מה גורם לכאבים בגב שלי
מה גורם לכאבים בגב שלי

מה גורם לכאבים בגב שלי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מה גורם לכאבים בגב שלי? ובכן התשובה לכך עלולה להיות מעט מורכבת ממש כמו גוף האדם ועמוד השדרה. הגב האנושי מורכב ברקמות רבות כולל בן היתר משרירים, גידים, עצמות, חוליות, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים, רקמות חיבור ועוד. מגוון הרקמות הללו פועל באופן הרמוני כדי לתמוך בגב ולאפשר את תנועתו ואת פעולותיו. כאבי גב מתפתחים לרוב בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את הגב האנושי. פגיעה כזאת עלולה להתרחש בגלל מחלות, פציעות חבלה או בגלל עומסי יתר על רקע ביצוע פעולות שונות ואופן הביצוע של אותן פעולות.

לאבחנה מדויקת של כאבים בגב ישנה חשיבות עליונה בכול הנוגע ליכולת לטפל בהם בהצלחה. למרות העובדה הזאת בחלק ניכר מהמקרים הגורם לכאבי הגב נותר עלום. החולים השואלים את הרופא שלהם מה גורם לכאבי הגב שלי נותרים ללא מענה. חשוב לציין שברוב המקרים הנזקים הקלים שגרמו לכאב שלכם בגב יחלימו גם בלי אבחון מדויק יחד עם זאת באותם מקרים מורכבים יותר ישנה חשיבות לאבחנה מדויקת כדי למנוע כאבים כרוניים, נזקים בלתי הפיכים ולפעמים גם סכנת חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמה גורם לכאבים בגב שלי – רקע

כאבים בגב היא תופעה שכיחה ביותר. למעשה כול בני האדם סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאבים בחלק זה או אחר לאורך עמוד השדרה. אכן, כאבי גב גורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של החולים עצמם אבל אין לשכוח שתופעה זאת גורמת לפגיעה קשה גם ברמה הלאומית. העומסים הכלכליים הכבדים הנוצרים על תקציבי הבריאות בגין אשפוזים, טיפולים וניתוחים ועל התוצר הגולמי הלאומי בגין אובדן ימי עבודה, גורמים לממשלות להפנות תקציבי מחקר רבים כדי להבין את התופעה ולנסות להתמודד עמה. לצערנו, נכון לעכשיו המגמה אינה משתנה ויותר ויותר חולים מצטרפים ל”מועדון” הסובלים מכאבי גב. מה גורם לכאבים הללו בגב?

ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים באזור חוליות המותן ואגן אך גם כאבי צוואר וכאבי גב עליון שכיחים למדי. יש לעתים שהכאבים הללו חריפים ומגבילים במיוחד ולמרות זאת אין לשכוח שברוב המקרים הם נובעים מנזקים מינוריים בגב וחולפים מעצמם תוך ימים עד שבועות. רק לעתים רחוקות הגורם לכאבים הללו עלול להיות משמעותי יותר ואף יכול לסכן את חיי החולה. מסיבה זאת רצוי לא להתעלם מכאב גב הנמשך יותר ממספר ימים. חשוב לאבחן את הגורם לכאב ובמידת הצורך לקבוע דרכי טיפול מתאימות.

 כאב גב סיבות אפשריות:

כאב גב מתפתח כאשר קיימת פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה. לחלופין כאבים בגב יכולים גם להופיע כאשר מתפתחת פגיעה ברקמות ואיברים סמוכים או מרוחקים מעמוד השדרה אך בעלי יכולת להשליך כאב לגב. להלן הגורמים האפשריים לפגיעות ברקמות הגב השונות ועל כן הגורמים לכאבי הגב המופעים כתוצאה מכך?

מחלות

מחלות שונות מהוות גורם מרכזי לפגיעה והתפתחות כאבי גב. חלק מהמחלות פוגעות ישירות ברקמות המרכיבות את הגב ובכך גורמות לכאבי גב חלק אחר של המחלות פוגעות באיברים פנימיים בעלי יכולת להשליך כאב אל הגב. בין המחלות הגורמות נזקים ישירים לרקמות בגב נמנה בין היתר דלקת פרקים ניוונית, דלקת חוליות מקשחת או דלקת פרקים מסוג אחר, דלקת זיהומית בעמוד השדרה, גידול סרטן בעמוד השדרה ועוד. בין המחלות שאינן פוגעות ישירות ברקמות עמוד השדרה אך עלולות לגרום לכאבי גב נמנה הפרעות בריאותית באב העורקים ובכלל זה מפרצת באבי העורקים או בתירת אבי העורקים, גידול סרטני בחזה, הפרעות בריאותיות בכליות (דלקת זיהומית, אבנים בכליות ועוד) ועוד.

פציעות חבלה

מה גורם לכאבים בגב שלי
מה גורם לכאבים בגב שלי

כאבי גב יכולים כמובן להיות תוצאה של נזקי חבלה. הרקמות השונות בגב האנושי עלולות להישבר או להיסדק (חוליות, צלעות, עצמות השכם), להימתח, להיקרע, להתכווץ או לפתח עווית, או נקודות הדק (שרירים), להימתח או להיקרע (רצועות, גידים), להינזק וכתוצאה מכך לבלוט או לפרוץ (הדיסקים הסחוסיים המפרידים בין החוליות), להישחק (סחוסים). בחלק מהמקרים הכאבים ינבעו מהנזקים לרקמות עצמן אך במקרה של נזק לדיסק בין חולייתי (בלט, בקע או פריצת דיסק) הכאבים עלולים לנבוע גם בגלל לחץ שיוצר הדיסק שניזוק על שורש עצב או על חוט השדרה. דוגמה לכך היא סיאטיקה – דלקת בעצב הסיאטי הנגרמת לרוב בגלל לחץ של הדיסק הבולט או לחץ על חוט השדרה הנוצר בגלל תופעה ניוונית לרוב הקרויה היצרות תעלת השדרה.

בלאי מצטבר

רוב המקרים כאבי גב נגרמים בגלל נזקים מצטברים ולא בגלל נזקים טראומטיים. בסוג פגיעה זה שהיא הדרך השכיחה ביותר להתפתחות כאבי גב, הנזקים המצטברים באופן אטי ברקמות השונות עד לרמת חומרה מסוימת שבה מתפתחת דלקת ובעקבותיה מופיע כאב. מה עלול לגרום לנזקים מצטברים ברקמות הגב? התשובה לכך היא כול ביצוע של פעולות חוזרניות או שהייה ממושכת במנחים הגורמים לעומסי יתר על רקמות מסוימות.

כך למשל ישיבה לקויה במהלך העבודה מול מחשב, עמידה לקויה של קופאי בסופר, ישיבה בספה מול הטלוויזיה כול אלה ועוד עלולים ליצור עומסי יתר על הגב התחתון או על הגב העליון ולהוביל באופן הדרגתי להתפתחות כאבי גב בגלל נזקים מקומיים (פריצת דיסק?, שחיקת סחוסים?, היצרות תעלת השדרה?, נקודות הדק שריריות?…). נזקים לרקמות הללו יכולים להתפתח גם בגלל שינה על מזרן לא מתאים או בגלל מנח שינה לא תקין. נזקים מצטברים עלולים להתפתח גם בגלל הרמה או דחיפה של משאות באופן לקוי, ביצוע כפיפות או תנועות אחרות באופן לקוי ועוד.

מה גורם לכאבים בגב שלי? כדאי לשאול כירופרקט

את השאלה מה גורם לכאבי הגב שלי ראוי להפנות לאיש מקצוע בתחום כגון כירופרקט. הכשרתו המקיפה של הכירופרקט מאפשרת לו לבדוק ולאבחן מה גורם לכאב גב אצלכם. הכירופרקט יגיע לאבחנה של בעיית הגב שלכם לאחר ששמע את ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים השונים, בדק אתכם גופנית כולל בחינה ויזואלית של גופכם, מישוש והנעה של חלקי הגוף הרלוונטיים, ביצע בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות ובמידת הצורך לאחר שעיין בתוצאות הדמיה או בדיקות המעבדה שלכם.

במידת הצורך וכאשר אין אינדיקציות הסותרות זאת הכירופרקט גם יציע לכם טיפול יעיל בכאבים הללו. הטיפול הכירופרקטי כולל שימוש בטכניקות טיפול ידניות יחד עם שימוש בציוד ריפוי מודרני כגון לייזר רך ומכשיר גלי הלם. טכניקות הטיפול הידניות שבהן משתמש הכירופרקט נבחנו במחקרים רבים ונמצאו יעילים בטיפול בכאבי גב ובבעיות נוספות. באותם מקרים מורכבים שבהם כאבי הגב אינם תוצאה של מתיחת שריר שולית אבחון מהיר וטיפול יעיל יצמצמו הסיכון להתפתחות כאבי גב כרוניים ואת הצורך בפתרונות כירורגיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן