כאבים בישבן טיפול

כאבים בישבן טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בישבן – טיפול המתבסס על אבחון מדויק של מקור הבעיה עשוי למנוע נזקים ותסמינים כרוניים. כולנו עלולים מידי פעם לחוש בכאב בישבן. בין יתר הגורמים לכאבים בישבן נמנה החל ממצב כאב בישבן בגלל שישבנו עליו זמן ארוך מידי ועד לכאבים קשים הנובעים מדלקת בעצם הזנב או סיאטיקה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בישבן עשויים להיות קלים ולנבוע ממתיחה קלה של שריר או שהם עלולים לייצג נזק משמעותי לעצב הסיאטי. למעשה מיחושים אלו עלולים להתפתח ממגוון רחב של בעיות החל מבעיות קלות יחסית כמו בורסיטיס בירך או באגן, תסמונת שרירי האגסי (piriformis syndrome) ומתיחה של שריר המיתר וכלה בגידול סרטני באחד מהמבנים האנטומיים באזורי ההשפעה של המפשעה, פריצת דיסק מותני, דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך, דלקת במפרקי העצה והכסל ועוד. כמובן שסימנים ותסמינים נלווים יעניקו לנו רמז לגבי הנזק הקיים ודרכי הטיפול המתאימות. טרם ניגש לטיפול אנחנו חייבים לאבחן באופן מדוקדק את מקור הכאבים הללו בישבן.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בישבן טיפול – רקע

  כאבים בישבן מהווים בעיה שכיחה. למעשה כל ליקוי בגב התחתון, באגן או במפרקי הירך עלול לגרום בין היתר גם להתפתחות כאבים בישבן. ריפוי הסיבות האפשריות להתפתחות כאבים באזור זה מחייב הליך אבחוני מדוקדק וביצועה אבחנה מבדלת לפני שניגשים למלכת הריפוי. בין הגורמים האפשריים לכאב בישבן שצריך לקחת בחשבון נמנה:

  • חבלה מקומית בישבן בגין נפילה או מכה
  • מתיחה של אחד השרירים בישבן
  • גירוי דלקתי של העצב הסיאטי בעמוד השדרה המותני על רקע בלט או פריצת דיסק מותני או תסמונת פיריפורמיס
  • דלקת פרקים ניוונית של מפרקי הפצט בעמוד השדרה המותני
  • דלקת פרקים ניוונית או פציעה של מפרקי העצה והכסל
  • דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך
  • תסמונת התפס במפרק הירך מולד או נרכש
  • בורסיטיס בירך –  דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס)
  • בורסיטיס בישבן (ischial bursitis)
  • ציסטה פילונידלית (Pilonidal cyst) ציסטה הנוצרת לרוב בחלק העליון שבין לחיי הישבן
  • מורסה בפי הטבעת (Perirectal abscess)
  • מחלות כלי דם ובעיקר של עורקי הכסל (iliac artery) היוצאים מאב העורקים הבטני ומספקים דם לאגן ולרגליים

  אבחון מהיר ומדויק שהתבסס על ההיסטוריה השל הכאב, על הבדיקות הגופניות ועל בדיקות מתקדמות עשוי לאפשר טיפול יעיל ולמנוע בעיות כרוניות וצורך בניתוחים עתידיים. במאמר הנוכחי אנו מפרטים מתי וכיצד לטפל באופן עצמי בכאבי ישבן קלים ומתי כדאי לכם להתייעץ עם כירופרקט או קלינאי אחר כדי לדעת מה הבעיה שגורמת לכאבים בישבן ובמידת הצורך כדי לטפל בגורם לכאבים הללו. המידע אודות הסימנים והתסמינים כולל המיקום שלהם, חומרתם, כמה זמן הם קיימים, מה מחמיר ומה מפחית אותם עשוי להקל על תהליך קבלת ההחלטות..

   טיפול עצמי בכאב בישבן

  התנהלות נכונה

  כאבים בישבן שאינם חריפים בעצמתם ולא מתלווים להם סימנים ותסמינים נוספים יכולים, למשך מספר ימים להיות מטופלים באופן עצמי. הדבר העיקרי שנדרש מכם בשלב הזה הוא להתנהל למשך מספר ימים נכון. כלומר, במשך מספר הימים הבאים אל תבצעו פעולות או תשהו במנחים הגורמים להחמרת הכאב. אין צורך לשם כך להיכנס למיטה למנוחה ארוכה. מנוחה כזאת לא תועיל היא אפילו עלולה להזיק. אדרבה, להמשיך להיות פעיל, מבלי לגרות את הכאב בישבן עשוי להעניק לכם את הריפוי המהיר ביותר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בישבן טיפול
   כאבים בישבן טיפול

   התנהלות ללא כאב משמעותה בין היתר מציאת תנוחת שינה שאינה גורמת לכאב, ישיבה בעבודה או בבית מבלי לגרום לכאב וכך גם לגבי פעילות גופנית, בחרו רק פעילות גופנית שאינה מחמירה את הכאבים שלכם בישבן. נסו להימנע מתרופות נגד כאב ו/או קומפרסים של קרח. אלו עלולים לשבש את היכולת שלכם להתנהל נכון לפגוע בהליך הדלקתי ובכך להשפיע לרעה על קצב ההחלמה ועל איכות ההחלמה.

   חזרה הדרגתית לשגרה

   זכרו גם לאחר שהכאב נעלם אתם עדין מצויים בטווח סכנה להישנות הבעיה. הפגיעות הזאת  נובעת מהעובדה שהרקמה לא החלימה במלואה והיא צפויה להימשך פרק זמן של עד מספר שבועות לאחר שהכאבים חלפו. את החזרה לפעילות שגרתית עשו באופן הדרגתי ובלי לשכוח להימנע מביצוע אותן שגיאות שהובילו להתפתחות הבעיה מלכתחילה.

   מתי לפנות לעזרה מקצועית

   פנו לייעוץ מקצועי במידה והכאבים בישבן אינם חולפים תוך ימים אחדים או אף מחמירים, במידה והכאבים הללו מופיעים פעם ראשונה לאחר חבלה או לפניי גיל 20 או לאחר גיל 55, פנו לעזרה מקצועית כאשר ישנם סימנים ותסמינים נוספים כמו למשל כאבים קשים במפשעה, תחושת חולי כללית, אובדן משקל בלתי מוסבר, חום, סימנים ותסמינים נוירולוגיים כמו נימול, חולשה או הירדמות, אובדן שליטה על הסוגרים, עיוות נראה לעין של חלקי גוף, היסטוריה של מחלת סרטן, של שימוש בתרופות קורטיקוסטרואידים או של שימוש בסמים.

   כאבים בישבן טיפול כירופרקטי

   כמובן שהטיפול בכאבי הישבן שנבחר תלוי באבחון המדויק של הסיבה לכאבים הללו ובחומרת הנזק. בעיות שמקורן מערכות עצב שריר ושלד יטופלו במרפאה אלא אם ישנן התוויות נגד לכך. כאבי ישבן שמקורן מחלות ופגיעות קשות יופנו להמשך בירור רפואי.

   בעיקרון הטיפול בגורמים המכניים לכאבי ישבן יכלול שימוש באמצעים טכנולוגיים להאצת ריפוי הדלקת כגון אולטרה סאונד, לייזר רך ומכשיר לגלי הלם וכן שימוש טכניקות ידניות לשיפור טווחי תנועה ואיזון המערכות שנפגעו כולל חיזוק וגמישות של הרקמות הרכות.

   יציבה וארגונומיה

   שיפור היציבה וייעוץ ארגונומי במטרה לשפר את ההתאמה של החולה לסביבת חייו עשויים לסייע לריפוי הכאבים בישבן ולמניעת הישנותם.  נתמקד בליקויים בתחום הזה הקשורים ואולי אף גורמים לכאבים בישבן. כך למשל לאופן הישיבה מול מחשב ולפרק הזמן שבו אתם יושבים ישנה השפעה על הבריאות של המפרקי עצה וכסל, של מפרקי ירך, עמוד השדרה ועוד.

   כאבים בישבן – שיקום

   בשלב הסופי ניצור תכנית עבודה שתאפשר שיקום של האזור הפגוע. מטרת השיקום הכשרת האיבר הפגוע על מנת לאפשר לו לעמוד שוב במטלות החיים. בין היתר נוודא את טווחי התנועה של המפרקים הפועלים באגן ובסמיכות לו כולל מפרקי עמוד השדרה וכן את חוזקם ואת איזונם של הרקמות התומכות באגן כולל השרירים. נשפר טכניקות אימון, תבנית תנועתית ועוד. המטרה הסופית של השיקום היא החזרת החולה לשגרת חיים ולפעילות גופנית מלאה.

   טיפול רפואי

   במידה והטיפולים השמרניים שלנו לא הניבו את התוצאות המקוות נפנה את המטופל לבדיקת התאמתו לטיפול רפואי. כאבים בישבן מטופלים בדיסציפלינה הרפואית בעיקר באמצעות תרופות או כירורגיה. בין התרופות נציין תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידים, תרופות סטרואידים הכוללות הזרקה של סטרואידים, תרופות משכחות כאב ועוד. במידה וגם התרופות הללו לא מניבות את התוצאה המקווה תעלה במידה האפשר האופציה הכירורגית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,