כאבים בשוק מאחור מה גורם להם
כאבים בשוק מאחור מה גורם להם

כאבים בשוק מאחור מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בשוק מאחור מה גורם להם? כאבים בחלק האחורי של השוק נגרמים לרוב בגלל נזקים מקומיים על רקע עומסי יתר, נזקי חבלה או בגלל מחלות רקע. עומס יתר עלול להיגרם בין היתר כתוצאה מעיסוק אובססיבי בספורט. ספורט מספק גם את ההזדמנות לנזקי חבלה בשוקיים. מחלות רקע כולל נזקים בעמוד השדרה המותני ומחלות כלי דם עלולים לגרום בין היתר להתפתחות תסמינים בשוקיים.

גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בשוק כוללים מבנה לקוי של הרגליים (ברכי O, ברכי X, קשת שטוחה או גבוה מידי בכף הרגל וכו), שרירי סובך קצרים, טכניקות ספורט לקויות, סוגי ספורט מסוימים, נעליים לא מתאימות ועוד. בעמוד הזה נענה לכם על השאלה: כאבים בשוק מאחור מה גורם להם? נפרט את הפתולוגיות שעומדות אחרי הכאבים בחלק האחורי בשוק, מה גורם להן ומה הן גורמי הסיכון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בשוק מאחור מה גורם להם – גורמים אפשריים

כאבי שוק מאחור מה גורם להם? נזקים לרקמות לאורך השוק

נזק לגיד אכילס

כאבים בשוק מאחור יכולים להיות תוצאה של מתיחה והתפתחות דלקת בגיד אכילס (Achilles Tendonitis) או קרע ברמות חומרה שונות בגיד אכילס (Achilles Tendon Rupture). נזקים בגיד אכילס מתפתחים כתוצאה מעומסים חוזרניים  (ריצה, ניתור, מצב פוינט בבלט ועוד). סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים ונוקשות בקרסול מאחור שעלולים להקרין כאבים בשוק, מוגבלות תנועה (תלוי בחומרת הנזק). נפיחות מקומית.

שין ספלינט

שין ספלינט (Shin splints) הוא מושג כוללני המתאר כאבים בשוק בחלקו הקדמי. אין הסכמה לגבי מה ניתן להכניס לתוך ההגדרה הזאת. נזק שרירי, נזק גרמי, נזק של רקמות חיבור ועוד. על כולם מוסכמת העובדה שהגורם לשין ספלינט הוא פעילות הכרוכה בהפעלת מאומצת או הפעלה חוזרת (הליכה, ריצה, קפיצה) של הרקמות השונות בשוק.

דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק

דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק (Medial tibia stress syndrome) יכולה להיות הסיבה להתפתחות כאבים בשוק המושלכים גם לאחור. בדלקת זאת מתפתח נזק ברקמות העמוקות של השוק: נזק לשרירים עצמם (Tibialis Posterior) או נזק בנקודות החיבור של השרירים אל הגידים או נזק בחיבור של הגידים אל העצם או נזק למסב העצם (Periostitis). חומרת התסמינים תלויה בשלב שבו מצויה הבעיה. תחילה יופיעו כאבים רק בתחילת ההליכה ו/או הריצה וייעלמו תוך זמן קצר. בשלב מתקדם של הדלקת עוצמת הכאבים תעלה, הכאבים יוותרו לאורך כול הפעילות וגם במצב של מנוחה.

שבר מאמץ בשוק

עיסוק אינטנסיבי בספורט עלול לגרום גם לשבר מאמץ בשוק (Tibial stress fracture). תופעה שכיחה זאת מתרחשת בגלל הלחץ החוזרני על עצמות השוק הנובע למשל מריצה. עומס זה עלול לחצות את היכולת של העצם לעמוד בעומסים הללו ולגרום להופעת שבר שערה. שבר מאמץ יופיע בעיקר בעצם השוק או באחת מעצמות כף הרגל.

נזק לגיד שריר שוקה קדמי

כאבים בשוק עלולים להתפתח על רקע של נזק לגיד השוקה הקדמי (Anterior tibialis tendonitis). הכאב בפתולוגיה זאת יופיע לאורך החלק החיצוני של עצם השוק במיקומו האנטומי של השריר השוקיתי הקדמי בשוק. גם פציעה זאת היא לרוב תוצר של עומסי יתר.

תסמונת המדור

תסמונת המדור (Compartment syndrome) נגרמת בגלל לחץ הנבנה בתוך המדורים הפנימיים התוחמים את השרירים ברגליים. כאמור, השרירים ברגליים פועלים בתוך מתחם סגור שעשוי רקמת חיבור הקרויה פשייה (Fascia). רקמת חיבור זאת לרוב רפויה ואלסטית במידה המספקת כדי להכיל בתוכה את השריר או השרירים המתרחבים במהלך ביצוע עבודה  בעקבות אספקת דם מוגברת. רקמת חיבור צרה או הדוקה מידי עלולה ליצור לחץ שיכול לחסום את אספקת הדם אל השריר ולגרום להתפתחות כאבים בשוק שנמוגים רק במצב של מנוחה.

קרע בשריר התאומים

כאבים בשוק מאחור מה גורם להם
כאבים בשוק מאחור מה גורם להם

נזקים לגידים ו/או לשרירים הפועלים בשוק הם הגורם השכיח ביותר להתפתחות כאבים בשוק. דוגמה שכיחה לפציעה כזו היא “רגל טניס”. ברגל טניס נמתח או ניקרע הראש הפנימי של שריר התאומים בשוק. פציעה זאת מתרחשת כמו רוב הפציעות בשוק בגלל עומסי יתר או בגלל עומס חד פעמי גדול במיוחד. רוב הסובלים מקרע בשריר התאומים הם ספורטאים מבוגרים.

כאבי שוק מאחור מה גורם להם? פגיעה ברקמות עמוד השדרה והאגן

פגיעה בשורש עצב בעמוד השדרה המותני

עצבי חוט השדרה יחד עם יתר הרקמות בעמוד השדרה כולל שרירים, סחוסים, רצועות, חוליות ודיסקים בין חולייתיים מצויים במלחמה בלתי פוסקת על בריאותם. העומסים המוטלים עליהם הופכים את המשימה שלהם לבלתי אפשרית. ישיבה ממושכת ולקויה מעלה באופן משמעותי את הסיכון של הגב התחתון על הרקמות השונות כולל העצבים וחוט השדרה להיפצע. פגיעה בשור עצב בעמוד השדרה המותני עלולה לגרום בין היתר כאבים בשוק מאחור.

סיאטיקה

כאב לאורך הרגל ובכלל זה לאורך השוק עלול להופיע עקב גירוי דלקתי של שורש עצב מותני והתפתחות סיאטיקה (Sciatica). סיאטיקה יכולה להתפתח בגלל לחץ שנוצר למשל על ידי בלט דיסק או פריצת דיסק על אחד משורשי העצבים המותניים המרכיבים את העצב הסיאטי. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאב גב תחתון, כאבים לאורך הירך והשוק מאחור, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות גופנית, התעטשות, שיעול, כפיפת הגב או קימור הגב התחתון.

כאבי נקיעה או מתיחה

כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לאורך הירך והשוק עלולים לנבוע גם כאשר הפגיעה היא “רק” פציעה של שריר בגב התחתון (Back Strain) או פציעה של רצועה (Ligament sprain) באזור הגב התחתון. הפציעה עלולה לכלול מתיחה קלה  או קרע חלקי או מלא של הרקמות הללו. מתיחה של הרקמות תוליד גירוי דלקתי קצר מועד בעוד שקרע חלקי או מלא של הרקמה תגרום לדלקת וסימנים ותסמינים קשים יותר. תסמינים אופייניים (תלוי בחומרת הנזק) כוללים: כאב גב תחתון, שיכולים להקרין במורד הרגל כולל בשוק, מגבלות תנועה, החמרת הכאב בפעילות והפחתתו במצב מנוחה.

היצרות תעלת חוט השדרה

תעלת חוט השדרה מעבירה דרכה את חוט השדרה ואת העצבים היוצאים מבין החוליות לכל חלקי הגוף. כתוצאה מנטייה גנטית, מניוון (מעל גיל 50) ממושך או כתוצאה מחבלה חד פעמית, תיתכן היצרות תעלת השדרה (Spinal stenosis) ואגב כך ללחוץ על חוט השדרה או על אחד או יותר מן העצבים היורדים במורד הרגליים. העצב או העצבים הלחוצים יכולים ליצר מגוון סימפטומים בעיקר ברגליים. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבים לאורך הרגל כולל כאבים בשוק מאחור, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר לרוב בפעילות ונירגע במנוחה.

תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס (Cauda Equina Syndrome) הוא מצב חירום קליני הנובע מפגיעה בצמת העצבים המכונה “זנב סוס” (Cauda equina) הבוקעת מקצה חוט השדרה. הסיבה ללחץ על צמת העצבים היא לרוב פריצת דיסק גדולה אשר יוצרת לחץ מסיבי על השק הדוראלי (Dural sacc) – השק העוטף את חוט השדרה ועל והעצבים. סיבות נוספות כוללות גם גידול סרטני. תסמינים אופייניים כוללים: כאבים בגב התחתון עם הקרנות כאב לאורך הירך, כאבים בשוק, סימנים ותסמינים נוירולוגיים הכוללים חולשת גפיים, אובדן שליטה על הסוגרים, קשיים בתפקוד מיני, שינויים תחושתיים בעכוז ובמפשעה בצורת אוכף (Saddle anesthesia).

דלקות מפרקים

כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לאורך הירך והשוק מאחור עלולים לנבוע גם מדלקות פרקים כאשר הנפוצה שבהן היא מחלת פרקים ניוונית (Degenerative Spinal Disorders). שכיחותה של מחלה ניוונית זו עולה עם הגיל ומעל גיל 40 רוב בני האדם יסבלו ברמות חומרה שונות מנזקיה. מחלה זאת גורמת לשחיקה של הסחוסים העוטפים את עצמות המפרקים ובכלל זה את הסחוסים בפרקי השטחה בעמוד השדרה. עם התקדמות המחלה היא פוגעת בחלקים נוספים של המפרק ומשבשת את תפקודו. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, הקרנות כאב לאורך הרגל מאחור, כאבים בשוק, נוקשות, הקלה בכאב במצב של פעילות. דלקות פרקים נוספות שעלולות להיות הגורם לכאבי גב תחתון כוללות: דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis) ועוד.

ספונדילוליסטזיס

מצב שבו קיימת גלישה של חוליה אחת על פני חברתה נקרא “ספונדילוליסטזיס” (Spondylolisthesis).  מצב זה נגרם לרוב עקב תהליכים ניווניים של הרקמות האוחזות את החוליות או כתוצאה משבר מולד או נרכש (Spondylolysis) בחלק מסוים של החוליה. כאשר החוליה גולשת וגורמת ללחץ על אחד משורשי העצבים בעמוד השדרה המותני התסמינים האופייניים עלולים לכלול כאב גב תחתון, וכאבים לאורך הרגל כולל כאבים בשוק, שוני תחושתי ברגל וחולשת שרירים.

כאבים במפרק העצה והכסל

מפרק העצה והכסל (Sacroiliac joint) הוא אחד המקורות לכאבים בגב התחתון ולהשלכות כאב לאורך הירך ותחושת כאבים בשוק. על פי מחקרים שונים דלקת במפרק העצה והכסל (Sacrolilitis) מהווה את סיבה לכאבי גב תחתון בקרב שליש מהמקרים. נזק במפרק הזה עלול להתרחש בגלל עומס יתר ותנועות חוזרניות או חבלה חדה אך גם בגלל מגוון רחב של דלקות פרקים. בין דלקות הפרקים ש”אוהבות” את המפרק הזה נכלול דלקת פרקים ניוונית ומגוון דלקות מערכתיות אוטואימוניות נוספות כוללות דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) ועוד. פעילות הורמונלית מוגברת גורמת לכך שדלקת במפרק העצה והכסל שכיחה במיוחד בקרב נשים בהריון. גורמים נוספים שעלולים לפגוע במפרק כוללים בין היתר דלקות זיהומיות, סרטן ראשוני או גרורתי ועוד.

כאבים בשוק מאחור מה גורם להם? נזקים לעצבים פריפריים

סיבי העצבים עושים את דרכם הארוכה מחוט השדרה המותני ועד לקצה המרוחק של אצבעות כפות הרגליים כדי לעצבב את חלקי הגוף השונים. במהלך מסלולם הארוך חשופים סיבים אלו לפגיעה על רקע של עומסים חוזרניים או חבלה.

תסמונת השריר האגסי

עצב הסיאטי שמקורו עמוד השדרה המותני עלול להיפגע ולפתח תופעה דלקתית הקרויה סיאטיקה. ברוב המקרים הגורם לסיאטיקה הוא בלט, בקע או פריצת דיסק מותניים הגורמים ללחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. גורם אפשרי נוסף הוא גירוי מכני חוזר ונשנה של העצב הסיאטי על ידי השריר האגסי (Piriformis Muscle). פתולוגיה זאת נקראת  תסמונת השריר האגסי (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים אופייניים לסיאטיקה כוללים בין היתר כאבים היורדים במורד הרגל מאחור עד לקרסול ולכף הרגל ובכלל זה כאבים בשוק.

כאבי שוק מאחור מה גורם להם? פגיעה בכלי דם

מחלה של כלי הדם הפריפריים

עוד סיבה להתפתחות כאבים בשוק היא מחלה של כלי הדם הפריפריים (Peripheral Vascular Disease). במחלה זאת עקב היצרות או חסימה של כלי הדם המובילים דם לרגליים מתפתחים כאבים בשרירי הרגליים שבשלב הראשון מופיעים רק במצב של מאמץ כגון הליכה ובשלב מתקדם גם במצב של מנוחה. מלבד כאבים יתלונן החולה במחלה זאת על תחושת נימול ברגליים, על שינויים בגוון העור ברגליים, על התקרחות ברגליים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן