ישיבה ארוכה חיים קצרים

ישיבה ארוכה חיים קצרים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ישיבה ארוכה חיים קצרים! הנזקים הנגרמים לגוף מישיבה ממושכת ולקויה סוקרו ומסוקרים בהרחבה באתר. גם המחקר הזה יוצא נגד אורח החיים היושבני. ישיבה ממושכת גורמת בין היתר לעלייה ברמת הסוכר והכולסטרול בדם, לעודף משקל והשמנה ולהתפתחות מחלות קטלניות כגון מחלות לב וכלי דם, מספר מחלות סרטן ועוד. החוקרים ממליצים להימנע או לצמצם את הישיבה הממושכת ולעדיף עמידה כדי לשמור על הבריאות. לטענת החוקרים הליכה או פעילות גופנית אינה מצמצמת את נזקי הישיבה. פעילות גופנית לא מנטרלת לחלוטין את הסיכונים הבריאותיים הנובעים מישיבה ממושכת.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  על פי המחקר המסוקר כאן ומחקרים רבים אחרים עדיף לנו לעמוד ולצמצם את שעות הישיבה שלנו. עם זאת, חשוב לציין שישנם מחקרים שמצאו שגם עבודה בעמידה ממושכת כרוכה בנזקים גופניים. הגוף האנושי נועד לנוע ולא להישאר במנח קבוע אחד לאורך זמן. כול עוד אנו מחוברים לעמדת עבודה צריך לדעתי לגוון במנחי העבודה. לשבת (על כיסא רגיל ואז על כיסא גבוה), לעמוד, ללכת וחוזר חלילה.

  {loadposition inside-page}

  ישיבה ארוכה חיים קצרים – רקע

  ישיבה אכן גורמת נזקים כבדים לגוף ויש המכנים אותה כעישון החדש. אורח החיים היושבני הופך בהדרגה להיות האויב החדש של האנושות. מחקרים שונים מצאו קשר בין ישיבה ממושכת לבין מגוון אדיר של הפרעות בריאותיות. בין יתר ההפרעות שנקשרות עם אורח חיים יושבני נציין:

  • עודף משקל והשמנה
  • מחלות לב וכלי דם
  • לחץ דם גבוה
  • יתר שומנים בדם
  • סוכרת סוג 2
  • מספר גדול יחסית של מחלות סרטן
  • נזקים גופניים הכוללים שחיקת סחוסים, פריצות דיסק ועוד

  עם זאת חשוב לזכור נכון להיום רוב מקומות העבודה כרוכים בישיבה. גם עם נמצא שיטת עבודה נכונה ובריאה יותר כמו למשל עמדת עבודה על הליכון עדיין חלק מיום העבודה התבצע בישיבה. מסיבה זאת חשוב שנשקיע מאמצים בצמצום נזקי הישיבה. דבר נוסף שחשוב שנזכיר: גם עמידה ממושכת עלולה לגרום לנזקים בריאותיים חמורים. את נזקי העמידה הממושכת מכיר המדע היטב ממקצועות שונים כגון קופאים, מכירות, עבודה על קויי ייצור, עבודת שמירה ועוד.

  ישיבה ארוכה חיים קצרים
  ישיבה ארוכה חיים קצרים

  נכון, עמידה ממושכת שורפת יותר קלוריות, מאמצת שרירים ומשפרת את חילוף החומרים אבל עמידה ממושכת גורמת ליציבה לקויה, חוסר התנועה ווהיובש הסינוביאלי המתפתחים בעמידה גורמים נזק למפרקי הגוף נושאי המשקל, להתעייפות שרירים, לפגיעה במסתמי וורידי הרגליים ולהתפתחות דליוּת (Varicose veins), להתפתחות מחלות לב וכלי דם ובכלל זה טרשת העורקים, להיצרות בעורק התרדמני (Carotid Artery), ללידה מוקדמת וללידה של תינוק במשקל נמוך ועוד. השיטה הנכונה כוללת כמו הרבה דברים בחיים את עיקרון המידתיות והגיוון. שבו מעט, עמדו מעט, לכו מעט וחוזר חלילה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   החוקרים עקבו במשך 24 שעות ביממה אחר 782 נשים וגברים בגילאים 36 – 80. במהלך המעקב נלמדו פרקי הזמן שבו שהו כול אחד מחברי הקבוצה במצבים שונים כולל ישיבה, הליכה, ריצה ושכיבה. ובנוסף נלקחו מחברי הקבוצה דגימות דם ונמדדו ערכים שונים כולל לחץ דם, היקף מותניים, מדד מסת הגוף (BMI – Body Mass Index).

   ממצאי המחקר

   שעתיים נוספות של עמידה מידי יום במקום ישיבה הורידו את רמת הסוכר ב2% ואת רמת הטריגליצרידים ב11%. שהייה בעמידה מעלה את רמת הכולסטרול הטוב (HDL) ומורידה את הכולסטרול הרע (LDL). ריצה והליכה במקום ישיבה הובילה לשיפור של 11% במדד מסת גוף והפחיתה ב3 אינצ'ים את היקף המותניים, הפחיתה את רמת הסוכר ב11% ואת הטריגליצרידים ב14%.

   מסקנות החוקרים

   ישיבה ארוכה חיים קצרים! הרבה מחקרים מראים את הקשר שבין ישיבה להתפתחות מחלות בעלות פוטנציאל קטלני ומוות מוקדם. חשוב להמשיך לנוע ולגוון את סוגי העומסים המוטלים על הגוף.

   July 31, 2015, European Heart Journal

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה