פעילות גופנית אוהבים או לא?

פעילות גופנית אוהבים או לא
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פעילות גופנית אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק מהמקרים הסיבה לכך היא תחושת הסבל הנגרמת כתוצאה מביצוע הפעילות הגופנית. מדוע לא כולם חשים כך?

  אין חולק על החשיבות של פעילות גופנית לבריאות שלנו. זה פשוט מאוד פעילות גופנית משפרת את התפקודים של רקמות הגוף השונות, מונעת מחלות קטלניות בחלקן ובקצרה פעילות גופנית שווה שנות חיים. למרות התובנה הבהירה הזאת עדיין ישנם הבדלים דרמטיים בגישה של האנשים לפעילות גופנית. חלק מהאנשים מלאי מוטיבציה לעסוק בפעילות גופנית ואילו חלק אחר עושה זאת ללא כול חשק ולפעמים אפילו עם תחושת מועקה, אך, אין לשכוח את אותו חלק באוכלוסייה שאינו טורח לבצע כול פעילות גופנית כי הם פשוט מתעבים את זה. חלק מהאנשים הולכים מלאי חדווה ואנרגיה לחדרי הכושר וחלק סובל מפעילות גופנית ועל כן מוותר על החוויה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פעילות גופנית, אוהבים או לא? – רקע

   פעילות גופנית אוהבים או לא
   פעילות גופנית אוהבים או לא

   פעילות גופנית סדירה מעלה את הסבירות של העוסקים לאורח חיים בריא, נטול מחלות ועם תוחלת חיים ארוכה. פעילות גופנית מחזקת את רקמות ואיברי הגוף השונים, משפרת את תפקודם, מצמצמת את הסיכון לההתפתחות מחלות קטלניות כגון מחלות לב וכלי דם, סרטן וסוכרת ועוד. רשימת היתרונות הארוכה הופכת את העובדה שרוב בני האדם אינם עוסקים בספורט לבלתי מובנת.

   ישנה חשיבות אדירה לעיסוק בספורט גם של ילדים ובני נוער. מלבד המניעה של מחלות כגון סוכרת והשמנה, פעילות גופנית בשלבים המוקדמים של החיים מלמדת ומאמנת אצל הילדים תכונות אותם היצטרכו בהמשך החיים. בין היתר הילדים שעוסקים בספורט מפתחים יכולת התמדה והתמודדות עם קשיים, לומדים להכיר את החשיבות של עבודת צוות ושל התקשורת בתוך הקבוצה. ילדים שעוסקים בספורט משפרים את היכולות הקוגנטיביות, מפחיתים לחצים נפשיים והסיכוי שלהם לשתות אלכוהול ולצרוך סמים נמוך משמעותי.

   עם כל היתרונות הללו מדוע רוב אוכלוסיית העולם לא עוסקת בספורט? מדוע חלק מהאנשים עוסקים בספורט מלאי חדווה ואנרגיה בעוד שרוב האנשים מתאמנים ללא חשק או לא מתאמנים כלל? מדוע קיימים ההבדלים הללו? חוקרים טוענים שגם במקרה הזה הגנים משחקים תפקיד משמעותי. לדעת החוקרים רוב האנשים המבצעים פעילות גופנית מתוגמלים על ידי רמה גבוה יותר של כימיקל הקרוי דופמין המופרש ופועל במוח. דופמין אחראי לתחושות כמו מוטיבציה, עונג ותחושות טובות אחרות. בקרב חלק מהאנשים קיים שיבוש גנטי הפוגם בחיישנים של הדופמין ועקב כך פוגם במערכת התגמול הזאת. נתון זה מסביר מדוע 25% מהאנשים אינם מבצעים כול פעילות גופנית או פורשים ממנה בשלבים מוקדמים.

   המחקר

   עקב תחילה אחר עכברי מעבדה ולאחר מכן אחר 3,000 בוגרים. במחקר נבדקו בין היתר רמת הדופמין במוח בשלבים השונים של פעילות גופנית.

   תוצאות המחקר

   בדומה לממצאים שנמצאו אצל עכברים גם בקרב אנשים נמצאו שתי ורסיות גנטיות הקשורות לדופמין. באחת מהן נמצאה רמה נמוכה מאוד של דופמין במהלך פעילות גופנית. הבדלים אלו אחראיים לשוני בתחושות הנוצרות אצלנו בכול הנוגע לביצוע פעילות גופנית או ניהול אורח חיים נטול פעילות.

   מסקנות החוקרים

   יתכן והאשמה לכך שאתם יושבי כורסאות מנוונים מוטלת על ההורים שלכם שהורישו לכם גנים שאינם מאפשרים השפעה מוגברת של דופמין במצב של מאמץ גופני. האם זה אומר שאותם אנשים חסרי או מיעוטי דופמין לא יתאמנו לעולם? החוקרים (Dori Arad) טוענים שלמרות החשיבות הגדולה שיש להשפעות הגנטיות הרי ששום דבר לא חקוק בסלע ואותה קבוצת אנשים יכולה לפתח הרגלים מהנים הכרוכים בפעילות גופנית. אסטרטגיה אפשרית לכך כוללת חיבור עם אנשים אחרים לספורט קבוצתי וקבלת הנאה מעצם ההתחברות החברתית.

   Nov. 2016, American Physiological Society meeting, Phoenix, Ariz

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר