בורסיטיס בירך מה גורם לזה
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך מה גורם לזה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בורסיטיס בירך מה גורם לזה? דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) במפרק הירך היא בעיה שכיחה. נשים פגיעות יותר מגברים לסבול מדלקת באמתחת תל הירך בשיעור של 4:1. גם גיל מהווה פקטור וגברים ונשים מבוגרים מעלים באופן מובהק את הסיכוי שלהם להתפתחות בורסיטיס בירך. גם הסיכוי לסבול מדלקת באמתחת תל הירך דו צדדי הוא גבוה הרבה יותר בקרב נשים. עם זאת גם נשים וגברים צעירים יותר העוסקים בספורט חוזרני כמו ריצה, טניס ועוד עלולים לסבול מהתופעה.

בורסיטיס בירך היא למעשה דלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה. אמתחת תל הירך יוצרת הפרדה בין שריר העכוז לתל הירך. דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) עלולה להיות כרוכה בהתפתחות סימנים ותסמינים החולפים ברוב המקרים תוך ימים אחדים. יש לאבחן ולטפל בכאבים בירך על רקע זה בהקדם על מנת למנוע מהבעיה להיעשות כרונית. לנוכח גורמי הכאב הרבים באזור הזה של הגוף האבחון עלול להיות מאתגר. חשוב לבצע אבחנה מבדלת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבורסיטיס בירך מה גורם לזה – רקע

מהי בורסה

בורסה היא שק קטן או אמתחת שבחלקה הפנימי מצויה רקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. תפקידה של רקמת הבורסה היא ליצור הפרדה בין רקמות דינמיות כגון גידים ושרירים לבין רקמה גרמית קשיחה וזאת כדי למנוע חיכוך ופציעה של הרקמות הללו. אלא שתפקיד הגנתי זה גורם לשק הבורסה “לחטוף” את כל הלחצים וחושפת אותו לפגיעה ולהתפתחות בורסיטיס בירך. בגופנו מתפקדות מאות בורסות המבצעות את תפקידן במסירות ראויה. לעתים העומסים גדולים מידי עבורן ואז מתפתחת פציעה ודלקת.

טרוכנטריק בורסה ובורסות נוספות

מעל מחצית מהמקרים של תלונות על כאבים בירך נגרמים בגלל ולהתפתחות בורסיטיס בירך או בשמה המלא דלקת באמתחת התל הגדול (טרוכנטריק בורסיטיס). הבעיה שכיחה יותר בקרב נשים מבוגרות ובקרב ספורטאים צעירים יותר. מפרק הירך הוא מפרק כדורי מסיבי המוקף בין היתר בשרירים חזקים, רצועות עמידות ומעטפת מפרק קשוחה. אלה מסייעים לו במלאכה הסיזיפית של נשיאת המשקל שלנו במצבים שונים ומאתגרים. בצד החיצוני של המפרק ישנם מספר שקיקים או אמתחות (bursae) מלאות בנוזל מכסות ומדפנות את התל הגדול בירך (Greater trochanter) – בליטה גרמית הנמצאת מתחת לקו המותן בצד החיצוני של האגן.

עומסים חוזרניים וסיבות נוספות

חיכוך יתר של האמתחות הללו לרוב על ידי גידים מקומיים יוביל להתפתחות בורסיטיס בירך. הגורם לחיכוך יתר של הגידים בשקי הבורסה הם לרוב עומסי יתר חוזרניים. גורמי סיכון כוללים שיבושים ביומכניים בעבודת מפרק הירך, הבדל באורך הרגליים, דלקות פרקים, פעילות גופנית חוזרנית מאומצת ועוד. התסמין העיקרי בגין דלקת אמתחת תל הירך הוא כאב מקומי המתפתח באופן הדרגתי ויכול להקרין במורד הרגל. מלבד הכאב החולה עלול לדווח גם על מגבלות תנועה, קושי לישון בלילה ועוד. לאחר ביצוע אבחון ואבחנה מבדלת ואישור שאכן מדובר בדלקת באמתחת תל הירך הגדול ניתן לטפל בבעיה. רצוי להתחיל בטיפול שמרני עם גלי הלם.

סימנים ותסמינים של בורסיטיס בירך

הסימנים והתסמינים בגין בורסיטיס בירך עלולים לכלול נפיחות מקומית וכאבים בירך בעוצמה משתנה או כאבים מתמשכים וחריפים מעל חלקו החיצוני של מפרק הירך. הכאבים יתחילו באופן הדרגתי. עוד יתכנו מגבלות תנועה עד כדי צליעה בגלל הכאב. הכאב יכול להקרין מטה לכיוון הצד החיצוני של הירך והברך ומעלה לכיוון הישבן.

הכאבים יוחמרו, לאחר שכיבה על הצד המעורב. שכיבה על הצד אחראית גם להפרעות שינה קשות שכן הכאב החריף כתוצאה משכיבה על הצד הדלוק עלול להעיר אתכם שוב ושוב. גם נהיגה או כול שהייה ממושכת במצב של ישיבה עלולים להחמיר את הכאב. מאמצים חוזרניים הכרוכים בביצוע תנועות חוזרות עם מפרק הירך יגרמו להחמרה של הכאבים. דוגמאות לפעילות שעלולה להחמיר את התסמינים של בורסיטיס בירך כוללות הליכה ממושכת, ריצות ארוכות, עלייה או ירידה במדרגות, רכיבת אופניים ושילוב רגליים. גם עמידה ממושכת או הפעלה של לחץ ישיר על הצד הדלוק יחמירו את הכאבים.

בורסיטיס בירך מה גורם לזה – פירוט גורמים

בורסיטיס בירך מה גורם לזה
בורסיטיס בירך מה גורם לזה

דלקת באמתחת תל הירך או טרוכנטריק בורסיטיס היא למעשה דלקת של השקיק או האמתחת (בורסה) המכסה ומדפנת את העצם הבולטת של תל הירך (Greater trochanter). ישנה בורסה עמוקה יותר באזור תל הירך הגדול אך זאת נפגעת לעיתים רחוקות בלבד. מדובר בדלקת האמתחת השכיחה ביותר סביב מפרק הירך. תסמונת זאת קרויה גם תסמונת כאב תל הירך הגדול (Greater Trochanteric Pain Syndrome). מה הגורם להתפתחות התופעה הכואבת הזאת?

ראשית יש לציין שברוב המקרים הגורם להתפתחות בורסיטיס בירך הוא אידיופטי כלומר לא ידוע. באותם מקרים בהם אנו יכולים להעריך מהו הגורם אנו מזהים את הגורמים הבאים:

 • חבלה ישירה בבורסה במפרק הירך או קרע של שרירים או גידים של מפרק הירך כתוצאה מנפילה או חבטה
 • הפעלת לחץ מתמשך על הבורסה כמו בעקבות שכיבה ממושכת
 • חיכוך חוזרני של גידים ושרירים באמתחת התל הגדול בגלל ביצוע פעולות חוזרות עם מפרקי הירך (הליכות ועמידות ממושכות, ריצות, רכיבת אופניים,כפיפות ירך ועוד). שרירים שעלולים לגרום לחיכוך ודלקת של הבורסה בירך הם שריר העכוז האמצעי (gluteus medius) הממוקם בחלקו העליון והצדי של העכוז, והגיד של שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band)
 • נזקים בבורסה או בסביבתה הקרובה בגלל מחלות כדוגמת דלקת פרקים שגרונית, שיגדון (גאוט), דלקת פרקים ניוונית ועוד
 • נזקים בבורסה או בסביבתה הקרובה בגלל סיבוכים לאחר ניתוחי ירך

גורמי סיכון לדלקת אמתחת תל הירך

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להעלות את הסיכון שלכם להתפתחות בורסיטיס בירך. למעשה כול גורם שמשנה את הביומכניקה של מפרק הירך, מעלה את רמות העומס על מפרקי הירך או מעלה את הסיכון לנזקים טראומטיים עשוי להיחשב כגורם סיכון. בין גורמי הסיכון נמנה:

 • עומס יתר הנוצר על מפרק הירך על האגן ועל הרקמות הנאחזות בהם ופועלות סביבם בגלל יציבה לקויה
 • עומס יתר הנגרם למפרקי הירך ורקמות סביבן בגלל סוג הספורט שלכם. דוגמאות לפעילויות כאלה כוללות ריצה, טיפוס, עלייה או ירידה במדרגות, רכיבה על אופניים כאשר אתם יושבים גבוה מידי ועוד
 • עומס יתר על מפרקי הירך ועל הרקמות סביבן בגלל המקצוע שלכם (ישיבה ממושכת, נהיגה ממושכת, כריעות ברכיים, עלייה ירידה במדרגות)
 • מחלות שונות כגון דלקת פרקים ראומטית, שיגדון (גאוט), פסוריאזיס ודלקת פרקים ניוונית ועוד שגורמות לשינויים כאלה ואחרים ואשר בגינם דלקת באמתחת תל הירך הופכת לשכיחה יותר
 • ניתוחים באזור האגן ומפרק הירך כגון החלפת מפרק הירך עלול לייצר שינויים שמפעילים לחץ מוגבר על הבורסה. מחקר בארצות הברית מצא שב1.4% מניתוחי הירך נוצר הסיבוך הזה
 • שינויים ניווניים במפרק הירך ו/או ברקמות שנאחזות או פועלות סביבו עלול לאפשר התפתחות דלקת באמתחת תל הירך
 • דלקת זיהומית של הבורסה שכיחה בקרב אנשים שצורכים תרופות על בסיס סטרואידים או תרופות לדיכוי המערכת החיסונית
 • עומסי יתר על הירכיים ועל הרקמות סביבן בגלל ליקויים מבניים כגון עקמת, רגל קצרה, כף רגל שטוחה ועוד
 • עומסי יתר על מפרקי הירך והרקמות הרכות סביבן בגלל ליקויים תפקודיים כגון חולשת שרירים בירך, חולשת שרירים בעכוז, תבנית הליכה לקויה (צליעה?) עקב פציעה ניתוח או שיתוק בירך, עקב פגיעה בעמוד השדרה התחתון (פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד) ועוד
 • עומסי יתר על מפרקי הירך בגלל יציבה לקויה של האגן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

  בורסיטיס בירך? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל דלקת באמתחת תל הירך…

 • ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר

  ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה…

 • איחוי מהיר של שבר בירך

  איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן