בורסיטיס בירך מה גורם לזה

בורסיטיס בירך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בורסיטיס בירך מה גורם לזה? דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) במפרק הירך היא בעיה שכיחה. נשים פגיעות יותר מגברים לסבול מדלקת באמתחת תל הירך בשיעור של 4:1. גם גיל מהווה פקטור וגברים ונשים מבוגרים מעלים באופן מובהק את הסיכוי שלהם להתפתחות בורסיטיס בירך. גם הסיכוי לסבול מדלקת באמתחת תל הירך דו צדדי הוא גבוה הרבה יותר בקרב נשים. עם זאת גם נשים וגברים צעירים יותר העוסקים בספורט חוזרני כמו ריצה, טניס ועוד עלולים לסבול מהתופעה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בורסיטיס בירך היא למעשה דלקת בשק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על כאבים מקומיים בירך, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה. אמתחת תל הירך יוצרת הפרדה בין שריר העכוז לתל הירך. דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) עלולה להיות כרוכה בהתפתחות סימנים ותסמינים החולפים ברוב המקרים תוך ימים אחדים. יש לאבחן ולטפל בכאבים בירך על רקע זה בהקדם על מנת למנוע מהבעיה להיעשות כרונית. לנוכח גורמי הכאב הרבים באזור הזה של הגוף האבחון עלול להיות מאתגר. חשוב לבצע אבחנה מבדלת.

  {loadposition inside-page}

  בורסיטיס בירך מה גורם לזה – רקע

  מהי בורסה

  בורסה היא שק קטן או אמתחת שבחלקה הפנימי מצויה רקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. תפקידה של רקמת הבורסה היא ליצור הפרדה בין רקמות דינמיות כגון גידים ושרירים לבין רקמה גרמית קשיחה וזאת כדי למנוע חיכוך ופציעה של הרקמות הללו. אלא שתפקיד הגנתי זה גורם לשק הבורסה "לחטוף" את כל הלחצים וחושפת אותו לפגיעה ולהתפתחות בורסיטיס בירך. בגופנו מתפקדות מאות בורסות המבצעות את תפקידן במסירות ראויה. לעתים העומסים גדולים מידי עבורן ואז מתפתחת פציעה ודלקת.

  טרוכנטריק בורסה ובורסות נוספות

  מעל מחצית מהמקרים של תלונות על כאבים בירך נגרמים בגלל ולהתפתחות בורסיטיס בירך או בשמה המלא דלקת באמתחת התל הגדול (טרוכנטריק בורסיטיס). הבעיה שכיחה יותר בקרב נשים מבוגרות ובקרב ספורטאים צעירים יותר. מפרק הירך הוא מפרק כדורי מסיבי המוקף בין היתר בשרירים חזקים, רצועות עמידות ומעטפת מפרק קשוחה. אלה מסייעים לו במלאכה הסיזיפית של נשיאת המשקל שלנו במצבים שונים ומאתגרים. בצד החיצוני של המפרק ישנם מספר שקיקים או אמתחות (bursae) מלאות בנוזל מכסות ומדפנות את התל הגדול בירך (Greater trochanter) – בליטה גרמית הנמצאת מתחת לקו המותן בצד החיצוני של האגן.

  עומסים חוזרניים וסיבות נוספות

  חיכוך יתר של האמתחות הללו לרוב על ידי גידים מקומיים יוביל להתפתחות בורסיטיס בירך. הגורם לחיכוך יתר של הגידים בשקי הבורסה הם לרוב עומסי יתר חוזרניים. גורמי סיכון כוללים שיבושים ביומכניים בעבודת מפרק הירך, הבדל באורך הרגליים, דלקות פרקים, פעילות גופנית חוזרנית מאומצת ועוד. התסמין העיקרי בגין דלקת אמתחת תל הירך הוא כאב מקומי המתפתח באופן הדרגתי ויכול להקרין במורד הרגל. מלבד הכאב החולה עלול לדווח גם על מגבלות תנועה, קושי לישון בלילה ועוד. לאחר ביצוע אבחון ואבחנה מבדלת ואישור שאכן מדובר בדלקת באמתחת תל הירך הגדול ניתן לטפל בבעיה. רצוי להתחיל בטיפול שמרני עם גלי הלם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סימנים ותסמינים של בורסיטיס בירך

   הסימנים והתסמינים בגין בורסיטיס בירך עלולים לכלול נפיחות מקומית וכאבים בירך בעוצמה משתנה או כאבים מתמשכים וחריפים מעל חלקו החיצוני של מפרק הירך. הכאבים יתחילו באופן הדרגתי. עוד יתכנו מגבלות תנועה עד כדי צליעה בגלל הכאב. הכאב יכול להקרין מטה לכיוון הצד החיצוני של הירך והברך ומעלה לכיוון הישבן.

   הכאבים יוחמרו, לאחר שכיבה על הצד המעורב. שכיבה על הצד אחראית גם להפרעות שינה קשות שכן הכאב החריף כתוצאה משכיבה על הצד הדלוק עלול להעיר אתכם שוב ושוב. גם נהיגה או כול שהייה ממושכת במצב של ישיבה עלולים להחמיר את הכאב. מאמצים חוזרניים הכרוכים בביצוע תנועות חוזרות עם מפרק הירך יגרמו להחמרה של הכאבים. דוגמאות לפעילות שעלולה להחמיר את התסמינים של בורסיטיס בירך כוללות הליכה ממושכת, ריצות ארוכות, עלייה או ירידה במדרגות, רכיבת אופניים ושילוב רגליים. גם עמידה ממושכת או הפעלה של לחץ ישיר על הצד הדלוק יחמירו את הכאבים.

   בורסיטיס בירך מה גורם לזה – פירוט גורמים

   בורסיטיס בירך מה גורם לזה
   בורסיטיס בירך מה גורם לזה

   דלקת באמתחת תל הירך או טרוכנטריק בורסיטיס היא למעשה דלקת של השקיק או האמתחת (בורסה) המכסה ומדפנת את העצם הבולטת של תל הירך (Greater trochanter). ישנה בורסה עמוקה יותר באזור תל הירך הגדול אך זאת נפגעת לעיתים רחוקות בלבד. מדובר בדלקת האמתחת השכיחה ביותר סביב מפרק הירך. תסמונת זאת קרויה גם תסמונת כאב תל הירך הגדול (Greater Trochanteric Pain Syndrome). מה הגורם להתפתחות התופעה הכואבת הזאת?

   ראשית יש לציין שברוב המקרים הגורם להתפתחות בורסיטיס בירך הוא אידיופטי כלומר לא ידוע. באותם מקרים בהם אנו יכולים להעריך מהו הגורם אנו מזהים את הגורמים הבאים:

   • חבלה ישירה בבורסה במפרק הירך או קרע של שרירים או גידים של מפרק הירך כתוצאה מנפילה או חבטה
   • הפעלת לחץ מתמשך על הבורסה כמו בעקבות שכיבה ממושכת
   • חיכוך חוזרני של גידים ושרירים באמתחת התל הגדול בגלל ביצוע פעולות חוזרות עם מפרקי הירך (הליכות ועמידות ממושכות, ריצות, רכיבת אופניים,כפיפות ירך ועוד). שרירים שעלולים לגרום לחיכוך ודלקת של הבורסה בירך הם שריר העכוז האמצעי (gluteus medius) הממוקם בחלקו העליון והצדי של העכוז, והגיד של שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band)
   • נזקים בבורסה או בסביבתה הקרובה בגלל מחלות כדוגמת דלקת פרקים שגרונית, שיגדון (גאוט), דלקת פרקים ניוונית ועוד
   • נזקים בבורסה או בסביבתה הקרובה בגלל סיבוכים לאחר ניתוחי ירך

   גורמי סיכון לדלקת אמתחת תל הירך

   מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להעלות את הסיכון שלכם להתפתחות בורסיטיס בירך. למעשה כול גורם שמשנה את הביומכניקה של מפרק הירך, מעלה את רמות העומס על מפרקי הירך או מעלה את הסיכון לנזקים טראומטיים עשוי להיחשב כגורם סיכון. בין גורמי הסיכון נמנה:

   • עומס יתר הנוצר על מפרק הירך על האגן ועל הרקמות הנאחזות בהם ופועלות סביבם בגלל יציבה לקויה
   • עומס יתר הנגרם למפרקי הירך ורקמות סביבן בגלל סוג הספורט שלכם. דוגמאות לפעילויות כאלה כוללות ריצה, טיפוס, עלייה או ירידה במדרגות, רכיבה על אופניים כאשר אתם יושבים גבוה מידי ועוד
   • עומס יתר על מפרקי הירך ועל הרקמות סביבן בגלל המקצוע שלכם (ישיבה ממושכת, נהיגה ממושכת, כריעות ברכיים, עלייה ירידה במדרגות)
   • מחלות שונות כגון דלקת פרקים ראומטית, שיגדון (גאוט), פסוריאזיס ודלקת פרקים ניוונית ועוד שגורמות לשינויים כאלה ואחרים ואשר בגינם דלקת באמתחת תל הירך הופכת לשכיחה יותר
   • ניתוחים באזור האגן ומפרק הירך כגון החלפת מפרק הירך עלול לייצר שינויים שמפעילים לחץ מוגבר על הבורסה. מחקר בארצות הברית מצא שב1.4% מניתוחי הירך נוצר הסיבוך הזה
   • שינויים ניווניים במפרק הירך ו/או ברקמות שנאחזות או פועלות סביבו עלול לאפשר התפתחות דלקת באמתחת תל הירך
   • דלקת זיהומית של הבורסה שכיחה בקרב אנשים שצורכים תרופות על בסיס סטרואידים או תרופות לדיכוי המערכת החיסונית
   • עומסי יתר על הירכיים ועל הרקמות סביבן בגלל ליקויים מבניים כגון עקמת, רגל קצרה, כף רגל שטוחה ועוד
   • עומסי יתר על מפרקי הירך והרקמות הרכות סביבן בגלל ליקויים תפקודיים כגון חולשת שרירים בירך, חולשת שרירים בעכוז, תבנית הליכה לקויה (צליעה?) עקב פציעה ניתוח או שיתוק בירך, עקב פגיעה בעמוד השדרה התחתון (פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד) ועוד
   • עומסי יתר על מפרקי הירך בגלל יציבה לקויה של האגן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,