סטרואידים לטיפול בכאבי גב תחתון

כאב גב תופעות לוואי של זריקת קורטיזון

סטרואידים לטיפול בכאבי גב תחתון עלולים להזיק. על פי אומדנים שונים מעל 80% מהאנשים סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאבי גב תחתון. כאבים אלו בגב התחתון גורמים למצוקה כלכלית ותפקודית קשה לחולה והוצאות כלכליות עצומות למדינה. לחולים הסובלים מכאבי גב תחתון מוצע מגוון רחב של טיפולים ואמצעים על מנת להקל על כאבם.

בחלק מהמקרים ממליצים לחולה לקבל זריקה של תרופת נוגדת דלקת על בסיס סטרואידים. חוקרים טוענים שזריקות אלה מספקות הקלה זמנית בלבד ולא פתרון. ובנוסף טוענים החוקרים במחקר הנוכחי לזריקות הללו יש גם תופעות לוואי שחלקן עלול לפגוע משמעותית בבריאות. בין תופעות הלוואי שעלולות להתפתח בגלל טיפול באמצעות תרופות סטרואידים נציין:

 • לחץ דם גבוה, אובדן מסת עצם, התפתחות נמק בעצם, פגיעה בסחוס בתוך המפרק, היחלשות של רקמות החיבור ועוד.

טיפולים תרופתיים נוספים שנויים במחלוקת הניתנים לחולים הללו על ידי הרפואה המודרנית כוללים:

 • ווליום, ליריקה, אופיואידים ועוד.

כאן חשוב לציין שמחקרים רבים שעסקו בתחום הדגישו את היעילות של הטיפול הכירופרקטי בהשוואה לשיטות טיפול אחרות.

סטרואידים לטיפול בכאבי גב תחתון – רקע

כאבי גב תחתון (LBP) הם בעיה בריאותית נפוצה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים. ההערכה היא כי עד 80% מהאוכלוסייה יחוו כאב כזה בשלב כלשהו בחייהם. לכאב גב תחתון יכולה להיות השפעה משמעותית על:

 • איכות החיים, פריון העבודה, וניצול שירותי הבריאות של הפרט והחברה

השכיחות וההשלכות הכלכליות של הפרעה מורכבת זאת הם אפוא נושאים חשובים למחקר ולקביעת מדיניות. על פי מחקר נטל המחלה העולמי 2017, כאב גב תחתון היה הגורם המוביל:

 • לשנות שנים עם נכות (YLDs) ברחבי העולם. אחראי ל- 57.6 מיליון שנות נכות ברחבי העולם.

כאבי גב תחתון שכיחים בגיל המבוגר אך, בשנים האחרונות גם ילדים ובני נוער מתלוננים עליהם. שכיחות הכאבים בגב התחתון גבוהה יותר במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית. ההשלכות הכלכליות של LBP הן משמעותיות ומרובות פנים. LBP יכול לגרום לעלויות ישירות ובכלל זה:

 • הוצאות רפואיות. סקירה שיטתית של 86 מחקרים מ-34 מדינות העריכה בשנת 2015 כי העלויות הישירות השנתיות של LBP נעו בין 12 ל-90 מיליארד דולר בשנת 2015

עלויות עקיפות ובכלל זה:

 • אובדן שכר, פרודוקטיביות מופחתת וקצבאות נכות. בשנת 2015 העלויות העקיפות השנתיות נעו בין 7 ל-626 מיליארד דולר.

סך העלויות של LBP היו שוות ערך ל -0.2% עד 6.2% מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) של כל מדינה.

הטיפול בכאבי גב תחתון

הטיפול הרפואי בכאבי גב תחתון כולל מתן תרופות נוגדות דלקת, זריקות נוגדות דלקת ובכלל זה זריקות סטרואידים ופתרונות כירורגיים כאלה ואחרים. זריקות סטרואידים הם טיפול שכיח בכאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות כאב לרגל. הטיפול הזה החל כבר בשנת 1952 ועדיין מהווה רכיב מקובל בטיפול שאינו כירורגי בסיאטיקה וכאבי גב תחתון.

מטרת הטיפול הזה היא הקלה בכאב. רוב הרופאים מסכימים שההקלה הצפויה בגין זריקות אלה היא זמנית ובת חלוף. תרופה על בסיס סטרואידים מנטרלת את התגובה הדלקתית ובכך מספקת את ההקלה הזמנית. הבעיות שבגינן מזריקים סטרואידים לגב כוללים:

הרופאים מקפידים לא להזריק סטרואידים יותר משלוש פעמים בשנה.

תופעות לוואי אפשריות

סטרואידים לכאבי גב תופעות לוואי
סטרואידים לכאבי גב תופעות לוואי

טיפול בסטרואידים הוא אופציה נפוצה לחולים עם כאבי גב תחתון, במיוחד כאשר הכאב נגרם על ידי דלקת או לחץ עצבי. סטרואידים הם תרופות אנטי דלקתיות חזקות שיכולות להפחית נפיחות וכאב באזור הפגוע. עם זאת, לטיפול בסטרואידים יש גם כמה השלכות פוטנציאליות שיש לקחת בחשבון לפני תחילת הטיפול.

חלק מההשלכות האפשריות של טיפול בסטרואידים בכאבי גב תחתון כוללות:

סיכון מוגבר לזיהום:

סטרואידים יכולים לדכא את המערכת החיסונית ולהקשות על הגוף להילחם בזיהומים. זה יכול להוביל לסיבוכים חמורים כגון אלח דם, דלקת קרום המוח, או osteomyelitis (זיהום עצם).

אוסטאופורוזיס

סטרואידים יכולים להפריע לחילוף החומרים בעצם ולגרום לאובדן מסת עצם לאורך זמן. זה יכול להגביר את הסיכון לשברים ועיוותים בעמוד השדרה כגון קיפוזיס (גיבן) או עקמת (עמוד שדרה מעוקל).

סוכרת

סטרואידים יכולים להשפיע על רמות הסוכר בדם ולגרום להיפרגליקמיה (סוכר גבוה בדם) או סוכרת. זה יכול להחמיר סוכרת קיימת או לעורר סוכרת חדשה אצל חלק מהחולים.

עלייה במשקל

סטרואידים יכולים להגביר תיאבון ולגרום לאגירת נוזלים, מה שמוביל לעלייה במשקל והשמנת יתר. זה יכול להחמיר את הסימפטומים של כאבי גב תחתון ולהגדיל את הסיכון למחלות לב וכלי דם כגון יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) או אי ספיקת לב.

שינויים במצב הרוח

סטרואידים יכולים לשנות את מצב הרוח וההתנהגות של חלק מהחולים, ולגרום לדיכאון, חרדה, עצבנות, נדודי שינה או פסיכוזה. השפעות אלה יכולות להיות בולטות יותר בחולים עם היסטוריה של הפרעות נפשיות או שימוש בסמים.

תופעות לוואי אפשריות נוספות כוללות:

הסיכון לתופעות לוואי קיים עם כול כימיקל שמוכנס לגוף. כמובן שהסיכון הזה עולה ככול שהטיפול חוזר על עצמו. תופעות לוואי אפשריות אך לא שכיחות הנגרמות עקב טיפול עם סטרואידים כוללות:

 • הידקקות של העור
 • נטייה מוגברת לדימומים תת עוריים
 • התנפחות של הפנים
 • אקנה
 • עלייה בלחץ דם
 • קטרקט
 • נמק העצם
 • פציעה של הרקמה המוזרקת
 • הידקקות והיסדקות של הסחוסים
 • היחלשות של הרצועות במפרק
 • החמרה במצב הדלקתי ועוד

יש להשתמש בזהירות בטיפול בסטרואידים בכאבי גב תחתון ובהשגחה רפואית צמודה. היתרונות והסיכונים של הטיפול צריכים להישקל בקפידה עבור כל מטופל בנפרד. יש למזער את המינון ואת משך הטיפול כדי להפחית את ההשלכות האפשריות. טיפולים אלטרנטיביים או משלימים כגון כירופרקטיקה עשויים להיחשב גם כחלק מגישה מקיפה לניהול כאבי גב תחתון.

סיכום

LBP הוא מצב מורכב והטרוגני שיכול להיות בעל סיבות, גורמי סיכון ותוצאות שונות. מניעה וניהול של LBP דורשים גישה מקיפה ורב-תחומית המתחשבת בהיבטים הביו-פסיכו-סוציאליים של כאב ונכות. יש צורך במחקר איכותי על אפידמיולוגיה, אטיולוגיה, אבחון, טיפול ופרוגנוזה של LBP, כמו גם על עלות-תועלת ויישום התערבויות. הנטל העולמי וההשפעה הכלכלית של LBP מדגישים את הדחיפות והחשיבות של התמודדות עם אתגר גדול זה של בריאות הציבור.

זריקת סטרואידים לגב תופעות לוואי – המחקר

החוקרים עקבו אחר 135 חולים עם כאבי גב תחתון על רקע נזקים לחוליות ו/או דיסקים בין חולייתיים מותניים (בלט דיסק, פריצת דיסק) ודלקות. אבחון החולים התבסס על היסטוריה בת לפחות 6 שנים של כאבי גב תחתון עם סימנים ותסמינים של לחץ על שורש עצב וממצאים ב MRI. רק מחצית מהקבוצה טופלה באמצעות זריקה עם תרופה נוגדת דלקת על בסיס סטרואידים. לאחר חודש, שלושה חודשים, חצי שנה ושנה החולים נבדקו ומילאו שאלונים שמדדו את מצבם.

ממצאי המחקר

זריקת סטרואידים אחת הפחיתה את כאב הגב התחתון בקרב 55% מהחולים למשך חודש וזאת לעומת 33% בלבד בקרב הקבוצה שלא טופלה באמצעות זריקה כזאת. לאחר חודש ההבדלים בקרב הקבוצות פגו. בהשוואה שנערכה לאחר שנה לא נמצאו הבדלים בכול הפרמטרים כולל כאבים ויכולת תנועה בין חולים שטופלו באמצעות סטרואידים לבין כאלה שלא קיבלו טיפול כזה.

מסקנות החוקרים

ממצאי המחקר הללו מצטרפים לממצאי מחקרים קודמים שאינם תומכים בהמשך הטיפול בחולים עם כאבי גב תחתון באמצעות סטרואידים.

March 20, 2017, Annals of Internal Medicine

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הרצאה בנושא צליפת שוט

הרצאה על צליפת שוט

הרצאה בנושא צליפת שוט עשויה להועיל גם לגבי אלו שלא עברו תאונה דרכים. צליפת שוט או "Whiplash" הינה כינוי לסוג של חבלה הנגרמת בתאונת דרכים לחוליות הצוואר אך צליפת שוט עלולה להיגרם גם בגלל גורמים אחרים כמו למשל נפילה הגורמת לראש ל"היזרק". 

מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה

מתי נכון לחזור לספורט אחרי פציעה

חזרה לפעילות גופנית לאחר פציעה צריכה להתבצע בזהירות. לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות, החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת גם במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול.

כף הרגל אנטומיה וביומכניקה

כף הרגל אנטומיה וביומכניקה

מבנה כף הרגל? אנטומיה וביומכניקה של כף הרגל עשויים להועיל בהבנת הגורמים האפשריים להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק אנטומי זה. על החלק הזה של הגוף מוטלים עומסים נייחים ודינאמיים עצומים. כדי לעמוד בעומסים הללו דרושים לכף הרגל מבנה חזק וביומכניקה תקינה.