תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק

תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק נגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial) במהלך מסלולו באזור הזה. לחץ על עצב החישור במרפק מוביל להתפתחות מגוון של סימנים והתסמינים הכוללים בין היתר כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק. חשוב לציין שקיים דמיון בין הכאבים הנגרמים בגלל תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק לבין מרפק טניס. הדמיון הזה הוא הרבה פעמים מקור לאבחון שגוי. התוצאה היא שהאנשים המתלוננים על כאבים בחלק החיצוני של המרפק הנובעים מתסמונת התעלה הרדיאלית יוצאים ממשרדו של הרופא עם אבחון של מרפק טניס.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לא ברור כמה חולים הסובלים מכאבים במרפק בגלל תסמונת התעלה הרדיאלית מאובחנים באופן שגוי. אך אין ספק שאותם חולים לא מקבלים את הטיפול המתאים ולכן גם לא יעיל. במאמר זה נפרט אודות תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק וגם, לא פחות חשוב, על האופן שבו ניתן לאבחן אותה ובכלל זה לבצע אבחנה מבדלת. הכול כדי לאפשר טיפול נכון בבעיה.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק – רקע

  כול תלונה על כאבים בחלק החיצוני של המרפק מחייבת אותנו לשלול את תסמונת התעלה הרדיאלית. מדובר בתסמונת לכידה עצבית של עצב החישור (רדיאלי) באזור המרפק. הסימנים והתסמינים הנובעים מלכידה זאת כוללים בין היתר כאבים במרפק עם יכולת השלכה לכיוון גב כף היד והאצבעות. הפרעה בריאותית זאת מתפתחת בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים בגילים 30 – 50. המיקום המדויק של הלחץ על העצב אינו אחיד ולמעשה ישנם חמישה מיקומים פוטנציאליים ללכידה. עם זאת, ברוב המקרים עצב החישור נלכד באזור אנטומי הקרוי הקשת של פרושה (Arcade of Frohse).

  אבחון של תסמונת זאת נעשית לרוב במרפאה באמצעות לקיחה של היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. בין היתר נמצא כאב בחלק החיצוני של המרפק, חולשה של האצבע השלישית וכאב בפשיטה של כף היד מול התנגדות. במקרים קשים לאבחון ניעזר בבדיקת MRI שעשויה להצביע על בצקת ו/או ניוון שרירים המעוצבבים על ידי הענף המוטורי של עצב החישור. טיפול שמרני יעיל ברוב המכריע של המקרים. רק במידה וטיפול מסוג זה כשל נפנה את החולה לטיפול תרופתי כירורגי.

  אנטומיה של עצב החישור

  מקורו של עצב החישור מהסתעפות האחורית של המקלעת הברכיאלית בצוואר. עצב החישור הכולל בתוכו סיבים מחמשת שורשי העצבים (C5,6,7,8 and T1) נמתח לאורך כול היד. העצב על סעיפיו השונים מעניק יכולת מוטורית לשרירים הפושטים של היד ותחושה לצד הגבי של היד, גב כף היד ושלוש וחצי האצבעות החיצוניות (הצד של האגודל). נזק לעצב החישור בתעלה הרדיאלית (Radial tunnel) עלול לגרום לתסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). תסמונת זאת כוללת, תלוי במיקום הנזק, פגיעה מוטורית ו/או פגיעה תחושתית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • בחזית הזרוע מעניק עצב החישור סיבים מוטוריים לשריר הזרוע והחישור (Brachioradialis) ולשריר פושט שורש היד החישורי הארוך (Extensor carpi radialis longus).
   • באזור החיצוני של המרפק טרם כניסתו לתעלה הרדיאלית מתפצל העצב לשני ענפים. ענף רדוד (Superficial radial nerve) וענף עמוק – העצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nerve). הענף העמוק מעצבב מוטורית את שריר הגבן (Supinator), קבוצת השרירים הפושטים הרדודה של כף היד והאצבעות, וקבוצת השרירים המותחים והמרחיקים העמוקה של האגודל.
   • באזור בית השחי (Axilla) מוציא עצב החישור סיב מוטורי לשריר התלת ראשי (Triceps) ומוציא סיב תחושתי לזרוע (Posterior cutaneous nerve of the arm).
   • בחלק האחורי של הזרוע (Radial groove) מתפצל העצב לענף מוטורי וענף תחושתי. הענף המוטורי מעצבב את השריר התלת ראשי ושריר המרפק (Anconeus). הענף התחושתי מעצבב את הזרוע (Lower lateral cutaneous nerve of the arm) והאמה (Posterior cutaneous nerve of the forearm).

   אנטומיה של התעלה הרדיאלית במרפק

   התעלה הרדיאלית היא מעבר פוטנציאלי המשמש את העצב האינטרוסאי האחורי (Posterior Interosseous nerve ). התעלה מתחילה מהראש של עצם החישור ומסתיימת בשוליים של שריר הגבן (Supinator). אורך התעלה 5 סנטימטרים. מצידה החיצוני תחומה התעלה על ידי שריר הזרוע והחישור (Brachioradialis) והשרירים פושט שורש היד החישורי הקצר והארוך (Extensor Carpi radialis longus and brevis). מצידה הפנימי תחומה התעלה על ידי הגיד של השריר הדו ראשי (Biceps tendon) ושריר הברכיאליס (Brachialis). רצפת התעלה נוצרת על ידי הקפסולה של מפרק ראש החישור עם עצם הזרוע והראש העמוק של שריר הגבן. גג התעלה נוצר על ידי העורק החישורי והראש הרדוד של שרירי הגבן (Supinator) ושריר הזרוע והחישור (Brachioradialis).

   תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק – גורמים

   יש מספר נקודות בתוך התעלה הרדיאלית שבהם עלול העצב החישורי או ענף שלו להילחץ:

   • נקודת הלחץ השכיחה ביותר נמצאת בקשת של פרושה (Arcade of Frohse) המצוי בשריר הגבן שבה עובר ועלול להילכד העצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nervee) ענף של עצב החישור.
   • מתחת לשריר מותח (Under Extensor Carpi Radialis Brevis)
   • מתחת לרצועה של הנרי (Leash of Henry) – עורקים העוברים בסמיכות לעצב באמה
   • בשוליים המרוחקים של שריר הגבן

   תעלה צרה מידי או עומסים חוזרים ונשנים יכולים לגרום להתפתחות הלחץ על העצב בתעלה. מאמצים חוזרניים אופייניים בין היתר לענפי ספורט מסוימים כגון טניס וגולף ומקצעות מסוימים כמו אנשי תחזוקה, צבעים ועוד. תנועות בעיתיות במיוחד כוללות כפיפה ומתיחה של כף היד, אחיזה וסיבובים אינטנסיביים של כף היד והאמה, שימוש אינטנסיבי בשרירי האמה ועוד. כול אלה עלולים לגרום לגירוי העצב בתוך התעלה ולהוביל להתפתחות תסמונת התעלה הרדיאלית. לעיתים גם מכה ישירה לחלק החיצוני של המרפק יכולה לגרום לתסמונת.

   סימנים ותסמינים

   בדומה למרפק טניס גם גירוי של העצב החישורי בתעלה יגרום בעיקר לכאבים ורגישות במרפק בחלק החיצוני של המפרק כ- 7 סנטימטרים מתחת לעילית העלי הצדי (Lateral epicondyle). ברוב המקרים אנשים שסובלים מתסמונת התעלה הרדיאלית יתארו את התחושה שלהם כ"כאב עמוק".  בניגוד למרפק טניס פגיעה בעצב החישורי בתוך התעלה עלולה לגרום גם לתסמינים נוירולוגיים. רמת הלחץ על העצב קובעת למעשה האם החולה יסבול רק מכאב מקומי במרפק או גם מחולשה של השרירים האחראים על המתיחה של כף היד, האצבעות והאגודל. עוצמת הפגיעה בכוח השרירים תלויה ברמת הנזק לעצב. בדיקת הכוח של כול אחד מהשרירים ובדיקת היכולת התחושתית בכול אזור בעור הם מרכיב חשוב בבדיקה הנירולוגית שנערוך לעצב החישור.

   תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק – אבחון

   תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק
   תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק

   תהליך האבחון של תסמונת התעלה הרדיאלית מתחיל באמצעות לקיחה של היסטוריה רפואית מדוקדקת. בשלב הזה נלמד אודות הכאב ומאפייניו השונים, אודות עיסוקכם, אודות הפעילות הגופנית שלכם ואודות פציעות מרפק בעבר. לאחר מכן נערוך בדיקה גופנית. בשלב הזה נאתר את הנקודה הכואבת במרפק. נזהה אלו תנועות מחמירות את הכאב:

   • מתיחה לאחור מול התנגדות של כף היד או של האצבע האמצעית
   • כפיפה פסיבית של כף היד עם מרפק מיושר
   • סיבוב מול התנגדות של כף היד כלפי מעלה (סופינציה)
   • לחיצת כף יד ועוד.

   נערוך בדיקה נוירולוגית וננסה להעריך האם קיימת חולשה של השרירים באמה. יש לזכור שתסמונת התעלה הרדיאלית אינה כוללת הפרעות תחושתיות שכן הסיבים התחושתיים מתפצלים טרם הכניסה לתעלה. במקרים שבהם יש ספק לגבי האבחון ניתן לבצע בדיקות הולכה עצבית באמצעות EMG או NCV. הבדיקה הראשונה בוחנת את הפעילות השרירית והבדיקה השנייה בוחנת את מהירות ההולכה העצבית.

    

   אבחנה מבדלת

   לעיתים קרובות מידי נותרת תסמונת התעלה הרדיאלית בלתי מאובחנת או מאובחנת באופן שגוי כמרפק טניס ויש סיבה טובה לכך. חלק גדול מהבדיקות יהיו חיוביות גם במרפק טניס וגם בתסמונת התעלה הרדיאלית. להלן בדיקות שעשויות בכל זאת לעזור באבחנה המבדלת בין שתי התסמונות:

   הבדל אחד הוא במיקום. במרפק טניס הנזק והכאבים ממוקמים בנקודת החיבור של הגיד המשותף של השרירים הפושטים של האמה אל עילית העלי הצדי (Lateral epicondyle). בתסמונת התעלה הרדיאלית הכאב יתמקד סנטימטרים ספורים (כ 7 סנטימטרים) נמוך יותר במורד האמה בנקודה שבה העצב החישור חולף מתחת לשריר הגבן. הבדל חשוב נוסף הוא בכוח השרירים בגב האמה. הפגיעה העצבית בתסמונת התעלה הרדיאלית עלולה לגרום לחולשת שרירים ואפילו לשמיטה של כף היד בעוד שבמרפק טניס אין חולשה כזאת. הפגיעה העצבית הכרוכה בתסמונת התעלה הרדיאלית לא כוללת את הסיבים התחושתיים שכן אלו התפצלו לפני הכניסה לתעלה.

   תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק – טיפול

   הטיפול בתסמונת התעלה הרדיאלית יכלול תומך ליד שישמר את היד במנח ניטרלי, עיסוי רקמות עמוק, מתיחות וטיפול בלייזר רך. החולה יתבקש להימנע מביצוע תנועות ומאמצים חוזרים ושהייה במנחים המגרים את העצב. עם השיפור במצב נתחיל בשיקום והגברת העומס באופן הדרגתי על המרפק באמצעות תרגילים ברמת קושי עולה. אנו נעניק הדרכה ארגונומית שמטרתה מניעת הישנות הבעיה. החולה ילמד כיצד להפעיל את היד והמרפק באופן שלא יגרום לבעיה לשוב. במידה והטיפולים אינם מועילים ויש סכנה של נזקים בלתי הפיכים לעצב יופנה החולה לשחרור העצב באופן כירורגי.

   איפה עוד יכול להיפגע עצב החישור

   עצב החישור יכול להיפגע לא רק בתעלה הרדיאלית אלא בכול נקודה לאורך מסלולו. המקומות השכיחים ביותר לפגיעה בעצב כוללים את אזור בית השחי (Axilla), בזרוע (Radial groove) ובאזור המרפק.

   פגיעה בבית השחי

   הפגיעה בעצב החישור בבית השחי מתרחשת לרוב מסיבות טראומטיות של פריקת כתף או שבר בחלק העליון של עצם הזרוע (Humerus). יתכן גם שלחץ מקומי מוגזם לאורך זמן כמו זה שנוצר לדוגמה משימוש בקביים יכול לפגוע בעצב.
   פגיעה בעצב החישור בבית השחי תגרום לפגיעה מוטורית ותחושתית מלאה: שיתוק השריר התלת ראשי והשרירים האמה וחוסר יכולת ליישר את המרפק ולמתוח את כף היד לאחור. אובדן התחושה לאורך החלק האחורי של היד באזור שמתחיל מעט מעל המרפק ועד לגב כף היד ושלוש וחצי האצבעות החיצוניות.

   פגיעה בזרוע

   פגיעה בעצב החישור בזרוע תתרחש לרוב עקב שבר במרכז עצם הזרוע . מבחינה מוטורית הפגיעה בעצב החישור במיקום הזה תגרום לשיתוק השרירים בגב האמה, חוסר יכולת למתוח את כף היד והאצבעות ולשמיטת כף היד (Wrist drop). העצבוב לשריר התלת ראשי נותר שלם. גם מבחינה תחושתית מדובר בפגיעה מוגבלת כאשר רק התחושה של גב כף היד נפגעת וזאת בגלל שהסיבים התחושתיים בוקעים מעצב החישור בשלב גבוה יותר.

   פגיעה במרפק

   פגיעה בסיב העמוק המוטורי של העצב החישור בתעלה הרדיאלית אזור המרפק תיגרם לרוב בגלל עומס יתר, שבר של ראש עצם החישור (Radius) או פריקה של עצם החישור. בפגיעה מעין זו רוב התפקוד המוטורי ישמר מלבד התפקוד של שריר הגבן ושל השריר פושט שורש היד החישורי הארוך (Extensor carpi radialis longus) שימנע את השמיטה של כף היד. פגיעה בסיב הרדוד התחושתי של עצב החישור באזור המרפק תתפתח לרוב בגלל חתך מקומי ותגרום לאובדן תחושה בגב כף היד בלבד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת