מה מסכן את פוריות הגבר

מה מסכן את פוריות הגבר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מה מסכן את פוריות הגבר? השנים האחרונות אנו עדים לירידה משמעותית בפוריות של הגבר. חוקרים רבים התחילו לבחון ולחקור את הגורמים השונים שמסכנים את פוריות הגבר. גורמי סיכון ידועים לפגיעה בפוריות של הגבר כוללים בין היתר:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • ליקויים אנטומיים כמו מיקום לא תקין של האשכים, וריקוצלה ועוד
  • מחלות שונות
  • בעיות הורמונליות
  • עישון
  • צריכת סמים
  • שתיית אלכוהול
  • השמנה
  • מכנסיים הדוקים
  • סאונה וג'קוזי ועוד

  הפוריות של הגברים בארץ ובעולם המתועש נמצאת בירידה. בארצות הברית כ15% מהזוגות המעוניינים לא מצליחים להרות וללדת ילדים על הרקע הזה במהלך השנה הראשונה. הגורמים האפשריים לירידה באיכות הזרע הגברית ולירידה בפוריות הם רבים. המחקר המסוקר כאן מוסיף גורמים נוספים, עבודה פיזית קשה, לחץ דם גבוה וצריכת תרופות נרחבת. אז אולי צריך לשאול באופן כללי איך שומרים על בריאות הגבר?

  מה מסכן את פוריות הגבר – רקע

  בשנים האחרונות עולה לתודעה הפגיעה נרחבת של פוריות הגבר. הפוריות של הגבר תלויה באופן כללי בריכוז תאי הזרע, ביכולת התנועה של תאי הזרע, בתקינות המבנה של תאי הזרע ובנפח נוזל הזרע. בעיקרון גבר אמור לייצר מספיק זרע פורה גם בגיל מתקדם. נכון עם התבגרות הגבר ישנה ירידה בכמות הזרע המיוצר אך הפוריות לא אמורה להיפסק. הגורמים לפגיעה בפוריות כוללים בעיקר ליקוי בייצור של הזרע או ליקוי בהעברת הזרע. על פי נתונים שונים אחד מכול 20 גברים סובלים ממידה כזו או אחרת של פגיעה בפוריות בעוד שאחד מכול 100 גברים נחשב לעקר. מצב של חוסר פוריות אינו כרוך לרוב בסימנים ותסמינים מיוחדים. במחצית מהמקרים הגורם לפגיעה בפוריות אינו ידוע.

  הגורם אצל שני שליש מהגברים שאינם פוריים הוא ליקוי בייצור של הזרע. או שמספר הזרעונים שנוצר קטן או שאלו שנוצרים לא מתפקדים כראוי. ישנם גורמים נוספים לפגיעה בפוריות הגבר כולל גורמים גנטיים, בעיות הורמונליות, בעיות בתפקוד המיני, פציעה של חוט השדרה, אשכים טמירים שתוקנו מאוחר מידי, מחלת חזרת בגיל הנעורים, תסביב אשך, דליות בשק האשכים, סוכרת, תרופות סטרואידים ואחרות ועוד. נציין שיש השערות שגם רכיבת אופניים ממושכת ואימון יתר עלולים לפגוע בפוריות של הגבר. המחקר הנוכחי מצא שגם עבודה עם עומס פיזי גדול, צריכת תרופות ולחץ דם גבוה מהווים גורמי סיכון לפגיעה בפוריות.

  המחקר

  מה מסכן את פוריות הגבר
  מה מסכן את פוריות הגבר

  במטרה להבין מה מסכן את פוריות הגבר החלו החוקרים לעקוב אחר 456 גברים שגילם הממוצע עמד על 32. כולם היו במערכות יחסים בעלי מחויבות והפסיקו להשתמש באמצעי מניעה. 77% מהגברים היו לבנים וכ50% מהם כבר גרמו לאישה להרות בעבר.

  ממצאי המחקר

  ספירת זרע נמוכה נמצאה אצל 13% מהגברים שעבדו בעבודה עם עומס פיזי גדול. לצורך השוואה, ספירת זרע נמוכה מהרצוי נמצאה רק בקרב 6% מהגברים שלא עבדו בעבודה פיזית קשה. גורמים נוספים בעבודה כגון חום, רעש או ישיבה ממושכת לא השפיעו על איכות הזרע של אותם גברים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גם בקרב גברים שסבלו מלחץ דם גבוה נמצאה רמה גבוהה יותר של ליקויים במבנה הזרע לעומת גברים בעלי לחץ דם תקין. כך גם לגבי גברים שנטלו מספר תרופות. גברים אלו הראו ערכים נמוכים יחסית בספירת הזרע. ספירת זרע תקינה נעה בין 40-300 מיליון, 15% מהגברים שצרכו שתיים או יותר משתי תרופות הדגימו ספירה פחותה מ39 מיליון לעומת ספירה נמוכה דומה בקרב רק בקרב 7% מהגברים שלא נטלו תרופות.

   מסקנות החוקרים

   לנוכח החשיבות של הבאת ילדים יש צורך לחקור ולאתר את הגורמים לפגיעה בפוריות. כך למשל חשוב להבין האם הפגיעה בפוריות אצל גברים בעלי לחץ דם גבוה נובעת מלחץ הדם הגבוה או בגלל הטיפול התרופתי שנלקח כדי לטפל במחלה. גברים שמתקשים לגרום לאישה שלהם להרות צריכים לבדוק גם את הגורמים שצוינו כאן.

   Journal Fertility and Sterility, March 2015

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת