נימול בכף הרגל

נימול בכף הרגל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נימול בכף הרגל – אבחון וטיפול מהירים עשויים לזרז את ההחלמה ולמנוע נזק כרוני. לרוב מדובר בתחושת נימול או הירדמות זמניים הנגרמים בגלל ישיבה על האסלה ולחץ על כלי דם או עצבים. במצב זה קימה, והליכה של מספר צעדים מחזירה את התחושה לקדמותה. אך יש לעתים שהפגיעה בעצבים המעצבבים את כפות הרגליים או הפגיעה בכלי הדם המספקים דם לכפות הרגליים היא משמעותית יותר. במקרים אלו ישנה חשיבות עליונה לביצוע אבחון מהיר ומדויק של הגורם לתחושת ההירדמות ובמידת הצורך לטפל בזה. חשוב לזכור שנזק עצבי ממושך עלול להוביל לשינויים תחושתיים ומוטוריים כרוניים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  {loadposition inside-page}

  נימול בכף הרגל – רקע

  נימול או ההירדמות בכפות הרגליים מתפתחים עקב פגיעה באספקת הדם אל כף הרגל או בגלל פגיעה בעצבים המעצבבים את כף הרגל. לרוב מדובר בפגיעה זמנית. הפגיעה ברקמות אלו עלולה להיות קשה וממושכת כתוצאה מחבלה, מחלות והפרעות בריאותיות. יש לציין שחלק מאותם מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות בין היתר לפגוע בכלי הדם ו/או בעצבים עלולים גם לסכן את חייו של החולה. תחושת ההירדמות יכולה להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים, בחלק מכף הרגל או בכול כף הרגל. חשוב לאבחן, ובמידת הצורך, לטפל במהירות האפשרית, בגורם כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

  אבחון של מקור הבעיה מתבסס בין היתר על הסימנים והתסמינים הנלווים לתלונה העיקרים שהיא נימול בכף הרגל. האם מלבד נימול בכף הרגל החולה מתלונן גם על כאבים בכף הרגל? האם מלבד נימול בכף הרגל החולה מתלונן גם על שינוי טמפרטורה בכף הרגל או על כאבים בגב התחתון ועוד.

  גורמים לכפות רגליים רדומות

  • לחץ זמני על כלי דם ו/או עצבים

  כאמור הגורם השכיח ביותר הוא לחץ זמני המופעל על כלי הדם המספקים דם לכפות הרגליים ו/או על העצבים המעצבבים את כפות הרגליים. גורמים שכיחים להירדמות כפות הרגליים על הרקע הזה כוללים לחץ זמני המופעל על כלי הדם ו/או העצבים בעת ישיבה ממושכת על האסלה, או בגלל נעילה של נעליים צרות ולוחצות. במקרים אלו האדם שכפות רגליו נרדמו יקום ממקומו ינוע מספר צעדים והתחושה תחזור להיות תקינה.

  • נימול בכף הרגל בגלל מחלות והפרעות בזרימת הדם

  כאמור נימול ואובדן תחושה בכפות הרגליים עלולים להתרחש בגלל פגיעה בכלי הדם וזרימת הדם. פתולוגיות אפשריות כוללות:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פקעת עורקים וורידים

   פקעת עורקים וורידים (Arteriovenous malformation) היא הפרעה מולדת שבה כלי דם העורקים והוורידים יוצרים בניהם חיבורים פגומים ללא רשת של נימים. התופעה מעלה את הסיכון לשיבוש בזרימת הדם, בקיעת הורידים ודימום.

   מחלת בירגר

   מחלת בירגר (Buerger’s disease) היא מחלה דלקתית של כלי הדם בגפיים ובעיקר ברגליים. מחלה זאת עלולה לגרום בין היתר לפקקת ולהפרעות בזרימת הדם בכלי הדם.

   פקקת ורידים עמוקה

   פקקת ורידים עמוקה (Deep Vein Thrombosis) היא תופעה מסוכנת שבה קריש דם גורם לחסימה מלאה או חלקית של זרימת הדם באחד מהוורידים הגדולים. פקקת וורדים עמוקה מתרחשת לרוב באחד מוורדי הרגליים. קריש זה יכול להשתחרר ממקומו ולעשות את דרכו לריאות או אפילו למוח ולגרום במקרה של טיפול אטי או כושל אפילו למוות.

   מחלת כלי דם פריפריים

   חסימה והיצרות של כלי דם ובעקבותיהם שיבוש בתחושת של כפות הרגליים יכולים להתפתח גם על רקע של מחלת כלי דם פריפריים (Peripheral artery disease). הגורם לחסימה או היצרות כלי הדם במחלה זאת הוא הצטברות שומנים וכולסטרול בדפנות כלי הדם. סוכרת ועישון מהווים גורמי סיכון לחלות במחלה זאת. התסמינים כוללים מלבד שיבוש התחושה גם כאבים לסירוגין, התכווצות וחולשת שרירים בעיקר בעת מאמץ, תחושת של קור, שינוי גוון העור, פצעים שאינם מגלידים ועוד.

   קור קיצוני וכוויות קור

   גם קור קיצוני וכוויות קור (frostbites) עלולים לגרום לאובדן תחושה באצבעות כף הרגל. כוויות קור מתפתחות תחילה בחלקי הגוף המרוחקים ממרכז הגוף כולל אף, אוזניים, אצבעות ובהונות. החשיפה לקור קיצוני גורם לפגיעה בזרימת הדם ובעקבות כך לפגיעה ברקמות, שינוי גוון העור ונמק.

   מחלת ריינו, תופעת ריינו או תסמונת ריינו

   מחלת ריינו, תופעת ריינו או תסמונת ריינו (Raynaud's disease / syndrome / phenomenon) עלולים להיות הגורם לשינויים תחושתיים באצבעות כפות הידיים ו/או הרגליים. במקרה הזה השינויים התחושתיים נגרמים בגלל כיווץ קיצוני ובלתי רצוני של כלי הדם הפריפריים בתגובה לטמפרטורה הקרה ולמתח נפשי. מלבד נימול עשוי החולה להתלונן גם על תחושת קור ועל כאבים בכפות רגליים (ו/או ידיים) בעיקר קצות האצבעות והבהונות. ובמצבים קיצוניים גוון העור משתנה ועלול להיגרם נמק.

   • נימול בכף הרגל בגלל נזקים טראומטיים לעצבים

   נימול בכף הרגל
   נימול בכף הרגל

   שינויים תחושתיים בכפות הרגליים עלולים להתפתח בעקבות נזק עצבי שנגרם לאחר חבלה בראש, חבלה בעמוד השדרה או חבלה בגפה התחתונה. נזקים טראומטיים אלו הכוללים שברים, פריקות, מתיחה של סיבי עצבים, לחץ על סיבי עצבים או חוט השדרה או אפילו קרע של סיב עצב או של חוט השדרה, עלולים להתרחש על רקע תאונות דרכים, פציעות ספורט, נפילות ופרוצדורות רפואיות. נזקים עצביים עלולים להיגרם גם על רקע של עומסים חוזרניים ונזקים מצטברים.

   פגיעה טראומטית בעמוד השדרה המותני

   פגיעה בעמוד השדרה המותני בעקבות למשל צליפת שוט או נפילה עלולה לגרום לבלט או פריצת דיסק בגב התחתון או חמור יותר פריקה או שבר של חוליה בעמוד השדרה המותני ונזקים ברמות חומרה שונות לחוט השדרה ו/או לסיבי העצבים הבוקעים ממנו ומעצבבים את הרגליים. מגוון הסימנים והתסמינים האפשריים כתוצאה מנזקים אלו תלויים במיקום המדויק של הנזק וחומרתו.

   פריצת דיסק מותני

   פריצת דיסק בין חולייתי מותני יכול לגרום ללחץ על שורש עצב מותני ולהוביל להתפתחות חסרים נוירולוגיים האופייניים לפגיעה בשורש העצב המסוים שנפגע. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים שינויים תחושתיים ברגליים ובחלקים אחרים לאורך הגפה וכן כאבים מקומיים בגב התחתון בישבן וברגל, מגבלות תנועה של הגב התחתון, חולשה שרירים בגפה התחתונה המעוצבבים על ידי אותו סיב עצב שנפגע.

   נזק טראומטי לחוט השדרה

   נזק טראומטי לחוט השדרה יוביל להתפתחות סימנים והתסמינים שחומרתם תלויה בחומרת הנזק ובמיקום המדויק שלו. המשמעות של נזק בחלק העליון של חוט השדרה היא סימנים והתסמינים חמורים יותר. נזק בחלק העליון של חוט השדרה הצווארי (C1 – C4) עלול לגרום בין היתר לשיתוק של כול הגוף וארבעת הגפיים (Quadriplegia). הסימנים והתסמינים בגין פציעה של חוט השדרה עלולים לכלול בין היתר אובדן תנועה, אובדן תחושה, אובדן שליטה על הסוגרים, החזרי גידים מוגזמים, כאבים, קושי לנשום ועוד.

   פריקה או שבר של אחד ממפרקי או עצמות הגפה התחתונה

   פריקה של אחד ממפרקי הגפה התחתונה או שבר באחת העצמות המרכיבות את הגפה התחתונה עלולים לגרום לפגיעה עצבית פריפרית ולהתפתחות, בין היתר, נימול והירדמות של כף הרגל. עצבים עם סיכוי יחסי גבוה להיפגע כוללים את עצב השת (Sciatic nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common Fibular Nerve).

   סיאטיקה

   עצב השת (Sciatic nerve) מתחיל את מסלולו במקלעת העצבים המותנית יורד מטה ובאזור הברך נחלק לשני ענפים: עצב השוקה (Tibial nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve). עצב השת עלול להיפצע מהסיבות הבאות פריצת דיסק בין חולייתי, פריקה של מפרק הירך, לכידה על ידי השריר האגסי (Piriformis), זריקה בעכוז, שבר באגן ועוד.

   הסימנים והתסמינים בגין פגיעה בעצב השת עלולים לכלול, תלוי בחומרת הנזק, כאבי סיאטיקה – כאב לאורך החלק האחורי של הירך, לאורך החלק האחורי והצדי של הרגל ובצד החיצוני של כף הרגל. אובדן הכוח בשרירי המיתר (Hamstring) ובשרירים מתחת לברך, קושי לכופף את הברך ולהניע את כף הרגל, שמיטה של כף הרגל (Foot drop), אובדן כול התחושה מתחת לברך כולל כף הרגל (מלבד האזור הפנימי של הרגל ושל כף הרגל).

   פגיעה בעצב השוקיתי המשותף

   העצב השוקיתי המשותף מסתובב באזור הברך סביב צוואר השוקית (Fibula) ובכך ממקם עצמו בעמדה קרובה לפני העור ובלתי מוגנת. מכה או חבלה באזור הברך, שבר של עצם השוקית, שיכול רגליים, גבס צמוד מידי ועוד עלולים לגרום נזק לעצב. הסימנים והתסמינים בגלל פגיעה בעצב השוקיתי המשותף כוללים תלוי בחומרת הנזק חולשה או שיתוק של השרירים הקדמיים והצדיים ברגל, נימול או אובדן תחושה בצד הקדמי והחיצוני של השוק ובגב כף הרגל והאצבעות ובמצבים קשים יותר גם שמיטה מלאה של כף רגל (Foot drop) וצליעה אופיינית.

   • נימול בכף הרגל בגלל מחלות נוירולוגיות ופגיעה עצבית

   מגוון רחב של מחלות עלול לפגוע בעצב וביכולתו לתפקד ובכך לגרום לשיבוש התחושה בכפות הרגליים. בין יתר הגורמים נמנה:

   • אלכוהוליזם
   •  נוירופתיה סוכרתית
   • תת פעילות של בלוטת התריס
   • טרשת נפוצה
   • מחלת עצבים פריפרית
   • שבץ מוחי
   • זאבת
   • דלקת רוחבית של חוט השדרה (transverse myelitis)
   • חוסר בוויטמין B12 ועוד.

   נימול בכף הרגל – אבחון

   הירדמות כפות הרגליים הנמשכת יותר מדקות בודדות עלולה להתרחש גם בגלל מחלות והפרעות בריאותיות משמעותיות. חשוב שאדם הסובל מהתופעה התייעץ עם איש מקצוע בתחום כדי לאבחן את מקור הבעיה. טיפול שאינו מוענק בזמן עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים הכוללים בין היתר קושי ללכת או שיתוק ובמקרים נדירים גם למוות.

   היסטוריה רפואית

   מלאכת האבחון תתחיל בהיסטוריה הרפואית שבה נלמד מתי החלו השינויים התחושתיים בכפות הרגליים?, באיזה חלק בכף או בכפות הרגליים נפגעה התחושה?, האם אובדן התחושה מקיף את שתי כפות הרגליים או רק כף רגל אחת?, כמה זמן נמשך הנימול בכף הרגל?, מה מחמיר או מפחית את עוצמת הנימול בכף הרגל?, האם מלבד הנימול ישנם סימנים ותסמינים נוספים כמו למשל חולשה בגפיים, הירדמות של אזורים אחרים בגוף, כאבים מוגבלות תנועתית ועוד.

   בדיקה גופנית

   בבדיקה הגופנית ננסה באמצעות מגוון של תנועות ומהלכים לשחזר את התסמינים מהם אתם סובלים, לאתר את הנזק ולהעריך את חומרתו. בין היתר נתבונן באופן בו אתם עומדים, נעים ומבצעים תנועות מסוימות. נמדוד טווחי תנועה באופנים שונים וכמובן נערוך סדרה של בדיקות אורתופדיות, כירופרקטיות ונירולוגיות.

   בדיקות מתקדמות

   במידת הצורך נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כגון צילומי רנטגן, CT או MRI ו/או בדיקות מעבדה. תסמינים מסוימים כמו אובדן שליטה על הסוגרים, חום גבוה, ירידה בלתי מוסברת במשקל ועוד מהווים דגל אדום ומחייבים הפנייה דחופה לחדר מיון להמשך בירור. תסמינים נפשיים כמו דיכאון, חרדה ומצב רוח נפול מהווים דגל צהוב ומצביעים על האפשרות שהטיפול עלול להמשך זמן רב.

   נימול בכף הרגל – אבחנה מבדלת

   במהלך ביצוע האבחון חייב הקלינאי לבצע תהליך של אבנה מבדלת שבה הוא שולל את מגוון הסיבות האפשריות לתלונות של החולה. האבחנה המבדלת מתבסס על הממצאים שמופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. כך למשל הירדמות של כף רגל אחת עשוי להצביע על נזק לעצב בעמוד השדרה או עצב פריפרי ברגל בעוד שהירדמות של שתי כפות הרגליים עשויים להצביע על מחלה מערכתית.

   כאשר מלבד נימול בכף הרגל החולה מתלונן גם על כאבי גב המושלכים לרגל יש לחשוד שמקור הבעיה נמצא בגב התחתון וכאשר מלבד נימול בכך הרגל החולה מתלונן על תחושות גירוד ודגדוג עזים יש לחשוד בטרשת נפוצה. החולה שמתלונן על נימול בכף הרגל ובמקביל גם על אחד או יותר מהתסמינים הבאים: בלבול, קושי ללכת, אובדן שליטה על הסוגרים, שיתוק בגפיים, אובדן תחושה פתאומי, דיבור מבולבל, ראייה מטושטשת ועוד יופנה לחדר מיון בחשד לאירוע מוחי.

   כפות רגליים נרדמות, טיפול

   כמובן שהטיפול בכפות רגליים משתנה בהתאם לסוג הבעיה וחומרתה. מלבד בעיות עמוד השדרה שבהן ניתן לטפל באופן שמרני גם בשלב הזה לגבי הגורמים האחרים יהיה צורך להיעזר בטיפולים תרופתיים ו/או כירורגיים על מנת לרפא מחלות רקע כמו סוכרת או תת פעילות כזו או אחרת, לשפר את זרימת הדם או לשחרר את העצבים הלכודים והלחוצים. בחלק מהמקרים כאשר המצב בכפות הרגליים הוא כרוני הנזקים הם כבר לא ברי תיקון. מכאן החשיבות של טיפול מהיר ברגליים נרדמות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,