נימול בכף הרגל
נימול בכף הרגל

נימול בכף הרגל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נימול בכף הרגל – אבחון וטיפול מהירים עשויים לזרז את ההחלמה ולמנוע נזק כרוני. לרוב מדובר בתחושת נימול או הירדמות זמניים הנגרמים בגלל ישיבה על האסלה ולחץ על כלי דם או עצבים. במצב זה קימה, והליכה של מספר צעדים מחזירה את התחושה לקדמותה. אך יש לעתים שהפגיעה בעצבים המעצבבים את כפות הרגליים או הפגיעה בכלי הדם המספקים דם לכפות הרגליים היא משמעותית יותר. במקרים אלו ישנה חשיבות עליונה לביצוע אבחון מהיר ומדויק של הגורם לתחושת ההירדמות ובמידת הצורך לטפל בזה. חשוב לזכור שנזק עצבי ממושך עלול להוביל לשינויים תחושתיים ומוטוריים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנימול בכף הרגל – רקע

נימול או ההירדמות בכפות הרגליים מתפתחים עקב פגיעה באספקת הדם אל כף הרגל או בגלל פגיעה בעצבים המעצבבים את כף הרגל. לרוב מדובר בפגיעה זמנית. הפגיעה ברקמות אלו עלולה להיות קשה וממושכת כתוצאה מחבלה, מחלות והפרעות בריאותיות. יש לציין שחלק מאותם מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות בין היתר לפגוע בכלי הדם ו/או בעצבים עלולים גם לסכן את חייו של החולה. תחושת ההירדמות יכולה להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים, בחלק מכף הרגל או בכול כף הרגל. חשוב לאבחן, ובמידת הצורך, לטפל במהירות האפשרית, בגורם כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

אבחון של מקור הבעיה מתבסס בין היתר על הסימנים והתסמינים הנלווים לתלונה העיקרים שהיא נימול בכף הרגל. האם מלבד נימול בכף הרגל החולה מתלונן גם על כאבים בכף הרגל? האם מלבד נימול בכף הרגל החולה מתלונן גם על שינוי טמפרטורה בכף הרגל או על כאבים בגב התחתון ועוד.

גורמים לכפות רגליים רדומות

לחץ זמני על כלי דם ו/או עצבים

כאמור הגורם השכיח ביותר הוא לחץ זמני המופעל על כלי הדם המספקים דם לכפות הרגליים ו/או על העצבים המעצבבים את כפות הרגליים. גורמים שכיחים להירדמות כפות הרגליים על הרקע הזה כוללים לחץ זמני המופעל על כלי הדם ו/או העצבים בעת ישיבה ממושכת על האסלה, או בגלל נעילה של נעליים צרות ולוחצות. במקרים אלו האדם שכפות רגליו נרדמו יקום ממקומו ינוע מספר צעדים והתחושה תחזור להיות תקינה.

נימול בכף הרגל בגלל מחלות והפרעות בזרימת הדם

כאמור נימול ואובדן תחושה בכפות הרגליים עלולים להתרחש בגלל פגיעה בכלי הדם וזרימת הדם. פתולוגיות אפשריות כוללות:

פקעת עורקים וורידים

פקעת עורקים וורידים (Arteriovenous malformation) היא הפרעה מולדת שבה כלי דם העורקיים והוורדיים יוצרים בניהם חיבורים פגומים ללא רשת של נימים. התופעה מעלה את הסיכון לשיבוש בזרימת הדם, בקיעת הורידים ודימום.

מחלת בירגר

מחלת בירגר (Buerger’s disease) היא מחלה דלקתית של כלי הדם בגפיים ובעיקר ברגליים. מחלה זאת עלולה לגרום בין היתר לפקקת ולהפרעות בזרימת הדם בכלי הדם.

פקקת ורידים עמוקה

פקקת ורידים עמוקה (Deep Vein Thrombosis) היא תופעה מסוכנת שבה קריש דם גורם לחסימה מלאה או חלקית של זרימת הדם באחד מהוורידים הגדולים. פקקת וורדים עמוקה מתרחשת לרוב באחד מוורדי הרגליים. קריש זה יכול להשתחרר ממקומו ולעשות את דרכו לריאות או אפילו למוח ולגרום במקרה של טיפול איטי או כושל אפילו למוות.

מחלת כלי דם פריפריים

חסימה והיצרות של כלי דם ובעקבותיהם שיבוש בתחושת של כפות הרגליים יכולים להתפתח גם על רקע של מחלת כלי דם פריפריים (Peripheral artery disease). הגורם לחסימה או היצרות כלי הדם במחלה זאת הוא הצטברות שומנים וכולסטרול בדפנות כלי הדם. סוכרת ועישון מהווים גורמי סיכון לחלות במחלה זאת. התסמינים כוללים מלבד שיבוש התחושה גם כאבים לסירוגין, התכווצות וחולשת שרירים בעיקר בעת מאמץ, תחושת של קור, שינוי גוון העור, פצעים שאינם מגלידים ועוד.

קור קיצוני וכוויות קור

גם קור קיצוני וכוויות קור (frostbites) עלולים לגרום לאובדן תחושה באצבעות כף הרגל. כוויות קור מתפתחות תחילה בחלקי הגוף המרוחקים ממרכז הגוף כולל אף, אוזניים, אצבעות ובהונות. החשיפה לקור קיצוני גורם לפגיעה בזרימת הדם ובעקבות כך לפגיעה ברקמות, שינוי גוון העור ונמק.

מחלת ריינו, תופעת ריינו או תסמונת ריינו

מחלת ריינו, תופעת ריינו או תסמונת ריינו (Raynaud’s disease / syndrome / phenomenon) עלולים להיות הגורם לשינויים תחושתיים באצבעות כפות הידיים ו/או הרגליים. במקרה הזה השינויים התחושתיים נגרמים בגלל כיווץ קיצוני ובלתי רצוני של כלי הדם הפריפריים בתגובה לטמפרטורה הקרה ולמתח נפשי. מלבד נימול עשוי החולה להתלונן גם על תחושת קור ועל כאבים בכפות רגליים (ו/או ידיים) בעיקר קצות האצבעות והבהונות. ובמצבים קיצוניים גוון העור משתנה ועלול להיגרם נמק.

נימול בכף הרגל בגלל נזקים טראומטיים לעצבים

נימול בכף הרגל
נימול בכף הרגל

שינויים תחושתיים בכפות הרגליים עלולים להתפתח בעקבות נזק עצבי שנגרם לאחר חבלה בראש, חבלה בעמוד השדרה או חבלה בגפה התחתונה. נזקים טראומטיים אלו הכוללים שברים, פריקות, מתיחה של סיבי עצבים, לחץ על סיבי עצבים או חוט השדרה או אפילו קרע של סיב עצב או של חוט השדרה, עלולים להתרחש על רקע תאונות דרכים, פציעות ספורט, נפילות ופרוצדורות רפואיות. נזקים עצביים עלולים להיגרם גם על רקע של עומסים חוזרניים ונזקים מצטברים.

פגיעה טראומטית בעמוד השדרה המותני

פגיעה בעמוד השדרה המותני בעקבות למשל צליפת שוט או נפילה עלולה לגרום לבלט או פריצת דיסק בגב התחתון או חמור יותר פריקה או שבר של חוליה בעמוד השדרה המותני ונזקים ברמות חומרה שונות לחוט השדרה ו/או לסיבי העצבים הבוקעים ממנו ומעצבבים את הרגליים. מגוון הסימנים והתסמינים האפשריים כתוצאה מנזקים אלו תלויים במיקום המדויק של הנזק וחומרתו.

פריצת דיסק מותני

פריצת דיסק בין חולייתי מותני יכול לגרום ללחץ על שורש עצב מותני ולהוביל להתפתחות חסרים נוירולוגיים האופייניים לפגיעה בשורש העצב המסוים שנפגע. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים שינויים תחושתיים ברגליים ובחלקים אחרים לאורך הגפה וכן כאבים מקומיים בגב התחתון בישבן וברגל, מגבלות תנועה של הגב התחתון, חולשה שרירים בגפה התחתונה המעוצבבים על ידי אותו סיב עצב שנפגע.

נזק טראומטי לחוט השדרה

נזק טראומטי לחוט השדרה יוביל להתפתחות סימנים והתסמינים שחומרתם תלויה בחומרת הנזק ובמיקום המדויק שלו. המשמעות של נזק בחלק העליון של חוט השדרה היא סימנים והתסמינים חמורים יותר. נזק בחלק העליון של חוט השדרה הצווארי (C1 – C4) עלול לגרום בין היתר לשיתוק של כול הגוף וארבעת הגפיים (Quadriplegia). הסימנים והתסמינים בגין פציעה של חוט השדרה עלולים לכלול בין היתר אובדן תנועה, אובדן תחושה, אובדן שליטה על הסוגרים, החזרי גידים מוגזמים, כאבים, קושי לנשום ועוד.

פריקה או שבר של אחד ממפרקי או עצמות הגפה התחתונה

פריקה של אחד ממפרקי הגפה התחתונה או שבר באחת העצמות המרכיבות את הגפה התחתונה עלולים לגרום לפגיעה עצבית פריפרית ולהתפתחות, בין היתר, נימול והירדמות של כף הרגל. עצבים עם סיכוי יחסי גבוה להיפגע כוללים את עצב השת (Sciatic nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common Fibular Nerve).

סיאטיקה

עצב השת (Sciatic nerve) מתחיל את מסלולו במקלעת העצבים המותנית יורד מטה ובאזור הברך נחלק לשני ענפים: עצב השוקה (Tibial nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve). עצב השת עלול להיפצע מהסיבות הבאות פריצת דיסק בין חולייתי, פריקה של מפרק הירך, לכידה על ידי השריר האגסי (Piriformis), זריקה בעכוז, שבר באגן ועוד.

הסימנים והתסמינים בגין פגיעה בעצב השת עלולים לכלול, תלוי בחומרת הנזק, כאבי סיאטיקה – כאב לאורך החלק האחורי של הירך, לאורך החלק האחורי והצדי של הרגל ובצד החיצוני של כף הרגל. אובדן הכוח בשרירי המיתר (Hamstring) ובשרירים מתחת לברך, קושי לכופף את הברך ולהניע את כף הרגל, שמיטה של כף הרגל (Foot drop), אובדן כול התחושה מתחת לברך כולל כף הרגל (מלבד האזור הפנימי של הרגל ושל כף הרגל).

פגיעה בעצב השוקיתי המשותף

העצב השוקיתי המשותף מסתובב באזור הברך סביב צוואר השוקית (Fibula) ובכך ממקם עצמו בעמדה קרובה לפני העור ובלתי מוגנת. מכה או חבלה באזור הברך, שבר של עצם השוקית, שיכול רגליים, גבס צמוד מידי ועוד עלולים לגרום נזק לעצב. הסימנים והתסמינים בגלל פגיעה בעצב השוקיתי המשותף כוללים תלוי בחומרת הנזק חולשה או שיתוק של השרירים הקדמיים והצדיים ברגל, נימול או אובדן תחושה בצד הקדמי והחיצוני של השוק ובגב כף הרגל והאצבעות ובמצבים קשים יותר גם שמיטה מלאה של כף רגל (Foot drop) וצליעה אופיינית.

נימול בכף הרגל בגלל מחלות נוירולוגיות ופגיעה עצבית

מגוון רחב של מחלות עלול לפגוע בעצב וביכולתו לתפקד ובכך לגרום לשיבוש התחושה בכפות הרגליים. בין יתר הגורמים נמנה:

 • אלכוהוליזם
 •  נוירופתיה סוכרתית
 • תת פעילות של בלוטת התריס
 • טרשת נפוצה
 • מחלת עצבים פריפרית
 • שבץ מוחי
 • זאבת
 • דלקת רוחבית של חוט השדרה (transverse myelitis)
 • חוסר בוויטמין B12 ועוד.

נימול בכף הרגל – אבחון

הירדמות כפות הרגליים הנמשכת יותר מדקות בודדות עלולה להתרחש גם בגלל מחלות והפרעות בריאותיות משמעותיות. חשוב שאדם הסובל מהתופעה התייעץ עם איש מקצוע בתחום כדי לאבחן את מקור הבעיה. טיפול שאינו מוענק בזמן עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים הכוללים בין היתר קושי ללכת או שיתוק ובמקרים נדירים גם למוות.

– היסטוריה רפואית

מלאכת האבחון תתחיל בהיסטוריה הרפואית שבה נלמד מתי החלו השינויים התחושתיים בכפות הרגליים?, באיזה חלק בכף או בכפות הרגליים נפגעה התחושה?, האם אובדן התחושה מקיף את שתי כפות הרגליים או רק כף רגל אחת?, כמה זמן נמשך הנימול בכף הרגל?, מה מחמיר או מפחית את עוצמת הנימול בכף הרגל?, האם מלבד הנימול ישנם סימנים ותסמינים נוספים כמו למשל חולשה בגפיים, הירדמות של אזורים אחרים בגוף, כאבים מוגבלות תנועתית ועוד.

– בדיקה גופנית

בבדיקה הגופנית ננסה באמצעות מגוון של תנועות ומהלכים לשחזר את התסמינים מהם אתם סובלים, לאתר את הנזק ולהעריך את חומרתו. בין היתר נתבונן באופן בו אתם עומדים, נעים ומבצעים תנועות מסוימות. נמדוד טווחי תנועה באופנים שונים וכמובן נערוך סדרה של בדיקות אורתופדיות כירופרקטיות ונוירולוגיות.

– בדיקות מתקדמות

במידת הצורך נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כגון צילומי רנטגן, CT או MRI ו/או בדיקות מעבדה. תסמינים מסוימים כמו אובדן שליטה על הסוגרים, חום גבוה, ירידה בלתי מוסברת במשקל ועוד מהווים דגל אדום ומחייבים הפנייה דחופה לחדר מיון להמשך בירור. תסמינים נפשיים כמו דיכאון, חרדה ומצב רוח נפול מהווים דגל צהוב ומצביעים על האפשרות שהטיפול עלול להמשך זמן רב.

נימול בכף הרגל – אבחנה מבדלת

במהלך ביצוע האבחון חייב הקלינאי לבצע תהליך של אבנה מבדלת שבה הוא שולל את מגוון הסיבות האפשריות לתלונות של החולה. האבחנה המבדלת מתבסס על הממצאים שמופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. כך למשל הירדמות של כף רגל אחת עשוי להצביע על נזק לעצב בעמוד השדרה או עצב פריפרי ברגל בעוד שהירדמות של שתי כפות הרגליים עשויים להצביע על מחלה מערכתית.

כאשר מלבד נימול בכף הרגל החולה מתלונן גם על כאבי גב המושלכים לרגל יש לחשוד שמקור הבעיה נמצא בגב התחתון וכאשר מלבד נימול בכך הרגל החולה מתלונן על תחושות גירוד ודגדוג עזים יש לחשוד בטרשת נפוצה. החולה שמתלונן על נימול בכף הרגל ובמקביל גם על אחד או יותר מהתסמינים הבאים: בלבול, קושי ללכת, אובדן שליטה על הסוגרים, שיתוק בגפיים, אובדן תחושה פתאומי, דיבור מבולבל, ראייה מטושטשת ועוד יופנה לחדר מיון בחשד לאירוע מוחי.

כפות רגליים נרדמות, טיפול

כמובן שהטיפול בכפות רגליים משתנה בהתאם לסוג הבעיה וחומרתה. מלבד בעיות עמוד השדרה שבהן ניתן לטפל באופן שמרני גם בשלב הזה לגבי הגורמים האחרים יהיה צורך להיעזר בטיפולים תרופתיים ו/או כירורגיים על מנת לרפא מחלות רקע כמו סוכרת או תת פעילות כזו או אחרת, לשפר את זרימת הדם או לשחרר את העצבים הלכודים והלחוצים. בחלק מהמקרים כאשר המצב בכפות הרגליים הוא כרוני הנזקים הם כבר לא ברי תיקון. מכאן החשיבות של טיפול מהיר ברגליים נרדמות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • מדרסים יקרים לדורבן? אין צורך

  מדרסים יקרים לדורבן? לא חובה! חולים הסובלים מכאבים בכף הרגל ובעיקר בעקב בגלל תופעה הקרויה דורבן פונים כדי להקל על…

 • דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק

  דורבן בעקב? חזקו גפה תחתונה! עד כמה שזה נשמע מוזר המחקר הנוכחי טוען שזה עובד. כאבים בכף הרגל בגלל דורבן…

 • קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

  השמש מפחיתה את לחץ הדם! כך קובע המחקר הנוכחי. לחץ דם גבוה רוצח בשקט. הוא יכול לטפס מבלי להזהיר או…

 • נעלי עקב פוצעות אתכן

  נעלי עקב פוצעות! אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן