כירופרקטיקה יעילות ובטיחות
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כירופרקטיקה – יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות לחלוטין. הכירופרקטיקה היא יעילה ובטוחה. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד.

תינוקות, מתבגרים, בוגרים וזקנים, מיליוני חולים ברחבי העולם הפכו את הכירופרקטיקה למקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. הצלחת המקצוע והיותו אופן טיפול פופולרי לכאבי גב תחתון ובעיות נוספות מהווה מקור משיכה לחוקרים ומחקרים רבים. מחקרים בנושא כירופרקטיקה יעילות ובטיחות מפורטים מטה. שישנם עוד הרבה מחקרים עדכניים יותר בנושא אבל אני חושב שאלו המפורטים מטה מספיקים כדי להבהיר את התמונה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכירופרקטיקה יעילות ובטיחות – רקע

ברבות השנים הצטברו עדויות שלא ניתן לערער עליהן לגבי היעילות והבטיחות של תחום קליני זה. אישור לזה התקבל כאשר בשנת 2015 הכירה וועדה משותפת, שתפקידה להסמיך 20,000 שיטות רפואיות שונות בארצות הברית וכוללת נציגות של בתי החולים המרכזיים בארצות הברית, בערך של טיפול שאינו תרופתי בחולים הסובלים מכאב על ידי כך שהוסיפה כירופרקטים לטיפול הסטנדרטי בהם.

ב2017 המליצו גם הקולג’ האמריקאי לרפואה (American College of Physicians) וגם מחקר שפורסם בירחון הרפואי האמריקאי (Journal of the American Medical Association) על טיפול בכאבי גב תחתון באמצעות כוונון חוליות (spinal manipulative therapy). יש לציין שטיפול זה מבוצע בעיקר על ידי כירופרקטים.

מקורות:

1) Qaseem, A., Wilt, T. J., McLean, R. M., Forciea, M. A., & for the Clinical Guidelines Committee of the American College of Physicians. (2017). Noninvasive Treatments for Acute, Subacute, and Chronic Low Back Pain: A Clinical Practice Guideline From the American College of Physicians. Annals of Internal Medicine, 166(7), 514. https://doi.org/10.7326/M16-2367

2) Paige, N. M., Miake-Lye, I. M., Booth, M. S., Beroes, J. M., Mardian, A. S., Dougherty, P., … Shekelle, P. G. (2017). Association of Spinal Manipulative Therapy With Clinical Benefit and Harm for Acute Low Back Pain: Systematic Review and Meta-analysis. JAMA, 317(14), 1451–1460.https://doi.org/10.1001/jama.2017.3086

האם הכירופרקטיקה יעילה?

בעמוד הזה נסקור חלק מהמחקרים שנעשו על ידי צוותים בעלי דיסציפלינות שונות ובאמצעות מימון ממשלתי ולא מחקרים שנעשו על ידי גורמים בעלי עניין שעלולים להיות נגועים בדעות קדומות. השאלה הראשונה שננסה לענות עליה היא האם כירופרקטיקה יעילה? להלן מקבץ מחקרים שעסקו בשאלה: כירופרקטיקה יעילות ובטיחות שחושבים שכן היא גם בטוחה וגם יעילה (חשוב לציין שמאז המחקרים המופיעים כאן התפרסמו מחקרים נוספים שרק אישרו את הממצאים הללו. אנחנו הפסקנו לעדכן):

 Care Policy Research – AHCPR

ועדת מומחים שמינה משרד הבריאות האמריקני שכללה גם פרופסורים לאורתופדיה חקרה את מגוון הטיפולים המוצעים לכאבי גב תחתון. ב1994 לאחר מחקר של 5 שנים הגיעה הועדה למסקנה שהקלה בכאבי גב תחתון יכולה להיות מושגת באופן בטוח ויעיל באמצעות מניפולציות של עמוד השדרה עם או בלי תוספת של תרופות ללא מרשם לשיכוך הכאבים. מניפולציה של עמוד השדרה היא הבסיס של כירופרקטיקה. הועדה לא מצאה הוכחות ליעילות בטיפול בכאבי גב תחתון באמצעות: תרפיה גופנית, מסג’, מתיחות לעמוד השדרה המותני, אולטרה סאונד, לייזר, טנס וביו פידבק, זריקות עם חומרים להרפיית שרירים או חומרים אנטי דלקתיים כולל סטרואידים, אקופונקטורה או ניתוחי גב מוקדמים.

מקורות:

Bigos SJ, Bowyer OR, Braen GR, Brown K, Deyo R, Haldeman S, et al. Acute low back problems in adults. Clinical practice guideline no. 14 (AHCPR publication no. 95-0642). Rockville, Md.: U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service, Agency for Health Care Policy and Research, December 1994

 דו”ח Manga

בשנת 1993 משרד הבריאות של אונטריו בקנדה מימן מחקר בראשותו של ועדת מומחים לכלכלה רפואית בראשותו של פרופסור מגנה שמטרתה לגלות האם כירופרקטיקה יכולה להפחית את העלויות שכרוכות בתאונות העבודה במחוז. הועדה מצאה שהמקצוע הזה אכן יעילה ביחס לעלות cost-effective, בטוח, גורם לשביעות רצון גדולה של מטופליו וגם יעיל יותר בכול הנוגע לטיפולים בכאבי גב תחתון מטיפולים אלטרנטיביים או רפואיים אחרים. כדרך לחיסכון של מאות מיליוני דולרים בשנה המליצה הועדה להעביר את הניהול והטיפול בכאבי גב לידי הכירופרקטים ולשלבם בבתי החולים.

מקורות:

Manga, P., PhD., Angus, D., M.A., Papadopaulos, C., M.H.A., Swan, W., The Effectiveness and Cost Effectiveness of Chiropractic Management of Low Back Pain, (funded by the Ontario Ministry of Health) August 1993:104

המחקר של מדינת וירג’יניה

בשנת 1992 נערך מחקר על ידי מומחה לכלכלה ורפואה מונעת, הפרופסור לאונרד סיפרין. מטרת המחקר לקבוע את היעילות הכלכלית של הוספת שירותי כירופרקטיקה לסל הבריאות. מסקנות המחקר היו שהוספת שירותים מסוג זה יפחיתו את השימוש באמצעים יקרים אחרים ולמעשה יורידו את ההוצאות הרפואיות.

המחקר האוסטרלי

במחקר זה שהתפרסם ב 1992 בדקו האוסטרלים 1,996 עובדים שסבלו פגיעה מכנית בגבם כתוצאה מתאונות עבודה. הממצאים: החולים שקיבלו טיפולי כירופרקטיקה חזרו לעבודה 4 פעמים מהר יותר ושילמו רק רבע מהתשלום ששילמו החולים שטופלו על ידי רופאים. ובנוסף, בקרב המטופלים על ידי כירופרקט היו משמעותית פחות מקרים של חולים שהפכו למקרים כרוניים לעומת הקבוצה השנייה.

המחקר הבריטי

ב1990 פורסם בכתב העת הבריטי הרפואי היוקרתי מחקר שערכה הממשלה הבריטית במשך 10 שנים. 741 חולים עם כאבי גב חולקו לשתי קבוצות כאשר אחת מהן מקבלת טיפולי כירופרקטיקה ואילו השנייה טיפול רפואי מקובל. מסקנותיו של המחקר: חולים עם כאבי גב תחתון שטופלו על ידי כירופרקטים השתפרו יותר מאשר אלו שטופלו על ידי אנשי המקצוע בבית החולים. עם כול החולים היו מופנים במשך שנתיים לכירופרקטים היו נחסכים 290,000 ימי עבודה, 21,580,000 פאונד הוצאות 4,814,000 פאונד בתמיכה סוציאלית.

המחקר מציין שהחולים שטופלו על ידי הכירופרקטים היו במצב טוב יותר משמעותית ביחס לקבוצה השנייה בטווח הקצר ובטווח הארוך. הקריטריונים לבדיקה היוו שאלוני כאב אותם מילאו המשתתפים וכן בדיקות של טווחי תנועה. מסקנתו של המחקר הייתה העדפה ברורה של הכירופרקט על פני הטיפול בכאבי גב תחתון המקובל בבתי החולים וכן המליצו החוקרים על הכנסת כירופרקטיקה לשירותי הבריאות הציבוריים.

המחקר הבריטי מעקב

החוקרים ערכו מעקב אחר המחקר הראשוני. הממצאים שבו ואישרו את העליונות הכירופרקטית בטיפול בכאבי גב תחתון לעומת הטיפול הרפואי.

מקורות:

1) Meade TW, Dyer S, Browne W, Townsend J, Frank AO. Low back pain of mechanical origin: randomized comparison of chiropractic and hospital outpatient treatment. BMJ.1990: 300;1431-7

2) Meade TW, Dyer S, Browne W, Townsend J, Frank AO. Randomized comparison of chiropractic and hospital outpatient management for low back pain: results from extended follow up. BMJ.1995:311;349-51

המחקר של מדינת יוטה

בשנת 1988 פורסמו מסקנותיו של המחקר שנערך על ידי ועדת הפיצויים של העובדים ביוטה. מסקנתו העיקרית של המחקר הנה שהטיפולי כירופרקטיקה בגב בגין תאונות עבודה חסכוני פי 10 בהשוואה לטיפול הרפואי. להבטיח תוצאות מדויקות הושוו הטיפולים בפציעות בעלי אותו קוד בלבד. הטיפול הרפואי שניבחן לא כלל ניתוחים!

המחקר של מדינת פלורידה

מדינת פלורידה בדקה 10,652 חולים שסבלו מכאבי גב כתוצאה מתאונות עבודה ואת תוצאות הטיפולים שקיבלו מכירופרקטים לעומת הטיפולים הרפואיים . ב 1988 פורסמו התוצאות: אלו שקיבלו טיפולי כירופרקטיקה נהנו מ- 51.3% פחות מגבלות, 58.8% פחות עלויות, כ 30% פחות אשפוזים.

הדו”ח של ניו –זילנד

בשנת 1979 פרסמה הממשלה של ניו – זילנד את תוצאותיו של מחקר בין 18 חודשים שערכה על תחום זה. להלן מסקנותיו: לכירופרקטים ידע ואמון מעולים לביצוע מניפולציה של עמוד השדרה ולטיפול בבעיות של שריר ושלד. מניפולציה של עמוד השדרה בידיו של כירופרקט מורשה היא בטוחה. האחריות לגבי מניפולציה של עמוד השדרה בגלל אופייה המיוחד צריכה להיות נחלת הכירופרקט בלבד. סיכום הדוח: “חוסר היכולת להוכיח שהטיפול הכירופרקטי מזיק הנו בולט … בסך הכול מחזיק המקצוע הזה (כירופרקטיקה) בשיא מרשים של בטיחות”.

מקורות:

New Zealand Report, Report of the Commission of Inquiry. Government Printer, Wellington, New Zealand, 1979

המחקר של מדינת קליפורניה

במחקר הזה עקב ד”ר ריצ’רד וולף רופא קונבנציונלי אחרי 1000 מטופלים בגין תאונות עבודה שחולקו לשתי קבוצות לצורך טיפול ומעקב. ב 1974 פורסמו תוצאות המחקר: 50% פחות אובדן ימי עבודה בקרב הקבוצה שטופלה על ידי כירופרקט לעומת הקבוצה שטופלה על ידי רופא. 51% מקרב הקבוצה שטופלה על ידי כירופרקט דיווחה על החלמה מלאה לעומת 34.8% מקבוצה שטופלה על ידי רופא.

 המחקר של מדינת אורגון

מחקר דומה שנערך באורגון ופורסם בשנת 1971 העלה ש- 82% מנפגעי הגב בתאונות עבודה חזרו לעבודתם לאחר טיפולי כירופרקטיקה לעומת 41% בלבד לאחר טיפול רפואי. עלויות הטיפול הכירופרקטי היו רק 25% מעלויות הטיפול הרפואי.

 בתי חולים שיקגו

אחד מהאורתופדים החשובים בשיקגו תיאר בפני בית משפט את תוצאות מחקר השוואתי שנעשה בין שני בתי חולים בשיקגו. בבית חולים אחד הועסקו כירופרקטים ואילו בשני לא. בגין היותו בצוות הרפואי של שני בתי החולים השווה את תוצאות הטיפול ומצא שבית החולים שהעסיק כירופרקטים שחרר בגלל טיפול הכירופרקטיקה את החולים לביתם 7- 9 ימים מוקדם יותר מבית החולים השני.

 AV MED

AV MED – אחד מנותני השירותים הרפואיים הגדולים ביותר בדרום מזרח ארצות הברית עשה את הניסוי הבא: 100 חולים שאינם מגיבים רפואית נשלחו לקבלת טיפולי כירופרקטיקה מכירופרקט מקומי. תוך שלושה חודשים 86% דיווחו על פתרון בעייתם כאשר יש לזכור שלגבי 12 חולים מתוכם הוחלט שרק ניתוח דיסק יהווה פתרון. רק 12 המקרים הללו חסכו כ250,000 דולר אמריקאי. בדיקה מאוחרת הראתה שהתוצאות הללו היו תקפות גם בטווח הארוך.

גריאטריה באיטליה

מחקר שנערך ב1987 על ידי הממשלה האיטלקית בראשותו של פרופסור לרפואה גריאטרית מצא בקרב חולים שקיבלו טיפולי כירופרקטיקה, ירידה דרמטית בימי אשפוז בבתי חולים (ירידה של 87.60%) והפחתה במספר ימי ההיעדרות מהעבודה (ירידה של 75%). המחקר הקיף 17,000 חולים.

 מחקר ראנד

בשנת 1991 ארגון ראנד ארגון המחקר היוקרתי בדק ומצא שמקצוע כירופרקטיקה מתאים לטפל ברוב בעיות הגב התחתון.

מחקר נלסון למיגרנה

מחקר שנעשה בשנת 1998 שהשווא את הטיפול בחולי מיגרנה באמצעות מניפולציה הכירופרקטית לטיפול באמצעות תרופה נגד מיגרנה – אמיטריפטילין (Amitriptyline), מצא שהמניפולציה הכירופרקטית לצוואר הייתה אפקטיבית בהפחתת כאב הראש לפחות במידה שווה לתרופה ועם הרבה פחות תופעות לוואי. יתרה מזאת בשבוע שלאחר הטיפול הכירופרקטי הייתה ירידה של 42% בתכיפות כאבי הראש ורק ירידה של 24% לאחר שימוש תרופתי.

מחקר על ההשכלה הכירופרקטית

במחקר שהשווה בשנת 1998 את ההשכלה הניתנת בבתי ספר לרפואה לזו שניתנת בבתי ספר ללימודי כירופרקטיקה מצא מכנה משותף רחב בין שני התחומים הללו ועם זאת למרבה ההפתעה בנושאים מסוימים ההכשרה של הכירופרקט הייתה יסודית יותר. מדובר בעיקר בתזונה ובלימוד מערכות עצב שריר ושלד והבעיות האופייניות למערכות אלו.

 מחקר קואס

מחקר השוואתי שנערך בשנת 1992 בהולנד בין טיפולי כירופרקטיקה וטיפול פיזיותרפיה לבעיות גב וצוואר ממושכות מצא שהכירופרקט עדיף וזאת תוך טיפולים ספורים בלבד.

מחקר דוק

פנל של 19 מומחים שבדק את השפעת המניפולציה הכירופרקטית על כאבי ראש שמקורם צווארי מצא פחות תופעות לוואי ושיפור ארוך טווח יותר של הסימפטומים בהשוואה לטיפול תרופתי מקובל. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

מחקר בים UK-BEAM 2004

בשנת 2004 נערך בבריטניה המחקר הבא: נלקחו 1334 חולים עם כאבי גב וחולקו באופן אקראי לארבע קבוצות: קבוצה אחת טופלה ע”י רופא משפחה, קבוצה שנייה הופנתה להתעמלות גב, קבוצה שלישית הופנתה לטיפולים באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה וקבוצה רביעית הופנתה לטיפולים באמצעות מניפולציות של עמוד השדרה והתעמלות לגב. הטיפול היעיל ביותר בטווח קצר ובטווח הארוך על פי סדר יורד: מניפולציות עם התעמלות, מניפולציות, התעמלות, רופא משפחה. הכי משתלם כלכלית: מניפולציות של עמוד השדרה. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

מקורות:

UK BEAM Trial Team. United Kingdom back pain exercise and manipulation (UK BEAM) randomized trial: effectiveness of physical treatments for back pain in primary care. BMJ. 2004 Dec 11;329(7479):1377

מחקר והמלצות הקולג’ האמריקאי לרופאים והאגודה האמריקאית לכאב 2007

בעקבות מחקר מקיף הוצאו ההנחיות הבאות לרופאים לגבי אבחון וטיפול בכאבי גב תחתון ע”י הקולג’ האמריקני לרופאים והאגודה האמריקנית לכאב: לכאב אקוטי שלא מגיב לתרופות יש להפנות למניפולציות. לכאב סב-אקוטי וכרוני יש להפנות למניפולציות והתעמלות. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

המלצות הארגון (2005) המעודד ביצוע עבודה רפואית נסמכת ראיות (EBM)

לאחר מחקר מקיף ממליצה הוועדה החוקרת מבית ההוצאה של המגזין הבריטי לרפואה על ביצוע מניפולציות לשם ריפוי והקלה על כאבי גב תחתון. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

מקורות:

Evidence-Based Medicine 2005;10:125; doi:10.1136/ebm .10.4.125 Copyright © 2005 by the BMJ Publishing Group Ltd

המלצות לטיפולים בבעיות גב תחתון של גופי מחקר גדולים:

ארגונים שונים ובכללם הארגון (2005) שייעודו עידוד ביצוע עבודה רפואית נסמכת ראיות (EBM) : לאחר מחקר מקיף ממליצה הוועדה החוקרת מבית ההוצאה של המגזין הבריטי לרפואה על ביצוע מניפולציות לשם ריפוי והקלה על כאבי גב תחתון. ארגונים נוספים נותנים המלצות והנחיות דומות. בין כלל הארגונים הללו ניתן למנות מחקר של הגוש האירופאי (2006), קבוצת חוקרים שבדקה את הטיפולים הקיימים לכאבי גב בתעשייה (2007), מחקר של המוסד לשיפור קליני (2008), תת וועדה אמריקאית שבדקה סל של טיפולים בבעיות גב תחתון (2009) ועוד. ביצוע מניפולציות הן כידוע המומחיות של כירופרקטיקה.

מקורות:

1) European guidelines for the management of acute nonspecific low back pain 2006

2) Chou et al. Diagnosis and treatment of low back pain: a joint clinical practice guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society. Ann Intern Med 2007 147(7): 478-91

3) Acute episode of LBP basket of care subcommittee 2009

4) Early management of persistent non-specific low back pain 2009

האם מקצוע הכירופרקטיקה בטוח?

ירחון האגודה האמריקאית לרפואה
ירחון האגודה האמריקאית לרפואה

התשובה החד משמעית היא כן! … ובוודאי בהשוואה לצורות הטיפול המקובלות. כאשר בוחנים את השאלה: כירופרקטיקה יעילות ובטיחות אנו רואים שבטיפול כירופרקטי הסיכון לחולים הוא נמוך מאוד בהשוואה לטיפול רפואי וזאת בגין הסיכונים הניכרים הכרוכים בניתוחים ובטיפול תרופתי. הוכחה אחת לכך הנה התשלומים הגבוהים, עד פי 14, לביטוח רשלנות רפואית שמשלמים הרופאים בארצות הברית לעומת התשלומים של הכירופרקטים.

על פי מחקר שערכה פרופסור ברברה סאטרפילד ופורסם בשנת 2000 בכתב העת הרפואי רב היוקרה JAMA כ 225,000 אמריקאים מתים כל שנה בגלל הרפואה המדיצינית (מאז המספרים הללו טיפסו מעלה מעלה). בכך הופכת הרפואה להיות גורם המוות מספר שלוש בארצות הברית לאחר מחלות לב וסרטן.

להלן הפירוט של פרופסור סאטרפילד:

12,000 אמריקאים מתים כל שנה מניתוחים מיותרים.
7,000 אמריקאים מתים כל שנה מטעויות במתן תרופות בבתי החולים.
20,000 אמריקאים מתים כל שנה מטעויות אחרות בבתי החולים.
80,000 מתים כל שנה מדלקות זיהומיות שנדבקו בהן בבתי החולים.
106,000 אמריקאים מתים כל שנה מתופעות לוואי של תרופות.

מקורות:

1) Starfield B. Is US health really the best in the world? JAMA. 2000 Jul 26;284(4):483-5
2) Starfield B. Deficiencies in US medical care. JAMA. 2000 Nov 1;284(17):2184-5

חשוב לציין שההתייחסות במחקר הזה של פרופסור סאטרפילד הנה למקרי המוות בלבד ואינן כוללות השפעות שליליות אחרות הנגרמות על ידי הממסד הרפואי וגורמות למוגבלות ונכויות. לאחר קריאה של הנתונים אלו כל שאלה בנושא של כירופרקטיקה יעילות ובטיחות מקבלת זווית שונה.

כירופרקטיקה יעילות ובטיחות – ובכן ….?

בארצות הברית לבדה מטופלים מידי שנה מעל 20,000,000 תושבים על ידי כ 60,000 כירופרקטים. רק קומץ מהם וממיליוני מטופלים נוספים ברחבי העולם יחווה תופעות לוואי משמעותיות. הסיכום הטוב ביותר לגבי בטיחותם של טיפולי כירופרקטיקה פורסם כבר ב1979 במחקר במימונה של ממשלת ניו זילנד: “חוסר היכולת להוכיח שהטיפול הכירופרקטי מזיק הנו בולט … בסך הכול מחזיקה כירופרקטיקה בשיא מרשים של בטיחות”.

בכל ארצות הברית, רוב ארצות אירופה, קנדה, אוסטרליה וניו-זילנד נחקקו חוקים המגדירים מי הוא כירופרקט ומה נדרש על מנת להיות כירופרקט. לצערי אין הדבר כך בישראל. למעשה כל אדם יכול היום להציג עצמו ככירופרקט ולסכן את האנשים שבהם הוא מטפל. אנה בדקו היטב איזו ההכשרה עבר המטפל שלכם בטרם תניחו לו לטפל בכם. כאן המקום לציין שהתואר דוקטור לכירופרקטיקה (D.C.) לא ניתן בשום מדינה מזרח אירופאית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום.אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת.{loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן