הנחת קרח על פציעה אינה מועילה
האם קרח על פציעה מזרז החלמה

הנחת קרח על פציעה אינה מועילה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הנחת קרח על פציעה אינה מועילה!  מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים את הפציעות והנזקים הנגרמים לנו באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו? האם קרח על פציעה מזרז החלמה?

פציעות ספורט ושאר חבלות ונזקים לשרירי הגוף שכיחים כתוצאה מפעילויות שונות. ההחלמה מנזקי גוף אלה עלולה להיות ממושכת, מפרכת ובעיקר כואבת. הסיבות לפציעות וכאבי שריר ולפציעות גוף אחרות הנן לרוב עומס יתר. גופנו מתחיל בריפוי השריר או הרקמה הפצועה באמצעות תהליך דלקתי. הכאבים והמגבלות המאפיינות את הפציעות הללו ואת הריפוי שלהן דוחפות אותנו לנסות ולעצור את הדלקת בכול האמצעים העומדים לרשותנו: תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידים, תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי וקומפרסים של קרח. האם הרצון שלנו לעצור את הדלקת ואת הכאב משרת את הרקמה הפצועה? האם קרח על פציעה מזרז החלמה? התשובה היא: הנחת קרח על פציעה אינה מועילה להחלמה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהנחת קרח על פציעה אינה מועילה – רקע

הטיפול הראשוני בפציעות של רקמות רכות התקבע בשנת 1978 כאשר רופא בשם ג. מירקין הכניס את המושג RICE שמשמעותו מנוחה (R) קומפרסים של קרח (I) חבישה (C) והרמה (E). מאז 1978 בעלי המקצועות הרפואיים הרלוונטיים וכול המאמנים במגרשי הספורט ממליצים להניח קומפרסים קרים על פציעות (Am J Sports Med 2004. 32(1):251–61). הנחת קומפרסים של קרח על פציעות במטרה להפחית בצקת וכאב וגם כדי “לזרז” החלמה הפך להיות משהו בסיסי שאף אחד לא חלק על דיוקו (Am J Sports Med 2005. 33(5):745–64). מלבד קומפרסים של קרח ימליצו רוב הרופאים גם על תרופות נוגדות דלקת על מנת להפחית את הדלקת ואת הכאבים הנלווים לה.

בשנים האחרונות החלו לצוץ מחקרים חדשים ובכללם המחקרים המוזכרים מטה שהעמידו בסימן שאלה את היעילות של הצעדים הללו (Br J Sports Med 2012. 46(4):220–1). חוקרים שונים החלו לשאול: האם קרח על פציעה מזרז החלמה? מחקרים אלו מצביעים על כך שעצירה או האטה של הדלקת מאטים גם את תהליך ההחלמה של הפציעה וגרוע מכך משבשים את השיווי המשקל העדין שבין החלמה באמצעות רקמת צלקת לבין ייצור של רקמת שריר פונקציונלית ( J Strength Cond Res. 2013 May. 27(5):1354-61.). עקב הממצאים הללו הודה ד”ר מירקין הוגה המונח RICE שהמלצותיו להימנע מתנועה ולהניח קומפרסים של קרח היו מוטעות!! (Mirkin G. (2014) Why Ice Delays Recovery).

מהי דלקת ולמה היא חשובה לריפוי?

כאשר אנו נפצעים ותאים מסוגים שונים וכלי דם נפגעים מתחילה שרשרת תגובות ותהליכים הקרויים בשם כולל “תגובה דלקתית” או “תהליך דלקתי”. במהלכה של התגובה הדלקתית הגוף מנקה את השיירים של הרקמות הפצועות, מרפא את הפציעה על ידי החלפתה של הרקמה הפצועה ברקמה חדשה או ברקמת צלקת. להלן התהליך הדלקתי שלב אחר שלב:

שלב ראשוני – התארגנות, ניקוי וריפוי. שעות עד ימים.

חומרים מתווכי דלקת הכוללים היסטמין, סרוטונין, ברדיקינין ועוד מופרשים וגורמים להתרחבות של כלי הדם והגעה של תאי דם שונים אל נקודת הפציעה. אזור הפציעה הופך להיות “זירת לחימה”. הכימיקלים הללו יוצרים מחד גירוי של חיישני הכאב ובמקביל גורמים להתרחבות כלי דם באזור הרקמה שנפגעה. כלי הדם מורחבים מובילים לאספקת דם מוגברת לאזור הפגיעה, ומטבע הדברים להגדלה באספקת החמצן וחומרי ההזנה וכן פינוי יעיל יותר של חומרי הפסולת הדלקתיים שנוצרו בגלל הפציעה.

תוך זמן קצר מגיעים לרקמה הפצועה מגוון תאי דם לבנים שהנם מרכיב במערכת החיסונית. חלק מהתאים הללו משחררים גורמי גדילה ותאי דם לבנים אחרים מפרישים ציטוקינים (Cytokines). ציטוקינים הם חלבונים זעירים המאפשרים תקשורת בין תאי מערכת החיסון לבין תאי הגוף האחרים ובכך מעצימים את התגובה הדלקתית. תוך שעה עד שעתיים מרגע הפציעה מגיעים תאי הדם הלבנים הקרויים נויטרופילים (Neutrophils) אשר מהווים את קבוצת התאים הגדולה ביותר מקרב קבוצות התאים השונות המרכיבות את המערכת החיסונית.

תפקידה של קבוצת תאים זו במקרה של פציעה הוא לפרק את שיירי הרקמות ולמעשה “לנקות את השטח”. ניקוי זה נעזר כמובן בכמות הדם המוגברת שזורמת אל הפציעה ומהפציעה. תפקיד נוסף שיש לתאים הללו הוא הפרשה של חומרים רעילים אשר בשלב ראשוני מעמיקים את הנזק לרקמה הפצועה. תאים מקרופאגים מגיעים לאתר מנקים את השאריות ומפרישים גורמי גדילה וציטוקינים. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמת צלקת חדשה במקום הרקמה הפגועה.

שלב שני – איחוי ובניית הצלקת. ימים עד חודשים.

תאי לוויין (תאי גזע) מתמיינים ומתפתחים במספר שלבים לתאי שריר (Myofibers) או לחלופין לרקמת חיבור צלקתית. אחד הגורמים המשפיעים על התהליך הוא רמתם של גורמי הגדילה אשר נוכחות מסיבית שלהם משפיעים על תאי הגזע להתמיין לתאי שריר בעוד שמעט גורמי גדילה מעודדת היווצרות צלקת. בעיקר נכון הדבר לגבי פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 אשר משחק תפקיד קריטי בבניה מחודשת של רקמת השריר.

תוך ימים מרגע הפציעה נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. ככול שהצלקת הראשונית קשיחה וצפופה יותר כך מוגבלת יכולת הבנייה המחודשת של סיבי השריר ושיקומו ותיתכן גם פגיעה בעצבוב המחודש של הרקמה. התהליך יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. עובייה של הרקמה הצלקתית ואיכותה תלויים במידה רבה גם בגודל ההרס של הרקמה המקורים ובמיקום שלה.

שלב שלישי – שיפור ועיצוב מחדש של הרקמה הצלקתית. חודשים עד שנים.

תוך מספר שבועות הרקמה הצלקתית מתחילה לעבוד תהליכי עידון ושיפור ביכולת התפקוד. כיווני הסיבים של הרקמה הצלקתית מתאימים עצמם לכיוון התנועה והמאמצים הנדרשים. מכאן שתנועה ופעילות מבוקרת במהלך הסופי של התהליך הדלקתי הכרחיים לבניית רקמה צלקתית איכותית יותר. תנועה ומאמץ גופני עם כאב ו/או בשלב מוקדם מידי של “התיקון” עלול לפגוע באיכות של הריפוי ואפילו לפצוע את הרקמה החדשה.

למה הנחת קרח על פציעה אינה מועילה?

האם קרח על פציעה מזרז החלמה
האם קרח על פציעה מזרז החלמה

מספר רב של מחקרים חדשים (מצוינים מטה) שבדקו את ההשפעות של קומפרסים קרים על פציעות מעלים ספקות לגבי יעילותו ומעוררים תהיות לגבי האפשרות שאולי אנחנו טועים בדברים נוספים. מחקר שהתפרסם בסוף שנת 2010 בירחון היוקרתי למחקרים ביולוגיים FASEB הגיע למסקנה שמשמעות הבלימה של התהליך הדלקתי על ידי קירור הרקמה הפצועה הוא עיכוב בהחלמת השריר הפגוע וחשוב יותר שיבוש באיכות ההחלמה שלו. לטענת החוקרים עצירת התגובה הדלקתית תגרום ליותר מידי רקמה צלקתית ופחות רקמת שריר פונקציונלית מחודשת.

שינוי בתהליך הדלקתי

על מנת להגיע למסקנה הזאת בדקו החוקרים שתי קבוצות של עכברים, מקבוצת עכברים אחת נמנעה האפשרות לתגובה דלקתית על ידי מניפולציה גנטית בעוד הקבוצה השנייה נותרה נורמלית. שתי הקבוצות עברו תהליך של פציעת שריר באמצעים כימיים. בקרב קבוצת העכברים ללא היכולת לתגובה דלקתית נצפתה הפחתה במספר התאים מונוציטים (monocytes) והתאים מקרופאגים (macrophages) של המערכת החיסונית אשר מגיעים ממוח העצמות אל הדם ומהדם את אזור הפציעה. במקביל נצפתה הפחתה בכמות המופרשת של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 (IGF-1). השריר בקרב בקבוצה הראשונה של העכברים (ללא יכולת לפתח תגובה דלקתית) נותר פצוע בעוד שהשריר בקרב קבוצת העכברים הנורמלית החלים.

בדיקה מעמיקה מצאה שהתאים מקרופאגים בקרב הקבוצה הנורמלית היו אחראים להבדל על ידי כך שהגבירו את הייצור של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 שהינו הורמון טבעי בעל מבנה דומה לאינסולין ויש לו חשיבות בריפוי והתאוששות שרירים שניזוקו. צוות המדענים שערך את המחקר מצא שככול שיש יותר תאים מקרופאגים (macrophages) באזור הפציעה, עולה גם הכמות של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 ויחד אתו מואץ ומושבח הריפוי של השריר.

גם תרופות גורמות לשינוי בהליך הדלקתי

מחקר אחר שבדק את השפעת התרופות האנטי דלקתיות על התחדשותה של רקמת החיבור לאחר אימוני כושר מצא שצריכה של תרופות אלו עצר את הייצור המוגבר של קולגן בגיד של פיקת הברך שמתרחש באופן נורמלי לאחר פעילות גופנית. המשמעות היא ששימוש בתרופות אנטי דלקתיות מחלישות את רקמות החיבור וחושפות אותו לפציעות. ד”ר גרלד וויסמן העורך האחראי של הירחון FASEB ורופא בהשכלתו ציין בהערותיו את הצורך להיות זהיר בכול הנוגע לניסיון שלנו למנוע או להאט את התגובה הדלקתית. השפעה כזאת עלולה למנוע או לפגוע בהחלמה הרצויה.

האם יש יתרון כלשהו בהנחת קרח על פציעה?

על פי מחקר ענק שפרסם הירחון האמריקאי לרפואת ספורט יתכן והשימוש בקרח לפציעות של רקמות רכות יכול להפחית במעט את הכאב. זהו. במחשבה שנייה היות וחלק מהתגובה הדלקתית כוללת גם את התפתחות תחושת הכאב במקום הרי שהפחתת הדלקת על ידי קרח משמעותה גם הפחתה בכאב. האם זו תוצאה רצויה? התשובה היא לא. הפחתה מועטה בכאב אינה מצדיקה ריפוי אטי ולוקה של הרקמה הפצועה.

עם השנים החלו לעשות שימוש בקומפרסים של קרח גם במטרה לקצר את זמן ההתאוששות של אתלטים ולשפר את הביצועים שלהם. גם כאן התוצאות הן חד משמעיות קומפרסים של קרח אינם מזרזים התאוששות לאחר פעילות גופנית ולא משפרים את הביצועים. אתלטים שהניחו קומפרסים של קרח פגעו בכוחם, בסיבולת שלהם ובקואורדינציה שלהם. ומאידך הם עלולים לגרום לנזקים לרקמות השריר והעצבים.

גם תרופות נוגדות דלקת מעכבות החלמה

על פי ד”ר מירקין הוגה המונח RICE כול מה שפוגע בתגובה הדלקתית פוגע גם בתהליך ההחלמה. תרופות נוגדות דלקת למיניהן שאינן על בסיס סטרואידי (NSAIDS) עושות בדיוק את זה, הן מפריעות ומשבשות את ההליך הדלקתי. תרופות נוגדות דלקת ובכלל זה אטופן וארקוקסיה מומלצות על ידי רופאי משפחה, אורתופדים ורופאי כאב לריפוי דלקות שנובעות מפגיעה במערכות עצב שריר ושלד. תרופות אלה מומלצות לטיפול בין היתר בכאבי גב, כאבי צוואר, כאבי שרירים, פריצת דיסק, קרע מיניסקוס ולמעשה כל פגיעה משמעותית אחרת במערכת שריר ושלד.

סיכום: האם נכון לעצור את הדלקת?

האם בעצם לקיחת תרופות אנטי דלקתיות או הנחת קומפרסים של קרח על הרקמה הפצועה אנו מונעים החלמה איכותית ומהירה מהפציעות שלנו? האם אנו גורמים לפציעות שלנו להפוך לכרוניות בכך שאנו לא נותנים אפשרות לגוף לרפאן באופן יסודי? מחקרים רבים מגיעים לאותה מסקנה: כל מה שיכול להאט לשנות או לפגוע באופן כלשהו בהליך הדלקתי פוגע גם בקצב ההחלמה ובאיכות ההחלמה!!.

השימוש בקרח ל”ריפוי פציעות” שכיח כבר שנים ארוכות. לא ברור למה אבל האמצעי – קומפרסים של קרח – התקבע כמשהו שנכון לעשות. מחקרים עדכניים טוענים שלא נכון להמשיך עם זה. לטענת החוקרים קומפרסים של קרח אינם משרתים את הרקמה הפצועה אלא פוגעים בהחלמתה. מופתעים? לא ברור למה. מזה שנים רבות אנו יודעים שתרופות סטרואידים שהן תרופות אנטי דלקתיות מעכבות החלמה של פציעות מדוע אם כך מדובר בהפתעה? ההפתעה הגדולה היא עצם ההפתעה שמעוררת הידיעה שהתגובה הדלקתית של הגוף היא חיונית ועוזרת לריפוי הפציעה ועל כן אסור לדכא אותה לא באמצעות קרח ולא באמצעות תרופות אנטי דלקתיות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש לי כאבי גב, כאבי ברכיים או כאבים אחרים שנובעים מפציעות…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע מלא באטלנטיק סיטי 1997. טיפוליך המקצועיים עזרו לי לעבור את התקופה הקשה…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט: לכבוד ד"ר יצחק בכר: מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי כספורטאי התאמנתי בעיקר בכדור מים ובכדורגל (שחקתי בנבחרות ישראל בשני…

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו התקין של הגוף. המידע מועבר מהמוח אל הגפיים ואל איברי…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות הברית טוען שזה לא נכון. לטענת החוקרים מדובר במיתוס שיש…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל פעם מחדש והעמדת אותי על הרגליים. במשך 13 שנה שיחקתי כדור…

 • האם הגיע דואר אלקטרוני עבורי

  הדואר האלקטרוני הגיע? המשפט הזה נושא אחריו מתח נפשי תמידי שעל ציר הזמן עלול לגבות מאיתנו מחיר בריאותי. לחצים נפשיים גורמים לנו לנזקים בריאותיים פיזים וקוגניטיביים. חיי היום יום בעידן…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי.…

 • האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש במחשב מסוכן לבריאות שלנו. המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים…

 • האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

  רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה…