אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים
אבחון וטיפול

אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו את הדרך הנכונה לטפל בחולה וכיצד עלינו לנהל את עניינו אלא גם משמש כסוג של טיפול בעצמו.

חולה שמסתובב זמן ארוך בלי לדעת מה גורם לסימנים והתסמינים הכרוניים שהוא חש הוא לרוב אדם כבוי ללא אנרגיה להילחם. חולה שבעייתו אובחנה וכעת הוא יודע מה גורם לסימנים והתסמינים שלו מקבל משנה כוח ואנרגיה ויוצא לדרך חדשה. אנו במרפאה מצוידים בידע העדכני הנדרש לאבחן ולטפל ברוב המכריע של פציעות, דלקות וכאבים הנובעים מאחת מהרקמות המרכיבות את מערכת שריר ושלד. כאן במאמר “אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים” אנו סוקרים באופן תמציתי את השלבים בדך להגעה לאבחון ואודות הטיפול הכירופרקטי בפגיעות שריר ושלד.

אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים – רקע

התפיסה של אבחון וטיפול במחלה החלה כבר בזמנים קדומים. עדויות לכך ש”מומחים רפואיים” קדומים ניסו להגדיר את ההפרעה הבריאותית ויחד אתה את התהליך ההתפתחותי שלה ואת הסימנים והתסמינים האופייניים לה ניתן למצוא בכתבים היסטוריים של יוון העתיקה, מצריים העתיקה, סין, בבל, העולם האיסלאמי ועוד. כמובן שהידע והכלים שעמדו ברשותם את אותם “קלינאים” קדמונים לא אפשרו להם לאבחן פתולוגיות באופן מדויק. חלק מהקלינאים הקדמוניים נהגו לאבחן את ההפרעות הבריאותיות השונות על סמך מצב גרמי השמיים באותו היום או על פי הסימן האסטרולוגי של החולה. בתחילת המאה ה – 19 החלה לחלחל ההבנה שיש לבסס את האבחון על ליקויים ושיבושים תפקודיים במבנה האנטומי של האדם ובתפקוד הפיזיולוגי שלו.

לרשות הקלינאי המודרני עומד ידע עדכני, ציוד חדיש ובדיקות חדשניות ובכללן בדיקות DNA. אלה מעניקים לו את האפשרות לבצע אבחון כירופרקטי מדוקדק של ההפרעה הבריאותית ובכך לאפשר טיפול יעיל. בהרבה מקרים אבחון מדויק של הבעיה הרפואית מאפשר לקלינאי המודרני לבלום ואף לרפא אותה על ידי המלצות לשינוי בסגנון חיים. כך למשל יומלץ לחולה המתלונן על כאבים בכפות רגליים שנגרמים בגלל “דורבן” לצמצם את פרקי הזמן שבהם הוא הולך או עומד על רגליו וכתחליף לרכב על אופניים או לשחות. המלצה זאת לבדה עשויה לרפא את הבעיה בכפות רגליו.

תהליך האבחון

אבחון כירופרקטי הוא התהליך שבאמצעותו נזהה את מקור הסימנים והתסמינים אצל החולה. התהליך כולל למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה, דימות ועוד. לא תמיד קל לזהות את הגורם לתסמיניו של החולה יחד עם זאת המשמעות של אבחון לקוי עלולה להיות קשה. כאבים כרוניים, נזקים בלתי הפיכים ולעתים אף מוות עלולים להיות מנת חלקו של החולה שנותר ללא אבחון או עם אבחון שגוי.

ריבוי המחלות וההפרעות הבריאותיות שגורמות לסימנים ותסמינים דומים, בחלקם לפחות, יכולים לבלבל גם קלינאים מוכשרים במיוחד. האבחון כולל לכן תהליך שנקרא אבחנה מבדלת שנמשך לאורך כול המפגש עם החולה שבו הקלינאי מעלה ופוסל אפשרויות בהתבסס על המידע שהפיק עד לאותו שלב.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים נלמד על הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו. בשלב הזה נלמד על נתוניו הבסיסים של החולה כולל גובה, משקל וגיל. נלמד על תלונתו העיקרית, עיסוקו, תחביביו, אשפוזים, ניתוחים, פציעות מחלות גנטיות, טיפולים תרופתיים, הרגלים, רקע חברתי כלכלי, סקירה של מערכות הגוף השונות ועוד. נשאל שאלות על הסימנים והתסמינים של החולה מתי החלו, כיצד החלו, האם סבלתם בעבר מתסמינים דומים, מה משפיע על התסמינים ועוד.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לאתר את הרקמה שנפגעה, ננסה לשחזר את הסימנים והתסמינים שעליהם החולה מתלונן וננסה לאמוד את חומרת הנזק. סיכויי ההצלחה של אבחון וטיפול המתבססים על שיחזור מדויק של התלונות של החולה גבוהים יותר. עקרונות הבדיקה הגופנית במקרים של פגיעה במערכת שריר ושלד כוללים התבוננות במפרקים המעורבים בחיפוש אחר סימנים חיצוניים לפגיעה כולל נפיחות, דפורמציה, אדמומיות, שטף דם, חוסר סימטריה, חום מקומי ועוד.

מישוש של המפרקים המעורבים בחיפוש אחר נקודות כאב, נפיחות חום מקומי ועוד. נניע ונבדוק את טווחי תנועה של המפרקים המעורבים בניסיון לזהות מגבלות תנועה, שינוי באופן התנועה ועוד. נערוך בדיקות מיוחדות כדי לזהות פתולוגיות מוגדרות במפרקים ונעבור לבדיקות הנירולוגיות. כאן נבדוק את החזרי הגידים, חישה וכוח שרירים. לאחר השלב הזה אנו אמורים להיות עם כול הידע הנדרש לקבוע אבחון. במידה ועדיין נותר ספק נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או דימות.

בדיקות מעבדה ודימות

מגוון בדיקות מעבדה ודימות עומדים לרשות הקלינאי החפץ להשלים מידע. בין הבדיקות נמנה בדיקות דם, בדיקות נוכחות הנוגדן העצמי הקרוי גורם שגרוני (Rheumatoid Factor), בדיקת זיהוי נוגדן עצמי הקרוי (anti-CCP),  בדיקת CRP, שקיעת דם, שאיבת הנוזל הסינוביאלי ועוד. בכול הנוגע להדמיה נכלול צילום רנטגן, CT, MRI, אולטרה סאונד.

התוצאות עקב כך עלולות לכלול נזקים בריאותיים משמעותיים לחולה והוצאות כלכליות אישיות ולאומיות גדולות. הנגשת המידע הבריאותי באופן פשוט ונהיר לכול סוגי הציבור ובכלל זה לשכבות הסוציו אקונומיות השונות ולאנשים עם מוגבלויות כאלה ואחרות ימנעו מצב של קושי בקריאה, בהבנת המידע וביישום התובנות הנובעות ממנו. במיוחד חשוב לדעת שמידע זה יכול לחלחל ולהיות מיושם מבלי להכביד על שירותי הבריאות.

אבחון וטיפול הפרעות במערכת שריר ושלד

אנשים רבים לוקחים כמובן מאליו את הבריאות של מערכות השריר והשלד. האדם הממוצע אינו מודע לכך שמתחת לעור שלו מתפקדות מאות רקמות ובכלל זה עצמות, חוליות, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים, שרירים, גידים, עצבים, כלי דם ועוד. תשומת לב מופנית לגוף על חלקיו השונים כאשר מתחילים הכאבים. פעילות יום יומית פשוטה כמו לשבת, להתכופף או לעבוד מול מחשב עלולה לגרום להתפתחות פציעה וכאבים. לפעמים מדובר בכאבים קשים ביותר. לכאבים שמקורם במערכת שריר ושלד ישנה השפעה אדירה על איכות החיים של אנשים רבים. למעשה כול רוב בני האדם חווים כאב שמקור במערכת זאת במהלך חייהם. לצערנו חלק ניכר מבני האדם סובלים באופן כרוני מכאבים ושאר תסמינים הנובעים ממערכת שריר ושלד.

אבחון וטיפול פגיעות במערכת שריר ושלד על ידי כירופרקט יעקוב אחר השלבים הקלסיים הכוללים למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית, בדיקות מיוחדות, בדיקות עצביות, בדיקות דימות ובדיקות מעבדה. בין יתר השאלות ששואל כירופרקט שניגש למלאכת אבחון וטיפול בבעיה במערכת שריר ושלד נמנה: מה בדיוק לוקה במערכת? מה מקור הליקוי או מה המנגנון שהוביל לליקוי? מה הן ההשלכות של הליקוי הזה על היכולת של החולה לתפקד? כיצד ניתן לטפל ולשקם את הליקוי? וכמובן כיצד ניתן למנוע אותו.

האבחון הכירופרקטי

אבחון וטיפול בהפרעה במערכת שריר ושלד מתחילה תמיד מאבחון מדוקדק. הליך האבחון מתחיל בלמידה קפדנית של ההיסטוריה של התפתחות ההפרעה. נרשום לעצמנו את התשובות של החולה לשאלות כמו מה הם הסימנים והתסמינים עליהם הוא מתלונן, מה המיקום המדויק שהלם, מתי החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד.  נלמד על הרקע הבריאותי של החולה והרקע הגנטי שלו. נרשום לפנינו גם פרטים רלוונטיים על עיסוקו  ועל תחביביו של החולה. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בחולה במצבים שונים ובכלל זה מצבים פסיביים ואקטיביים, נחוש את חלקי הגוף הרלוונטיים לבעיה ונניע אותם.

נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן שיחזור הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה. נערוך בדיקות נוירולוגיות. במהלך כול המפגש עם החולה נהיה ערים לפרטים בהיסטוריה הרפואית או בבדיקה הגופנית המכונים דגלים אדומים שעלולים להעיד על קיומה האפשרי של הפרעה בריאות מסכנת חיים. ננסה לאתר גם סימנים ותסמינים המעידים על מצב נפשי ירוד. לאיתור סימנים ותסמינים אלו המכונים דגלים צהובים ישנה חשיבות בגלל השפעת המצב הנפשי על קצב ההחלמה של החולה.

הטיפול הכירופרקטי

אבחון וטיפול: מה הם השלבים
אבחון וטיפול: מה הם השלבים

דוקטורים לכירופרקטיקה מטפלים במגוון רחב של בעיות במערכות שריר ושלד ובכלל זה בכאבי צוואר, כאבי גב תחתון, בלט דיסק או פריצת דיסק בין חוליות עמוד השדרה, כאבי שרירים ומפרקים, מתיחה או קרע של גידים, רצועות או שרירים בכתפיים ובאזורים אחרים בגוף, קרע של מיניסקוס בברכיים, שחיקת סחוסים ועוד. כירופרקט מטפל בבעיות אלו ועוד באמצעות טכניקות ריפוי ידניות וכן על ידי שימוש במגוון אמצעי עזר מודרניים. בין טכניקות הטיפול הידניות נציין את היכולת להניע את חוליות עמוד השדרה באופן מדויק. טכניקות נוספות כוללות כאלה שמטרתן החזרת האיזון השרירי ושיקום הרקמות התומכות. ציוד מודרני שבו נעזר הכירופרקט כולל לייזר רך, מכשיר גלי הלם ועוד.

על מנת לקדם ריפוי יעיל ומהיר ד”ר לכירופרקטיקה יערוך אבחון כירופרקטי, ידריך וינחה את החולה לגבי האופן שעליו לתקן ליקויים ביציבתו וליקויים ארגונומיים במקום עבודתו ובביתו. הכירופרקט גם ימליץ על שינויים נדרשים בסגנון חייו של החולה ובכלל זה שינויים נדרשים בתזונתו ובפעילותו הגופנית. במידת הצורך כאשר הפרעתו הבריאותי של החולה לא נמצאת בתחום התמחותו של הכירופרקט הוא יופנה למומחה מתאים.

אבחון וטיפול סיכום

כאן באתר שלנו תמצאו מידע עשיר על אבחון כירופרקטי וטיפול בכאבים בגב התחתון, כאבים בברך, כאבים במרפק, כאבים בכף הרגל, כאבי ראש כאבי מפשעה ועוד הפרעות שכיחות יותר או פחות בתחום שריר ושלד. עוד תמצאו כאן מידע רב המפרט ברמה מקצועית מה הם הסימנים והתסמינים של כול אחת מהבעיות הללו, מה הגורמים להם, מה הם גורמי הסיכון להתפתחותן וכמובן על דרכי האבחון, הטיפול והשיקום. העמוד מתעדכן כמעט מידי יום ומיועד לכולם ללא הבדל מין או גיל, עם זאת אנשי מקצוע בתחום הבריאות וקבוצות מסוימות כמו ספורטאים וספורטאיות, עובדי משרד, עובדי כפיים, עובדי משק בית ועוד, המצויים בסיכון מוגבר לפציעות ונזקים גופניים עשויים להפיק מהכתוב כאן יותר. אתם מוזמנים לקרוא ולהחכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

  אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך…

 • אבחון וטיפול כירופרקטי

  אבחון וטיפול כירופרקטי עשויים להועיל גם לבעיה שלכם. בסיס הידע בטיפול וניהול כאבי עצב-שריר-שלד משתנה ללא הרף ומחייב התעדכנות. ידע…

 • כאבי בטן אבחון וטיפול

  כאבי בטן? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למזער את הסיכון לחולי קשה. נכון לא כול מיחוש בבטן כרוך בסכנת חיים.…

 • כאבי שרירים אבחון וטיפול

  כאבי שרירים? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע תסמינים כרוניים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. מיחושים בשרירים מהווים בעיה שכיחה ביותר שכמעט…

 • ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

  ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול נדרשים לצמצם את הסבל ולמנוע החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החוליה, בעיקר בקרב…

 • אבחון וטיפול בנקודות הדק

  אבחון וטיפול בנקודות הדק עשוי לשפר את איכות החיים שלכם. נקודות הדק הן קבוצת סיבי שריר מכווצים וצמודים ("קשרים") שכאשר…

 • כאב רע אבחון וטיפול

  כאב רע? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את הפיכתו לכרוני. חשוב לזהות את המקור הכאב שהחל בגוף לאחר אימון כוח…

 • תת פריקת כתף אבחון וטיפול

  תת פריקת כתף? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מצב של חוסר יציבות כרונית במפרק ועקב כך פריקות חוזרניות. מפרק הכתף…

 • מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

  מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה,…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן