כאבים בלסת
כאבים בלסת

כאבים בלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

מפרק הלסת (TemporoMandibular-Joint) או כפי שהוא קרוי בעברית מפרק לסתי-רקתי, הינו מפרק המצוי בקדמת האוזן שמחבר את הלסת התחתונה אל הגולגולת. מפרק זה משרת אותנו נאמנה למגוון מטלות ובכללן לעיסה, דיבור, בליעה, פיהוק ועוד. ליקויים במפרק הלסת או ברקמות סביבו עלולים לגרום לכאבי פנים, כאבי לסתות ועוד. מליוני בני אדם סובלים מכאבים בפנים, בלסתות באוזניים ועוד ואין להם מושג שמקור הסימנים והתסמינים נמצא במפרק הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בלסת – רקע 

תסמונת מפרק הלסתממש כמו כול מפרק אחר בגוף גם מפרק הלסת חשוף לנזקים מצטברים ולפציעות עקב העומסים הקיצוניים שמוטלים עליו. חבלות, פריקות, נזקי עומסים בגין שימוש יתר, נזקים בגין מבנה ותפקוד לקוי (מולד או נרכש), ונזקים בגין מחלות (דלקות פרקים, גידולים ממאירים ועוד). אז מה זה תסמונת מפרק הלסת?

סימנים ותסמינים 

“תסמונת מפרק הלסת” (Temporo Mandibular Joint Syndrome) או בשמה הכוללני יותר, “הפרעות מפרק הלסת” (Temporomandibular Disorders) באה לידי ביטוי באמצעות מגוון רחב של תסמינים המופיעים באזור פרק הלסת, הצוואר, הפנים, הראש והרקמות הסובבות, ונובעים מפגיעה ותפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת. 

בין הסימני והתסמינים שעלולים להופיע בעקבות התפתחות ליקויים במפרק הלסת ניתן לכלול: כאבים באוזניים, כאבים בפנים, כאבים במפרק הלסת, רעשים וחריקות בעת שמפרק הלסת פעיל, מגבלות ושיבוש בתנועת המפרק, כאבי ראש, כאבי פנים ועוד. הדיסציפלינות הרפואיות שיודעות לבדוק לאבחן ולטפל במפרק הלסת הן מגוונות ומבלבלות. בכללן ניתן למנות: רופאי שיניים, נוירולוגיים, פסיכולוגים, כירופרקטורים ועוד רבים. כאשר טובת החולה נמצאת בראש סדרי העדיפות שילוב של כול הגורמים המקצועיים הללו עשוי לתת מענה מיטבי לבעייה. 

מהי השכיחות 

כ 5% מהבוגרים באמריקה מבקשים מזור לבעית הלסת מידי שנה. על פי נתונים שהתפרסמו בארצות הברית רוב הסובלים מתסמונת מפרק הלסת מצויים בין הגילאים 20 – 40 כאשר נשים סובלות מהתופעה באופן מובהק יותר מגברים. מחקרים שנערכו בארצות הברית מצאו ש 70% מהבוגרים האמריקאים סובלים לפחות מסימפטום אחד ממכלול הסימפטומים המאפיינים תסמונת זו, וכ 25% סובלים ממגוון גדול יותר של סימפטומים. על פי נתונים המתבססים על צילומי רנטגן בקרב כ42%-65% מהאנשים שנבדקו ישנם סימנים לנזק למפרק הלסת.

השוואה לנתונים ממחקרים שנעשו בשנים קודמות (1964 ו1973) מעידים שהתופעה הייתה ונותרה בעיה משמעותית. בין 47%-76% מאנשים הסובלים מהפרעות במפרק הלסת מדווחים על מעורבות של שני פרקי הלסת גם יחד. על פי האיגוד הלאומי האמריקאי למחקר שיניים גולגולת ופנים מעל 30 מיליון אמריקאים סובלים מהתסמונת בכול רגע נתון ומיליון חולים חדשים מצטרפים לסטטיסטיקה הזאת כול שנה. על פי האומדנים הנזקים הכלכליים השנתיים בארצות הברית, כתוצאה מהפרעות של מפרק הלסת מגיעים ל30 ביליוני דולרים לשנה.

תסמונת מפרק הלסת ושחיקת שיניים

יותר נשים

מספר הנשים הסובלות מתסמונת מפרק הלסת גדול יותר ממספר הגברים. מחקרים שונים מציינים יחס של 3:1 ואפילו יחס של 8:1.  רוב הפונות לעזרה עם התסמונת הזאת הינן נשים שגילן בין 50-30. לשאלה למה נשים סובלות יותר אין תשובה חד משמעית. השערות ותיאוריות מאידך יש למכביר. מחקר שנערך בארצות הברית טוען שהאחראי לכך שנשים סובלות יותר היא ההשפעה ההורמונאלית שקיימת אצלן על המבנה של המיניסקוס. 

גם ילדים סובלים

בקרב ילדים התופעה שכיחה יותר ממה שחוקרים סברו. בארצות הברית כ 50% מהילדים יחוו כאבי לסת לפחות פעם אחת במהלך ילדותם. מעל 50.000 ילדים סובלים מהתופעה בכול זמן נתון כאשר מחציתם סובלים מכך בשני הצדדים. 

(US) הנזקים הכלכליים בגין הפרעות במפרק הלסת מגיעים לעשרות ביליוני דולרים בשנה

הפרעות וליקויים אפשריים במפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת או בשמה העכשוי “הפרעות במפרק הלסת” (Temporomandibular Disorders) היא שם כולל למספר תסמונות כאב עם או בלי פגיעה תפקודית במפרק הלסת. ליקויים אלו נגרמים עקב התפתחות נזקים במפרקי הלסת ו/או ברקמות הרכות הפועלות סביבם: 

1) ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה שרירית

מדובר למעשה בקבוצת ליקויים במפרק הלסת על רקע שרירי (Myofascial Pain):  כאבים מקומיים בשרירי הלעיסה בלבד (Local myalgia) וכאבים בשרירי הלעיסה המקרינים רחוק יותר (Myofascial pain with referral). 

2) ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה בדיסק התוך מפרקי

הדיסק התוך מפרקימדובר בקבוצת ליקויים במפרק הלסת על רקע של תפקוד ומיקום לקויים של הדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders). בתסמונות כאב אלו מככב הדיסק התוך מפרקי שמאבד את יכולתו להישאר בקביעות בין החלקים הגרמיים של המפרק. 

3) ליקוי במפרק הלסת עקב פריקה ותת פריקה

פריקה ותת פריקה של מפרק הלסת (Subluxation / luxation) נגרמים לרוב בגלל תנועתיות יתר של מפרק הלסת. במהלך פתיחת הפה, ראש עצם הלסת התחתונה “נפלט”ממקומו ונותר “תקוע” ללא יכולת חזרה למיקומו האנטומי. מקרה שבו החולה יכול באופן עצמוני לפרוק את המפרק ממקומו ואף להחזירו למקום נקרא “תת פריקה” (Subluxation). מקרה שבו איש מקצוע בלבד יכול, באמצעות תמרון מסוים להחזיר את המפרק למיקומו נקרא פריקה (luxation).

4) ליקוי במפרק הלסת עקב דלקת פרקים ניוונית

גם מפרק הלסת אינו חסין מדלקות פרקים. בליקוי זה הכאבים במפרק הלסת מתפתחים על רקע של דלקת פרקים ניוונית(Arthralgia). גם במקרה הזה תנועות הלסת ובדיקות פרובוקטיביות של המפרק מגבירות את הכאב.

המשיכו לקרוא אודות סימנים ותסמינים שעלולים להופיע בעקבות פגיעה במפרק הלסת כולל: סחרחורת וכן ורטיגו.

“החכם איננו מחפש הנאה,
אלא חוסר כאב בלבד.”
אריסטו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן