כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה יעילות ובטיחות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כירופרקטיקה – יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות לחלוטין. הכירופרקטיקה היא יעילה ובטוחה. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תינוקות, מתבגרים, בוגרים וזקנים, מיליוני חולים ברחבי העולם הפכו את הכירופרקטיקה למקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. הצלחת המקצוע והיותו אופן טיפול פופולרי לכאבי גב תחתון ובעיות נוספות מהווה מקור משיכה לחוקרים ומחקרים רבים. מחקרים בנושא כירופרקטיקה יעילות ובטיחות מפורטים מטה. שישנם עוד הרבה מחקרים עדכניים יותר בנושא אבל אני חושב שאלו המפורטים מטה מספיקים כדי להבהיר את התמונה.

  {loadposition inside-page}

  כירופרקטיקה יעילות ובטיחות – רקע

  ברבות השנים הצטברו עדויות שלא ניתן לערער עליהן לגבי היעילות והבטיחות של תחום קליני זה. אישור לזה התקבל כאשר בשנת 2015 הכירה וועדה משותפת, שתפקידה להסמיך 20,000 שיטות רפואיות שונות בארצות הברית וכוללת נציגות של בתי החולים המרכזיים בארצות הברית, בערך של טיפול שאינו תרופתי בחולים הסובלים מכאב על ידי כך שהוסיפה כירופרקטים לטיפול הסטנדרטי בהם.

  ב2017 המליצו גם הקולג' האמריקאי לרפואה (American College of Physicians) וגם מחקר שפורסם בירחון הרפואי האמריקאי (Journal of the American Medical Association) על טיפול בכאבי גב תחתון באמצעות כוונון חוליות (spinal manipulative therapy). יש לציין שטיפול זה מבוצע בעיקר על ידי כירופרקטים.

  מקורות:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   1) Qaseem, A., Wilt, T. J., McLean, R. M., Forciea, M. A., & for the Clinical Guidelines Committee of the American College of Physicians. (2017). Noninvasive Treatments for Acute, Subacute, and Chronic Low Back Pain: A Clinical Practice Guideline From the American College of Physicians. Annals of Internal Medicine, 166(7), 514. https://doi.org/10.7326/M16-2367

   2) Paige, N. M., Miake-Lye, I. M., Booth, M. S., Beroes, J. M., Mardian, A. S., Dougherty, P., … Shekelle, P. G. (2017). Association of Spinal Manipulative Therapy With Clinical Benefit and Harm for Acute Low Back Pain: Systematic Review and Meta-analysis. JAMA, 317(14), 1451–1460.https://doi.org/10.1001/jama.2017.3086

   האם הכירופרקטיקה יעילה?

   בעמוד הזה נסקור חלק מהמחקרים שנעשו על ידי צוותים בעלי דיסציפלינות שונות ובאמצעות מימון ממשלתי ולא מחקרים שנעשו על ידי גורמים בעלי עניין שעלולים להיות נגועים בדעות קדומות. השאלה הראשונה שננסה לענות עליה היא האם כירופרקטיקה יעילה? להלן מקבץ מחקרים שעסקו בשאלה: כירופרקטיקה יעילות ובטיחות שחושבים שכן היא גם בטוחה וגם יעילה (חשוב לציין שמאז המחקרים המופיעים כאן התפרסמו מחקרים נוספים שרק אישרו את הממצאים הללו. אנחנו הפסקנו לעדכן):

    Care Policy Research – AHCPR

   ועדת מומחים שמינה משרד הבריאות האמריקני שכללה גם פרופסורים לאורתופדיה חקרה את מגוון הטיפולים המוצעים לכאבי גב תחתון. ב1994 לאחר מחקר של 5 שנים הגיעה הועדה למסקנה שהקלה בכאבי גב תחתון יכולה להיות מושגת באופן בטוח ויעיל באמצעות מניפולציות של עמוד השדרה עם או בלי תוספת של תרופות ללא מרשם לשיכוך הכאבים. מניפולציה של עמוד השדרה היא הבסיס של כירופרקטיקה. הועדה לא מצאה הוכחות ליעילות בטיפול בכאבי גב תחתון באמצעות: תרפיה גופנית, מסג', מתיחות לעמוד השדרה המותני, אולטרה סאונד, לייזר, טנס וביו פידבק, זריקות עם חומרים להרפיית שרירים או חומרים אנטי דלקתיים כולל סטרואידים, אקופונקטורה או ניתוחי גב מוקדמים.

   מקורות:

   Bigos SJ, Bowyer OR, Braen GR, Brown K, Deyo R, Haldeman S, et al. Acute low back problems in adults. Clinical practice guideline no. 14 (AHCPR publication no. 95-0642). Rockville, Md.: U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service, Agency for Health Care Policy and Research, December 1994

    דו"ח Manga

   בשנת 1993 משרד הבריאות של אונטריו בקנדה מימן מחקר בראשותו של ועדת מומחים לכלכלה רפואית בראשותו של פרופסור מגנה שמטרתה לגלות האם כירופרקטיקה יכולה להפחית את העלויות שכרוכות בתאונות העבודה במחוז. הועדה מצאה שהמקצוע הזה אכן יעילה ביחס לעלות cost-effective, בטוח, גורם לשביעות רצון גדולה של מטופליו וגם יעיל יותר בכול הנוגע לטיפולים בכאבי גב תחתון מטיפולים אלטרנטיביים או רפואיים אחרים. כדרך לחיסכון של מאות מיליוני דולרים בשנה המליצה הועדה להעביר את הניהול והטיפול בכאבי גב לידי הכירופרקטים ולשלבם בבתי החולים.

   מקורות:

   Manga, P., PhD., Angus, D., M.A., Papadopaulos, C., M.H.A., Swan, W., The Effectiveness and Cost Effectiveness of Chiropractic Management of Low Back Pain, (funded by the Ontario Ministry of Health) August 1993:104

   המחקר של מדינת וירג'יניה

   בשנת 1992 נערך מחקר על ידי מומחה לכלכלה ורפואה מונעת, הפרופסור לאונרד סיפרין. מטרת המחקר לקבוע את היעילות הכלכלית של הוספת שירותי כירופרקטיקה לסל הבריאות. מסקנות המחקר היו שהוספת שירותים מסוג זה יפחיתו את השימוש באמצעים יקרים אחרים ולמעשה יורידו את ההוצאות הרפואיות.

   המחקר האוסטרלי

   במחקר זה שהתפרסם ב 1992 בדקו האוסטרלים 1,996 עובדים שסבלו פגיעה מכנית בגבם כתוצאה מתאונות עבודה. הממצאים: החולים שקיבלו טיפולי כירופרקטיקה חזרו לעבודה 4 פעמים מהר יותר ושילמו רק רבע מהתשלום ששילמו החולים שטופלו על ידי רופאים. ובנוסף, בקרב המטופלים על ידי כירופרקט היו משמעותית פחות מקרים של חולים שהפכו למקרים כרוניים לעומת הקבוצה השנייה.

   המחקר הבריטי

   ב1990 פורסם בכתב העת הבריטי הרפואי היוקרתי מחקר שערכה הממשלה הבריטית במשך 10 שנים. 741 חולים עם כאבי גב חולקו לשתי קבוצות כאשר אחת מהן מקבלת טיפולי כירופרקטיקה ואילו השנייה טיפול רפואי מקובל. מסקנותיו של המחקר: חולים עם כאבי גב תחתון שטופלו על ידי כירופרקטים השתפרו יותר מאשר אלו שטופלו על ידי אנשי המקצוע בבית החולים. עם כול החולים היו מופנים במשך שנתיים לכירופרקטים היו נחסכים 290,000 ימי עבודה, 21,580,000 פאונד הוצאות 4,814,000 פאונד בתמיכה סוציאלית.

   המחקר מציין שהחולים שטופלו על ידי הכירופרקטים היו במצב טוב יותר משמעותית ביחס לקבוצה השנייה בטווח הקצר ובטווח הארוך. הקריטריונים לבדיקה היוו שאלוני כאב אותם מילאו המשתתפים וכן בדיקות של טווחי תנועה. מסקנתו של המחקר הייתה העדפה ברורה של הכירופרקט על פני הטיפול בכאבי גב תחתון המקובל בבתי החולים וכן המליצו החוקרים על הכנסת כירופרקטיקה לשירותי הבריאות הציבוריים.

   המחקר הבריטי מעקב

   החוקרים ערכו מעקב אחר המחקר הראשוני. הממצאים שבו ואישרו את העליונות הכירופרקטית בטיפול בכאבי גב תחתון לעומת הטיפול הרפואי.

   מקורות:

   1) Meade TW, Dyer S, Browne W, Townsend J, Frank AO. Low back pain of mechanical origin: randomized comparison of chiropractic and hospital outpatient treatment. BMJ.1990: 300;1431-7

   2) Meade TW, Dyer S, Browne W, Townsend J, Frank AO. Randomized comparison of chiropractic and hospital outpatient management for low back pain: results from extended follow up. BMJ.1995:311;349-51

   המחקר של מדינת יוטה

   בשנת 1988 פורסמו מסקנותיו של המחקר שנערך על ידי ועדת הפיצויים של העובדים ביוטה. מסקנתו העיקרית של המחקר הנה שהטיפולי כירופרקטיקה בגב בגין תאונות עבודה חסכוני פי 10 בהשוואה לטיפול הרפואי. להבטיח תוצאות מדויקות הושוו הטיפולים בפציעות בעלי אותו קוד בלבד. הטיפול הרפואי שניבחן לא כלל ניתוחים!

   המחקר של מדינת פלורידה

   מדינת פלורידה בדקה 10,652 חולים שסבלו מכאבי גב כתוצאה מתאונות עבודה ואת תוצאות הטיפולים שקיבלו מכירופרקטים לעומת הטיפולים הרפואיים . ב 1988 פורסמו התוצאות: אלו שקיבלו טיפולי כירופרקטיקה נהנו מ- 51.3% פחות מגבלות, 58.8% פחות עלויות, כ 30% פחות אשפוזים.

   הדו"ח של ניו –זילנד

   בשנת 1979 פרסמה הממשלה של ניו – זילנד את תוצאותיו של מחקר בין 18 חודשים שערכה על תחום זה. להלן מסקנותיו: לכירופרקטים ידע ואמון מעולים לביצוע מניפולציה של עמוד השדרה ולטיפול בבעיות של שריר ושלד. מניפולציה של עמוד השדרה בידיו של כירופרקט מורשה היא בטוחה. האחריות לגבי מניפולציה של עמוד השדרה בגלל אופייה המיוחד צריכה להיות נחלת הכירופרקט בלבד. סיכום הדוח: "חוסר היכולת להוכיח שהטיפול הכירופרקטי מזיק הנו בולט … בסך הכול מחזיק המקצוע הזה (כירופרקטיקה) בשיא מרשים של בטיחות".

   מקורות:

   New Zealand Report, Report of the Commission of Inquiry. Government Printer, Wellington, New Zealand, 1979

   המחקר של מדינת קליפורניה

   במחקר הזה עקב ד"ר ריצ'רד וולף רופא קונבנציונלי אחרי 1000 מטופלים בגין תאונות עבודה שחולקו לשתי קבוצות לצורך טיפול ומעקב. ב 1974 פורסמו תוצאות המחקר: 50% פחות אובדן ימי עבודה בקרב הקבוצה שטופלה על ידי כירופרקט לעומת הקבוצה שטופלה על ידי רופא. 51% מקרב הקבוצה שטופלה על ידי כירופרקט דיווחה על החלמה מלאה לעומת 34.8% מקבוצה שטופלה על ידי רופא.

    המחקר של מדינת אורגון

   מחקר דומה שנערך באורגון ופורסם בשנת 1971 העלה ש- 82% מנפגעי הגב בתאונות עבודה חזרו לעבודתם לאחר טיפולי כירופרקטיקה לעומת 41% בלבד לאחר טיפול רפואי. עלויות הטיפול הכירופרקטי היו רק 25% מעלויות הטיפול הרפואי.

    בתי חולים שיקגו

   אחד מהאורתופדים החשובים בשיקגו תיאר בפני בית משפט את תוצאות מחקר השוואתי שנעשה בין שני בתי חולים בשיקגו. בבית חולים אחד הועסקו כירופרקטים ואילו בשני לא. בגין היותו בצוות הרפואי של שני בתי החולים השווה את תוצאות הטיפול ומצא שבית החולים שהעסיק כירופרקטים שחרר בגלל טיפול הכירופרקטיקה את החולים לביתם 7- 9 ימים מוקדם יותר מבית החולים השני.

    AV MED

   AV MED – אחד מנותני השירותים הרפואיים הגדולים ביותר בדרום מזרח ארצות הברית עשה את הניסוי הבא: 100 חולים שאינם מגיבים רפואית נשלחו לקבלת טיפולי כירופרקטיקה מכירופרקט מקומי. תוך שלושה חודשים 86% דיווחו על פתרון בעייתם כאשר יש לזכור שלגבי 12 חולים מתוכם הוחלט שרק ניתוח דיסק יהווה פתרון. רק 12 המקרים הללו חסכו כ250,000 דולר אמריקאי. בדיקה מאוחרת הראתה שהתוצאות הללו היו תקפות גם בטווח הארוך.

   גריאטריה באיטליה

   מחקר שנערך ב1987 על ידי הממשלה האיטלקית בראשותו של פרופסור לרפואה גריאטרית מצא בקרב חולים שקיבלו טיפולי כירופרקטיקה, ירידה דרמטית בימי אשפוז בבתי חולים (ירידה של 87.60%) והפחתה במספר ימי ההיעדרות מהעבודה (ירידה של 75%). המחקר הקיף 17,000 חולים.

    מחקר ראנד

   בשנת 1991 ארגון ראנד ארגון המחקר היוקרתי בדק ומצא שמקצוע כירופרקטיקה מתאים לטפל ברוב בעיות הגב התחתון.

   מחקר נלסון למיגרנה

   מחקר שנעשה בשנת 1998 שהשווא את הטיפול בחולי מיגרנה באמצעות מניפולציה הכירופרקטית לטיפול באמצעות תרופה נגד מיגרנה – אמיטריפטילין (Amitriptyline), מצא שהמניפולציה הכירופרקטית לצוואר הייתה אפקטיבית בהפחתת כאב הראש לפחות במידה שווה לתרופה ועם הרבה פחות תופעות לוואי. יתרה מזאת בשבוע שלאחר הטיפול הכירופרקטי הייתה ירידה של 42% בתכיפות כאבי הראש ורק ירידה של 24% לאחר שימוש תרופתי.

   מחקר על ההשכלה הכירופרקטית

   במחקר שהשווה בשנת 1998 את ההשכלה הניתנת בבתי ספר לרפואה לזו שניתנת בבתי ספר ללימודי כירופרקטיקה מצא מכנה משותף רחב בין שני התחומים הללו ועם זאת למרבה ההפתעה בנושאים מסוימים ההכשרה של הכירופרקט הייתה יסודית יותר. מדובר בעיקר בתזונה ובלימוד מערכות עצב שריר ושלד והבעיות האופייניות למערכות אלו.

    מחקר קואס

   מחקר השוואתי שנערך בשנת 1992 בהולנד בין טיפולי כירופרקטיקה וטיפול פיזיותרפיה לבעיות גב וצוואר ממושכות מצא שהכירופרקט עדיף וזאת תוך טיפולים ספורים בלבד.

   מחקר דוק

   פנל של 19 מומחים שבדק את השפעת המניפולציה הכירופרקטית על כאבי ראש שמקורם צווארי מצא פחות תופעות לוואי ושיפור ארוך טווח יותר של הסימפטומים בהשוואה לטיפול תרופתי מקובל. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

   מחקר בים UK-BEAM 2004

   בשנת 2004 נערך בבריטניה המחקר הבא: נלקחו 1334 חולים עם כאבי גב וחולקו באופן אקראי לארבע קבוצות: קבוצה אחת טופלה ע"י רופא משפחה, קבוצה שנייה הופנתה להתעמלות גב, קבוצה שלישית הופנתה לטיפולים באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה וקבוצה רביעית הופנתה לטיפולים באמצעות מניפולציות של עמוד השדרה והתעמלות לגב. הטיפול היעיל ביותר בטווח קצר ובטווח הארוך על פי סדר יורד: מניפולציות עם התעמלות, מניפולציות, התעמלות, רופא משפחה. הכי משתלם כלכלית: מניפולציות של עמוד השדרה. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

   מקורות:

   UK BEAM Trial Team. United Kingdom back pain exercise and manipulation (UK BEAM) randomized trial: effectiveness of physical treatments for back pain in primary care. BMJ. 2004 Dec 11;329(7479):1377

   מחקר והמלצות הקולג' האמריקאי לרופאים והאגודה האמריקאית לכאב 2007

   בעקבות מחקר מקיף הוצאו ההנחיות הבאות לרופאים לגבי אבחון וטיפול בכאבי גב תחתון ע"י הקולג' האמריקני לרופאים והאגודה האמריקנית לכאב: לכאב אקוטי שלא מגיב לתרופות יש להפנות למניפולציות. לכאב סב-אקוטי וכרוני יש להפנות למניפולציות והתעמלות. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

   המלצות הארגון (2005) המעודד ביצוע עבודה רפואית נסמכת ראיות (EBM)

   לאחר מחקר מקיף ממליצה הוועדה החוקרת מבית ההוצאה של המגזין הבריטי לרפואה על ביצוע מניפולציות לשם ריפוי והקלה על כאבי גב תחתון. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

   מקורות:

   Evidence-Based Medicine 2005;10:125; doi:10.1136/ebm .10.4.125 Copyright © 2005 by the BMJ Publishing Group Ltd

   המלצות לטיפולים בבעיות גב תחתון של גופי מחקר גדולים:

   ארגונים שונים ובכללם הארגון (2005) שייעודו עידוד ביצוע עבודה רפואית נסמכת ראיות (EBM) : לאחר מחקר מקיף ממליצה הוועדה החוקרת מבית ההוצאה של המגזין הבריטי לרפואה על ביצוע מניפולציות לשם ריפוי והקלה על כאבי גב תחתון. ארגונים נוספים נותנים המלצות והנחיות דומות. בין כלל הארגונים הללו ניתן למנות מחקר של הגוש האירופאי (2006), קבוצת חוקרים שבדקה את הטיפולים הקיימים לכאבי גב בתעשייה (2007), מחקר של המוסד לשיפור קליני (2008), תת וועדה אמריקאית שבדקה סל של טיפולים בבעיות גב תחתון (2009) ועוד. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

   מקורות:

   1) European guidelines for the management of acute nonspecific low back pain 2006

   2) Chou et al. Diagnosis and treatment of low back pain: a joint clinical practice guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society. Ann Intern Med 2007 147(7): 478-91

   3) Acute episode of LBP basket of care subcommittee 2009

   4) Early management of persistent non-specific low back pain 2009

   האם מקצוע הכירופרקטיקה בטוח?

   ירחון האגודה האמריקאית לרפואה
   ירחון האגודה האמריקאית לרפואה

   התשובה החד משמעית היא כן! … ובוודאי בהשוואה לצורות הטיפול המקובלות. כאשר בוחנים את השאלה: כירופרקטיקה יעילות ובטיחות אנו רואים שבטיפול כירופרקטי הסיכון לחולים הוא נמוך מאוד בהשוואה לטיפול רפואי וזאת בגין הסיכונים הניכרים הכרוכים בניתוחים ובטיפול תרופתי. הוכחה אחת לכך הנה התשלומים הגבוהים, עד פי 14, לביטוח רשלנות רפואית שמשלמים הרופאים בארצות הברית לעומת התשלומים של הכירופרקטים.

   על פי מחקר שערכה פרופסור ברברה סאטרפילד ופורסם בשנת 2000 בכתב העת הרפואי רב היוקרה JAMA כ 225,000 אמריקאים מתים כל שנה בגלל הרפואה המדיצינית (מאז המספרים הללו טיפסו מעלה מעלה). בכך הופכת הרפואה להיות גורם המוות מספר שלוש בארצות הברית לאחר מחלות לב וסרטן.

   להלן הפירוט של פרופסור סאטרפילד:

   12,000 אמריקאים מתים כל שנה מניתוחים מיותרים.
   7,000 אמריקאים מתים כל שנה מטעויות במתן תרופות בבתי החולים.
   20,000 אמריקאים מתים כל שנה מטעויות אחרות בבתי החולים.
   80,000 מתים כל שנה מדלקות זיהומיות שנדבקו בהן בבתי החולים.
   106,000 אמריקאים מתים כל שנה מתופעות לוואי של תרופות.

   מקורות:

   1) Starfield B. Is US health really the best in the world? JAMA. 2000 Jul 26;284(4):483-5
   2) Starfield B. Deficiencies in US medical care. JAMA. 2000 Nov 1;284(17):2184-5

   חשוב לציין שההתייחסות במחקר הזה של פרופסור סאטרפילד הנה למקרי המוות בלבד ואינן כוללות השפעות שליליות אחרות הנגרמות על ידי הממסד הרפואי וגורמות למוגבלות ונכויות. לאחר קריאה של הנתונים אלו כל שאלה בנושא של כירופרקטיקה יעילות ובטיחות מקבלת זווית שונה.

   כירופרקטיקה יעילות ובטיחות – ובכן ….?

   בארצות הברית לבדה מטופלים מידי שנה מעל 20,000,000 תושבים על ידי מעל 70,000 כירופרקטים. רק קומץ מהם וממיליוני מטופלים נוספים ברחבי העולם יחווה תופעות לוואי משמעותיות. הסיכום הטוב ביותר לגבי בטיחותם של טיפולי כירופרקטיקה פורסם כבר ב1979 במחקר במימונה של ממשלת ניו זילנד: "חוסר היכולת להוכיח שהטיפול הכירופרקטי מזיק הנו בולט … בסך הכול מחזיקה כירופרקטיקה בשיא מרשים של בטיחות".

   בכל ארצות הברית, רוב ארצות אירופה, קנדה, אוסטרליה וניו-זילנד נחקקו חוקים המגדירים מי הוא כירופרקט ומה נדרש על מנת להיות כירופרקט. לצערי אין הדבר כך בישראל. למעשה כל אדם יכול היום להציג עצמו ככירופרקט ולסכן את האנשים שבהם הוא מטפל. אנה בדקו היטב איזו ההכשרה עבר המטפל שלכם בטרם תניחו לו לטפל בכם. כאן המקום לציין שהתואר דוקטור לכירופרקטיקה (D.C.) לא ניתן בשום מדינה מזרח אירופאית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,