סקרואילאיטיס טיפול

סקרואילאיטיס טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סקרואילאיטיס – טיפול מתאים המתבסס על אבחון מדויק עשוי למנוע כאבים כרוניים ופגיעה ממושכת באיכות החיים. סקרואילאיטיס היא דלקת במפרקי סקרואיליאק (בעברית: מפרקי העצה והכסל). כאבים ושאר סימנים ותסמינים שמתפתחים בגלל דלקת במפרקים הללו  נגרמים לרוב בגלל נזקים מקומיים במפרק עצמו. כאבים באזור מפרקי סקרואיליאק יכולים להיגרם גם בגלל נזקים ברקמה מרוחקת יותר אך בעלת יכולת להשליך כאב לאגן. הדוגמה הקלסית לנזקים ברקמה מרוחקת שהיא בעלת יכולת להשליך כאב לכיוון האגן היא פריצת דיסק מותני הלוחץ על שורש עצב מותני.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נזקים לרקמות המפרק עלולים להתרחש בגלל עומסים חוזרניים בספורט או בעבודה, בגלל פציעות טראומטיות כמו אלה המתרחשות בספורט, תאונות דרכים או סתם נפילה ברחוב וכמובן בגלל מגוון מחלות כמו דלקת פרקים ניוונית, דלקת חוליות מקשחת ועוד. תסמינים קלסיים של סקרואילאיטיס כוללים כאבים בישבן ו/או בגב התחתון וכאבים במפשעה. הכאבים יכולים להיות מושלכים לאורך הרגל. עמידה ממושכת, טיפוס על מדרגות ופעולות ומנחים נוספים עלולים להחמיר את התסמינים. ישנו קושי לאבחן דלקת במפרק הזה בגלל הדמיון של התסמינים הנובעים מהפרעה זאת לתסמינים הנובעים מבעיות גב אחרות.

  {loadposition inside-page}

  סקרואילאיטיס טיפול – רקע

  הגורם העיקרי לדלקת במפרקי העצה והכסל הוא עומסי יתר על רקע ביצוע מטלות ותנועות חוזרניות (ישיבה, התכופפות ועוד) או נזקי חבלה. הטיפולים במקרה הזה יהיו שמרניים וברוב המקרים כירופרקט עשוי להועיל בריפוי הבעיה. עם זאת חשוב לציין שלא כול דלקת במפרקי העצה והכסל נגרמת בגלל עומסים מכניים. דלקת במפרקים הללו עלולה להתפתח גם בעקבות מגוון דלקות פרקים אוטואימוניות והטיפול אז יהיה שונה ומורכב יותר. לאחר שביצענו אבחון מדויק ומהיר ניתן לצאת לדרך ולטפל נכון ובאופן יעיל בבעיה.

  עומסים הנוצרים על מפרקי עצה וכסל במצב דלקתי בגלל למשל מצב של עמידה, כפיפה או כול פעילות נושאת משקל אחרת, עלולים להחמיר את הכאבים בחלק התחתון של הגב ולאורך הרגל. ישנו קושי לאבחן כאבים בגב התחתון שמקורם במפרקי העצה והכסל. הסיבה לכך היא שברוב המקרים האשם בכאבים מסוג זה הוא נזק בעמוד השדרה המותני ולכן הנטייה המובנית של הקלינאי היא לאבחן גם כאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל (Sacroiliitis) ככאבים שמקורם בעמוד השדרה המותני. הטיפול יתחיל רק לאחר ביצוע אבחנה מבדלת. בין היתר יצטרך הקלינאי להחליט האם התסמינים הללו באגן מגיעים מעמוד השדרה, מהמפשעה, ממפרק הירך או שבכול זאת זה סקרואילאיטיס.

  טיפול עצמי בסקרואילאיטיס

  בעיקר התנהלות נכונה

  סקרואילאיטיס טיפול
  סקרואילאיטיס טיפול

  סקרואילאיטיס שרק החל והסיבה להתפתחות הכאבים במפרק הזה נהירה לכם ("תנועה לא נכונה", מאמץ חריג, ישיבה לא נכונה …), במידה ולא מדובר בכאבים חריפים המעירים אתכם משנתכם ובמידה ואין תסמינים נוספים מלבד כאב אזי ניתן לנסות ולטפל במשך מספר ימים בבעיה באופן עצמי. הפעולה העיקרית הנדרשת מכם בשלב הזה היא התנהלות שאינה גורמת להחרפת הכאב. אתם בוודאי שואלים עכשיו מה בדיוק צריך לעשות? התשובה פשוטה, אם תקשיבו לגוף תדעו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תנוחת שינה וחגורת גב

   הקפידו על תנוחת שינה שאינה גורמת לכאב. ברוב המקרים תהייה זאת תנוחה עוברית עם כרית תחובה בין הברכיים או תנוחת שינה על הגב עם כרית מתחת לברכיים. ניתן לשקול שימוש של מספר ימים בחגורה לצורך תמיכה במפרקי העצה והכסל. לא לעשות שימוש בחגורת הגב במשך הלילה, לא להשתמש בחגורת הגב במהלך הליכה, השתמשו בחגורת הגב רק מספר שעות ביום ורק במצבים שבהם היא מפחיתה את הכאב.

   זכרו גם לאחר שהכאב פג אתם עדין צריכים להמשיך ולהתנהל בזהירות לעוד פרק זמן של מספר שבועות כדי לאפשר החלמה מלאה ויסודית.

   לא למנוחה במיטה או לקומפרסים של קרח

   הנחה שגויה טוענת שלצורך הימנעות מכאב צריך להיכנס למיטה ולא לצאת עד שהכאב יעבור. מדובר בטעות. מנוחה ממושכת במיטה מזיקה, מנוונת ומחלישה ובסופו של דבר מאטה את קצב הריפוי. סקרואילאיטיס לא יחלוף רק משכיבה במיטה. הכלל שחייב להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב לא הימנעות מפעילות. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

   יחד עם זאת, במהלך ההתאוששות מהכאבים באגן נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בריצה, משחקי כדור או כל פעילות המחייבת שינוי כיוון מהירים של הגוף. הנחה שגויה נוספת מציעה להניח קומפרסים של קרח על האזור הכואב. מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מצאו שקומפרסים של קרח בדומה לתרופות נוגדות דלקת בולמות את התגובה הדלקתית ויחד אתה פוגעות ביכולת הריפוי..

   חזרה הדרגתית לשגרה

   את החזרה לשגרה חייבים לבצע באופן הדרגתי. בעבודה ובבית וודאו שעמדת העבודה שלכם תקינה, הקפידו על ישיבה נכונה והרבו לקטוע את הישיבה לצורך ביצוע הליכות. הימנעו מהרמת משא כבד. הימנעו מעומסים הנגרמים עקב תנועות חוזרניות. הדרגתיות ושכל ישר נדרשים גם בכול הנוגע לחזרה לפעילות גופנית. בכול שלב במהלך החזרה לפעילות גופנית, יש לעצור את הפעילות הגופנית אם הופעת סימן ראשון לכאב.

   חזרו לפעילות גופנית עם הליכה ובאופן הדרגתי (ימים, שבועות ואפילו חודשים) עברו לריצה. ניתן להתחיל עם שחייה או רכיבה על אופניים ורק לאחר פרק זמן מסוים לעבור להליכה וריצה. שלבו באופן הדרגתי גם אימוני כוח וקואורדינציה. פעילות גופנית נכונה שגם מתבצעת נכון תאיץ את ההחלמה. פעילות גופנית לקויה סופה לפצוע.

   סקרואילאיטיס טיפול כירופרקטי

   אם הכאבים  באגן מוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול העצמי קבלו עזרה מקצועית. ברוב המקרים הכאבים במפרק העצה והכסל הם מכניים בבסיסם ולכן עדיף לטפל בהם לפחות תחילה באופן שמרני. ללא תרופות וללא ניתוחים. מקצוע הכירופרקטיקה נותן מענה מקיף למגוון בעיות מכאניות כולל אלו של מפרק העצה והכסל. הכירופרקט בהכשרתו מאומן לאבחן ולטפל כמעט בכול גירוי דלקתי במפרק העצה והכסל שנגרם עקב חבלה, עומס יתר, ליקויי תפקוד וליקויים מבניים. את הטיפול יחל הכירופרקט לאחר שאבחן את הבעיה וקבע שאכן יש כאן מקרה של סקרואילאיטיס, הגדיר אותה כבעיה מכנית והבהיר את מהותה לחולה.

   מכשור ייעודי וטכניקות ריפוי ידניות

   את הטיפול בכאב נבצע במרפאתנו באמצעות שילוב מכשור ייעודי הכולל לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם עם טכניקות ריפוי והנעה ידניות. התיקון המכני של הבעיה במפרק העצה והכסל יעשה על ידי לחץ מדוד שמופעל על מפרק העצה והכסל לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו משפרת את תפקוד המפרק, את טווח תנועתו ומפחיתה את הכאב שנוצר בו. הטיפול, מלבד במקרים יוצאים מהכלל, אינו כואב ורק לעיתים רחוקות עלול לגרום להופעת כאב שיימשך מספר שעות לאחר הטיפולים הראשונים.

   סקרואילאיטיס טיפול
   סקרואילאיטיס טיפול

   סקרואילאיטיס – שיקום כירופרקטי

   עם ההקלה בכאב נתחיל בתהליך השיקום של מפרק העצה והכסל ושל עמוד השדרה ויתר המפרקים בשרשרת הקינמטית. תכנית השיקום אמורה להכשיר את האגן לשוב ליכולת שלו לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום, עבודה ופעילות גופנית. תכנית השיקום תכלול שיפור טווחי התנועה, שיפור האיזון בכול הנוגע לכוח וגמישות של השרירים הפועלים על מפרק העצה והכסל ועל יתר השרירים בשרשרת הקינמטית, שיפור מערכת שיווי המשקל וחוש החישה העצמית.

   טיפול רפואי

   הטיפול הרפואי תלוי בסוג הבעיה במפרקי העצה והכסל. בכול מקרה הארסנל של הרופא המדיציני כולל:

   • תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים
   • תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים ובכלל זה זריקות סטרואידים
   • תרופות משככות כאב
   • תרופות מרפות שרירים
   •  תרופות נגד דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis) ועוד
   • במקרים קשים יותר תישקלנה האפשרויות החודרניות יותר כגון טיפול בגלי רדיו לכאב גב תחתון וניתוח קיבוע של מפרק העצה והכסל.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.