דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל – תסמינים שכיחים הנובעים מבעיה זאת כוללים כאבים בעקב, קשיי הליכה ועוד. דורבן (Heel spurs) שכיח בקרב מבוגרים. השמנה מהווה גורם סיכון לכך. דורבן בעקב לא כרוך תמיד גם בכאבים ובסימפטומים אחרים.

דורבן או "דלקת בחיתולית הכפית" מתפתח בגלל פציעה של רקמת החיבור הממוקמת בתחתית כף הרגל. ללא טיפול מתאים הדורבן ברגל עלול להפוך לכרוני, לגרום לפגיעה תפקודית ולפגיעה משמעותית באיכות החיים. הטיפול בגלי הלם יעיל ביותר וחברות ביטוח רבות מגדירות אותו כטיפול מחליף ניתוח. בכל מקרה של דורבן ברגל תסמינים אופייניים יועילו לאבחון הבעיה.

דורבן ברגל תסמינים – רקע

ברוב המקרים של כאבים בעקב וקושי לדרוך החשד הראשוני הוא שמדובר בהתפתחות דורבן בעקב. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה שנגרמת מפגיעה ברקמת חיבור הקרויה "חיתולית הכפית" וממוקמת בחלק התחתון של כף הרגל. לפי מחקר מסוים (Cleveland Clinic):

 • כ -15% מהאוכלוסייה סובלת מדורבן בעקב
 • ההפרעה שכיחה יותר בקרב אנשים מבוגרים, מעל גיל 40

לעתים יתפתח באזור הפציעה בעקב גם זיז גרמי מקומי המכונה דורבן. חשוב לזכור שחיתולית הכפית יכולה להיפגע גם באזורים אחרים בתחתית כף הרגל. לא בכל המקרים דורבן בעקב גורם גם לכאב. בחלק ניכר מהמקרים הדורבן עשוי להיות נטול תסמינים ולהתגלות באופן אקראי בצילום רנטגן. כמובן שבמקרים שבהם אין סימפטומים אין צורך לטפל בדורבן.

עוד חשוב לזכור שלא כל כאב בעקב נגרם בהכרח מדורבן. הפרעות בריאותיות נוספות עלולות לגרום להופעת סימפטומים שונים בעקב. בין יתר ההפרעות שעלולות לגרום לכך נמנה כמובן:

 • פריצת דיסק מותני הצובטת את העצב הסיאטי

צביטה כזאת תגרום לסיאטיקה שעלולה בין היתר לגרום להשלכת כאב אל העקב. אבחון מהיר של מקור הכאב בעקב ובמידת הצורך גם טיפול יעיל עשויים למנוע התפתחות כאבים כרוניים. אחד הטיפולים היעילים ביותר בדורבן הוא טיפול באמצעות גלי הלם. הטיפול הזה מותאם אישית לחומרת הדלקת ולפרק הזמן שהיא קיימת.

אנטומיה בסיסית של כף הרגל

עומס רב מוטל על כף הרגל ועל חיתולית הכפית אשר נדרשים לשאת את משקל גופנו. העומס על רקמות אלו גדול במיוחד בגלל שעליהן לבלום זעזועים הנוצרים במצבים נייחים ובמצבים דינמיים. כף הרגל וחיתולית הכפית צריכים להתמודד עם עומסים הנובעים מעמידה, הליכה, ריצה, קפיצה ועוד. ההתמודדות עם העומסים צריכה להיעשות תוך שמירה על יציבות, עמידות וגמישות של כפות הרגליים והגוף. היכולת של כף הרגל לעמוד בעומסים מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד של כף הרגל. לכף הרגל שלושה אזורים עיקריים:

 • קדמת כף הרגל

כף רגל קדמית. בכף רגל קדמית אנו מוצאים את האצבעות, ועצמות עצמות המסרק.

 • מרכז כף הרגל – כף רגל אמצעית.

בכף רגל אמצעית באזור הקשת אנו מוצאים את חמש העצמות הטרסל. עצמות אלו מחוברות לכף רגל קדמית וכף רגל אחורית באמצעות שרירים ורקמת חיבור הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia).

 • כף רגל אחורית.

בכף הרגל האחורית אנו מוצאים את עצם הערקום ועצם העקב. עצם העקב היא העצם הגדולה ביותר בכף הרגל.

בתחתית כף הרגל אנו מוצאים שכבת שומן מבודדת. כל הרכיבים הללו עובדים יחדיו להקנות לכף הרגל יציבות, שיווי משקל ותנועה. כשל מבני או תפקודי באחד הרכיבים הללו יכול לגרום לשחיקה ובלאי באחד הפרקים או ברקמות הרכות. כשל כזה עלול להוביל להתפתחות דורבן ברגל והפרעות אחרות.

חיתולית הכפית – מה זה?

חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמת חיבור סיבית עבה וחזקה הממוקמת בתחתית כף הרגל. רקמת חיבור זאת מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתחברת אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. חיתולית הכפית יוצרת את הקשת האורכית אשר במהלך הליכה או ריצה מגביהה את הקשת ומתחילה את התרוממות כף הרגל לצורך המשך תקין של הפעילות. לאור הבנת העומסים שמוטלים על הרקמה הזאת מפליא מדוע אינה נפצעת יותר.

למרות חוסנה, כמו כול רקמה אחרת בגופנו גם לחיתולית הכיפה יש נקודת שבירה. עומס יתר יכול להזיק לרקמה הזאת להוביל לפציעתה, להיווצרות דלקת והתפתחות דורבן ברגל. נזק לחיתולית הכפית יתרחש לרוב, באזור העקב בסמוך לנקודת החיבור לזיז העקב. באזור זה חיתולית הכפית עדינה יותר מאשר בהמשכה סמוך לאצבעות. עם זאת בהרבה מקרים הנזק והכאבים יופיעו גם קדימה יותר באזור הקשת של כף הרגל.

מה הם הגורמים לדורבן ברגל?

מספר גורמים עלולים להיות האחראיים להתפתחות דורבן. את הגורמים הללו ניתן לחלק לשתי קבוצות – גורמים התנהגותיים וגורמים מבניים:

גורמים התנהגותיים

דורבן ברגל תסמינים
דורבן ברגל תסמינים

הגורמים ההתנהגותיים שעלולים להוביל להתפתחות דורבן בעקב כוללים:

עומס יתר ושימוש יתר

עומסי יתר על כפות הרגליים עלולים להתפתח בקרב:

 • רצים ובעיקר רצים עם סגנון ריצה לקוי או סובלים מבעיות מבניות
 • ספורטאים אשר קופצים (כדורסל)
 • רקדנים (ריקודים אירוביים)
 • הליכות ממושכות
 • עמידה ממושכת
 • נעילת נעליים שאינן מתאימות
 • עלייה מהירה מידי בעומס אימונים נושאי משקל גוף (ריצה, הליכה, משחקי כדור)
 • ריצה על משטחים קשיחים
 • ספורטאים שחוקים אשר צברו הרבה נזקים וגופם אינו מתפקד היטב מבחינת יכולתו לספוג זעזועים
 • משקל עודף והשמנה המגבירים את העומס על הקשתות של כף הרגל

גורמים מבניים

גורמים מבניים אשר בעטיים חשופה כף הרגל לעומסים ופתולוגים כוללים בעיקר שוני מבני של קשת כף הרגל. שוני כזה משנה את תפקוד כף הרגל ועלול להוביל לעומסי יתר ודורבן בעקב. שינויים מבניים מולדים או נרכשים בכפות רגליים יכולים לכלול:

 • קשת גבוהה (pes cavus)
 • קשת שטוחה (pes planus)
 • אצבע פטיש (Hammertoes)
 • אצבע טופר (Claw toe)
 • בוהן קלובה (Hallux Valgus)

גורמים נוספים

אין לשכוח, דורבן ברגל יכול להתחיל מפציעה על רקע של חבלה חדה. פעם אחת ויחידה שבה ביצעתם נחיתה לא טובה עם כף הרגל על משטח קשיח או חפץ חד עלולים לגרום להתפתחות רגישות מקומית. התעלמות מהפציעה ראשונית הזאת והמשך העמסה על כפות הרגליים עלולים להוביל להתפתחות דורבן. 

דורבן ברגל תסמינים וסימנים

פלנטר פשיאיטיס (Plantar Fasciitis) נגרמת בשל פציעה ברקמת החיבור (Plantar fascia) הממוקמת בתחתית כף הרגל. הכינוי העממי "דורבן" ניתן כאשר:

 • הדלקת בפלנטר פאשיה ממוקמת בסמיכות לעקב
 • כאשר נוצר זיז גרמי באזור העקב

הסימנים והתסמינים של פלנטר פשיאיטיס זהים לאלו של דורבן מלבד המיקום שלהם. התסמינים העיקריים שעלולים להתפתח במצב של דורבן בעקב או של פלנטר פשיאיטיס כוללים:

כאב

כאבים בכף הרגל ובעיקר באזור העקב הם הסימפטום המובהק של דורבן בעקב. הכאב מתואר לעתים קרובות כתחושה חדה ודוקרת, הבולטת ביותר עם הצעדים הראשונים בבוקר או לאחר תקופות של מנוחה. הכאב מחמיר בעמידה, הליכה, ריצה או בכול מצב נושא משקל אחר. גם לאחר מנוחה ארוכה הצעדים הראשונים עלולים להיות כרוכים בכאב מוגבר. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מגדר או גיל.

זיזי גרמי

שמה העממי של הפתולוגיה הזאת "דורבן" ניתן לה בגלל שלעתים נוצר זיז מסויד וקשיח בעקב. ניתן לזהות את הזיז (דורבן) שנוצר בנקודת החיבור של חיתולית הכפית אל עצם העקב באמצעות צילום רנטגן.

נפיחות

דלקת ונפיחות עלולות להתרחש סביב האזור הפגוע, מה שמוביל לרגישות ואי נוחות מקומיות.

אדמומיות וחום

העור מעל דורבן העקב עשוי להיראות אדום ולהרגיש חם למגע עקב התגובה הדלקתית.

ניידות מוגבלת

דורבן בעקב יכול להגביל את הניידות ולהפוך את נשיאת המשקל על כף הרגל הפגועה למאתגרת, מה שמוביל לצליעה או לשינוי בהליכה.

כאב מקרין

במקרים מסוימים, הכאב מדורבן העקב עשוי להקרין לחלקים אחרים של כף הרגל, כגון הקשת או אצבעות הרגליים.

References:

Heel Spurs: Symptoms, Causes, and Treatment – Cleveland Clinic https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21965-heel-spurs

Plantar Fasciitis and Bone Spurs – OrthoInfo – AAOS https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/plantar-fasciitis-and-bone-spurs/

https://www.webmd.com/pain-management/heel-spurs-pain-causes-symptoms-treatments

10 Little-Known Heel Spur Facts | Heel That Pain https://heelthatpain.com/heel-spur-facts/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320411

https://www.verywellhealth.com/heel-spur-diagnosis-and-treatment-2548574

Heel Spur Treatment & Recovery – Foot Pain Explored https://www.foot-pain-explored.com/heel-spur-treatment.html

How to Treat a Heel Spur | Runner's World https://www.runnersworld.com/uk/injury/a772671/how-to-treat-a-heel-spur/

Heel Spur Exercises: Stretches & Home Remedies for Pain Relief | WebMD https://www.webmd.com/a-to-z-guides/exercises-heel-spurs

Heel Spurs: What You Need to Know | Johns Hopkins Medicine https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/heel-spurs

How to Get Rid of Heel Spurs Naturally | Top 10 Home Remedies https://www.top10homeremedies.com/how-to/get-rid-heel-spurs-naturally.html

Heel Spur – an overview | ScienceDirect Topics https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/heel-spur

Heel Spurs: What You Need to Know | Johns Hopkins Medicine https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/heel-spurs

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים

שינויי מזג אוויר וכאב פרקים? האם יש קשר? אנשים רבים בטוחים שלמזג האוויר יש יכולת להשפיע על דלקות הפרקים שלהם. ישנם חולים שמתהדרים ביכולת לחזות את מזג האוויר בזכות הכאבים שמופיעים במפרקים שלהם בעת שינויים כאלה ואחרים במזג האוויר.

קיפוזיס אבחון וטיפול

קיפוזיס אבחון וטיפול

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר – קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

הטלפון החכם מזיק

הטלפון החכם גורם לכם לחלות

הטלפון החכם מזיק. אני מניח שלא יפתיע אף אחד לדעת שהשימוש בטלפונים חכמים ושאר אביזרים אלקטרוניים לפני השינה משבש את איכות השינה ופוגע באורכה. אני מניח שזה גם לא יפתיע אף אחד לדעת שחוסר בשעות שינה איכותית פוגע בבריאות.