שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד
שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שרירים בגוף האדם – מבנה ותפקוד של השרירים הפועלים בגוף האדם חושפים מורכבות מופלאה. השריר (muscle) הוא מבנה מורכב, אמין ובעל יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים של שרירים היא היכולת המדהימה שלהם להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי.

שרירים בגוף האדם נתונים לעומסים וחשופים לכאבים ודלקות. העומסים הללו חושפים אותם לפציעות ספורט ופגיעות על רקע אחר. מגוון הגורמים לפציעות יכולים לכלול: הפחתה או הפסקה של אספקת הדם לשריר (אוטם שריר הלב) מכה, מתיחה, קרע חלקי, קרע מלא, התכווצות שרירים ועוד. אימוני כוח חשובים לבריאות השריר ומהווים רכיב מרכזי בהליך השיקום מפציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד – רקע

בגוף האנושי ישנם מאות שרירים (מעל 650) שמשקלם הוא כמחצית ממשקלו הכולל של הגוף. ישנם שלושה סוגים שונים של שרירים: שרירי השלד הרצוניים שמטרתם להניע את הגוף, שרירים חלקים אוטונומיים המצויים בדפנות של כלי דם, לימפה, קיבה ועוד ושרירי הלב שגם הם אוטונומיים ותפקידם לאפשר כיווץ והרפיה של הלב. השרירים הרצוניים מעניקים לנו את היכולת ללכת, לרוץ לקפוץ, ללעוס מזון ועוד, באמצעות השרירים האוטונומיים אנו נושמים, מפקחים על לחץ הדם, מאפשרים ללב לפעום ועוד. השרירים הרצוניים נשלטים על ידי מערכת העצבים המוטורית באמצעות סיבי עצב המגיעים פיזית לשרירים ואילו השרירים החלקים נשלטים באמצעות מערכת העצבים האוטונומית.

שרירים בגוף האדם מבנה אנטומי

שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד
שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

השריר הוא מבנה מורכב אשר מאפשר לו להפוך אנרגיה לתנועה. יש לשריר יכולת שרידות וריפוי עצמי גבוהים וכמובן את היכולת להתאים את חוזקו לדרישות המוטלות עליו. מאמץ של השריר מחזק אותו חוסר שימוש בשריר מנוון אותו. בגוף האדם שלושה סוגים של שרירים: שריר חלק, שריר הלב ושריר השלד.

1) שרירים חלקים

מופעלים על ידי מערכת העצבים הבלתי רצונית, נמצאים בכלי הדם , מערכת העיכול, דרכי הנשימה ועוד ותפקידם להתכווץ ולהרפות באופן אוטומטי על מנת להניע מזון במערכת העיכול, לפקח על הקוטר של כלי הדם, לפקח על גודלו של האישון בעין ועוד.

2) שרירי הלב

הוא שריר ייחודי ללב עובד גם הוא באופן בלתי רצוני וללא לאות, מתכווץ כדי לדחוף דם מהלב לגוף ומרפה כדי למלא את הלב בדם.

3) שרירי השלד

מעל 600 שרירי שלד יש בגוף האדם ואלה מהווים כמחצית ממסת הגוף. שרירי השלד הם שרירים רצוניים שתפקידם העיקרי להניע את הגוף. תפקידים נוספים כוללים הענקת יציבות למפרקים, תמיכה ביציבה של הגוף, ויסות טמפרטורה של הגוף ועוד. שריר השלד בנוי מסיבים ארוכים בעלי יכולת כיווץ והרפיה המתאגדים יחדיו. הגיד שהוא המשך של רקמת החיבור שעוטפת את השריר, מתחבר לעצם ומחבר את השריר לעצם משני צדדיו (תחל, אחז). השריר מחבר שתי עצמות משני הצדדים של המפרק מה שמקנה לו את היכולת להניע.

שרירים בגוף האדם – סוגי סיבים

השרירים בגופנו מצוידים בשני סוגים בסיסיים של סיבי שריר, אדומים ולבנים: סיבים אדומים (Slow twitch) הם בעלי יכולת התכווצות אטית אך בעלי יכולת אירובית מוגברת. סיבים אלו מצוינים לפעילות גופנית ארוכה המצריכה סבולת. סיבים לבנים (Fast twitch) הם בעלי יכולת התכווצות מהירה אך יכולת אירובית וסיבולת מופחתים. סיבים אלו מצוינים לפעילות גופנית מתפרצת אנאירובית.

אין שריר בגופנו המכיל אך ורק סוג אחד של סיבים. כול אחד מהשרירים בגופנו הוא שילוב של שני סוגי הסיבים. שרירים שנזקקים בעיקר לסיבולת התפתחו עם יותר סיבים אדומים בעוד ששרירים שנזקקים בעיקר למהירות התפתחו עם יותר סיבים לבנים. הנטייה להתפתחותו של שריר עם דומיננטיות של סיבים מסוג מסוים נקבעת במהלך ההתפתחות שלנו ובהתאם לדרישות הגוף. שרירים הדורשים מהירות יתפתחו עם יותר סיבים בהירים ואילו שרירים הדורשים יותר סיבולת יתפתחו עם יותר סיבים כהים.

עצבוב השרירים

שריר השלד הוא כאמור שריר רצוני הנשלט ומפוקח על ידי מערכת העצבים. כול מספר תאי שריר ותא העצב מוטורי שמעצבב אותם נקראים יחידה מוטורית. חלוקה זו מאפשרת למוח שליטה מדויקת על כמות היחידות המוטוריות שהוא חושב לנכון לכווץ לצורך ביצוע מטרה מסוימת. יותר יחידות יותר כוח ויותר שליטה. המוח משגר לשריר פקודה להתכווץ ואלו יחידות מוטוריות בדיוק עליו לכווץ לצורך ביצוע המטלה. אות חשמלי רץ מהמוח דרך העצב הפריפרי עד לשריר. מוליך עצבי כימי (Neurotransmitter) משוחרר בנקודת המפגש (Synapse) שבין העצב והשריר. המוליך הכימי נקשר לקולטנים המצויים בשריר ובכך יוצר אות חשמלי אשר גורם בסופו של דבר להתכווצות השריר.

בכול שריר קיימים חיישנים ובכללם גופיפי גולג’י וכישורי השרירים (Muscle spindle) שתפקידם לבקר בכול רגע נתון את המנח והמתח של השריר, לדווח על כך למערכת העצבים המרכזית ולפעול על פי הנחיותיה לשם תיקון. חיישנים אלה המצויים גם בגידים וברצועות מספקים מידע פרופריוספציה למערכת העצבים המרכזית על התפקוד של הגוף במרחב ובכך הוא משפר את המיומנויות המוטוריות.

שרירים בגוף האדם – תפקוד

לשרירי השלד בגופנו מספר תפקידים אך העיקרי שבהם הוא ביצוע התנועה. תנועת גוף תקינה משמעותה מערכת שרירים תקינה הנשלטת על ידי מערכות העצבים המרכזית והפריפרית באופן מיומן. באמצעות כווץ והרפיה של השרירים אנו מניעים את העצמות ובכך מאפשרים תנועה. תפקידים נוספים כוללים ייצוב את המפרקים, הגנה על איברים פנימיים, ויסות טמפרטורת הגוף ושמירה על היציבה. תפקוד לקוי של השרירים משמעותו יותר פציעות.

אגוניסט, אנטגוניסט

שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד
שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

לצורך ביצוע תפקידיו נחלקים שרירי השלד לזוגות כאשר שריר אחד – אגוניסט (Agonist) תפקידו להניע את המפרק לכיוון אחד והשריר הממוקם בצד השני – אנטגוניסט (Antagonist) מניע את המפרק לכיוון ההפוך. השרירים העיקריים שבהם אנו משתמשים להניע את השריר לכוון שבו אנו חפצים נקראים אגוניסטים. מסיבה זו שריר אגוניסט נקרא גם המניע העיקרי (Prime Mover). לשרירים האנטגוניסטים יש תפקיד חשוב באיכות התנועה שמייצר השריר האגוניסט. בכפיפה של המרפק, שריר האגוניסט הוא השריר הדו ראשי (Biceps) בעוד שהשריר התלת ראשי הוא השריר האנטגוניסט. כאשר אנו מכופפים את מפרק הברך לכיוון הישבן, שריר המיתר (Hamstrings) מהווה את שריר האגוניסט בעוד שהשריר הארבע ראשי (Quadriceps) מהווה את השריר האנטגוניסט.

שריר אנטגוניסט חייב להיות גמיש וארוך מספיק על מנת לאפשר למפרק לנוע באופן חלק ומדויק וללא התנגדות משמעותית. שריר אנטגוניסטי קצר מידי ישנה את התנועה של השריר האגוניסט וישבש את הביומכניקה של המפרק. ישנם שרירים שתפקידם לסייע (Synergists) למהלך המדויק של התנועה וישנם שרירים שתפקידם לייצב (Fixators) את המפרק שממנו יוצאת התנועה. חשוב לציין ששריר יכול לשנות את תפקידיו ולהיות אגוניסט, אנטגוניסט מסייע או מייצב הכול בהתאם לתנועה הנדרשת.

אופני עבודה

לשריר יש אלסטיות מובנית ואת יכולת להתקצר, להתארך ולהגיב לגירוי עצבי באמצעות שינוי טונוס. תכונות אלו מאפשרות לשריר לפעול בכמה אופנים במהלך ההתכווצות: התכווצות קונצנטרית שבו השריר מייצר כוח תוך כדי כיווץ והתקצרות. התכווצות אקסצנטרית (Eccentric contraction) שבו השריר מתארך תוך מאמץ. התכווצות איזוטונית שבו אורך השריר מתקצר והמתח (הטונוס) של השריר נותר זהה. התכווצות איזומטרית שבו אורך השריר והזווית של המפרק נותרים זהים לכול אורך הפעולה אך המתח (טונוס) שבשריר עולה. התכווצות איזוקינטית (Isokinetic) שבו השריר מתכווץ במהירות קבועה כנגד התנגדות שיכולה להשתנות.

כיצד לשמור על השרירים?

הנוסחה לשמירה על הבריאות ועל התפקוד התקין של השרירים חייבת להיות מורכבת מהרבה פעילות גופנית כולל הרמת משקולות הנעשית באופן נכון והדרגתי. הקפידו על חימום לפני פעילות וקירור לאחר פעילות. הגבירו את רמת המאמצים באופן הדרגתי. הקפידו על מנוחה והתאוששות בין האימונים. הקפידו על שתייה ותזונה ראויים.

זכרו שרירים חזקים משמעותם גם מפרקים טובים. לא מוצא זמן? קבע לך מראש את לוח הזמנים ועמוד בהם. אי שימוש מספק בשרירים בדומה לאי שימוש מספק בכול רקמה אחרת בגוף גורם לניוון ולהפחתה במסת השריר. גם גיל מתקדם פוגע במסת השריר. בגיל מתקדם יש חשיבות לשמר מסת שריר על מנת לייצב אותנו ולמנוע נפילות ופציעות בעלי פוטנציאל קטלני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שרירים חזקים זיכרון חזק

  שרירים חזקים זיכרון חזק? האם יש קשר בין שני אלה? על פי המחקר הנוכחי אימוני הכוח שיפרו בין היתר גם את…

 • עמוד השדרה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע…

 • להרזות בלי לפגוע במסת השריר

  רדו במשקל, לא במסת השריר! לאנשים הסובלים מהשמנה הירידה במשקל היא תוצאה ברוכה ולעתים אף מצילת חיים. השאלה שצריך לשאול…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן