ריצה במינון נכון מאריכה חיים
ריצה במינון נכון מאריכה חיים

ריצה במינון נכון מאריכה חיים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ריצה במינון נכון מאריכה חיים! המחקר הנוכחי מצא שאנשים שנוהגים לרוץ חיים יותר שנים כול עוד הם אינם מגזימים. בהשוואה לאנשים המנהלים אורח חיים יושבני ואינם עוסקים בפעילות גופנית, אלה הרצים ריצה קלה ובינונית ברמות הקושי שלה מאריכים חיים.

לא נמצאה השפעה דומה בקרב אלה מהאנשים שנהגו לרוץ באופן אינטנסיבי יותר או מהר יותר. יותר מכך, החוקרים מצאו ששיעור התמותה בקרב אלה מבין הרצים המעדיפים לבצע אימוני ריצה קשים במיוחד דומה באופן מטריד לאנשים המנהלים אורח חיים יושבני נטול כול פעילות גופנית. יש לציין מחקרים אחרים שנעשו בנושא נפח אימוני ריצה רצוי והגיעו למסקנה שברמות מאמץ קיצוניות עלולים לאבד את היתרונות של הריצה נכונה לגרום לנזקים בלתי הפיכים ללב.

ריצה במינון נכון מאריכה חיים – רקע

ריצה היא פעילות גופנית פופולרית עם השלכות משמעותיות על הבריאות שלנו ועל הסיכוי לחיות יותר שנים. באופן כללי לרצים יש 25%-40% פחות סיכון למוות מוקדם ותוספת ממוצעת של 3 שנות חיים בהשוואה לאנשים שאינם רצים. ואכן, אין חולק על התועלת לבריאות שמתקבלת בעקבות פעילות גופנית אבל, כך שואלים כותבי המאמר שנערך ופורסם בארצות הברית (Journal of the American College of Cardiology Volume 65, Issue 5, 10 February 2015, Pages 420-422) האם יתכן שיש יותר מידי ממשהו טוב בהקשר של פעילות גופנית? ובאופן ספציפי האם ריצה המתבצעת בנפחים גבוהים היא פעילות בריאה?. ובכן, השאלה הזאת עדיין פתוחה ומחכה למענה. התשובות שנתנו עד היום לא סתמו את הגולל על שאלה זאת.

סקירה שנושאת את הכותרת “ריצה כגורם מפתח רפואי בסגנון החיים לאריכות ימים” (Progress in Cardiovascular Diseases , Volume 60 , Issue 1 , 45 – 55. 2017 Jun – Jul;60(1):45-55) נחלץ לענות על שאלות אלו כולל מה היתרונות של ריצה לעומת סוגים אחרים של פעילות גופנית והאם ריצה המתבצעת בנפחים גדולים יותר פוגעת ביתרונות הבריאותיים הללו. על פי מסקנות הסקירה נמצא שאת ההפחתה הגדולה ביותר (43%) בסיכוי למות מוות מוקדם השיגו אלה ששילבו ריצה יחד עם פעילות גופנית נוספת. עוד מצאו החוקרים שריצה מספקת יתרונות בריאותיים משמעותיים למניעת מחלות כרוניות ומוות מוקדם ללא קשר עם גיל, מגדר, משקל גוף ומצב בריאותי.

לשיפור הבריאות ואריכות ימים, הריצה מהווה למעשה את האמצעי היעיל והזול ביותר בנקודת מבט של בריאות הציבור, יותר מאשר הפסקת עישון, הפחתת משקל ושיפור מחלות רקע. על פי הסקירה הזאת לא ברור מהי כמות הריצה האופטימלית להשגת המטרות הללו אך ברור לחוקרים שהשילוב של ריצה עם סוג נוסף של פעילות גופנית יעניקו את היתרונות הגדולים ביותר בכול הנוגע לשיעור התחלואה והמוות המוקדם. עוד מציינים החוקרים שריצה אינה מתאימה לכול אחד. ישנם אנשים רבים הסובלים מבעיות מפרקים ולא רצוי עבורם לעסוק בספורט הריצה.

המחקר

ריצה במינון נכון מאריכה חיים
ריצה במינון נכון מאריכה חיים

אנשים שהם פעילים מבחינה גופנית נהנים מהפחתה של לפחות  30% בסיכון למות במהלך המעקב השוואה לאנשים המנהלים אורח חיים יושבני. נותר רק לדעת בדיוק מהו המינון הרצוי כדי ליהנות מהיתרונות הבריאותיים שריצה עשויה להעניק לנו.

מטרת המחקר הייתה לחקור את היחס שבין ריצה לבין מוות מכול גורם בטווח הארוך. המחקר התמקד בקצב הריצה, כמות הריצה ותדירות הריצות. החוקרים עקבו אחר 1,098 רצים ואחר 3,950 חברים וחברות בקבוצת הביקורת. כולם היו בריאים. קבוצת הרצים נחלקה לשלוש קבוצות: קבוצה שרצה קלות, קבוצה שרצה ברמת קושי בינונית וקבוצה שרצה בעצימות גבוהה.

המעקב נמשך החל משנת 2011 וכלל בדיקות ורישום מדוקדק של המצב בריאותי שהתפתח במהלך המחקר. החוקרים ביצעו חישובים סטטיסטיים כדי לזהות האם יש קשר בין נפחי הרצה השונים לבין מצבם הבריאותי של הנחקרים.

ממצאי המחקר

בהשוואה לקבוצת האנשים שניהלה אורח חיים יושבני ולא עסקה בספורט ריצה בת שעה אחת עד  2.4 שעות גרמה לשיעור מקרי מוות נמוך משמעותית. תדירות הריצה האופטימלית הייתה 2 – 3 ריצות לשבוע. בכול הנוגע לקצב הריצה, ריצה אטית העניקה את היתרונות הגדולים ביותר. אלו שרצו לאט או רצו ברמת קושי בינונית נהנו מהגנה טובה יותר מפני מחלות לב ומוות מוקדם בהשוואה לקבוצת הביקורת.

ריצה ארוכה יותר מ- 2.5 שעות בשבוע, ריצה תכופה יותר מ- 3 פעמים בשבוע וריצה בקצב מהיר יותר מריצה אטית לא נקשרו במחקר הזה עם שיעור נמוך יותר של מקרי מוות בהשוואה לאנשים המנהלים אורח חיים יושבני נטול כול פעילות גופנית.

מסקנות החוקרים

הממצאים תומכים בקשר בעל צורה של האות האנגלית U בין נפחי ריצה שונים לבין מוות מכול סיבה. ריצה קלה וריצה ברמת קושי בינונית מגינות מפני שיעור מוות גבוה בהשוואה לאלה המנהלים אורח חיים יושבני בעוד שאלה מקרב הרצים שאימוני הריצה שלהם מתאפיינת בנפחי ריצה גדולים נמצאים באותה קבוצת סיכון למוות מוקדם יחד עם אלו המנהלים אורח חיים יושבני נטול כול פעילות גופנית.

J Am Coll Cardiol. 2015 Feb 10;65(5):411-9 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • הנקה מצילה חיים

  הנקה מצילה חיים! אימהות רבות מקצרות או מוותרות הנקת תינוקן. בין היתר גורמים לכך חוסר בתמיכה מתאימה וקידום מכירות אגרסיבי…

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • סגנון חיים בריא מונע דמנציה

  סגנון חיים בריא מונע דמנציה! או דמנציה (שטיון) היא מחלה קשה הפוגעת בעיקר במבוגרים. המחקר הנוכחי מצא שאכילה נכונה ופעילות…

 • ישיבה ארוכה חיים קצרים

  עמוד, אל תשב? כך על פנים קובע המחקר הנוכחי. הנזקים הנגרמים לגוף מישיבה ממושכת ולקויה סוקרו ומסוקרים בהרחבה באתר. עוד…

 • צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים

  צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים! הישיבה הממושכת שמאפיינת את אורח החיים המודרני כרוכה בנזקים בריאותיים קשים. כול מי שצופה בטלוויזיה יותר…

 • מגפת ההשמנה קוטלת חיים

  השמנה קוטלת חיים ועל כך אין חולק. ההשמנה ברחבי העולם הגיעה לממדי מגפה. בארצות הברית חמישית מהנערים בגילאי 12-19 מוגדרים…

 • אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון…

 • זלילת בשר עלולה לקצר חיים

  זלילת בשר עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן