רכיבה על אופניים מסכנת את עצבי היד

רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רכיבה על אופניים מסכנת את עצבי היד. פגיעה בעצבי כפות הידיים נגרמת לרוב על רקע שימוש יתר חוזרני בכפות הידיים לצורך מילוי משימות חוזרניות כגון הקלדה, שימוש בכלי עבודה שונים כמו מברג, פטיש ועוד. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו בעת רכיבת אופניים יוצרים עומסי יתר על העצבים בכף היד ועלולים לגרום לפציעתם ולהתפתחות תסמונות לכידה עצביות פריפריות.

על פי מחקר זה ומחקרים אחרים מתברר שגם רכיבת אופניים ממושכת הכרוכה מטבע הדברים באחיזה הדוקה של ידיות האופניים יוצרת עומסי יתר שיש ביכולתם לפצוע את סיבי העצבים בכפות הידיים ולהוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) ותסמונת תעלת הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) או תסמונת התעלה ע"ש גויון (Guyon's canal syndrome). חשו על כן להיות מודעים לכך "רכיבה על אופניים מסכנת את עצבי היד". מודעות לאפשרות הזאת עשוייה להועיל במניעת הפגיעות הללו בעצבי הגפה העליונה.

רכיבה על אופניים מסכנת את עצבי היד – רקע

כאמור, רכיבה על אופניים יוצרת עומס מתמשך וחוזרני על הגפה העליונה. העומסים הללו הנובעים בין היתר מלפיתה הדוקה של ידיות האופניים מעלים את הסבירות לפגיעה בין היתר בעצבי היד. שיתוק של רוכבי אופניים (Cyclist’s palsy) מתייחס בעיקר לנזק העצבי המתרחש לעתים קרובות בעצב הגומד בקרב רוכבים אינטנסיביים באופניים. הלחץ המופעל על עצב זה במהלך מסלולו בתוך התעלה על שם גויון המצויה בשורש כף היד גורמת לפציעתו.

העומס על העצב גדל ככול שהרכיבה מתארכת, ככול שהלפיתה בידיות האופניים מתחזקת, ככול שמפרקי שורש כף היד נמצאים במצב של פשיטה גדולה יותר וגם כאשר הרכיבה מתבצעת על משטחים סלעיים ולא סדירים הגורמת לרוכב להתמודד עם ויברציות קשות ותנאי שטח המחייבים אחיזה חזקה יותר. על פי מחקרים שונים שכיחות התופעה מקיפה בין 10% -70% מרוכבי האופניים.

הסימנים והתסמינים של תסמונת עצב הגומד עלולים לכלול פגיעה תחושתית ו/או פגיעה מוטורית. אלו יכולים לכלול נימול והירדמות באצבע הקטנה ובאצבע הסמוכה לה ועלולים להוביל להתפתחות שיתוק מלא של השרירים העמוקים בכף היד המעוצבבים באמצעות עצב הגומד.

החולה עלול להתלונן על קושי או חוסר יכולת להרחיק (Abduction) או לקרב (Adduction) את האצבעות, קושי או חוסר יכולת להניע את הזרת ואצבע הטבעת, קושי לאחוז נייר בין האצבעות ובשלבים מאוחרים יותר יד טופר (Ulnar Claw). ברוב המקרים הפגיעה התחושתית תתרחש רק בעור כף היד של הזרת ואצבע הטבעת.

המחקר

רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד
רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

רכיה על אופניים פוגעת בתקינותם של עצבי היד. נוירופתיה של עצב הגומד (Ulnar) שכיחה יותר בקרב רוכבי אופניים על רקע האחיזה הממושכת והחזקה בידיות האופניים. הסברה היא שהתופעה הקרויה "שיתוק רוכב האופניים" (Cyclist palsy) נגרמת בגלל לחץ המופעל על עצב הגומד בתעלה ע"ש גויון (Guyon canal) בשורש כף היד.

במחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי לרפואת ספורט נבדקו עצב התווך (Median) ועצב הגומד בכפות הידיים של 14 רוכבי אופניים לפני רכיבה ולאחר 6 ימי רכיבה אינטנסיבית לאורך 420 מייל. בדיקת סיבי העצב התבצעה באמצעות EMG שבחן את ההולכה החשמלית שלהם. לאחר הרכיבה מילאו חברי הקבוצה גם שאלונים שבהם ציינו פרטים הנוגעים לאופן הרכיבה, עוצמת האחיזה בידיות האופניים, סימנים ותסמינים ועוד.

ממצאי המחקר

נמצאו שינויים מוטוריים משמעותיים בתפקוד עצבי היד ובעיקר עצב הגומד ועצב התווך וכן החמרה בסימנים והתסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית.

מסקנות המחקר

לרכיבה ממושכת באופניים יש אפשרות לגרום לפגיעה פיזיולוגית (מוטורית ותחושתית) בתפקודם של עצבי היד ובעיקר עצב הגומד ועצב התווך ולגרום להחמרת הסימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית. הסימפטומים האופייניים כוללים הירדמות של כף היד וחולשה של שרירי כף היד לעיתים עד כדי חוסר יכולת לאחוז כוס.

 American Journal of Sports Medicine, August 1, 2005

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים