כאבי בטן כרוניים
כאבי בטן כרוניים

כאבי בטן כרוניים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי בטן כרוניים הם עניין שכיח. פתולוגיות רבות עלולות לגרום לתסמינים הללו כולל פגיעה באיבר פנימי כמו לב, ריאות, מערכת העיכול והמערכת הגינקולוגית וגם פגיעה שרירית בדופן. אבחון מדויק חשוב כדי להעניק טיפול טוב יותר למנוע סיכון מיותר.

כאבי בטן יכולים ללבוש צורות שונות, להופיע במקומות שונים בבטן, להיות קשים וחריפים או קלים, להימשך דקות, שעות, ימים או להיות רציפים, להיות פועמים, עוויתיים או לוחצים. יש חשיבות לאבחן את הגורם למיחושים הללו בבטן על מנת לשלול את האפשרות שמדובר מגורם מסכן חיים. לעתים קרובות זונחים אנשי המקצוע הרפואיים השונים את דופן הבטן עצמה כמקור להתפתחות כאבי בטן כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי בטן כרוניים – רקע

הסיכון הכרוך במיחושים בבטן שמקורם בפתולוגיה במערכת הלב וכלי הדם, הלבלב, הכבד, מערכת השתן מערכת העיכול או המערכת הגינקולוגית גבוה ואפילו כרוך בסכנת חיים. יחד עם זאת כאשר היסטוריה רפואית קפדנית ובדיקות גופניות יסודיות שוללות פתולוגיות מהסוג הזה יש לבדוק את האפשרות שבסך הכול מדובר בבעיה בדופן של הבטן עצמה. התעלמות מדופן הבטן כמקור להתפתחות כאבי בטן כרוניים עלולה להסתיים בתסכול מתמשך ובדיקות יקרות של החולה.

כאבי בטן כרוניים מאובחנים על ידי היסטוריה אופיינית של מיחושים קבועים ומתמשכים שאינם מוקלים כאשר שרירי הבטן מצויים תחת מאמץ. כאשר אין קשר בין המיחושים בבטן לבין ממצאים פתולוגיים בבדיקות מעבדה, אמצעי הדמיה ולפעמים גם כירורגיה אבחנתית וכאשר המיחושים בבטן מושפעים מיציבה, תנועה או מנח כלשהם יש לחשוד שמקור הבעיה הוא בכל זאת בדופן הבטן עצמה ולפעול בהתאם. הגורמים לתסמינים שמקורם בדופן הבטן כוללים פגיעות שריריות, פגיעות עצביות, שבר (הרניה) ועוד.

גורמים לתסמינים שמקורם דופן הבטן

האבחון של מיחושי בטן שנובעים מדופן הבטן מוחמצים לעתים קרובות בגלל ההנחה שהם מגיעים מאחד האיברים הפנימיים. במקרים רבים אנשים שסובלים מהתופעה נשלחים שוב ושוב לרופא גסטרואנטרולוג שבמקרה הטוב אינו מוצא דבר ולפעמים מאבחן בשוגג או נוקט בגישה כירורגית לצורך האבחון. אבחון לקוי מוביל להוצאות כספים רבים יותר על בדיקות חוזרות ונישות ולטיפול שאינו מתאים.

ריבוי עצבים מהסוג התחושתי הוא אחת הסיבות לשכיחות המיחושים בבטן שמקורם בדופן הבטן. לדעת חוקרים הסיבה לכך היא התפקיד הכפול שיש לבטן, גם לאפשר את התפקוד הביו מכני- להזדקף וללכת וגם להגן על האיברים הפנימיים. ריבוי עצבים תחושתיים באזור הבטן מעניקה לנו את הרגישות העצומה הנדרשת להגנה על הבטן. אל הייחודיות האנטומית הזאת מתווספת גם ייחודיות פיזיולוגית. בניגוד להתנהגות שרירים אחרים בגוף המרפים בעת פגיעה שרירי הבטן מתכווצים. כיווץ זה לנוכח פגיעה אינו מאפשר לשריר לשקם את הפציעה שלו וגורם לכאב להיות קבוע.

בשורות הבאות נפרט מגוון של סיבות אפשריות למיחושי בטן הנובעים מנזק לדופן הבטן עצמה. חלק מהפתולוגיות המפורטות מטה יכולות להתנהל ולהיות מטופלות אצלנו במרפאה חלק אחר כמו בקע חייבות פתרון כירורגי.

בקע בבטן

בקע או קילה (Hernia) בבטן נחשב לשכיח ביותר. מדובר למעשה בפגיעה בדופן הבטן אשר עלולה לאפשר חדירה של תוכן הבטן ולגרום להתפתחות כאבי בטן ברמות חומרה שונות. הבקע נגרם לרוב בגין חולשה מקומית של השרירים בדופן הבטן. ישנם מספר סוגים של בקעים כאשר השכיחים יותר כוללים: בקע הטבור (Umbilical hernia), בקע פמורלי (Femoral hernia) בקע מפשעתי (Inguinal hernia) והפחות שכיחים כוללים: בקע ברום הבטן (Epigastric hernia), בקע על-שם שפיגל (Spigelian hernia) ועוד. בקע עלול ליצור לחץ וחסימה של המעי הלכוד. חסימה ממושכת עלולה לגרום למיחושים חריפים, לנמק ובשלבים מתקדמים לצפקת, זיהום ומוות.

ברוב המקרים ניתן לאבחן בקע באמצעות היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בלבד. שיעול של החולה יוצרת גל של לחץ תוך בטני שניתן לחוש בו עם יד המונחת על הבקע. עם זאת ישנם בקעים שקשה לזהותם באופן הזה בין אם בגלל גודלם הזעיר או בגלל שהחולה שמן. על כן, במידה ויש ספק לגבי האבחון ניתן לעשות שימוש באמצעות אולטרה סאונד. בעת הבדיקה יש לשים לב לכך שכאשר החולה שוכב על הגב הבליטה הנובעת מבקע קטנה. את הבדיקה הגופנית רצוי לבצע במצב של עמידה ובמצב של שכיבה.

נוירומה

נוירומה (Neuroma) תתרחש לרוב בעקבות ניתוח. לעיתים קרובות לאחר ניתוח בטן סובלים החולים ממיחושי בטן עקשניים לאורך הניתוח. כאבי הבטן במקרה נובעים מפגיעה בסיבי העצבים העמוקים והרדודים במהלך הניתוח. העצבים החתוכים מחלימים באופן לא תקין ויוצרים מבנה בעל רגישות קיצונית הידוע בשם נוירומה. הנוירומה, בעיקר באזורים בגוף הנתונים למגע ולחץ כמו חזייה או חגורה יכולה לגרום למיחושי בטן קשים שעלולים להטריד ברמה כזו שהרבה פעמים החולים מעדיפים לא לחגור חגורה או ללבוש חזייה.

לכידה של עצב תחושתי בטני

כאבי בטן כרוניים
כאבי בטן כרוניים

לכידה של עצב תחושתי בטני (Abdominal Cutaneous Nerve Entrapment) עלולה להיות הגורם להתפתחות כאבי הבטן. במקרה הזה הפגיעה העצבית אינה נגרמת על רקע ניתוחי. המיחושים בבטן בגין לכידה של עצב תחושתי יהיו חדים עם רגישות עורית קיצונית לצביטה של העור באזור הכואב. הרגישות יכולה להיות כול כך גדולה שהחולה יכול לאחוז בידו של הרופא הבודק על מנת לבלום אותו. הכאב יהיה ממוקד מאוד ויתפרש על שטח עור של עד כ2 סנטימטרים אך יכול להקרין לשטח נרחב יותר. הגורם למיחוש בבטן הוא הלחץ שמופעל על העצב תחושתי בעוברו דרך השריר הישר של הבטן לפנים אל רקמת החיבור (Anterior sheath). המיקום של הכאב יהיה על כן בשוליים הצדדיים של השריר הישר מקום הבקיעה של העצב.

הגורמים המחמירים את המיחושים בבטן כוללים בגדים צמודים הלוחצים על האזור הרגיש, אכילת יתר, עמידה הרמת משאות, עיטוש ושיעול. יתכן וגם היריון והורמונים למניעת היריון מגבירים את הכאב על ידי השפעת ההורמונים על הבצקות והחמרת הלחץ על העצב. הקלה תושג על ידי ישיבה, שכיבה או באמצעות הנחת היד על האזור.

אבחון של מיחושי בטן על רקע זה מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. המיקוד של הכאב והרגישות העורית יכולים לעזור לנו באבחנה מבדלת ועל מנת לשלול פתולוגיה תוך בטנית. זריקה מאלחשת עשויה לאשר את האבחון. במקרים קשים יש לשקול התערבות כירורגית.

גירוי של עצב פריפרי

גם גירוי של עצב פריפרי (Peripheral nerve irritation) לאחר שיצא מחוט השדרה יכול לגרום להתפתחות כאבי בטן. מדובר בגירוי דלקתי של עצב פריפרי שנגרם עקב חבלה, או ניתוח. כאשר המיקום של החתך בבטן חופף למיקום האנטומי של העצב ישנם סיכויים לפגיעה בעצב במהלך החיתוך, ו/או במהלך התפירה בסוף הניתוח ו/או בהיווצרות רקמה לאחר הניתוח. העצב איליו אינגוינל והעצב איליו היפוגסטריק (Ilioinguinal and iliohypogastric nerve) מצויים בסיכון גבוה יותר בעקבות ניתוח בקע בבטן התחתונה.

אבחון התופעה יתבצע באמצעות היסטוריה ובדיקה גופנית. במהלך ההיסטוריה נלמד שהמיחושים בבטן לאורך המסלול של העצב הפגוע הם שורפים או יורים (Burning or shooting) ונגלה שהחולה סובל גם משינויים תחושתיים במקום. כאשר יש ספק נפנה את החולה לזריקה מקומית מאלחשת. גם CT או MRI עשויים להועיל.

כאבי בטן על רקע שרירי

גם שרירים עלולים לתת את חלקם להתפתחות מיחושים בבטן. כאבי בטן על רקע שרירי (Myofascial Pain Syndromes) שעלולים להיות קשים ומגבילים הנגרמים עקב נקודות הדק (Trigger Points) דלקתיות הנוצרות בשרירי הבטן או ברקמת החיבור העוטפת אותם. הגורם לנקודות הדק אלו הם עומסי יתר על השריר, טראומה, וכיווץ כרוני של השריר עקב בעיות אחרות כגון פריצת דיסק. נקודות ההדק גורמות למיחושים בבטן בעת פעילותו של השריר או רקמת החיבור.

אבחון של נקודות ההדק נעשה על ידי היסטוריה ובדיקה גופנית אשר כוללת מישוש וזיהוי של גבשושית בתוך השריר. מישוש של הגבשושיות יכול להפיק כיווץ קל של אותם סיבי שריר. לחץ על הגבשושית יגרום להופעת הכאב המקומי שממנו סובל החולה ולהקרנת המיחושים לשטח נרחב יותר. לאחר עיסוי או הזרקת חומר מאלחש הכאב אמור להיעלם. יש לזכור שנקודות הדק כרוניות משנות עקב הפחתה באספקת הדם את המבנה ההיסטולוגי שלהן והתפקוד של השריר נפגע.

קרע בדופן הבטן

קרע בדופן הבטן (Abdominal wall tear) מתרחש לרוב אצל ספורטאים. יש לזכור שמאמצים גופניים קיצוניים חושפים את המתאמן לסיכון גבוה לפציעות ספורט כולל קרע בשרירי הבטן. הדבר נובע לרוב מפעילות גופנית בעצימות גבוהה מידי מהר מידי. כאבי בטן על רקע של קרע בדופן עלולים להיות חריפים ומידיים. מלבד מיחושים בבטן יתלונן החולה על מגבלות תנועה, התכווצות שרירים.

לצורך אבחון נעזר בהיסטוריה רפואית ובבדיקה גופנית שעשויה להצביע על נפיחות באזור הקרע ועל שטף דם. תפקידו של המאבחן הוא לנסות להעריך את חומרת הנזק ולדרגו לרמת חומרה אחד עם הפצוע חש בחוסר נוחות מקומית בלבד, לרמת חומרה שתיים כאשר הפצוע לא יכול להמשיך את פעילותו לרמת חומרה שלוש כאשר לפצוע קשה לבצע אפילו תנועות בסיסיות.

שטף דם (Hematoma) ספונטני

שטף דם ספונטני מתחת לרקמת החיבור של השריר הישר של הבטן (Spontaneous Rectus Sheath Hematoma) נגרם עקב פגיעה בכלי הדם האפיגטסטריק. פגיעה כזו יכולה להתרחש בעקבות ניתוח, טראומה, התקף שיעול. גורם סיכון להתרחשות פתולוגיה זו הוא שימוש התרופות מדללות דם. החולה יתלונן על מיחושי בטן שהופיעו לפתע. מישוש של הבטן יחשוף בליטה רגישה שאינה פועמת.

לאבחון מתבסס על היסטוריה ובדיקה גופנית. לאישור האבחנה ניתן להיעזר באולטרה סאונד.

גורמים לכאבים שמושלכים לדופן הבטן

דלקת של שורש עצב חזי

גירוי של שורש עצב חזי על רקע של, למשל, פריצת דיסק עלול לגרום להשלכות כאב לאורך העצב הבין צלעי עד לבטן. לעיתים, מקור הכאב יהיה ברור בזכות תסמינים נוספים המופיעים באזור עמוד השדרה החזי. לפעמים זיהוי המקור יהיה מאתגר. האבחון חייב להתבסס על לקיחת היסטוריה ובדיקה גופנית שתכלול גם את שיחזור התנועות והמאמצים הגורמים להחמרת מיחושי הבטן וכן את תבדוק את התפקוד של חוליות החזה. ישנם רופאים הנוהגים להזריק חומר מאלחש לעצב הבין צלעי לצורך אישור האבחון.

פריקה של צלע תחתונה

הצלעות מספר 8, 9 ו10 אינן מחוברות בקדמת בית החזה אל עצם החזה אלא זו לזו באמצעות רקמות חיבור. מסיבות גנטיות של גמישות יתר או בגלל פגיעה כזו או אחרת הרקמות הללו נחלשות ואחת מהצלעות הללו יוצאת ממקומה לחופשי. תופעה הזאת הקרויה תסמונת הצלע השמוטה (Slipping rib syndrome) עלולה לכלול כאב חד באזור הבטן העליונה או בחזה בעיקר בעת נשימה עמוקה או תזוזה אחרת לאורך הצלע מלפנים. מיחושים אלו יחריפו בגלל תנועות של מהצלעות. החולה חש, בעת תנועת בית החזה, ברעשים ובתחושה של “משהו זז”.

לאבחון נעזר בהיסטוריה שתחשוף את הפרטים הללו ובבדיקה גופנית שתשחזר את הכאב על ידי הרמת הצלעות של החולה באמצעות היד. זריקה מאלחשת עשויה להועיל באישור האבחון. במידת הצורך יש לשקול פתרון כירורגי.

הרפס זוסטר

הרפס זוסטר (Herpes zoster) – שלבקת חוגרת היא זיהום נגיפי שתוקף סיב עצבי וגורם לעקצוצים ומיחושים שעלולים להיות קשים לאורך רצועת העור שאותו הוא מעצבב. כאבי בטן מסיבה זאת יכולים להופיע ימים לפני הופעת השלפוחיות המאפיינות את ההפרעה הזאת. הרפס זוסטר תוקף רק צד אחד של הגוף ולכן כאב הבטן, במידה ושם תוקף הווירוס, יופיע רק בצד אחד של הבטן. לשם אבחון נעזר בהיסטוריה רפואית ובדיקה גופנית שבה נזהה את מיקום הפריחה ואת מסלול הכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • בקע דיסק - חוות דעת אתר רמקול

  בקע דיסק חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:   (לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

 • כאבי הגב - סקר של מגזין מנטה

  כתבה במגזין מנטה מאי 2009,  בחודש מאי 2009 פורסמה כתבה מקיפה במגזין מנטה על כאבי גב. במסגרת הכתבה פורסם גם…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן