כתפיים מורמות

כתפיים מורמות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנפשיים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר ולהתפתחות כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כמעט כולנו נוטים מידי פעם לשהות עם כתפיים מורמות (Elevated Shoulder). כמעט כולנו נוטים לכווץ בעתות של לחץ נפשי את השרירים בשכמות ובגב העליון. כתוצאה מכך אנו מרימים באופן בלתי רצוני את הכתפיים. ברוב המקרים אין די בכך כדי לפתח דלקות וכאבים. לעיתים מדובר בכיווץ חזק מידי וממושך מידי הגורם לבעיות רבות.

  כתפיים מורמות – רקע

  עצמו את העיניים והרפו את השרירים בגב העליון ובצוואר. במידה ואחת או שתי הכתפיים יורדות מטה אתם שייכים לקבוצת האנשים החיה עם כתפיים מורמות. חשוב להבדיל בין המצב שבו הכתפיים מורמות בגלל התכווצות שרירים בלתי רצונית לבין המצב שכתפיים אינן ממוקמות נכון בגלל סיבות אנטומיות. סיבות אנטומיות אפשריות שעלולות לגרום לעיוות במיקום הכתפיים כוללות:

  • עקמת (scoliosis)
  • חוסר שוויון באורך הרגליים
  • כף רגל שטוחה
  • שינויים מבניים בירך
  • טורטיקוליס בצוואר ועוד

  מקרים אלו עשויים להיפתר עם השיפור בבעיות המבניות כמו למשלL

  • שימוש בהגבהה לרגל הקצרה
  •  הוספת מדרסים לכפות רגליים שטוחות
  • טיפולים בצוואר במקרה של טורטיקוליס
  • טיפול בעקמת במידה וזה אפשרי

  כתפיים מורמות עשויות להתפתח גם בגלל שימוש יתר וכיווץ בלתי רצוני. שימוש בלתי רצוני בשרירים עלול להקיף רק צד אחד ואז נראה כתף אחת מורמת או בשני הצדדים ואז נוכל לראות את שתי הכתפיים מורמות. בין הגורמים האפשריים להרמת כתף אחת נמנה בין היתר הנחת הטלפון בין הצוואר לכתף, שינה על צד אחד, סחיבת תיקים כבדים על צד אחד, מנח ראש מוטה לצד אחד מסיבות שונות ועוד. שהייה ממושכת עם כתפיים מורמות או עם כתף מורמת בגלל כיווץ בלתי רצוני של שרירים עלולה לגרום למגוון בעיות צוואר וגב עליון ובכלל זה כאבים בכתפיים, כאבים בצוואר, תסמונת מוצא בית החזה, כאבי ראש ועוד.

  הגורם ללקות:

  כתפיים מורמות
  כתפיים מורמות

  בחלק קטן מהמקרים לקות היציבה שבה הכתפיים מוחזקות למעלה נובעת משריר טרפז קצר (Trapezius) אך ברוב המכריע המקרים הגורם לבעיה אינו אנטומי אלא מתחים נפשיים. חלק מהאנשים מגיבים ללחץ נפשי על ידי הרמה בלתי מודעת ובלתי רצונית של הכתפיים. חלק מאנשים הללו יכווצו גם את השרירים בעורף ואת שרירי הלסתות בתגובה בלתי מודעת ובלתי רצונית למתחים נפשיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורם אפשרי נוסף הוא ארגונומיה לקויה. ישיבה ממשוכת על כיסא נמוך מול מחשב או מול ההגה במכונית מידי מאלצים אתכם להרים כתפיים.

   נזק אפשרי:

   כתפיים מורמות ללא מנוח עלולות ליצור עומס יתר על עמוד השדרה הצווארי, על השכמות ועל כול הגב עליון. עומס יתר זה, יתחיל עם הזמן לגרום לשחיקה ולנזקים מקומיים נוספים ולהוביל להתפתחות תסמינים כגון כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי גב עליון ועוד.

   פתרון מוצע:

   מתיחה של שרירי הטרפז ו/או הפחתת מתחים ולחצים הגורמים להרמת כתפיים לא רצונית.

   תרגיל I: מתיחה של שריר הטרפז.

   מנח מוצא: ישיבה זקופה כאשר שתי הידיים מונחות למטה באופן טבעי.

   אופן ביצוע: משיכה של הכתף מטה בעוד היד הנגדית אוחזת בראש מאחור ומטה אותו לכיוון הנגדי. שהו 10 שניות במנח, הרפו וחזרו למנח מוצא. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

   הערות: אין להטות את הצוואר בזווית חדה מידי.

   תרגיל II: הפחתת לחצים נפשיים

   לא צפוי שיפור באמצעות תרגילי מתיחה כאלה או אחרים במידה ולקות היציבה נובעת מנטייה אישיותית ודרכי תגובה ללחץ נפשי. במקרים אלו יש לנסות ולטפל בגורם למתחים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת