בורסיטיס בירך
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

אמתחת תל הירך יוצרת הפרדה בין שריר העכוז לתל הירך. דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) עלולה להיות כרוכה בסימנים ותסמינים חריפים החולפים ברוב המקרים תוך ימים אחדים. יש לאבחן ולטפל בכאבים בירך על רקע זה בהקדם על מנת למנוע כרוניות של הבעיה. לנוכח גורמי הכאב הרבים באזור הזה של הגוף האבחון עלול להיות מאתגר. חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבורסיטיס בירך – רקע

מעל מחצית מהמקרים של תלונות על כאבים בירך נגרמים בגלל דלקת באמתחת התל הגדול או טרוקנטריק בורסיטיס. הבעיה שכיחה יותר בקרב נשים מבוגרות ובקרב ספורטאים צעירים יותר. מפרק הירך הוא מפרק כדורי מסיבי המוקף בין היתר בשרירים חזקים, רצועות עמידות ומעטפת מפרק קשוחה. אלה מסייעים לו במלאכה הסיזיפית של נשיאת המשקל שלנו במצבים שונים ומאתגרים. בצד החיצוני של המפרק ישנם מספר שקיקים או אמתחות (bursae) המלאות בנוזל שמכסות וממדפנות את התל הגדול בירך (Greater trochanter) – בליטה גרמית הנמצאת מתחת לקו המותן בצד החיצוני של האגן.

חיכוך יתר של האמתחות הללו לרוב על ידי גידים של שרירים מקומיים יוביל להידלקותן. הגורם להתפתחות הזה החיכוך הוא לרוב עוטמסי יתר חוזרניים, נזקי חבלה, שיבושים ביומכניים בעבודת מפרק הירך ועוד. גורמים סיכון כוללים הבדל באורך הרגליים, דלקות פרקים, פעילות גופנית מאומצת ועוד. התסמין העיקר בגין דלקת אמתחת תל הירך הוא כאב מקומי המתפתח באופן הדרגתי ויכול להקרין במורד הרגל. מלבד הכאב החולה עלול לדווח גם על מגבלות תנועה, קושי לישון בלילה ועוד. לאחר ביצוע אבחון ואבחנה מבדלת ואישור שאכן מדובר בדלקת באמתחת תל הירך הגדול ניתן לטפל בבעיה. רצוי להתחיל באופן שמרני.

מהי בורסה (אמתחת)

בורסה היא שק קטן או אמתחת שבחלקה הפנימי מצויה רקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. תפקידה של רקמת הבורסה היא ליצור הפרדה בין רקמות דינאמיות כגון גידים ושרירים לבין רקמה קשיחה – עצם וזאת כדי למנוע חיכוך ופציעה של הרקמות הללו. אלא שתפקיד הגנתי זה גורם לשק הבורסה “לחטוף” את כול הלחצים וחושפת אותו לפגיעה ולדלקות. בגופנו מתפקדות מאות בורסות המבצעות את תפקידן במסירות ראויה. לעתים העומסים גדולים מידי עבורן ואז מתפתחת פציעה ודלקת.

דלקת אמתחת תל הירך?

דלקת באמתחת תל הירך או טרוקנטריק בורסיטיס היא למעשה דלקת של השקיק או האמתחת (בורסה) המכסה ומדפנת את העצם הבולטת של תל הירך (Greater trochanter). ישנה בורסה עמוקה יותר באזור תל הירך הגדול אך זאת נפגעת לעיתים רחוקות בלבד. מדובר בדלקת האמתחת השכיחה ביותר סביב מפרק הירך. תסמונת זאת קרויה גם תסמונת הכאב בתל הירך הגדול (Greater Trochanteric Pain Syndrome). 

טרוכנטריק בורסיטיס

נשים פגיעות יותר מגברים לסבול מדלקת באמתחת תל הירך בשיעור של 4:1. גם גיל מהווה פקטור וגברים ונשים מבוגרים מעלים באופן מובהק את הסיכוי שלהם להתפתחות בורסיטיס. גם הסיכוי לסבול מדלקת באמתחת תל הירך דו צדדי הוא גבוה הרבה יותר בקרב נשים. עם זאת גם נשים וגברים צעירים יותר העוסקים בספורט חוזרני כמו ריצה, טניס ועוד עלולים לסבול מהתופעה.

גורמים לדלקת אמתחת תל הירך

ראשית יש לציין שברוב המקרים הגורם הוא אידיופטי כלומר לא ידוע מה גורם לזה. באותם מקרים בהם אנו יכולים להעריך מהו הגורם אנו מזהים את הגורמים הבאים: חבלה ישירה כתוצאה מנפילה או חבטה, הפעלת לחץ מתמשך על הבורסה כמו בעקבות שכיבה ממושכת או חיכוך מתמשך כתוצאה מפעולות חוזרות המפעילות את מפרקי הירך וגורמות לגידים ולשרירים הפועלים על המפרק להתחכך שוב ושוב על אמתחת התל הגדול עד לגרימת דלקת. שרירים שעלולים לגרום לחיכוך ודלקת של הבורסה בירך הם שריר העכוז האמצעי (gluteus medius) הממוקם בחלקו העליון והצידי של העכוז, והגיד של שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band).

גורמי סיכון לדלקת אמתחת תל הירך

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להעלות את הסיכון שלכם ללקות בדלקת באמתחת התל הגדול. למעשה כול גורם שמשנה את הביומכניקה של מפרק הירך, מעלה את רמות העומס על מפרקי הירך או מעלה את הסיכון לנזקים טראומטיים עשוי להיחשב כגורם סיכון.

בין גורמי הסיכון נמנה:

 • עומס יתר הנוצר על מפרק הירך על האגן ועל הרקמות הנאחזות בהם ופועלות סביבם בגלל יציבה לקויה

 • עומס יתר הנגרם למפרקי הירך ורקמות סביבן בגלל סוג הספורט שלכם. דוגמאות לפעילויות כאלה כוללות ריצה, טיפוס, עלייה או ירידה במדרגות, רכיבה על אופניים כאשר אתם יושבים גבוה מידי ועוד.

 • עומס יתר על מפרקי הירך ועל הרקמות סביבן בגלל המקצוע שלכם (ישיבה ממושכת, נהיגה ממושכת, כריעות ברכיים, עלייה ירידה במדרגות)

 • מחלות שונות כגון דלקת פרקים ריאומטית, שיגדון (גאוט), פסוריאזיס ועוד שגורמות לשינויים כאלה ואחרים ואשר בגינם דלקת באמתחת תל הירך הופכת לשכיחה יותר 

 • ניתוחים באזור האגן ומפרק הירך כגון החלפת מפרק הירך עלול לייצר שינויים שמפעילים לחץ מוגבר על הבורסה. מחקר בארצות הברית מצא שב1.4% מניתוחי הירך נוצר הסיבוך הזה.

 •  

 • שינויים ניווניים במפרק הירך ו/או ברקמות שנאחזות או פועלות סביבו עלול לאפשר התפתחות דלקת באמתחת תל הירך

 • דלקת זיהומית של הבורסה שכיחה בקרב אנשים שצורכים תרופות סטרואידיות או תרופות לדיכוי המערכת החיסונית

 • עומסי יתר על הירכיים ועל הרקמות סביבן בגלל ליקויים מבניים כגון עקמת, רגל קצרה, כף רגל שטוחה ועוד

 • עומסי יתר על מפרקי הירך והרקמות הרכות סביבן בגלל ליקויים תפקודיים כגון חולשת שרירים בירך, חולשת שרירים בעכוז, תבנית הליכה לקויה (צליעה?) עקב פציעה ניתוח או שיתוק בירך, עקב פגיעה בעמוד השדרה התחתון (פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד) ועוד.

סימנים ותסמינים של דלקת באמתחת תל הירך 

הסימנים והתסמינים בגין דלקת באמתחת תל הירך הגדול עלולים לכלול נפיחות מקומית וכאבים בירך בעוצמה משתנה או כאבים מתמשכים וחריפים מעל חלקו החיצוני של מפרק הירך. הכאבים יתחילו באופן הדרגתי. עוד יתכנו מגבלות תנועה בגלל הכאב. הכאב יכול להקרין מטה לכיוון הצד החיצוני של הירך והברך ומעלה לכיוון הישבן. הכאבים יוחמרו, ולו לזמן קצר, לאחר שכיבה על הצד המעורב, ישיבה ממושכת או נהיגה או כול מאמץ הכרוך בביצוע תנועות חוזרות עם מפרק הירך כגון הליכה, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות ושילוב רגליים.  

גם עמידה ממושכת והפעלה של לחץ ישיר על הצד הדלוק יחמירו את הכאבים. שכיבה על הצד אחראית גם להפרעות שינה קשות שכן הכאב החריף כתוצאה משכיבה על הצד הדלוק עלול להעיר אתכם שוש ושוב. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונת כאב נוספות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים באזור מפרק הירך כולל פריצת דיסק וכן פציעה במפשעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן