כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת

כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת! במצב שבו אתם סובלים מכאבי גב שחייה היא לא תמיד הספורט הנכון ולפעמים הוא אפילו מזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בין יתר הודיעו לכם: "אין כמו שחייה לכאבי גב תחתון"!  אכן, במקרים רבים של כאבי גב ומגבלות הנובעות מבעיות גב שחייה יכולה להיות רבת תועלת. המים הם גם מדיה יוצאת מן הכלל לשיקום. הפעילות בתוך מים מאפשרת למעשה הפחתת עומסים מעל השרירים והפרקים הנגרמים בגין משקל הגוף. ספורטאים שעקב עיסוקם נפצעים נעזרים לעיתים קרובות, בשחייה על מנת להמשיך ולהפעיל את הגוף ולשמר את הכושר הגופני וזאת מבלי להרע או לעכב את ההחלמה.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת – רקע

  כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת
  כאבי גב שחייה לא תמיד עוזרת

  עם זאת אין בפתיח זה כדי לבטל את האפשרות סוגים מסוימים של שחייה עלול להחמיר את הנזקים בגב שלכם. לא כול אחד עם כאבי גב צריך לקפוץ לברכה. העומסים החוזרים המוטלים, במהלך השחייה, על חלקי גוף מסוימים חושפים אותם למגוון פציעות ומיחושים אפשריים כולל בין היתר כאבי גב (גם פריצת דיסק), כאבים בצוואר, פציעות ברך, כולל שחיקת סחוס, קרע מיניסקוס בברך וכמובן פציעות בגידים של השרוול המסובב בכתף. מן המפורסמות שהכתפיים נמצאות תחת עומסים קיצוניים בשחייה ויש אפילו פציעת כתף הקרויה "כתף שחיינים".

  מיותר לציין שעומסים אלו גדלים באופן דרמטי וכך גם הנזקים הנגרמים לגוף כאשר סגנון השחייה לקוי. כל חלקי הגוף שהוזכרו כולל עמוד השדרה בכלל והצוואר והגב התחתון בפרט נחשפים לעומסי יתר חריגים ו נתונים עקב כך לסיכון גבוה הרבה יותר להתפתחות פציעות בגלל שחייה וכמובן כאבי גב. על מנת להבין מדוע יש להכיר את האנטומיה של עמוד השדרה.

  אנטומיה של עמוד השדרה

  לעמוד השדרה מבנה ייחודי הנובע מהצורך להוות עמוד תומך, להוות מאחז לשרירים, להגן על חוט השדרה ובד בבד לאפשר תנועתיות מרבית. עמוד השדרה הנמשך מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת הוא למעשה תעלה ארוכה המורכבת מ- 7 חוליות צוואר, 12- חוליות חזה ו- 5 חוליות מותן (5 חוליות עצם העצה ו4 חוליות עצם הזנב מתמזגות בהתבגרותנו). במצבו המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלוש קשתות: קשת צווארית, קשת גבית וקשת מותנית. מבנה ייחודי זה מקנה לו חוזק, יציבות וגמישות ומאפשר לו לשמש בסיס ליציבה נכונה ובריאה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   התנועתיות והגמישות המדהימה של עמוד השדרה מתאפשר בזכות המפרקים הקיימים בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה. בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה מפריד דיסק שעשוי מחומר סחוסי חזק. הדיסק משמש כבולם זעזועים ומאפשר את הגמישות והתנועה של עמוד השדרה. חוליות עמוד השדרה מהוות נקודות אחיזה לשרירים ולרצועות התומכות ומייצבות את עמוד השדרה ומאפשרות את תפקודו הדינמי. ליקוי באחת מהרקמות הללו מעלה את הסבירות להתפתחות כאבי גב וכאבים אחרים.

   חוט השדרה העובר בתעלת השדרה הנו "צמת חוטי תקשורת" בין המוח לשאר חלקי הגוף. זוג שורשי עצבים יוצאים מצמה זאת דרך פתחים בין כל שתי חוליות אחד לכל צד וממשיכים משם לאיברי הגוף השונים. העצבים הללו מוליכים אותות מהמוח ואל המוח.

   ביומכניקה של עמוד השדרה בשחייה

   בשחיית חזה או שחיית חתירה מצוי הגב התחתון והצוואר במצב של מתיחה לאחור. מנח זה משבש את הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה באזורים אלו ומעוות את היציבה האופטימלית הרצויה לבריאותו. מעבר לשיבוש במנח הרצוי של עמוד השדרה מייצרת שחיית החזה ושחיית חתירה לחצים על הגב התחתון, הצוואר והגב העליון. לחצים אלו גדולים במיוחד בשחיית חזה ושחיית פרפר בגלל התנועות החוזרות והנשנות של הראש אל מתחת ומעל למים והקשתת עמוד השדרה. התוצאות הבלתי רצויות של שחייה  עקב לחצים אלו עלולות לכלול כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים ועוד.

   עומסי השחייה הללו על עמוד השדרה בגין התנועות החוזרות וכן בגלל המנח עלולות לגרום לנזק לסחוסים, לפרקים לשרירים וללחץ על העצבים היוצאים מבין החוליות. עומסים אלו עלולים להיות הרבה יותר גדולים והפציעות חמורות יותר במידה וקיימת גם בעיה עם טכניקת השחייה. לעיתים נדירות עלולים להיגרם אפילו שברי מאמץ. עם זאת לפני שנפרט אילו תיקוני סגנון וטכניקת שחייה נדרשים ראשית יש לקיים את הכללים האוניברסליים למניעת פציעות ספורט כולל שחייה.

   כללים למניעת כאבי גב בגלל שחייה

   • עלו את עומס האימונים באופן הדרגתי
   • במקביל להגברת עומס באימונים קחו יותר מנוחות
   • על תתאמנו קשה אם גופכם נוקשה מהאימון הקודם
   • עשו חימום לפני אימון וקירור לאחריו
   • שמרו על כל מרכיבי הכושר הגופני
   • כושר אירובי וכוח הנם בסיס חשוב לכל פעילות
   • הפחיתו עומס אימונים עם זיהוי סימן של תשישות
   • טפלו בפציעות בעודן קלות ומנעו אותן מלהפוך לרציניות
   • אם במהלך פעילות אתם חשים בכאב עצרו מיד!!!

   מניעת כאב בגב בסגנונות שחייה שונים

   ראשית יש לאבחן את מהות הנזק בגב שלכם. ברגע שאנו יודעים מה הנזק אנו יודעים גם להעריך אלו תנועות ופעולות עלולות להחמיר אותו ואלו מאמצים נכון לנו לבצע. יתכן מאוד שהפעילות העדיפה עבורכם תהיה דווקא הליכה ולא שחייה. ואם בכול זאת אתם מעדיפים לשחות יש צורך להעריך איזה סגנון שחייה יועיל לבעיית הגב שלכם ומאיזה סגנון שחייה יש להתרחק כדי למנוע כאבי גב.

   מניעת פציעות – שחיית חתירה

   נסו לשמור את גופכם במצב מאוזן במים. גלגלו את כל הגוף לאורך ציר תנועה ישר על מנת לנשום. אל תוציאו את הראש בתנועות סיבוב או בתנועות הרמה חריפות של הצוואר לצורך הנשימה. חתרו בתוך המים באופן שהידיים מקבילות ואינן חוצות את קו אמצע הגוף בדומה לטיפוס על סולם אופקי. נשמו לסירוגין כול שלוש תנועות חתירה פעם לימין ופעם לשמאל. עצרו עם סימן ראשון של כאבי גב או רגישות.

   מניעת פציעות – שחיית חזה

   הרימו את הראש והצוואר באופן מינימלי ובעדינות על מנת לנשום. על ראש וצוואר נסו לשחות עם שנורקל דבר שיבטל הרבה מהעומס על הצוואר והגב התחתון. שחייה עם מסכה יכולה אף היא לעזור להימנע מתנועות חדות שאנו עושים כדי להיפתר מהמים בעיניים. הרמה גדולה מדי של הראש משמעותה עומס על הצוואר והגב התחתון וסיכוי גבוה יותר להתפתחות כאבי גב.

   הערות לכול הסגנונות:

   במידה וקיימת בעיה לשמר את הגוף מאוזן ניתן להשתמש במצופים כאלו ואחרים. נסו לשלב שחיית חתירה צד ושחיית גב על מנת להפחית ולגוון את העומסים. את ההיפוך בקצה הברכה יש לבצע כאשר הראש מצוי בהמשך לגוף ולא משוך לאחור וגם הרגליים אינם נזרקות לאחור.

   שמרתי הקפדתי ובכל זאת הגב כואב!

   התחלתם לשחות והגב החל לכאוב. מה עושים? אם הוא אינו חמור וקיים רק מספר שעות או ימים – נסו מנוחה בת מספר ימים. במידה והכאב חוזר לאחר ששבתם ממנוחה יתכן ואתם זקוקים למדריך שחייה טוב על מנת לשפר את סגנון השחייה שלכם. במידה והכאבים משמעותיים ונמשכים יותר זמן שקלו לפנות לכירופרקטיקה.

   לכירופרקט יש את היכולת לאתר את הנזק ולהעריך את הביומכניקה הלקויה שהובילה להיווצר. הרבה פעמים אבחון נכון שכזה יספיק על מנת להימנע מגירוי הרקמה הפצועה ולאפשר את החלמתה. לעיתים יידרש לשם כך טיפול מקיף ושיקום עמוד השדרה או פרקים אחרים. בכל מקרה בנוכחות כאב עצרו כל פעילות גופנית המגרה אותו. התעלמות מהמיחושים עלולה לגרום לנזקים חמורים ובלתי הפיכים לרקמות הפצועות.

   כאבי גב – האם כדאי לשחות?

   באופן כללי השחייה היא דרך מצוינת להקלה על כאבי גוף שונים. למעשה השחייה עשויה להיות כלי רב תועלת בשיקום מפציעות שונות כולל פציעות של עמוד השדרה. עם זאת יש לזכור שגם בשחייה קיימים סיכונים והם בלתי מבוטלים. העומסים על פרקי הגוף ושריריו במהלך השחייה הנם משמעותיים גם כאשר אנו שוחים באופן מיטבי קל וחומר כאשר סגנון השחייה שלנו משובש.

   על כן הרופאים או החברים שולחים אתכם לשחות? אל תמהרו. קחו שיעורי שחייה לשיפור סגנון ולמניעת עומסים מיותרים מעמוד השדרה שלכם. אם התחלתם לשחות והגב התחיל לכאוב או לחלופין אם התחלתם לשחות בגלל כאבי גב והכאבים לא עוברים או אפילו מחמירים אנה התייעצו עם מדריך שחייה לגבי סגנון השחייה שלכם. במידה וגם שיפור סגנון שחייה לא עוזר היבדקו אצל מומחה לפציעות ספורט.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,