כאבים במפשעה מה גורם להם
כאבים במפשעה מה גורם להם

כאבים במפשעה מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במפשעה מה גורם להם? כאבי מפשעה נגרמים בגלל נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את המפשעה או נזק ברקמה או איבר שיכולים להשליך כאב אל המפשעה. הגורם העיקרי להתפחות נזקים ברקמות המפשעה הם עומסי יתר חוזרניים בגין פעילות כמו ריצה, רכיבת אופניים, משחקי כדור, הליכה ממושכת ועוד. גורמים נוספים לנזקים ברקמות המפשעה כוללים נזקי חבלה הנגרמים בגלל תאונות, פציעות ספורט ונפילות ונזק הנגרם בגלל מחלות שונות כגון דלקות פרקים ועוד. כאבים במפשעה עלולים להיגרם בגלל בעיות גב או בגלל בעיות פנימיות בחלל הבטן.

מורכבותו האנטומית של האזור וריבוי הרקמות שבה הופכים כול כאב בין הבטן לקו מפרקי הירך לאתגר אבחוני. מורכבות אנטומית זאת לא פוטרת אותנו – הקלינאים – מהצורך לאבחן במדויק את מקור הבעיה, שכן, ללא אבחון איכותי אין טיפול איכותי והסיכוי לכך שהבעיה תהפוך לכרונית גדל. הכרת האנטומיה של האגן היא המפתח לאבחון מוצלח. בין יתר הרקמות שנבדוק כדי לקבוע מה גורם כאבים במפשעה נמנה את הגב התחתון, מפרק הירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים במפשעה מה גורם להם – רקע

כאבים במפשעה מה גורם להם
כאבים במפשעה מה גורם להם

אין כמעט ענפי ספורט מלבד שחמט שאזור המפגש בין הבטן לירכיים לא חשוף בהם לעומסים ולסכנת פציעה. ואכן רופאים רבים ובעיקר אלו המטפלים בספורטאים נתקלים מידי יום בספורטאים המתלוננים על בעיות באזור זה. אזור זה נוטה להיפצע מפעילויות שונות ובמיוחד מפעילויות ספורט הדורשות קירוב והרחקה של פרקי הירך.

בין ענפי הספורט אשר יוצרים עומסים גבוהים על אזור זה ניתן למנות: סקי, גלגליות, שחייה, משחקי כדור (כדורגל), טניס, מחול ועוד. למעשה כ27% משחקני הכדורגל ו 12% משחקני הכדורגל האמריקאי מתלוננים על כאבי מפשעה ולמרות זאת המקור לתלונות הללו  נותר עלום ב30% מהמקרים.

כאבים במפשעה אינם נחלתם של ספורטאים בלבד. אזור אנטומי זה יכול גם להיפגע בגין פעילות המתבצעת בעבודה או בבית, על רקע טראומטי ובכלל זה תאונות דרכים, חבלות, נפילות ופגיעות מקומיות כגון פצע חדירה (סכין).

אנטומיה של המפשעה

המפשעה היא למעשה נקודת החיבור בין הבטן התחתונה לפלג גוף התחתון. מדובר באזור מפתח ליציבות של הגוף.

מבנים גרמיים

בנקודה זו נוצר מפרק הירך בין ראש עצם הירך (Femur) עם המרחשת (Acetabulum) באגן. מבחינה ביו מכנית מפרק הירך נדרש לשילוב של נשיאת משקל הגוף וטווח תנועה נרחב, שילוב שחושף אותו למגוון פגיעות שתוצאתן מיחושים בנקודת המפגש בין הבטן לירכיים.

באזור הזה ממוקמים שני מפרקים נושאי משקל נוספים – מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). מפרקי העצה והכסל הם תוצאת המפגש בין עצם העצה (Sacrum) לבין עצמות הכסל (Ilium). תפקיד המפרקים הללו הוא העברת העומס של פלג הגוף העליון לגפיים התחתונות. מלפנים מתעגלים עצמות האגן ויוצרים את המפגש בין שתי עצמות החיק (Pubic symphysis).

קופסית, רקמה סינוביאלית רצועות ושרירים

מפרקי הירך ומפרק עצה וכסל מונעים על ידי שרירים ונתמכים באמצעות רקמות פסיביות כולל קופסית המפרק (Capsule), רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) ומגוון רחב של רצועות. כך למשל סביב שקע המרחשת במפרק הירך ממוקמת רצועה היקפית – לברום (Labrum) שתפקידה להעמיק את האחיזה בעצם ראש הירך ולהפחית את הסיכוי לפריקתו. כול הרקמות הללו חשופים לפגיעה שעלולה להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים במתחם האנטומי שבין הבטן לירכיים.

בורסות

מקור נוסף למיחושים באזור הזה הוא רקמת שק או אמתחת הקרויה בורסה (Bursa). שקי נוזלים אלו שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן מכוחות חיצוניים עלולים להיפגע מעומס יתר ופגיעה טראומטית ולגרום לכאב מקומי. ישנם כ 18 בורסות סביב המפשעה וכולן מהוות גורם שכיח לכאב. בעיקר נכון הדבר לגבי דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) או טרוכנטריק בורסיטיס. מדובר בדלקת של שק הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמין העיקרי הוא כאבים בירך שעלולים להיות חריפים ונפיחות מקומית. כך גם לגבי הבורסה של של שריר הכסל והמותניים.

אספקת דם וסחוסים

עיקר אספקת הדם לראש הירך מגיע מענף של העורק הפמורלי. פגיעה בכלי דם זה עלולה להוביל למוות של הסחוס ותאי עצם בראש הירך. התסמינים יכללו כאבים באזור המפגש בין הבטן לירכיים וקשיים הולכים וגדלים לנוע. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. הסחוס במפרק הירך עבה במיוחד ומגיע ל10-15 מ”מ. שחיקה של הסחוס במפרק הירך או במפרק העצה והכסל בגין דלקות פרקים או בלאי עלולים לגרום לכאב באזור הזה.

עצבוב

מקור העצבים המעצבבים את הירך ואת מפרק העצה והכסל הוא בעמוד השדרה המותני. הצמה העצבית המותנית והסקרלית (Lumbosacarl plexus) עושה דרכה במורד הרגל, מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. בין העצבים ניתן למצוא ענף של עצב הסותם (Obturator) עצב הירך (Femoral) ועצב הסיאטי (Sciatic). פגיעה בעצבי חוט השדרה יכולים להקרין כאב למפשעה.

כאבים במפשעה מה גורם להם – פירוט גורמים

כאבים במפשעה מה גורם להם
כאבים במפשעה מה גורם להם

פגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את אזור המפשעה עלולה להוביל להתפתחות כאב באזור הזה. מנגנון שכיח לפגיעה באזור זה כולל נזקי חבלה על רקע פציעות ספורט, נפילה, תאונות דרכים וכיוצא באלו. מנגנון שכיח אף יותר הוא בלאי של אחת מהרקמות המוזכרות מעלה על רקע שימוש חוזרני ועומסי יתר. ספורטאים ובעיקר אלו מקרבם שיוצרים עומס חוזרני עם משקל גוף על המפרקים ועל הרקמות השונות באגן חשופים לסוג זה של פגיעה.

מיחושים במתחם אנטומי בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח גם בגלל מחלות ופתולוגיות שונות כולל כמובן מחלות פריקים ניווניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פגיעה באספקת הדם ונמק העצם (AVN) ועוד. על הקלינאי לייצר אבחנה מבדלת ולהגיע לאבחון המדויק ביותר האפשרי במהירות האפשרית. אבחון נכון ומהיר משמעותו ברוב המקרים טיפול נכון.

הפרעות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים במפשעה

נזק לגב תחתון

נזק בגב התחתון וכאבי גב תחתון עלולים לגרום להשלכות כאב אל אזור המפשעה. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, דלקת בפרקים של האגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים להוות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבים מסוג זה. כאשר הדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק?) או גורם אחר מייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב סכיאטיקה. הלחץ על העצב גורם לדלקת ולכאב שיכול להופיע גם באזור הזה. במקרה של לחץ עצבי, מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגים לאורך הרגל ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – לאחר שעזב את חוט השדרה- יכול לגרום לכאבים גם במפשעה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה לכך היא שורש עצב פמורלי שנלכד באגן ומוביל לתופעה הקרויה “מרלגיה פרסטטיקה”. הסימפטומים והסימנים מפגיעה עלולים לכלול כאבים בקדמת האגן ובמורד הירך וחסרים תחושתיים ברגל.

מתיחה וקרע של רקמות רכות

מיחושים באזור המפגש בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח בגלל מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות באזור הזה ובכללן רצועות, גידים ושרירים כתוצאה מחבלה, נקיעה או פריקה של מפרק הירך או מפרק האגן. כל נזק מהסוג הזה עלול לחולל דלקת, שתכלול מיחושים מקומיים בעוצמה כזו או אחרת ומגבלות ביכולת התנועה. טראומה כזאת יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים פריפריים ובכך לגרום מלבד כאבים במפשעה גם לחסרים נוירולוגיים. פגיעה בכלי דם עלולה ליצור מלבד מיחושים באזור שבין הבטן לירכיים גם דימום, נפיחות ואפילו נמק.

פתולוגיה של המערכת הלימפה

נפיחות או מחלה של מערכת הלימפה – בלוטות הלימפה הממוקמות באגן עלולות גם הן להוות מקור לכאבים במפשעה. דלקות או תהליכים ממאירים עלולים לגרום להתנפחותן, לכאב מקומי וקושי בתנועה.

הקרנות כאב מאזור אנטומי אחר

המקור לכאבי מפשעה אינו חייב להיות נזק לרקמה מקומית. לעתים נזק  ברקמה מרוחקת עלול להשליך כאב לאזור הזה כמו למשל במצבים הבאים: הרניה (שבר), אבנים בכליות או בדרכי השתן, דלקת בדרכי השתן, דלקת במעי, נזק או כאבים שמקורם באשכים או בשחלות ועוד.

כאבי פרקים

כאבי פרקים יכולים להיגרם מטראומה, מבלאי מצטבר בגין שימוש לא תקין או ממחלות כגון דלקות פרקים. הנזק הנגרם למפרק מוביל להתפתחות דלקת ולכאב. להלן מגוון פגיעות אופייניות לפרקים ברגליים:

שברים

שברים של מפרק הירך או האגן או שברים בתוך המפרק בירך יכולים לגרום לכאבי ירך כמו גם כאבים במפשעה. שברים אלו שכיחים בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. גורמים כאבים קשים באזור ומגבלת תנועה. מחייבים גיבוס ומנוחה. לפעמים יהיה צורך לנתח ואף להחליף את ראש הירך. יש לזכור שנזקים בתוך המפרק עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

שברי מאמץ

שברי מאמץ באגן ובמפרקי הירך הם תופעה שכיחה יחסית בקרב אתלטים וטירונים ביחידות חיל רגלים. חשיפה לפעילות כגון ריצות ארוכות ומסעות למרחקים ארוכים תוך נשיאת משאות כבדים יוצרים עומס גדול על מפרק הירך והאגן. הטיפול חייב לכלול מנוחה וחזרה הדרגתית לפעילות.

פריקות

פריקות אפשריות כוללות פריקה של מפרק הירך, פריקה של מפרק העצה והכסל ופריקה של המפרק בין שתי עצמות החיק (Pubic symphisis). פריקות אלה נגרמות לרוב בגלל תאונת דרכים או תאונות עבודה. בחלק גדול מהמקרים הפריקה של הירך היא קדמית וגורמת כמובן כאבים במפשעה שעלולים להיות קשים ומגבלות תנועה. הטיפול יכלול החזרת המפרק למיקומו, גיבוס ומנוחה ולאחריו שיקום למניעת פריקה חוזרת. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

נמק העצם

כאבים במפשעה יכולים להופיע בגלל נמק אווסקולרי של ראש הירך (AVN). נמק בראש עצם הירך (ONFH – Osteonecrosis of the femoral head) פוגע בעיקר בצעירים פעילים. הנמק מתפתח בגלל פגיעה בכלי דם שמזינים את ראש הירך. חוסר באספקת הדם גורמת נזק לעצם התת סחוסית ועלולה לגרום לנזקים לסחוס עצמו ולשבר פתולוגי. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. הסימנים והתסמינים כוללים כאבים קשים בקדמת האגן מעל מפרק הירך ומגבלת תנועה.

דלקת פרקים ניוונית
דלקת פרקים ניוונית

דלקות פרקים

דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר במפרק הירך, חוליות עמוד השדרה המותני ופרקי האגן. גורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרק. גורמת להגבלה משמעותית בתנועה ולצליעה. מלבד מחלת האוסטאוארטריטיס כאבים במפשעה יכולים להיווצר בגין מגוון גדול של מחלות פרקים אחרות ובכללן: דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט), זאבת ועוד.

שחיקת הסחוס במפרק הירך

שחיקת הסחוס במפרק הירך היא למעשה תוצאה של דלקת פרקים ניוונית. נגרם בין היתר בגלל מבנה לקוי, ניוון ושימוש לא הדרגתי במפרק. הסימפטומים יכללו בין היתר כאבים באזור שבין הבטן לירך.

דלקות גידים

דלקת בגיד יכולה להתפתח בכול אחד מהגידים שממוקמים בצומת הזאת של האגן מניעים אותו. מתיחה, קרע או חבלה באחד הגידים הללו יוביל לדלקת וכאבים במפשעה.

קרע ברצועות הירך

הרצועות התומכות את מפרק הירך נפגעות באופן שכיח בטראומות ספורט ועלולות להוביל למצב של חוסר יציבות של המפרק. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים בתוך המפרק עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נקע של מפרק הירך

מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הירך. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

דלקת במפרק סימפיזיס פוביס (Symphysis pubis)

דלקת ב “מאחה עצמות החיק” הוא גורם אפשרי לכאבים במפשעה ולמגבלת תנועה. כאבים במפרק הזה עלולים להיוותר בלתי מאובחנים או מאובחנים באופן שגוי זמן רב.

דלקת באמתחת סביב הירך

טרוכנטריק בורסיטיס או דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) המצויה בחלק החיצוני של מפרק הירך. הבורסה היא רקמה דמוית שק המצויה סביב הברך וקרויה כך. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה.  דלקת באמתחת של שריר הכסל והמותניים.

כאבי שרירים

נזק לשריר באזור בגלל שימוש יתר או חבלה היא תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לשרירים האנטגוניסטים? שרירים באזור המפשעה וברגל האחורית (Hamstrings) נפצעים באופן גדול יותר משרירים אחרים.

כאב במפשעה – גם ילדים סובלים…

בעיות מבניות מולדות או התפתחותיות

כאשר הפרק של הירך אינו ממוקם באופן אופטימלי בגלל פגם מולד או בגלל גלישה של ראש הירך ההתפתחות של המפרק נפגמת. בעוד שאין הבעיה תגרום בהכרח לכאבים ומגבלות בתקופת הילדות הרי שבהמשך חיי הילד יחלו שינויים ניווניים במפרק אשר יובילו לנזקים, כאבים ולדלקת פרקים.

תסמונת לג-קלבה-פרטס

תסמונת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve’-Perthes Disease) נגרמת במפרק הירך של ילדים ובני נוער בגלל היווצרות נמק בעצם הירך. הפרעה זו בזרימת הדם משבשת את ההתפתחות התקינה של ראש הירך וגורמת לעיוותו. עיוות זה מוביל ברבות השנים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים. זיהוי מוקדם של המחלה משפר את הסיכוי לטיפול יעיל. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן