אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים

אבחון וטיפול

אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מיליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני מצביע על הטיפול המתאים עבור החולה. אבחון ראוי יצביע גם על האופן שבו עלינו לנהל את עניינו. עם זאת, אבחון משמש גם כסוג של טיפול בעצמו.

חולה שמסתובב זמן רב בלי לדעת מה גורם לסימפטומים שלו הוא לרוב אדם כבוי. חולה שבעייתו אובחנה ויודע מה גורם לכאביו מקבל משנה כוח ואנרגיה ויוצא לדרך חדשה. אנו במרפאה מצוידים בידע העדכני הנדרש לאבחן ולטפל ברוב המכריע של פציעות, דלקות וכאבים הנובעים מאחת מהרקמות המרכיבות את מערכת שריר ושלד. כאן במאמר "אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים" אנו סוקרים באופן תמציתי את השלבים בדרך להגעה לאבחון ואודות הטיפול הכירופרקטי בפגיעות שריר ושלד.

אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים – רקע

התפיסה של אבחון וטיפול במחלה החלה כבר בזמנים קדומים. עדויות לכך ש"מומחים רפואיים" קדומים ניסו להגדיר את המחלה, את אופן התפתחותה ואת הסימנים והתסמינים האופייניים לה ניתן למצוא בכתבים היסטוריים של יוון העתיקה, מצריים העתיקה, סין, בבל, העולם האיסלמי ועוד.

כמובן שהידע והכלים שעמדו ברשות "הקלינאים" הקדמונים לא אפשרו אבחון מדויק של מחלות. חלק מהקלינאים הקדמוניים אבחן מחלות על פי גרמי השמיים באותו היום. ומומחים אחרים על פי הסימן האסטרולוגי של החולה. בתחילת המאה ה – 19 החלה לחלחל ההבנה שיש לבסס את האבחון על ליקויים ושיבושים תפקודיים במבנה האנטומי של האדם ובתפקוד הפיזיולוגי שלו.

לרשות הקלינאי המודרני ובכלל זה כירופרקט עומד ידע עדכני, ציוד חדיש ובדיקות חדשניות. אלה מאפשרים לו לאבחן ולטפל ביעילות. בהרבה מקרים אבחון המחלה מאפשר לבלום ואף לרפא אותה על ידי המלצות לשינוי בסגנון חיים. כך למשל חולה עם כאבים בכפות רגליים שנגרמים בגלל "דורבן" התבקש לצמצם את הפעילות נושאת משקל וכתחליף לרכב על אופניים או לשחות. המלצה זאת לבדה עשויה לרפא את הבעיה בכפות רגליו.

כירופרקטיקה היא מקצוע בריאות המתמקד באבחון וטיפול בהפרעות שרירים ושלד ומערכת העצבים. טיפול כירופרקטי מבוסס על ההנחה שלגוף יש יכולת מולדת לרפא את עצמו, ושחוסר תיאום או סובלוקסציות בעמוד השדרה יכולים להפריע לתפקוד תקין של מערכת העצבים ולגרום לבעיות בריאותיות שונות. טיפול כירופרקטי נועד להחזיר את היישור והתנועתיות הרגילים של עמוד השדרה, כמו גם לשפר את הבריאות הכללית והרווחה של המטופל.

התהליך האבחוני

אנשים רבים לוקחים כמובן מאליו את הבריאות של מערכות השריר והשלד. האדם הממוצע אינו מודע לכך שמתחת לעורו מתפקדות מאות רקמות שונות. בין הרקמות נמנה עצמות, חוליות, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים, שרירים, גידים, עצבים, כלי דם ועוד.

תשומת לב מופנית לגוף על חלקיו השונים כאשר מתחילים הכאבים. פעילות יום יומית פשוטה כמו לשבת, להתכופף או לעבוד מול מחשב עלולה לגרום להתפתחות פציעה וכאבים. לפעמים מדובר בכאבים קשים ביותר. לכאבים שמקורם במערכת שריר ושלד ישנה השפעה אדירה על איכות החיים של אנשים רבים. למעשה כל רוב בני האדם חווים כאב שמקור במערכת זאת במהלך חייהם.

לצערנו חלק ניכר מבני האדם סובלים באופן כרוני מכאבים ושאר תסמינים הנובעים ממערכת שריר ושלד.אבחון כירופרקטי הוא התהליך שבאמצעותו נזהה את מקור הסימנים והתסמינים אצל החולה. התהליך כולל:

 • למידה של ההיסטוריה הרפואית
 • בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות
 • ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה

לא תמיד קל לזהות את הגורם לתסמיניו של החולה יחד עם זאת המשמעות של אבחון לקוי עלולה להיות קשה. כאבים כרוניים, נזקים בלתי הפיכים ולעתים אף מוות עלולים להיות מנת חלקו של החולה שנותר ללא אבחון או עם אבחון שגוי. ריבוי המחלות וההפרעות הבריאותיות שגורמות לסימנים ותסמינים דומים, בחלקם לפחות, יכולים לבלבל גם קלינאים מוכשרים במיוחד. האבחון כולל לכן תהליך שנקרא אבחנה מבדלת שנמשך לאורך כול המפגש עם החולה. בהתבסס על המידע שהפיק עד לאותו שלב מעלה ופוסל הקלינאי הפרעות בריאותיות שעלולות היו לגרום לתסמיניו של החולה.

היסטוריה רפואית

בשלב הזה נלמד את מהלך ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים של החולה. נברר בין היתר על:

 • הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו.
 • על נתוניו הבסיסים של החולה כולל גובה, משקל וגיל.
 • נלמד על תלונתו העיקרית, עיסוקו, תחביביו, אשפוזים, ניתוחים, פציעות מחלות גנטיות, טיפולים תרופתיים, הרגלים, רקע חברתי כלכלי, סקירה של מערכות הגוף השונות ועוד.
 • נברר מה הם הסימנים והתסמינים של החולה
 • מתי החלו, כיצד החלו ועוד
 • האם סבלתם בעבר מתסמינים דומים
 • מה משפיע על התסמינים ועוד.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לאתר את הרקמה שנפגעה, לשחזר את הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה ונעריך את חומרת הנזק. סיכויי ההצלחה של אבחון וטיפול המתבססים על שיחזור מדויק של התלונות של החולה גבוהים יותר. עקרונות הבדיקה הגופנית במקרים של פגיעה במערכת שריר ושלד כוללים:

 • התבוננות בגוף בכללותו ובמפרקים המעורבים בחיפוש אחר סימנים חיצוניים לפגיעה כולל נפיחות, דפורמציה, אדמומיות, שטף דם, חוסר סימטריה, חום מקומי ועוד.
 • מישוש של המפרקים המעורבים בחיפוש אחר נקודות כאב, נפיחות חום מקומי ועוד.
 • בדיקת יכולות התנועה האקטיבית והפסיבית של המפרקים המעורבים בניסיון לזהות מגבלות תנועה, שינוי באופן התנועה ועוד.
 • בדיקות מיוחדות כדי לזהות פתולוגיות מוגדרות במפרקים
 • בדיקות הנירולוגיות שבהן כאן נבדוק את החזרי הגידים, חישה וכוח שרירים

לאחר השלבים הללו אנו אמורים להיות עם כול הידע הנדרש לקבוע אבחון. אם עדיין נותר ספק נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או דימות.

דגלים אדומים

במהלך המפגש עם החולה נחפש דגלים אדומים ודגלים צהובים.

 • דגלים אדומים הם פרטים בהיסטוריה הרפואית או בבדיקה הגופנית שעלולים להצביע על הפרעה בריאות מסכנת חיים.
 • דגלים צהובים הם פריטים בהיסטוריה הרפואית המעידים על מצב נפשי ירוד (דיכאון חרדות ועוד). לאיתור סימנים ותסמינים אלו המכונים דגלים צהובים ישנה חשיבות בגלל השפעת המצב הנפשי על קצב ההחלמה של החולה.

בדיקות מעבדה ודימות

מגוון בדיקות מעבדה ודימות עומדים לרשות הקלינאי החפץ להשלים מידע. בין הבדיקות נמנה בדיקות דם, בדיקות נוכחות הנוגדן העצמי הקרוי גורם שגרוני (Rheumatoid Factor), בדיקת זיהוי נוגדן עצמי הקרוי (anti-CCP), בדיקת CRP, שקיעת דם, שאיבת הנוזל הסינוביאלי ועוד. בכול הנוגע להדמיה נכלול צילום רנטגן, CT, MRI, אולטרה סאונד.

התוצאות עקב כך עלולות לכלול נזקים בריאותיים משמעותיים לחולה והוצאות כלכליות אישיות ולאומיות גדולות. הנגשת המידע הבריאותי באופן פשוט ונהיר לכול סוגי הציבור ובכלל זה לשכבות הסוציו אקונומיות השונות ולאנשים עם מוגבלויות כאלה ואחרות ימנעו מצב של קושי בקריאה, בהבנת המידע וביישום התובנות הנובעות ממנו. במיוחד חשוב לדעת שמידע זה יכול לחלחל ולהיות מיושם בלי להכביד על שירותי הבריאות.

הטיפול הכירופרקטי

אבחון וטיפול: מה הם השלבים
אבחון וטיפול: מה הם השלבים

למי כירופרקט יכול לעזור? דוקטור מוסמך לכירופרקטיקה מטפל במגוון רחב של בעיות במערכות שריר ושלד. בין הבעיות נמנה הפרעות בריאותיות בעמוד השדרה ובכלל זה:

הכאבים הללו בעמוד השדרה עלולים לנבוע מבלט או פריצת דיסק בין חולייתי, היצרות תעלת השדרה ועוד. דוקטור לכירופרקטיקה מוכשר לטפל גם בהפרעות בריאותיות בגפיים ובמפרקי הלסת ובכלל זה:

 • פציעות בגפיים
 • כאבי שרירים ומפרקים
 • מתיחה או קרע של גידים
 • רצועות או שרירים בכתפיים ובאזורים אחרים בגוף
 • קרע של מיניסקוס בברכיים או במפרק הלסת
 • שחיקת סחוסים ועוד

על מנת לקדם ריפוי יעיל ומהיר ד"ר לכירופרקטיקה:

 • יערוך אבחון כירופרקטי
 • ידריך וינחה את החולה לגבי האופן שעליו לתקן ליקויים ביציבתו וליקויים ארגונומיים במקום עבודתו ובביתו
 • ימליץ על שינויים נדרשים בסגנון חייו של החולה ובכלל זה שינויים נדרשים בתזונתו ובפעילותו הגופנית
 • במידת הצורך כאשר ההפרעה הבריאותית אינה בתחום התמחות הכירופרקט החולה יופנה למומחה מתאים.

כירופרקט מטפל בבעיות אלו ועוד באמצעות טכניקות ריפוי ידניות וכן על ידי שימוש במגוון אמצעי עזר מודרניים. בין טכניקות הטיפול הידניות נציין את היכולת להניע את חוליות עמוד השדרה באופן מדויק. טכניקות נוספות כוללות כאלה שמטרתן החזרת האיזון השרירי ושיקום הרקמות התומכות. ציוד מודרני שבו נעזר הכירופרקט כולל לייזר רך, מכשיר גלי הלם ועוד.

יעילות הטיפול הכירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי נתמך על ידי גוף הולך וגדל של ראיות מדעיות ממקורות שונים, כגון ניסויים מבוקרים אקראיים, סקירות שיטתיות, מטא-אנליזות, דיווחי מקרה, מחקרים תצפיתיים והנחיות לפרקטיקה קלינית. טיפול כירופרקטי הוכח כיעיל עבור מצבים שונים ונחשב בדרך כלל לבטוח ונסבל היטב. בין ההפרעות שהטיפול הכירופרקטי בהן הוכח כיעיל נמנה מצבים כגון:

 • כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ראש, סכיאטיקה, צליפת שוט
 • הפרעות אחרות הקשורות לעמוד השדרה

טיפול כירופרקטי עשוי גם להועיל למצבים שאינם שריר-שלד, כגון:

 • אסטמה, יתר לחץ דם, דלקת אוזניים וקוליק תינוקות

עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לאמת ולשפר עוד יותר את הטיפול הכירופרקטי וליידע את קבלת ההחלטות הקליניות.

References:

Keating JC Jr. Chiropractic: origins, controversies, and contributions. Arch Intern Med. 1998;158(20):2215-2224.

Gevers-Montoro C, Provencher B, Descarreaux M, Ortega de Mues A, Piché M. Clinical effectiveness and efficacy of chiropractic spinal manipulation for spine pain. Front Pain Res. 2021;2:765921.

Goertz CM, Long CR, Hondras MA, et al. Effect of usual medical care plus chiropractic care vs usual medical care alone on pain and disability among US service members with low back pain: a comparative effectiveness clinical trial. JAMA Netw Open. 2018;1(1):e180105.

Bryans R, Decina P, Descarreaux M, et al. Evidence-based guidelines for the chiropractic treatment of adults with neck pain. J Manipulative Physiol Ther. 2014;37(1):42-63.

Hawk C, Khorsan R, Lisi AJ, Ferrance RJ, Evans MW. Chiropractic care for nonmusculoskeletal conditions: a systematic review with implications for whole systems research. J Altern Complement Med. 2007;13(5):491-512.

Rubinstein SM, Leboeuf-Yde C, Knol DL, de Koekkoek TE, Pfeifle CE, van Tulder MW. The benefits outweigh the risks for patients undergoing chiropractic care for neck pain: a prospective, multicenter, cohort study. J Manipulative Physiol Ther. 2007;30(6):408-418.

Cassidy JD, Boyle E, Côté P, et al. Risk of vertebrobasilar stroke and chiropractic care: results of a population-based case-control and case-crossover study. Spine (Phila Pa 1976). 2008;33(4 Suppl):S176-S183.

Haldeman S, Carey P, Townsend M, Papadopoulos C. Clinical perceptions of the risk of vertebral artery dissection after cervical manipulation: the effect of referral bias. Spine J. 2002;2(5):334-342.

Trager RJ, Dusek JA. Chiropractic case reports: a review and bibliometric analysis. Chiropr Man Therap. 2021;29(1):17.

Bronfort G, Haas M, Evans R, Leininger B, Triano J. Effectiveness of manual therapies: the UK evidence report. Chiropr Osteopat. 2010;18:3.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

בדיקת CT למה זה טוב

בדיקת CT למה זה טוב

בדיקת CT הכוללת סריקה ממוחשבת של חלקי הגוף השונים נעשית לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות כגון בלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות מפרקים. יתרונות הבדיקה מרובים, חסרונה הבולט מצוי בקרינה הנלוות לבדיקה. יש לשקול בזהירות את הצורך להפנות חולים לביצוע הליך זה.

צוואר תפוס אבחון וטיפול

צוואר תפוס אבחון וטיפול

צוואר תפוס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע תסמינים כרוניים. נוקשות של החלק הזה של עמוד השדרה והרקמות סביבו ותחושה שאינו נע כפי שהוא אמור לנוע מהווים תסמינים שכיחים. הגורמים השכיחים לכך כוללים הצטברות חומצת חלב בשריר, פריצת דיסק ועוד.

כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון? כליות או חוליות, מה גורם לכאב שלי? כמעט כול אדם שסובל ממיחושים בחלק התחתון של גבו שואל את עצמו את השאלה הזאת. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים באזור אנטומי זה הוא לרוב נזק גופני בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו. לעתים הגורם עלול להיות פגיעה בכליה.