מה גורם לכאבים בגב שלי

מה גורם לכאבים בגב שלי

מה גורם לכאבים בגב שלי? ובכן התשובה לכך עלולה להיות מעט מורכבת ממש כמו גוף האדם ועמוד השדרה. הגב האנושי מורכב מרקמות רבות ובכלל זה שרירים, גידים, עצמות, חוליות, דיסקים, סחוסים ועוד. מגוון הרקמות הללו פועל באופן הרמוני כדי לתמוך בגב ולאפשר את תנועתו ואת פעולותיו. כאבי גב מתפתחים לרוב בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את הגב האנושי. פגיעה כזאת עלולה להתרחש בגלל מחלות, פציעות חבלה או בגלל עומסי יתר.

לאבחנה מדויקת של כאבים בגב ישנה חשיבות עליונה בכול הנוגע ליכולת לטפל בהם בהצלחה. למרות העובדה הזאת בחלק ניכר מהמקרים הגורם לכאבי הגב נותר עלום. החולים השואלים את הרופא שלהם מה גורם לכאבי הגב שלי נותרים ללא מענה. חשוב לציין שברוב המקרים הנזקים הקלים שגרמו לכאב בגב יחלימו גם בלי אבחון מדויק. יחד עם זאת כאשר מדובר בנזקים משמעותיים ישנה חשיבות לאבחנה מדויקת וטיפול יעיל. אלה ימנעו כאבים כרוניים, נזקים בלתי הפיכים ולפעמים גם סכנת חיים.

מה גורם לכאבים בגב שלי – רקע

כאבים בגב היא תופעה שכיחה ביותר. למעשה כול בני האדם סובלים או יסבלו בחייהם מכאבים באחד מחלקי הגב. כאבי גב גורמים לפגיעה באיכות חייהם של החולים אך גם לפגיעה לאומית קשה. העומסים הכלכליים הכבדים הנוצרים על תקציבי הבריאות בגין אשפוזים, טיפולים וניתוחים ועל התוצר הגולמי הלאומי בגין אובדן ימי עבודה, גורמים לממשלות להפנות תקציבי מחקר רבים כדי להבין את התופעה ולנסות להתמודד עמה. לצערנו, נכון לעכשיו המגמה אינה משתנה וחולים נוספים מצטרפים ל"מועדון" הסובלים מכאבי גב. מה גורם לכאבים הללו בגב?

ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים באזור הגב התחתון אך גם כאבי צוואר וכאבי גב עליון שכיחים למדי. יש לעתים שהכאבים הללו חריפים ומגבילים במיוחד ולמרות זאת אין לשכוח שברוב המקרים הם נובעים מנזקים מינוריים בגב וחולפים מעצמם תוך ימים עד שבועות. רק לעתים רחוקות הגורם לכאבים הללו עלול להיות משמעותי יותר ואף יכול לסכן את חיי החולה.

סיבות אפשריות לכאבי גב כוללות פציעה, מתח, בעיות דיסק, דלקת פרקים או גורמים פסיכולוגיים. כאבי גב יכולים להפריע לפעילות היומיומית ולאיכות החיים, ולעתים קרובות הם דורשים טיפול בתרופות, פעילות גופנית או טיפולים אחרים. רצוי לא להתעלם מכאב גב הנמשך יותר ממספר ימים. חשוב לאבחן את הגורם לכאב ובמידת הצורך לקבוע דרכי טיפול מתאימות.

 כאב גב סיבות אפשריות:

כאב גב מתפתח לרוב כאשר קיימת פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה. לחלופין כאבים בגב יכולים גם להופיע כאשר מתפתחת פגיעה ברקמות ואיברים סמוכים או מרוחקים מעמוד השדרה אך בעלי יכולת להשליך כאב לגב. להלן הגורמים האפשריים לפגיעות ברקמות הגב השונות ובשל כך לכאבי הגב:

מחלות

מחלות שונות מהוות גורם מרכזי לפגיעה והתפתחות כאבי גב. חלק מהמחלות פוגעות ישירות ברקמות המרכיבות את הגב ובכך גורמות לכאבי גב חלק אחר של המחלות פוגעות באיברים פנימיים בעלי יכולת להשליך כאב אל הגב. בין המחלות הגורמות נזקים ישירים לרקמות בגב נמנה בין היתר:

 • דלקת פרקים ניוונית
 • מחלת חוליות מקשחת או דלקת פרקים מסוג אחר
 • דלקת זיהומית בעמוד השדרה
 • גידול סרטן בעמוד השדרה ועוד

בין המחלות שאינן פוגעות ישירות ברקמות עמוד השדרה אך עלולות לגרום לכאבי גב נמנה:

 • הפרעות בריאותית באב העורקים ובכלל זה מפרצת באבי העורקים או בתירת אבי העורקים
 • גידול סרטני בחזה
 • הפרעות בריאותיות בכליות כגון דלקת זיהומית, אבנים בכליות ועוד.

פציעות חבלה

מה גורם לכאבים בגב שלי
מה גורם לכאבים בגב שלי

כאבי גב יכולים כמובן להיות תוצאה של נזקי חבלה. נזקים אפשריים ברקמות הגב כוללים:

 • שבר או סדק (חוליות, צלעות, עצמות השכם)
 • מתיחה או קרע של רקמות כגון שרירים גידים רצועות ועוד
 • כיווץ או עווית, או נקודות הדק (שרירים)
 • בלטי או פריצות דיסק (הדיסקים הסחוסיים המפרידים בין החוליות)
 • שחיקת סחוסים
 • בחלק מהמקרים הכאבים ינבעו מהנזקים לנזק לדיסק בין חולייתי (בלט, בקע או פריצת דיסק) והלחץ שיוצר הדיסק שניזוק על שורש עצב או על חוט השדרה. דוגמה לכך היא סכיאטיקה – דלקת בעצב הסכיאטי הנגרמת לרוב בגלל לחץ של הדיסק הבולט או לחץ על חוט השדרה הנוצר בגלל תופעה ניוונית לרוב הקרויה היצרות תעלת השדרה.

בלאי מצטבר

רוב המקרים כאבי גב נגרמים בגלל נזקים מצטברים ולא בגלל נזקים טראומטיים. בסוג פגיעה זה שהיא הדרך השכיחה ביותר להתפתחות כאבי גב, הנזקים המצטברים באופן איטי ברקמות השונות עד לרמת חומרה מסוימת שבה מתפתחת דלקת ובעקבותיה מופיע כאב. מה עלול לגרום לנזקים מצטברים ברקמות הגב? התשובה לכך היא כול ביצוע של פעולות חוזרניות או שהייה ממושכת במנחים הגורמים לעומסי יתר על רקמות מסוימות. בין המנחים נמנה:

 • ישיבה לקויה במהלך העבודה מול מחשב או בספה מול הטלוויזיה
 • עמידה לקויה של קופאי בסופר
 • הליכה איטית בתערוכה, מוזיאון או קניות
 • שינה על הבטן
 • יציבה לקויה כגון סיבוב אגן לפנים

כול אלה ועוד עלולים ליצור עומסי יתר על עמוד השדרה ולהוביל בהדרגה להתפתחות נזקים וכאבי גב. בין הנזקים האפשריים נמנה:

 • בלט או פריצת דיסק
 • שחיקת סחוסים
 • היצרות תעלת השדרה
 • נקודות הדק שריריות ועוד

נזקים לרקמות הללו יכולים להתפתח גם בגלל שינה על מזרן לא מתאים, הרמה או דחיפה של משאות באופן לקוי, ביצוע כפיפות או תנועות אחרות באופן לקוי ועוד.

מה גורם לכאבים בגב שלי? כדאי לשאול כירופרקט

את השאלה מה גורם לכאבי הגב שלי ראוי להפנות לאיש מקצוע בתחום כגון כירופרקט. הכשרתו המקיפה של הכירופרקט מאפשרת לו לבדוק ולאבחן מה גורם לכאב גב אצלכם. הכירופרקט יאבחן את בעיית הגב שלכם לאחר:

 • שלמד את ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים השונים
 • בדק אתכם גופנית כולל בחינה ויזואלית של גופכם
 • מישוש והנעה של חלקי הגוף הרלוונטיים
 • ביצע בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות
 • ובמידת הצורך לאחר שעיין בתוצאות הדמיה או בדיקות המעבדה שלכם

טיפול בכאבי גב

במידת הצורך וכאשר אין אינדיקציות הסותרות זאת הכירופרקט גם יציע לכם טיפול יעיל בכאבים הללו. הטיפול הכירופרקטי כולל:

 • שימוש בטכניקות טיפול ידניות
 • יחד עם שימוש בציוד ריפוי מודרני כגון לייזר רך ומכשיר גלי הלם

טכניקות הטיפול הידניות שבהן משתמש הכירופרקט נבחנו במחקרים רבים ונמצאו יעילים בטיפול בכאבי גב ובבעיות נוספות. באותם מקרים מורכבים שבהם כאבי הגב אינם תוצאה של מתיחת שריר שולית אבחון מהיר וטיפול יעיל יצמצמו הסיכון להתפתחות כאבי גב כרוניים ואת הצורך בפתרונות כירורגיים. במידת הצורך יפנה הכירופרקט את החולה לטיפול רפואי תרופתי או כירורגי.

References:

See a psychologist for back pain? Research says yes. (https://news.harvard.edu/gazette/story/2022/06/see-a-psychologist-for-back-pain-research-says-yes/)

Summarizing the effects of different exercise types in chronic low back pain: a systematic review and network meta-analysis. (https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-022-05722-x)

Clinical diagnostic model for sciatica developed in primary care patients with low back-related leg pain. (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0191852)

Common Clinical Practice for Low Back Pain Treatment: A Cross-Sectional Study in Italy. (https://link.springer.com/article/10.1007/s40122-021-00249-w)

Comparative effectiveness and safety of analgesic medicines for adults with acute non-specific low back pain: systematic review and network meta-analysis. (https://www.bmj.com/content/380/bmj-2022-072962)

International Publication Trends in Low Back Pain Research: A Bibliometric and Visualization Analysis. (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2022.746591/full)

Low back pain and sciatica: summary of NICE guidance. (https://www.bmj.com/content/356/bmj.i6748)

Effects of Pain Neuroscience Education Combined with Lumbar Stabilization Exercise on Pain and Function in Patients with Chronic Low Back Pain: A Randomized Controlled Trial. (https://www.mdpi.com/2075-4426/12/2/303)

Exercise for the Prevention of Low Back Pain: Systematic Review and Meta-Analysis of Controlled Trials. (https://academic.oup.com/aje/article/187/5/1093/4557909)

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

השמנה מחייבת יותר קרינה מייננת

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

כאבים במרפק גורמים

כאבים במרפק גורמים

כאבים במרפק? גורמים אפשריים כוללים עומסי יתר, נזקי חבלה ומחלות פרקים. מקצועות רבים וסוגי פעילות גופנית שונים כרוכים בשימוש חוזרני במפרק הזה. עומסים אלה עלולים לגרום לנזק באחת או יותר מהרקמות התומכות במפרק או פועלות בסמיכות לו.