אורח חיים פעיל מאט את אובדן הגובה

אורח חיים פעיל את מאט אובדן הגובה

אורח חיים פעיל מאט את אובדן הגובה! מה הקשר בין אורח חיים פעיל לבין אובדן הגובה שמתרחש אצל כולם עם התבגרותנו? על פי המחקר המסוקר כאן יש קשר. השכלה וחיים עירוניים אקטיביים הכוללים פעילות גופנית יכולים להאט משמעותית את אובדן הגובה שלנו. אובדן הגובה, יש לציין, הוא תהליך טבעי שמתרחש על ציר השנים ובעיקר עם התבגרותנו. סביר להניח שמה שעומד בבסיס ההשפעה החיובית על שמירת הגובה עם התבגרותנו הוא מודעות.

לדעת החוקרים המודעות שהיא תוצר לוואי של השכלה וחיים עירוניים הוא המפתח לשמירה על גובהנו. בין היתר מדובר:

  • במודעות לתזונה
  • וגם מודעות ליציבה
  • ומודעות לפעילות גופנית וכיוצא באלו

מודעות גבוהה שומרת על הבריאות הגופנית והנפשית ובין היתר גם על הגובה. כנראה שבחלקים שונים של העולם חיים עירוניים והשכלה משמעותם מודעות גבוהה יותר.

אורח חיים פעיל מאט את אובדן הגובה – רקע

כול בני האדם עוברים שינויים במהלך ההתבגרות שלהם. בין היתר חלה עלייה במסת השומן וירידה במסת העצם, אובדן תכולת המים בדיסקים הבין חולייתיים ועוד. כול אלה מובלים בין היתר לאיבוד גובה. אבל מחלות שונות כולל דלקות פרקים, פריצות של דיסקים בין חולייתיים, אובדן צפיפות העצם ועוד עלולים להאיץ את תהליך אבוד הגובה.

גם לאורח החיים שלנו ישנה השפעה על קצב איבוד הגובה. מחקרים שונים הראו כיצד תזונה מתאימה, פעילות גופנית, עישון ועוד משפעים על גובהו של האדם המבוגר ובמקרה של אורח חיים לקוי מאיצים בין היתר גם את איבוד הגובה של האדם. עד היום אנשי מקצוע רפואיים התייחסו לגובהו של הילד כמדד לרמת בריאותו. ילד שאינו גובה סובל כנראה מחוסרים תזונתיים כלשהם ו/או ממחלות כאלה ואחרות. המחקר הנוכחי מוכיח שגובה עשוי לשמש גם כמדד לבריאותו של המבוגר.

אורח חיים פעיל
אורח חיים פעיל

אובדן הגובה הממוצע אצל גברים מבוגרים נאמד ב- 3.3 סנטימטרים ואצל נשים מבוגרות 3.8 סנטימטרים. לטענת החוקרים גם אם בעברכם לא אכלתם באופן מיטבי ולא הייתם פעילים גופנית עדיין יש ביכולתכם להאט את קצב איבוד הגובה המתרחש ברמה זו או אחרת אצל כולם בגיל מבוגר. המחקר הנוכחי הראה לראשונה כיצד החלטות של סגנון חיים שאנו לוקחים בבגרותו ולא רק בתקופת הילדות משפיעים על קצב איבוד הגובה שלנו.

המחקר

חוקרים עקבו ונתחו נתוני גובה ומצב בריאותי של  17,708 מבוגרים שהיו בני 45 ומעלה. הנתונים הושגו באמצעות מילוי שאלונים ובאמצעות בדיקות.

ממצאי המחר

החוקרים מצאו יחס משמעותי בין קצב אובדן הגובה לבין פגיעה קוגניטיבית. הביצועים הקוגניטיביים של אלו מקרב הנחקרים שאבדו יותר גובה היו דלים יותר במבחנים ייעודיים שבחנו את יכולת הזיכרון, את המודעות לתאריכים שונים, ביצוע פעולות חשבון פשוטות ועוד. גם אנשים שחיו בעיר אבדו פחות גובה בהשוואה לאנשים שחיים באזורי הספר.

גם השכלה מהווה גורם נוסף ובעל משמעות בכול הנוגע לקצב איבוד הגובה. מתברר על פי המחקר שהגברים שלא סיימו בית ספר יסודי איבדו כמעט סנטימטר שלם אחד יותר מחבריהם שסיימו את הלימודים בבית הספר היסודי. גם נשים שלא למדו כלל איבדו 0.6 סנטימטר מגובהן ביחס לנשים בקבוצה שסיימו בית ספר יסודי.

מסקנות החוקרים

אורח חיים פעיל מאט את אובדן הגובה! המחקר מוכיח שללא קשר לגובהו המקסימלי של האדם האיבוד של הגובה על ציר הזמן הוא מדד חשוב לבריאותו של האדם המתבגר.

American Economic Journal: Applied Economics, 5(2): 86-121

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק

ספורט בלבד לא מספיק להרזיה

רוצים להרזות? ספורט לא מספיק. לא נכון לחשוב שככול שנרוץ יותר ונתאמץ יותר כך נשרוף יותר קלוריות. רק מעט קלוריות נשרפות בפעילות גופנית ואפילו כאשר במדובר בפעילות גופנית קיצונית. אם המטרה שלכם היא הרזייה כדאי שתצמצמו גם בכמות הקלוריות. 

כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

דלקת בגב התחתון

דלקת בגב התחתון

דלקת בגב התחתון עלולה להיגרם בין היתר בגלל סינדרום פצטלי מותני, פריצת דיסק ועוד. עמוד השדרה המותני והאגן הם מבנים מורכבים הכוללים רקמות תומכות ומניעות. כול אחת מהן עלולה להינזק ולגרום לסימנים ותסמינים. תסמונות מסוימות עלולות לסכן את חיינו.