כאבים במפשעה סיבות
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה סיבות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

מורכבותו האנטומית של האזור וריבוי הרקמות שבה הופכים כול מיחוש בין הבטן לירכיים לאתגר אבחוני. מורכבות אנטומית זאת לא פוטרת אותנו – הקלינאים – מהצורך לאבחן במדויק את מקור הבעיה, שכן, ללא אבחון איכותי אין טיפול איכותי והסיכוי לכך שהבעיה תהפוך לכרונית גדל. הכרת האנטומיה של האגן היא המפתח לאבחון מוצלח. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים במפשעה סיבות – רקע

פציעות כדורגלאין כמעט ענפי ספורט מלבד שחמט שאזור המפגש בין הבטן לירכיים לא חשוף בהם לעומסים ולסכנת פציעה. ואכן רופאים רבים ובעיקר אלו המטפלים בספורטאים נתקלים מידי יום בספורטאים המתלוננים על בעיות באזור זה. אזור זה נוטה להיפצע מפעילויות שונות ובמיוחד מפעילויות ספורט הדורשות קירוב והרחקה של פרקי הירך.

בין ענפי הספורט אשר יוצרים עומסים גבוהים על אזור זה ניתן למנות: סקי, גלגליות, שחייה, משחקי כדור (כדורגל), טניס, מחול ועוד. למעשה כ27% משחקני הכדורגל ו 12% משחקני הכדורגל האמריקאי מתלוננים על כאבי מפשעה ולמרות זאת המקור לתלונות הללו  נותר עלום ב30% מהמקרים.

כאבים במפשעה אינם נחלתם של ספורטאים בלבד. אזור אנטומי זה יכול גם להיפגע בגין פעילות המתבצעת בעבודה או בבית, על רקע טראומטי ובכלל זה תאונות דרכים, חבלות, נפילות ופגיעות מקומיות כגון פצע חדירה (סכין).

אנטומיה של המפשעה

המפשעה היא למעשה נקודת החיבור בין הבטן התחתונה לפלג גוף התחתון. מדובר באזור מפתח ליציבות של הגוף.

מפשעהמבנים גרמיים

בנקודה זו נוצר מפרק הירך בין ראש עצם הירך (Femur) עם המרחשת (Acetabulum) באגן. מבחינה ביו מכאנית מפרק הירך נדרש לשילוב של נשיאת משקל הגוף וטווח תנועה נרחב, שילוב שחושף אותו למגוון פגיעות שתוצאתן מיחושים בנקודת המפגש בין הבטן לירכיים.

באזור הזה ממוקמים שני מפרקים נושאי משקל נוספים – מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). מפרקי העצה והכסל הם תוצאת המפגש בין עצם העצה (Sacrum) לבין עצמות הכסל (Ilium). תפקיד המפרקים הללו הוא העברת העומס של פלג הגוף העליון לגפיים התחתונות. מלפנים מתעגלים עצמות האגן ויוצרים את המפגש בין שתי עצמות החיק (Pubic symphysis).  

קופסית, רקמה סינוביאלית רצועות ושרירים

מפרקי הירך ומפרק עצה וכסל מונעים על ידי שרירים ונתמכים באמצעות רקמות פסיביות כולל קופסית המפרק (Capsule), רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) ומגוון רחב של רצועות. כך למשל סביב שקע המרחשת במפרק הירך ממוקמת רצועה היקפית – הלברום (Labrum) שתפקידה להעמיק את האחיזה בעצם ראש הירך ולהפחית את הסיכוי לפריקתו. כול הרקמות הללו חשופים לפגיעה שעלולה להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים במתחם האנטומי שבין הבטן לירכיים. 

בורסות

מקור נוסף למיחושים באזור הזה הוא רקמת שק או אמתחת הקרויה בורסה (Bursa). שקי נוזלים אלו שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן מכוחות חיצוניים עלולים להיפגע מעומס יתר ופגיעה טראומטית ולגרום לכאב מקומי. ישנם כ 18 בורסות סביב המפשעה וכולן מהוות גורם שכיח לכאב. בעיקר נכון הדבר לגבי דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis). מדובר בדלקת של שק הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמין העיקרי הוא כאבים בירך שעלולים להיות חריפים ונפיחות מקומית. כך גם לגבי הבורסה של של שריר הכסל והמותניים

אספקת דם וסחוסים

עיקר אספקת הדם לראש הירך מגיע מענף של העורק הפמורלי. פגיעה בכלי דם זה עלולה להוביל למוות של הסחוס ותאי עצם בראש הירך. התסמינים יכללו כאבים באזור המפגש בין הבטן לירכיים וקשיים הולכים וגדלים לנוע. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. הסחוס במפרק הירך עבה במיוחד ומגיע ל10-15 מ”מ. שחיקה של הסחוס במפרק הירך או במפרק העצה והכסל בגין דלקות פרקים או בלאי עלולים לגרום לכאב באזור הזה. 

עצבוב

מקור העצבים המעצבבים את הירך ואת מפרק העצה והכסל הוא בעמוד השדרה המותני. הצמה העצבית הנקראת לומבו סקרל פלקסוס (Lumbosacarl plexus) עושה דרכה במורד הרגל, מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. בין העצבים ניתן למצוא ענף של עצב האובטורטור (Obturator) עצב הפמוראל (Femoral) ועצב הסכיאטי (Sciatic). פגיעה בעצבי חוט השדרה יכולים להקרין כאב למפשעה.

גורמים אפשריים לכאב במפשעה

מפשעהפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את אזור המפשעה עלולה להוביל להתפתחות כאב באזור הזה. מנגנון שכיח לפגיעה בזור זה כולל נזקי חבלה על רקע פציעות ספורט, נפילה, תאונות דרכים וכיוצא באלו. מנגנון שכיח אף יותר הוא בלאי של אחת מהרקמות המוזכרות מעלה על רקע שימוש חוזרני ועומסי יתר. ספורטאים ובעיקר אלו מקרבם שיוצרים עומס חוזרני עם משקל גוף על המפרקים ועל הרקמות השונות באגן חשופים לסוג זה של פגיעה.

מיחושים במתחם אנטומי בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח גם בגלל מחלות ופתולוגיות שונות כולל כמובן מחלות פריקים ניווניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פגיעה באספקת הדם ונמק העצם (AVN) ועוד. על הקלינאי לייצר אבחנה מבדלת ולהגיע לאבחון המדויק ביותר האפשרי במהירות האפשרית. אבחון נכון ומהיר משמעותו ברוב המקרים טיפול נכון. 

הפרעות בריאותיות שעלולות לגרום לכאבים במפשעה:

נזק לגב תחתון

נזק בגב התחתון וכאבי גב תחתון עלולים לגרום להשלכות כאב אל אזור המפשעה. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, דלקת בפרקים של האגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים להוות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבים מסוג זה. כאשר הדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק?) או גורם אחר מייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב סכיאטיקה. הלחץ על העצב גורם לדלקת ולכאב שיכול להופיע גם באזור הזה. במקרה של לחץ עצבי, מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נאורולוגיים לאורך הרגל ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – לאחר שעזב את חוט השדרה- יכול לגרום לכאבים גם במפשעה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה לכך היא שורש עצב פמוראלי שנלכד באגן ומוביל לתופעה הקרויה “מרלגיה פרסטטיקה”. הסימפטומים והסימנים מפגיעה עלולים לכלול כאבים בקדמת האגן ובמורד הירך וחסרים תחושתיים ברגל.

מתיחה וקרע של רקמות רכות

מיחושים באזור המפגש בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח בגלל מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות באזור הזה ובכללן רצועות, גידים ושרירים כתוצאה מחבלה, נקיעה או פריקה של מפרק הירך או מפרק האגן. כל נזק מהסוג הזה עלול לחולל דלקת, שתכלול מיחושים מקומיים בעוצמה כזו או אחרת ומגבלות ביכולת התנועה. טראומה כזאת יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים פריפריאליים ובכך לגרום מלבד כאבים במפשעה גם לחסרים נוירולוגיים. פגיעה בכלי דם עלולה ליצור מלבד מיחושים באזור שבין הבטן לירכיים גם דימום, נפיחות ואפילו נמק.

פתולוגיה של המערכת הלימפתית

נפיחות או מחלה של מערכת הלימפה – בלוטות הלימפה הממוקמות באגן עלולות גם הן להוות מקור לכאבים במפשעה. דלקות או תהליכים ממאירים עלולים לגרום להתנפחותן, לכאב מקומי וקושי בתנועה.

הקרנות כאב מאזור אנטומי אחר 

המקור לכאבי מפשעה אינו חייב להיות נזק לרקמה מקומית. לעתים נזק  ברקמה מרוחקת עלול להשליך כאב לאזור הזה כמו למשל במצבים הבאים: הרניה (שבר), אבנים בכליות או בדרכי השתן, דלקת בדרכי השתן, דלקת במעי, נזק או כאבים שמקורם באשכים או בשחלות ועוד.

כאבי פרקים

 • כאבי פרקים יכולים להיגרם מטראומה, מבלאי מצטבר בגין שימוש לא תקין או ממחלות כגון דלקות פרקים. הנזק הנגרם למפרק מוביל להתפתחות דלקת ולכאב. להלן מגוון פגיעות אופייניות לפרקים ברגליים:

 • שברים – שברים של מפרק הירך או האגן או שברים תוך מפרקיים בירך יכולים לגרום לכאבי ירך כמו גם כאבים במפשעה. שברים אלו שכיחים בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. גורמים כאבים קשים באזור ומגבלת תנועה. מחייבים גיבוס ומנוחה. לפעמים יהיה צורך לנתח ואף להחליף את ראש הירך. יש לזכור שנזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית. 

 • שברי מאמץ – שברי מאמץ באגן ובמפרקי הירך הם תופעה שכיחה יחסית בקרב אתלטים וטירונים ביחידות חיל רגלים. חשיפה לפעילות כגון ריצות ארוכות ומסעות למרחקים ארוכים תוך נשיאת משאות כבדים יוצרים עומס גדול על מפרק הירך והאגן. הטיפול חייב לכלול מנוחה וחזרה הדרגתית לפעילות.

 • פריקות – פריקות אפשריות כוללות פריקה של מפרק הירך, פריקה של מפרק העצה והכסל ופריקה של המפרק בין שתי עצמות החיק (Pubic symphisis). פריקות אלה נגרמות לרוב בגלל תאונת דרכים או תאונות עבודה. בחלק גדול מהמקרים הפריקה של הירך היא קדמית וגורמת כמובן כאבים במפשעה שעלולים להיות קשים ומגבלות תנועה. הטיפול יכלול החזרת המפרק למיקומו, גיבוס ומנוחה ולאחריו שיקום למניעת פריקה חוזרת. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

 • כאבים במפשעה יכולים להופיע בגלל נמק אווסקולארי של ראש הירך (AVN). נמק בראש עצם הירך (ONFH – Osteonecrosis of the femoral head) פוגע בעיקר בצעירים פעילים. הנמק מתפתח בגלל פגיעה בכלי דם שמזינים את ראש הירך. חוסר באספקת הדם גורמת נזק לעצם התת סחוסית ועלולה לגרום לנזקים לסחוס עצמו ולשבר פתולוגי. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. הסימנים והתסמינים כוללים כאבים קשים בקדמת האגן מעל מפרק הירך ומגבלת תנועה.

 • דלקת פרקים ניווניתדלקות פרקים – דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר במפרק הירך, חוליות עמוד השדרה המותני ופרקי האגן. גורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרק. גורמת להגבלה משמעותית בתנועה ולצליעה. מלבד מחלת האוסטיאוארטריטיס כאבים במפשעה יכולים להיווצר בגין מגוון גדול של מחלות פרקים אחרות ובכללן: דלקת פרקים ריאומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט), זאבת ועוד.

 • שחיקת הסחוס במפרק הירך – שחיקת הסחוס במפרק הירך היא למעשה תוצאה של דלקת פרקים ניוונית. נגרם בין היתר בגלל מבנה לקוי, ניוון ושימוש לא הדרגתי במפרק. הסימפטומים יכללו בין היתר כאבים באזור שבין הבטן לירך.

 • דלקות גידים – דלקת בגי יכולה להתפתח בכול אחד מהגידים שממוקמים בצומת הזאת של האגן מניעים אותו. מתיחה, קרע או חבלה באחד הגידים הללו יוביל לדלקת וכאבים במפשעה.

 • קרע ברצועות הירך – הרצועות התומכות את מפרק הירך נפגעות באופן שכיח בטראומות ספורט ועלולות להוביל למצב של חוסר יציבות של המפרק. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

 • נקע של מפרק הירך – מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הירך. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

 • דלקת בסימפיזיס פוביס (Symphysis pubis) – דלקת ב “מאחה עצמות החיק” הוא גורם אפשרי לכאבים במפשעה ולמגבלת תנועה. כאבים במפרק הזה עלולים להיוותר בלתי מאובחנים או מאובחנים באופן שגוי זמן רב.

 • דלקת באאמתחת סביב הירך-  דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) המצויה בחלק החיצוני של מפרק הירך. הבורסה היא רקמה דמוית שק המצויה סביב הברך וקרויה כך. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה.  דלקת באמתחת של שריר הכסל והמותניים.

 • כאבי שרירים – נזק לשריר באזור בגלל שימוש יתר או חבלה היא תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לאלו האנטגוניסטים? שרירים באזור המפשעה וברגל האחורית (Hamstrings) נפצעים באופן גדול יותר משרירים אחרים.

  כאבי מפשעה

גם ילדים סובלים…

– בעיות מבניות מולדות או התפתחותיות

כאשר הפרק של הירך אינו ממוקם באופן אופטימאלי בגלל פגם מולד או בגלל גלישה של ראש הירך ההתפתחות של המפרק נפגמת. בעוד שאין הבעיה תגרום בהכרח לכאבים ומגבלות בתקופת הילדות הרי שבהמשך חיי הילד יחלו שינויים ניווניים במפרק אשר יובילו לנזקים, כאבים ולדלקת פרקים.

מחלת פרתס 

במחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease) נפגעת במהלך הילדות, אספקת הדם לראש הירך. הפרעה זו בזרימת הדם משבשת את ההתפתחות התקינה של ראש הירך וגורמת לעיוותו. עיוות זה מוביל ברבות השנים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים. זיהוי מוקדם של המחלה משפר את הסיכוי לטיפול יעיל. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן