ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף

ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף? מחקרים רבים העוסקים באופן שבו רצוי לבצע פעילות גופנית מגיעים למסקנות סותרות. חלקם ממליץ על פעילות מתונה כמו למשל הליכה איטית וחלקם טוען שרק פעילות אינטנסיבית ובעצימות גבוהה נושאת יתרונות משמעותיים. אז מה נכון לעשות?

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לפעילות גופנית יתרונות רבים. בין היתר נמצא שבאמצעות פעילות גופנית אנו יכולים למנוע כאבי גב, כאבי צוואר, מחלות ניווניות ועוד ועוד. פעילות גופנית מונעת או מצמצמת גם את הסיכון לחלות במחלות קטלניות כמו השמנה, סוכרת, מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן מסוימות. לאנשים הסובלים מהשמנה ומנהלים אורח חיים יושבני כול סוג של פעילות גופנית היא ברכה. השאלה היא איזה סוג של פעילות תורמת לנו יותר? המחקר שלפנינו בדק את היתרונות החסרונות של כול אחת מהפעילויות ומנסה לענות על השאלה: ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף?.

  {loadposition inside-page}

  ספורט מתון או אינטנסיבי ? – רקע

  ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף
  ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף

  אז מה עדיף,ספורט מתון או אינטנסיבי? לפני שנענה על השאלה הזאת ננסה להבהיר את ההבדלים בין ספורט מתון (light intensity), לספורט בעצימות בינונית (moderate intensity) וספורט בעצימות גבוהה או – אינטנסיבי (vigorous intensity). רמת הקושי והאינטנסיביות של הפעילות הגופנית נקבעת על פי המאמצים שנדרש מגופנו כדי לבצע את אותה פעילות. ספורט מתון כרוך בעמידות ומעט הליכות. ספורט בעצימות בינונית ניתן לבצע תוך כדי דיבור והוא כולל הליכות מהירות, שחייה נינוחה, טניס חברתי ועוד. ספורט בעצימות גבוהה אמור להקשות על הנשימה והוא כולל פעילות אירובית, ריצה, סוגים מסוימים של ספורט תחרותי, אימוני כוח אינטנסיביים ועוד.

  המחקר שלפנינו מפרט את היתרונות שאנו מקבלים מפעילות גופנית מתונה לעומת היתרונות שנקבל מפעילות גופנית אינטנסיבית. על פי מחקר זה פעילות אינטנסיבית עושה יותר עבורנו. יש לציין שהמונח פעילות אינטנסיבית נשמע מפחיד אבל במחקר הזה הזה הוא בסך הכול מתאר הליכה מהירה על הליכון. פעילות מתונה הכוללת הליכה בקצב רגילה מפחיתה מעט מהמשקל ומורידה מעט מהיקף המותניים אבל הליכה מהירה עושה זאת באופן יעיל וטוב יותר. כמו כן מהירה גם מורידה את רמת הסוכר בדם ומשפרת את הכושר לב ריאה. רמת סוכר גבוהה בדם משמעותה סיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת שהיא כידוע מחלה בעלת פוטנציאל קטלני. כושר לב ריאה גבוה מפחית את הסיכוי למות מוות מוקדם ממחלות לב או שבץ מוחי.

  המחקר

  בנסיון לענות על השאלה: ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף? אספו החוקרים 300 אנשים בשנות ה-40 וה-50 לחייהם שהיו שמנים באזור הבטן ולא עסקו באופן מסודר בפעילות גופנית משמעותית. הקבוצה חולקה באופן אקראי לקבוצת ביקורת וקבוצת מחקר. חברי קבוצת הביקורת התבקשו להמשיך באורח החיים היושבני שלהם. קבוצת המחקר חולקה לשלוש קבוצות כאשר כול אחת מהן התבקשה לבצע סוג אחר של פעילות גופנית: קבוצה אחת התבקשה לבצע הליכה איטית במשך חצי שעה 5 פעמים בשבוע, קבוצה שנייה התבקשה לבצע הליכה איטית במשך שעה 5 פעמים בשבוע ואילו קבוצה שלישית התבקשה ללכת בקצב מהיר במשך 40 דקות 5 פעמים בשבוע. הפעילות הגופנית בוצעה באופן מפוקח.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   קבוצת ההולכים במהירות שרפה את אותה כמות קלוריות ששרפה הקבוצה שצעדה במשך שעה באופן איטי אבל עשתה זאת ב- 40 דקות בלבד. לאחר 6 חודשי פעילות כול הקבוצות הפעילות הפחיתו ממשקלם והורידו מספר סנטימטרים קטן מהיקף המותניים אבל רק הקבוצה שהתבקשה לצעוד מהר הורידה את רמת הסוכר בדם ושיפרה את הכושר לב ריאה.

   מסקנות החוקרים

   על השאלה: ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף? עונים החוקרים ספורט אינטנסיבי. פעילות גופנית בעצימות גבוהה יותר משפרת את הכושר הגופני ומאפשרת לשרירים לצרוך יותר סוכר ובכך להפחית את רמת הסוכר בדם. רמת סוכר נמוכה בדם משמעותה סיכון מופחת ללקות בסוכרת. כושר גופני גבוה יותר משמעותו סיכון מופחת למות ממחלות לב או שבץ מוחי. ממצאי המחקר הן חדשות טובות לאנשים שמנים ובעלי אורח חיים יושבני. יש לאנשים אלו את האפשרות באמצעות הליכה איטית להוריד משקל ולהצר את היקף המותניים, הליכה מהירה תעשה עבורם הרבה יותר.

   March 3, 2015, Annals of Internal Medicine

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם