כאב גב כרוני זה הכול בראש

כאב גב כרוני זה הכול בראש
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב גב כרוני זה הכול בראש? האם כאב כרוני הוא למעשה תגובה רגשית שמקורה בראש בלבד? מתברר שהסיכוי להתפתחות כאבים כרוניים בעקבות פציעה תלוי בקשר שבין שני חלקים במוח הקשורים לרגשות ולמוטיבציה אשר מתקשרים באופן אינטנסיבי יותר בקרב אנשים עם כאבים כרוניים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  שני אנשים עוברים תאונת דרכים ונפגעים פגיעה דומה בגופם, האחד יחלים תוך ימים או שבועות ואחר ימשיך לסבול מכאבים כרוניים כול חייו. מדוע יש הבדלים כאלה? למה אנשים מסוימים סובלים מכאב כרוני בגלל פציעה שאנשים אחרים מתאוששים ממנה בקלות? על פי מחקר שהתבצע בארצות הברית נמצא שהמפתח להבנת ההבדלים הללו נמצא במוח. ככול שהקשר בין שני חלקי המוח שאחראים על הרגשות והמוטיבציה הוא טוב יותר כך גם גדל הסיכוי שהחולה יפתח כאבים כרוניים. האם ניתן לנבא כעת מי יסבול מכאב כרוני? מכתב תודה על טיפול בכאבי גב כרוניים.

  כאב גב כרוני זה הכול בראש – רקע

  כאבים כרוניים פוגעים באיכות החיים של מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם. אנשים אלה סובלים מפגיעה קשה באיכות החיים ומחולי משני כולל דיכאונות ועוד. כאבים כרוניים מהווים גם מעמסה אדירה על הכלכלה של המדינות בגין אובדן הכנסות הנגרם עקב היעדרות מהעבודה ופגיעה בכושר הייצור, בגלל אשפוזים, פיצויים טיפולים ועוד. נתונים סטטיסטיים המתפרסמים בארצות הברית אומדים את העלויות הכלליות הנובעות הנגרמות באופנים שונים בגלל חולים עם כאב כרוני ב- 600 ביליוני דולרים כול שנה. החולים עם כאבי גב כרוניים תופסים חלק נכבד מכלל הסובלים מכאבים כרוניים. למרות זאת אין עדיין דרכים יעילות לזהות את החולים הללו ולטפל בהם באופן יעיל.

  ישנם חוקרים הטוענים שהכאבים הכרוניים הללו נגרמים בשל שינויים מבניים במוח וחוקרים אחרים כמו החוקרים במחקר הזה שיכלו לחזות ברמת דיוק של 85% מי מהחולים שנבדקו יפתח כאבים כרוניים. תחזית זאת התבססה על על האינטנסיביות של הקשרים בין שני חלקי המוח. ככול שחלקי מוח אלה תקשרו יותר כך גדל הסיכוי שהחולה הזה יפתח כאבי כרוניים. האם נמצאה הדרך לזהות מראש מי מבין החולים המתלוננים על כאבי גב (או כול כאב אחר) ימשיך לסבול מכאבים כרוניים גם לאחר שמקור הבעיה בגבו נרפא. האם יתכן שזיהוי קבוצה זאת מראש תאפשר לטפל בהם באופן שונה ובכך להפחית את מספר החולים שגולש ממצב של כאב חריף או תת חריף למצב של כאב כרוני.

  רקע אנטומי של חלקי המוח הרלוונטיים למחקר

  גרעין האקומבנס (NAc) שהוא אחד מגרעיני בסיס המוח מהווה מבחינה פונקציונלית בין היתר חלק מהמערכת הלימבית. הגרעין הזה מקבל מידע מחלקים של המערכת הלימבית המעורבים בעיבוד רגשות והוא עוזר לווסת התנהגויות הקשורות למוטיבציה וקבלת גמול. דופמין – המוליך העצבי מעורב בהפעלת הגרעין.

  המחקר

  כאב גב כרוני זה הכול בראש
  כאב גב כרוני זה הכול בראש

  למרות העלויות העצומות של מחלת הכאב הכרוני אין עדיין טיפול יעיל בבעיה. במחקר שנמשך 10 שנים עקבו החוקרים אחר17 מתנדבים בקבוצת ביקורת ו- 39 משתתפים שסבלו מכאבים גב שנמשכו יותר מ16 שבועות. אך אחד מהם לא סבל קודם לכן מכאבי גב. כול החולים הללו נבדקו על ידי קלינאי. סריקה של המוח בוצעה בתחילת המחקר ובשלוש נקודות זמן אחרות לאורך השנה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   אלו בקרב החולים שסבלו מכאבי גב כרוניים אבדו חלק מהחומר האפור במוחם ועוד נמצא שעל סמך מצב התקשורת בין גרעין האקומבנס לבן חלק מסוים מקליפת המוח הקדם-מצחית בסריקת המוח הראשונה ניתן היה לנחש ברמת דיוק גבוהה מי מקרב החולים הולך לסבול מכאבים כרוניים.

   מסקנות החוקרים

   לראשונה ניתן להבין למה חלק מהאנשים עם פציעה זה מחלים וחלק אחר עובר למצב של כאב כרוני. הפציעה עצמה אינה מספיקה כדי להסביר את ההבדלים הללו. זה חייב להיות השילוב של הפציעה עם תהליכים מוחיים. ככול שהמוח מגיב באופן יותר רגשי לפציעה כך גדל הסיכוי שהכאב יימשך גם לאחר שהפציעה הבריאה.

   יתכן מוספים החוקרים שבקרב אנשים מסוימים אותם חלקים במוח יותר ערים מלכתחילה אצל סוג מסוים של אנשים או יתכן שמדובר בהשפעות גנטיות וסביבתיות שחושפות את החלקים הללו במוח לתקשורת אינטנסיבית יותר. גרעין האקומבנס (nucleus accumbens) הוא מרכז חשוב המלמד את יתר המוח כיצד להעריך ולהגיב לעולם החיצוני והגרעין הזה אחראי לדעת החוקרים לכך שאותות הכאב הופכים להיות כרוניים.

   Nature Neuroscience volume15, pages1117–1119 (2012) July 2012

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,