כאב בחזה: גורמים אבחון וטיפול

כאבי חזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב בחזה – גורמים אבחון וטיפול הם השלבים שקלינאי צריך לעבור כדי להשיג ריפוי. כאבים בחזה מהווים תופעה שכיחה. ברוב המקרים הגורם הוא שולי והכאבים הללו צפויים לחלוף תוך ימים אחדים. בחלק מהמקרים הכאבים הללו הם סימן מבשר רעות. מחלות לב מהוות גורם תמותה מוביל ולכן כול מיחוש באזור זה, בגלל היותו קשור עם מחלות לב, הוא תסמין מפחיד. מסיבה זאת, בכול מקרה של מיחושים מסוג זה כדאי לגשת לחדר מיון ולאבחן את הגורם להם. עם זאת, חשוב לזכור שכאבים אלו בחזה מתפתחים הרבה פעמים גם בגלל פגיעה במערכת שריר ושלד או במילים אחרות פגיעה בקיר של בית החזה.

ישנו מגוון גדול של גורמים שעלול להוביל להתפתחות תסמינים מסוג זה. ברוב המקרים מדובר במתיחת או קרע זעיר בשריר מקומי או לחצים נפשיים שגורמים לכיווץ בלתי רצוני של השרירים באזור. התסמינים שנובעים במקרים אלו יחלפו תוך זמן קצר. לעיתים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר ונדרשת עזרה מקצועית. הכרת הפגיעות הללו עשויה להועיל באבחון וטיפול יעילים בחולה. במאמר הנוכחי "כאב בחזה: גורמים אבחון וטיפול" תוכלו לקרוא אודות הפרעה בריאותית זאת, מה גורם לה והאופן שבו אנו מאבחנים ומטפלים בה.

כאב בחזה: גורמים אבחון וטיפול – רקע

כאב בחזה הוא עניין מפחיד. רוב בני האדם החווים כאב כזה חושבים על הגרוע מכול – אוטם שרירי הלב. אבל, חשוב לדעת שכאבים בחזה עלולים להתפתח בגלל מגוון רחב של הפרעות בריאותיות שאינן קשורות ללב ולכלי הדם. כך למשל כאבים בחזה עלולים לנבוע מפגיעה בריאות, פגיעה בוושט וכמובן במערכת שריר ושלד. בין יתר הגורמים השכיחים להתפתחות כאבים בחזה נמנה גם כאב שמקורו בקיר החזה ולא באיברים פנימיים. על פי הערכות שונות הכאב שמקורו בקיר של בית החזה ולא באיברים הפנימיים פוגע ב 25% מהחולים המגיעים עקב כך לחדרי מיון וב 33% מהחולים המבקשים עזרה רפואית ממקורות אחרים. לרופאים בחדרי מיון ובמרפאות החיצוניות לא תמיד ברור מה עושים עם החולים הללו. החולים משתחררים בהקלה שאין "שום דבר רציני" ונותרים ללא אבחון וטיפול ראויים לבעיה. באתר שלנו אנו מתמקדים בעיקר בגורמים אלו שאינם נובעים מהאיברים הפנימיים אלה מהקיר עצמו.

הפרעות בריאותיות שעלולות לגרום לכאבים בחזה

אנשים מתארים כאבים בחזה באופנים שונים ובכלל זה חריפים, קהים, שורפים דוקרים לוחצים, מוחצים ועוד. דוגמאות לפתולוגיות משמעותיות ואף מסכנות חיים הגורמות לכאבים בחזה נמנה מחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה, מחלות במערכת העיכול, פגיעה במערכת עצב, שריר ולשד, וגורמים פסיכולוגיים.

כאב בחזה בגלל מחלות לב וכלי דם

הפרעות במערכת לב וכלי דם שעלולות לגרום בין היתר להופעת כאב בחזה נמנה מחלת לב כלילית (Coronary Artery Disease) הגורמת ל- 15% ממקרי המוות בכל שנה בעולם, אוטם שריר הלב, דלקת קרום הלב, דלקת שריר הלב, צניחת המסתם המיטרלי – (Mitral Valve Prolapse) ועוד.

כאב בחזה בגלל מחלות במערכת הנשימה

דלקת בקרומים העוטפים את הריאות הנקראים אדר (דלקת הצדר, פלאוריטיס), דלקת ריאות, תסחיף ריאתי, סרטן ריאות, חזה אוויר (Pneumothorax) הגורם לקריסה של הריאה, יתר לחץ דם ריאתי (Pulmonary hypertension) אסמה ועוד.

כאב בחזה בגלל מחלות במערכת העיכול

דוגמאות לפתולוגיות פחות מפחידות ושאינן מסכנות חיים כוללות תסמונת רפלוקס קיבתי-ושטי (gastric reflux), הפרעות בריאותיות אחרות בוושט ובכלל זה אכלזיה, בקע סרעפתי, דימום מדרכי העיכול העליונות, היצרות בוושט עקב כיבים פפטיים, התנקבות הוושט, מחלות סוגר הוושט העליון, גידול סרטני של הושט ועוד. הפרעות נוספות במערכת העיכול, מחלות של הלבלב, מחלות של כיס המרה ועוד.

כאב בחזה בגלל הפרעות במערכת עצב שריר ושלד

כאב בחזה עלול להופיע בגלל נזקים בקיר החזה עצמו. בין יתר הגורמים מהסוג הזה נמנה סדק, שבר או פריקה של אחת או יותר מהצלעות, כאב בחזה מופיע לעתים קרבות בגלל מתיחה או קרע של סיבי שריר בחזה או בשרירים הבין צלעיים, דלקת בסחוס הצלע, דלקת בין עצם הבריח לבין עצם החזה, הרפס זוסטר, התכווצות שרירים מהירה או גירוי חולף בדופן הפנימי של חלל החזה (precordial catch syndrome), התכווצות שרירים ממושכת, כאבים בשרירי הבטן העליונה, השלכות כאב מהגב ומהצוואר ועוד.

כאב בחזה בגלל הפרעות פסיכולוגיות

דאגות חרדות ולחצים נפשיים קיצוניים עלולים להוביל להתפחות כאבים בחזה. במקרים אלו החולה צפוי לסבול מסימנים ותסמינים נוספים ובכלל זה סחרחורת, ורטיגו, קוצר נשימה, דפיקות לב מואצות (פעמת), רעד ועוד.

מתי לפנות לקבלת עזרה רפואית

בכול מקרה של כאבים בחזה שבהם אינכם בטוחים שהגורם אינו מסכן חיים פנו לחדר מיון. במיוחד נכונים הדברים אם הכאבים הופיעו באופן מהיר ואינם מוקלים על ידי תרופות נוגדות דלקת. פנו לחדר מיון או חייגו 101 למגן דוד אדום כאשר מלבד כאבים בחזה אתם חשים גם באחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים:

  • כאב לוחץ בחזה, תחושת הימחצות בחזה
  • כאב בחזה מושלך לכיוון הלסת, יד שמאל ו/או גב
  • כאב חזה המופיע במהירות עם קוצר נשימה
  • כאב בחזה שאיליו נלווים גם בחילה, סחרחרות, דפיקות לב מואצות, בלבול, הזעה מרובה
  • כאב בחזה ובנוסף ירידה חדה בלחץ הדם ובקצב הלב

מה גורם לכאב בחזה בגלל הפרעות בקיר החזה

הגורם לפגיעה ברקמות השונות בקיר החזה ובעקבות זאת להתפתחות כאבים בחזה דומים לגורמים להפרעות אחרות במערכת שריר ושלד. בין יתר הגורמים נמנה מאמצי יתר או עומסי יתר חוזרניים, נזקי חבלה, דלקות פרקים ומחלות אחרות.

בין הפתולוגיות שעלולות להיגרם על רקע נזקי חבלה או מאמצי יתר נמנה מתיחה או קרע של שריר (שריר החזה, שריר הגב הרחיב, הטרפז, שריר בין צלעי), סדק או שבר של צלעות או של עצם החזה, שברי מאמץ של הצלעות כתוצאה מעומסים חוזרניים ועוד. פתולוגיות ומחלות נוספות כוללות דלקת בסחוס הצלע (Costochondritis) לרוב במספר נקודות ללא נפיחות, “תסמונת טיצה” (Tietze’s Syndrome) גורמת לדלקת קשה יותר בסחוס הצלע, גמישות יתר ופריקה של אחת מהצלעות התחתונות (Slipping rib syndrome), הרפס זוסטר, פיברומיאלגיה, דלקות פרקים כמו דלקת פרקים שגרונית או דלקת חוליות מקשחת הפוגע במפרקים בין הצלעות ועצם הבריח לעצם החזה, גידול סרטני, דלקת זיהומית, מתחים נפשיים ופניקה ועוד.

סימנים ותסמינים בגלל פגיעה בקיר של החזה

פגיעה בקיר של בית החזה עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים המשתנים בהתאם לגורם להם. התסמין העיקרי יכלול כמובן מיחושים הממוקמים באזור מוגדר שיכולים להיות קהים או חריפים, לעתים גם עלולים להשליך לגב או לבטן. המיחושים הללו עלולים להחמיר במנחים מסוימים ובגלל פעולות מסוימות כולל נשימות עמוקות, שיעול, לחיצה ומישוש של האזור הפצוע יחמיר אותו.

אבחון של כאבים בחזה

כאב בחזה: גורמים אבחון וטיפול
כאב בחזה: גורמים אבחון וטיפול

אבחון מכאובים בקיר החזה על רקע פציעה או מחלה יחל מלקיחת היסטוריה רפואית הכוללת רקע אישי ובריאותי של החולה ובכלל זה מחלות, אשפוזים, פציעות, טיפולים תרופתיים, נטייה לחרדות ופניקה ועוד. נשאל על הסימנים והתסמינים ובעיקר נתעניין במה משפיע עליהם ומה מתלווה להם. האם קשה לנשום, האם קשה לנוע, האם הכאב נלווה ומחמיר עקב מצבים של דוחק נפשי ועוד. מיחושים שמקורם מהקיר עצמו יהיו ממוקדים וניתנים לשחזור באמצעות מישוש. לא יהיו ממצאים אחרים שעלולים להעיד אל בעיה לבבית או בעיות אחרות כמו שיעול ועוד. מיחושים ממקור אחר כולל לבבי יוחמרו בפעילות גופנית ולא ניתן לשחזר אותם על ידי מישוש. היסטוריה רפואית אופיינית במקרים הללו תכלול גבר מעל גיל 55 ואישה מעל גיל 65 עם רקע של מחלות כלי דם וגורמי סיכון אחרים.

טיפול בכאב בחזה הנובע ממערכת שריר ושלד

הטיפול אצלנו במרפאה יחל רק לאחר שהחולה נבדק מבחינה לבבית ונשללה האפשרות שהסימנים והתסמינים עליהם הוא מתלונן נובעים מאירוע לבבי או מפתולוגיה מסכנת חיים אחרת. החולה יקבל הנחיות לגבי גורמי סיכון שמעלים את הסבירות להחמרה בתסמינים. ההמלצה לחולה היא להיות פעיל מבלי לגרום להופעת התסמינים. לא לבצע פעולות או לשהות במנחים המגרים את התסמינים. הטיפול במרפאה התמקד תחילה בהפחתת המיחושים מסוג זה באמצעות עזרים ייעודיים לריפוי דלקות כגון לייזר רך.

בהמשך יושם דגש על שיפור התפקוד של עמוד השדרה הגבי, של בית החזה ושל הרקמות התומכות ומניעות אזורים אלה. בין היתר נשפר טווחי תנועה, כוח, גמישות ואיזון שרירים הפועלים על אזורים אלה. שלב הזה התבצע באמצעות טכניקות טיפול ידניות ותרגילים שיבוצעו תחילה במרפאה ולאחר מכן בבית החולה. כאב ממתחים נפשיים יכלול בין היתר ניהול מתחים, עיסוי, ללייזר רך לריפוי נקודות הדק שריריות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים