דלקת בגב התחתון
דלקת בגב התחתון

דלקת בגב התחתון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בגב התחתון עלולה להיגרם בין היתר בגלל סינדרום פצטלי מותני, פריצת דיסק ועוד. עמוד השדרה המותני והאגן הם מבנים מורכבים הכוללים מגוון רחב של רקמות תומכות ומניעות. כול אחת מהן עלולה להינזק ולגרום לסימנים ותסמינים. תסמונות מסוימות עלולות לסכן את חיינו.

פעילויות יום יומיות שגרתיות כמו למשל התכופפות לצורך שריכת נעליים, ישיבה ארוכה, ישיבה לקויה, הרמה או דחיפה של מטען כבד ועוד מספיקות כדי להזיק לאחת מהרקמות הללו. ברוב המקרים הכאבים בגב התחתון אינם נובעים מנזקים משמעותיים אלא ממתיחה של רקמות רכות והם צפויים לחלוף במהרה גם ללא טיפול. לעיתים המיחושים בגב שלכם עלולים להצביע על בעיה חמורה יותר.

דלקת בגב התחתון – רקע

כאבי גב מהווים תסמין אחד מיני רבים במגוון התסמינים של דלקת בגב התחתון. במאמר הזה אפרט חלק מהדלקות השכיחות שפוגעות בחלק התחתון של עמוד השדרה ובאגן שכול אחת מהן עלולה לכלול גם כאבים בחלק זה או אחר של עמוד השדרה. כאבי גב עלולים להתפתח בגלל נזקים בחוליות עמוד השדרה, במפרקי עמוד השדרה, בשרירים בעמוד השדרה או בשרירים סביבו, בדיסקים הבין חולייתיים, בעצבים הבוקעים מחוט השדרה, מחוט השדרה עצמו ועוד. כמובן שהגורם השכיח ביותר לכאבי גב הוא נזק לאחד השרירים בגב או לרקמות הרכות האחרות אך בעוד שנזק שרירי לגב הוא בר חלוף ואינו נושא פוטנציאל לנזק ישנן תסמונות אחרות שגורמות בין היתר כאבי גב ולהן חשוב להיות מודעים. גם תסמונות אלה מפורטות בסוף המאמר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלהלן מגוון תסמונות כאב שכיחות עקב פגיעה בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו:

כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה ביותר אשר פוגעת ברוב האוכלוסייה בשלב כלשהו בחייהם. בעולם המתועש כאבי גב תחתון הם הגורם העיקרי למוגבלות גופנית המתפתחת מעבודה, לאובדן ימי עבודה ולעלויות עתק. כאבי בגב בתחתון יכולים להתפתח בין היתר מנזקים הנגרמים לשרירי הגב, למפרקי השטחה בין החוליות ולדיסק הבין חולייתי. הגורמים העיקריים לנזקים למבנים אלו כוללים פציעות חבלה (תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד) בלאי ונזקים מצטברים עקב חשיפה לעומסים חוזרניים (ישיבה, התכופפות ועוד) או מחלות (שברים בחוליות בגלל מחלת דלדול העצם, גידולים ממאירים ועוד) ודלקות פרקים למיניהן (דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים זיהומית ועוד).

אנחנו עלולים להרגיש מיחושים בגב התחתון למרות שלא נגרם שום נזק לגב עצמו. לעתים מקור המיחושים שאנו חשים בגב התחתון עלולים להיות מושלכים מרקמה פצועה או חולה הנמצאת במקום אנטומי אחר. דוגמאות למחלות ופגיעות מרוחקות שעלולות להשליך כאב לגב התחתון כוללות מפרצת באב העורקים הבטני, מחלות כלייה ועוד. הנפש מהווה גורם חשוב נוסף. מצבים נפשיים כגון דיכאונות ומתחים נפשיים כרוניים מעלים את הסיכון ללקות בכאבי גב. גורמי סיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון כוללים גיל, מקצוע, סוגים מסוימים של פעילות גופנית, בעיות מבניות מולדות כגון עקמת ועוד.

כאבי גב בהריון

דלקת בגב התחתון
דלקת בגב התחתון

הריון הוא אחד מגורמי הסיכון ללקות בכאבים בגב.  מעל ממחצית הנשים תסבולנה ממיחושי גב תחתון בהריונן. הכאבים הגב יכולים להתפתח בכול שלב של ההיריון אך על פי מחקרים רבים, ברוב המקרים הם התפתחו בין החודש השלישי לחודש השישי של ההיריון. העלייה במשקל והשינויים ביציבה שעובר גוף האישה במהלך ההיריון יוצרים עומסים גדולים על עמוד השדרה ועל האגן והם קרוב לוודאי הגורמים העיקריים להתפתחות מיחושי הגב.

 כאבי גב בהיריון מתפתחים גם בגלל גורמים הורמונליים, פסיכולוגיים ובעיות בזרימת הדם. כדי להכין את האישה ללידה, ההורמונים אשר מיוצרים ומופרשים במהלך ההיריון גורמים לפעולת ריכוך והרחבה של תעלת הלידה. שינויים מבורכים אלו המאפשרים לידה קלה ובטוחה יותר תורמים את חלקם לחוסר היציבות של האגן ועמוד השדרה ולנזקים שעלולים להיווצר כתוצאה “מביצוע תנועה לא נכונה”.

כאבים בעצם הזנב

עצם זנב (Coccyx) אינה עצם בודדה אלא עצם בצורת משולש המורכבת ממספר חוליות. עצם הזנב ממוקמת בקצהו התחתון של עמוד השדרה בהמשך לעצם העצה (Sacrum). מפרק בעל תנועה מוגבלת סקרוקוקסיג’יאל (Sacrococcygeal) הוא זה שיוצר את החיבור בין עצם הזנב לעצם העצה. פגיעה בעצם הזנב או ברקמות הפועלות סביבו תגרום לכאב מתיש המוחמר בישיבה. פגיעה טראומתית חדה או נזק מצטבר הם הגורמים השכיחים ביותר להתפתחות כאבים בעצם הזנב (Coccydynia).

פעילויות שגרתיות כגון ישיבה ממושכת על כיסא לא נוח, ישיבה לא נכונה, רכיבת אופניים, חתירה על קיאק ועוד גורמים לגירויים חוזרים ונשנים בעצם הזנב ועלולים להוביל להתפתחות כאבים. מנגנון פציעה וכאב שכיחים בעצם הזנב כוללים גם נפילה על האגן, פציעת ספורט, חבלה או לידה. לעיתים נזק ראשוני לעצם הזנב ולרקמות התומכות בו יוצר פגיעה תפקודית וחוסר יציבות יחסית של עצם הזנב אשר מעודדים את המשך התפתחות הנזקים. נשים ואנשים שמנים חשופים לנזקים בעצם הזנב באופן מובהק יותר מאחרים.

סינדרום פצטלי מותני

פרקי השטחה המותניים או מפרקי הפצט (Facet joints) הממוקמים בחלק האחורי של עמוד השדרה המותני מהווים יחד עם הדיסק הבין חולייתי את המפרקים הבין חולייתיים. דלקת בגב התחתון על רקע פגיעה במפרקים הללו היא תופעה שכיחה ביותר. מיקומם האנטומי של המפרקים חושף אותם לעומסי יתר ועקב כך לנזקים. עומסי יתר אלו מהסוג הדינמי (הליכה, קפיצה, ריצה, פיתולים ועוד) ומהסוג הסטטי (ישיבה, עמידה) גורמים לסימנים של בלאי כבר בשלבים מוקדמים יחסית של החיים. כמובן שאין לשכוח את גורמים אפשריים נוספים לפגיעה במפרקי הפצט ובכללם חבלה (נפילה,  פציעת ספורט, תאונת דרכים ועוד), דלקות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית ועוד. העומסים העיקריים על מפרקי השטחה מוטלים על פרקי השטחה בין חוליות המותן 4/5 וגם 5/S1.

דלקת בגב התחתון בגלל ספונדילוליסטזיס

ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) הוא אחד מהגורמים השכיחים לכאבי גב בעיקר בקרב ילדים ונערים. חוליה שזזה ממקומה קדימה או אחורה ביחס לחוליות האחרות היא הגורמת לכאבים אלו. ספונדילוליסטזיס מתפתח עקב שבר מאמץ בקשת האחורית של החוליה. שבר מאמץ זה המתפתח לרוב בקשת החוליה באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis) נובע בעיקר בגלל מאמצים חוזרניים אך ישנם גם גורמים נוספים.  מצב שבו יש שבר בלי תזוזה של החוליה נקרא ספונדילוליזיס (Spondylolysis).

ככול שהגלישה של החולייה היא משמעותית יותר כך סביר להניח שהחולה התלונן על סימנים ותסמינים חריפים יותר. יחד עם זאת לא תמיד קורלציה זאת מתקיימת. ישנם מקרים של ספונדילוליסטזיס חמור (דרגה 4-5) בלי סימנים ותסמינים ומקרים אחרים עם ספונדילוליסטזיס קל (דרגה 1) עם סימנים ותסמינים חמורים. ספונדילוליסטזיס (שבר עם תזוזת חוליה) עלול לגרום ללחץ על רקמה עצבית והתפתחות דלקת בגב התחתון וסימנים ותסמינים אחרים. ספונדילוליסטזיס יכול להתפתח בכול חלק בעמוד השדרה אך ברוב המקרים הוא מתפתח בעמוד השדרה המותני.

דלקת במפרקי העצה והכסל

מפרקי עצה וכסל (Sacroiliac joint) מהווים מקור שכיח לכאבים בגב התחתון. דלקת במפרקי האגן היא למעשה התפתחות דלקתית במפרק שמחבר בין עצם העצה ועצמות הכסל. הדלקת עלולה להיות דו צדדית ולפגוע בשני המפרקים של האגן או חד צדדית ולפגוע במפרק אחד בלבד. מעט מאוד תנועה מתקיימת במפרקי האגן אך עקב חבלה, עומסים חוזרניים המרוכזים על מפרקים אלו ומגוון מחלות ודלקות פרקים הם חשופים לנזקים, דלקות וכאבים.

כאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל נותרים בלא מעט מקרים, בלתי מאובחנים או גרוע יותר מאובחנים באופן שגוי ככאבים שמקורם הוא עמוד השדרה. אבחון שגוי משמעותו טיפול לקוי שאינו נושא פירות והתפתחות כאבים כרוניים. הסימנים והסימפטומים הנובעים מפגיעה במפרקי העצה והכסל דומים לאלו הנובעים מפגיעה בעמוד השדרה המותני ומכאן הבלבול.

דלקת בגב התחתון בגלל פריצת דיסק

פריצת דיסק
פריצת דיסק

אחת הסיבות העיקריות לכאבי גב היא פגיעה בדיסק הבין חולייתי. נזק טראומטי או נזק מעומס מצטבר הם שני המנגנונים השכיחים אשר יש בכוחם לגרום לבלט, בקע או פריצת דיסק. הדיסק הבין חולייתי בנוי למעשה מטבעות היקפיות סחוסיות ובמרכז מצוי ג’ל אשר בעת לחץ על הדיסק נדחף אל הטבעות הללו. אירוע טראומתי כגון נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט או מאידך נזק יום יומי מצטבר בגלל ישיבה ממושכת ולקויה עלולים לגרום לנזק לדיסק.

בין אם זה פריצת דיסק ויציאת הג’ל המצוי בתוכו או בין אם זה בלט דיסק שבו רק הטבעות ההיקפיות מתעוותות ובולטות לתוך התעלה, הנזקים הללו משנים צורתו את תכונותיו של הדיסק. הדיסק הפגוע מאבד מיכולתו לבלום ולהתמודד עם זעזועים וגרוע מכך הדיסק במיקומו ובמבנהו החדשים עלול גם להפעיל לחץ פיזי על חוט השדרה או על שורשי העצבים היוצאים ממנו אל אברי הגוף השונים. לחץ על חוט השדרה או על העצבים עלול לפגוע באיכות ההולכה העצבית ולגרום לדלקת, לכאב מקומי ולאורך הגפה, לחולשה של שרירים ואף שיתוק ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות נזקים לדיסק הבין חולייתי כוללים גיל, מקצוע המחייב ישיבה ממושכת או הרמה משאות, ליקויים מבניים בעמוד השדרה כמו עקמת או קיפוזיס שגורמים לדיסקים בין חולייתיים מסוימים להיות תחת עומס גדול יותר, ליקויים תפקודיים כמו למשל חולשה יחסית של קבוצות שרירים כמו של שרירי הליבה הגורמת לחוסר יציבות בעמוד השדרה ולעומסי יתר על דיסקים בין חולייתיים מסוימים ועוד.

תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome) היא תסמונת נדירה הגורמת בין היתר להתפתחות חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי גב תחתון, ירידה בתחושה במפשעה (אובדן תחושה בצורת אוכף), אימפוטנציה ופגיעה בתפקודם של השרירים הסוגרים בפי הטבעת ובשלפוחית השתן. מדובר בתסמונת מסוכנת המחייבת התערבות כירורגית מהירה. תסמונת זאת מתפתחת כאשר נוצר לחץ על צמת העצבים באזור חוט השדרה המותני הקרוי בגלל מראהו -“זנב סוס” (Cauda equina).

ברוב המקרים הגורם לתסמונת זנב הסוס הוא לחץ מכאני המופעל על צמת העצבים בגלל נזק מסיבי לדיסק בין חולייתי מותני כמו למשל במצב של פריצת דיסק גדולה, מרכזית. סיבות נוספות אפשריות להתפתחות תסמונת זנב הסוס כוללות גידולים שפירים או ממאירים בחוט השדרה או בעמוד השדרה ופציעות טראומטיות. אין טיפול שמרני לתסמונת הזאת. רק ניתוח מהיר עשוי להציל את תפקודם של העצבים הפגועים ושל השרירים אותם הם מעצבבים.

תסמונות שכיחות נוספות הכוללות כאבי גב

ישנן תסמונות כאב ומחלות רבות שעלולות לבוא לידי ביטוי בין היתר על ידי כאבי גב. כך למשל דלקת במפרק הירך, שבר בחוליה, מתיחה או נקיעה של חוליות (Sprain strain), נזקים לדיסק הבין חולייתי (Disc pathology), תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome), מחלות מערכתיות כגון דלקת פרקים, דלקות של רקמת חיבור, מחלות סרטן, דלקות זיהומיות בעמוד השדרה.

גם מחלות שונות עלולות לגרום בין היתר לכאבים בגב. בין יתר המחלות נמנה שלבקת חוגרת, מפרצת באבי העורקים (Aortic aneurysm), דלקת בלבלב (Pancreatitis), כיב קיבה פפטי (Peptic ulcer), דלקת בכיס המרה (Cholecystitis), אנדומטריוזיס (Endometriosis), דלקתית זיהומית של האגן (Pelvic inflammatory disease), דלקת בערמונית (Prostatitis), עווית כלייתית (Renal colic), דלקת זיהומית של אגן הכליה והכליה (Pyelonephritis) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן