כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר בכף הרגל

כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר בכף הרגל היא תופעה שכיחה למדי. זה לא צריך להפתיע אף אחד שיש קשר בין תפקוד כף הרגל וכאבי גב תחתון ולמעשה בין תפקוד של כל חלק בגוף לכול חלק אחר בנערכת שריר ושלד. נשים עם כפות רגליים שהקשתות שלהן קורסות קריסת יתר בעת נחיתה מעלות את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון בהשוואה לנשים עם תפקוד תקין של כפות הרגליים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גב תחתון מהווים בעיה מרכזית בחיי האדם המודרני. כמעט כולם סובלים או יסבלו מכאב באזור הזה במהלך החיים שלהם. מעבר לעוגמת הנפש הכרוכה בכאבי גב תחתון השכיחות העצומה שלהם גורמת להוצאות כלכליות אדירות. כול שנה נגרמים למשק אובדן של ימי עבודה רבים בגין כאבים אלו ובגין הנכויות שנלוות להם. אין פלא שמחקרים רבים מספור נעשו ונעשים כדי למצוא דרכים להפחית מרוע הגזרה הזאת. גם המחקר הזה תורם את חלקו במאמץ ה זה על ידי מחקר אודות קשר אפשרי בין כאבי גב תחתון לבין מבנה ותפקוד של כפות הרגליים.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר בכף הרגל – רקע

  גלגול הרגל פנימה בעת נחיתה נקרא פרונציה. מדובר בחלק תקין ונורמלי בעבודה כף הרגל שבאמצעותו אנו יכולים לנחות באופן רך יותר תוך התאמת כף הרגל למשטחי הריצה השונים. הבעיה מתחילה כאשר ישנו מצב של פרונצית יתר. פרונצית יתר (over pronation) היא למעשה קריסת יתר או גלגול יתר של כף הרגל בנחיתה. מדובר בבעיה שכיחה ביותר שעלולה לגרום לפציעות מסוג פציעות שימוש יתר כולל בין היתר דורבן העקב (plantar fasciitis), שין ספלינט (shin splints), תסמונת הכאב הקדמי בברך (patellofemoral syndrome), תסמונת המדור הקדמי (anterior compartment syndrome), דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך וכפי שהמחקר הזה מציע גם כאבי גב תחתון.

  הליקויים הביו מכניים הנובעים מהליכה או ריצה על כפות רגליים שאינן מתפקדות נכון עלולים לגרום על הציר הזמן להתפתחות כאבי גב תחתון. הסיבה לדעת החוקרים היא העומסים הגדולים יותר הנובעים מליקוי זה וזולגים אל עמוד השדרה המותני ובכך מעלים את הסיכון לפגיעה. החוקרים ממליצים לבעלי כפות רגליים עם קריסת יתר לחזק את השרירים בכפות הרגליים.

  המחקר

  כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר
  כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

  שנים רבות חושדים קלינאים העוסקים בתחום בריאות מערכות שריר ושלד שמנח ותפקוד לקויים של כפות רגליים מהווים גורמי סיכון אפשריים להתפתחות כאבי גב תחתון. המחקר הזה יצא לדרך עקב העובדה שהנושא לא נחקר באופן רציני. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לכן להוכיח יחס אפשרי בין יציבה של כף הרגל ותפקוד של כף הרגל עם כאבי גב תחתון בקרב 1930 חברי קבוצת מחקר שהיוו בסיס למחקרים נוספים. מידע אודות חברי הקבוצה כלל פרטים אודות כאבי גב תחתון, רגישות בגב התחתון, נוקשות ברוב הימים נרשמו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היציבה של כפות הרגליים והתפקוד שלהן נבחנו ונמדדו באמצעות ציוד מדידה ייעודי. היציבה של כף הרגל חולקה לשלוש קטגוריות כולל נורמלי, כף רגל שטוחה וכף רגל גבוהה ואופן התפקוד של כפות הרגליים חולק לשלוש קטגוריות כולל נורמלי, פרונצית יתר, סופינצית יתר. החוקרים לקחו את הנתונים הללו ובדקו האם יש קשר בינם לבין שכיחות כאבי גב תחתון.

   ממצאי המחקר

   היציבה הבסיסית של כף הרגל לא השפיעה על הסיכוי לסבול מכאבי גב תחתון. לעומת זאת כף רגל שמבחינה תפקודית התאפיינה בפרונצית יתר העלתה את הסיכון להתפתחות כאבי גב בקרב נשים. הממצאים הללו נותרו משמעותיים גם לאחר שקלול משתנים אחרים כולל גיל, משקל גוף, עישון, נטייה לדיכאון ועוד.

   מסקנות החוקרים

   המחקר הזה מצביע על אפשרות שכף רגל המתפקדת עם פרונצית יתר מעלה את הסיכון לכאבי גב תחתון בקרב נשים. יתכן שהתערבות מוקדמת בקרב נשים עם כפות רגליים מסוג זה על ידי מדרסים עשוי למנוע את התפתחות כאבי הגב התחתון.

   Rheumatology, Volume 52, Issue 12, 1 December 2013

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת