חוות דעת שנייה מכירופרקט

חוות דעת שנייה מכירופרקט

חוות דעת שנייה מכירופרקט עשויה להעניק לכם את המידע החסר להחלטה נבונה. כולנו טועים וזה כולל גם רופאים, כירופרקטים ויתר בעלי מקצוע. תובנה זאת ראוי לה שתכניס ספק סביר לאבחון הראשוני שקבלתם. התובנה הזאת אמורה לגרום לכך שקבלת חוות דעת שנייה היא הגיונית. טעויות רפואיות מהוות גורם מוות ונכויות מרכזי. חשוב במידת האפשר להימנע מטיפולים תרופתיים וכירורגיים מיותרים ולעתים אף מזיקים. יש לפנות לערוצים הללו רק לאותם מקרים שבהם הטיפול השמרני מוצה.

כולם סובלים לעיתים מכאבים ומגבלות גופניות, זמניות או מתמשכות. כולנו מנסים להקל על הכאב ולהתגבר על המגבלות. לעתים ננסה להשיג מטרות אלה בשיטה של עשה זאת בעצמך. לפעמים יש צורך להיעזר לשם כך בבעלי מקצוע בתחום. כולנו בני האדם, וכול בני האדם עלולים לטעות.

אנשים רבים עברו ועוברים טיפולים שגויים שניתנו וניתנים על בסיס אבחון שגוי. האנשים האלה שכנעו אותי בחשיבות של חוות הדעת השנייה מכירופרקט ובכלל. חוות דעת שנייה מכירופרקט עשויה להעניק מבט רענן ומדויק על בעייתכם.

חוות דעת שנייה מכירופרקט – רקע

כאשר מחפשים חוות דעת שנייה על מצבכם הגופני, מומלץ לפנות לכירופרקט. הכירופרקט יעזור לכם לקבל החלטה מושכלת לגבי אפשרויות הטיפול. בסיס הראיות לטיפול כירופרקטי מתפתח, והתעדכנות במחקרים העדכניים ביותר יכולה לעזור להבטיח שתקבל את הטיפול היעיל ביותר.

כירופרקטיקה (Chiropractic) משמעותה “כירו” – ידיים, “פרקטיקה” – ביצוע. מדובר במקצוע בריאותי המטפל בעיקר בפגיעות והפרעות במערכות עצב, שריר ושלד. הכשרתו של כירופרקט מאפשרת לו לאבחן ולטפל במגוון הפרעות רחב. בין ההפרעות שבהן מטפל כירופרקט נציין כאבי ראש, הפרעות בריאותיות וכאבים בגב התחתון, בגב עליון ובצוואר, פציעות או דלקות בגפיים העליונות והתחתונות, פציעות ודלקות במפרקי הלסת ועוד.

כאשר שוקלים טיפול כירופרקטי, חיוני להיות מעודכן היטב על המחקרים העדכניים ביותר וראיות התומכות ביעילותו. סקירה מקיפה של הספרות מצביעה על כך שטיפול מניפולטיבי בעמוד השדרה (SMT), התערבות ראשונית המשמשת כירופרקטורים, עשוי להיות יעיל כמו טיפולים מומלצים אחרים לניהול כאב ראשוני ראשוני לא ספציפי וכרוני, כולל טיפול רפואי סטנדרטי או פיזיותרפיה. יתר על כן, SMT מומלץ בשילוב עם פעילות גופנית לכאבי צוואר כחלק מגישה מולטימודאלית ועשוי להיות מומלץ גם כהתערבות בקו הקדמי לכאבי גב תחתון.

האיכות המתודולוגית של מחקרים בנושא זה היא קריטית, וניסויים מבוקרים אקראיים (RCT) נחשבים לתקן הזהב להערכת יעילות הטיפול. המכללה המלכותית לכירופרקטורים מדגישה ראיות RCT חזקות לכך שטיפול כירופרקטי יעיל למגוון מצבים כגון כאבי גב, כאבי צוואר, כאבים הקשורים לדלקת מפרקים ניוונית בירך ובברך, וסוגים מסוימים של כאבי ראש.

למה יש צורך בחוות דעתו של הכירופרקט?

חוות דעת שנייה מכירופרקט
חוות דעת שנייה מכירופרקט

אם תתלוננו בפני רופא המשפחה או האורתופד על כאב סביר להניח שתצאו עם מרשם לתרופות נוגדות דלקת או משככי כאב. ברוב המקרים לא תקבלו תשובה ברורה לגבי מה בדיוק נפגע אצלכם וגורם לכאבים. מבחינת הרופאים שבכל מקרה רושמים את התרופות הללו יש פחות חשיבות לאבחון מדויק.

כירופרקט חייב להגיע לאבחון מדויק על מנת שהטיפול שלו יהיה יעיל. אנו לא רושמים תרופות ולא מנתחים. אם לא נדע איזה גיד ניזוק בכתף או איזה דיסק פרץ בעמוד השדרה לא נוכל לתת טיפול יעיל.

כירופרקט מחפש תמיד את הגורם לבעיה ולא ינסה לטפל בתסמינים בלבד. היכן שיש כאבים ומגבלות הכשרתו המקיפה של הכירופרקט מאפשרת לו לאתר:

 • את הליקוי הביו מכני שעומד בבסיסם: ליקוי תפקודי בעמוד השדרה, ליקוי תפקודי של המפרקים והשרירים השונים ועוד

על פי תפיסת הכירופרקטיקה תרופות נוגדות דלקת או כאב אינן מועילות ואפילו מפריעות לריפוי הגוף. התרופות הללו משבשות את היכולת של החולה להגן על עצמו מנזקים אפשריים. בבסיס גישתו של הכירופרקט מצויה ההבנה שתנועה היא מקור חיים עבור הגוף שלנו ואותה יש לעודד.

למה בכלל חשוב לשמוע את דעתם של קלינאים שונים?

ראשית הבנה טובה יותר של הבעיה הרפואית שלכם היא עניין בסיסי. סובלים מכאבי גב תחתון או כאבי ברכיים? כל חולה צריך להבין ממה הוא סובל ומהם היתרונות והחסרונות של הפתרונות שמוצעים לו. ידע כזה עשוי לעזור לו לבחור את הטיפול הנכון לכם. סיבה נוספת היא העובדה שאנשים ובכלל זה בעלי מקצוע רפואיים עלולים לטעות באבחון. רפואה אינה מדע מדויק ותסמינים רבים עלולים להגיע מבעיות שונות ולכן האפשרות לטעות סבירה.

רוב המקרים של כאבים או מגבלות הנובעים ממערכות עצב שריר ושלד נובעים מבעיות מינוריות כגון מתיחת שריר או דלקת חולפת ועל כן לאבחון לקוי במקרים אלו אין משמעות רבה. הגוף מתגבר על בעיות מסוג זה גם במקרים שבהם האבחון ו/או הטיפול אינם נכונים. כאשר הכאבים והמגבלות נובעים מנזקים משמעותיים יש חשיבות גדולה לאבחון מדויק.

לעתים עיכוב משמעותו כרוניות של המצב

במקרים אלו, אבחון לקוי וטיפול שגוי שבה בעקבותיו עלולים לגרום לנו לאבד זמן יקר ולהוסיף על סבלו של החולה. לניתוח עמוד שדרה או ניתוח להחלפת מפרק עלולות להיות השלכות משמעותיות. אם ניתן למנוע את הניתוח הזה אתם רוצים לדעת את זה בהקדם. אבחון מדויק משמעותו בחלק גדול מהמקרים ריפוי מהיר יותר, קיצור זמן הסבל וחזה מהירה יותר לאורח חיים יצרני.

בכול הנוגע לבעיות עצב ושריר ניתן לקבוע באופן ודאי, בעיה רפואית שמאותרת בשלב הראשוני שלה, טרם הפיכתה לכרונית מגיבה מהר יותר וטוב יותר לטיפול. סיבה נוספת שיש לקחת בחשבון היא העלויות. בעידן הזה בריאות עולה כסף. אבחון נכון בשלבים המוקדמים עשוי לקצר את פרק הזמן שמושקע בטיפולים יקרים ולחסוך לחולה כסף רב, אובדן ימי עבודה ועוגמת נפש.

מעט על שגיאות רפואיות

מחקרים רבים שבודקים טעויות ברפואה (חבל שלא אצלנו בארץ) מעידים על כך ששגיאות רופאים בכל תחומי ההתמחות הן תופעה שכיחה. במאמר שפורסם בוול סטריט ג'ורנל מציינת המחברת (Laura Landro; 2013) שאבחון שגוי מהווה את הטעות המסוכנת והיקרה ביותר בארצות הברית. לטענת העיתונאית כ- 160.000 בני אדם כל שנה ניזוקים קשות או מתים בגלל טעויות אלו. הסיבות השכיחות ביותר לטעויות באבחון כוללות:

 • מראה לא אופייני של החולה
 • חוסר יכולת להעריך אפשרויות אבחוניות אחרות
 • היסטוריה רפואית לא מספקת
 • מעקב לא מספק אחר תוצאות הבדיקות
 • כישלון להתייחס לכלל התסמינים
 • בחירת בדיקות לא נכונות
 • כישלון בביצוע הבדיקה הגופנית
 • אי הפנייה לגורם מקצועי מתאים
 • הבנה לקויה של תוצאות הבדיקות…

טעויות רפואיות בתחום עצב שריר ושלד

גם התחום, עצב, שריר ושלד, אותו מכסים בין היתר אורתופדים אינו חף מטעויות. על פי ד"ר יהונתן שפר (Jonathan Schaffer) אורתופד מנתח ומנהל מרפאה בקליבלנד (Cleveland Clinic):

 • 75% ממבקרים במרפאה מקבלים אישור לגבי נכונות האבחנה הראשונית שקיבלו
 • 15% מהנותרים נשלחים לבדיקות נוספות כדי לקבוע אם האבחון הראשוני נכון
 • ב- 10% מהמקרים האבחון שגוי

הליקויים והשגיאות לגבי הטיפול המומלץ היו חמורות אף יותר. על פי ד"ר יהונתן שפר:

 • רק ב- 36% מהמקרים התוכנית הטיפולית של המרפאה שלו תאמה את התוכנית המומלצת שעמה הגיעה החולה לצורך קבלת חוות דעת שנייה
 • ב- 47% מהמקרים נדרשו שינויים לתוכנית הטיפולים
 • וב- 17% מהמקרים הטיפול היה שגוי לחלוטין.

חוקרים בג'ון הופקינס עברו על 350.000 תביעות רפואיות שהוגשו בין השנים 1966-2010. מסקנתם הייתה:

 • האבחנה של 29% מחולים שנפטרו בבתי החולים הייתה שגויה

מחקר שפורסם בירחון הבריטי לרפואה ומסכם 25 שנים של תביעות רפואיות בארצות הברית בגין נזקי גוף ומוות קובע שהגורם העיקרי לתביעות הללו הוא:

 • אבחון שגוי (BMJ Quality and Safety; April 22, 2013)

במחקר אחר שפורסם בירחון הרפואי האמריקאי נמצאו:

 • 68 טעויות אבחון מתוך 190 מקרים שנבדקו (AMA Intern Med. 2013; 173(6):418-425). לרוב הטעיות היה פוטנציאל לגרום לנזק קשה ואף מוות.

מתי נכון לשמוע דעות נוספות על הבעיה שלכם?

המצב היחידי שלא כדאי "לבזבז" זמן כדי לקבל חוות דעת שנייה הוא כאשר חייכם מצויים בסכנה מידית ואתם זקוקים לטיפול חירום עכשיו. במצב הזה אין לכם בררה אלא לקבל את האבחון והטיפול המוצעים לכם. בכל מצב אחר רצוי לשמוע איש מקצוע נוסף.

מתי כדאי לקבל חוות דעת שנייה? כאשר:

 • אתם סובלים מבעיה רפואית משמעותית
 • כאשר אתם זקוקים למידע אודות הבעיה שלכם
 • הוצע לכם ניתוח כפתרון לבעיה שלכם
 • יש הרבה אפשרויות טיפול בבעיה לכם
 • הטיפול אינו יעיל ונאמר לכם שאין יותר מה לעשות
 • יש התדרדרות במצבכם
 • אתם סתם רוצים לדעת

References:

Acharya M, Chopra D, Smith AM, Fritz JM, Martin BC. Associations Between Early Chiropractic Care and Physical Therapy on Subsequent Opioid Use Among Persons with Low Back Pain in Arkansas. Journal of Chiropractic Medicine. 2022 May 21.

Whedon JM, Petersen CL, Li Z, Schoelkopf WJ, Haldeman S, MacKenzie TA, Lurie JD. Association between cervical artery dissection and spinal manipulative therapy–a medicare claims analysis. BMC Geriatrics. 2022 Dec;22(1):1-9.

Trager RJ, Daniels CJ, Perez JA, Casselberry RM, Dusek JA. Association between chiropractic spinal manipulation and lumbar discectomy in adults with lumbar disc herniation and radiculopathy: retrospective cohort study using United States’ data. BMJ Open. 2022 Dec 1;12(12):e068262.

Kizhakkeveettil A, Bezdjian S, Hurwitz EL, Toler AW, Rossi D, Uptmor S, Sagester K, Bangash M, MacKenzie TA, Lurie JD, Coulter I. Spinal Manipulation vs Prescription Drug Therapy for Chronic Low Back Pain: Beliefs, Satisfaction With Care, and Qualify of Life Among Older Medicare Beneficiaries. Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics. 2022 Mar 26.

Silva CE, Joseph AM, Khatib M, Knafo J, Karas M, Krupa K, Rivera B, Macia A, Madhu B, McMillan M, Burtch J. Osteopathic Manipulative Treatment and the Management of Headaches: A Scoping Review. Cureus. 2022 Aug 9;14(8).

Kazis LE, Ameli O, Rothendler J, et al. Observational retrospective study of the association of initial healthcare provider for new-onset low back pain with early and long-term opioid use. BMJ Open 2019;9:e028633.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בגפה העליונה טיפול

כאבים בגפה העליונה טיפול

כאבים ביד? טיפול ומניעה יעזרו לשמור על הגפה העליונה שלכם בריאה. מיחושים בגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל ביצוע מטלות ופעולות חוזרניות, מחלות כרוניות ונזקי חבלה לכול אחת מהרקמות ביד כולל מפרקים, שרירים, גידים, סחוסים, עצבים, כלי דם. 

הליכה מהירה מפחיתה את הסיכוי למות

הליכה מהירה מפחיתה את הסיכוי למות

ללכת וכמה שיותר מהר! אגודת הלב האמריקאי ממליצה על לפחות שעתיים של פעילות גופנית בשבוע. עם זאת מחקרים מראים שיותר זמן המושקע בפעילות גופנית מעניק יתרונות נוספים כולל בין היתר מניעת מחלות קטלניות כגון סוכרת מחלות לב וכלי דם.  

מגנטים אינם מפחיתים כאב

מגנטים אינם מפחיתים כאב

מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו דלקת פרקים. המגנטים מוכנסים למגוון מוצרים כמו מזרנים, כריות, מדרסים, צמידים וטבעות ובכך טוענים המרפאים מושג ריפוי טוב יותר.