קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף ובכך מהדקת את האחיזה בראש עצם הזרוע. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  קרע לברום גורם לכאבים בכתף ומגבלות תנועה ולעתים גם תחושה של חוסר יציבות. למרות שטיפול שמרני לא יאפשר לרוב השחקנים לחזור ליכולות שהיו להם לפני הפציעה האורתופד המנתח (Wasyl W. Fedoriw, MD) סבור שעדיין יש להעדיף טיפול שמרני על פני ניתוח לסוג זה של בעיה ולבחור בניתוח רק במקרים קיצוניים.

  קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח – רקע

  לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את השקע הגלנואידי במפרק הכתף. למרות שמו השקע הגלנואידי אינו כולל שקע משמעותי ולמעשה הוא שטוח למדי. טבעת הלברום הממוקמת סביב השקע הגלנואידי מספקת על כן תוספת חיונית לאחיזה הנדרשת בראש עצם הזרוע. בכך תורם הלברום ליציבות של המפרק והפחתת הסיכון לפריקת המפרק. עוד חשוב לציין שהלברום מבצע את תפקידו בלי לפגוע בטווחי התנועה המרשימים של מפרק הכתף. ישנם שני סוגים של קרע לברום: קרע SLAP (שמשמעותו: Superior Labrum from Anterior to Posterior) בחלק הקדמי העליון של המפרק באזור החיבור של גיד השריר הדו ראשי אל הכתף וקרע Bankart בחלק התחתון של הלברום. קרע SLAP מרבה להתרחש בקרב ספורטאים המרבים לפעול בכוח ובמהירות מעל גובה הראש (כדור עף, כדורסל, טניס) וקרע Bankart נגרם בקרב אנשים הפורקים את הכתף.

  בשני המקרים מתלוננים החולים על כאבים ומגבלות תנועה הנובעים מהכאבים ועוד. בקרע SLAP התלוננו החולים על כאבים בחלק העליון של המפרק בסמיכות למיקום הגיד של השרירי הדו ראשי. בקרע Bankart התלוננו חולים גם על תחושה של חוסר יציבות. קרע לברום בכתף שתואר לראשונה בספרות הרפואית בשנת 1985 מתרחש לרוב בגלל עומסי יתר כמו זה המתקיים בספורט הכרוך בהטלה וזריקה חוזרים ונשנים. ברוב המקרים, ההמלצה המסורתית של הרפואה לטיפול בקרע לברום הייתה ועודנה כירורגיה. בשנים האחרונות מצטברות עדויות התומכות בטיפול שמרני בקרע לברום ורק במקרה של כישלון הטיפול פניה לכירורגיה.

  המחקר

  קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח
  קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  בבית חולים למדו חוקרים את הנתונים הרפואיים של 119 שחקני בייסבול מקצועיים עם כאבי כתף ומתוכם אתרו 68 שחקנים עם קרע לברום בכתף שהוכח באמצעות MRI. כולם עברו טיפול ושיקום שמרניים. אלה מקרבם שהטיפול השמרני לא הועיל נשלחו לניתוח. חזרה לשחק נקבעה כהגדרה להצלחת הטיפול. נערכה השוואה בין התוצאות של הטיפול השמרני לעומת הטיפול הכירורגי לקרע לברום מסוג SLAP.

  ממצאי המחקר

  רק מיעוט בקרב שחקני הבייסבול עם קרע לברום מסוג SLAP שפציעתם נגרמת בגין זריקות והטלות כוחניות חוזרות ונשנות זקוקים לתיקון כירורגי. רובם יכולים להיות מטופלים ומשוקמים באופן שמרני. טיפול כירורגי מחזיר למשחק 48% מהמנותחים אך רק 7% חוזרים לשחק באותה יכולת שהייתה להם לפני הניתוח. הטיפול השמרני מחזיר לשחק 40% מהשחקנים הפצועים אך 22% מהם חוזרים לשחק באותה יכולת שהייתה להם לפני הפציעה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



   מסקנות החוקרים

   לטענת החוקרים יש לאבחן היטב את מקור הכאב. בהרבה מקרים הגורם לכאב בכתף היה קרע בגידים של שרירי השרוול המסובב ולא הקרע בלברום. עוד טענה מעניינת יש לחוקרים. יתכן שהקרע בלברום הוא זה שמאפשר לשחקן המקצועי את טווח התנועה הנדרש כדי לזרוק היטב בעוד שתיקון כירורגי של הקרע עלול לפגוע בטווח התנועה של הכתף ובכך לפגוע בביצועים שלו. לגופו של עניין טוענים החוקרים שחלק גדול מהספורטאים שקורעים את הלברום יכולים להיות מטופלים בהצלחה באופן שמרני ללא ניתוח. למעשה המלצת החוקרים היא לעשות כול מה שאפשר כדי להימנע מניתוח.

    American Orthopedic Society for Sports Medicine’s Annual Meeting, 2012

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,