תסמונת תעלת הגומד גורמים

תסמונת תעלת הגומד גורמים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת תעלת הגומד  – גורמים אפשריים לפגיעה בעצב הגומד כוללים פציעות ומחלות שונות בשורש כף היד. בין הגורמים נמנה ציסטה מקומית ופציעות הנגרמות בשל עומסים חוזרניים על התעלה או חבלה מקומית. עצב הגומד (Ulnar) הוא אחד משלושת העצבים העיקריים בגפה העליונה. השניים הנוספים כוללים את עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial). עצב הגומד נפגע לעיתים במיקומו בתעלה ע"ש גויון (Guyon's canal) או בתעלת הגומד המצויה בשורש כף היד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לכידה או פגיעה בעצב הגומד בתוך התעלה נקראת תסמונת תעלת הגומד או תסמונת התעלה ע"ש גויון ( Guyon's canal syndrome). השכיחות המדויקת של הפרעה בריאותית זאת אינה ידועה אך ברור לגמרי שציסטה מקומית מהווה גורם מרכזי. נשים חשופות להתפתחות הפרעה זאת זאת יותר מגברים. אבחון מדויק וטיפול מהיר עשויים למנוע נזקים כרוניים וכאבים בידיים.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת תעלת הגומד גורמים – רקע

  פגיעה בקצה המרוחק של עצב הגומד והתפתחות תסמונת תעלת הגומד אינה תופעה שכיחה. מקורו של עצב הגומד  משורשי העצבים הצווארים C8 – T1 הבוקעים מצמת העצבים הברכיאלית. לחץ על עצב הגומד בתעלה שלו בשורש כף היד או תסמונת תעלת הגומד עלולים להתפתח בגלל מספר סיבות כולל בין היתר:

  • לחץ ישיר הנוצר על העצב כפי שנראה לעתים קרובות בקרב רוכבי אופניים (handlebar palsy)
  • לחץ על העצב בגלל גנגליון
  • לחץ על העצב בגלל חבלות חוזרניות
  • לחץ על העצב בגלל פגיעה בעורק הגומד
  • לחץ על העצב בגלל דלקת פרקים
  • לחץ על העצב בגלל ליקויים מבניים מולדים או נרכשים בשורש כף היד

  בבואנו לאבחן את התופעה חשוב לבצע אבחנה מבדלת בין לכידה של עצב הגומד בשורש כף היד לבין לכידה של העצב הזה במרפק בתעלה הקוביטלית. בגלל הפגיעה העצבית השונה הסימנים והתסמינים בין שתי התסמונות הם שונים בחלקם ועשויים להועיל במלאכת האבחון. כך למשל כאשר הנזק לעצב הוא בתעלה הקוביטלית במרפק האצבעות המעורבות נוטות פחות להתעוות (אצבעות טופר – Ulnar Claw), חסרים תחושתיים בגב כף היד, חולשה של השרירים העמוקים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב הגומד, סימנים ותסמינים מקומיים במרפק ועוד. עוד חשוב לוודא שהסימנים והתסמינים אינם נוסעים מנזק לעמוד השדרה הצווארי. גם כאן הסימנים והתסמינים עשויים להיות דומים בחלקם אך עדיין מספיק שונים כדי שנוכל להבדיל בין התסמונות השונות.

  אנטומיה בסיסית של תעלת הגומד

  עצב הגומד מתחיל את מסעו ממקלעת הזרוע ומסיימו בכף היד שבה הוא מעצבב את רובם של השרירים הקטנים בכף היד. העצב עושה את דרכו לאורך הזרוע נכנס לתוך התעלה הקוביטלית המצויה בחלק הפנימי אחורי של המרפק, ממשיך לאורך האמה וחודר לשורש כף היד דרך התעלה על שם גויון. הגבולות האנטומיים של התעלה כוללים: הרצועה הוולרית של כף היד (Volar carpal ligament) יוצרת את הגג של התעלה. את הרצפה של התעלה יוצרת הרצועה הרוחבית של כף היד (Transverse carpal ligament). את הקיר של התעלה מהצד של האגודל יוצר זיז עצם האנקול (Hook of hamate) ואילו את הקיר מהצד של הזרת יוצרים עצם העדשה (pisiform), רצועה המחברת את עצם העדשה אל עצם האנקול והשריר מצדיד הזרת (abductor digiti minimi). ליקוי בכל אחד מהרכיבים הללו עלול להוביל להתפתחות תסמונת תעלת הגומד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בנקודה זאת מתפצל העצב למספר ענפים סופיים שבאמצעותם הוא מעצבב חלק משרירי כף היד כולל בין היתר את שרירי הזרת, השרירים הבין גרמיים, השרירים התולעיים ועוד. באמה מעצבב עצב הגומד את השריר כופף שורש היד הגומדי ואת המחצית התיכונה של השריר כופף האצבעות העמוק. ענפים של עצב הגומד מעניקים יכולת חישה לחלק התיכוני של כף היד, לזרת ולמחצית התיכונה של האצבע הרביעית. לאורך מסעו במורד הגפה העליונה נותר עצב הגומד בלתי מוגן על ידי עצמות או שרירים. התעלה על שם גויון והתעלה הקוביטלית מהווים נקודות תורפה שבהם עלול העצב להינזק מלחצים חיצוניים או חבלה.

   סימנים והתסמינים

   תסמונת תעלת הגומד
   תסמונת תעלת הגומד

   באופן כללי, הסימנים והתסמינים בגין נזק לעצב הגומד בתעלה ע"ש גויון משתנים בהתאם למיקום המדויק שבו ניזוק העצב ועלולים לכלול פגיעה תחושתית או פגיעה מוטורית או פגיעה משולבת. הסימנים והתסמינים יכללו לרוב נימול ומאוחר יותר גם תחושת שריפה באצבע הקטנה ובמחצית התיכונה של האצבע הרביעית הצמודה לזרת, חולשה של השרירים הקטנים בכף היד, באצבעות הרביעית והחמישית ובקירוב של האגודל, כאבים בשורש כף היד, קושי בהפרדת האצבעות, קושי באחיזה ועוד.

   במקרים קשים השרירים בכף היד מתנוונים ומאבדים נפח והאצבעות מתעוותות ומתפתח מצב שנקרא אצבעות טופר. בשלב הזה ואף מוקדם יותר נעשה קשה יותר לפתוח קופסאות, לאחוז חפצים ולכוון את האצבעות במשימות כמו למשל הקלדה, או נגינה.

   תסמונת תעלת הגומד – גורמים

   תסמונת תעלת הגומד מתפתחת כאשר מסיבה כלשהי מתפתח נזק בעצב הגומד בתעלה ע"ש גויון. הגורמים העיקריים להתפתחות נזק בעצב הגומד כוללים לחצים חוזרים ונשנים על התעלה, התפתחות דלקת מקומית, נזקי חבלה או פגיעה באספקת הדם אל העצב. על פי הערכות שונות 30% עד 40% מהמקרים של תסמונת תעלת הגומד נגרמים בגלל ציסטה או גנגליון בשורש כף היד.

   גנגליון

   אחד הגורמים השכיחים ביותר להתפתחות לחץ על עצב הגומד והתפתחות תסמונת תעלת הגומד הוא כיסת גנגליון – (Ganglion cyst) המופיע בשורש כף היד. שורש כף היד ובכלל זה גיד השריר כופף שורש היד הגומדי (flexor carpi ulnaris) הם אזורים המועדים להתפתחות גנגליונים.

   עומסים חוזרניים

   עומסים חוזרניים על העצב עלול להתפתח גם בגלל סוגי עבודה או פעילות המחייבת ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות עם שורש כף היד. דוגמאות לכך כוללות עבודת הקלדה, לחץ ישיר על עצב הגומד הנובע מהנחת שורש כף היד על משטח קשיח (הקלדה?), עבודת צביעה, הרמת משקולות, רכיבת אופניים הדורשת אחיזה חזקה בכידון (Cyclist's Handlebar external compression) ועוד.

   מחלות

   דלקת בעצב הגומד בתעלה ע"ש גויון עלולה להתפתח גם בגלל נזקי מחלה כמו למשל דלקת פרקים ניוונית בשורש כף היד, גידול סרטני, גידול שומני, מפרצת או פקקת בעורק הגומד (Hypothenar Hammer Syndrome) ועוד

   נזקי חבלה

   נזקים לעצב בין אם ישירים או עקיפים עלולים להיגרם על רקע טראומטי כמו למשל בגלל נפילה על שורש כף היד. נזקי חבלה עלולים לפגוע ישירות בעצב בשורש כף היד או באחד מהרכיבים האנטומיים של התעלה ע"ש גויון (Guyon). דוגמאות לכך כוללות שברים או פריקה של עצמות שורש כף היד זיז עצם האנקול ועצם העדשה או קרעים של הרקמות הרכות סביב התעלה. הנזקים הללו עלולים לגרום בין היתר להיצרות התעלה ולסיכוי גבוה יותר להיווצרות לחץ על העצב.

   גורמי סיכון

   מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות תסמונת תעלת הגומד:

   • השתתפות בענפי ספורט הכרוכים בעומסים חוזרניים על שורש כף היד כמו למשל במשחק טניס, רכיבת אופניים, התעמלות, הרמת משקולות ועוד.
   • מקצועות מסוימים המחייבים שימוש אינטנסיבי בשורש כף היד ובכפות הידיים כגון צביעה, הקלדה, שימוש בכלי עבודה שונים ועוד
   • מגדר – על פי מחקרים שונים גם נשים נמצאות ברמת סיכון גבוה יותר מגברים לסבול מהתופעה הזאת
   • ליקויים מבניים מולדים או נרכשים בתעלה על שם גויון כמו למשל עודף של רקמה שומנית בתעלה, מבנה לא תקין של שריר מצדיד הזרת, תעלה צרה מידי ועוד

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.