פציעת מאמץ חוזרני אבחון וטיפול
פציעת מאמץ חוזרני אבחון וטיפול

פציעת מאמץ חוזרני אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעת מאמץ חוזרני – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים וכאבים כרוניים. פציעת מאמץ חוזרני המהווה מנגנון פציעה שכיח נגרמת בשל ביצוע חוזרני של מטלות או פעולות מסוימות. למעשה רוב בני האדם יחוו ברמת חומרה כזאת או אחרת פציעה מסוג זה. דוגמה לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד בגלל הקלדה או ביצוע פעולות אחרות באופן חוזר ונשנה.

החיים המודרניים מזמנים לנו אין ספור מטלות שכרוכות בביצוע תנועות החוזרות על עצמן. כך למשל רוב העולם המערבי מקליד שוב ושוב על המקלדת או מבצע את אותן תנועות שוב ושוב כדי להרכיב את אותו רכיב על פס הייצור במקום העבודה. חשוב לזכור שהתנועות הללו מתחילות, בשלב כל שהוא להזיק. ריבוי המקצועות המחייבות ביצוע נשנה של תנועות גורם למגפה של פציעות מאמץ חוזרני. התנהלות ארגונומית נכונה בעבודה, בבית ובשעות הפנאי תצמצם את הסיכון לפציעות מסוג זה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעת מאמץ חוזרני אבחון וטיפול – רקע

המושג פציעת מאמץ חוזרני הוא שם כולל למגוון פגיעות ברקמות הגוף השונות ובכללן עצבים גידים, שרירים ופרקים אשר נגרמים בגלל מאמצים חוזרים ונשנים של חלק גוף זה או אחר. פציעות אלה מתפתחות בעיקר בזרועות, מרפקים, פרקי כף היד, כפות ידיים, אצבעות, צוואר כתפיים וגב עליון.

שמות נוספים לסוג פגיעה זה כוללים: פגיעות טראומטיות מצטברות (Cumulative Trauma Disorders) ופציעות ממאמץ חוזרני (Repetitive Strain Injuries -RSI). סוג זה של פגיעה מיוחס לרוב למקום העבודה ולמקצוע אך לא תמיד זה נכון. ענפי ספורט רבים ותחביבים כרוכים בביצוע מטלות פיזיות החוזרות על עצמן שוב ושוב ועל כן חושפות את המבצע אותן בדיוק לאותו סוג של פגיעה.

פציעת מאמץ חוזרני – גורמים

פציעת מאמץ חוזרני אבחון וטיפול
פציעת מאמץ חוזרני אבחון וטיפול

הגורם העיקרי להתפתחות פציעת מאמץ חוזרני הוא ביצוע תנועות באופן נשנה בתכיפות גבוהה תוך שימוש בכוח רב יחסית, בלי זמן התאוששות ומנוחה. ישנן דוגמאות רבות למטלות מהסוג הזה ולמעשה עמדת העבודה המודרנית מתבססת בעיקר על עבודה מהסוג הזה. דוגמאות לעבודה הכרוכה במאמצים נשנים: שימוש במקלדת, שימוש בעכבר, כתיבה, נגינה, משחק טניס, עבודה במנח לקוי או מעייף לאורך זמן, שליחת מסרונים בטלפון נייד ועוד.

באופן מפתיע מקום עבודה שכרוך במתחים ולחצים חושף ביתר שאת את עובדיו לסוג זה של פציעת מאמץ חוזרני. הסיבות לכך לא ברורות לחלוטין סברה אחת מדברת על כך שמתחים גורמים להגברת המתח בשרירים ומעלה בכך את הסיכויים לפגיעה ואילו סברה אחרת אומרת שעובדים מתוחים ולחוצים יחושו כאב מהר יותר מעובדים נינוחים.

גורמי סיכון

בין גורמי הסיכון להתפתחות פציעת ממאמץ חוזרני נכלול, פגיעה קודמת או ניתוחים קודמים במפרק שניזוק או ברקמה הניזוקה, שינויים ניווניים מוקדמים במפרק שניזוק או ברקמה שניזוקה, שינויים מבניים מולדים או נרכשים במפרק שניזוק או ברקמה שניזוקה וכמובן מקצועות, פעילויות ספורט, תחביבים ושגרה יומית המחייבים אתכם לבצע את אותן פעולות שוב ושוב. להלן מגוון עיסוקים שחושפים אתכם לפציעות מסוג זה:

עבודת מחשב

עבודת מחשב מעל הסבירות להתפתחות פציעת מאמץ חוזרני כיוון שלצורך הפעלת מחשב נעשה שימוש אינטנסיבי באצבעות ובמפרקי כפות הידיים לצורך הקלדה ושימוש בעכבר.

נגינה

בחלקי גוף אלו נעשה שימוש גם לצורך נגינה (פסנתר, חצוצרה, גיטרה).

עבודה על פס ייצור

במהלך העבודה במפעל, בפסי ההרכבה נרכיב ונחבר את החלקים או הפריטים הדרושים על ידי חזרה סיזיפית של מגוון תנועות מצומצם המערב את הכתפיים, מרפקים, כפות הידיים ומנח צווארי מקובע לאורך כול יום, שבוע, חודש…חיים שלמים. צורת עבודה זאת מעלה הסבירות להתפתחות פציעת מאמץ חוזרני.

קופאית בסופר

הקופאית בסופר מרקט חשופה להתפתחות פציעת מאמץ חוזרני בגלל ביצוע תנועות חוזרות ונשנות לצורך סריקה של אלפי פריטים במשמרת על פני הקורא האלקטרוני.

פעילות גופנית

בפעילות ספורט נבצע פעולות מוטוריות חוזרות ונשנות על מנת להשיב/להניע את הכדור (טניס, מטקות, גולף) או על מנת לנצח בקרב (סיף).

עבודות בבית

לצורך ביצוע עבודות הבית ננקה היטב את הרצפה (מטאטא, מגב) וננגב את האבק (מטלית אבק).

שכיחות התופעה

ברוב המקרים הפציעות הללו יתפתחו לכדי נזקים וכאבים בזרועות ,כאבים במרפקים, כאבים בכף היד, כאבים וחסרים נוירולוגיים בכפות ידיים, נזקים לאצבעות כמו אצבע הדק, כאבים בכתפיים, כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר. למה דווקא אזורים אלו? חלקי גוף אלו מעורבים יותר מאחרים בביצוע מטלות שכיחות באופן חוזר ונשנה. פציעות שכיחות ממאמץ חוזרני כוללות דלקות של גידים כגון מרפק טניס ומרפק גולף או דלקת בסובבי הכתף. מגוון פתולוגיות שבהם נוצרת לכידה ולחץ על עצבים כגון תסמונת התעלה הקרפלית או לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה הצווארי. כיווץ על שם דופיטרן (Dupuytren’s Contracture), אשר גורם לכיפוף קבוע ללא יכולת יישור של אצבע אחת או מספר אצבעות בידיים בגלל עיבוי וקיצור של רקמת החיבור בכף היד (Palmar aponeurosis) ועוד.

סימנים ותסמינים

ישנו מגוון גדול של סימנים וסימפטומים אשר כרוכים בפציעות מהסוג הזה: נוקשות של מפרקים, התכווצויות, נפיחויות, כאבי שרירים, כאבי גידים, כאבי עצבים, מגבלות תנועה, נימול או הירדמות של אזור או גפה וחולשה או אפילו שיתוק של חלק או כול הגפה. הסימנים והסימפטומים עלולים להחמיר במהלך שהייה במנחים מסוימים או בביצוע תנועות מסוימות בעוד שתנועות אחרות או מנחים אחרים יאפשרו הקלה. הכאבים יכולים להיות נוכחים גם במצב של מנוחה ואפילו להעיר אתכם משנתכם. כמובן שסוג הרקמה שנפגעה, מיקומה ועוצמת הנזק הם שיכתיבו את התמונה הקלינית.

למרות השכיחות הגבוהה של סוג פציעות זה והידע שנצבר לגביהם לא ברור מדוע חלק מאנשים חשופים יותר מאחרים לפציעות הללו. בדרך כלל רוב בני האדם ייטו להתעלם מהכאבים המופעים בעקבות מאמצים נשנים מתוך תקווה שכאבים אלו הם סתם מיחושים שיחלפו. ואכן בהתחלה נוטים הכאבים הללו לחלוף במהרה. לאחר מספר “התקפים” קלים מהסוג הזה הכאבים מופעים ולא נמוגים והפציעות הופכות לכרוניות ולפעמים אפילו לשנים רבות.

פציעת מאמץ חוזרני אבחון וטיפול
פציעת מאמץ חוזרני אבחון וטיפול

פציעת מאמץ חוזרני אבחון

כמו בעיות רפואיות אחרות האבחון של פציעות ממאמץ חוזרני מתחיל מלקיחה זהירה וקשובה של ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם הכאב מעיר אתכם משנתכם?. נלמד את ההיסטוריה הרפואית הקודמת (פציעות ומחלות קודמות…) ואת ההיסטוריה הרפואית המשפחתית (דלקות פרקים ועקמת…). נלמד האם יש רקע פסיכולוגי לכאבים שלכם (דיכאון? בעיות חברתיות? בעיות בעבודה?…). האם אתם פעילים גופנית? האם הכאבים קשורים לאופי עבודתכם?

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם מניעים את החלק הפגוע באופן אקטיבי ובאופן פסיבי, נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות.

במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים שלכם אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבים, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר ושימוש מתמשך בסטרואידים.

פציעת מאמץ חוזרני טיפול עצמי

פציעות ממאמץ חוזרני הנם מכניות בעיקרן וכוללות בדרך כלל פגיעה בשרירים או רקמות רכות אחרות. רוב האנשים יכולים, בהתחלה, לבצע שינויים קלים בשגרת חייהם ולטפל בבעיה בעצמם. אצל הרוב המכריע זה מספיק ותוך ימים אחדים הכאבים והמגבלות חולפים. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאבים מתחילים היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר ישנם כאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות לזמן ארוך. ובכן זה אינו נכון. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ואף מאטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב ועל כן חפשו אופן אחר לבצע את אותה מטלה שגרמה לכאב. אם אין דרך חלופית הפסיקו את המטלה.

היעזרו בחבישה או תמיכה לחלק הפגוע. מצאו תנוחה שאינה כואבת. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. על כן כול חזרה לפעילות שגרתית חייבת להיעשות באופן הדרגתי.

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לכאבים הנובעים מסוג זה של פגיעות – פציעת מאמץ חוזרני יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מסוג זה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של מערכות עצב, שריר ושלד שנגרמו מעומס יתר. לאחר שאובחנה הבעיה והובהרה מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי.

מטרות הטיפול בפציעות אלה בדומה לפציעות גוף אחרות הן הפחתת הכאבים והחזרת האיזון התפקודי של הרקמות שנפגעו. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והכאבים. הטיפול מתבצע באמצעות מכשור להורדת דלקות וטכניקות טיפול ידניות. אופן הטיפול מותאם לגילו ומצבו הבריאותי של החולה. טיפולי כירופרקטיקה ככלל אינם אמורים לכאוב. עם זאת יתכן לעיתים כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו לרוב מספר דקות או שעות. יש לזכור שקשה לרפא פציעת ממאמץ חוזרני ולעתים רק הפסקה גמורה של הפעילות הפוצעת לפרק זמן ממושך יכולה להועיל.

מניעה פציעת מאמץ חוזרני

 • העלו את מגוון התנועות ואופן ביצוע המטלות שלכם
 • העלו את מחזוריות התנועות ואופן ביצוע המטלות שלכם
 • העלו את זמן המנוחה בין המטלות
 • שנו את אופן ביצוע המטלות שלכם ככול שניתן
 • ערכו הפסקות תכופות בביצוע מאמצים נשנים
 • הפחיתו את המשקלים שעליכם להרים ושפרו את טכניקת ההרמה
 • שפרו את הציוד שעמו אתם עובדים/יוצרים ואת מידת התאמתו
 • הפחיתו למינימום את השימוש בכלי עבודה היוצרים ויברציות
 • שפרו את הריהוט (שולחן, כיסא, שידה) שלכם ואת מידת התאמתו
 • שפרו את מיקום מסך המחשב
 • שנו במידת הצורך את סוג המקלדת והעכבר וצורת השימוש בהם
 • וודאו שאינכם נתונים ללחץ בלתי סביר בגין עומס עבודה או על רקע אישי
 • וודאו איכות יחסי עבודה סבירים
 • הקפידו להיות פעילים גופנית (רק עשו זאת נכון!)

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מתי לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

  חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי…

 • מאמץ גופני לאחר גיל 40

  מאמץ גופני לאחר גיל 40 מחייב מוטיבציה גבוהה. לפעילות גופנית, גם אם התחלתם לאחר גיל 40, יש יכולת למנוע מחלות כולל כאבי גב,…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • מסרונים במקום לישון

  מסרונים במקום שינה? הילדים שלכם עלולים לשלם מחיר בריאותי על כך. גורמים רבים, בעידן הנוכחי, עלולים לגזול שינה מילדכם. בין…

 • עבודה משרדית תוך כדי דיווש

  לעבוד במשרד ולדווש? רעיון טוב לבריאות שלנו! על פי המחקר מאוניברסיטת מסצ'וסטס בהשוואה לעובדי משרד העובדים על שולחן משרדי רגיל,…