נוירופתיה של עצב הגומד
נוירופתיה של עצב הגומד

נוירופתיה של עצב הגומד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נוירופתיה של עצב הגומד בעקבות לחץ המופעל עליו היא תופעה שכיחה. עצב הגומד (עצב האולנר) הוא עצב מרכזי בגפה העליונה שרץ לאורך הצד הפנימי של הגפה ותפקידו לעצבב מוטורית ותחושתית. לכידה של עצב זה במרפק ו/או בשורש כף היד עלולה לגרום לנזק בעצב ולסימנים ותסמינים אופייניים לחומרת הפגיעה ומיקומה.

לכידה של עצב הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) במהלך מסלולו עלול להיות הגורם לכאבים ביד ובעיקר במרפק או בכף היד, תלוי במיקום הנזק. כמו בכול תסמונת לכידה של עצב יש חשיבות לאבחון מהיר של ההפרעה הבריאותית על מנת לאפשר טיפול ושיקום יעילים של העצב ולמנוע נזקים בלתי הפיכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנוירופתיה של עצב הגומד – רקע אנטומי

עצב הגומד (Ulnar nerve) הוא ענף של מקלעת הזרוע (Brachial plexus) הנוצר משורשי העצבים C8-T1. עצב הגומד מספק יכולת תחושתית לזרת ולמחצית האצבע הסמוכה לה ומספק יכולת מוטורית לשרירים הקטנים המכופפים בשורש כף היד ובכף היד. העצב יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר, יורד מטה בחלק הפנימי של העצם הזרוע לכיוון המרפק. במרפק עובר העצב בחלק האחורי פנימי של המרפק ומשם ממשיך לעבר כף היד. באמה שולח עצב הגומד שלוחות על מנת לעצבב את שריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris) ואת מחציתו של שריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus).

בשורש כף היד נכנס לתעלת הגומד או בשמה האחר – תעלה ע”ש גויון (Guyon), חוצה את התעלה וממשיך את מסעו באמצעות שלוחות עצביות מוטוריות לרוב השרירים העמוקים בכף היד כולל השרירים בצד של הזרת (Hypothenar muscles), השרירים הבין גרמיים ועוד וכן שתי שלוחות עצביות תחושתיות לזרת ולמחצית מהאצבע הטבעת הסמוכה לה בחלק הפנימי של כף היד ובחלק החיצוני של כף היד.

מיקום אנטומי אפשרי ללכידה של העצב

נוירופתיה של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית
נוירופתיה של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית

במהלך מסלולו חשוף עצב הגומד להתפתחות לכידה ונזק בעיקר באזור המרפק בתוך התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel) ולהתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) ו/או באזור שורש כף היד בתוך התעלה על שם גויון (Guyon’s canal) ולהתפתחות תסמונת תעלת הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) או בשמה האחר תסמונת התעלה ע”ש גויון (Guyon’s canal syndrome). כול תסמונת משקפת נזק עצבי במיקום שונה ועל כן הסימנים ותסמינים הנגרמים עקב כך שונים.

נוירופתיה של עצב הגומד במרפק – תסמונת התעלה הקוביטלית

לכידה של עצב הגומד בתוך התעלה הקוביטלית תוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome). התעלה הקוביטלית שאורכה 3 סנטימטרים מצויה בחלקו הפנימי אחורי של המרפק.

גורמים

היצרות חדה או הדרגתית של התעלה הקוביטלית המצויה בחלק הפנימי אחורי של מפרק המרפק עלולה לגרם להיווצרות לחץ על עצב הגומד והתפתחות דלקתית. הגירוי של עצב הגומד מתרחש לרוב באופן ישיר וזאת בגלל מסלולו השטחי בתוך התעלה במרפק וחשיפתו לכוחות חיצוניים.

גורמי סיכון

כאמור מסלולו השטחי של העצב בתוך התעלה המצויה במרפק חושפת אותו למגוון נזקי חבלה. שבר במרפק הוא על כן אחת הסיבות השכיחות להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית. מאמצי יתר של מפרק המרפק וחיכוך מתמשך שלו הנובעים מהתנהלות ארגונומית לקויה עלולים להוביל להתפתחות דלקתית בעצב. כך למשל כיפוף ממושך יום יומי של המרפק ו/או הנחת המרפק על משטח קשיח (שולחן) באופן מתמשך בעת עבודת מחשב עלולים להוביל להתפתחות התסמונת.

סימנים ותסמינים

נימול והירדמות של האצבע הזרת ומחצית האצבע הסמוכה לה וכן חולשת השרירים הפנימיים שאותם מעצבב עצב הגומד. התוצאה עלולה להיות קושי בכפיפת כף היד, קושי בקירוב (Adduction) והרחקה (Abduction) של כף היד, קשיים משמעותיים בהנעת הזרת ואצבע הטבעת הסמוכה לה. תמונה קלינית אופיינית קושי לאחוז דף נייר בין האצבעות.

נוירופתיה של עצב הגומד בשורש כף היד – תסמונת התעלה על שם גויון

בשורש כף היד חשוף עצב הגומד להתפתחות נזקי חבלה או לכידה ועקב כך התפתחות תסמונת לכידת עצב הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) או בשמה האחר תסמונת התעלה ע”ש גויון (Guyon’s canal syndrome).

הגורם

תסמונת זאת מתפתחת בעקבות שינויים מבניים מצטברים בתעלה ע”ש גויון (Guyon) המצויה בין עצמות שורש כף היד. שינויים אלו גורמים להיצרות של התעלה ולהתפתחות לחץ על עצב הגומד הנמצא בתוכה. גורם נוסף הוא לחץ ישיר על עצב הגומד בתוך התעלה עקב כוחות חיצוניים כמו למשל בעקבות חבטה ישירה. גם מחלות כגון גידולים סרטניים בשורש כף היד, דלקות פרקים ועוד עלולים לגרום להתפתחות נוירופתיה של עצב הגומד בשורש כף היד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות נוירופתיה של עצב הגומד בשורש כף היד כוללים למעשה כול ספורט, עיסוק או מקצוע היוצרים עומס יתר על שורש כף היד כמו למשל במצב של הנחת שורש כף היד על משטח קשה (עכבר?), רוכבי אופניים האוחזים בעוצמה את ידיות האופניים, אחיזה חזקה בכלי עבודה, שימוש חוזרני בכלי עבודה ועוד גורמים נוספים כוללים כמובן חבלה מקומית, מחלות שונות ועוד.

סימנים והתסמינים

משתנים בהתאם למיקום המדויק שבו ניזוק העצב ועלולים לכלול פגיעה תחושתית ו/או פגיעה מוטורית. אלו יכולים להתחיל עם נימול באצבע הקטנה ובאצבע הסמוכה לה ועלולים להמשיך באובדן תחושה ושיתוק מלא של השרירים העמוקים בכף היד המעוצבבים באמצעות עצב הגומד . התוצאה עלולה לכלול: קושי או חוסר יכולת להרחיק (Abduction) או לקרב (Adduction) את האצבעות, קושי או חוסר יכולת להניע את הזרת ואצבע הטבעת. ברוב המקרים הפגיעה התחושתית תקיף רק את העור בכף היד של הזרת ואצבע הטבעת. העור בגב כף היד מעוצבב על ידי שלוחה שלרוב אינה נפגעת. תמונה קלינית אופיינית קושי לאחוז נייר בין האצבעות ובשלבים מאוחרים יותר יד טופר (Ulnar Claw).

נוירופתיה של עצב הגומד – אבחון וטיפול

אבחון נוירופתיה של עצב הגומד מתחילה בלמידה של הסימנים והתסמינים והרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. כאמור הסימנים והתסמינים במצב של פגיעה בעצב הגומד משתנים בהתאם למיקום המדויק שבו נגרם הנזק. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית שבמהלכה נתבונן, נמשש ונניע את המרפק ואת יתר חלקי השרשרת הקינטית שלו החל מהצוואר וכלה בכף היד. הבדיקה הגופנית תכלול בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות. במידה וישנם ספקות לגבי האבחון נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ודימות כולל בין היתר בדיקת הולכה עצבית (EMG), צילום רנטגן ועוד.

הטיפול המועדף הראשוני בנוירופתיה של עצב הגומד הוא טיפול שמרני. כלומר בלי ניתוח וככל האפשר ללא תרופות. הטיפול השמרני התמקד בהפחתת הדלקת שנגרמה לעצב בתעלה שלו. לצורך זה נשנה את האופן שבו מתנהל החולה בעבודתו. נבקש מהחולה להימנע מפעולות הגורמות לעומסי יתר וגירוי לאורך המסלול של עצב הגומד. במידה הצורך נקבע את האזור הבעיתי. כדי לקדם ריפוי של העצב נעשה שימוש בין היתר בלייזר רך. במקרים קשים במיוחד יופנה החולה לטיפול רפואי הכולל שימוש בתרופות וניתוח לשחרור העצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן