כאבים במפשעה מה גורם להם

כאבים במפשעה מה גורם להם

כאבים במפשעה מה גורם להם? כאבי מפשעה נגרמים לרוב בגלל נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ו/או מניעות את המפשעה. או נזק ברקמה או איבר שיכולים להשליך כאב אל המפשעה. הגורם העיקרי להתפתחות נזקים ברקמות המפשעה הם עומסי יתר חוזרניים בגין פעילות כמו ריצה, רכיבת אופניים, משחקי כדור, הליכה ממושכת ועוד. גורמים נוספים לנזקים ברקמות המפשעה כוללים נזקי חבלה הנגרמים בגלל תאונות, פציעות ספורט ונפילות ונזק הנגרם בגלל מחלות שונות כגון דלקות פרקים ועוד. כאבים במפשעה עלולים להיגרם בגלל בעיות בגב התחתון או בגלל בעיות פנימיות בחלל הבטן.

מורכבותו האנטומית של האזור וריבוי הרקמות שבה הופכים כל כאב בין הבטן לקו מפרקי הירך לאתגר אבחוני. מורכבות אנטומית זאת לא פוטרת אותנו – הקלינאים – מהצורך לאבחן במדויק את מקור הבעיה, שכן, ללא אבחון איכותי אין טיפול איכותי והסיכוי לכך שהבעיה תהפוך לכרונית גדל. הכרת האנטומיה של האגן היא המפתח לאבחון מוצלח. בין יתר הרקמות שנבדוק כדי לקבוע מה גורם כאבים במפשעה נמנה את הגב התחתון, מפרק הירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד.

כאבים במפשעה מה גורם להם – רקע

כאבים במפשעה מה גורם להם
כאבים במפשעה מה גורם להם

אין כמעט ענפי ספורט מלבד שחמט שאזור המפשעה בין הבטן לירכיים לא חשוף בהם לעומסים ולסכנת פציעה. ואכן רופאים רבים ובעיקר אלו המטפלים בספורטאים נתקלים מידי יום בספורטאים המתלוננים על בעיות באזור זה. אזור זה נוטה להיפצע מפעילויות שונות ובמיוחד מפעילויות ספורט הדורשות קירוב והרחקה של פרקי הירך.

בין ענפי הספורט אשר יוצרים עומסים גבוהים על אזור זה ניתן למנות: סקי, גלגליות, שחייה, משחקי כדור (כדורגל), טניס, מחול ועוד. כאב במפשעה הוא תלונה נפוצה בקרב ספורטאים ומבוגרים פעילים, במיוחד אלה שמשתתפים בספורט שכולל בעיטות, ספרינטים או שינוי כיוון. השכיחות של כאבי מפשעה באוכלוסייה הכללית מוערכת:

 • בסביבות 10%

בקרב ספורטאים השכיחות משתנה בהתאם לענף הספורט שלהם:

 • שחקני כדורגל עם השכיחות הגבוהה ביותר (32.5%)
 • אחריהם קטרגל (25.5%)
 • כדורסל (25.2%)
 • כדורמים (17.6%)
 • ושחקני כדורעף (13.6%)

לכאב במפשעה יכולות להיות סיבות שונות ובכלל זה:

 • מתיחות שרירים, פציעות גידים, בקע ספורטיבי, פתולוגיה של מפרק הירך, לכידה עצבית ועוד

האבחנה של כאב במפשעה יכולה להיות מאתגרת בגלל האנטומיה והביומכניקה המורכבות של אזור הירך והמפשעה. היסטוריה יסודית, בדיקה גופנית, והדמיה מתאימה, יכולות לעזור לאבחן את הכאב ולבחור תוכנית הטיפול.

אנטומיה של המפשעה

המפשעה היא למעשה נקודת החיבור בין הבטן התחתונה לפלג גוף התחתון. מדובר באזור מפתח ליציבות של הגוף.

מבנים גרמיים

בנקודה זו נוצר מפרק הירך בין ראש עצם הירך (Femur) עם המרחשת (Acetabulum) באגן. מבחינה ביו מכנית מפרק הירך נדרש לשילוב של נשיאת משקל הגוף וטווח תנועה נרחב, שילוב שחושף אותו למגוון פגיעות שתוצאתן מיחושים בנקודת המפגש בין הבטן לירכיים.

באזור הזה ממוקמים שני מפרקים נושאי משקל נוספים – מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). מפרקי העצה והכסל הם תוצאת המפגש בין עצם העצה (Sacrum) לבין עצמות הכסל (Ilium). תפקיד המפרקים הללו הוא העברת העומס של פלג הגוף העליון לגפיים התחתונות. מלפנים מתעגלים עצמות האגן ויוצרים את המפגש בין שתי עצמות החיק (Pubic symphysis).

קופסית, רקמה סינוביאלית רצועות ושרירים

מפרקי הירך ומפרק עצה וכסל מונעים על ידי שרירים ונתמכים באמצעות רקמות פסיביות כולל קופסית המפרק (Capsule), רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) ומגוון רחב של רצועות. כך למשל סביב שקע המרחשת במפרק הירך ממוקמת רצועה היקפית – לברום (Labrum) שתפקידה להעמיק את האחיזה בעצם ראש הירך ולהפחית את הסיכוי לפריקתו. כול הרקמות הללו חשופים לפגיעה שעלולה להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים במתחם האנטומי שבין הבטן לירכיים.

בורסות

מקור נוסף למיחושים באזור הזה הוא רקמת שק או אמתחת הקרויה בורסה (Bursa). שקי נוזלים אלו שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן מכוחות חיצוניים עלולים להיפגע מעומס יתר ופגיעה טראומטית ולגרום לכאב מקומי. ישנם כ 18 בורסות סביב המפשעה וכולן מהוות גורם שכיח לכאב. בעיקר נכון הדבר לגבי דלקת בבורסת בירך (Trochanteric Bursitis) או טרוכנטריק בורסיטיס. מדובר בדלקת של שק הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמין העיקרי הוא כאבים בירך שעלולים להיות חריפים ונפיחות מקומית. כך גם לגבי הבורסה של של שריר הכסל והמותניים.

אספקת דם וסחוסים

עיקר אספקת הדם לראש הירך מגיע מענף של העורק הפמורלי. פגיעה בכלי דם זה עלולה להוביל למוות של הסחוס ותאי עצם בראש הירך. התסמינים יכללו כאבים באזור המפגש בין הבטן לירכיים וקשיים הולכים וגדלים לנוע. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. הסחוס במפרק הירך עבה במיוחד ומגיע ל- 10-15 מ"מ. שחיקה של הסחוס במפרק הירך או במפרק העצה והכסל בגין דלקות פרקים או בלאי עלולים לגרום לכאב באזור הזה.

עיצבוב

מקור העצבים המעצבבים את הירך ואת מפרק העצה והכסל הוא בעמוד השדרה המותני. הצמה העצבית המותנית והסקרלית (Lumbosacarl plexus) עושה דרכה במורד הרגל, מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. בין העצבים ניתן למצוא ענף של עצב הסותם (Obturator) עצב הירך (Femoral) ועצב הסיאטי (Sciatic). פגיעה בעצבי חוט השדרה יכולים להקרין כאב למפשעה.

כאבים במפשעה מה גורם להם – פירוט גורמים

פגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את אזור המפשעה עלולה להוביל להתפתחות כאב באזור הזה. מנגנון שכיח לפגיעה באזור זה כולל:

 • נזקי חבלה על רקע פציעות ספורט, נפילה, תאונות דרכים וכיוצא באלו
 • בלאי של רקמות על רקע שימוש חוזרני ועומסי יתר. ספורטאים ובעיקר אלו מקרבם שיוצרים עומס חוזרני עם משקל גוף על המפרקים ועל הרקמות השונות באגן חשופים לסוג זה של פגיעה.
 • מחלות ופתולוגיות שונות כולל מחלות פרקים ניווניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פגיעה באספקת הדם ונמק העצם (AVN) ועוד

על הקלינאי לייצר אבחנה מבדלת ולהגיע לאבחון המדויק ביותר האפשרי במהירות האפשרית. אבחון נכון ומהיר משמעותו ברוב המקרים טיפול נכון.

הפרעות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים במפשעה

נזק לגב תחתון

נזק בגב התחתון וכאבי גב תחתון עלולים לגרום להשלכות כאב אל אזור המפשעה. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, דלקת בפרקים של האגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים להוות גורם שיש לשלול אותו בכל הנוגע לכאבים מסוג זה. כאשר הדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק?) או גורם אחר מייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב סכיאטיקה. הלחץ על העצב גורם לדלקת ולכאב שיכול להופיע גם באזור הזה. במקרה של לחץ עצבי, מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגים לאורך הרגל ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – לאחר שעזב את חוט השדרה- יכול לגרום לכאבים גם במפשעה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה לכך היא שורש עצב פמורלי שנלכד באגן ומוביל לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה". הסימפטומים והסימנים מפגיעה עלולים לכלול כאבים בקדמת האגן ובמורד הירך, חסרים תחושתיים ברגל, תחושת צריבה בירך.

מתיחה וקרע של רקמות רכות

מיחושים באזור המפגש בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח בגלל מתיחה או קרע באחת הרקמות הרכות באזור. בין הרקמות שעלולות להינזק נציין: רצועות, גידים ושרירים. נזקים אלו עלולים להתרחש בין היתר בגלל חבלה, נקיעה או פריקה של מפרק הירך או מפרק האגן. כל נזק מהסוג הזה עלול לחולל דלקת, שתכלול מיחושים מקומיים בעוצמה כזו או אחרת ומגבלות ביכולת התנועה. טראומה כזאת יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים פריפריים ובכך לגרום מלבד כאבים במפשעה גם לחסרים נוירולוגיים. פגיעה בכלי דם עלולה ליצור מלבד מיחושים באזור שבין הבטן לירכיים גם דימום, נפיחות ואפילו נמק.

פתולוגיה של המערכת הלימפה

נפיחות או מחלה של מערכת הלימפה – בלוטות הלימפה הממוקמות באגן עלולות גם הן להוות מקור לכאבים במפשעה. דלקות או תהליכים ממאירים עלולים לגרום להתנפחותן, לכאב מקומי וקושי בתנועה.

הקרנות כאב מאזור אנטומי אחר

המקור לכאבי מפשעה אינו חייב להיות נזק לרקמה מקומית. לעתים נזק ברקמה מרוחקת עלול להשליך כאב לאזור הזה כמו במצבים הבאים: הרניה (שבר), אבנים בכליות או בדרכי השתן, דלקת בדרכי השתן, דלקת במעי, נזק או כאבים שמקורם באשכים או בשחלות ועוד.

כאבי פרקים

כאבי פרקים יכולים להיגרם מטראומה, מבלאי מצטבר בגין שימוש לא תקין או ממחלות כגון דלקות פרקים. הנזק הנגרם למפרק מוביל להתפתחות דלקת ולכאב. להלן מגוון פגיעות אופייניות לפרקים ברגליים:

שברים

שבר של מפרק הירך או האגן יכולים לגרום להתפתחות כאבי ירך ומפשעה וגם תחושה של מפשעה תפוסה. שברים אלו שכיחים בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. גורמים כאבים קשים באזור ומגבלת תנועה. מחייבים גיבוס ומנוחה. לפעמים יהיה צורך לנתח ואף להחליף את ראש הירך. יש לזכור שנזקים בתוך המפרק עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

שברי מאמץ

שברי מאמץ באגן ובמפרקי הירך הם תופעה שכיחה יחסית בקרב אתלטים וטירונים ביחידות חיל רגלים. חשיפה לפעילות כגון ריצות ארוכות ומסעות למרחקים ארוכים תוך נשיאת משאות כבדים יוצרים עומס גדול על מפרק הירך והאגן. הטיפול חייב לכלול מנוחה וחזרה הדרגתית לפעילות.

פריקות

פריקות אפשריות כוללות פריקה של מפרק הירך, פריקה של מפרק העצה והכסל ופריקה של המפרק בין שתי עצמות החיק (Pubic symphysis). פריקת מפרקים נגרמת לרוב בגלל תאונת דרכים או תאונות עבודה. בחלק גדול מהמקרים הפריקה של הירך היא קדמית וגורמת כמובן כאבים במפשעה שעלולים להיות קשים ומגבלות תנועה. הטיפול יכלול החזרת המפרק למיקומו, גיבוס ומנוחה ולאחריו שיקום למניעת פריקה חוזרת. נזק תוך מפרקי עלול לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

נמק העצם

כאבים במפשעה יכולים להופיע בגלל נמק אוסקולרי של ראש הירך (AVN). נמק בראש עצם הירך (ONFH – Osteonecrosis of the femoral head) פוגע בעיקר בצעירים פעילים. הנמק מתפתח בגלל פגיעה בכלי דם שמזינים את ראש הירך. חוסר באספקת הדם גורמת נזק לעצם התת סחוסית ועלולה לגרום לנזקים לסחוס עצמו ולשבר פתולוגי. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. הסימנים והתסמינים כוללים כאבים קשים בקדמת האגן מעל מפרק הירך ומגבלת תנועה.

דלקות פרקים

כאבים במפשעה יכולים להיגרם בגלל מחלות פרקים. בין מחלות הפרקים שעלולות להוביל בין היתר לכאב במפשעה נמנה:

 • דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). דלקת פרקים זאת היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר במפרק הירך, חוליות עמוד השדרה המותני ופרקי האגן. גורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרק. גורמת להגבלה משמעותית בתנועה ולצליעה.
 • דלקת פרקים שגרונית
 • מחלת פרקים פסוריאטית
 • דלקת פרקים זיהומית
 • שיגדון (גאוט)
 • זאבת ועוד

שחיקת הסחוס במפרק הירך

שחיקת הסחוס במפרק הירך היא למעשה תוצאה של דלקת פרקים ניוונית. נגרם בין היתר בגלל מבנה לקוי, ניוון ושימוש לא הדרגתי במפרק. הסימפטומים יכללו בין היתר כאבים באזור שבין הבטן לירך.

דלקות גידים

דלקת בגיד יכולה להתפתח בכול אחד מהגידים שממוקמים בצומת הזאת של האגן מניעים אותו. מתיחה, קרע או חבלה באחד הגידים הללו יוביל לדלקת וכאבים במפשעה.

קרע ברצועות הירך

הרצועות התומכות את מפרק הירך נפגעות באופן שכיח בטראומות ספורט ועלולות להוביל למצב של חוסר יציבות של המפרק. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים בתוך המפרק עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נקע של מפרק הירך

מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הירך. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

דלקת במפרק סימפיזיס פוביס (Symphysis pubis)

דלקת בפוביס סימפיזיס היא גורם אפשרי לכאבים במפשעה ולמגבלת תנועה. כאבים במפרק הזה עלולים להיוותר בלתי מאובחנים או מאובחנים באופן שגוי זמן רב.

דלקת באמתחת סביב הירך

טרוכנטריק בורסיטיס או דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) המצויה בחלק החיצוני של מפרק הירך. הבורסה היא רקמה דמוית שק המצויה סביב הברך וקרויה כך. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה.  דלקת באמתחת של שריר הכסל והמותניים.

כאבי שרירים

נזק לשריר באזור בגלל שימוש יתר או חבלה היא תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לשרירים האנטגוניסטים? שרירים באזור המפשעה וברגל האחורית (Hamstrings) נפצעים באופן גדול יותר משרירים אחרים.

כאב במפשעה – גם ילדים סובלים…

בעיות מבניות מולדות או התפתחותיות

כאשר הפרק של הירך אינו ממוקם באופן אופטימלי בגלל פגם מולד או בגלל גלישה של ראש הירך ההתפתחות של המפרק נפגמת. בעוד שאין הבעיה תגרום בהכרח לכאבים ומגבלות בתקופת הילדות הרי שבהמשך חיי הילד יחלו שינויים ניווניים במפרק אשר יובילו לנזקים, כאבים ולדלקת פרקים.

תסמונת לג-קלבה-פרטס

תסמונת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve'-Perthes Disease) נגרמת במפרק הירך של ילדים ובני נוער בגלל היווצרות נמק בעצם הירך. הפרעה זו בזרימת הדם משבשת את ההתפתחות התקינה של ראש הירך וגורמת לעיוותו. עיוות זה מוביל ברבות השנים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים. זיהוי מוקדם של המחלה משפר את הסיכוי לטיפול יעיל. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

references:

Johnson R. Approach to hip and groin pain in the athlete and active adult. UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/approach-to-hip-and-groin-pain-in-the-athlete-and-active-adult. Accessed 17 Jul 2023.

Sapp G, Jow S, Murtaugh B. Groin Pain in Athletes. Curr Phys Med Rehabil Rep. 2022;10:257-264. https://link.springer.com/article/10.1007/s40141-022-00364-5

Lopes AD, Hespanhol Junior LC, Yeung SS, Costa LO. Soccer players show the highest seasonal groin pain prevalence and the highest impact on performance: a cross-sectional study among 506 elite athletes from five different sports. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2022; https://link.springer.com/article/10.1007/s00167-022-06924-5

Weir A, Brukner P, Delahunt E, et al. Doha agreement meeting on terminology and definitions in groin pain in athletes. Br J Sports Med. 2015;49:768-774. https://bjsm.bmj.com/content/49/12/768

Serner A, Weir A, Tol JL, et al. Characteristics of acute groin injuries in the adductor muscles: A detailed MRI study in athletes. Scand J Med Sci Sports. 2018;28:677-685. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/sms.12965

[6] Mosler AB, Weir A, Serner A, et al. Musculoskeletal screening tests and bony hip morphology cannot identify male professional soccer players at risk of groin injuries: a 2-year prospective cohort study. Am J Sports Med. 2018;46:1294-1305. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0363546518756027

Prevalence of hip or groin pain in adolescents: a systematic review and meta-analysis https://repository.rcsi.com/articles/preprint/Prevalence_of_hip_or_groin_pain_in_adolescents_a_systematic_review_and_meta-analysis_/13690420/1

Doha agreement meeting on terminology and definitions in groin pain in athletes https://bjsm.bmj.com/content/49/12/768

Tyler TF, Nicholas SJ, Campbell RJ, McHugh MP: The association of hip strength and flexibility with the incidence of adductor muscle strains in professional ice hockey players. Am J Sports Med 2001, 29:124–128.

Groin pain – Symptoms, diagnosis, and treatment | BMJ Best Practice https://bestpractice.bmj.com/topics/en-gb/580

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הטלפון החכם גורם לנו להשמין

הטלפון החכם גורם להשמנה

הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת למרות שלא צריך לשבת כדי להשתמש בו.

כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה

איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.