קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף ובכך מהדקת את האחיזה בראש עצם הזרוע. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים.

קרע לברום גורם לכאבים בכתף ומגבלות תנועה ולעתים גם תחושה של חוסר יציבות. טיפול שמרני לא יאפשר לרוב השחקנים לחזור ליכולות שהיו להם לפני הפציעה. עם זאת, עדיין יש להעדיף טיפול שמרני על פני ניתוח לסוג זה של בעיה. לטענת האורתופד המנתח (Wasyl W. Fedoriw, MD) כדאי לבחור בניתוח רק במקרים קיצוניים.

קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח – רקע

לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את הפרק. טבעת סחוסית כזאת קיימת במפרק הירך וגם במפרק הכתף שבו היא ממוקמת בשקע הגלנואידי. למרות השם "שקע גלנואידי" המבנה האנטומי הזה אינו כולל שקע משמעותי ולמעשה הוא שטוח למדי. טבעת הלברום הממוקמת סביב השקע הגלנואידי מספקת על כן תוספת חיונית לאחיזה הנדרשת בראש עצם הזרוע.

הלברום מסייע לייצב את המפרק ולחבר את הרצועות והגידים לעצם. בכך מפחית הלברום את הסיכון לפריקת מפרק הכתף. עוד חשוב לציין שהלברום מבצע את תפקידו בלי לפגוע בטווחי התנועה המרשימים של מפרק הכתף.

קרע בלברום הכתף הוא פציעת ספורט נפוצה המשפיעה על שפת הסחוס סביב ארובת הכתף. הלברום מסייע לייצב את המפרק ולרפד את ראש ההומרל. על פי מחקרים שונים, שכיחות הקרע בלברום הכתף נעה בין 3.3% ל -12% מכלל פציעות הכתף, בהתאם לאוכלוסייה ולסוג הקרע. קרע לברום בכתף גורם בין היתר לכאב, מגבלות תנועה ותפקוד ועוד.

מה גורם לקרע לברלי במפרק הכתף

קרע בלברום בכתף יכול להיגרם על ידי גורמים שונים ובכללם:

 • טראומה ישירה כגון נפילה על זרוע מושטת או פריקת כתף
 • תנועות חוזרות ונשנות מעל הראש כגון זריקה או הרמת משקולות
 • תהליך ההזדקנות בשילוב עם עומסים (גם מינימאליים) על הכתף

תסמינים של קרעים לברליים בכתף

חלק מהתסמינים של קרע בלברום כוללים:

 • כאב מקומי המוחמר עם תנועות ומאמצים של הכתף
 • חוסר יציבות שעלול להיות חמור
 • תחושות קליק או תפיסה בתוך הכתף
 • טווח תנועה מופחת בכתף
 • כוח מופחת של הכתף
 • קשיי תפקוד של הכתף

שני סוגי הקרעים בטבעת הלברום במפרק הכתף

ישנם סוגים שונים של קרעי לברום. אלה מוגדרים, בהתאם למיקום ולמנגנון הפציעה. הסוגים השכיחים ביותר של קרעי לברום הם:

קרעי SLAP (בחלק הקדמי עליון של המפרק)

קרע SLAP שמשמעותו: Superior Labrum from Anterior to Posterior שנוצר בחלק הקדמי העליון של המפרק. ליתר דיוק באזור החיבור של גיד השריר הדו ראשי אל הכתף. קרע SLAP מרבה להתרחש בקרב ספורטאים המרבים לפעול בכוח ובמהירות מעל גובה הראש (כדור עף, כדורסל, טניס).

קרעי בנקרט (בחלק התחתון של המפרק)

קרע Bankart שנוצר בחלק התחתון של הלברום. נגרם בעיקר בקרב אנשים הפורקים את הכתף.

בשני סוגי הקרע החולים מתלוננים על כאבים, מגבלות תנועה ותפקוד ועוד. בקרע SLAP התלוננו החולים על:

 • כאבים בחלק העליון של המפרק בסמיכות למיקום הגיד של השרירי הדו ראשי

בקרע Bankart החולים התלוננו מלבד על כאב גם על:

 • תחושה של חוסר יציבות

אבחון של קרע לברום בכתף

האבחון והטיפול בקרעים לברליים תלויים במספר גורמים, כגון סוג הקרע, חומרתו ומיקומו, כמו גם גיל המטופל, רמת הפעילות שלו ומטרותיו. האבחנה של קרע בלברום מבוססת בדרך כלל על:

 • למידה של ההיסטוריה הרפואית (מתי ואיך החלו הכאבים, מה משפיע עליהם ועוד)
 • על בדיקה גופנית של הכתף (התבוננות בכתף, מישוש הכתף, הנעת הכתף, בדיקות מיוחדות)
 • ועל בדיקות הדמיה, כגון MRI או CT. עשויים לשמש כדי לאשר את נוכחותו והיקפו של קרע לברלי

טיפול בקרע לברלי במפרק הכתף

קרע לברום בכתף שתואר לראשונה בספרות הרפואית בשנת 1985 מתרחש לרוב בגלל עומסי יתר כמו זה המתקיים בספורט הכרוך בהטלה וזריקה חוזרים ונשנים. ברוב המקרים, ההמלצה המסורתית של הרפואה לטיפול בקרע לברום הייתה ועודנה כירורגיה. בשנים האחרונות מצטברות עדויות התומכות בטיפול שמרני בקרע לברום ורק במקרה של כישלון הטיפול פניה לכירורגיה.

אפשרויות הטיפול בקרע לברום תלויות בחומרת וסוג הקרע, כמו גם בגיל המטופל, ברמת הפעילות שלו ובמטרותיו. חלק מהקרעים בלברום בכתף ניתנים לטיפול שמרני באמצעות:

 • מנוחה, קומפרסים חמים וקרים, תרופות נוגדות דלקת, זריקות סטרואידים, כירופרקטיקה ועוד.

קרעים חמורים בלברום עשויים להזדקק לניתוח כדי לתקן או להסיר את הרקמה הפגועה ולשחזר את תפקוד הכתף. זמן ההחלמה והפרוגנוזה משתנים בהתאם למקרה הספציפי ולשיטת הטיפול שנבחרה.

טיפול כירופרקטי בקרע לברום

את האפשרויות הטיפוליות בקרע לברום היא טיפול כירופרקטי. כירופרקטיקה מתמקדת באבחון וטיפול בהפרעות שרירים ושלד, במיוחד אלה המערבות את עמוד השדרה ומערכת העצבים. כירופרקטורים משתמשים בטכניקות שונות, כגון:

 • מניפולציה בעמוד השדרה, טכניקות הנעה, טיפול ברקמות רכות ותרגילים, כדי להחזיר תפקוד מפרקים תקין, להפחית דלקת, להקל על כאבים ולשפר את טווח התנועה.

טיפול כירופרקטי לקרע לברום עשוי לכלול את השלבים הבאים:

 • בדיקה יסודית של הכתף והמבנים הקשורים אליה כדי לקבוע את סיבת והיקף הפגיעה.
 • אבחנה המבוססת על ממצאי הבדיקה ובדיקות הדמיה, כגון צילומי רנטגן או MRI, במידת הצורך.
 • תוכנית טיפול המותאמת לצרכים ולמטרות הספציפיות של המטופל. זאת עשויה לכלול בין היתר הנעות, מתיחות, תרגילי חיזוק, קומפרסים של קור או חום, וייעוץ לאורח חיים.
 • מעקב אחר ההתקדמות וביצוע התאמות לפי הצורך.

לטיפול כירופרקטי בקרע לברום עשויים להיות מספר יתרונות, כגון:

 • הפחתת כאבים ודלקות במפרק הכתף וברקמות הסובבות אותו.
 • שיפור תנועתיות ויציבות המפרקים על ידי החזרת המיקום והתנועה התקינים של העצמות והרקמות הרכות.
 • שיפור זרימת הדם ואספקת חומרי מזון לאזור הפגוע. עשוי להקל על הריפוי ולמנוע נזק נוסף.
 • מניעת סיבוכים, כגון כתף קפואה או דלקת פרקים, על ידי שמירה על תפקוד המפרקים ומניעת היווצרות רקמת צלקת.
 • שיפור הבריאות והרווחה הכללית על ידי טיפול בבעיות בסיסיות שעלולות לתרום לפציעה או להשפיע על ההחלמה.

טיפול כירופרקטי לא מתאים לכל קרע

טיפול כירופרקטי עשוי להיות אופציה בטוחה ויעילה עבור חלק מהמטופלים עם קרעי לברום. עם זאת הוא עשוי שלא להיות מתאים או מספיק עבור אחרים. יש לשקול את היתרונות והסיכונים של כל אפשרות טיפול ולקבל החלטה מושכלת בהתבסס על המצב. טיפול כירופרקטי לקרע לברום עשוי להיות מוגבל בכמה אופנים כולל:

 • לא יעיל לכל סוגי קרעי הלברום, במיוחד אלה הכרוכים בתזוזה משמעותית או ניתוק של הלברום מהעצם.
 • לא מתאים לחולים שיש להם מצבים רפואיים מסוימים או התוויות נגד, כגון שברים, זיהומים, גידולים או הפרעות דימום.
 • דרישה למספר מפגשים ותחזוקה שוטפת להשגת תוצאות אופטימליות.

המחקר

קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

בבית חולים למדו חוקרים את הנתונים הרפואיים של 119 שחקני בייסבול מקצועיים עם כאבי כתף ומתוכם אתרו 68 שחקנים עם קרע לברום בכתף שהוכח באמצעות MRI.

כולם עברו טיפול ושיקום שמרניים. אלה מקרבם שהטיפול השמרני לא הועיל נשלחו לניתוח. חזרה לשחק נקבעה כהגדרה להצלחת הטיפול. נערכה השוואה בין התוצאות של הטיפול השמרני לעומת הטיפול הכירורגי לקרע לברום מסוג SLAP.

ממצאי המחקר

רק מיעוט בקרב שחקני הבייסבול עם קרע לברום מסוג SLAP שפציעתם נגרמת בגין זריקות והטלות כוחניות חוזרות ונשנות זקוקים לתיקון כירורגי. רובם יכולים להיות מטופלים ומשוקמים באופן שמרני. טיפול כירורגי מחזיר למשחק 48% מהמנותחים אך רק 7% חוזרים לשחק באותה יכולת שהייתה להם לפני הניתוח. הטיפול השמרני מחזיר לשחק 40% מהשחקנים הפצועים אך 22% מהם חוזרים לשחק באותה יכולת שהייתה להם לפני הפציעה.

מסקנות החוקרים

לטענת החוקרים יש לאבחן היטב את מקור הכאב. בהרבה מקרים הגורם לכאב בכתף היה קרע בגידים של שרירי השרוול המסובב ולא הקרע בלברום. עוד טענה מעניינת יש לחוקרים. יתכן שהקרע בלברום הוא זה שמאפשר לשחקן המקצועי את טווח התנועה הנדרש כדי לזרוק היטב בעוד שתיקון כירורגי של הקרע עלול לפגוע בטווח התנועה של הכתף ובכך לפגוע בביצועים שלו.

לגופו של עניין טוענים החוקרים שחלק גדול מהספורטאים שקורעים את הלברום יכולים להיות מטופלים בהצלחה באופן שמרני ללא ניתוח. למעשה המלצת החוקרים היא לעשות כול מה שאפשר כדי להימנע מניתוח.

 American Orthopedic Society for Sports Medicine’s Annual Meeting, 2012

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים בפנים? אבחון וטיפול ללא דיחוי עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. לרוב מיחושי פנים מתפתחים בגלל פצעונים או בעיות שיניים וחניכיים, לעתים הסיבה היא פתולוגיה קשה. חלק מהמקרים צריכים להיות מופנים לכירופרקט וחלק אחר לחדר מיון.

איך להתנהג כשיש כאבים בגב

איך נכון להתנהג עם כאבים בגב

כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא אחת התלונות השכיחות ביותר של בני אדם. עם זאת הם לא בלתי נמנעים והקפדה על מספר כללים עשויה להקל ואף למנוע את התפתחותם.