ריצה עשויה לשפר את הראייה

רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ריצה עשויה לשפר את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. למעשה ריצה מאריכה לכם את החיים. במחקר שפורסם בשנת 2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה. רוצים ראייה טובה יותר תתחילו לרוץ.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ככל שאתם רצים מהר יותר ורחוק יותר כך גם פוחת הסיכון שלכם לפתח ניוון של הראייה.  לשיפור הכושר הגופני יתרונות רבים. מחקרים רבים במהלך השנים האחרונות שבים ומאשרים את יתרונותיו. על פי מחקרים אלו כושר גופני טוב משמעו חיזוק מערכות הגוף השונות ובכלל זה מערכות עצב שריר ושלד, מערכת החיסונית, מערכות לב כלי דם וריאות ועוד. וכתוצאה מכך הפחתה בסיכוי להשמין, הפחתה בסיכוי למחלות לב וכלי דם, הפחתה בסיכוי לחלות בסרטן, הפחתה בסיכוי לחלות במחלות נשימה, הפחתה בסיכוי לחלות במחלות מטבוליות כמו סוכרת וכולסטרול גבוה ועוד. המחקר שלפנינו מוצא יתרון נוסף, בלתי צפוי, ריצה עשויה לשפר את הראייה.

  ריצה עשויה לשפר את הראייה – רקע

  פעילות גופנית ובעיקר ריצה, כאשר היא מתבצעת באופן נכון ועל ידי אנשים ללא מגבלות שאינן מאפשרות ריצה, תורמת רבות לבריאות שלנו ובכלל זה לשיפור מערכת הלב וכלי הדם ולמניעת מחלות. המחקר הנוכחי מצא שריצה אף תורמת למערכת הראייה שלנו. רק מעט ריצה הוא כול שנדרש כדי להפחית את הסיכון ללקות במחלות עיניים ולשפר את איכות הראייה שלנו. פעילות גופנית אירובית מפחיתה את הלחץ התוך עיני, משפרת את זרימת הדם לעצב הראייה ולרשתית. התוצאה הסופית של השפעות אלה היא בריאות כוללת טובה יותר של העיניים ושיפור הראייה.

  בעיקר נהנים מהשפעות מטיבות אלה של הפעילות הגופנית על מערכת הראייה אנשים הסובלים ממחלות עיניים כגון גלאוקומה (Glaucoma). גלאוקומה או כפי שהיא קרויה בעברית "ברקית" היא למעשה קבוצה של מחלות הנגרמות לרוב עקב עלייה בלחץ התוך עיני ובעלות פוטנציאל לפגוע בעצב הראייה. עצב הראייה אחראי על העברת אותות ויזואליים למוח וכאשר הוא ניזוק כתוצאה מפגיעה באספקת הדם או בגלל מחלות כגון סוכרת וטרשת עורקים התוצאה עלולה להיות שיבושי ראייה כגון אובדן של הראייה הפריפרית ואפילו עיוורון.

  כמה פעילות נדרשת לשיפור הראייה?

  על מנת לשפר את הראייה על ידי פעילות גופנית לא צריך להשתתף במרתונים או לנצח בתחרות איש הברזל. מתברר שגם ביצוע הליכות קצרות של 20 דקות מידי יום או אפילו 4 פעמים בשבוע יעלו את הדופק שלכם ב25% ובכך יועילו ברמה מסוימת למערכת הראייה. יחד עם זאת כפי שמדגים המחקר הזה המסוקר מטה ככול שהפעילות יותר מאומצת היתרונות למערכת הראייה גדולים יותר. במידה ואתם לא אוהבים ללכת ניתן לבחור בפעילות אירובית אחרת שיש ביכולה לעלות את הדופק שלכם ו"לדחוף" דם לתוך כלי הדם הצרים. בין יתר הפעילויות נמנה רכיבה על אופניים, שחייה, ריקודים, ריצה, סטפר ומכשיר אליפטי בחדר הכושר ועוד. חשוב לזכור שמלבד למערכת הראייה, פעילות גופנית מסוג זה עשויה להועיל למערכות גוף אחרות ובכלל זה למערכת לב וכלי דם ובכך תאפשר לכם לחיות חיים ללא מחלות קטלניות.

  המחקר

  קטרקט היא תופעה קלינית שבה מתפתחת עכירות בעדשת העין. עדשת העין שאמורה להיות שקופה ולאפשר מעבר של קרני אור אינה עושה זאת באופן המלא וכתוצאה מכך המוח שלנו "רואה" תמונה מטושטשת בדומה לזו שנראית כאשר נתבונן על חפץ מבעד לווילון. קטרקט נגרמת על רקע גיל מבוגר, מחלות רקע כגון סוכרת טיפול ממושך באמצעות סטרואידים ועוד. בארצות הברית מעל מחצית מהאוכלוסייה לאחר גיל 65 סובלת מקטרקט ומחלה זו מהווה גורם מוביל לעיוורון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בארצות הברית גם ניוון מקולרי על רקע הזדקנות הגורמת נזק לרשתית הוא גורם מוביל לאובדן בלתי הפיך של הראייה. כ28% האנשים מעל גיל 75 נפגעים מהתופעה הזאת. גורמי הסיכון לשתי המחלות כוללים חשיפה מוגברת לשמש וסוכרת במקרה של קטרקט, עישון במקרה של ניוון מקולרי ועוד.

   רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ
   רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ

   נכון להיום אין פתרון לעדשה עכורה הנגרמת מקטרקט. רק ניתוח להחלפת העדשה יכול לשפר את המצב. גם הטיפול בניוון מקולרי אינו מושלם. המחקר הנוכחי מציע לשלב פעילות אירובית מאומצת כגון ריצה כדרך למניעת מחלות אלו ושיפור במצב המחלות לאחר התפתחותן.

   שיטת המחקר

   החוקרים עקבו אחר 29,000 רצים ו – 12,000 רצות לאורך שבע שנים. מתוך קבוצה זאת 733 גברים פתחו קטרקט. מעט נשים חלו גם הן בקטרקט. גברים שרצו יותר מ- 5.7 מייל ליום נהנו מסיכון מופחת ב35% ללקות בקטרקט לעומת גברים שרצו רק 1.4 מייל ליום. באופן כללי נמצא שגברים שהיו בכושר גופני טוב יותר נהנו מ50% פחות סיכון ללקות בקטרקט לעומת הגברים שהיו בכושר נמוך יותר.

   במחקר השני שבדק את כול הנושא של ניוון מקולרי נמצא ש- 152 גברים ונשים אובחנו עם המחלה הזאת. גם כאן מי שרץ יותר נהנה מחסינות גבוהה יותר מפני ניוון מקולרי. אנשים שרצו 1.2 – 2.4 מייל ליום היו נתונים בסיכון מופחת ב19% לחלות בניוון מקולרי ואלו שרצו יותר מ2.4 מייל ליום היו נתונים לסיכון מופחת ב- 42 – 54% לחלות במחלה זאת.

   ממצאי המחקר

   פעילות גופנית מאומצת ובכלל זה ריצה עוזרת במניעת קטרקט וניוון מקולרי (Macular degeneration) על רקע הזדקנות. בניוון מקולרי נגרם שיבוש בתפקוד של התאים קולטי האור (פוטו רצפטורים) ושל האפיתל הצבעני (RPE) באזור המקולה (מרכז הראייה).

   מסקנות החוקרים

   רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ! מלבד בדיקות עיניים סדירות אנשים יכולים לקחת תפקיד פעיל יותר בשמירה על הראייה שלהם. פעילות גופנית מאומצת תפחית את הסיכון לליקויים ומחלות עיניים. המחקר שהוא בין הראשונים לקשור בין פעילות גופנית למניעת מחלות עיניים נותן תקווה לאנשים שמועדים למחלות אלו

   Investigative Ophthalmology & Visual Science, January 2009

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,