הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר
כאבי גב? לא תמיד צריך דימות

הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר! שימוש באמצעי הדמיה לכאבי גב אינו משפיע על תוצאות הטיפול במבוגרים עם תלונות על כאבים בגב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע הדמיה. הרבה פעמים זה מיותר ולפעמים גם כרוך בקרינה מזיקה שגם היא אינה “מוסיפה” בריאות.

העלויות ההולכות וגוברות של הטיפול בחולים פוגם בוודאי ברמת הטיפול. לא ניתן לשמור על רמה גבוהה כול הזמן כי זה עולה הרבה מידי כסף. המחקר הנוכחי מצא מטמון קטן שאילו מערכת הבריאות הייתה עושה בו שימוש נכון החולה היה יוצא נשכר. במחקר נימצא שביצוע הדמיה באופן אוטומטי ובכלל זה צילום רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או דימות תהודה מגנטית (MRI) אינו תורם למהלך הריפוי של החולה ולמעשה מדובר בבזבוז כסף וזמן לחולה ולמערכת הבריאות. המחקר המצוטט כאן טוען: הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר!

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהדמיה לכאבי גב לרוב מיותר- רקע

אין ספק שבדיקות הדמיה שפרו מאוד את יכולתנו לאבחן ולטפל במגוון חוליים ובכלל זה כאבי גב. יחד עם זאת חשוב לזכור שלפחות חלק מהבדיקות הללו נושאות סיכונים קשים לבריאות. קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילום רנטגן ובעיקר בעת ביצוע טומוגרפיה ממוחשבת עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לגנים ובכך להוביל להתפתחות גידולים סרטניים. כך למשל בארצות הברית מתים כול שנה קרוב ל30,000 בני אדם כתוצאה מבדיקות CT. בעת הזאת כאשר מערכות שירותי הרפואה נאנקות תחת תקציבי חסר יש לציין את העלות הכבדה הכרוכה בביצוע הדמיה המגיע לכדי אלפי שקלים לסריקת MRI.

אך הנתון החשוב ביותר הוא זה: ברוב המכריע של המקרים הדמיה לא משנה את אופן הטיפול בהתפתחות כאבי גב תחתון ולכן אינו תורם דבר. הדמיה של עמוד השדרה המותני עשוי להועיל כאשר החולה אינו מגיב לטיפולים ויש חשד לבעיה שצריך להפריך. אין ספק ששליחה של חולה לביצוע הדמיה באופן אוטומטי אינה טובה. אז זכרו: יש לכם כאבי גב לא תמיד צריך הדמיה. ניתן לאבחן את הרוב המכריע של מקרי הגב בלי הדמיה.

כאבי גב – הטיפול הכירופרקטי

כאבי גב? לא תמיד צריך דימות
כאבי גב? לא תמיד צריך דימות

הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון כולל שילוב של מכשור מתקדם לריפוי דלקות כמו לייזר רך עם  טכניקות טיפול ידניות על מנת להסדיר את הגורם המכני לבעיה. הכירופרקט מתמקד בהסדרת התפקוד של עמוד השדרה ושל יתר הרקמות סביבו. כדי לקדם ריפוי של הגב התחתון ולמנוע הישנות הבעיה יעניק הכירופרקט ייעוץ במגוון גורמי סיכון בעלי השפעה על הגב התחתון ובכלל זה בנושאים הקשורים לארגונומיה (עמדת עבודה תקינה, הרמת משאות נכונה, ישיבה נכונה ועוד), בנושאים הקשורים ליציבה, בנושאים הקשורים לפעילות גופנית (כיצד לבצע ומה לבצע) ועוד. במצבים קליניים קשים כאשר החולה אינו מגיב לטיפול שמרני נפנה אותו לטיפול תרופתי או כירורגי. כירופרקט מקצועי דוגלבכלל שאומר: כאבי גב? לא תמיד צריך דימות.

המחקר

כדי ללמוד על הנחיצות של הדמיה במצב של כאבי גב עקבו החוקרים אחר יותר 5,200 חולים מעל גיל 65 שביקשו מזור לכאבי הגב התחתון שלהם. 1,500 מתוכם נשלחו לביצוע הדמיה תוך 6 שבועות מיום פנייתם לקבלת עזרה רפואית.

ממצאי המחקר

הדמיה לכאבי גב לרוב לא עוזר! מצב כאבי הגב של 1,500 חולים עם כאב גב תחתון שנשלחו לביצוע הדמיה תוך 6 שבועות מיום תלונתם לא השתפר יותר מכאבי הגב של המבוגרים שלא נשלחו לביצוע הדמיה.

המלצות החוקרים

כאבי גב? לא תמיד צריך דימות! אין לנקוט בגישה רוטינית בכול הנוגע להפניית חולים מבוגרים לביצוע דימות. יש לשקול ביצוע הדמיה רפואית, במיוחד אם זה כרוך בקרינה מייננת, רק אם הוא מוצדק מבחינה רפואית.

JAMA, 03, 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים