תופעות לוואי לזריקת סטרואידים לכאבי גב

כאב גב תופעות לוואי של זריקת קורטיזון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תופעות לוואי לזריקת סטרואידים לכאבי גב עלולות לכלול לחץ דם גבוה, אובדן מסת עצם, התפתחות נמק בעצם, פגיעה בסחוס בתוך המפרק, היחלשות של רקמות החיבור ועוד. לחולים הסובלים מכאבי גב תחתון מוצע מגוון רחב של טיפולים ואמצעים על מנת להקל על כאבם. בחלק מהמקרים מקבל החולה מלצה להזרקת קורטיקוסטרואידים. חוקרים טוענים שזריקות אלה מספקות הקלה זמנית בלבד ולא פתרון. ובנוסף טוענים החוקרים במחקר הנוכחי לזריקות הללו יש גם תופעות לוואי שחלקן עלול לפגוע פגיעה משמעותית בבריאות.

על פי אומדנים שונים מעל 80% מהאנשים סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאבי גב תחתון. כאבים אלו בגב התחתון גורמים למצוקה כלכלית ותפקודית קשה לחולה והוצאות כלכליות עצומות למדינה. טיפולים ואמצעים רבים, בחלקם הגדול חסרי כול תועלת, מוצעים לחולים הללו. בין התר מטופלים חולים אלו על ידי הרפואה המודרנית באמצעות תרופות כולל ווליום (לא מומלץ, ראה מחקר בנושא) וגם תרופות על בסיס סטרואידי. כאן חשוב לציין שמחקרים רבים שעסקו בתחום מצאו את שהטיפול הכירופרקטי יעיל יותר מכול אפשרות טיפולית אחרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתופעות לוואי לזריקת סטרואידים לכאבי גב – רקע

כאבים בגב התחתון מהווים מגפה עולמית. הנזקים האישיים והלאומיים הנגרמים בשל מגפה זאת הם גדולים. העלויות העצומות של המדינה נובעות מהטיפולים הרפואיים, פיצויים אישפוזים ופגיעה בהכנסת. חולים עם כאבי גב תחתון, חלקם בגיל העבודה, לוקחים ימי מחלה או שתפוקתם פוחתת. הטיפול הרפואי בכאבי גב תחתון כולל מתן תרופות נוגדות דלקת, זרקות נוגדות דלקת ובכלל זה זריקות קורטיקוסטרואידים ופתרונות כירורגיים כאלה ואחרים.

זריקות סטרואידים הם טיפול שכיח בכאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות כאב לרגל. הטיפול הזה החל כבר בשנת 1952 ועדיין מהווה רכיב מקובל בטיפול שאינו כירורגי בסיאטיקה וכאבי גב תחתון. מטרת הטיפול הזה היא הקלה בכאב. רוב הרופאים מסכימים שההקלה הצפויה בגין זריקות אלה היא זמנית ובת חלוף. התרופה הסטרואידית מנטרלת את התגובה הדלקתית ובכך מספקת את ההקלה הזמנית. הבעיות שבגינן מזריקים סטרואידים לגב כוללים פריצת דיסק מותני, היצרות תעלת השדרה, שבר דחיסה, ציסטה שיושבת במפרקים הפצטלים ועוד. הרופאים מקפידים לא להזריק סטרואידים יותר משלוש פעמים בשנה.

תופעות לוואי אפשריות

זריקת סטרואידים לגב תופעות לוואי
זריקת סטרואידים לגב תופעות לוואי

הסיכון לתופעות לוואי קיים עם כול כימיקל שמוכנס לגוף. כמובן שהסיכון הזה עולה ככול שנטופל יותר פעמים. תופעות לוואי אפשריות אך לא שכיחות הנגרמות עקב טיפול עם קורטיקוסטרואידים כוללות העור נעשה דק יותר, עלייה במשקל,  נטייה מוגברת לדימומים תת עוריים, התנפחות של הפנים, אקנה, עלייה בלחץ דם, קטרקט, אובדן מסת עצם, נמק העצם, פציעה של הרקמה המוזרקת, הסחוסים נסדקים ונעשים דקים יותר, היחלשות של הרצועות במפרק, החמרה במצב הדלקתי ועוד.

זריקת סטרואידים לגב תופעות לוואי – המחקר

החוקרים עקבו אחר 135 חולים עם כאבי גב תחתון על רקע נזקים לחוליות ו/או דיסקים בין חולייתיים מותניים (בלט דיסק, פריצת דיסק) ודלקות. אבחון החולים התבסס על היסטוריה בת לפחות 6 שנים של כאבי גב תחתון עם סימנים ותסמינים של לחץ על שורש עצב וממצאים ב MRI. רק מחצית מהקבוצה טופלה באמצעות זריקה קורטיקוסטרואידים. לאחר חודש, שלושה חודשים, חצי שנה ושנה החולים נבדקו ומילאו שאלונים שמדדו את מצבם.

ממצאי המחקר

זריקת קורטיקוסטרואידים אחת הפחיתה את כאב הגב התחתון בקרב 55% מהחולים למשך חודש וזאת לעומת 33% בלבד בקרב הקבוצה שלא טופלה באמצעות זריקה כזאת. לאחר חודש ההבדלים בקרב הקבוצות פגו. בהשוואה שנערכה לאחר שנה לא נמצאו הבדלים בכול הפרמטרים כולל כאבים ויכולת תנועה בין חולים שטופלו באמצעות קורטיקוסטרואידים לבין כאלה שלא קיבלו טיפול כזה.

מסקנות החוקרים

ממצאי המחקר הללו מצטרפים לממצאי מחקרים קודמים שאינם תומכים בהמשך הטיפול בחולים עם כאבי גב תחתון באמצעות קורטיקוסטרואידים.

March 20, 2017, Annals of Internal Medicine

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים