סינדרום פצטלי מותני

סינדרום פצטלי מותני
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סינדרום פצטלי מותני שכיח הרבה יותר מבלט או פריצת דיסק מותני כגורם לכאב גב תחתון ושאר סימנים ותסמינים באזור עמוד השדרה המותני. נזקים ושינויים ניווניים במפרקי הפצט נגרמים בין היתר בגלל עומסי יתר חוזרניים, נזקי חבלה ומחלות ובעיקר דלקת פרקים ניוונית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מפרקי הפצט (Facet joints) או מפרקי השטחה ממוקמים בחלקו האחורי של עמוד השדרה ויחד עם הדיסק הבין חולייתי מהווים את המפרקים הבין חולייתיים. אופיו הקינטי של עמוד השדרה גורם להשפעות גומלין בין פרקים אלו לבין הדיסק הבין חולייתי ועל כן ליקוי באחד יוביל בהכרח לליקוי בשני. פגיעה פצטלית עלולה להתרחש גם בעמוד השדרה הצווארי והגבי.

  {loadposition inside-page}

  סינדרום פצטלי מותני – רקע

  כאבי גב או צוואר על רקע פגיעה במפרקים הפצטלים היא תופעה שכיחה ביותר. מפרקים פצטלים הם מפרקים בין חולייתיים הממוקמים בחלק האחורי של עמוד השדרה. פרקי הפצט בחוליות הצוואר ובחוליות המותן נוטים להיפגע יותר מאשר בעמוד השדרה הגבי המיוצב באמצעות בית החזה והצלעות. הסיבה לכך היא לרוב עומסי יתר המוטלים על חוליות אלו בגלל תנועתיות יתר ויציבה לקויה. ישיבה ממושכת יוצרת עומסי יתר על חוליות המותן בעוד שכפיפה רציפה של הצוואר בגלל הטלפון הנייד משפיעה על חוליות הצוואר.

  גורמים נוספים לפגיעה במפרקי הפצט וכאבים כוללים חבלה (צליפת שוט), דלקות פרקים ועוד. עיקר העומסים החריגים מוטלים על הפרקים הפצטלים בין חוליות המותן L4/L5 וכן L5/S1 ובין חוליות הצוואר C5/C6 ,C4/C5 וכן C6/C7. מאמר זה מתמקד בסינדרום פצטלי מותני.

  אנטומיה של מפרקים פצטלים מותניים

  המפרקים הפצטלים או כפי שהם קרויים בעברית פרקי שטחה הנם מפרקי החלקה סינוביאלים עטופים בקופסית. מפרקים אלו נוצרים באמצעות הזיזים (Processes) העליונים והתחתונים המצויים בחלק האחורי של כול אחת מהחוליות. יכולת התנועה, טווחי התנועה והיציבות של עמוד השדרה מוכתבים בין היתר באמצעות הזווית המדויקת של כול אחד מהמפרקים הללו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הזווית של הפרקים הפצטלים בחוליות העליונות של עמוד השדרה הצווארי מאפשרת יכולת תנועה סיבובית ובחוליות התחתונות תנועת כפיפה לצדדים. בעוד שהזווית של הפרקים הפצטלים בגב התחתון מאפשרת ביתר קלות כפיפה ומתיחה לאחור. נזקים למפרקים הפצטלים עלולים לגרום לסיבי העצב הרבים המעצבבים את פרקי הפצט לייצר תחושת כאב. עווית (ספזם) של השרירים העוטפים את עמוד השדרה עלול להתלוות גם כן לכול גירוי הנובע מנזקים למפרקים הפצטלים.

   גורמי סיכון

   גורם הסיכון העיקרי לנזקים בפרקים הפצטלים הוא גם גורם הסיכון העיקרי לכלל הנזקים הנגרמים לגב – עומס יתר. לכן כול פעולה או מנח גופני הגורמים להגברת העומס על חוליות עמוד השדרה מגברים את הסיכון להיווצרות נזקים מצטברים בין היתר גם למפרקים הפצטלים ולרקמות הסובבות אותם. הגורם העיקרי לעומסי יתר בעידן המודרני הוא ישיבה. ישיבה ובעיקר אם מדובר בישיבה ממושכת ולקויה גורמת, על הציר של הזמן למרב הנזקים בעמוד השדרה ובכלל זה לפרקים הפצטלים.

   נזקים טראומטיים הנובעים מנפילות, פציעות ספורט, תאונות דרכים וכיוצא בזה מהווים גורם סיכון נוסף. גורמי סיכון נוספים כוללים נזקים לפרקים הפצטלים עקב דלקות פרקים, ליקויים מבניים מולדים כגון עקמת הגורמים לליקויים תפקודיים ועוד. חשוב לציין שנזקים לדיסק הבין חולייתי הכוללים בלט דיסק או בקע דיסק (פריצת דיסק) יעלו בהכרח את רמת העומסים על הפרקים הפצטלים ובכך יחמירו את הנזקים במפרקים אלו.

   הגורם לסינדרום פצטלי מותני

   כאמור עומסי יתר, חבלה, ליקויים מבניים ותפקודיים מולדים ועוד עשויים להיות הטריגר להתפתחות הנזקים שמובילים להתפתחות סינדרום פצטלי מותני. מה בדיוק עלול להינזק במפרקים הפצטלים? ובכן הנזקים האמורים עלולים לכלול שחיקת הסחוסים שמדפנים את משטחי הפרקים, קרעים במעטפת של המפרקים, דלקת ברקמה הסינוביאלית ועוד. התגובה לנזקים אלו עלולה להיות ליקויים תפקודיים של הפרקים הפצטלים ובעקבות כך החמרה נוספת של הנזקים וחוזר חלילה. תגובה משנית אופיינית לנזקים אלו במפרקים הפצטלים עלולה לכלול התכווצות בלתי רצונית של שרירי עמוד השדרה באזור האנטומי של הנזק. התוצאה היא כאבים ומגבלות תנועה. יש לציין שנזקים אלו והליקויים התפקודיים עלולים לגרום במשך הזמן להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ובכך להעצים את הסימנים והתסמינים.

   סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים העיקריים בגין סינדרום פצטלי מותני יכללו כאבי גב תחתון לרוב ללא הקרנות, מגבלות תנועה ונוקשות. נוקשות מקומית תבוא לידי ביטוי לאחר פרקי זמן של מנוחה. החולה יתלונן על כאבים בעת עמידה, הליכה אטית, הליכה אטית ועמידה לסירוגין או בעת מתיחה לאחור של עמוד השדרה המותני. החולה יספר שלצורך הקלה בכאבי הגב הוא מעגל את עמוד השדרה המותני באמצעות כריעה, כפיפה, ישיבה או שכבה בתנוחה עוברית. אופן הקלה פעיל כולל הליכה מהירה או ריצה וכן רכיבת אופניים.

   סינדרום פצטלי מותני – אבחון

   שחיקת פרקי שטחה מותניים
   שחיקת פרקי שטחה מותניים

   אבחון סינדרום פצטלי מותני מתחיל כמו כול תהליך אבחוני באמצעות היסטוריה רפואית.

   – היסטוריה רפואית

   השלב הזה יכלול למידה של ההיסטוריה הרפואית של הבעיה וכן לימוד הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי. נשאל על רקע מקצועי (ישיבה, עמידה), רקע ספורטיבי, רקע של פציעות, מחלות שלכם או בקרב משפחתכם, ליקויים מבניים מולדים. נשאל על מיקום הכאב, מתי החלו הכאבים, כיצד החלו הכאבים, סוג הכאב, חומרת הכאב, תנועות מאמצים או מנחים המחמירים את הכאבים.

   – בדיקה גופנית

   הבדיקה הפיזית תכלול בין היתר ביצוע תנועות שמטרתן שחזור הכאב שלכם, זיהוי הרקמה הפצועה ואומדן חומרת הנזק. נסקור את הגב ואת היציבה. ננסה לאתר ליקויים מבניים כגון קיעור (לורדוזה) יתר, תת קיעור או עקמת, ליקויי יציבה, עמידה אנטלגית, אדמומיות על העור המעידה על פגיעה, שלבקת חוגרת וכיוצא בזה. נתבונן באופן בו אתם הולכים ובמידת האפשר רצים וקופצים. נמשש את הגב בניסיון לאתר אזורים רגישים ו/או כואבים לאורך עמוד השדרה והרקמות סביבו (לחץ על הפרקים הפצטלים במצב שבו החולה שוכב על הבטן יגרום לכאב).

   נעריך את טווחי התנועה של עמוד השדרה (כאב בעת מתיחה לאחור של עמוד השדרה המותני ), נעריך את מידת האיזון שבין כוח לגמישות בשרירי הגב והגפיים (זוקפי גב תחתון ושרירי מיתר קצרים?), נבצע בדיקות אורתופדיות ( חיובי עבור Kemp’s test, Springing test), בדיקות נוירולוגיות (חישה, כוח והחזרי גידים לרוב בתחום הנורמלי) וכמובן בדיקות כירופרקטיות (טווחים ותקינות תנועה של החוליות).

   – בדיקות מעבדה ן/או בדיקות הדמיה

   לרוב לא נדרש לבצע בדיקות נוספות על מנת לאבחן את סינדרום פצטלי מותני. בדיקות מעבדה ושימוש באמצעי הדמיה יתבצעו רק אם יהיה צורך להעריך את מידת הבלאי שנגרם לפרקי הפצט, לשלול בעיות אחרות או אם החולה אינו מגיב לטיפולים שהוא מקבל. כך למשל חשד לדלקת פרקים יצריך הפנייה לבדיקות דם ובדיקות מעבדה אחרות וחשד לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים יתכן ויצריך שימוש בצילומי רנטגן CT או MRI. כול אחד מאמצעי ההדמיה הללו יכול להדגים את הנזקים במפרקים הללו.

   – דגל אדום ו/או דגל צהוב

   במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום או דגל צהוב. דגל אדום מתנוסס מעל סימנים ותסמינים המחייבים הפנייה מידית לבירור רפואי מקיף ואלו כוללים: אובדן שליטה על סוגרים, חום, תחושת שריפה במתן שתן, דם בשתן, איבוד משקל לא רצוני, שימוש ארוך טווח בסטרואידים ועוד. דגל צהוב מתנוסס מעל סימנים ותסמינים בעלי השפעה הל יכולת הריפוי של החולה ואלו כוללים: דיכאון, ליקויים תפקודיים, גירושין ועוד.

   סינדרום פצטלי מותני – אבחנה מבדלת

   כאבי גב תחתון ומגבלות תנועה עלולים להיגרם ממגוון נרחב של פתולוגיות ותסמונות כאב מותניים. חשוב לקחת בחשבון את כלל התסמונות הללו ולשלול אותן אחת לאחת. בין התסמונות שיש לבחון נמנה :

   • כאבי גב על רקע טראומטי (צליפת שוט)
   • כאבי גב על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי (בלט או פריצת דיסק)
   • כאבי גב על רקע של היצרות תעלת השדרה
   • כאבי גב על רקע של מחלות (דלקות פרקים, גידולים סרטניים)
   • כאבי גב המוקרנים ממחלות פנימיות (דלקת בכליה, דלקת בלבלב, דלקת בדרכי השתן, ועוד)
   • כאבי גב על רקע של נזקים למפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס)
   • כאבי גב על רקע של נזקים למפרק הירך ועוד.

   סינדרום פצטלי מותני – טיפול עצמי

   המרכיב העיקרי בטיפול העצמי הוא הימנעות מכאב. יש להימנע מכל מנח, תנועה או פעילות שמחמירה את הכאבים. בכלל אלו ניתן לציין עמידה – בעיקר עמידה ממושכת (עמידה בתור, שטיפת כלים, בישול…), הליכה אטית (טיול) ו/או הליכה אטית ועמידה ("הליכת מוזיאון"). כול הפעולות והמנחים הללו מתאפיינים בעומסים הסטטיים שהם יוצרים על הפרקים הפצטלים ובכך מאיצים את הגירוי הדלקתי. גם שינה על הבטן עלולה להחריף את הגירוי בפרקים הפצטלים. יש להעדיף שינה על הצד (עוברית) עם או בלי כרית בין הברכיים או על הגב עם או בלי כרית מתחת לברכיים.

   רצוי לצמצם ואפילו להימנע מטיפול תרופתי. תרופות עשויות להפחית את הכאב אך עלולות למנוע מכם את היכולת להתנהל נכון ובכך להחמיר את הנזק. הימנעו ממנוחה במיטה. מנוחה ממושכת במיטה סופה לנוון ולהזיק. עוד אמצעי שעלול להזיק יותר מאשר להביא תועלת הוא קומפרס קר. המשיכו להתנהל בזהירות עוד מספר שבועות לאחר שהכאב חלף. חזרו לחיי שגרה באופן הדרגתי.

   סינדרום פצטלי מותני – טיפול כירופרקטי

   במידה והסימנים והתסמינים הנובעים מסינדרום פצטלי מותני אינם פוחתים או נעלמים יש לפנות לגורם מקצועי על מנת לאבחן ולטפל בבעיה. הטיפול הכירופרקטי סינדרום פצטלי מותני הוא טיפול שמרני ויעיל. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל מגוון רחב של בעיות עמוד שדרה שמקורן מכאני ובכלל זה סינדרום פצטלי מותני. הטיפול בסימנים ובתסמינים של סינדרום פצטלי מותני כולל שימוש משולב במכשור להאצת ריפוי הדלקות כולל לייזר רך ו/או אולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור טווחי תנועה, איזון שרירים ועוד. לאמצעי הטיפול הללו מתווסף כמובן גם ייעוץ והכוונה בנושאי ארגונומיה וכן יציבה. את פרק הטיפול בסינדרום פצטלי מותני נחתום עם שיקום. בלי שיקום ישנו סיכון גבוה להישנות הבעיה. השיקום יתמקד בשיפור האיזון שבין הכוח לגמישות בשרירי הגפיים ובשרירי עמוד השדרה והאגן כמו גם יכלול שיפור יכולת החישה העצמית ושיווי המשקל.

   סינדרום פצטלי מותני – מניעה

   למניעת הפגיעה במפרקים הפצטלים יש להימנע מעומסי יתר עליהם. יש להקפיד על יציבה תקינה ובכלל זה שמירה על הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה. יש להקפיד על התנהלות ארגונומית נכונה ובכלל זה הימנעות מישיבה ממושכת ובעיקר מישיבה מרושלת, הקפדה על הרמת משאות נכונה, הימנעות משינה על הבטן ועוד. הקפידו להיות פעילים מבחינה גופנית. שמרו על כושר גופני טוב ובכלל זה כוח, גמישות ושיווי משקל. הקפדה על שיווי משקל עשויה להועיל במניעת נפילות – אחד הגורמים להתפתחות נזקים בעמוד השדרה התחתון. שמרו על משקל גוף תקין והימנעו מעישון. שמרו על מצב נפשי מאוזן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,