-8. doi: 10.1097/BRS.0b013e318275d09c.
Spinal high-velocity low amplitude manipulation in acute nonspecific low back pain: a double-blinded randomized controlled trial in comparison with diclofenac and placebo.
von Heymann WJ1, Schloemer P, Timm J, Muehlbauer B.

טיפולי תחזוקה לגב התחתון יעילים

מסקנות המחקר מאשרות את היעילות של טיפולי תחזוקה של עמוד השדרה למניעה או צמצום הסיכון לאפיזודות כאב נוספות

Spine (Phila Pa 1976). 2011 Aug 15;36(18):1427-37. doi: 10.1097/BRS.0b013e3181f5dfe0.
Does maintained spinal manipulation therapy for chronic nonspecific low back pain result in better long-term outcome?
Senna MK1, Machaly SA.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן