כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי

כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי על פי מחקרים רבים הוא לרוב שיפור גורף בסימנים ובתסמינים גם ללא טיפול. למעשה רוב מוחלט שלהחולים הסובלים מכאב בגב התחתון צפויים להחלים באופן מלא. מיעוט בקרב החולים נמצאים ברמת סיכון גבוהה לסבול בעתיד מנכויות ומכאבים כרוניים. קבוצת סיכון זאת של חולים ממשיכה לסבול מכאבי גב תחתון ומגבלות תפקודיות למשך שנים ארוכות ואפילו לכול החיים.

כאבי גב תחתון מהווים בעיה משמעותית ותופעה שכיחה. על פי מחקרים שונים השכיחות של כאבי גב תחתון בעולם המערבי המתועש נאמדת בין 80% – 90%. המשמעות היא שכמעט כל אדם בעולם המערבי סובל או יסבול מכאבים באזור התחתון של הגב לפחות פעם אחת בחייו. למרות השכיחות העצומה הזאת אין מספיק נתונים לגבי הגורמים שעשויים לנבא קושי בריפוי וליקויים תפקודיים עתידיים בעקבות התקף כאבי גב תחתון. המחקר מציין למעשה את היכולת של האירוע הראשוני של כאבי הגב החריפים לנבא את הכיוון שאליו עלולה הבעיה להתפתח.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי – רקע

כאבי גב תחתון היא מהבעיות הרפואיות השכיחות ביותר לאדם. רובה המכריע של בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים בגב התחתון. כאבי גב תחתון גורמים לחולה למגבלות תנועה ותפקוד הוצאות כספיות גדולות על טיפולים ועוגמת הנפש רבה. ברמה הלאומית השכיחות העצומה של כאבי הגב גורמת להפסדים כלכליים עצומים בגלל אובדן ימי עבודה, פיצויים, ימי מחלה, טיפולים רפואיים ועוד. כאבים אלו בגב התחתון עלולים להתפתח בגלל מתיחה של שריר בגב, בגלל פגיעה במפרקים הפצטליים, בגלל בלט או פריצת דיסק, בגלל דלקת במפרקי העצה והכסל (סקרואילאיטיס) ועוד ועוד. למרות שכיחותה העצומה של מחלה זאת עדיין ישנם חילוקי דעות על הפרוגנוזה (Prognosis) או התחזית לגבי שיפור או ריפוי של מקור הכאבים הללו.

מחקרים שונים טוענים שב-90% מהמקרים החולה שסובל מכאבי גב תחתון צפוי להחלים תוך 6 שבועות. מצד שני ישנם מחקרים מעט פחות אופטימיים המדברים על כך שרק ב- 39% – 76% מהמקרים החולה אכן יחלים תוך זמן קצר. אצל האחרים התמונה מורכבת יותר. חלקם מבריא מאוחר יותר וחלקם נותר עם כאבים ומגבלות כרוניות. מה הם הגורמים לכך שחלק מהחולים יחלימו מהר יחסית ויחזרו לתפקוד מלא. ומה גורם לכך שחלק מהחולים הללו ימשיך לסבול מסימנים ותסמינים שונים גם שנים אחרי האירוע המקורי ולעתים אף לכול אורך החיים. האם זה קשור לאבחון מקור הכאב בגב או שאולי זה קשור לטיב הטיפול? המחקר הנוכחי יצא לבדוק מה בדיוק משפיע על ההחלמה של החולים הללו.

המחקר

כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי
כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי

כאבי גב תחתון הם עניין שכיח והרבה חולים נותרים עם סימנים ותסמינים כרוניים כולל כאבים ומגבלות תנועה. עדיין מעט מאוד ידוע על הם הגורמים המשפיעים על הפרוגנוזה של חולים אלה. המטרה של המחקר הזה הייתה לבדוק מה הם הגורמים המנבאים ריפוי של החולה בטווח הקצר ובטווח הארוך.

מטרת המחקר הייתה לזהות את אותם גורמים שיעזרו לנבא את התוצאות ארוכות הטווח והתוצאות קצרות הטווח של כאבי גב תחתון. לצורך המחקר נותחו נתוניהם של 488 חולים שטופלו בגין כאבי גב תחתון. החוקרים עקבו  אחר החולים הללו בנקודת זמן אחת לאחר 6 חודשים ובנקודת זמן שנייה לאחר 5 שנים. החוקרים עשו שימוש בסולם מקובל למדידת הכאב ולמדידת מגבלות התנועה.

ממצאי המחקר

לאחר 6 חודשים נמצא שכאבי גב תחתון חמורים במיוחד העלו את הסיכון ב12% לתהליך ריפוי אטי שמותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים. לאחר 5 שנים נמצא שכאבי גב חמורים במיוחד העלו את הסיכון ב9% לכך שתהליך הריפוי יהיה איי ויותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים.

לאחר 6 חודשים נמצא שאמונה של החולה שהבעיה שלו היא חמורה במיוחד העלתה את הסיכון ב4% לתהליך ריפוי אטי שמותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים. לאחר 5 שנים נמצא שאמונה של החולה שהבעיה שלו היא חמורה במיוחד העלתה את הסיכון ב6% שתהליך הריפוי יהיה אטי ויותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים.

מסקנות המחקר

המחקר הנוכחי מדגים כיצד העצמה הראשונית של כאבי גב התחתון והאמונה של החולה שבעייתו חמורה במיוחד מהווים גורמי סיכון לכך שאכן הכאבים והמגבלות שהם חשים יוותרו לאורך זמן. עוצמת כאב חמורה ותפיסת הבעיה כחמורה הם שני גורמים שניתן לשלוט בהם בשלב הייעוץ של החולים עם גורמים מקצועיים.

The Journal of Pain, Aug. 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים