הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר

כאבי גב? לא תמיד צריך דימות

הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר! בדיקות רפואיות מיותרות ויקרות ולעתים גם מזיקות מבוצעות מידי יום ברחבי הארץ. בכול הנוגע לכאבי גב שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע לרוב על תוצאות הטיפול. רוב הרופאים מפנים כמעט אוטומטית לביצוע הדמיה כול חולה עם כאבים בגב. זהו הליך:

 • שלרוב אין בו צורך
 • שבמקרים מסוימים (CT, x-ray) כרוך בקרינה מזיקה שגם היא אינה "מוסיפה" בריאות
 • בעל עלויות נכבדות
 • אינו תורם למהלך הריפוי של החולה

העלויות ההולכות וגוברות של הטיפול בחולים פוגם בוודאי ברמת הטיפול. המחקר הנוכחי מצא מטמון שמערכת הבריאות צריכה לעשות בו שימוש לטובת החולה. הדמיות שמרבים לבצע כוללות בין היתר:

המחקר המצוטט כאן טוען: הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר!

הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר- רקע

בדיקות הדמיה שפרו מאוד את יכולתנו לאבחן ולטפל במגוון חוליים ובכלל זה כאבי גב. יחד עם זאת חשוב לזכור שלפחות חלק מהבדיקות הללו נושאות סיכונים קשים לבריאות. מחקרים הצביעו על כך שהדמיה שגרתית לכאבי גב תחתון אינה מובילה בהכרח לתוצאות טובות ולעיתים יכולה להוביל לטיפול יתר.

 • לדוגמה, סינתזת ראיות איכותית שיטתית שפורסמה בכתב העת BMJ Open. החוקרים בחנו את אמונותיהם של רופאים ומטופלים בנוגע להדמיה אבחנתית לכאבי גב תחתון ומצאו כי בעוד ששתי הקבוצות מאמינות שההדמיה חשובה לאיתור מקור הכאב, היא עלולה גם להוביל לשימוש יתר ולהתערבויות מיותרות.
 • מחקר נוסף שפורסם בכתב העת European Spine Journal הדגיש את השימוש התכוף והלא הולם בהדמיה במקרים של כאבי גב תחתון.

ממצאים אלה מצביעים על כך שבעוד הדמיה יכולה להיות כלי רב ערך, יש לשקול בזהירות את תפקידה בניהול כאבי גב. מומלץ לרופאים לדבוק בהנחיות שנקבעו ולשמור הדמיה למקרים בהם קיימים דגלים אדומים או כאשר הניהול השמרני נכשל. יש לחנך את המטופלים על הנזקים האפשריים של הדמיה מיותרת ועל חשיבותה של גישה שמרנית לטיפול. המטרה הסופית היא להבטיח כי הדמיה משמשת באופן מושכל כדי לשפר את הטיפול בחולים מבלי לתרום להליכים מיותרים או עלויות בריאות מוגברות.

מה הם הסיכונים של הדמיה?

מחקרי הדמיה, כגון צילומי רנטגן, CT ו- MRI, הם כלי אבחון נפוצים להערכת כאבי גב. עם זאת, יעילותם בשיפור תוצאות המטופלים, במיוחד כאשר כאבי הגב התחתון לא ספציפיים, הוטלה בספק. מחקרים מצביעים על כך שעבור רוב החולים עם כאבי גב תחתון לא ספציפיים, הדמיה:

 • אינה משפרת את התוצאות הקליניות.
 • ועלולה להוביל לנזקים פוטנציאליים.

נזקים אלה כוללים:

 • חשיפה מיותרת לקרינה, בעיקר מסריקות CT, העלולה להגביר את הסיכון לסרטן. כך למשל בארצות הברית מתים כל שנה כ- 30,000 בני אדם בגלל סריקות CT.
 • הסתמכות יתר על הדמיה יכולה להוביל גם ל"אבחון יתר". במצב זה מזוהים ממצאים מקריים שלא סביר שיגרמו נזק ועלולים לגרום לדאגה או טיפול מיותרים.
 • יתר על כן, הדמיה יכולה להיות יקרה ולתרום להוצאה הכוללת על בריאות. זה יכול גם להוביל למפל של התערבויות נוספות, כגון ניתוח, תרופות ועוד. אלה כרוכים בסיכונים ותופעות לוואי משלהם.
 • יש גם את ההשפעה הפסיכולוגית על חולים שעשויים להיות חרדים יותר או ממוקדים יותר בכאב שלהם כאשר הדמיה אינה מספקת תשובות ברורות או מראה חריגות שאינן משמעותיות מבחינה קלינית.

הדגש על ממצאי הדמיה יכול להאפיל על חשיבות ההיסטוריה הקלינית והבדיקה הגופנית, שהן קריטיות לטיפול בכאבי גב תחתון. כדי להקל על בעיות אלה, הנחיות קליניות ממליצות על הדמיה רק כאשר יש חשד למחלות רקע חמורות או אם הממצאים ישנו את מהלך הטיפול. חשוב הן לרופאים והן למטופלים לקיים דיונים מושכלים על הסיכונים והיתרונות הפוטנציאליים של הדמיה בהקשר של כאבי גב תחתון.

כאבי גב – הטיפול הכירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון כולל שילוב של מכשור מתקדם לריפוי דלקות כמו לייזר רך עם טכניקות טיפול ידניות על מנת להסדיר את הגורם המכני לבעיה. הכירופרקט מתמקד בהסדרת התפקוד של עמוד השדרה ושל יתר הרקמות סביבו. כדי לקדם ריפוי של הגב התחתון ולמנוע הישנות הבעיה יעניק הכירופרקט ייעוץ במגוון גורמי סיכון בעלי השפעה על הגב התחתון ובכלל זה בנושאים הקשורים:

 • לארגונומיה כגון עמדת עבודה תקינה, הרמת משאות נכונה, ישיבה נכונה ועוד
 • ליציבה
 • לפעילות גופנית כגון כיצד לבצע ומה לבצע ועוד

במצבים קליניים קשים כאשר החולה אינו מגיב לטיפול שמרני נפנה אותו לטיפול תרופתי או כירורגי. כירופרקט מקצועי דוגל בכלל שאומר: כאבי גב? לא תמיד צריך דימות.

המחקר

הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר
הדמיה לכאבי גב לרוב מיותר

כדי ללמוד על מידת הנחיצות של הדמיה במצב של כאבי גב עקבו החוקרים אחר:

 • 5,200 חולים מעל גיל 65 שביקשו מזור לכאבי הגב התחתון שלהם
 • 1,500 מתוכם נשלחו להדמיה תוך 6 שבועות מיום פנייתם לקבלת עזרה רפואית

ממצאי המחקר

הדמיה לכאבי גב לרוב לא עוזר! כאבי הגב של:

 • 1,500 חולים עם כאב גב תחתון שבצעו מחקרי הדמיה תוך 6 שבועות מיום תלונתם לא השתפר יותר מכאבי הגב של המבוגרים שלא נשלחו לביצוע הדמיה.

המלצות החוקרים

כאבי גב? לא תמיד צריך דימות! אין לנקוט בגישה רוטינית בכול הנוגע להפניית חולים מבוגרים לביצוע דימות:

 • יש לשקול כל ביצוע של הדמיה רפואית
 • במיוחד אם זה כרוך בקרינה מייננת
 •  או נכון מבחינה רפואית?

References:

Jarvik JG, Gold LS, Comstock BA, et al. Association of Early Imaging for Back Pain with Clinical Outcomes in Older Adults. JAMA. 2015;313(11):1143–1153.

Hall AM, Aubrey-Bassler K, Thorne B, Maher CG. Do not routinely offer imaging for uncomplicated low back pain. BMJ. 2021 Feb 12;372:n291.

Sharma S, Traeger AC, Reed B, Hamilton M, O'Connor DA, Hoffmann TC, Bonner C, Buchbinder R, Maher CG. Clinician and patient beliefs about diagnostic imaging for low back pain: a systematic qualitative evidence synthesis. BMJ Open. 2020 Aug 23;10(8):e037820.

Lemmers GPG, van Lankveld W, Westert GP, van der Wees PJ, Staal JB. Imaging versus no imaging for low back pain: a systematic review, measuring costs, healthcare utilization and absence from work. Eur Spine J. 2019 May;28(5):937-950.

Al-hihi E, Gibson C, Lee J, et al. Improving appropriate imaging for non-specific low back pain, BMJ Open, Quality 2022;11:e001539.

Roger Chou, Amir Qaseem, Douglas K. Owens, et al; for the Clinical Guidelines Committee of the American College of Physicians . Diagnostic Imaging for Low Back Pain: Advice for High-Value Health Care From the American College of Physicians. Ann Intern Med.2011;154:181-189. [Epub 1 February 2011].

Jenkins, H.J., Kongsted, A., French, S.D. et al. What are the effects of diagnostic imaging on clinical outcomes in patients with low back pain presenting for chiropractic care: a matched observational study. Chiropr Man Therap 29, 46 (2021).

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר

כאבי גב בגלל תיק בית ספר

כאבי גב? תיקים לבית ספר עלולים להיות הגורמים לכך! בשנים האחרונות גם ילדים מתלוננים על כאבי גב. סיבות אפשריות כוללות חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת ולקויה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים לגופם, תיקי ביתספר כבדים, בעיות פסיכולוגיות ועוד.

מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי (Forward head posture) הוא ליקוי שכיח ביותר. ליקוי זה מתאפיין בראש וצוואר הנמצאים במנח קדמי מידי ביחס ליתר עמוד השדרה. בליקוי זה נוצר עומס חריג שעלול לגרום לנזקים גופניים, כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים במפרקי הלסת ועוד.