רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ
רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ

רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ככל שאתם רצים מהר יותר ורחוק יותר כך גם פוחת הסיכון שלכם לפתח ניוון של הראייה.  לשיפור הכושר הגופני יתרונות רבים. מחקרים רבים במהלך השנים האחרונות שבים ומאשרים את יתרונותיו. על פי מחקרים אלו כושר גופני טוב משמעו חיזוק מערכות הגוף השונות ובכלל זה מערכות עצב שריר ושלד, מערכת החיסונית, מערכות לב כלי דם וריאות ועוד. וכתוצאה מכך הפחתה בסיכוי להשמין, הפחתה בסיכוי למחלות לב וכלי דם, הפחתה בסיכוי לחלות בסרטן, הפחתה בסיכוי  לחלות במחלות נשימה, הפחתה בסיכוי לחלות במחלות מטבוליות כמו סוכרת וכולסטרול גבוה ועוד.  המחקר שלפנינו מוצא יתרון נוסף, בלתי צפוי, גם מערכת הראייה מתחסנת מפני ירידה בחדות שלה.

רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ – רקע

פעילות גופנית ובעיקר ריצה, כאשר היא מתבצעת באופן נכון ועל ידי אנשים ללא מגבלות שאינן מאפשרות ריצה, תורמת רבות לבריאות שלנו ובכלל זה לשיפור מערכת הלב וכלי הדם ולמניעת מחלות. המחקר הנוכחי מצא שריצה אף תורמת למערכת הראייה שלנו. רק מעט ריצה הוא כול שנדרש כדי להפחית את הסיכון ללקות במחלות עיניים ולשפר את איכות הראייה שלנו. פעילות גופנית אירובית מפחיתה את הלחץ התוך עיני, משפרת את זרימת הדם לעצב הראייה ולרשתית. התוצאה הסופית של השפעות אלה היא בריאות כוללת טובה יותר של העיניים ושיפור הראייה.

בעיקר נהנים מהשפעות מטיבות אלה של הפעילות הגופנית על מערכת הראייה אנשים הסובלים ממחלות עיניים כגון גלאוקומה (Glaucoma). גלאוקומה או כפי שהיא קרויה בעברית “ברקית” היא למעשה קבוצה של מחלות הנגרמות לרוב עקב עלייה בלחץ התוך עיני ובעלות פוטנציאל לפגוע בעצב הראייה. עצב הראייה אחראי על העברת אותות ויזואליים למוח וכאשר הוא ניזוק כתוצאה מפגיעה באספקת הדם או בגלל מחלות כגון סוכרת וטרשת עורקים התוצאה עלולה להיות שיבושי ראייה כגון אובדן של הראייה הפריפרית ואפילו עיוורון.

כמה פעילות נדרשת לשיפור הראייה?

על מנת לשפר את הראייה על ידי פעילות גופנית לא צריך להשתתף במרתונים או לנצח בתחרות איש הברזל. מתברר שגם ביצוע הליכות קצרות של 20 דקות מידי יום או אפילו 4 פעמים בשבוע יעלו את הדופק שלכם ב25% ובכך יועילו ברמה מסוימת למערכת הראייה. יחד עם זאת כפי שמדגים המחקר הזה המסוקר מטה ככול שהפעילות יותר מאומצת היתרונות למערכת הראייה גדולים יותר. במידה ואתם לא אוהבים ללכת ניתן לבחור בפעילות אירובית אחרת שיש ביכולה לעלות את הדופק שלכם ו”לדחוף” דם לתוך כלי הדם הצרים. בין יתר הפעילויות נמנה רכיבה על אופניים, שחייה, ריקודים, ריצה, סטפר ומכשיר אליפטי בחדר הכושר ועוד. חשוב לזכור שמלבד למערכת הראייה, פעילות גופנית מסוג זה עשויה להועיל למערכות גוף אחרות ובכלל זה למערכת לב וכלי דם ובכך תאפשר לכם לחיות חיים ללא מחלות קטלניות.

המחקר

קטרקט היא תופעה קלינית שבה מתפתחת עכירות בעדשת העין. עדשת העין שאמורה להיות שקופה ולאפשר מעבר של קרני אור אינה עושה זאת באופן המלא וכתוצאה מכך המוח שלנו “רואה” תמונה מטושטשת בדומה לזו שנראית כאשר נתבונן על חפץ מבעד לווילון. קטרקט נגרמת על רקע גיל מבוגר, מחלות רקע כגון סוכרת טיפול ממושך באמצעות סטרואידים ועוד. בארצות הברית מעל מחצית מהאוכלוסייה לאחר גיל 65 סובלת מקטרקט ומחלה זו מהווה גורם מוביל לעיוורון.

בארצות הברית גם ניוון מקולרי על רקע הזדקנות הגורמת נזק לרשתית הוא גורם מוביל לאובדן בלתי הפיך של הראייה. כ28% האנשים מעל גיל 75 נפגעים מהתופעה הזאת. גורמי הסיכון לשתי המחלות כוללים חשיפה מוגברת לשמש וסוכרת במקרה של קטרקט, עישון במקרה של ניוון מקולרי ועוד.

רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ
רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ

נכון להיום אין פתרון לעדשה עכורה הנגרמת מקטרקט. רק ניתוח להחלפת העדשה יכול לשפר את המצב. גם הטיפול בניוון מקולרי אינו מושלם. המחקר הנוכחי מציע לשלב פעילות אירובית מאומצת כדרך למניעת מחלות אלו ושיפור במצב המחלות לאחר התפתחותן.

שיטת המחקר

החוקרים עקבו אחר 29,000 רצים ו – 12,000 רצות לאורך שבע שנים. מתוך קבוצה זאת 733 גברים פתחו קטרקט. מעט נשים חלו גם הן בקטרקט. גברים שרצו יותר מ5.7 מייל ליום נהנו מסיכון מופחת ב35% ללקות בקטרקט לעומת גברים שרצו רק 1.4 מייל ליום. באופן כללי נמצא שגברים שהיו בכושר גופני טוב יותר נהנו מ50% פחות סיכון ללקות בקטרקט לעומת הגברים שהיו בכושר נמוך יותר.

במחקר השני שבדק את כול הנושא של ניוון מקולרי נמצא ש- 152 גברים ונשים אובחנו עם המחלה הזאת. גם כאן מי שרץ יותר נהנה מחסינות גבוהה יותר מפני ניוון מקולרי. אנשים שרצו 1.2 – 2.4 מייל ליום היו נתונים בסיכון מופחת ב19% לחלות בניוון מקולרי ואלו שרצו יותר מ2.4 מייל ליום היו נתונים לסיכון מופחת ב42 – 54% לחלות במחלה זאת.

ממצאי המחקר

פעילות גופנית מאומצת עוזרת במניעת קטרקט וניוון מקולרי (Macular degeneration) על רקע הזדקנות. בניוון מקולרי נגרם שיבוש בתפקוד של התאים קולטי האור (פוטו רצפטורים) ושל האפיתל הצבעני (RPE) באזור המקולה (מרכז הראייה).

מסקנות החוקרים

רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ! מלבד בדיקות עיניים סדירות אנשים יכולים לקחת תפקיד פעיל יותר בשמירה על הראייה שלהם. פעילות גופנית מאומצת תפחית את הסיכון לליקויים ומחלות עיניים. המחקר שהוא בין הראשונים לקשור בין פעילות גופנית למניעת מחלות עיניים נותן תקווה לאנשים שמועדים למחלות אלו

Investigative Ophthalmology & Visual Science, January 2009

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • רוצו לחיים ארוכים יותר

  רוצו לחיים ארוכים יותר! על פי משרד הבריאות האמריקאי מומלץ לכול אדם לבצע אימוני כושר של לפחות 75 דקות מידי…

 • מבוגרים תתחילו לרקוד

  מבוגרים תתחילו לרקוד! זוהי מסקנתו של מחקר שנערך באוסטרליה ובדק את השפעות של ריקודים על בריאות מבוגרים. החוקרים הגיעו למסקנה…

 • רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק

  רוצים להרזות? ספורט לא מספיק. לא נכון לחשוב שככול שנרוץ יותר ונתאמץ יותר כך נשרוף יותר קלוריות. רק מעט קלוריות…

 • רוצים להרזות אימון אירובי יומי קצר

  יותר אירובי פחות הרזיה! המחקר הנוכחי מצא שפעילות אירובית יומית בת 30 דקות נושאת יתרונות דומים לפעילות אירובית יומית בת…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • דיאטת יו יו

  דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל שלנו. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן