כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר
כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר היא תופעה שכיחה למדי. זה לא צריך להפתיע אף אחד שיש קשר בין תפקוד כף הרגל וכאבי גב תחתון ולמעשה בין תפקוד של כל חלק בגוף לכול חלק אחר בנערכת שריר ושלד. נשים עם כפות רגליים שהקשתות שלהן קורסות קריסת יתר בעת נחיתה מעלות את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון בהשוואה לנשים עם תפקוד תקין של כפות הרגליים.

כאבי גב תחתון מהווים בעיה מרכזית בחיי האדם המודרני. כמעט כולם סובלים או יסבלו מכאב באזור הזה במהלך החיים שלהם. מעבר לעוגמת הנפש הכרוכה בכאבי גב תחתון השכיחות העצומה שלהם גורמת להוצאות כלכליות אדירות. כול שנה נגרמים למשק אובדן של ימי עבודה רבים בגין כאבים אלו ובגין הנכויות שנלוות להם. אין פלא שמחקרים רבים מספור נעשו ונעשים כדי למצוא דרכים להפחית מרוע הגזרה הזאת. גם המחקר הזה תורם את חלקו במאמץ ה זה על ידי מחקר אודות קשר אפשרי בין כאבי גב תחתון לבין מבנה ותפקוד של כפות הרגליים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר – רקע

גלגול הרגל פנימה בעת נחיתה נקרא פרונציה. מדובר בחלק תקין ונורמלי בעבודה כף הרגל שבאמצעותו אנו יכולים לנחות באופן רך יותר תוך התאמת כף הרגל למשטחי הריצה השונים. הבעיה מתחילה כאשר ישנו מצב של פרונצית יתר. פרונצית יתר (over pronation) היא למעשה קריסת יתר או גלגול יתר של כף הרגל בנחיתה. מדובר בבעיה שכיחה ביותר שעלולה לגרום לפציעות מסוג פציעות שימוש יתר כולל בין היתר דורבן העקב (plantar fasciitis), שין ספלינט (shin splints), תסמונת המדור הקדמי (anterior compartment syndrome) תסמונת הכאב הקדמי בברך (patellofemoral syndrome), דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך וכפי שהמחקר הזה מציע גם כאבי גב תחתון.

הליקויים הביו מכניים הנובעים מהליכה או ריצה על כפות רגליים שאינן מתפקדות נכון עלולים לגרום על הציר הזמן להתפתחות כאבי גב תחתון. הסיבה לדעת החוקרים היא העומסים הגדולים יותר הנובעים מליקוי זה וזולגים אל עמוד השדרה המותני ובכך מעלים את הסיכון לפגיעה. החוקרים ממליצים לבעלי כפות רגליים עם קריסת יתר לחזק את השרירים בכפות הרגליים.

המחקר

כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר
כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

שנים רבות חושדים קלינאים העוסקים בתחום בריאות מערכות שריר ושלד שמנח ותפקוד לקויים של כפות רגליים מהווים גורמי סיכון אפשריים להתפתחות כאבי גב תחתון. המחקר הזה יצא לדרך עקב העובדה שהנושא לא נחקר באופן רציני. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לכן להוכיח יחס אפשרי בין יציבה של כף הרגל ותפקוד של כף הרגל עם כאבי גב תחתון בקרב 1930 חברי קבוצת מחקר שהיוו בסיס למחקרים נוספים. מידע אודות חברי הקבוצה כלל פרטים אודות כאבי גב תחתון, רגישות בגב התחתון, נוקשות ברוב הימים נרשמו.

היציבה של כפות הרגליים והתפקוד שלהן נבחנו ונמדדו באמצעות ציוד מדידה ייעודי. היציבה של כף הרגל חולקה לשלוש קטגוריות כולל נורמלי, כף רגל שטוחה וכף רגל גבוהה ואופן התפקוד של כפות הרגליים חולק לשלוש קטגוריות כולל נורמלי, פרונצית יתר, סופינצית יתר. החוקרים לקחו את הנתונים הללו ובדקו האם יש קשר בינם לבין שכיחות כאבי גב תחתון.

ממצאי המחקר

היציבה הבסיסית של כף הרגל לא השפיעה על הסיכוי לסבול מכאבי גב תחתון. לעומת זאת כף רגל שמבחינה תפקודית התאפיינה בפרונצית יתר העלתה את הסיכון להתפתחות כאבי גב בקרב נשים. הממצאים הללו נותרו משמעותיים גם לאחר שקלול משתנים אחרים כולל גיל, משקל גוף, עישון, נטייה לדיכאון ועוד.

מסקנות החוקרים

המחקר הזה מצביע על אפשרות שכף רגל המתפקדת עם פרונצית יתר מעלה את הסיכון לכאבי גב תחתון בקרב נשים. יתכן שהתערבות מוקדמת בקרב נשים עם כפות רגליים מסוג זה על ידי מדרסים עשוי למנוע את התפתחות כאבי הגב התחתון.

Rheumatology, Volume 52, Issue 12, 1 December 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן