פעילות גופנית שומרת על מוח חד

פעילות גופנית שומרת על מוח חד
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פעילות גופנית שומרת על מוח חד! ישנם איומים רבים על היכולות של המוח האנושי. בין האיומים נמנה אורח חיים יושבני. ישנם חוקרים הטוענים שגם העובדה שבני האדם אינם חשופים יותר לסכנת חיים פוגעת בחדות המוח. עם זאת בוודאי תשמחו לדעת שי גם דרכים להגן על המוח. פעילות גופנית שכוללת הליכה, תרגילי שיווי משקל והרמת משקולות שומרת על היכולות הקוגניטיביות ובכלל זה על חדות הזיכרון ומפחיתה את הסיכון לפתח אלצהיימר בקרב מבוגרים. אין מרשם לגבי סוג הפעילות הרצוי העיקר להמשיך ולהתעמל.

  העידן בו אנו חיים מעודד בין היתר אורח חיים יושבני נטול פעילות גופנית. חוסר בפעילות גופנית פוגע בחלקי הגוף השונים באופנים שונים. הרקמות השונות בגוף נוטות להתנוון כתוצאה מחוסר בפעילות גופנית. הדברים נכונים באותה מידה לגבי שרירים, גידים, עצמות וגם תאי מוח. מחקרים כמו זה המצוטט כאן מדגימים את ההשפעה שיש לפעילות גופנית על המוח ועל היכולות שלו.

  פעילות גופנית שומרת על מוח חד – רקע

  בגלל אריכות החיים, מספר האנשים המבוגרים בעולם המערבי עולה ללא הרף. על פי הערכות שונות עד שנת 2030 אחד מכול חמישה אזרחים בארצות הברית יהיו בני יותר מ- 65 שנים. המשמעות של מספרים אלה היא עלויות כלכליות אדירות הנלוות לטיפול באוכלוסייה זאת. עלויות אלה גדולות אף יותר כאשר חלק מהאוכלוסייה הזאת סובל גם מפגיעה קוגניטיבית וקשיים תפקודיים. הפגיעה הקוגניטיבית יכולה להיות קלה או חמורה ולהגיע עד לכדי דמנציה שבה הזיכרון, ההתנהגות והתפקוד משתנים עקב פגיעה ניוונית בעצבי המוח. מחלת אלצהיימר מאובחנת כאשר הניוון המוחי חמור כול כך שהאדם אינו יכול לבצע פעולות ומטלות בסיסיות.

  בשנת 2012 נאמד מספר החולים באלצהיימר בארצות הברית ב- 5.4 מיליוני בני אדם כאשר רק 200,000 מתוכם היו בני פחות מ- 65 שנים. העלויות של טיפול באוכלוסייה זאת בארצות הברית נאמדות ב- 130 – 200 ביליוני דולרים לשנה. בשנת 2050 הסכומים הללו צפויים להגיע ל-1.1 ביליוני דולרים לשנה. חשוב לציין שניוון מוחי בדומה לניוון רקמות אחרות בגוף עקב הזדקנות הוא תהליך טבעי. יחד עם זאת ניתן לשלוט ברמת הניוון בין היתר על ידי פעילות גופנית.

  מחקרים רבים כולל זה המסוקר כאן שבים ומדגישים את היכולת של פעילויות גופניות שונות להגדיל את הנפח של אזורי מוח שונים או לכול הפחות להפחית את הסיכון לאובדן נפח כזה במוח. מתברר מאותם מחקרים שהתפיסה שאומרת שאדם נולד עם מספר מוגדר של תאי עצב ואלה רק הולכים ופוחתים עם השנים אינה נכונה. מחקרים מסוימים הדגימו כיצד הרצה אינטנסיבית וממושכת של חולדה הובילה להתפתחות להיווצרות תאי עצב חדשים במוח ולקשרים טובים יותר בין העצבים הללו.

  פעילות גופנית שומרת על מוח חד
  פעילות גופנית שומרת על מוח חד

  המשמעות של מחקרים אלו היא שגם מוח בוגר עשוי להתפתח ולהשתנות לטובה כתוצאה מפעילות גופנית. התוצאה הישירה של פעילות גופנית סדירה לאורך שנים היא על כן לחימה בלתי פוסקת בסיכון לפתח מחלות ניווניות של המוח כולל דמנציה.

  המחקר

  למרות המחקרים השונים שהצביעו על הקשר שבין פעילות גופנית לבין צמצום הסיכון להתפתחות דמנציה הנושא נותר עדיין שנוי במחלוקת. החוקרים יצאו לדרך בניסיון לשפוך אור על הנושא הזה. החוקרים ערכו סקירה שיטתית וסקירת מטה-אנליזה (Meta-analysis) של מחקרי אורך (Longitudinal studies) שבהם נבדק הקשר שבין פעילות גופנית לבין הסיכון ללקות ביכולת הקוגניטיבית בקרב אנשים ללא דמנציה.

  פגיעה ביכולת הקוגניטיבית כללה במחקר הזה גם דמנציה, מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולרית (Vascular Dementia) שהיא שטיון הנגרם עקב פגיעה בזרימת הדם התקינה לחלקי המוח השונים. לאחר סינון המחקרים הלא מתאימים כולל כאלה שעקבו אחר קבוצת המחקר פחות מ- 12 חודשים התבססו החוקרים על 117,410 אנשים כאשר השיא של המעקב אחר חלק מהם עמד על 28 שנים. החוקרים ניתחו את הממצאים שהושגו במחקרים הללו בשיטות סטטיסטיות מקובלות.

  ממצאי המחקר

  פעילות גופנית מעניקה השפעה מגינה מפני דמנציה מכול סוג שהוא כולל אלצהיימר ופגיעה ביכולות הקוגניטיביות אבל לא משפיעה על דמנציה וסקולרית. פעילות גופנית היא גורם חשוב במניעת אלצהיימר אשר מהווה את רוב המקרים ( 60 – 70%) של דמנציה.

  עוד מצאו החוקרים שדי בפעילות גופנית קלה ורציפה כדי להפחית את הסיכון ללקות בדמנציה מכול סוג שהוא. החוקרים מצאו גם שהשפעה מגינה זאת מפני אלצהיימר הייתה משמעותית יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים, אך נשים נהנו מהשפעה טובה יותר של פעילות גופנית בכול הנוגע למניעת ירידה ביכולות הקוגניטיביות ביחס לגברים.

  המלצות החוקרים

  פעילות גופנית שומרת על מוח חד ומצמצמת הסיכון להתפתחות אלצהיימר. חשוב לעודד מבוגרים ומבוגרות לבצע פעילות גופנית.

  Biomed Res Int. Published online 2017 Feb 7

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

   יציבה עצלה והטיפול בה

   יציבה עצלה והטיפול בה

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי