כאבים בשוק מאחור מה גורם להם

כאבים בשוק מאחור מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בשוק מאחור מה גורם להם? כאבים בחלק האחורי של השוק מתפתחים לרוב בגלל נזק לרקמה מקומית.הגורם לנזקים הללו יכול להיות עומס יתר, נזקי חבלה או בגלל מחלות. עומס יתר עלול להיגרם בין היתר כתוצאה מעיסוק אובססיבי בספורט. ספורט מספק גם את ההזדמנות לנזקי חבלה בשוקיים. כאבים בשוק עלולים להיגרם בגלל מחלות מקומיות בשוק, מחלות בעמוד השדרה המותני ומחלות כלי דם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בין גורמי הסיכון לכאבים בשוק נמנה ליקויים מבניים, טכניקות ספורט לקויות, ענפי ספורט מסוימים ועוד. במאמר הנוכחי נענה על השאלה: כאבים בשוק מאחור מה גורם להם. נפרט מה הן ההפרעות הבריאותיות שעומדות אחרי הסימנים והתסמינים השונים בחלק האחורי בשוק. נבהיר מה גורם להפרעות הבריאותיות בללו ומה הן גורמי הסיכון להתפתחותן.

  כאבים בשוק מאחור מה גורם להם – פירוט

  נזקים מקומיים ברקמות השוק

  נזקים מקומיים לאחת מהרקמות בשוק מהווים את הסיבה העיקרית להתפתחות כאבים בשוק מאחור. בין יתר הנזקים נמנה:

  נזק לגיד אכילס

  כאבים בשוק מאחור יכולים להיות תוצאה של מתיחה והתפתחות דלקת בגיד אכילס (Achilles Tendinitis) או קרע ברמות חומרה שונות בגיד אכילס (Achilles Tendon Rupture). נזקים בגיד אכילס מתפתחים כתוצאה מעומסים חוזרניים  (ריצה, ניתור, מצב פוינט בבלט ועוד). סימנים ותסמינים אופייניים כוללים:

  • כאבים ונוקשות בחלק האחורי של הקרסול שעלולים להיות מושלכים מעלה לכוון השוק
  • מוגבלות תנועה (תלוי בחומרת הנזק)
  • נפיחות מקומית מעל גיד אכילס.

  שין ספלינט

  שין ספלינט (Shin splints) הוא מושג כוללני המתאר כאבים בשוק בחלקו הקדמי. אין הסכמה לגבי מה ניתן להכניס לתוך ההגדרה הזאת. נזק שרירי, נזק גרמי, נזק של רקמות חיבור ועוד. על כולם מוסכמת העובדה שהגורם לשין ספלינט הוא פעילות הכרוכה בהפעלת מאומצת או הפעלה חוזרת (הליכה, ריצה, קפיצה) של הרקמות השונות בשוק.

  דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק

  דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק (Medial tibia stress syndrome) יכולה להיות הסיבה להתפתחות כאבים בשוק המושלכים גם לאחור. בדלקת זאת מתפתח נזק ברקמות העמוקות של השוק: נזק לשרירים עצמם (Tibialis Posterior) או נזק בנקודות החיבור של השרירים אל הגידים או נזק בחיבור של הגידים אל העצם או נזק למסב העצם (Periostitis). חומרת התסמינים תלויה בשלב שבו מצויה הבעיה. תחילה יופיעו כאבים רק בתחילת ההליכה ו/או הריצה וייעלמו תוך זמן קצר. בשלב מתקדם של הדלקת עוצמת הכאבים תעלה, הכאבים יוותרו לאורך כול הפעילות וגם במצב של מנוחה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   שבר מאמץ בשוק

   עיסוק אינטנסיבי בספורט עלול לגרום גם לשבר מאמץ בשוק (Tibial stress fracture). תופעה שכיחה זאת מתרחשת בגלל הלחץ החוזרני על עצמות השוק הנובע למשל מריצה. עומס זה עלול לחצות את היכולת של העצם לעמוד בעומסים הללו ולגרום להופעת שבר שערה. שבר מאמץ יופיע בעיקר בעצם השוק או באחת מעצמות כף הרגל.

   נזק לגיד שריר שוקה קדמי

   כאבים בשוק עלולים להתפתח על רקע של נזק לגיד השוקה הקדמי (Anterior tibialis tendinitis). הכאב בפתולוגיה זאת יופיע לאורך החלק החיצוני של עצם השוק במיקומו האנטומי של השריר השוקיתי הקדמי בשוק. גם פציעה זאת היא לרוב תוצר של עומסי יתר.

   תסמונת המדור

   תסמונת המדור (Compartment syndrome) נגרמת בגלל לחץ הנבנה בתוך המדורים הפנימיים התוחמים את השרירים ברגליים. כאמור, השרירים ברגליים פועלים בתוך מתחם סגור שעשוי רקמת חיבור הקרויה פאשיה (Fascia). רקמת חיבור זאת לרוב רפויה ואלסטית במידה המספקת כדי להכיל בתוכה את השריר או השרירים המתרחבים במהלך ביצוע עבודה  בעקבות אספקת דם מוגברת. רקמת חיבור צרה או הדוקה מידי עלולה ליצור לחץ שיכול לחסום את אספקת הדם אל השריר ולגרום להתפתחות כאבים בשוק שנמוגים רק במצב של מנוחה.

   קרע בשריר התאומים

   כאבים בשוק מאחור מה גורם להם
   כאבים בשוק מאחור מה גורם להם

   נזקים לגידים ו/או לשרירים הפועלים בשוק הם הגורם השכיח ביותר להתפתחות כאבים בשוק. דוגמה שכיחה לפציעה כזו היא קרע בשריר התאומים הקרויה גם "רגל טניס". בהפרעה בריאותית זאת נמתח או ניקרע לרוב, הראש הפנימי של שריר התאומים בשוק. פציעה זאת מתרחשת כמו רוב הפציעות בשוק בגלל עומסי יתר או בגלל עומס חד פעמי גדול במיוחד. רוב הסובלים מקרע בשריר התאומים הם ספורטאים מבוגרים.

   כאבי שוק מאחור מה גורם להם? פגיעה ברקמות עמוד השדרה והאגן

   פגיעה בשורש עצב בעמוד השדרה המותני

   עצבי חוט השדרה יחד עם יתר הרקמות בעמוד השדרה כולל שרירים, סחוסים, רצועות, חוליות ודיסקים בין חולייתיים מצויים במלחמה בלתי פוסקת על בריאותם. העומסים המוטלים עליהם הופכים את המשימה שלהם לבלתי אפשרית. ישיבה ממושכת ולקויה מעלה באופן משמעותי את הסיכון של הגב התחתון על הרקמות השונות כולל העצבים וחוט השדרה להיפצע. פגיעה בשור עצב בעמוד השדרה המותני עלולה לגרום בין היתר כאבים בשוק מאחור.

   סיאטיקה

   כאב לאורך הרגל ובכלל זה לאורך השוק עלול להופיע עקב גירוי דלקתי של שורש עצב מותני והתפתחות סיאטיקה (Sciatica). סיאטיקה יכולה להתפתח בגלל לחץ שנוצר למשל על ידי בלט דיסק או פריצת דיסק על אחד משורשי העצבים המותניים המרכיבים את העצב הסיאטי. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאב גב תחתון, כאבים לאורך הירך והשוק מאחור, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות גופנית, התעטשות, שיעול, כפיפת הגב או קימור הגב התחתון.

   כאבי נקיעה או מתיחה

   כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לאורך הירך והשוק עלולים לנבוע גם כאשר הפגיעה היא "רק" פציעה של שריר בגב התחתון (Back Strain) או פציעה של רצועה (Ligament sprain) באזור הגב התחתון. הפציעה עלולה לכלול מתיחה קלה  או קרע חלקי או מלא של הרקמות הללו. מתיחה של הרקמות תוליד גירוי דלקתי קצר מועד בעוד שקרע חלקי או מלא של הרקמה תגרום לדלקת וסימנים ותסמינים קשים יותר. תסמינים אופייניים (תלוי בחומרת הנזק) כוללים:

   • כאב גב תחתון
   • השלכות כאב במורד הרגל כולל בשוק
   • מגבלות תנועה
   • החמרת הכאב בפעילות והפחתתו במצב מנוחה

   היצרות תעלת חוט השדרה

   תעלת חוט השדרה מעבירה דרכה את חוט השדרה ואת העצבים היוצאים מבין החוליות לכל חלקי הגוף. כתוצאה מנטייה גנטית, מניוון (מעל גיל 50) ממושך או כתוצאה מחבלה חד פעמית, תיתכן היצרות תעלת השדרה (Spinal stenosis) ואגב כך ללחוץ על חוט השדרה או על אחד או יותר מן העצבים היורדים במורד הרגליים. העצב או העצבים הלחוצים יכולים ליצר מגוון סימפטומים בעיקר ברגליים. הסימפטומים האופייניים כוללים:

   • כאב גב תחתון
   • כאבים לאורך הרגל כולל כאבים בשוק מאחור
   • שינויים תחושתיים ברגל
   • חולשת שרירים
   • התכווצות שרירים חריפה
   • הכאב מחמיר לרוב בפעילות ונירגע במנוחה

   תסמונת זנב הסוס

   תסמונת זנב הסוס (Cauda Equina Syndrome) הוא מצב חירום קליני הנובע מפגיעה בצמת העצבים המכונה "זנב סוס" (Cauda equina) הבוקעת מקצה חוט השדרה. הסיבה ללחץ על צמת העצבים היא לרוב פריצת דיסק גדולה אשר יוצרת לחץ מסיבי על השק הדוראלי (Dural sac) – השק העוטף את חוט השדרה ועל והעצבים. סיבות נוספות כוללות גם גידול סרטני. תסמינים אופייניים כוללים:

   • כאבים בגב התחתון עם הקרנות כאב לאורך הירך
   • כאבים בשוק
   • חולשת גפיים
   • אובדן שליטה על הסוגרים
   • קשיים בתפקוד מיני
   • שינויים תחושתיים בעכוז ובמפשעה בצורת אוכף (Saddle anesthesia)

   דלקות מפרקים

   כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לאורך הירך והשוק מאחור עלולים לנבוע גם מדלקות פרקים כאשר הנפוצה שבהן היא מחלת פרקים ניוונית (Degenerative Spinal Disorders). שכיחותה של מחלה ניוונית זו עולה עם הגיל ומעל גיל 40 רוב בני האדם יסבלו ברמות חומרה שונות מנזקיה. מחלה זאת גורמת לשחיקה של הסחוסים העוטפים את עצמות המפרקים ובכלל זה את הסחוסים בפרקי השטחה בעמוד השדרה. עם התקדמות המחלה היא פוגעת בחלקים נוספים של המפרק ומשבשת את תפקודו. הסימפטומים האופייניים:

   • כאב גב תחתון
   • הקרנות כאב לאורך הרגל מאחור
   • כאבים בשוק
   • נוקשות
   • הקלה בכאב במצב של פעילות

   דלקות פרקים נוספות שעלולות להיות הגורם לכאבי גב תחתון כוללות:

   • דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis)
   • מחלת רייטר (Reiter's Disease)
   • דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis) ועוד

   ספונדילוליסטזיס

   מצב שבו קיימת גלישה של חוליה אחת על פני חברתה נקרא "ספונדילוליסטזיס" (Spondylolisthesis).  מצב זה נגרם לרוב עקב תהליכים ניווניים של הרקמות האוחזות את החוליות או כתוצאה משבר מולד או נרכש (Spondylolysis) בחלק מסוים של החוליה. כאשר החוליה גולשת וגורמת ללחץ על אחד משורשי העצבים בעמוד השדרה המותני התסמינים האופייניים עלולים לכלול:

   • כאב גב תחתון
   • כאבים לאורך הרגל ובכלל זה כאבים בשוק מאחור
   • שוני תחושתי ברגל
   • חולשת שרירים

   כאבים במפרק העצה והכסל

   מפרק העצה והכסל (Sacroiliac joint) הוא אחד המקורות לכאבים בגב התחתון ולהשלכות כאב לאורך הירך ותחושת כאבים בשוק. על פי מחקרים שונים דלקת במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס) מהווה את הסיבה לכאבי גב תחתון בקרב שליש מהמקרים. נזק במפרק הזה עלול להתרחש בגלל עומס יתר ותנועות חוזרניות או חבלה חדה אך גם בגלל מגוון רחב של דלקות פרקים. בין דלקות הפרקים ש"אוהבות" את המפרק הזה נכלול:

   • דלקת פרקים ניוונית

   ומגוון דלקות מערכתיות אוטואימוניות נוספות כוללות:

   • דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis)
   • מחלת רייטר (Reiter's Disease)
   • דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis)
   • דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) ועוד

   פעילות הורמונלית מוגברת גורמת לכך שדלקת במפרק העצה והכסל שכיחה במיוחד בקרב נשים בהריון. גורמים נוספים שעלולים לפגוע במפרק כוללים בין היתר דלקות זיהומיות, סרטן ראשוני או גרורתי ועוד.

   נזקים לעצבים פריפריים

   סיבי העצב עושים את דרכם מחוט השדרה המותני ועד לקצה המרוחק של אצבעות כפות הרגליים. במהלך מסלולם הארוך חשופים סיבים אלו לפגיעה על רקע של עומסים חוזרניים או חבלה. פגיעה בעצב פריפרי עלולה לגרום לכאב בשוק מאחור.

   תסמונת השריר האגסי

   עצב הסיאטי שמקורו עמוד השדרה המותני עלול להיפגע ולפתח תופעה דלקתית הקרויה סיאטיקה. סיאטיקה נגרמת לרוב בגלל דיסק במותן הלוחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. גורם אפשרי נוסף הוא גירוי של העצב הסיאטי על ידי השריר האגסי (Piriformis Muscle). הפרעה זאת הקרויה תסמונת השריר האגסי (Piriformis Muscle Syndrome) עלולה לגרום לסימנים ותסמינים של סיאטיקה:

   • כאבים בגב התחתון
   • כאבים היורדים במורד הרגל מאחור עד לקרסול ולכף הרגל ובכלל זה כאבים בשוק.
   • מגבלות תנועה
   • תסמינים נוירולוגיים ועוד

   כאבי שוק מאחור מה גורם להם? פגיעה בכלי דם

   מחלה של כלי הדם הפריפריים

   עוד סיבה להתפתחות כאבים בשוק היא מחלה של כלי הדם הפריפריים (Peripheral Vascular Disease). במחלה זאת עקב היצרות או חסימה של כלי הדם המובילים דם לרגליים מתפתחים כאבים בשרירי הרגליים שבשלב הראשון מופיעים רק במצב של מאמץ כגון הליכה ובשלב מתקדם גם במצב של מנוחה. מלבד כאבים יתלונן החולה במחלה זאת על תחושת נימול ברגליים, על שינויים בגוון העור ברגליים, על התקרחות ברגליים ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת