מה גורם לכאבים בגב שלי

מה גורם לכאבים בגב שלי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מה גורם לכאבים בגב שלי? ובכן התשובה לכך עלולה להיות מעט מורכבת ממש כמו גוף האדם ועמוד השדרה. הגב האנושי מורכב ברקמות רבות כולל בן היתר משרירים, גידים, עצמות, חוליות, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים, רקמות חיבור ועוד. מגוון הרקמות הללו פועל באופן הרמוני כדי לתמוך בגב ולאפשר את תנועתו ואת פעולותיו. כאבי גב מתפתחים לרוב בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את הגב האנושי. פגיעה כזאת עלולה להתרחש בגלל מחלות, פציעות חבלה או בגלל עומסי יתר על רקע ביצוע פעולות שונות ואופן הביצוע של אותן פעולות.

לאבחנה מדויקת של כאבים בגב ישנה חשיבות עליונה בכול הנוגע ליכולת לטפל בהם בהצלחה. למרות העובדה הזאת בחלק ניכר מהמקרים הגורם לכאבי הגב נותר עלום. החולים השואלים את הרופא שלהם מה גורם לכאבי הגב שלי נותרים ללא מענה. חשוב לציין שברוב המקרים הנזקים הקלים שגרמו לכאב שלכם בגב יחלימו גם בלי אבחון מדויק יחד עם זאת באותם מקרים מורכבים יותר ישנה חשיבות לאבחנה מדויקת כדי למנוע כאבים כרוניים, נזקים בלתי הפיכים ולפעמים גם סכנת חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמה גורם לכאבים בגב שלי – רקע

כאבים בגב היא תופעה שכיחה ביותר. למעשה כול בני האדם סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאבים בחלק זה או אחר לאורך עמוד השדרה. אכן, כאבי גב גורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של החולים עצמם אבל אין לשכוח שתופעה זאת גורמת לפגיעה קשה גם ברמה הלאומית. העומסים הכלכליים הכבדים הנוצרים על תקציבי הבריאות בגין אשפוזים, טיפולים וניתוחים ועל התוצר הגולמי הלאומי בגין אובדן ימי עבודה, גורמים לממשלות להפנות תקציבי מחקר רבים כדי להבין את התופעה ולנסות להתמודד עמה. לצערנו, נכון לעכשיו המגמה אינה משתנה ויותר ויותר חולים מצטרפים ל"מועדון" הסובלים מכאבי גב. מה גורם לכאבים הללו בגב?

ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים באזור חוליות המותן ואגן אך גם כאבי צוואר וכאבי גב עליון שכיחים למדי. יש לעתים שהכאבים הללו חריפים ומגבילים במיוחד ולמרות זאת אין לשכוח שברוב המקרים הם נובעים מנזקים מינוריים בגב וחולפים מעצמם תוך ימים עד שבועות. רק לעתים רחוקות הגורם לכאבים הללו עלול להיות משמעותי יותר ואף יכול לסכן את חיי החולה. מסיבה זאת רצוי לא להתעלם מכאב גב הנמשך יותר ממספר ימים. חשוב לאבחן את הגורם לכאב ובמידת הצורך לקבוע דרכי טיפול מתאימות.

 כאב גב סיבות אפשריות:

כאב גב מתפתח כאשר קיימת פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה. לחלופין כאבים בגב יכולים גם להופיע כאשר מתפתחת פגיעה ברקמות ואיברים סמוכים או מרוחקים מעמוד השדרה אך בעלי יכולת להשליך כאב לגב. להלן הגורמים האפשריים לפגיעות ברקמות הגב השונות ועל כן הגורמים לכאבי הגב המופעים כתוצאה מכך?

מחלות

מחלות שונות מהוות גורם מרכזי לפגיעה והתפתחות כאבי גב. חלק מהמחלות פוגעות ישירות ברקמות המרכיבות את הגב ובכך גורמות לכאבי גב חלק אחר של המחלות פוגעות באיברים פנימיים בעלי יכולת להשליך כאב אל הגב. בין המחלות הגורמות נזקים ישירים לרקמות בגב נמנה בין היתר דלקת פרקים ניוונית, דלקת חוליות מקשחת או דלקת פרקים מסוג אחר, דלקת זיהומית בעמוד השדרה, גידול סרטן בעמוד השדרה ועוד. בין המחלות שאינן פוגעות ישירות ברקמות עמוד השדרה אך עלולות לגרום לכאבי גב נמנה הפרעות בריאותית באב העורקים ובכלל זה מפרצת באבי העורקים או בתירת אבי העורקים, גידול סרטני בחזה, הפרעות בריאותיות בכליות (דלקת זיהומית, אבנים בכליות ועוד) ועוד.

פציעות חבלה

מה גורם לכאבים בגב שלי
מה גורם לכאבים בגב שלי

כאבי גב יכולים כמובן להיות תוצאה של נזקי חבלה. הרקמות השונות בגב האנושי עלולות להישבר או להיסדק (חוליות, צלעות, עצמות השכם), להימתח, להיקרע, להתכווץ או לפתח עווית, או נקודות הדק (שרירים), להימתח או להיקרע (רצועות, גידים), להינזק וכתוצאה מכך לבלוט או לפרוץ (הדיסקים הסחוסיים המפרידים בין החוליות), להישחק (סחוסים). בחלק מהמקרים הכאבים ינבעו מהנזקים לרקמות עצמן אך במקרה של נזק לדיסק בין חולייתי (בלט, בקע או פריצת דיסק) הכאבים עלולים לנבוע גם בגלל לחץ שיוצר הדיסק שניזוק על שורש עצב או על חוט השדרה. דוגמה לכך היא סיאטיקה – דלקת בעצב הסיאטי הנגרמת לרוב בגלל לחץ של הדיסק הבולט או לחץ על חוט השדרה הנוצר בגלל תופעה ניוונית לרוב הקרויה היצרות תעלת השדרה.

בלאי מצטבר

רוב המקרים כאבי גב נגרמים בגלל נזקים מצטברים ולא בגלל נזקים טראומטיים. בסוג פגיעה זה שהיא הדרך השכיחה ביותר להתפתחות כאבי גב, הנזקים המצטברים באופן אטי ברקמות השונות עד לרמת חומרה מסוימת שבה מתפתחת דלקת ובעקבותיה מופיע כאב. מה עלול לגרום לנזקים מצטברים ברקמות הגב? התשובה לכך היא כול ביצוע של פעולות חוזרניות או שהייה ממושכת במנחים הגורמים לעומסי יתר על רקמות מסוימות.

כך למשל ישיבה לקויה במהלך העבודה מול מחשב, עמידה לקויה של קופאי בסופר, ישיבה בספה מול הטלוויזיה כול אלה ועוד עלולים ליצור עומסי יתר על הגב התחתון או על הגב העליון ולהוביל באופן הדרגתי להתפתחות כאבי גב בגלל נזקים מקומיים (פריצת דיסק?, שחיקת סחוסים?, היצרות תעלת השדרה?, נקודות הדק שריריות?…). נזקים לרקמות הללו יכולים להתפתח גם בגלל שינה על מזרן לא מתאים או בגלל מנח שינה לא תקין. נזקים מצטברים עלולים להתפתח גם בגלל הרמה או דחיפה של משאות באופן לקוי, ביצוע כפיפות או תנועות אחרות באופן לקוי ועוד.

מה גורם לכאבים בגב שלי? כדאי לשאול כירופרקט

את השאלה מה גורם לכאבי הגב שלי ראוי להפנות לאיש מקצוע בתחום כגון כירופרקט. הכשרתו המקיפה של הכירופרקט מאפשרת לו לבדוק ולאבחן מה גורם לכאב גב אצלכם. הכירופרקט יגיע לאבחנה של בעיית הגב שלכם לאחר ששמע את ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים השונים, בדק אתכם גופנית כולל בחינה ויזואלית של גופכם, מישוש והנעה של חלקי הגוף הרלוונטיים, ביצע בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות ובמידת הצורך לאחר שעיין בתוצאות הדמיה או בדיקות המעבדה שלכם.

במידת הצורך וכאשר אין אינדיקציות הסותרות זאת הכירופרקט גם יציע לכם טיפול יעיל בכאבים הללו. הטיפול הכירופרקטי כולל שימוש בטכניקות טיפול ידניות יחד עם שימוש בציוד ריפוי מודרני כגון לייזר רך ומכשיר גלי הלם. טכניקות הטיפול הידניות שבהן משתמש הכירופרקט נבחנו במחקרים רבים ונמצאו יעילים בטיפול בכאבי גב ובבעיות נוספות. באותם מקרים מורכבים שבהם כאבי הגב אינם תוצאה של מתיחת שריר שולית אבחון מהיר וטיפול יעיל יצמצמו הסיכון להתפתחות כאבי גב כרוניים ואת הצורך בפתרונות כירורגיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים