שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שרירים בגוף האדם – מבנה ותפקוד של השרירים הפועלים בגוף האדם חושפים מורכבות מופלאה. השריר (muscle) הוא מבנה מורכב, אמין ובעל יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים של שרירים היא היכולת המדהימה שלהם להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי.

שרירים בגוף האדם נתונים לעומסים וחשופים לכאבים ודלקות. העומסים הללו חושפים אותם לפציעות ספורט ופגיעות על רקע אחר. מגוון הגורמים לפציעות יכולים לכלול: הפחתה או הפסקה של אספקת הדם לשריר (אוטם שריר הלב) מכה, מתיחה, קרע חלקי, קרע מלא, התכווצות שרירים ועוד. אימוני כוח חשובים לבריאות השריר ומהווים רכיב מרכזי בהליך השיקום מפציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד – רקע

בגוף האנושי ישנם מאות שרירים (מעל 650) שמשקלם הוא כמחצית ממשקלו הכולל של הגוף. ישנם שלושה סוגים שונים של שרירים: שרירי השלד הרצוניים שמטרתם להניע את הגוף, שרירים חלקים אוטונומיים המצויים בדפנות של כלי דם, לימפה, קיבה ועוד ושרירי הלב שגם הם אוטונומיים ותפקידם לאפשר כיווץ והרפיה של הלב. השרירים הרצוניים מעניקים לנו את היכולת ללכת, לרוץ לקפוץ, ללעוס מזון ועוד, באמצעות השרירים האוטונומיים אנו נושמים, מפקחים על לחץ הדם, מאפשרים ללב לפעום ועוד. השרירים הרצוניים נשלטים על ידי מערכת העצבים המוטורית באמצעות סיבי עצב המגיעים פיזית לשרירים ואילו השרירים החלקים נשלטים באמצעות מערכת העצבים האוטונומית.

שרירים בגוף האדם מבנה אנטומי

שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד
שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

השריר הוא מבנה מורכב אשר מאפשר לו להפוך אנרגיה לתנועה. יש לשריר יכולת שרידות וריפוי עצמי גבוהים וכמובן את היכולת להתאים את חוזקו לדרישות המוטלות עליו. מאמץ של השריר מחזק אותו חוסר שימוש בשריר מנוון אותו. בגוף האדם שלושה סוגים של שרירים: שריר חלק, שריר הלב ושריר השלד.

1) שרירים חלקים

מופעלים על ידי מערכת העצבים הבלתי רצונית, נמצאים בכלי הדם , מערכת העיכול, דרכי הנשימה ועוד ותפקידם להתכווץ ולהרפות באופן אוטומטי על מנת להניע מזון במערכת העיכול, לפקח על הקוטר של כלי הדם, לפקח על גודלו של האישון בעין ועוד.

2) שרירי הלב

הוא שריר ייחודי ללב עובד גם הוא באופן בלתי רצוני וללא לאות, מתכווץ כדי לדחוף דם מהלב לגוף ומרפה כדי למלא את הלב בדם.

3) שרירי השלד

מעל 600 שרירי שלד יש בגוף האדם ואלה מהווים כמחצית ממסת הגוף. שרירי השלד הם שרירים רצוניים שתפקידם העיקרי להניע את הגוף. תפקידים נוספים כוללים הענקת יציבות למפרקים, תמיכה ביציבה של הגוף, ויסות טמפרטורה של הגוף ועוד. שריר השלד בנוי מסיבים ארוכים בעלי יכולת כיווץ והרפיה המתאגדים יחדיו. הגיד שהוא המשך של רקמת החיבור שעוטפת את השריר, מתחבר לעצם ומחבר את השריר לעצם משני צדדיו (תחל, אחז). השריר מחבר שתי עצמות משני הצדדים של המפרק מה שמקנה לו את היכולת להניע.

שרירים בגוף האדם – סוגי סיבים

השרירים בגופנו מצוידים בשני סוגים בסיסיים של סיבי שריר, אדומים ולבנים: סיבים אדומים (Slow twitch) הם בעלי יכולת התכווצות אטית אך בעלי יכולת אירובית מוגברת. סיבים אלו מצוינים לפעילות גופנית ארוכה המצריכה סבולת. סיבים לבנים (Fast twitch) הם בעלי יכולת התכווצות מהירה אך יכולת אירובית וסיבולת מופחתים. סיבים אלו מצוינים לפעילות גופנית מתפרצת אנאירובית.

אין שריר בגופנו המכיל אך ורק סוג אחד של סיבים. כול אחד מהשרירים בגופנו הוא שילוב של שני סוגי הסיבים. שרירים שנזקקים בעיקר לסיבולת התפתחו עם יותר סיבים אדומים בעוד ששרירים שנזקקים בעיקר למהירות התפתחו עם יותר סיבים לבנים. הנטייה להתפתחותו של שריר עם דומיננטיות של סיבים מסוג מסוים נקבעת במהלך ההתפתחות שלנו ובהתאם לדרישות הגוף. שרירים הדורשים מהירות יתפתחו עם יותר סיבים בהירים ואילו שרירים הדורשים יותר סיבולת יתפתחו עם יותר סיבים כהים.

עצבוב השרירים

שריר השלד הוא כאמור שריר רצוני הנשלט ומפוקח על ידי מערכת העצבים. כול מספר תאי שריר ותא העצב מוטורי שמעצבב אותם נקראים יחידה מוטורית. חלוקה זו מאפשרת למוח שליטה מדויקת על כמות היחידות המוטוריות שהוא חושב לנכון לכווץ לצורך ביצוע מטרה מסוימת. יותר יחידות יותר כוח ויותר שליטה. המוח משגר לשריר פקודה להתכווץ ואלו יחידות מוטוריות בדיוק עליו לכווץ לצורך ביצוע המטלה. אות חשמלי רץ מהמוח דרך העצב הפריפרי עד לשריר. מוליך עצבי כימי (Neurotransmitter) משוחרר בנקודת המפגש (Synapse) שבין העצב והשריר. המוליך הכימי נקשר לקולטנים המצויים בשריר ובכך יוצר אות חשמלי אשר גורם בסופו של דבר להתכווצות השריר.

בכול שריר קיימים חיישנים ובכללם גופיפי גולג'י וכישורי השרירים (Muscle spindle) שתפקידם לבקר בכול רגע נתון את המנח והמתח של השריר, לדווח על כך למערכת העצבים המרכזית ולפעול על פי הנחיותיה לשם תיקון. חיישנים אלה המצויים גם בגידים וברצועות מספקים מידע פרופריוספציה למערכת העצבים המרכזית על התפקוד של הגוף במרחב ובכך הוא משפר את המיומנויות המוטוריות.

שרירים בגוף האדם – תפקוד

לשרירי השלד בגופנו מספר תפקידים אך העיקרי שבהם הוא ביצוע התנועה. תנועת גוף תקינה משמעותה מערכת שרירים תקינה הנשלטת על ידי מערכות העצבים המרכזית והפריפרית באופן מיומן. באמצעות כווץ והרפיה של השרירים אנו מניעים את העצמות ובכך מאפשרים תנועה. תפקידים נוספים כוללים ייצוב את המפרקים, הגנה על איברים פנימיים, ויסות טמפרטורת הגוף ושמירה על היציבה. תפקוד לקוי של השרירים משמעותו יותר פציעות.

אגוניסט, אנטגוניסט

שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד
שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

לצורך ביצוע תפקידיו נחלקים שרירי השלד לזוגות כאשר שריר אחד – אגוניסט (Agonist) תפקידו להניע את המפרק לכיוון אחד והשריר הממוקם בצד השני – אנטגוניסט (Antagonist) מניע את המפרק לכיוון ההפוך. השרירים העיקריים שבהם אנו משתמשים להניע את השריר לכוון שבו אנו חפצים נקראים אגוניסטים. מסיבה זו שריר אגוניסט נקרא גם המניע העיקרי (Prime Mover). לשרירים האנטגוניסטים יש תפקיד חשוב באיכות התנועה שמייצר השריר האגוניסט. בכפיפה של המרפק, שריר האגוניסט הוא השריר הדו ראשי (Biceps) בעוד שהשריר התלת ראשי הוא השריר האנטגוניסט. כאשר אנו מכופפים את מפרק הברך לכיוון הישבן, שריר המיתר (Hamstrings) מהווה את שריר האגוניסט בעוד שהשריר הארבע ראשי (Quadriceps) מהווה את השריר האנטגוניסט.

שריר אנטגוניסט חייב להיות גמיש וארוך מספיק על מנת לאפשר למפרק לנוע באופן חלק ומדויק וללא התנגדות משמעותית. שריר אנטגוניסטי קצר מידי ישנה את התנועה של השריר האגוניסט וישבש את הביומכניקה של המפרק. ישנם שרירים שתפקידם לסייע (Synergists) למהלך המדויק של התנועה וישנם שרירים שתפקידם לייצב (Fixators) את המפרק שממנו יוצאת התנועה. חשוב לציין ששריר יכול לשנות את תפקידיו ולהיות אגוניסט, אנטגוניסט מסייע או מייצב הכול בהתאם לתנועה הנדרשת.

אופני עבודה

לשריר יש אלסטיות מובנית ואת יכולת להתקצר, להתארך ולהגיב לגירוי עצבי באמצעות שינוי טונוס. תכונות אלו מאפשרות לשריר לפעול בכמה אופנים במהלך ההתכווצות: התכווצות קונצנטרית שבו השריר מייצר כוח תוך כדי כיווץ והתקצרות. התכווצות אקסצנטרית (Eccentric contraction) שבו השריר מתארך תוך מאמץ. התכווצות איזוטונית שבו אורך השריר מתקצר והמתח (הטונוס) של השריר נותר זהה. התכווצות איזומטרית שבו אורך השריר והזווית של המפרק נותרים זהים לכול אורך הפעולה אך המתח (טונוס) שבשריר עולה. התכווצות איזוקינטית (Isokinetic) שבו השריר מתכווץ במהירות קבועה כנגד התנגדות שיכולה להשתנות.

כיצד לשמור על השרירים?

הנוסחה לשמירה על הבריאות ועל התפקוד התקין של השרירים חייבת להיות מורכבת מהרבה פעילות גופנית כולל הרמת משקולות הנעשית באופן נכון והדרגתי. הקפידו על חימום לפני פעילות וקירור לאחר פעילות. הגבירו את רמת המאמצים באופן הדרגתי. הקפידו על מנוחה והתאוששות בין האימונים. הקפידו על שתייה ותזונה ראויים.

זכרו שרירים חזקים משמעותם גם תמיכה טובה יותר במפרקים וסיכוי נמוך יותר לסבול מכאבי מפרקים. לא מוצא זמן? קבע לך מראש את לוח הזמנים ועמוד בהם. אי שימוש מספק בשרירים בדומה לאי שימוש מספק בכול רקמה אחרת בגוף גורם לניוון ולהפחתה במסת השריר. גם גיל מתקדם פוגע במסת השריר. בגיל מתקדם יש חשיבות לשמר מסת שריר על מנת לייצב אותנו ולמנוע נפילות ופציעות בעלי פוטנציאל קטלני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים