דורבן ברגל תסמינים
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל תסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דורבן ברגל – תסמינים הנובעים מדורבן בעקב מהווים תלונה שכיחה. דורבן או בזרגון מקצועי “דלקת בחיתולית הכפית” נגרם בגלל פציעה של רקמת חיבור זאת הממוקמת בתחתית כף הרגל. סימנים ותסמינים אופייניים לגירוי דלקתי זה בחיתולית הכפית או לדורבן כוללים כאבים בכף הרגל ובעיקר באזור העקב וקושי לעמוד, ללכת או לרוץ. הכאבים הללו מחמירים בעמידה, הליכה, ריצה או בכול מצב נושא משקל אחר. הטיפול בגלי הלם יעיל ביותר וחברות ביטוח רבות מגדירות אותו כטיפול מחליף ניתוח. בכל מקרה של דורבן ברגל תסמינים אופייניים יועילו לאבחון הבעיה.

דורבן מהווה גורם שכיח לכאבים בכף הרגל בקרב בוגרים, אתלטים וגם בקרב כאלה שאינם ספורטאים. עומס רב וסיכוני פציעה מוגברים מוטלים על כף הרגל ועל חיתולית הכפית אשר נדרשים לשאת את משקל גופנו. יש לזכור שהעומסים על רקמות אלו גדול הרבה יותר בגלל הדרישה שמוטלת עליהן לבלום זעזועים במצבים נייחים ודינמיים (עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה) תוך שמירה על יציבות, עמידות וגמישות של כפות הרגליים והגוף. ללא טיפול מתאים דורבן ברגל עלול להפוך לכרוני, לגרום לפגיעה תפקודית ולפגיעה משמעותית באיכות החיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדורבן ברגל תסמינים – רקע

ברוב המקרים של כאבים בעקב החשד הראשוני הוא שמדובר בכאבי דורבן ברגל – מצב קליני שנגרם בגלל הסתיידות מקומית הנוצרת בעקב. יחד עם זאת לא תמיד מדובר במצב כואב. בחלק ניכר מהמקרים הדורבן ברגל אינו גורם לסימנים ותסמינים ויכול להתקיים שנים מבלי שנהיה מודעים לו במקרים אלו אין צורך לטפל בו. הרבה פעמים אנו עדים לקיומו באקראי כאשר אנו סורקים צילום רנטגן של אזור אחר. עוד חשוב לזכור שלא כול כאב בעקב נגרם בהכרח מתופעה זאת.

יחד עם זאת כאשר מופיעים סימנים ותסמינים בעקב חשוב לא להתעכב עם הטיפול. התעלמות מכאבים בכף הרגל הנגרמים מבעיה זאת תגדיל את הסיכוי לכאבים כרוניים וקושי גדול יותר לריפוי. אחד הטיפולים היעילים ביותר בבעיה זאת הוא טיפול בגלי הלם הניתן בהתאמה אישית לחומרת הדלקת ולפרק הזמן שהיא קיימת.

אנטומיה בסיסית של כף הרגל

היכולת של כף הרגל לעמוד בעומסים מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד של כף הרגל. לכף הרגל שלושה אזורים עיקריים: כף רגל קדמית, כף רגל אמצעית וכף רגל אחורית. בכף רגל קדמית אנו מוצאים את האצבעות, ועצמות עצמות המסרק. בכף רגל אמצעית באזור הקשת אנו מוצאים את חמשת העצמות הטרסל. עצמות אלו מחוברות לכף רגל קדמית וכף רגל אחורית באמצעות שרירים ורקמת חיבור הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia).

בכף הרגל האחורית אנו מוצאים את עצם הערקום ועצם העקב. עצם העקב היא העצם הגדולה ביותר בכף הרגל. בתחתית כף הרגל אנו מוצאים שכבת שומן מבודדת. כל המרכיבים הללו עובדים יחדיו להקנות לכף הרגל יציבות, שיווי משקל ותנועה. כשל מבני או כשל תפקודי באחד המרכיבים הללו יכול לגרום לשחיקה ובלאי באחד הפרקים או ברקמות הרכות וכתוצאה מכך להתפתחות בין היתר דורבן ברגל.

חיתולית הכפית – מה זה?

חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. נזק לחיתולית הכפית יתרחש לרוב, באזור העקב בסמוך לנקודת החיבור לזיז העקב, שכן, באזור זה חיתולית הכיפה עדינה יותר מאשר בהמשכה סמוך לאצבעות, אך בהרבה מקרים הנזק והכאבים יופיעו גם לפנים באזור הקשת של כף הרגל.

חיתולית הכפית יוצרת את הקשת האורכית אשר במהלך הליכה או ריצה מגביהה את הקשת ומתחילה את התרוממות כף הרגל לצורך המשך תקין של הפעילות. לאור הבנת העומסים שמוטלים על הרקמה הזאת מפליא מדוע אינה נפצעת יותר. למרות חוסנה, כמו כול רקמה אחרת בגופנו גם לחיתולית הכיפה יש נקודת שבירה. עומס יתר יכול להזיק לרקמה הזאת להוביל לפציעתה, להיווצרות דלקת והתפתחות דורבן ברגל.  

דורבן ברגל תסמינים וסימנים

דורבן ברגל תסמינים
דורבן ברגל תסמינים

דורבן (Heel spurs) הוא מצב דלקתי באזור החיבור של חיתולית אל קרקעית עצם העקב. התסמינים העיקריים שעלולים להופיע במצב הזה כוללים כאבים בעקב ובכף רגל וקושי לעמוד וללכת. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מין או גיל. שמה העממי של הפתולוגיה הזאת “דורבן” ניתן לה בגלל שלעתים בנקודת הפציעה של חיתולית הכיפה, בסמיכות לעצם העקב נוצר זיז מסויד וקשיח שניתן לפעמים לראותו בצילום רנטגן.

דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) או דורבן ברגל היא מצב דלקתי בנקודה כלשהי ברקמת החיבור הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia). הסימנים והתסמינים של דלקת בחיתולית הכפית זהים לאלו של דורבן מלבד המיקום של הכאב שמשתנה בהתאם למיקום הנזק.

דורבן ברגל – גורמים אפשריים

מספר גורמים עלולים להיות האחראיים לפציעה של חיתולית הכפית ולהתפתחות דורבן ברגל וכאבים באזור העקב. את הגורמים העיקריים לפגיעות בכף הרגל ובכלל זה לפגיעה בחיתולית הכפית ניתן לחלק לשתי קבוצות: גורמים התנהגותיים וגורמים מבניים.

גורמים התנהגותיים

עומס יתר הנגרם בגלל גורמים התנהגותיים מאפיין לרוב אנשים העוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית ובכלל זה ספורטאים ובעיקר רצים שאינם רצים נכון או סובלים מבעיות מבניות, ספורטאים אשר קופצים (כדורסל) ורקדנים (ריקודים אירוביים). יש לזכור שכאשר אנו הולכים, רצים או קופצים אנו מכפילים פי כמה את העומסים הגבוהים ממילא המוטלים על חיתולית הכפית ומעלים את הסיכון להתפתחות דורבן ברגל.

סיבות התנהגותיות נוספות שגם הן מובילות מוקדם יותר לנקודת העומס יתר של חיתולית הכיפה כוללות עמידה ממושכת, נעילת נעליים שאינן מתאימות, עלייה מהירה מידי בעומס אימונים נושאי משקל גוף (ריצה, הליכה, משחקי כדור), ריצה על משטחים קשיחים, ספורטאים שחוקים אשר צברו הרבה נזקים וגופם אינו מתפקד היטב מבחינת יכולתו לספוג זעזועים, משקל עודף אשר מגביר את העומס על הקשתות של כף הרגל.

גורמים מבניים

גורמים מבניים אשר בעטיים חשופה כף הרגל לעומסים ופתולוגים כוללים בעיקר שוני מבני של קשת כף הרגל: קשת גבוהה (pes cavus) או קשת נמוכה (pes planus). שוני מבני עלול לפגוע בתפקודה הביו-מכני התקין של קשת כף הרגל להגביר את העומסים ולרכזם באופן בעייתי ולגרום לנזקים ברקמת חיתולית הכפית והתפתחות דורבן ברגל.

בעיות נוספות אשר יש ביכולתן לשנות את התפקוד המכני של כף הרגל ולגרום לעומס יתר גם על חיתולית הכיפה כוללות: אצבע פטיש (Hammertoes), אצבע טופר (Claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus). כול הבעיות המבניות הללו כמו גם פציעות, ניתוחים, דלקות פרקים או שיגדון (Gout) ומחלת הסוכרת, משנות את אופן ההליכה שלנו, מייצרות עומס מצטבר על קשת כף הרגל, קרעים זעירים בחיתולית הכיפה, דלקות וכאבים.

גורמים נוספים

אין לשכוח, דורבן ברגל יכול להתחיל מפציעה על רקע של חבלה חדה. פעם אחת ויחידה שבה נחתתם נחיתה לא טובה עם כף הרגל על משטח קשיח או חפץ חד עלולים לגרום להתפתחות רגישות מקומית. התעלמות מהפציעה ראשונית הזאת והמשך העמסה על כפות הרגליים עלולים להוביל להתפתחות דורבן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק

  דורבן בעקב? חזקו גפה תחתונה! עד כמה שזה נשמע מוזר המחקר הנוכחי טוען שזה עובד. כאבים בכף הרגל בגלל דורבן…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • דורבן חכו עם הניתוח

  דורבן? חכו עם הניתוח ועברו לטיפול שמרני רצוי עם גלי הלם. דורבן או דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא מהבעיות…

 • בודק תסמינים

  בודק תסמינים זה אינו מאבחן את בעייתכם אלא רק נותן רשימה של אבחונים אפשריים על פי הסימנים והתסמינים שעליהם אתם…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן