כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת

כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת

כאבי גב – שחייה לא תמיד עוזרת! שחייה היא לא תמיד הספורט הנכון במצב שבו אתם סובלים מכאבי גב. לפעמים שחייה עלולה אפילו להחמיר את מצבכם. סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות ששולחים אתכם לשחות כמענה אוטומטי לתלונות שלכם על כאבי גב. אכן, כוונתם טובה אך לא כך הבנתם.

בין יתר הם אומרים לכם בביטחון רב: "אין כמו שחייה לכאבי גב תחתון"! אכן, במקרים רבים שחייה יכולה להועיל בהתמודדות עם כאבי גב ומגבלות תנועה הנובעות מהן. המים הם גם מדיה יוצאת מן הכלל לשיקום. הפעילות בתוך מים מאפשרת למעשה הפחתת עומסים מעל השרירים והפרקים הנגרמים בגין משקל הגוף. ספורטאים שעקב עיסוקם נפצעים נעזרים לעיתים קרובות בבריכה כדי:

 • להמשיך ולהפעיל את הגוף
 • לשמר את הכושר הגופני
 • וזאת בלי להרע או לעכב את ההחלמה

עם זאת, שחייה אינה הפתרון לחלק ניכר מהגורמים להתפתחות כאבי גב. אז זכרו: כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת!

כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת – רקע

כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת
כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת

סגנונות שחייה מסוימים עלולים להחמיר בעיות גב מסוימות. לא כול אחד עם כאבי גב צריך לקפוץ לברכה. השחייה יוצרת עומסים חוזרניים, על חלקי גוף מסוימים. כל חלקי הגוף הללו כולל:

 • עמוד השדרה בכלל והצוואר והגב התחתון בפרט
 • כתפיים
 • ברכיים ועוד

נחשפים לעומסי יתר חריגים וחשופים עקב כך להתפתחות פציעות. בין הפציעות שעומסים אלה גורמים נציין בין היתר (תלוי בסוג השחייה):

מן המפורסמות שהכתפיים נמצאות תחת עומסים קיצוניים בשחייה ויש אפילו פציעת כתף הקרויה "כתף שחיינים". מיותר לציין שסגנון השחייה לקוי מגדיל דרמטית את העומסים הללו ואת הנזקים הנגרמים לגוף.

אנטומיה של עמוד השדרה

לעמוד השדרה מבנה ייחודי הנובע מהצורך להוות עמוד תומך, להוות מאחז לשרירים, להגן על חוט השדרה ובד בבד לאפשר תנועתיות מרבית. עמוד השדרה הנמשך מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת הוא למעשה תעלה ארוכה המורכבת מ- 7 חוליות צוואר, 12- חוליות חזה ו- 5 חוליות מותן (5 חוליות עצם העצה ו-4 חוליות עצם הזנב מתאחות בהתבגרותנו). במצבו המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלוש קשתות: קשת צווארית, קשת גבית וקשת מותנית. מבנה ייחודי זה מקנה לו חוזק, יציבות וגמישות ומאפשר לו לשמש בסיס ליציבה נכונה ובריאה.

התנועתיות והגמישות המדהימה של עמוד השדרה מתאפשר בזכות המפרקים הקיימים בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה. בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה מפריד דיסק שעשוי מחומר סחוסי חזק. הדיסק משמש כבולם זעזועים ומאפשר את הגמישות והתנועה של עמוד השדרה. חוליות עמוד השדרה מהוות נקודות אחיזה לשרירים ולרצועות התומכות ומייצבות את עמוד השדרה ומאפשרות את תפקודו הדינמי. ליקוי באחת מהרקמות הללו מעלה את הסבירות להתפתחות כאבי גב וכאבים אחרים.

חוט השדרה העובר בתעלת השדרה הנו "צמת חוטי תקשורת" בין המוח לשאר חלקי הגוף. זוג שורשי עצבים יוצאים מצמה זאת דרך פתחים בין כל שתי חוליות אחד לכל צד וממשיכים משם לאיברי הגוף השונים. העצבים הללו מוליכים אותות מהמוח ואל המוח.

ביומכניקה של עמוד השדרה בשחייה

בשחיית חזה או שחיית חתירה מצוי הגב התחתון והצוואר במצב של מתיחה לאחור. מנח זה משבש את הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה באזורים אלו ומעוות את היציבה האופטימלית הרצויה לבריאותו. מעבר לשיבוש במנח הרצוי של עמוד השדרה מייצרת שחיית החזה ושחיית חתירה לחצים על הגב התחתון, הצוואר והגב העליון. לחצים אלו גדולים במיוחד בשחיית חזה ושחיית פרפר בגלל התנועות החוזרות והנשנות של הראש אל מתחת ומעל למים והקשתת עמוד השדרה. התוצאות הבלתי רצויות של שחייה עקב לחצים אלו עלולות לכלול כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים ועוד.

עומסי השחייה הללו על עמוד השדרה בגין התנועות החוזרות וכן בגלל המנח עלולות לגרום לנזק לסחוסים, לפרקים לשרירים וללחץ על העצבים היוצאים מבין החוליות. עומסים אלו עלולים להיות הרבה יותר גדולים והפציעות חמורות יותר אם קיימת גם בעיה עם טכניקת השחייה. לעיתים נדירות עלולים להיגרם אפילו שברי מאמץ. עם זאת לפני שנפרט אילו תיקוני סגנון וטכניקת שחייה נדרשים ראשית יש לקיים את הכללים האוניברסליים למניעת פציעות ספורט כולל שחייה.

כללים למניעת כאבי גב בגלל שחייה

 • עלו את עומס האימונים באופן הדרגתי
 • במקביל להגברת עומס באימונים קחו יותר מנוחות
 • על תתאמנו קשה אם גופכם נוקשה מהאימון הקודם
 • עשו חימום לפני אימון וקירור לאחריו
 • שמרו על כל מרכיבי הכושר הגופני
 • כושר אירובי וכוח הנם בסיס חשוב לכל פעילות
 • הפחיתו עומס אימונים עם זיהוי סימן של תשישות
 • טפלו בפציעות בעודן קלות ומנעו אותן מלהפוך לרציניות
 • אם במהלך פעילות אתם חשים בכאב עצרו מיד!!!

מניעת כאב בגב בסגנונות שחייה שונים

ראשית יש לאבחן את מהות הנזק בגב שלכם. ברגע שאנו יודעים מה הנזק אנו יודעים גם להעריך אלו תנועות ופעולות עלולות להחמיר אותו ואלו מאמצים נכון לנו לבצע. יתכן מאוד שהפעילות העדיפה עבורכם תהיה דווקא הליכה ולא שחייה. ואם בכול זאת אתם מעדיפים לשחות יש צורך להעריך איזה סגנון שחייה יועיל לבעיית הגב שלכם ומאיזה סגנון שחייה יש להתרחק כדי למנוע כאבי גב.

מניעת פציעות – שחיית חתירה

נסו לשמור את גופכם במצב מאוזן במים. גלגלו את כל הגוף לאורך ציר תנועה ישר על מנת לנשום. אל תוציאו את הראש בתנועות סיבוב או בתנועות הרמה חריפות של הצוואר לצורך הנשימה. חתרו בתוך המים באופן שהידיים מקבילות ואינן חוצות את קו אמצע הגוף בדומה לטיפוס על סולם אופקי. נשמו לסירוגין כול שלוש תנועות חתירה פעם לימין ופעם לשמאל. עצרו עם סימן ראשון של כאבי גב או רגישות.

מניעת פציעות – שחיית חזה

הרימו את הראש והצוואר באופן מינימלי ובעדינות על מנת לנשום. על ראש וצוואר נסו לשחות עם שנורקל דבר שיבטל הרבה מהעומס על הצוואר והגב התחתון. שחייה עם מסכה יכולה אף היא לעזור להימנע מתנועות חדות שאנו עושים כדי להיפתר מהמים בעיניים. הרמה גדולה מדי של הראש משמעותה עומס על הצוואר והגב התחתון וסיכוי גבוה יותר להתפתחות כאבי גב.

הערות לכול הסגנונות:

אם קיימת בעיה לשמר את הגוף מאוזן ניתן להשתמש במצופים כאלו ואחרים. נסו לשלב שחיית חתירה צד ושחיית גב על מנת להפחית ולגוון את העומסים. את ההיפוך בקצה הברכה יש לבצע כאשר הראש מצוי בהמשך לגוף ולא משוך לאחור וגם הרגליים אינם נזרקות לאחור.

שמרתי הקפדתי ובכל זאת הגב כואב!

התחלתם לשחות והגב החל לכאוב. מה עושים? אם הכאב אינו חמור והחל לפני שעות או ימים ספורים – נסו מנוחה בת מספר ימים. אם הכאב חוזר לאחר ששבתם ממנוחה יתכן שאתם זקוקים לשפר את סגנון השחייה שלכם. כאבים משמעותיים הנמשכים יותר זמן מחייבים פנייה לגורם מקצועי. שקלו לפנות לכירופרקטיקה.

לכירופרקט יש את היכולת לאתר את הנזק ולהעריך את הביומכניקה הלקויה שהובילה להיווצר. הרבה פעמים אבחון נכון שכזה יספיק על מנת להימנע מגירוי הרקמה הפצועה ולאפשר את החלמתה. לעיתים יידרש לשם כך טיפול מקיף ושיקום עמוד השדרה או פרקים אחרים. בכל מקרה בנוכחות כאב עצרו כל פעילות גופנית המגרה אותו. התעלמות מהמיחושים עלולה לגרום לנזקים חמורים ובלתי הפיכים לרקמות הפצועות.

כאבי גב – האם כדאי לשחות?

באופן כללי השחייה היא דרך מצוינת להקלה על כאבי גוף שונים. למעשה השחייה עשויה להיות כלי רב תועלת בשיקום מפציעות שונות כולל פציעות גב תחתון. בכול הנוגע לטיפול בכאבי גב גם תרגילים ייעודיים עשויים להועיל. עם זאת יש לזכור שגם בשחייה קיימים סיכונים והם בלתי מבוטלים. העומסים על פרקי הגוף ושריריו במהלך השחייה הנם משמעותיים גם כאשר אנו שוחים באופן מיטבי קל וחומר כאשר סגנון השחייה שלנו משובש.

על כן הרופאים או החברים שולחים אתכם לשחות? אל תמהרו. קחו שיעורי שחייה לשיפור סגנון ולמניעת עומסים מיותרים מעמוד השדרה שלכם. אם התחלתם לשחות והגב התחיל לכאוב או לחלופין אם התחלתם לשחות בגלל כאבי גב והכאבים לא עוברים או אפילו מחמירים אנה התייעצו עם מדריך שחייה לגבי סגנון השחייה שלכם. אם גם שיפור סגנון שחייה לא עוזר היבדקו אצל מומחה לפציעות ספורט.

References:

Oakes, Helen & De Vivo, Marlize & Mills, Hayley & Stephensen, David. (2023). Recommending swimming to people with low back pain: A scoping review. Journal of Bodywork and Movement Therapies. 36. 10.1016/j.jbmt.2023.05.012.

Walking, Cycling, and Swimming for Nonspecific Low Back Pain: A Systematic Review With Meta-analysis. Natasha C. Pocovi, Tarcisio F. de Campos, Chung-Wei Christine Lin, Dafna Merom, Anne Tiedemann, and Mark J. Hancock. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy 2022 52:2, 85-99.

Nyska, Meir & Constantini, Naama & cale-benzoor, Maya & Back, Z & Kahn, G & Mann, G. (2000). Spondylolysis as a Cause of Low Back Pain in Swimmers. International journal of sports medicine. 21. 375-9. 10.1055/s-2000-3780.

Wareham DM, Fuller JT, Douglas TJ, Han CS, Hancock MJ. Swimming for low back pain: A scoping review. Musculoskelet Sci Pract. 2024 Jun;71:102926.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ספורט להפחתת לחץ נפשי

ספורט להפחתת לחץ נפשי

ספורט להפחתת לחץ נפשי היא אסטרטגיה מעולה. הנזק הבריאותי הנגרם בגלל לחץ נפשי ובעיקר לחץ נפשי כרוני גורם לחוקרים לחפש ללא הרף דרכי טיפול יעילות. פעילות גופנית בעצימות בינונית מועילה למטרה זאת לפרקי זמן שנמשכים גם לאחר תום הפעילות.

כתף קפואה אבחון וטיפול

כתף קפואה אבחון וטיפול

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה".