ישיבה ממושכת גורמת להזדקנות

ישיבה מזקינה אותנו

ישיבה ממושכת גורמת להזדקנות! סדר היום בעידן המודרני מתנהל ברובו בתנוחת ישיבה. אנו יושבים כדי לאכול, יושבים כדי לעבוד, יושבים כדי להגיע מנקודה אחת לשנייה יושבים כדי לדבר עם חברים ומשפחה ויושבים כדי לצפות בטלוויזיה. אורח החיים היושבני גובה ממנו מחיר יקר. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת לנו את החיים ומזקינה אותנו בטרם עת. הבעיה עם ההתנהלות הזאת היא ההתנגשות שהיא יוצרת עם היכולות והתכונות של הגוף האנושי. הגוף שלנו תוכנן לנוע ולא לישיבה ממושכת.

על הנזקים הנובעים מישיבה שפכתי כבר הררי מילים במאמרים שכתבתי אצלי באתר. הטענה שישיבה מזיקה לבריאות שלנו הוכחה מעבר לכול ספק. אורח חיים יושבני עלול לגרום לנו להפרעות בריאותיות קשות יותר וקשות פחות שפוגעות באיכות החיים ואפילו מקצרות אותם. מחקרים רבים שנערכו בנושא הזה מצאו שאנשים שיושבים שעות רבות מידי יום נמצאים בקבוצת סיכון לחלות בין היתר במחלות כלי הדם והלב, סוכרת, סרטן ועוד. המחקר שלפנינו מצא משהו שאולי יהיה חמור יותר לגבי חלק מאתנו: ישיבה ממושכת וחוסר פעילות גופנית גורמת לנו להזדקן מהר יותר.

ישיבה ממושכת גורמת להזדקנות – רקע

אם אתם שייכים למין האנושי בעידן המודרני אז סביר להניח שאנחנו תופסים אתכם כרגע במצב של ישיבה. רובנו מבלים את חלקים מרכזיים מהיום שלנו בישיבה. אנחנו יושבים לאכול ארוחת בוקר, נוהגים בישיבה אל המשרד, עובדים בישיבה במשרד, נוהגים בישיבה הביתה ומשם אל שולחן ארוחת הערב שגם היא מתבצעת בישיבה כמובן ואין לשכוח את הישיבה בספה או בכורסא כדי לצפות בטלוויזיה וחוזר חלילה. הגוף שלנו לא תוכנן לשבת כול כך הרבה שעות, למעשה הוא לא תוכנן לישיבה משמעותית בכלל. הגוף שלנו תוכנן לתנועה. אורח החיים היושבני גובה ממנו מחיר יקר. נזקים מוכחים עקב ישיבה ממושכת וחוסר בפעילות גופנית כוללים בין היתר מחלות מקצרות חיים.

בין המחלות הקטלניות שנקשרו מחקרית לישיבה ממושכת נמנה:

 • השמנה
 • מחלות לב וכלי דם
 • סוכרת סוג 2
 • מגוון גידולים סרטניים ובכלל זה סרטן ערכת העיכול, סרטן הריאות, סרטן הרחם ועוד

ישיבה ממושכת ונטולת פעילות גופנית עלולה לגרום גם למחלות ושיבושים שאינם מסכנים חיים אלא "רק" פוגעים באיכות החיים. בין ההפרעות הללו שפוגעות באיכות החיים נמנה

 • שיבושים תפקודיים של מערכת העיכול
 • שינויים קוגניטיביים ותפקודיים של המוח
 • דליות בוורידים ועוד

ישיבה ממושכת וחוזרנית שאינה משלבת מספיק פעילות גופנית גורמת גם נזקים גופניים. בין יתר הנזקים שצפויים להתפתח במערכת שריר ושלד נמנה:

 • ניוון שרירים
 • יציבה לקויה
 • כאבי צוואר
 • כאבים בכתפיים
 • כאב בגב העליון
 • כאבים בגב התחתון
 • כאב במפרקי הירך
 • אובדן צפיפות העצם ועוד
 • במחקר הנוכחי אנו רואים שישיבה ממושכת גם גוזלת לנו שנות חיים

המחקר

ישיבה ממושכת גורמת להזדקנות
ישיבה ממושכת גורמת להזדקנות

הטלומרים – אזור הקצה של הכרומוזומים המאחסנים את חומר התורשה שלנו נוטים להתקצר עם השנים. למעשה אורכו של טלומר מהווה סמן לגילנו. החוקרים בדקו את הטלומר של קרוב ל1500 נשים מבוגרות שגילן נע בין 65-95. הנשים גם ענו על שאלונים לגבי הרגלי החיים שלהם.

ממצאי המחקר

התאים של נשים מבוגרות שישבו ממושכות לאורך רוב היום ובצעו מעט רק פעילות גופנית היו מבחינה ביולוגית מבוגרים ב8 שנים יותר מגילן הנכון של הנשים. מי בקרב הנשים שביצעה לפחות 30 דקות של פעילות גופנית ליום שמרה על האורך של הטלומר כלומר על גילם הנכון של התאים.

מסקנות המחקר

ישיבה ממושכת גורמת לנו להזדקן! אורח חיים יושבני (Sedentary lifestyle) גורם לתאים בגוף להתבגר מהר יותר.

American Journal of Epidemiology, Jan. 2017

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

השמנה מחייבת יותר קרינה מייננת

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

לחיים ארוכים רוצו לאט ומעט! כמה צריך לרוץ כדי לחיות יותר שנים ולחיות חיים איכותיים יותר? ובכן, על פי מחקר חדש על מנת להשיג את היתרונות הבריאותיים הללו לא צריך לרוץ מרתון ולא צריך לרוץ מהר. רוצו מעט ורוצו לאט, זה מספיק. באופן הזה גם תמנעו פציעות.

דלקת ברגל

דלקת ברגל גורמים אפשריים

דלקת ברגל הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תפקוד ותנועה של הגפה התחתונה מהוות עניין שכיח. עומסי יתר ותנועות חוזרניות בגלל ספורט ועבודה, נזקים טראומטיים ומחלות מערכתיות כמו דלקת פרקים עלולים לגרום להתפתחותן של דלקות ברגל.

בורסיטיס בירך טיפול

בורסיטיס בירך טיפול

בורסיטיס בירך? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש לריפוי. דלקת בשק או בורסה של תל הירך מהווה מקור שכיח לתסמינים באזור פרק הירך. טראומה ישירה או חיכוך של גידים ושרירים בבורסה עקב ביצוע תנועות חוזרניות גורמים לפגיעה בבורסה.