כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי

כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי

כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי לפי המומחים הוא לרוב שיפור גורף גם ללא טיפול. רובם מוחלט של החולים הסובלים מכאב בחלק התחתון של גבם צפויים להחלים באופן מלא. רק מיעוט בקרב החולים נמצא ברמת סיכון גבוהה לסבול בעתיד מנכויות ומכאבים כרוניים. מיעוט זה ממשיך לסבול מכאב ומגבלות תפקודיות של הגב התחתון שנים ארוכות ואפילו לכול החיים.

כאבי גב תחתון מהווים הפרעה שכיחה ומשמעותית ביותר. למרות השכיחות העצומה אין מספיק נתונים לגבי הגורמים:

 • שעשויים לנבא קושי בריפוי כאבי גב תחתון
 • או לנבא מתי התפתחות ליקויים תפקודיים עתידיים

המחקר מנסה לענות על החסר. החוקרים מנסים לענות על השאלה:

 • האם ניתן על סמך אירוע כאבי הגב החריפים לנבא את הכיוון שאליו עלולה הבעיה להתפתח?

כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי – רקע

כאבי גב תחתון היא מהבעיות הרפואיות השכיחות ביותר לאדם. על פי מחקרים שונים השכיחות של כאבי גב תחתון בעולם המערבי המתועש נאמדת ב- 85%. המשמעות היא שכמעט כל אדם בעולם המערבי סובל או יסבול מכאבים אלו לפחות פעם בחייו.

הגורמים וגורמי הסיכון המעורבים בהתפתחות כאבי גב תחתון הם רבים. בין יתר הגורמים נציין נזקי מחלות, נזקים טראומטיים, נזקים מצטברים כמו אלו הנגרמים מתנוחת שינה לקויה ועוד. הפרעות בריאותיות שעלולות לגרום כאבים אלו בגב התחתון כוללות:

כאבי גב תחתון גורמים לחולה ולמשפחתו עוגמת נפש רבה. יתרה מכך כאבים אלה גורמים גם:

 • מגבלות תנועה ותפקוד
 • הוצאות כספיות גדולות על טיפולים ועוד

ברמה הלאומית השכיחות העצומה של כאבי הגב גורמת להפסדים כלכליים עצומים בגלל:

 • אובדן ימי עבודה והפריון מעבודה
 • פיצויים
 • ימי מחלה
 • טיפולים רפואיים כולל תרופתיים וכירורגיים ועוד

מהי הפרוגנוזה הצפויה של כאב בגב התחתון?

למרות שכיחותה העצומה של הפרעה זאת עדיין ישנם חילוקי דעות לגבי הפרוגנוזה (Prognosis) או התחזית לגבי שיפור או ריפוי של מקור הכאבים הללו. מחקרים שונים טוענים שב-90% מהמקרים החולה שסובל מכאבי גב תחתון צפוי להחלים תוך 6 שבועות. מצד שני ישנם מחקרים מעט פחות אופטימיים המדברים על כך שרק ב- 39% – 76% מהמקרים החולה אכן יחלים תוך זמן קצר. אצל האחרים התמונה מורכבת יותר.

חלקם מבריא מאוחר יותר וחלקם נותר עם כאבים ומגבלות כרוניות. מה הם הגורמים לכך שחלק מהחולים יחלימו מהר יחסית ויחזרו לתפקוד מלא. ומה גורם לכך שחלק מהחולים הללו ימשיך לסבול מסימנים ותסמינים שונים גם שנים אחרי האירוע המקורי ולעתים אף לכול אורך החיים. האם זה קשור לאבחון מקור הכאב בגב או שאולי זה קשור לטיב הטיפול?

מה הם הגורמים שבהם תלויה הפרוגנוזה של כאב בגב התחתון?

הפרוגנוזה של כאבי גב תחתון תלויה בגורמים שונים, כגון:

 • משך הזמן שהכאב נמשך
 • העוצמה של הכאב
 • הגורם לכאב
 • המאפיינים האישיים והגורמים הפסיכו-סוציאליים של המטופל

מספר מחקרים בדקו את הגורמים הפרוגנוסטיים להחלמה ולהישנות כאבי גב תחתון:

פרוגנוזה רעה

חלק מהגורמים שנקשרו לפרוגנוזה גרועה כוללים:

 • גיל מבוגר
 • עוצמת כאב גבוהה יותר
 • משך תסמינים ארוך יותר
 • נוכחות של כאבי רגליים או סכיאטיקה
 • אפיזודות קודמות של כאבי גב תחתון
 • גורמים הקשורים לעבודה (כגון דרישות פיזיות כבדות, שביעות רצון נמוכה בעבודה או תביעות פיצויים)
 • גורמים פסיכולוגיים (כגון דיכאון, חרדה, אמונות הימנעות מפחד או יעילות עצמית נמוכה)
 • וגורמי אורח חיים (כגון עישון, השמנת יתר או חוסר פעילות גופנית)
פרוגנוזה טובה

מצד שני, חלק מהגורמים שנקשרו לפרוגנוזה טובה כוללים:

 • עוצמת כאב נמוכה יותר
 • משך זמן קצר יותר של תסמינים
 • ציפיות חיוביות להתאוששות
 • יעילות עצמית גבוהה יותר
 • אסטרטגיות התמודדות אקטיביות

עוד מחקר בנושא

כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי
כאבי גב תחתון מהלך המחלה הצפוי

מחקר נוסף יצא לבדוק מה בדיוק משפיע על ההחלמה של החולים הללו. כאבי גב תחתון הם עניין שכיח והרבה חולים נותרים עם סימנים ותסמינים כרוניים כולל כאבים ומגבלות תנועה. עדיין מעט מאוד ידוע על הם הגורמים המשפיעים על הפרוגנוזה של חולים אלה. המטרה של המחקר (The Journal of Pain, Aug. 2013) הייתה לבדוק מה הם הגורמים המנבאים ריפוי של החולה בטווח הקצר ובטווח הארוך.

מטרת המחקר הייתה לזהות את אותם גורמים שיעזרו לנבא את התוצאות ארוכות הטווח והתוצאות קצרות הטווח של כאבי גב תחתון. לצורך המחקר נותחו נתוניהם של 488 חולים שטופלו בגין כאבי גב תחתון. החוקרים עקבו אחר החולים הללו בנקודת זמן אחת לאחר 6 חודשים ובנקודת זמן שנייה לאחר 5 שנים. החוקרים השתמשו בסולם מקובל למדידת הכאב ולמדידת מגבלות התנועה.

ממצאי המחקר

לאחר 6 חודשים נמצא:

 • כאבי גב תחתון חמורים במיוחד העלו את הסיכון ב12% לתהליך ריפוי איטי. תהליך כזה עלול להותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים

5 שנים לאחר המחקר:

 • כאבי גב חמורים במיוחד העלו את הסיכון ב- 9% לתהליך לריפוי איטי שכולל מגבלות וכאבים כרוניים.

6 חודשים לאחר המחקר:

אמונה של החולה שבעייתו חמורה במיוחד העלתה את הסיכון ב4% לתהליך ריפוי איטי. תהליך כזה עלול להותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים.

5 שנים לאחר המחקר:

אמונה של החולה שבעייתו חמורה במיוחד העלתה את הסיכון ב6% לתהליך ריפוי איטי שכולל מגבלות וכאבים כרוניים.

מסקנות המחקר

המחקר הנוכחי מדגים כיצד:

 • החומרה הראשונית של כאבי הגב התחתון
 • אמונת החולה שמצבו חמור במיוחד

מהווים גורמי סיכון לכך שאכן הכאבים והמגבלות שהם חשים יוותרו לאורך זמן. עוצמת כאב חמורה ותפיסת הבעיה כחמורה הם שני גורמים שניתן לשלוט בהם בשלב הייעוץ של החולים עם גורמים מקצועיים.

סיכום

רוב האפיזודות של כאבי גב תחתון הן אקוטיות, כלומר הן נמשכות פחות משישה שבועות, ונפתרות באופן ספונטני עם או בלי טיפול. אולם חלק מהמטופלים עשויים לחוות כאבי גב תחתון כרוניים או חוזרים ונשנים, מה שיכול להשפיע לרעה על איכות חייהם, על פריון העבודה שלהם ועל עלויות הטיפול הרפואי.

הפרוגנוזה של כאבי גב תחתון אינה אחידה ותלויה ביחסי גומלין מורכבים של גורמים ביו-פסיכו-סוציאליים. רופאים צריכים להעריך גורמים אלה בחולים עם כאבי גב תחתון ולספק התערבויות מתאימות כדי לייעל את החלמתם ולמנוע הישנות. יתר על כן, יש ללמד את המטופלים על המהלך הטבעי של כאבי גב תחתון ולעודד אותם להישאר פעילים ומעורבים בפעילויות היומיומיות שלהם.

References:

Campbell P, Foster NE, Thomas E, Dunn KM. Prognostic indicators of low back pain in primary care: five-year prospective study. J Pain. 2013 Aug;14(8):873-83.

Hoy D, Bain C, Williams G, et al. A systematic review of the global prevalence of low back pain. Arthritis Rheum 2012;64:2028-37.

Pengel LH, Herbert RD, Maher CG, Refshauge KM. Acute low back pain: systematic review of its prognosis. BMJ 2003;327:323.

Costa Lda C, Maher CG, McAuley JH, Hancock MJ, Herbert RD, Refshauge KM, Henschke N. Prognosis for patients with chronic low back pain: inception cohort study. BMJ 2009;339:b3829.

Campbell P and Colvin LA. Management of Back Pain-related Disorders in a Community With Limited Access to Health Care Services: A Description of Integration of Chiropractors as Service Providers. JMPT 2013;36(9):593-600.

Hayden JA et al. Systematic review: strategies for using exercise therapy to improve outcomes in chronic low back pain. Ann Intern Med 2005;142(9):776-85.

Lemeunier N et al. Effectiveness of preventive interventions for chronic non-specific low back pain: a systematic review and meta-analysis protocol. Syst Rev 2017;6(1):234.

Oliveira CB et al. Clinical practice guidelines for the management of non-specific low back pain in primary care: an updated overview. Eur Spine J 2018;27(11):2791-803.

Oliveira VC et al. Clinical practice guidelines for the management of acute low back pain: a systematic review by the Ontario Protocol for Traffic Injury Management (OPTIMa) Collaboration. Eur J Pain 2016;20(10):1551-67.

Rubinstein SM et al. Benefits and harms of spinal manipulative therapy for the treatment of chronic low back pain: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ 2019;364:l689.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סרטן השד בגלל ממוגרפיה

ממוגרפיה מעלה הסיכון לסרטן השד

סרטן השד בגלל ממוגרפיה בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה יותר ממה שרובנו מודעים לו. ממוגרפיה, צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת עלולים לגרום במיוחד בקרב קבוצת נשים זאת להתפתחות מחלות סרטן ובעיקר סרטן השד.

כאבים במרפק אבחון

כאבים במרפק אבחון

כאבים במרפק? אבחון מהיר נדרש עכשיו. לרוב, פציעה במפרק הזה מתפתחת עקב שימוש יתר והסיבה לכך היא מרכזיותו בהתנהלות היום יומית שלנו בעבודה (פטיש, מברג) בספורט (טניס, גולף, מטקות). מפרק זה עלול להיפגע גם מחבלה ומדלקת פרקים.