איך להרים מזוודה בלי לפגוע בגב

איך להרים מזוודה בלי לפגוע בגב

איך להרים מזוודה בלי לפגוע בגב? הרמת משא באופן לקוי גורמת לנזקים בריאותיים קשים בעמוד השדרה. הדבר נכון גם לגבי הרמת מזוודות. הרבה אנשים חושבים שהם יודעים כיצד להרים משא או מזוודה אבל כאשר הפציעה מתרחשת הם נותרים מופתעים. הרמת משא עלולה לגרום למתיחה או קרע של שרירים, לבלט או פריצת דיסק בגב ולנקיעת מפרקים בעמוד השדרה. עומס יתר בשל הרמת משא או מזוודה באופן לקוי עלול לגרום לקרעים זעירים בשרירי הגב ולגרום לכאבי גב. עומס יתר בגלל אותם עומסים עלולים לגרום לקריסה של הדיסק ולפריצתו. דיסק שכבר ניזוק בעבר יינזק שוב. טכניקת הרמה לקויה עלולה לגרום לאחד או יותר מהמפרקים בעמוד השדרה לנוע באופן לא נכון ולהיפצע.

לצמצום הבעיה הוציא האגוד האקדמאי של המנתחים האורתופדים הנחיות על האופן להתנהל עם מזוודה. במסגרת ההתארגנות לנסיעה ועל רקע הלחצים הנלווים למצב אנו עלולים לא לשים לב להתנהלות שלנו עם המזוודה ולשלם מחיר בריאותי יקר רגע לפני שאנחנו טסים לחופשה. עצרו רגע, עכשיו זה הזמן לחשוב על מה אנחנו מכניסים למזוודה כדי שלא תהייה כבדה מידי וגם על איך אנחנו עושים זאת.

איך להרים מזוודה בלי לפגוע בגב – רקע

כאבי גב ובעיקר כאבי גב תחתון מהווים הם מצב שכיח ומגביל המשפיע על רוב האנשים. לפי ארגון הבריאות העולמי, בשנת 2020:

 • כאבי גב תחתון (LBP) השפיעו על 619 מיליון אנשים ברחבי העולם
 • וכאבים אלו הם הגורם המוביל היחיד לנכות ברחבי העולם.

LBP יכול להיות מסווג ספציפי או לא ספציפי, תלוי אם הסיבה להתפתחותם ברורה וניתנת לאבחון. LBP לא ספציפי מהווה כ-90% מהמקרים, ולעתים קרובות מושפע מגורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים. השכיחות של LBP משתנה לפי הגדרות המחקרים השונים. עם זאת על פי מחקרים שונים:

 • היא עולה עם הגיל עד 80 שנה
 • והיא נפוצה יותר בקרב נשים וקבוצות בעלות הכנסה נמוכה

ל-LBP יכולה להיות השפעה משמעותית על פריון העבודה, איכות החיים והרווחה הנפשית, במיוחד כשהוא הופך כרוני או חוזר. לכן, LBP היא בעיה מרכזית בבריאות הציבור הדורשת אסטרטגיות מניעה וניהול יעילות. כדי למנוע כאבי גב חשוב להבין מה הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחותם.

בין הגורמים להתפתחותם נציין נזקי מחלה, נזקים טראומטיים, נזקים מצטברים כמו אלו הנגרמים מתנוחת שינה לקויה, הרמה לקויה ועוד. גם משקל יתר והתנהלות לא נכונה עם המזוודה מהווים גורם סיכון שכיח לפציעות גב. התנהלות לא נכונה עם מזוודות עלולה לגרום גם כאבי בצוואר, כאבי כתפיים וכמובן כאבים בגב התחתון.

כללים להתנהלות נכונה עם מזוודות

ההרמה והטיפול במזוודה יכולים להיות סיבה נפוצה לפציעות גב. במיוחד נכונים הדברים אם המזוודה כבדה מידי ו/או הרמה והטיפול נעשים בצורה לא נכונה. כדי למנוע פגיעה בגב בזמן נסיעה, עליך לעקוב אחר כמה טיפים פשוטים המבוססים על עצת מומחים:

בשלב האריזה

 • ראשית בחרו מזוודה קלה עם גלגלים וידית נשיאה. אל תבחרו במזוודה כבדה מידי או מסיבית מידי.
 • העדיפו שתי מזוודות קטנות על פני מזוודה אחת גדולה. ככול שהמזוודה כבדה יותר כך אתם מעלים את הסיכון לפציעות, כאבים ומגבלות תנועה.
 • ארזו רק מה שאתם צריכים באמת. אין טעם לקחת אתכם בגדים ומעילים כבדים ומיותרים לנסיעה שלכם.
 • בחרו תיק היד שעולה אתכם למטוס שמשקלו לא עולה על 10% – 15% ממשקל גופכם.
 • את החפצים הכבדים בתיק היד מקמו בתחתית התיק ועשו שימוש יעיל בכיסים של תיק היד.
 • שלחו את התיקים הכבדים אל בטן המטוס ואל תגררו איתם

איך מרימים נכון מזוודה?

יש להקפיד להרים את המזוודה על פי השלבים הבאים:

 • בעת ההרמה עמדו מול המזוודה וקרוב אליה עם רגליים פשוקות קמעה.
 • הרימו את המזוודה תוך כפיפת ברכיים ושימוש בשרירי הרגליים ולא באמצעות כפיפת הגב.
 • שמרו על המזוודה קרובה ככול האפשר לגופכם ובכך אתם יוצרים מנוף קצר ומפחיתים את העומס על הגב.
 • בעת ההרמה של המזוודה הימנעו מרוטציה של הגב. זוזו עם הרגליים והגוף ביחד.

איך להרים מזוודה לתא המטען במטוס – עקרונות

איך להרים מזוודה בלי לפגוע בגב
איך להרים מזוודה בלי לפגוע בגב

לא תמיד ניתן להסתמך על הגלגלים ולהימנע מהרמת המזוודה אך כאשר חייבים עשו זאת נכון. כמובן שאם המזוודה כבדה בקשו עזרה. במידת האפשר הרימו בשלבים. כאשר המטרה להכניס את המזוודה לתא המטען:

 • הרימו תחילה את המזוודה והניחו אותה על המושב
 • ולאחר מכן הניחו את ידיכם משני צידי המזוודה והרימו אותה
 • הכניסו תחילה את צד הגלגלים לתא
 • ולאחר מכן דחפו את המזוודה לחלק האחורי של התא.
 • שמרו על גב ישר לאורך כל ה תהליך ולא למהר.

כיצד נשתמש בתיק גב

בעת שימוש בתיק גב, יש לוודא:

 • שיש לו שתי רצועות כתף מרופדות ומתכווננות כדי לאזן את המשקל באופן שווה.
 • ארזו את הפריטים הכבדים נמוך וקרוב למרכז.
 • אל תניחו את התרמיל על כתף אחת מכיוון שזה יכול לאמץ באופן לא שוויוני את השרירים ואת עמוד השדרה.

כיצד נשתמש בתיק כתף

בעת שימוש בתיק נשיאה או תיק כתף:

 • אין לשאת אותו על כתף אחת זמן רב מדי. החליפו צדדים מדי פעם כדי להפחית את הלחץ על עמוד השדרה.

על ידי ביצוע טיפים אלה, ניתן להפחית את הסיכון לפציעה בגב בעת נסיעה עם מזוודות. עם זאת, אם אתם חווים כאב או אי נוחות בגב, בצוואר או בכתפיים, עליכם להתייעץ עם קלינאי כגון כירופרקט כדי לאבחן ובמידת הצורך לטפל בגורם לכאב.

References:

World Health Organization. Low back pain. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/low-back-pain

International Association for the Study of Pain. The Global Burden of Low Back Pain. https://www.iasp-pain.org/resources/fact-sheets/the-global-burden-of-low-back-pain

Centers for Disease Control and Prevention. Prevalence of Back Pain, Lower Limb Pain, and Upper Limb Pain Among Adults Aged 18 and Over: United States, 2019. https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db415.htm

Qaseem A, Wilt TJ, McLean RM, Forciea MA; Clinical Guidelines Committee of the American College of Physicians. Noninvasive Treatments for Acute, Subacute, and Chronic Low Back Pain: A Clinical Practice Guideline From the American College of Physicians. Ann Intern Med. 2017 Apr 4;166(7):514-530. doi: 10.7326/M16-2367.

Foster NE, Anema JR, Cherkin D, Chou R, Cohen SP, Gross DP, Ferreira PH, Fritz JM, Koes BW, Peul W, Turner JA, Maher CG; Lancet Low Back Pain Series Working Group. Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions. Lancet. 2018 Jun 9;391(10137):2368-2383. doi: 10.1016/S0140-6736(18)30489-6.

Tips for Lifting and Carrying Luggage – Prevent Injury – OrthoInfo – AAOS https://orthoinfo.aaos.org/en/staying-healthy/tips-for-lifting-and-carrying-luggage

How to Lift Luggage Properly – Save your back – YouTube https://www.youtube.com/watch?v=KsTZNdY3vl8

Traveling Tips to Avoid Back Injury While Moving Heavy Luggage http://www.virginiaorthopaedicspecialists.com/2015/12/traveling-tips-to-avoid-back-injury-while-moving-heavy-luggage/

Luggage-lifting tips for safe travels – Medical Xpress https://medicalxpress.com/news/2013-12-luggage-lifting-safe.html

Question answering result from Tips for Lifting and Carrying Luggage – Prevent Injury – OrthoInfo – AAOS https://orthoinfo.aaos.org/en/staying-healthy/tips-for-lifting-and-carrying-luggage

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

סקרואילאיטיס טיפול

סקרואילאיטיס טיפול

סקרואילאיטיס? טיפול המתבסס על אבחון מדויק הוא מה שנדרש כעת! תסמינים במפרק הזה עלולים להתפתח בגלל מגוון מחלות ופגיעות במפרק עצמו או באזורים סמוכים בעלי יכולת הקרנה למפרק הזה. הטיפול יתחיל רק לאחר ביצוע אבחנה מבדלת. 

אנטומיה וביומכניקה של המרפק

אנטומיה וביומכניקה של המרפק

אנטומיה וביומכניקה של המרפק מהווים בסיס איתן לביצוע אבחון פגיעה במפרק הזה. מדובר במפרק מורכב המספק יכולת תנועה לגפה העליונה. פגיעה ביכולות פוגמת משמעותית ביכולת התפקודית של האדם. המפרק אחוז, נתמך ומונע על ידי מגוון רקמות שחשוב להכיר.

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

כאבי גב תחתון אתגר עולמי לנסט

לנסט על כאבי גב תחתון היא סדרת מאמרים על כאב בגב התחתון שהתפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי – לנסט. מאמרים אלו עוסקים באחת הבעיות הכאובות והשכיחות ביותר לאדם בעידן המודרני. כמעט כול אדם סובל או יסבול מהתפחות כאב בחלק התחתון של גבו במהלך חייו.