דורבן ברגל תסמינים
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל תסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן מהווה גורם שכיח לכאבים בכף הרגל בקרב בוגרים, אתלטים וגם כאלה שאינם ספורטאים. מליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מתופעה זאת. עומס רב וסיכוני פציעה מוגברים מוטלים על כף הרגל ועל חיתולית הכפית אשר נדרשים לשאת את משקל גופנו. יש לזכור שהעומסים על רקמות אלו גדול הרבה יותר בגלל הדרישה שמוטלת עליהן לבלום זעזועים במצבים נייחים ודינאמיים (עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה) תוך שמירה על יציבות, עמידות וגמישות של כפות הרגליים והגוף. ללא טיפול מתאים דורבן עלול להפוך לכרוני, לגרום לפגיעה תפקודית ולפגיעה משמעותית באיכות החיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדורבן ברגל תסמינים – רקע

ברוב המקרים של כאבים בעקב החשד הראשוני הוא שמדובר בכאבי דורבן – מצב קליני שנגרם בגלל הסתיידות מקומית הנוצרת בעקב. יחד עם זאת לא תמיד מדובר במצב כואב. בחלק ניכר מהמקרים הדורבן בכף הרגל אינו גורם לסימנים ותסמינים ויכול להתקיים שנים מבלי שנהיה מודעים לו במקרים אלו אין צורך לטפל בו. הרבה פעמים אנו עדים לקיומו באקראי כאשר אנו סורקים צילום רנטגן של אזור אחר. עוד חשוב לזכור שלא כול כאב בעקב נגרם בהכרח מתופעה זאת.

יחד עם זאת כאשר מופיעים סימנים ותסמינים בעקב חשוב לא להתעכב עם הטיפול. התעלמות מכאבים בכף הרגל הנגרמים מבעיה זאת תגדיל את הסיכוי לכאבים כרוניים וקושי גדול יותר לריפוי. אחד הטיפולים היעילים ביותר בבעיה זאת הוא טיפול בגלי הלם הניתן בהתאמה אישית לחומרת הדלקת ולפרק הזמן שהיא קיימת.

אנטומיה בסיסית של כף הרגל

היכולת של כף הרגל לעמוד בעומסים מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד של כף הרגל. לכף הרגל שלושה אזורים עיקריים: כף רגל קדמית, כף רגל אמצעית וכף רגל אחורית. בכף רגל קדמית אנו מוצאים את האצבעות, ועצמות המטטרסלס (עצמות המסרק). בכף רגל אמצעית באזור הקשת אנו מוצאים את חמשת העצמות הטרסל. עצמות אלו מחוברות לכף רגל קדמית וכף רגל אחורית באמצעות שרירים ורקמת חיבור הקרויה החיתולית הכפית (Plantar fascia). 

בכף הרגל האחורית אנו מוצאים את עצם הטלוס ועצם העקב. עצם העקב היא העצם הגדולה ביותר בכף הרגל. בתחתית כף הרגל אנו מוצאים שכבת שומן מבודדת. כל המרכיבים הללו עובדים יחדיו להקנות לכף הרגל יציבות, שיווי משקל ותנועה. כשל מבני או כשל תפקודי באחד המרכיבים הללו יכול לגרום לשחיקה ובלאי באחד הפרקים או ברקמות הרכות וכתוצאה מכך לכאב. 

חיתולית הכפית. מה זה?

חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. נזק לחיתולית הכיפה יתרחש לרוב, באזור העקב בסמוך לנקודת החיבור לזיז העקב, שכן, באזור זה חיתולית הכיפה עדינה יותר מאשר בהמשכה סמוך לאצבעות, אך בהרבה מקרים הנזק והכאבים יופיעו גם לפנים באזור הקשת של כף הרגל.

חיתולית הכפית יוצרת את הקשת האורכית אשר במהלך הליכה או ריצה מגביהה את הקשת ומתחילה את התרוממות כף הרגל לצורך המשך תקין של הפעילות. לאור הבנת העומסים שמוטלים על הרקמה הזאת מפליא מדוע אינה נפצעת יותר. למרות חוסנה, כמו כול רקמה אחרת בגופנו גם לחיתולית הכיפה יש נקודת שבירה. עומס יתר יכול להזיק לרקמה הזאת להוביל לפציעתה, להיווצרות דלקת וכאבים.  

סימנים ותסמינים 

דורבן ברגל, סימנים ותסמינים

 דורבן (Heel spurs) הוא מצב דלקתי באזור החיבור של חיתולית אל קרקעית עצם העקב. התסמינים העיקריים שעלולים להופיע במצב הזה כוללים כאבים בעקב ובכף רגל וקושי לעמוד וללכת. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מין או גיל. שמה העממי של הפתולוגיה הזאת “דורבן” ניתן לה בגלל שלעיתים בנקודת הפציעה של חיתולית הכיפה, בסמיכות לעצם העקב נוצר זיז מסויד וקשיח שניתן לפעמים לראותו בצילום רנטגן. 

דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא מצב דלקתי בנקודה כלשהי ברקמת החיבור הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia). הסימנים והתסמינים של דלקת בחיתולית הכפית זהים לאלו של דורבן מלבד המיקום של הכאב שמשתנה בהתאם למיקום הנזק.

גורמים אפשריים

מספר גורמים עלולים להיות האחראיים לפציעה של חיתולית הכפית ולכאבים שהופיעו בקרקעית כף הרגל. את הגורמים העיקריים לפגיעות בכף הרגל ובכלל זה לפגיעה בחיתולית הכפית ניתן לחלק לשתי קבוצות: גורמים התנהגותיים וגורמים מבניים.

גורמים התנהגותיים 

עומס יתר הנגרם בגלל גורמים התנהגותיים מאפיין לרוב אנשים העוסקים בפעילות גופנית אינטסיבית ובכלל זה ספורטאים ובעיקר רצים שאינם רצים נכון או סובלים מבעיות מבניות, ספורטאים אשר קופצים (כדורסל) ורקדנים (ריקודים אירוביים). יש לזכור שכאשר אנו הולכים, רצים או קופצים אנו מכפילים פי כמה את העומסים הגבוהים ממילא המוטלים על חיתולית הכיפה. 

סיבות התנהגותיות נוספות שגם הן מובילות מוקדם יותר לנקודת העומס יתר של חיתולית הכיפה כוללות עמידה ממושכת, נעילת נעליים שאינן מתאימות, עלייה מהירה מידי בעומס אימונים נושאי משקל גוף (ריצה, הליכה, משחקי כדור), ריצה על משטחים קשיחים, ספורטאים שחוקים אשר צברו הרבה נזקים וגופם אינו מתפקד היטב מבחינת יכולתו לספוג זעזועים, משקל עודף אשר מגביר את העומס על הקשתות של כף הרגל.

גורמים מבניים 

גורמים מבניים אשר בעטיים חשופה כף הרגל לעומסים ופתולוגים כוללים בעיקר שוני מבני של קשת כף הרגל: קשת גבוהה (pes cavus) או קשת נמוכה (pes planus). שוני מבני עלול לפגוע בתפקודה הביו-מכני התקין של קשת כף הרגל להגביר את העומסים ולרכזם באופן בעייתי ולגרום לנזקים ודלקות לרקמת חיתולית הכפית. 

בעיות נוספות אשר יש ביכולתן לשנות את התפקוד המכני של כף הרגל ולגרום לעומס יתר גם על חיתולית הכיפה כוללות: אצבע פטיש (Hammertoes), אצבע טופר (Claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus). כול הבעיות המבניות הללו כמו גם פציעות, ניתוחים, דלקות פרקים או שיגדון (Gout) ומחלת הסוכרת, משנות את אופן ההליכה שלנו, מייצרות עומס מצטבר על קשת כף הרגל, קרעים זעירים בחיתולית הכיפה, דלקות וכאבים.

גורמים נוספים

אין לשכוח שדורבן יכול להתחיל מפציעה על רקע של חבלה חדה. פעם אחת ויחידה שבה נחתתם נחיתה לא טובה עם כף הרגל על אבן או משהו חד אחר עלולים לגרום להתפתחות הבעיה.

המשיכו לקרוא אודות פציעות בגב התחתון וכן אודות פציעות ברכיים, שני אזורים אנטומיים שפציעה שלהם עלולה לגרום להופעת כאבים גם בכף הרגל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן