נוירופתיה של עצב הגומד

נוירופתיה של עצב הגומד
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נוירופתיה של עצב הגומד בעקבות לחץ המופעל עליו היא תופעה שכיחה. עצב הגומד (עצב האולנר) הוא עצב מרכזי בגפה העליונה שרץ לאורך הצד הפנימי של הגפה ותפקידו לעצבב מוטורית ותחושתית. לכידה של עצב זה במרפק ו/או בשורש כף היד עלולה לגרום לנזק בעצב ולסימנים ותסמינים אופייניים לחומרת הפגיעה ומיקומה.

  לכידה של עצב הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) במהלך מסלולו עלול להיות הגורם לכאבים ביד ובעיקר במרפק או בכף היד, תלוי במיקום הנזק. כמו בכול תסמונת לכידה של עצב יש חשיבות לאבחון מהיר של הבעיה כדי לאפשר טיפול ושיקום יעילים של העצב ולמנוע נזקים בלתי הפיכים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   נוירופתיה של עצב הגומד – רקע אנטומי

   עצב הגומד (Ulnar nerve) הוא ענף של מקלעת הזרוע (Brachial plexus) הנוצר משורשי העצבים C8-T1. עצב הגומד מספק יכולת תחושתית לזרת ולמחצית האצבע הסמוכה לה ומספק יכולת מוטורית לשרירים הקטנים המכופפים בשורש כף היד ובכף היד. העצב יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר, יורד מטה בחלק הפנימי של העצם הזרוע לכיוון המרפק. במרפק עובר העצב בחלק האחורי פנימי של המרפק ומשם ממשיך לעבר כף היד. באמה שולח עצב הגומד שלוחות על מנת לעצבב את שריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris) ואת מחציתו של שריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus).

   בשורש כף היד נכנס לתעלת הגומד או בשמה האחר – תעלה ע"ש גויון (Guyon), חוצה את התעלה וממשיך את מסעו באמצעות שלוחות עצביות מוטוריות לרוב השרירים העמוקים בכף היד כולל השרירים בצד של הזרת (Hypothenar muscles), השרירים הבין גרמיים ועוד וכן שתי שלוחות עצביות תחושתיות לזרת ולמחצית מהאצבע הטבעת הסמוכה לה בחלק הפנימי של כף היד ובחלק החיצוני של כף היד.

   מיקום אנטומי אפשרי ללכידה של העצב

   נוירופתיה של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית
   נוירופתיה של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית

   במהלך מסלולו חשוף עצב הגומד להתפתחות לכידה ונזק בעיקר באזור המרפק בתוך התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel) ולהתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) ו/או באזור שורש כף היד בתוך התעלה על שם גויון (Guyon's canal) ולהתפתחות תסמונת תעלת הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) או בשמה האחר תסמונת התעלה ע"ש גויון (Guyon's canal syndrome). כול תסמונת משקפת נזק עצבי במיקום שונה ועל כן הסימנים ותסמינים הנגרמים עקב כך שונים.

   נוירופתיה של עצב הגומד במרפק – תסמונת התעלה הקוביטלית

   לכידה של עצב הגומד בתוך התעלה הקוביטלית תוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome). התעלה הקוביטלית שאורכה 3 סנטימטרים מצויה בחלקו הפנימי אחורי של המרפק.

   גורמים

   היצרות חדה או הדרגתית של התעלה הקוביטלית המצויה בחלק הפנימי אחורי של מפרק המרפק עלולה לגרם להיווצרות לחץ על עצב הגומד והתפתחות דלקתית. הגירוי של עצב הגומד מתרחש לרוב באופן ישיר וזאת בגלל מסלולו השטחי בתוך התעלה במרפק וחשיפתו לכוחות חיצוניים.

   גורמי סיכון

   כאמור מסלולו השטחי של העצב בתוך התעלה המצויה במרפק חושפת אותו למגוון נזקי חבלה. שבר במרפק הוא על כן אחת הסיבות השכיחות להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית. מאמצי יתר של מפרק המרפק וחיכוך מתמשך שלו הנובעים מהתנהלות ארגונומית לקויה עלולים להוביל להתפתחות דלקתית בעצב. כך למשל כיפוף ממושך יום יומי של המרפק ו/או הנחת המרפק על משטח קשיח (שולחן) באופן מתמשך בעת עבודת מחשב עלולים להוביל להתפתחות התסמונת.

   סימנים ותסמינים

   כאבים מקומיים במרפק שעלולים להיות מושלכים מעלה אל הזרוע ומטה אל האמה ואל כף היד. נימול והירדמות של האצבע הזרת ומחצית האצבע הסמוכה לה וכן חולשת השרירים הפנימיים שאותם מעצבב עצב הגומד. התוצאה עלולה להיות קושי בכפיפת כף היד, קושי בקירוב (Adduction) והרחקה (Abduction) של כף היד, קשיים משמעותיים בהנעת הזרת ואצבע הטבעת הסמוכה לה. תמונה קלינית אופיינית קושי לאחוז דף נייר בין האצבעות.

   נוירופתיה של עצב הגומד בשורש כף היד – תסמונת התעלה על שם גויון

   בשורש כף היד חשוף עצב הגומד להתפתחות נזקי חבלה או לכידה ועקב כך התפתחות תסמונת לכידת עצב הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) או בשמה האחר תסמונת התעלה ע"ש גויון (Guyon's canal syndrome).

   הגורם

   תסמונת זאת מתפתחת בעקבות שינויים מבניים מצטברים בתעלה ע"ש גויון (Guyon) המצויה בין עצמות שורש כף היד. שינויים אלו גורמים להיצרות של התעלה ולהתפתחות לחץ על עצב הגומד הנמצא בתוכה. גורם נוסף הוא לחץ ישיר על עצב הגומד בתוך התעלה עקב כוחות חיצוניים כמו למשל בעקבות חבטה ישירה. גם מחלות כגון גידולים סרטניים בשורש כף היד, דלקות פרקים ועוד עלולים לגרום להתפתחות נוירופתיה של עצב הגומד בשורש כף היד.

   גורמי סיכון

   גורמי סיכון להתפתחות נוירופתיה של עצב הגומד בשורש כף היד כוללים למעשה כול ספורט, עיסוק או מקצוע היוצרים עומס יתר על שורש כף היד כמו למשל במצב של הנחת שורש כף היד על משטח קשה (עכבר?), רוכבי אופניים האוחזים בעוצמה את ידיות האופניים, אחיזה חזקה בכלי עבודה, שימוש חוזרני בכלי עבודה ועוד גורמים נוספים כוללים כמובן חבלה מקומית, מחלות שונות ועוד.

   סימנים והתסמינים

   משתנים בהתאם למיקום המדויק שבו ניזוק העצב ועלולים לכלול פגיעה תחושתית ו/או פגיעה מוטורית. אלו יכולים להתחיל עם נימול באצבע הקטנה ובאצבע הסמוכה לה ועלולים להמשיך באובדן תחושה ושיתוק מלא של השרירים העמוקים בכף היד המעוצבבים באמצעות עצב הגומד . התוצאה עלולה לכלול: קושי או חוסר יכולת להרחיק (Abduction) או לקרב (Adduction) את האצבעות, קושי או חוסר יכולת להניע את הזרת ואצבע הטבעת. ברוב המקרים הפגיעה התחושתית תקיף רק את העור בכף היד של הזרת ואצבע הטבעת. העור בגב כף היד מעוצבב על ידי שלוחה שלרוב אינה נפגעת. תמונה קלינית אופיינית קושי לאחוז נייר בין האצבעות ובשלבים מאוחרים יותר יד טופר (Ulnar Claw).

   נוירופתיה של עצב הגומד – אבחון וטיפול

   אבחון נוירופתיה של עצב הגומד מתחילה בלמידה של הסימנים והתסמינים והרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. כאמור הסימנים והתסמינים במצב של פגיעה בעצב הגומד משתנים בהתאם למיקום המדויק שבו נגרם הנזק. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית שבמהלכה נתבונן, נמשש ונניע את המרפק ואת יתר חלקי השרשרת הקינטית שלו החל מהצוואר וכלה בכף היד. הבדיקה הגופנית תכלול בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות. במידה וישנם ספקות לגבי האבחון נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ודימות כולל בין היתר בדיקת הולכה עצבית (EMG), צילום רנטגן ועוד.

   הטיפול המועדף הראשוני בנוירופתיה של עצב הגומד הוא טיפול שמרני. כלומר בלי ניתוח וככל האפשר ללא תרופות. הטיפול השמרני התמקד בהפחתת הדלקת שנגרמה לעצב בתעלה שלו. לצורך זה נשנה את האופן שבו מתנהל החולה בעבודתו. נבקש מהחולה להימנע מפעולות הגורמות לעומסי יתר וגירוי לאורך המסלול של עצב הגומד. במידה הצורך נקבע את האזור הבעיתי. כדי לקדם ריפוי של העצב נעשה שימוש בין היתר בלייזר רך. במקרים קשים במיוחד יופנה החולה לטיפול רפואי הכולל שימוש בתרופות וניתוח לשחרור העצב.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.