כאבים בגפה העליונה גורמים

כאבים בגפה העליונה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בגפה העליונה – גורמים אפשריים לכאבים וסימנים ותסמינים נלווים אחרים בגפה העליונה יכולים לכלול פציעות ובלאי על רקע שימוש חוזרני, פציעות טראומטיות או מחלות כאלה ואחרות. מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מהפגיעה תלויים בסוג הנזק, חומרת הנזק ומיקומו. הם יכולים להופיע בכל אזור בגפה העליונה תלוי בסוג הרקמה המעורבת ובאופי הפגיעה.

כאבים ביד עלולים להיות חריפים או קלים, להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי, להיות חודרניים או שטחיים, פועמים או מתמשכים. מלבד הכאב בגפה העליונה אנו עלולים לחוות גם נימול והירדמות של חלק זה או אחר לאורך הגפה, חולשה של חלק או כול הגפה ונפיחות. כאב חריף המלווה בחום, אדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלול להצביע על דלקת זיהומית. במאמר "כאבים בגפה העליונה גורמים" נסקור גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בגפה העליונה.

כאבים בגפה העליונה גורמים – רקע

כאבים ביד עלולים להתפתח בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הגפה העליונה. רקמות שעלולות להיפגע ולגרום לסימנים ותסמינים בחלק זה או אחר לאורך הגפה כוללים עצמות (שברים, סדקים), מפרקים (נקיעה, פריקה), גידים, רצועות, שרירים, עצבים (מתיחה, קריעה), סחוסים (שחיקה), כלי דם (מתיחה, קריעה), בלוטות לימפה (הגדלה והתנפחות), אמתחת (דלקת – בורסיטיס) ועוד. דוגמאות שכיחות לפגיעות הגורמות לכאבים בגפה העליונה כוללות מתיחה או קרע מלא או חלקי של גידים בכתף או במרפק, דלקות בשרוול של הגיד באגודל, תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד, אצבע הדק ועוד.

קרע חלקי או מלא של הגידים ואו השרירים מסובבים (Rotator cuff). מדובר בפציעה שכיחה בכלל ובקרב ספורטאים בפרט. לרוב נפגע השריר השריר הרום קוצי (Supraspinatus) שנאחז בראש עצם הזרוע בכתף. נזק כזה עלול לגרום לכאבים והגבלה בתנועה סיבובית. כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי, מרפק טניס או מרפק גולף הן תסמונות כאב הנגרמות בגלל דלקות גידים ושרירים. גם כאן הגורם הוא לרוב עומסים חוזרניים. במרפק טניס (Lateral Epicondylitis) הדלקת נוצרת בגיד המשותף או בשריר הנאחז בחלק החיצוני של המרפק. במרפק גולף (Medial Epicondylitis) הדלקת נוצרת בגיד המשותף הנאחז בחלקו הפנימי של המרפק. תסמונת התעלה הקרפלית היא פגיעה שכיחה בעצב התווך המצוי בתעלה בשורש כף היד. גם פגיעה זאת נובעת מעומסי יתר על אזור זה.

כאבים באחד מחלקי הגפה העליונה – גורמים אפשריים

כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח בגלל מגוון עצום של סיבות: בגלל נזק מקומי בידיים עצמן שנגרם ממחלה או מטראומה ולעתים ישקף בגלל נזק במקום מרוחק אשר משליך כאב לעבר הידיים. כאבים ביד – להלן מגוון סיבות אפשריות:

בגלל נזקי חבלה

כאבים בגפה העליונה
כאבים בגפה העליונה

חבלות, נפילות, פציעות ספורט, ותאונות יכולים לגרום לנזק לאחת מהרקמות המרכיבות את הגפה העליונה ולגרום לכאב. יתכן גם נזק לרקמה אחרת שיגרום להשלכת כאב ליד. לדוגמה, פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר עלולה לגרום בין יתר הסימנים ותסמינים שלה גם לכאב המושלך ליד. שברים של אחד מעצמות היד או פריקה של אחד המפרקים הם דוגמה שכיחה לנזק מטראומה.

כך גם נקיעה או מתיחה של אחת הרקמות הרכות ובכללן רצועות, גידים ושרירים. כל נזק מהסוג הזה יחולל דלקת, כאבים ביד ומגבלה ביכולת תנועה. טראומה יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים ולגרום לחסרים נוירולוגיים או לכלי דם ולגרום לדימום נפיחות וכאב. חשוב לזכור שנזקים טראומטיים למפרקים מעלים משמעותית את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית באותו מפרק.

בגלל עומסי יתר

הגפה העליונה נתונה למתקפה חסרת רחמים של עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. הכול מבוצע עם הידיים, הקלדה ממושכת, שליחת מסרונים בלתי פוסקת, משחקי מחשב, כתיבה ממושכת, שימוש ממשוך בכלי עבודה, ספורט, תחביבים ועוד ועוד. עומסי יתר אלו מכים שוב ושוב בגידים, בשרירים, בסחוסים ובשאר הרקמות והמפרקים המרכיבים את הגפה העליונה וגורמים לאגירה אטית של נזקים עד לפציעה מלאה וכאב.

בגלל מחלות

מגוון רחב של מחלות עלול לפגוע במפרקים של הגפה העליונה וברקמות המרכיבות אותה. בין המחלות נמנה את דלקת פרקים ניוונית. מדובר במחלת פרקים שכיחה ביותר הגורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרקים. המחלה גורמת בסופו של דבר להגבלה משמעותית ביכולת התנועה. יכול להופיע  בכול אחד מהמפרקים ביד. דלקות פרקים אחרות כוללות דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט),זאבת ועוד.

כאב המושלך ליד

כאב שמופיע באזור כלשהו ביד אינו חייב להעיד על נזק מקומי. מגוון הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להשלכות כאב אל היד.

התקף לב

התקפי לב הנם אירועים שגרתיים ומסוכנים. הגורם להם הוא לרוב חסימה של כלי דם המוביל המספק דם לשריר הלב. הסימפטום השכיח ביותר הוא כאב חזה ואולם לעיתים כאבי יד יהיו הסימן היחיד להתקף לב. בכל מקרה של ספק התייעצו עם הרופא שלכם.

מחלת דם פריפרית

עלולה לגרום לכאבים אלו. ירידה באספקת הדם אל היד בגין היצרות יכולה לגרום לכאבים חריפים. המיקום המדויק של הכאבים ישתנה בהתאם למיקום של כלי הדם המוצרים ולשרירים המעורבים. לעיתים קרובות הכאב יופיע עם הפעילות שכן הצריכה המוגברת לחמצן לא נענית והשרירים מתחילים לכאוב. בשלבים מתקדמים של ההיצרות יופיעו הכאבים גם במצב של מנוחה. ירידה באספקת החמצן עלולה גם לגרום לפגיעה עורית ודלקות זיהומיות בעור.

תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet) היא למעשה מקבץ של הפרעות בריאותיות המתרחשות כאשר כלי דם ו/או סיבי עצבים נלחצים במעבר שבין עצם הבריח והצלע הראשונה. תסמונת זאת עלולה להתפתח בגלל טראומה, או שכיח יותר בגלל ביצוע מטלות חוזרניות ועומסים חוזרניים. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול בין היתר כאב בצוואר, בכתף ובמורד היד. מלבד כאב יתכן ותחושו גם נימול וחולשה ביד ובאצבעות.

כאבי יד בגין נזק צווארי

נזקים בצוואר יכולים האמצעות הליך של השלכה לגרום לכך שתרגישו כאבים ביד. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה הצוואר, נזק לשרירים בצוואר או בעורף או דלקת בשורש עצב צווארי חייבים להיות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבי יד. פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר או כול גורם אחר שיכול ליצור  לחץ על אחד משורשי העצבים היורדים לכיוון היד עלול לגרום לדלקת ולכאב אשר יורד לאורך היד. מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגיים לאורך היד ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – דלקת בעצב לאחר שעזב את חוט השדרה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה היא דלקת בעצב החישור במרפק או על עצב התווך בשורש כף היד. לחץ על העצבים הללו יכול לגרום לכאבי יד ולתופעות נוירולוגיות נוספות כגון נימול וחולשה של שריר או קבוצת שרירים. נוירופתיה והכאבים והחסרים הנירולוגיים הכרוכים עמה עלולים להיגרם גם ממחלות כגון סוכרת וסרטן, מחסרים תזונתיים כגון חוסר בוויטמינים ומהתמכרויות כגון אלכוהוליזם.

נזק למקלעת עצבי הזרוע

נזק לצמת העצבים הברכיאלית (Brachial plexus) היוצאת מהצוואר לכיוון היד בגין טראומה או לחלופין נזק לאחד העצבים הפריפריים לאורך היד יכול לגרום למגוון סימנים וסימפטומים ובכללם כאבים. במקרה של נזק לעצבים הללו אנו צפויים לחוש, מלבד כאבים גם נימול או הירדמות וחולשה של חלק או חלקים מהיד. במצב של נזק קשה תיתכן גם התפתחות של שיתוק חלקי או מלא. במקרים בהם העצבים נקרעו יהיה צורך בטיפול כירורגי.

כאבי גפה עליונה בלתי סגוליים

כאבי גפה עליונה בלתי סגוליים (Nonspecific Arm Pain) הם כאבים שאינם נתמכים באמצעות ממצאים אובייקטיביים. כלומר, טווחי התנועה שמורים, בדיקות מעבדה ודימות ובכלל זה EMG, רנטגן ו/או MRI אינם מעלים דבר. כאבים מסוג זה נגרמים במסגרת עבודה ובעיקר סוגי עבודה הדורשת עומסים חוזרניים ואינטנסיביים על הגפיים העליונות. מצבים נפשיים מורכבים כגון דיכאון, חרדות ומחשבות אסוניות עלולים גם הם להוות גורם בסוג זה של כאבים. הדרך לריפוי בעיה זאת כרוך בין היתר בשינויים ארגונומיים יחד עם התייחסות למצבים הנפשיים האמורים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים