כאבים במפשעה מה גורם להם

כאבים במפשעה מה גורם להם

כאבים במפשעה מה גורם להם? כאבי מפשעה נגרמים בגלל נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ו/או מניעות את המפשעה או נזק ברקמה או איבר שיכולים להשליך כאב אל המפשעה. הגורם העיקרי להתפתחות נזקים ברקמות המפשעה הם עומסי יתר חוזרניים בגין פעילות כמו ריצה, רכיבת אופניים, משחקי כדור, הליכה ממושכת ועוד. גורמים נוספים לנזקים ברקמות המפשעה כוללים נזקי חבלה הנגרמים בגלל תאונות, פציעות ספורט ונפילות ונזק הנגרם בגלל מחלות שונות כגון דלקות פרקים ועוד. כאבים במפשעה עלולים להיגרם בגלל בעיות בגב התחתון או בגלל בעיות פנימיות בחלל הבטן.

מורכבותו האנטומית של האזור וריבוי הרקמות שבה הופכים כול כאב בין הבטן לקו מפרקי הירך לאתגר אבחוני. מורכבות אנטומית זאת לא פוטרת אותנו – הקלינאים – מהצורך לאבחן במדויק את מקור הבעיה, שכן, ללא אבחון איכותי אין טיפול איכותי והסיכוי לכך שהבעיה תהפוך לכרונית גדל. הכרת האנטומיה של האגן היא המפתח לאבחון מוצלח. בין יתר הרקמות שנבדוק כדי לקבוע מה גורם כאבים במפשעה נמנה את הגב התחתון, מפרק הירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד.

כאבים במפשעה מה גורם להם – רקע

כאבים במפשעה מה גורם להם
כאבים במפשעה מה גורם להם

אין כמעט ענפי ספורט מלבד שחמט שאזור המפגש בין הבטן לירכיים לא חשוף בהם לעומסים ולסכנת פציעה. ואכן רופאים רבים ובעיקר אלו המטפלים בספורטאים נתקלים מידי יום בספורטאים המתלוננים על בעיות באזור זה. אזור זה נוטה להיפצע מפעילויות שונות ובמיוחד מפעילויות ספורט הדורשות קירוב והרחקה של פרקי הירך.

בין ענפי הספורט אשר יוצרים עומסים גבוהים על אזור זה ניתן למנות: סקי, גלגליות, שחייה, משחקי כדור (כדורגל), טניס, מחול ועוד. למעשה כ27% משחקני הכדורגל ו 12% משחקני הכדורגל האמריקאי מתלוננים על כאבי מפשעה ולמרות זאת המקור לתלונות הללו  נותר עלום ב30% מהמקרים.

כאבים במפשעה אינם נחלתם של ספורטאים בלבד. אזור אנטומי זה יכול גם להיפגע בגין פעילות המתבצעת בעבודה או בבית, על רקע טראומטי ובכלל זה תאונות דרכים, חבלות, נפילות ופגיעות מקומיות כגון פצע חדירה (סכין).

אנטומיה של המפשעה

המפשעה היא למעשה נקודת החיבור בין הבטן התחתונה לפלג גוף התחתון. מדובר באזור מפתח ליציבות של הגוף.

מבנים גרמיים

בנקודה זו נוצר מפרק הירך בין ראש עצם הירך (Femur) עם המרחשת (Acetabulum) באגן. מבחינה ביו מכנית מפרק הירך נדרש לשילוב של נשיאת משקל הגוף וטווח תנועה נרחב, שילוב שחושף אותו למגוון פגיעות שתוצאתן מיחושים בנקודת המפגש בין הבטן לירכיים.

באזור הזה ממוקמים שני מפרקים נושאי משקל נוספים – מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). מפרקי העצה והכסל הם תוצאת המפגש בין עצם העצה (Sacrum) לבין עצמות הכסל (Ilium). תפקיד המפרקים הללו הוא העברת העומס של פלג הגוף העליון לגפיים התחתונות. מלפנים מתעגלים עצמות האגן ויוצרים את המפגש בין שתי עצמות החיק (Pubic symphysis).

קופסית, רקמה סינוביאלית רצועות ושרירים

מפרקי הירך ומפרק עצה וכסל מונעים על ידי שרירים ונתמכים באמצעות רקמות פסיביות כולל קופסית המפרק (Capsule), רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) ומגוון רחב של רצועות. כך למשל סביב שקע המרחשת במפרק הירך ממוקמת רצועה היקפית – לברום (Labrum) שתפקידה להעמיק את האחיזה בעצם ראש הירך ולהפחית את הסיכוי לפריקתו. כול הרקמות הללו חשופים לפגיעה שעלולה להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים במתחם האנטומי שבין הבטן לירכיים.

בורסות

מקור נוסף למיחושים באזור הזה הוא רקמת שק או אמתחת הקרויה בורסה (Bursa). שקי נוזלים אלו שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן מכוחות חיצוניים עלולים להיפגע מעומס יתר ופגיעה טראומטית ולגרום לכאב מקומי. ישנם כ 18 בורסות סביב המפשעה וכולן מהוות גורם שכיח לכאב. בעיקר נכון הדבר לגבי דלקת בבורסת בירך (Trochanteric Bursitis) או טרוכנטריק בורסיטיס. מדובר בדלקת של שק הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמין העיקרי הוא כאבים בירך שעלולים להיות חריפים ונפיחות מקומית. כך גם לגבי הבורסה של של שריר הכסל והמותניים.

אספקת דם וסחוסים

עיקר אספקת הדם לראש הירך מגיע מענף של העורק הפמורלי. פגיעה בכלי דם זה עלולה להוביל למוות של הסחוס ותאי עצם בראש הירך. התסמינים יכללו כאבים באזור המפגש בין הבטן לירכיים וקשיים הולכים וגדלים לנוע. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. הסחוס במפרק הירך עבה במיוחד ומגיע ל- 10-15 מ"מ. שחיקה של הסחוס במפרק הירך או במפרק העצה והכסל בגין דלקות פרקים או בלאי עלולים לגרום לכאב באזור הזה.

עיצבוב

מקור העצבים המעצבבים את הירך ואת מפרק העצה והכסל הוא בעמוד השדרה המותני. הצמה העצבית המותנית והסקרלית (Lumbosacarl plexus) עושה דרכה במורד הרגל, מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. בין העצבים ניתן למצוא ענף של עצב הסותם (Obturator) עצב הירך (Femoral) ועצב הסיאטי (Sciatic). פגיעה בעצבי חוט השדרה יכולים להקרין כאב למפשעה.

כאבים במפשעה מה גורם להם – פירוט גורמים

פגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את אזור המפשעה עלולה להוביל להתפתחות כאב באזור הזה. מנגנון שכיח לפגיעה באזור זה כולל נזקי חבלה על רקע פציעות ספורט, נפילה, תאונות דרכים וכיוצא באלו. מנגנון שכיח אף יותר הוא בלאי של אחת מהרקמות המוזכרות מעלה על רקע שימוש חוזרני ועומסי יתר. ספורטאים ובעיקר אלו מקרבם שיוצרים עומס חוזרני עם משקל גוף על המפרקים ועל הרקמות השונות באגן חשופים לסוג זה של פגיעה.

מיחושים במתחם אנטומי בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח גם בגלל מחלות ופתולוגיות שונות כולל כמובן מחלות פריקים ניווניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פגיעה באספקת הדם ונמק העצם (AVN) ועוד. על הקלינאי לייצר אבחנה מבדלת ולהגיע לאבחון המדויק ביותר האפשרי במהירות האפשרית. אבחון נכון ומהיר משמעותו ברוב המקרים טיפול נכון.

הפרעות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים במפשעה

נזק לגב תחתון

נזק בגב התחתון וכאבי גב תחתון עלולים לגרום להשלכות כאב אל אזור המפשעה. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, דלקת בפרקים של האגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים להוות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבים מסוג זה. כאשר הדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק?) או גורם אחר מייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב סכיאטיקה. הלחץ על העצב גורם לדלקת ולכאב שיכול להופיע גם באזור הזה. במקרה של לחץ עצבי, מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגים לאורך הרגל ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – לאחר שעזב את חוט השדרה- יכול לגרום לכאבים גם במפשעה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה לכך היא שורש עצב פמורלי שנלכד באגן ומוביל לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה". הסימפטומים והסימנים מפגיעה עלולים לכלול כאבים בקדמת האגן ובמורד הירך וחסרים תחושתיים ברגל.

מתיחה וקרע של רקמות רכות

מיחושים באזור המפגש בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח בגלל מתיחה או קרע באחת הרקמות הרכות באזור. בין הרקמות שעלולות להינזק נציין: רצועות, גידים ושרירים. נזקים אלו עלולים להתרחש בין היתר בגלל חבלה, נקיעה או פריקה של מפרק הירך או מפרק האגן. כל נזק מהסוג הזה עלול לחולל דלקת, שתכלול מיחושים מקומיים בעוצמה כזו או אחרת ומגבלות ביכולת התנועה. טראומה כזאת יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים פריפריים ובכך לגרום מלבד כאבים במפשעה גם לחסרים נוירולוגיים. פגיעה בכלי דם עלולה ליצור מלבד מיחושים באזור שבין הבטן לירכיים גם דימום, נפיחות ואפילו נמק.

פתולוגיה של המערכת הלימפה

נפיחות או מחלה של מערכת הלימפה – בלוטות הלימפה הממוקמות באגן עלולות גם הן להוות מקור לכאבים במפשעה. דלקות או תהליכים ממאירים עלולים לגרום להתנפחותן, לכאב מקומי וקושי בתנועה.

הקרנות כאב מאזור אנטומי אחר

המקור לכאבי מפשעה אינו חייב להיות נזק לרקמה מקומית. לעתים נזק ברקמה מרוחקת עלול להשליך כאב לאזור הזה כמו במצבים הבאים: הרניה (שבר), אבנים בכליות או בדרכי השתן, דלקת בדרכי השתן, דלקת במעי, נזק או כאבים שמקורם באשכים או בשחלות ועוד.

כאבי פרקים

כאבי פרקים יכולים להיגרם מטראומה, מבלאי מצטבר בגין שימוש לא תקין או ממחלות כגון דלקות פרקים. הנזק הנגרם למפרק מוביל להתפתחות דלקת ולכאב. להלן מגוון פגיעות אופייניות לפרקים ברגליים:

שברים

שבר של מפרק הירך או האגו יכולים לגרום להתפתחות כאבי ירך וגם כאבים במפשעה. שברים אלו שכיחים בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. גורמים כאבים קשים באזור ומגבלת תנועה. מחייבים גיבוס ומנוחה. לפעמים יהיה צורך לנתח ואף להחליף את ראש הירך. יש לזכור שנזקים בתוך המפרק עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

שברי מאמץ

שברי מאמץ באגן ובמפרקי הירך הם תופעה שכיחה יחסית בקרב אתלטים וטירונים ביחידות חיל רגלים. חשיפה לפעילות כגון ריצות ארוכות ומסעות למרחקים ארוכים תוך נשיאת משאות כבדים יוצרים עומס גדול על מפרק הירך והאגן. הטיפול חייב לכלול מנוחה וחזרה הדרגתית לפעילות.

פריקות

פריקות אפשריות כוללות פריקה של מפרק הירך, פריקה של מפרק העצה והכסל ופריקה של המפרק בין שתי עצמות החיק (Pubic symphysis). פריקת מפרקים נגרמת לרוב בגלל תאונת דרכים או תאונות עבודה. בחלק גדול מהמקרים הפריקה של הירך היא קדמית וגורמת כמובן כאבים במפשעה שעלולים להיות קשים ומגבלות תנועה. הטיפול יכלול החזרת המפרק למיקומו, גיבוס ומנוחה ולאחריו שיקום למניעת פריקה חוזרת. נזק תוך מפרקי עלול לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

נמק העצם

כאבים במפשעה יכולים להופיע בגלל נמק אוסקולרי של ראש הירך (AVN). נמק בראש עצם הירך (ONFH – Osteonecrosis of the femoral head) פוגע בעיקר בצעירים פעילים. הנמק מתפתח בגלל פגיעה בכלי דם שמזינים את ראש הירך. חוסר באספקת הדם גורמת נזק לעצם התת סחוסית ועלולה לגרום לנזקים לסחוס עצמו ולשבר פתולוגי. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. הסימנים והתסמינים כוללים כאבים קשים בקדמת האגן מעל מפרק הירך ומגבלת תנועה.

דלקות פרקים

כאבים במפשעה יכולים להיגרם בגלל מחלות פרקים. בין מחלות הפרקים שעלולות להוביל בין היתר לכאב במפשעה נמנה:

  • דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). דלקת פרקים זאת היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר במפרק הירך, חוליות עמוד השדרה המותני ופרקי האגן. גורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרק. גורמת להגבלה משמעותית בתנועה ולצליעה.
  • דלקת פרקים שגרונית
  • מחלת פרקים פסוריאטית
  • דלקת פרקים זיהומית
  • שיגדון (גאוט)
  • זאבת ועוד

שחיקת הסחוס במפרק הירך

שחיקת הסחוס במפרק הירך היא למעשה תוצאה של דלקת פרקים ניוונית. נגרם בין היתר בגלל מבנה לקוי, ניוון ושימוש לא הדרגתי במפרק. הסימפטומים יכללו בין היתר כאבים באזור שבין הבטן לירך.

דלקות גידים

דלקת בגיד יכולה להתפתח בכול אחד מהגידים שממוקמים בצומת הזאת של האגן מניעים אותו. מתיחה, קרע או חבלה באחד הגידים הללו יוביל לדלקת וכאבים במפשעה.

קרע ברצועות הירך

הרצועות התומכות את מפרק הירך נפגעות באופן שכיח בטראומות ספורט ועלולות להוביל למצב של חוסר יציבות של המפרק. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים בתוך המפרק עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נקע של מפרק הירך

מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הירך. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

דלקת במפרק סימפיזיס פוביס (Symphysis pubis)

דלקת ב "מאחה עצמות החיק" הוא גורם אפשרי לכאבים במפשעה ולמגבלת תנועה. כאבים במפרק הזה עלולים להיוותר בלתי מאובחנים או מאובחנים באופן שגוי זמן רב.

דלקת באמתחת סביב הירך

טרוכנטריק בורסיטיס או דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) המצויה בחלק החיצוני של מפרק הירך. הבורסה היא רקמה דמוית שק המצויה סביב הברך וקרויה כך. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה.  דלקת באמתחת של שריר הכסל והמותניים.

כאבי שרירים

נזק לשריר באזור בגלל שימוש יתר או חבלה היא תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לשרירים האנטגוניסטים? שרירים באזור המפשעה וברגל האחורית (Hamstrings) נפצעים באופן גדול יותר משרירים אחרים.

כאב במפשעה – גם ילדים סובלים…

בעיות מבניות מולדות או התפתחותיות

כאשר הפרק של הירך אינו ממוקם באופן אופטימלי בגלל פגם מולד או בגלל גלישה של ראש הירך ההתפתחות של המפרק נפגמת. בעוד שאין הבעיה תגרום בהכרח לכאבים ומגבלות בתקופת הילדות הרי שבהמשך חיי הילד יחלו שינויים ניווניים במפרק אשר יובילו לנזקים, כאבים ולדלקת פרקים.

תסמונת לג-קלבה-פרטס

תסמונת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve'-Perthes Disease) נגרמת במפרק הירך של ילדים ובני נוער בגלל היווצרות נמק בעצם הירך. הפרעה זו בזרימת הדם משבשת את ההתפתחות התקינה של ראש הירך וגורמת לעיוותו. עיוות זה מוביל ברבות השנים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים. זיהוי מוקדם של המחלה משפר את הסיכוי לטיפול יעיל. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

פעילות גופנית לטיפול בכאבים כרוניים

ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

תרגילי מתיחות האם זה בריא

תרגילי מתיחות האם זה בריא

מתיחות שרירים: האם זה בריא? זאת שאלה ששואלים עצמם רבים. תרגילי המתיחות פשוטים לביצוע, מרגישיםת נכון ויותר מכך, לדעת רבים, הן משפיעים לטובה על הביצועים, מגנות עלינו מפני פגיעות ספורט ומונעות את התסמינים האופייניים שלאחר האימון. האמנם?

צרו קשר עם המרפאה

צרו קשר עם המרפאה

ד"ר יצחק בכרהמרפאה לכירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום כתובתנו:קאנטרי ג' רחוב

מחשבים מהווים מכשול לבריאות

מחשבים הם גם מפגע בטיחותי

מחשבים מהווים מכשול לבריאות! העובדה שמחשבים גורמים לפציעות בבית או במשרד אינה חדשה, אך מחשבים עלולים לגרום לפציעות, בחלקן חמורות לא רק בגלל השימוש בהם. מסכים או מחשבים שנופלים עלולים לגרום לפציעות, כך גם חיווט מתוח במעברים שעלול לגרום לנפילות.