כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר בכף הרגל

כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר בכף הרגל היא תופעה שכיחה למדי. זה לא צריך להפתיע שיש קשר בין תפקוד כף הרגל וכאבי גב תחתון. למעשה יש קשר בין תפקוד של כל חלק בגוף לכול חלק אחר בערכת שריר ושלד. נשים עם כפות רגליים שהקשתות שלהן קורסות בנחיתה נמצאות בסיכון גבוה להתפתחות כאבי גב תחתון.

כאבי גב תחתון מהווים בעיה מרכזית בחיי האדם המודרני. כמעט כולם סובלים או יסבלו מכאב באזור הזה במהלך החיים שלהם. מעבר לעוגמת הנפש הכרוכה בכאבי גב תחתון השכיחות העצומה שלהם גורמת להוצאות כלכליות אדירות. כול שנה אובדים למשק ימי עבודה רבים בגין כאבים אלו ובגין הנכויות שנלוות להם. אין פלא שמחקרים רבים מספור נעשו ונעשים כדי למצוא דרכים להפחית מרוע הגזרה הזאת. גם המחקר הזה תורם את חלקו במאמץ. מסקנת המחקר: קיים סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר בכף הרגל.

כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר בכף הרגל – רקע

גלגול הרגל פנימה בעת נחיתה נקרא פרונציה. מדובר במנגנון תקין ונורמלי בעבודה כף הרגל. בזכות המנגנון הזה אנו יכולים לנחות בברכות תוך התאמת כף הרגל למשטחי הריצה השונים. הבעיה מתחילה כאשר ישנו מצב של פרונצית יתר. פרונצית יתר (over pronation) היא למעשה קריסת יתר או גלגול יתר של כף הרגל בנחיתה. מדובר בהפרעה שכיחה שעלולה לגרום לפציעות מסוג פציעות שימוש יתר כולל בין היתר:

הליקויים התפקודיים כפות רגליים עלולים לגרום על הציר הזמן להתפתחות כאבי גב תחתון. בעיקר נכונים הדברים בקרב אנשים שמרבים ללכת ולרוץ. לדעת החוקרים היא עומסי היתר הנוצרים על הגפיים התחתונות ומשפיעים גם על הגב התחתון. החוקרים ממליצים לבעלי כפות רגליים עם קריסת יתר לחזק את השרירים בכפות הרגליים.

המחקר

כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר
כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

במשך שנים ארוכות קלינאים בתחום בריאות מערכות שריר ושלד טענו:

 • שתפקוד לקוי של כפות רגליים מהווה גורם סיכון לכאבי גב תחתון

המחקר הנוכחי יצא לדרך בגלל שבמשך השנים שהנושא לא נחקר באופן רציני. מטרת המחקר הנוכחי הייתה להוכיח קשר אפשרי בין יציבה ותפקוד כף הרגל בין כאבי גב תחתון. המחקר נערך בקרב 1930 חברי קבוצת מחקר שהיוו בסיס למחקרים נוספים. מידע אודות חברי הקבוצה כלל פרטים אודות:

 • כאבי גב תחתון
 • רגישות בגב התחתון
 • נוקשות ברוב הימים

באמצעות ציוד מדידה ייעודי בדקו החוקרים את היציבה של כפות הרגליים ואת התפקוד שלהן. היציבה של כף הרגל חולקה לשלוש קטגוריות כולל:

 • נורמלי
 • כף רגל שטוחה
 • וכף רגל גבוהה

אופן התפקוד של כפות הרגליים חולק לשלוש קטגוריות כולל:

 • נורמלי
 • פרונצית יתר
 • סופינצית יתר

החוקרים לקחו את הנתונים הללו ובדקו האם יש קשר בינם לבין שכיחות כאבי גב תחתון.

ממצאי המחקר

היציבה הבסיסית של כף הרגל לא השפיעה על הסיכוי לסבול מכאבי גב תחתון. לעומת זאת כף רגל שמבחינה תפקודית התאפיינה בפרונצית יתר:

 • העלתה את הסיכון להתפתחות כאבי גב בקרב נשים

הממצאים הללו נותרו משמעותיים גם לאחר שקלול משתנים אחרים כולל:

 • גיל
 • משקל גוף
 • עישון
 • נטייה לדיכאון ועוד

מסקנות החוקרים

המחקר הזה מצביע על אפשרות שכף רגל המתפקדת עם פרונצית יתר מעלה את הסיכון לכאבי גב תחתון בקרב נשים. יתכן שהתערבות מוקדמת בקרב נשים עם כפות רגליים מסוג זה על ידי מדרסים עשוי למנוע את התפתחות כאבי הגב התחתון.

Rheumatology, Volume 52, Issue 12, 1 December 2013

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה

מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה

מפרק הירך? אנטומיה וביומכניקה עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים במפרק. בחלק ניכר מהמקרים מקור הבעיה אינו במפרק עצמו אלא נובע מפציעת גב כמו פריצת דיסק מותני, לחץ על עצב מותני הנוצר עקב כך ותסמינים המושלכים לאזור האגן.