דלקת פרקים ניוונית מניעה
דלקת פרקים ניוונית מניעה

דלקת פרקים ניוונית מניעה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת פרקים ניוונית – מניעה או לכל הפחות צמצום הנזקים של המחלה הזאת צריכה להיות השאיפה של כולנו. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר. מדובר במחלה הנגרמת כאשר בין היתר הסחוס המדפן את קצות העצמות במפרק נשחק ונוצר מגע או מגע חלקי בין העצמות עצמן. התוצאה היא כאבים, נפיחות, נוקשות מגבלות תנועה ועוד. על ציר הזמן הנזקים עלולים להחמיר ולגלוש אל העצמות והרקמות סביב עד למצב שבו צריך להחליף את המפרק.

התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק זה או אחר בגוף הגורם כאב וקשיי תנועה היא רעה חולה הפוגעת באיכות החיים שלנו ופוגעת בכלכלה הלאומית והאישית. אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע נזקים קשים במפרק אך מניעת המחלה מלכתחילה תעשה שירות יותר טוב עבורכם. עם זאת חשוב מאוד שנדייק לא באמת ניתן למנוע באופן מלא את המחלה הזאת מהטעם הפשוט שמתישהו אם נחייה מספיק שנים נחלה בה. כל שניתן רצוי לעשות זה לשמור על המפרקים שלנו כך שלא נפגע מהמחלה הזאת מוקדם מדי וכאשר נחלה בה הנזקים יהיו מינימליים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת פרקים ניוונית מניעה – רקע

דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר. רוב בני האדם יפתחו בשלב כלשהו את הסימנים ולעיתים גם את התסמינים של המחלה. בשל המאפיינים שלה נהוג לעתים לכנות את דלקת הפרקים הניוונית כמחלה של שחיקה ובלאי (wear and tear). דלקת פרקים ניוונית מתחילה להתפתח באפן הדרגתי לאחר גיל 50 אך יכולה להתחיל בשלב מוקדם יותר במצבים של משקל עודף והשמנה או לאחר פציעה במפרק. דלקת פרקים זאת גורמת בין היתר נזקים לסחוס המצפה את קצוות העצמות במפרק. סימנים ותסמינים עלולים לכלול כאבים במפרק, נפיחות מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד.

הטיפול במחלה זאת יכלול שליטה ואף שיפור של הסימנים והתסמינים הנגרמים בגלל מחלה זאת כולל בין היתר כאב, נפיחות, נוקשות, מגבלות תנועה, רעשים וחריקות ועוד. טיפול טוב ישפר את יכולת התנועה והגמישות של המפרק המעורב ואת איכות החיים של החולה. החולה יקבל הנחיות לגבי השינויים שעליו לבצע ביציבה שלו, בפעילות הגופנית, בעבודה ובאורח חייו במטרה להפחית את העומסים מעל המפרק המעורב. החולה יעבור שיקום ארוך ומתיש ויוכל לחזור לפעילות חלקית…

גורמים

לפני שנדבר על כיצד ניתן למנוע את התפתחות דלקת פרקים ניוונית נדבר בקצרה על הגורמים ועל גורמי הסיכון להיווצרותה. המשמעות של מניעה הוא נטרול גורמים וגורמי סיכון אלה. הצלחה בנטרול הגורמים הללו מבטיחה מניעת המחלה או לכל הפחות הפחתת התסמינים שלה.

גורמים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללים עומסים חוזרניים הנגרמים לרוב על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. דוגמאות לעומסים מסוג זה אנו מוצאים בקרב ספורטאים המשחקים כדורגל (ירכיים, ברכיים, קרסוליים), טניס (כתף, מרפק, כף יד), שחיינים (כתף, צוואר), כדורסל (ברכיים). דוגמאות לסוג זה של עומסים ותנועות חוזרניות אנו מוצאים גם בקרב בעלי מקצוע כמו פועלים על פס הייצור, צבעים (כתף), פועלי בניין (גב תחתון), אנשי מחשבים (צוואר, ידיים, גב תחתון) ועוד. גורמים נוספים להתפתחות חולי זה כוללים נזקי חבלה במפרק על רקע תאונות דרכים, פציעות ספורט או בגלל נפילה במדרגות בבית. גם נזקים הנגרמים בצירי הגוף בגלל מחלות כמו דלקת פרקים שגרונית, שיגדון ואחרות יוצרים מצב נוח להתפתחות המחלה הניוונית.

גורמי סיכון

דלקת פרקים ניוונית מניעה
דלקת פרקים ניוונית מניעה

גורמי סיכון מסוימים ידועים כגורמים המעלים את הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. בין הגורמים הללו נמנה השמנה ועודף משקל היוצרים עומסים על הצירים נושאי המשקל בגוף, יציבה לקויה היוצרת עומסים על מפרקים מסוימים, רקע גנטי למחלה זאת, גיל (ככל שאנו מתבגרים הסיכון עולה), מין (לנשים סיכון גבוה יותר), עישון, פציעה קודמת או ניתוח מוקדם במפרק המעורב, מקצועות מסוימים הכרוכים בביצוע תנועות חוזרניות כמו כריעות חוזרניות או ממושכות, הרמת משאות, עלייה וירידה במדרגות ועוד, סוגי ספורט מסוימים שיוצרים עומסי יתר על צירים מסוימים וחושפים אותם למחלה זאת, מבנה וביומכניקה לקויים מעלים את הסבירות להתפתחות מחלה זאת, פעילות גופנית יתרה או חסרה ועוד.

דלקת פרקים ניוונית טיפים למניעה

האם לא עדיף למנוע את המחלה מראש? האם במקום לעבור את כל החוויה הזאת שכרוכה בעליות כבדות, אובדן ימי עבודה, אשפוזים, ניתוחים קשים ועוד לא עדיף למנוע את המחלה הזאת? טוב, עובדה המאוד בסיסית היא שלא ניתן למנוע לחלוטין את הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית אבל ניתן לצמצם את הסיכון לחולי מוקדם מידי. הדברים נכונים לגבי כל סוגי המחלות ובעיקר לזו הנגרמת על רקע ניווני. אם המפרקים שלכם נמצאים כרגע במצב טוב אתם יכולים לנקוט בצעדים מסוימים כדי לשמור אותם בריאים. העיקרון בפשטות: שמרו על יכולת התנועה, שמרו על היכולת התפקודית, המנעו מפעולות הגורמות עומס יתר וכאב. כל אלה יעזרו לכם לשמור על איכות החיים.

שנם מעל 100 סוגים של דלקות פרקים ומחלות נלוות. לכל אחת מהמחלות והדלקות הללו יש גורמים וגורמי סיכון. חלק מאותם גורמים וגורמי סיכון הם ברי שליטה. התייחסות אליהם ושינויים בהתנהלות שלכם המבוססים על גורמים אלה עשויים להניב פירות בצורה של הימנעות ממחלות אלה או לכל הפחות להוביל לחולי מתון יותר. להלן צעדים שעשויים לצמצם את הסיכוי שלכם לחלות במחלה זאת.

גם כאשר הנתונים פועלים נגדכם והגורמים וגורמי הסיכון אינם לגמרי בשליטתכם עדיין ניתן להפחית את הסיכון. כך למשל גם אישה שנתונה מעצם המגדר שלה לסיכון גבוה יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ויש לה גם נטייה גנטית לחלות אינה אמורה להשלים עם רוע הגזרה. האישה הזאת צריכה להקפיד שבעתיים על המפרקים בגופה ובכך תצמצם את הסיכון את חומרת הסימנים והתסמינים ובכלל זה את כאב ומגבלות תנועה.

להלן המלצות למניעת מחלת פרקים על רקע ניווני:

  • שמירה על משקל גוף תקין.
  • הקפדה על יציבה נכונה.
  • התנהלות זהירה בדרכים, בספורט ובבית כדי לצמצם את הסיכוי להיפצע.
  • הימנעות מסוגי ספורט היוצרים עומסי יתר על הצירים בגוף או לחלופין בצעו את הפעילות הזאת באופן שאינו יוצר עומסים.
  • הימנעו ממקצועות היוצרים עומסי יתר על הצירים בגוף ובכך מאיצים את התפתחות דלקת פרקים ניוונית.
  • למניעת פציעות ספורט, הקפידו על ציוד מגן טוב, על מגרשים מתאימים, על עלייה הדרגתית בעצימות האימון, על חימום מתאים ועוד.
  • במידה ואתם סובלים ממבנה או ביומכניקה לקויים במפרק הקפידו על פעילות ידידות בלבד. למשל עם הברכיים שלכם אינם מאוזנות או עם מפרקי הירך שלכם נעות באופן שאינו אופטימלי הימנעו מפעילות נושאת משקל כמו ריצה והעדיפו פעילות ידידותית ורכה יותר כמו שחייה, אופניים ועוד.
  • הקפידו לעסוק בספורט. ללא ספורט קצב הניוון של הצירים והרקמות סביבם עולה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים