כאבים בגפה העליונה גורמים

כאבים בגפה העליונה

כאבים בגפה העליונה – גורמים אפשריים לכאבים וסימנים ותסמינים נלווים אחרים בגפה העליונה יכולים לכלול פציעות ובלאי על רקע שימוש חוזרני, פציעות טראומטיות או מחלות כאלה ואחרות. מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מהפגיעה תלויים בסוג הנזק, חומרת הנזק ומיקומו. הם יכולים להופיע בכל אזור בגפה העליונה תלוי בסוג הרקמה המעורבת ובאופי הפגיעה.

כאבים ביד עלולים להיות חריפים או קלים, להתפתח במהירות או בהדרגה, להיות חודרניים או שטחיים. מלבד הכאב בגפה העליונה אנו עלולים לחוש גם נימול והירדמות בגפה, חולשה ועוד. כאב חריף המלווה בחום, אדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלול להצביע על דלקת זיהומית. במאמר "כאבים בגפה העליונה גורמים" נסקור גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בגפה העליונה.

כאבים בגפה העליונה גורמים – רקע

כאבים ביד עלולים להתפתח בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הגפה העליונה. ידע אנטומי וביומכני עשוי להועיל באבחון מקור הנזק. רקמות שעלולות להיפגע ולגרום לסימנים ותסמינים בחלק זה או אחר לאורך הגפה כוללות:

 • עצמות (שברים, סדקים)
 • מפרקים (נקיעה, פריקה)
 • גידים, רצועות, שרירים, עצבים (מתיחה, קריעה)
 • סחוסים (שחיקה)
 • כלי דם (מתיחה, קריעה)
 • בלוטות לימפה (הגדלה והתנפחות)
 • אמתחת (דלקת – בורסיטיס) ועוד

דוגמאות שכיחות לפגיעות הגורמות להתפתחות כאבים בגפה העליונה כוללות:

 • מתיחה או קרע מלא או חלקי של גידים בכתף או במרפק
 • פציעה של שק הבורסה במרפק
 • דלקות בשרוול של הגיד באגודל
 • תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד
 • אצבע הדק
 • שברים ופריקות מפרקים ועוד

קרע חלקי או מלא של הגידים ו/או השרירים מסובבים (Rotator cuff). מדובר בפציעה שכיחה בכלל ובקרב ספורטאים בפרט. לרוב נפגע השריר הרום קוצי (Supraspinatus) שנאחז בראש עצם הזרוע בכתף. נזק כזה עלול לגרום לכאבים והגבלה בתנועה סיבובית. כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי, מרפק טניס או מרפק גולף הן תסמונות כאב הנגרמות בגלל דלקות גידים ושרירים. גם כאן הגורם הוא לרוב עומסים חוזרניים.

במרפק טניס (Lateral Epicondylitis) הדלקת נוצרת בגיד המשותף או בשריר הנאחז בחלק החיצוני של המרפק. במרפק גולף (Medial Epicondylitis) הדלקת נוצרת בגיד המשותף הנאחז בחלקו הפנימי של המרפק. תסמונת התעלה הקרפלית היא פגיעה שכיחה בעצב התווך המצוי בתעלה בשורש כף היד. גם פגיעה זאת נובעת מעומסי יתר על אזור זה.

פירוט גורמים אפשריים

כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח בגלל מגוון עצום של סיבות: בגלל נזק מקומי בידיים עצמן שנגרם ממחלה או מטראומה ולעתים ישקף בגלל נזק במקום מרוחק אשר משליך כאב לעבר הידיים. כאבים ביד – להלן מגוון סיבות אפשריות:

בגלל נזקי חבלה

כאבים בגפה העליונה
כאבים בגפה העליונה

חבלות, נפילות, פציעות ספורט, ותאונות יכולים לגרום לנזק לאחת מהרקמות המרכיבות את הגפה העליונה ולגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. יתכן גם נזק לרקמה אחרת שיגרום להשלכת כאב ליד. לדוגמה, פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר עלולה לגרום בין יתר הסימנים ותסמינים שלה גם לכאב המושלך ליד. שברים של אחד מעצמות היד או פריקה של אחד המפרקים הם דוגמה שכיחה לנזק מטראומה.

כך גם נקיעה או מתיחה של אחת הרקמות הרכות ובכללן רצועות, גידים ושרירים. כל נזק מהסוג הזה יחולל דלקת, כאבים ביד ומגבלה ביכולת תנועה. טראומה יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים ולגרום לחסרים נוירולוגיים או לכלי דם ולגרום לדימום נפיחות וכאב. חשוב לזכור שנזקים טראומטיים למפרקים מעלים משמעותית את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית באותו מפרק.

בגלל עומסי יתר

הגפה העליונה נתונה למתקפה חסרת רחמים של עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. הכול מבוצע עם הידיים:

 • הקלדה ממושכת
 • שליחת מסרונים בלתי פוסקת
 • משחקי מחשב
 • כתיבה ממושכת
 • שימוש ממושך בכלי עבודה
 • סוגי ספורט מסוימים
 • תחביבים ועוד

גם שינה על הצד או על הגב עם יד מעל גובה הראש עלולה לגרום לעומס חוזרני וממושך. עומסי יתר אלו מכים שוב ושוב בגידים, בשרירים, בסחוסים ובשאר הרקמות והמפרקים המרכיבים את הגפה העליונה וגורמים לאגירה איטית של נזקים עד לפציעה מלאה ולהתפתחות כאבים בגפה העליונה.

בגלל מחלות

מגוון רחב של מחלות עלול לפגוע במפרקים של הגפה העליונה וברקמות המרכיבות אותה ולגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. בין המחלות נמנה את דלקת פרקים ניוונית. מדובר במחלת פרקים שכיחה ביותר הגורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרקים. המחלה גורמת בסופו של דבר להגבלה משמעותית ביכולת התנועה. יכול להופיע בכול אחד מהמפרקים ביד. דלקות פרקים אחרות כוללות:

 • דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט), זאבת ועוד.

כאב המושלך ליד

כאב שמופיע באזור כלשהו ביד אינו חייב להעיד על נזק מקומי. מגוון הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להשלכות כאב אל היד.

התקף לב

התקפי לב הנם אירועים שגרתיים ומסוכנים. הגורם להם הוא לרוב חסימה של כלי דם המוביל המספק דם לשריר הלב. הסימפטום השכיח ביותר הוא כאב חזה ואולם לעיתים כאבי יד יהיו הסימן היחיד להתקף לב. בכל מקרה של ספק התייעצו עם הרופא שלכם.

מחלת כלי דם פריפרית

גם מחלת כלי דם פריפרית עלולה לגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. ירידה באספקת הדם אל היד בגין היצרות יכולה לגרום לכאבים חריפים. המיקום המדויק של הכאבים ישתנה בהתאם למיקום של כלי הדם המוצרים ולשרירים המעורבים. לעיתים קרובות הכאב יופיע עם הפעילות שכן הצריכה המוגברת לחמצן לא נענית והשרירים מתחילים לכאוב. בשלבים מתקדמים של ההיצרות יופיעו הכאבים גם במצב של מנוחה. ירידה באספקת החמצן עלולה גם לגרום לפגיעה עורית ודלקות זיהומיות בעור.

תסמונת מוצא בית החזה

הפרעות המתרחשות כאשר כלי דם ו/או סיבי עצבים נלחצים במעבר שבין עצם הבריח והצלע הראשונה נקראת תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet). תסמונת זאת עלולה להתפתח בגלל טראומה, או שכיח יותר בגלל ביצוע מטלות חוזרניות ועומסים חוזרניים. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול בין היתר כאב בצוואר, בכתף ובמורד היד. מלבד כאב יתכן שתחושו גם נימול וחולשה ביד ובאצבעות.

כאבי יד בגין נזק צווארי

נזקים בצוואר עלולים לגרום לכאבים מקומיים ולתחושת כאבים בגפה העליונה. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה הצוואר, נזק לשרירים בצוואר או בעורף או דלקת בשורש עצב צווארי חייבים להיות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבי יד. פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר או כל גורם אחר שיכול ליצור לחץ על אחד משורשי העצבים היורדים לכיוון היד עלול לגרום לדלקת ולכאב אשר יורד לאורך היד. מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגיים לאורך היד ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – דלקת בעצב לאחר שעזב את חוט השדרה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה היא דלקת בעצב החישור במרפק או על עצב התווך בשורש כף היד. לחץ על העצבים הללו יכול לגרום לכאבי יד ולתופעות נוירולוגיות נוספות כגון נימול וחולשה של שריר או קבוצת שרירים. נוירופתיה והכאבים והחסרים הנירולוגיים הכרוכים עמה עלולים להיגרם גם ממחלות כגון סוכרת וסרטן, מחסרים תזונתיים כגון חוסר בוויטמינים ומהתמכרויות כגון אלכוהוליזם.

נזק למקלעת עצבי הזרוע

נזק לצמת העצבים הברכיאלית (Brachial plexus) היוצאת מהצוואר לכיוון היד בגין טראומה או לחלופין נזק לאחד העצבים הפריפריים לאורך היד יכול לגרום למגוון סימנים וסימפטומים ובכללם כאבים. במקרה של נזק לעצבים הללו אנו צפויים לחוש, מלבד כאבים גם נימול או הירדמות וחולשה של חלק או חלקים מהיד. במצב של נזק קשה תיתכן גם התפתחות של שיתוק חלקי או מלא. במקרים שבהם העצבים נקרעו יהיה צורך בטיפול כירורגי.

כאבי גפה עליונה בלתי סגוליים

כאבי גפה עליונה בלתי סגוליים (Nonspecific Arm Pain) הם כאבים שאינם נתמכים באמצעות ממצאים אובייקטיביים. כלומר:

 • טווחי התנועה שמורים
 • בדיקות מעבדה ודימות ובכלל זה EMG, רנטגן ו/או MRI אינם מעלים דבר

כאבים מסוג זה נגרמים במסגרת עבודה ובעיקר סוגי עבודה הדורשת עומסים חוזרניים ואינטנסיביים על הגפיים העליונות. מצבים נפשיים מורכבים כגון דיכאון, חרדות ומחשבות פסימיות גם הם להוות גורם בסוג זה של כאבים. הדרך לריפוי בעיה זאת כרוך בין היתר בשינויים ארגונומיים יחד עם התייחסות למצבים הנפשיים האמורים.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי הגב חוזרים מהר יותר לעבודה סדירה עם הרופא המטפל בהם ועוקב אחר מצבם מדגיש את החשיבות של להמשיך להיות פעיל. 

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מה זה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם ההסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.