קומפרסים קרים? עדיף בלי
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

פציעות ספורט ושאר חבלות ונזקים לשרירי הגוף שכיחים כתוצאה מפעילויות שונות. ההחלמה מנזקי גוף אלה עלולה להיות ממושכת, מפרכת ובעיקר כואבת. הסיבות לפציעות וכאבי שריר ולפציעות גוף אחרות הינן לרוב עומס יתר. גופנו מתחיל בריפוי השריר או הרקמה הפצועה באמצעות תהליך דלקתי. הכאבים והמגבלות המאפיינות את הפציעות הללו ואת הריפוי שלהן דוחפות אותנו לנסות ולעצור את הדלקת בכול האמצעים העומדים לרשותנו: תרופות אנטי דלקתיות, תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי וקומפרסים של קרח. האם הרצון שלנו לעצור את הדלקת ואת הכאב משרת את הרקמה הפצועה? 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקומפרסים קרים? עדיף בלי – רקע

הטיפול הראשוני בפציעות של רקמות רכות התקבע בשנת 1978 כאשר רופא בשם ג. מירקין הכניס את המושג RICE שמשמעותו מנוחה (R) קומפרסים של קרח (I) חבישה (C) והרמה (E). מאז 1978 בעלי המקצועות הרפואיים הרלוונטיים וכול המאמנים במגרשי הספורט ממליצים להניח קומפרסים קרים על פציעות. הנחת קומפרסים של קרח על פציעות הפך להיות משהו בסיסי שאף אחד לא חלק על דיוקו. מלבד קומפרסים של קרח ימליצו רוב הרופאים גם על תרופות נוגדות דלקת על מנת להפחית את הדלקת ואת הכאבים הנלווים לה.

בשנים האחרונות החלו לצוץ מחקרים חדשים ובכללם המחקרים המוזכרים מטה שהעמידו בסימן שאלה את היעילות של הצעדים הללו. מחקרים אלו מצביעים על כך שעצירה או האטה של הדלקת מאטים גם את תהליך ההחלמה של הפציעה וגרוע מכך משבשים את השיווי המשקל העדין שבין החלמה באמצעות רקמה צלקתית לבין ייצור של רקמת שריר פונקציונלית. עקב הממצאים הללו הודה (2014) ד”ר מירקין הוגה המונח RICE שהמלצותיו להימנע מתנועה ולהניח קומפרסים של קרח היו מוטעות!!. 

מהי דלקת ולמה היא חשובה לריפוי?

כאשר אנו נפצעים ותאים מסוגים שונים וכלי דם נפגעים מתחילה שרשרת תגובות ותהליכים הקרויים בשם כולל “תגובה דלקתית” או “תהליך דלקתי”. במהלכה של התגובה הדלקתית הגוף מנקה את השיירים של הרקמות הפצועות, מרפא את הפציעה על ידי החלפתה של הרקמה הפצועה ברקמה חדשה או ברקמה צלקתית. להלן התהליך הדלקתי שלב אחר שלב:

שלב ראשוני – התארגנות, ניקוי וריפוי. שעות עד ימים.

חומרים מתווכי דלקת הכוללים היסטמין, סרוטונין, ברדיקינינס ועוד מופרשים וגורמים להתרחבות של כלי הדם והגעה של תאי דם שונים. הכימיקלים הללו יוצרים מחד גירוי של חיישני הכאב ובמקביל גורמים להתרחבות כלי דם באזור הרקמה שנפגעה. כלי הדם מורחבים מובילים לאספקת דם מוגברת לאזור הפגיעה, ומטבע הדברים להגדלה באספקת החמצן וחומרי ההזנה וכן פינוי יעיל יותר של חומרי הפסולת הדלקתיים שנוצרו בגלל הפציעה. 

תוך זמן קצר מגיעים לרקמה הפצועה מגוון תאי דם לבנים שהינם מרכיב במערכת החיסונית. חלק מהתאים הללו משחררים גורמי גדילה ותאי דם לבנים אחרים מפרישים ציטוקינים (Cytokines). ציטוקינים הם חלבונים זעירים המאפשרים תקשורת בין תאי מערכת החיסון לבין תאי הגוף האחרים ובכך מעצימים את התגובה הדלקתית. תוך שעה עד שעתיים מרגע הפציעה מגיעים תאי הדם הלבנים הקרויים נויטרופילים (Neutrophils) אשר מהווים את קבוצת התאים הגדולה ביותר מקרב קבוצות התאים השונות המרכיבות את המערכת החיסונית. 

תפקידה של קבוצת תאים זו במקרה של פציעה הוא לפרק את שיירי הרקמות ולמעשה “לנקות את השטח”. ניקוי זה נעזר כמובן בכמות הדם המוגברת שזורמת אל הפציעה ומהפציעה. תפקיד נוסף שיש לתאים הללו הוא הפרשה של חומרים רעילים אשר בשלב ראשוני מעמיקים את הנזק לרקמה הפצועה. תאים מקרופגים מגיעים לאתר מנקים את השאריות ומפרישים גורמי גדילה וציטוקינים. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמה צלקתית חדשה במקום הרקמה הפגועה.

שלב שני – איחוי ובניית הצלקת. ימים עד חודשים.

תאי לוויין (תאי גזע) מתמיינים ומתפתחים במספר שלבים לתאי שריר (Myofibers) או לחילופין לרקמת חיבור צלקתית. אחד הגורמים המשפיעים על התהליך הוא רמתם של גורמי הגדילה אשר נוכחות מסיבית שלהם משפיעים על תאי הגזע להתמיין לתאי שריר בעוד שמעט גורמי גדילה מעודדת היווצרות צלקת. בעיקר נכון הדבר לגבי פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 אשר משחק תפקיד קריטי בבניה מחודשת של רקמת השריר. 

תוך ימים מרגע הפציעה נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. ככול שהצלקת הראשונית קשיחה וצפופה יותר כך מוגבלת יכולת הבנייה המחודשת של סיבי השריר ושיקומו ותיתכן גם פגיעה בעצבוב המחודש של הרקמה. התהליך יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. עובייה של הרקמה הצלקתית ואיכותה תלויים במידה רבה גם בגודל ההרס של הרקמה המקורים ובמיקום שלה.

שלב שלישי – שיפור ועיצוב מחדש של הרקמה הצלקתית. חודשים עד שנים.

תוך מספר שבועות הרקמה הצלקתית מתחילה לעבוד תהליכי עידון ושיפור ביכולת התפקוד. כיווני הסיבים של הרקמה הצלקתית מתאימים עצמם לכיוון התנועה והמאמצים הנדרשים. מכאן שתנועה ופעילות מבוקרת במהלך הסופי של התהליך הדלקתי הכרחיים לבניית רקמה צלקתית איכותית יותר. תנועה ומאמץ גופני עם כאב ו/או בשלב מוקדם מידי של “התיקון” עלול לפגוע באיכות של הריפוי ואפילו לפצוע את הרקמה החדשה.

ההשפעת הקומפרסים של קרח?

קומפרסים קריםמספר רב של מחקרים חדשים (מצוינים מטה) שבדקו את ההשפעות של קומפרסים קרים על פציעות מעלים ספקות לגבי יעילותו ומעוררים תהיות לגבי האפשרות שאולי אנחנו טועים בדברים נוספים. מחקר שהתפרסם בסוף שנת 2010 בירחון היוקרתי למחקרים ביולוגיים FASEB הגיע למסקנה שמשמעות הבלימה של התהליך הדלקתי על ידי קירור הרקמה הפצועה הוא עיכוב בהחלמת השריר הפגוע וחשוב יותר שיבוש באיכות ההחלמה שלו. לטענת החוקרים עצירת התגובה הדלקתית תגרום ליותר מידי רקמה צלקתית ופחות רקמת שריר פונקציונלית מחודשת. 

על מנת להגיע למסקנה הזאת בדקו החוקרים שתי קבוצות של עכברים, מקבוצת עכברים אחת נמנעה האפשרות לתגובה דלקתית על ידי מניפולציה גנטית בעוד הקבוצה השנייה נותרה נורמאלית. שתי הקבוצות עברו תהליך של פציעת שריר באמצעים כימיים. בקרב קבוצת העכברים ללא היכולת לתגובה דלקתית נצפתה הפחתה במספר התאים המונוציטים (monocytes) והתאים המקרופגים (macrophages) של המערכת החיסונית אשר מגיעים ממוח העצמות אל הדם ומהדם את אזור הפציעה. במקביל נצפתה הפחתה בכמות המופרשת של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 (IGF-1). השריר בקרב בקבוצה הראשונה של העכברים (ללא יכולת לפתח תגובה דלקתית) נותר פצוע בעוד שהשריר בקרב קבוצת העכברים הנורמאלית החלים. 

בדיקה מעמיקה מצאה שהתאים המקרופגים בקרב הקבוצה הנורמאלית היו אחראים להבדל על ידי כך שהגבירו את הייצור של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 שהינו הורמון טבעי בעל מבנה דומה לאינסולין ויש לו חשיבות בריפוי והתאוששות שרירים שניזוקו. צוות המדענים שערך את המחקר מצא שככול שיש יותר תאים מקרופגים (macrophages) באזור הפציעה, עולה גם הכמות של פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 ויחד איתו מואץ ומושבח הריפוי של השריר. 

מחקר אחר שבדק את השפעת התרופות האנטי דלקתיות על התחדשותה של רקמת החיבור לאחר אימוני כושר מצא שצריכה של תרופות אלו עצר את הייצור המוגבר של קולגן בגיד של פיקת הברך שמתרחש באופן נורמאלי לאחר פעילות גופנית. המשמעות היא ששימוש בתרופות אנטי דלקתיות מחלישות את רקמות החיבור וחושפות אותו לפציעות. ד”ר גרלד וויסמן העורך האחראי של הירחון FASEB ורופא בהשכלתו ציין בהערותיו את הצורך להיות זהיר בכול הנוגע לניסיון שלנו למנוע או להאט את התגובה הדלקתית. השפעה כזאת עלולה למנוע או לפגוע בהחלמה הרצויה. 

האם יש יתרון כלשהו לקומפרסים קרים?

על פי מסקנותיו של מגה מחקר שפרסם ב2013 הירחון האמריקאי לרפואת ספורט בנושא שימוש בקרח לפציעות של רקמות רכות, יתכן והשימוש בקומפרסים קרים יכול להפחית במעט את הכאב. זהו. במחשבה שנייה היות וחלק מהתגובה הדלקתית כוללת גם את התפתחות תחושת הכאב במקום הרי שהפחתת הדלקת על ידי קרח משמעותה גם הפחתה בכאב. האם זו תוצאה רצויה? התשובה היא לא. הפחתה מועטה בכאב אינה מצדיקה ריפוי איטי ולוקה של הרקמה הפצועה.

עם השנים החלו לעשות שימוש בקומפרסים של קרח גם במטרה לקצר את זמן ההתאוששות של אתלטים ולשפר את הביצועים שלהם. גם כאן התוצאות הן חד משמעיות קומפרסים של קרח אינם מזרזים התאוששות לאחר פעילות גופנית ולא משפרים את הביצועים. אתלטים שהניחו קומפרסים של קרח פגעו בכוחם, בסיבולת שלהם ובקואורדינציה שלהם. ומאידך הם עלולים לגרום לנזקים לרקמות השריר והעצבים. 

גם תרופות נוגדות דלקת מעכבות החלמה

על פי ד”ר מירקין הוגה המונח RICE כול מה שפוגע בתגובה הדלקתית פוגע גם בתהליך ההחלמה. התרופות האנטי דלקתיות למיניהןשאינן על בסיס סטרואידי (NSAIDS) עושות בדיוק את זה, הן מפריעות ומשבשות את ההליך הדלקתי. תרופות נוגדות דלקת כולל אטופן וארקוקסיה מומלצות על ידי רופאי משפחה, אורתופדים ורופאי כאב לריפוי דלקות שנובעות מפגיעה במערכות עצב שריר ושלד.

סיכום: האם נכון לעצור את הדלקת?

האם בעצם לקיחת תרופות אנטי דלקתיות או הנחת קומפרסים של קרח על הרקמה הפצועה אנו מונעים החלמה איכותית ומהירה מהפציעות שלנו? האם אנו גורמים לפציעות שלנו להפוך לכרוניות בכך שאנו לא נותנים אפשרות לגוף לרפאן באופן יסודי? מחקרים רבים מגיעים לאותה מסקנה: כל מה שיכול להאט לשנות או לפגוע באופן כלשהו בהליך הדלקתי פוגע גם בקצב ההחלמה ובאיכות ההחלמה!!. 

השימוש בקרח ל”ריפוי פציעות” שכיח כבר שנים ארוכות. לא ברור למה אבל האמצעי – קומפרסים של קרח – התקבע כמשהו שנכון לעשות. מחקרים עדכניים טוענים שלא נכון להמשיך עם זה. לטענת החוקרים קומפרסים של קרח אינם משרתים את הרקמה הפצועה אלא פוגעים בהחלמתה. מופתעים? לא ברור למה. מזה שנים רבות אנו יודעים שתרופות סטרואידיות שהינן תרופות אנטי דלקתיות מעכבות החלמה של פציעות מדוע אם כך מדובר בהפתעה? ההפתעה הגדולה היא עצם ההפתעה שמעוררת הידיעה שהתגובה הדלקתית של הגוף היא חיונית ועוזרת לריפוי הפציעה ועל כן אסור לדכא אותה לא באמצעות קרח ולא באמצעות תרופות אנטי דלקתיות. 

המשיכו לקרוא על עוד דרכים לדכא את התגובה הדלקתית – תרופות אנטי דלקתיות ואודות ההשפעות של תרופות נוגדות דלקת על מערכת העיכול ואודות ההשפעות של תרופות נוגדות דלקת על הלב ועל הסחוסים.

מקורות 

1. Mirkin G. (2014) Why Ice Delays Recovery. https://drmirkin.com/fitness/why-ice-delays-recovery.html

2. Chris Bleakley, Suzanne McDonoughand Domhnall MacAuley (2013). The Use of Ice in the Treatment of Acute Soft-Tissue Injury: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials. Am J Sports Med.  

3. Bleakley C1, McDonough S, MacAuley D. (2004). The use of ice in the treatment of acute soft-tissue injury: a systematic review of randomized controlled trials. Am J Sports Med. ;32(1):251-61.

4. Lu H, Huang D, Saederup N, Charo IF, Ransohoff RM, Zhou L. (2010). Macrophages recruited via CCR2 produce insulin-like growth factor-1 to repair acute skeletal muscle injury. FASEB Journal

5. Christensen B, Dandanell S, Kjaer M, Langberg H. (2010). Effect of anti-inflammatory medication on the running induced rise in tendon collagen synthesis in humans. Journal of Applied Physiology. 

6. Forsyth, A. L., Zourikian, N., Valentino, L. A. and Rivard, G. E. (2012), The effect of cooling on coagulation and haemostasis: Should “Ice” be part of treatment of acute haemarthrosis in haemophilia?. Haemophilia, 18: 843–850. doi: 10.1111/j.1365-2516.2012.02918.x

7. Tseng, C-Y, Lee, J-P, Tsai, Y-S, Lee, S-D, Kao, C-L, Liu, T-C, Lai, C-S, Harris, MB, and Kuo, C-H. (2013) Topical Cooling (Icing) Delays Recovery From Eccentric Exercise–Induced Muscle Damage. J Strength Cond Res 27(5): 1354–1361 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן