תסמונת כאב אזורי מורכב
תסמונת כאב אזורי מורכב

תסמונת כאב אזורי מורכב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת כאב אזורי מורכב היא מחלה פרוגרסיבית של מערכת העצבים האוטונומית שבה עוצמת הכאב אינה פרופורציונלית לנזק המקורי שגרם להתפתחותה. מלבד כאב כרוני קשה צפוי החולה לסבול גם ממגבלות תנועה, רגישות מקומית, נפיחות, שינויים גוון בעור ועוד.

כאבים מהווים את אחת הבעיות הקשות שאיתן מתמודד האדם. למעשה הכאב מהווה את הסיבה המרכזית לצריכת שירותים רפואיים. ההשפעות של הכאב גולשות אל חיי הנישואים, חיי משפחה, חיים חברתיים, קריירה ועוד. לעתים הפגיעה באיכות החיים היא כול כך קשה שהחולה לוקה בדיכאון ומאבד את הרצון לחיות. אחת הסיבות האפשריות לכאב הכרוני הזה היא תופעה הקרויה תסמונת כאב אזורי מורכב (Complex Regional Pain Syndrome) או בקיצור CRPS.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת כאב אזורי מורכב – רקע

תסמונת כאב אזורי מורכב היא תסמונת כאב כרונית הנובעת מפגיעה במערכת העצבים הסימפתטית שהיא תת מערכת של מערכת העצבים האוטונומית. כ7% מהאוכלוסייה בלי קשר לגיל, מין או גזע סובלים תסמונת כאב אזורי מורכב. עם זאת מחלה זאת פוגעת בעיקר בנשים (75%) בגיל 30 – 50 ונוטה להתפתח לאחר פציעה, שבץ מוחי או אוטם בשריר הלב ומתאפיינת בכאבים עזים ביותר ופגיעה תפקודית.

תסמונת כאב אזורי מורכב פוגעת בעיקר באחת או יותר מהגפיים אך עלולה להתפתח ו/או להתפשט בכול חלקי הגוף כולל בגב ובצוואר. בעבר כונתה תסמונת זאת בשמות אחרים כולל בין היתר ” החזר סימפטטי דיסטרופי” (Reflex sympathetic dystrophy ,RSD), תסמונת כתף – יד (Shoulder-hand syndrome), קאוסלגיה (Causalgia), דלדול על-שם סודק (Sudek’s atrophy) ועוד. טיפול מהיר עשוי להניב את התוצאות הטובות ביותר ולמנוע נזקים כרוניים קשים והתדרדרות תפקודית.

מערכת העצבים הסימפתטית

מערכת העצבים האוטונומית (Autonomic nervous system) היא כפי ששמה מרמז מערכת עצמאית שאינה מצויה בשליטתנו. מערכת זאת מורכבת למעשה משתי מערכות עצבים משניות מערכת העצבים הסימפתטית (The sympathetic nervous system) האחראית על התפקוד שלנו במצבי חירום ודחק ומערכת העצבים הפרהסימפטטית (Parasympathetic nervous system) האחראית על התפקוד של הגוף בעתות שגרה ומנוחה.

מערכת העצבים הסימפתטית אחראית על ניהול הגוף במצב של דחק וסכנה כאשר הגוף חייב להוציא להחליט ולהוציא לפועל האם “להילחם או לברוח” (Flight or fight). לתגובת גוף יעילה במצבי קיצון אלו נעזרת מערכת העצבים הסימפתטית בהשפעתה על קצב הלב, לחץ הדם, הזעה, וויסות זרימת הדם אל איברים פנימיים, הרמת הסוכר בדם, הפרשת אדרנלין, הרפיית שרירי הנשימה ועוד לצורך תיעול האנרגיה הדרושה. מערכת העצבים הפרהסימפטטית משמרת את התפקוד של מערכות הגוף השונות במצבי שגרה כולל מערכת הלב והנשימה, מערכת העיכול ועוד.

תסמונת כאב אזורי מורכב – סיווג

תסמונת כאב אזורי מורכב
תסמונת כאב אזורי מורכב

ישנם שני סוגים של תסמונת כאב אזורי מורכב (CRPS). רוב המקרים הם מסוג I שבעבר נקרא ניוון רפלקס סימפטטי (Reflex sympathetic dystrophy ,RSD). תסמונת כאב אזורי מורכב מסוג I מתפתח בעקבות נזק מינימלי לאחת מרקמות הגוף כולל נזק לסיבי עצבים הקטנים, גידים, שרירים, רצועות, עור, אמתחות (בורסות) ועצמות (שבר או סדק). בין הגורמים לפציעות הללו נמנה כולל: פציעת ספורט, תאונת דרכים, נפילה, נקיעה, שבר גרמי והטיפול באמצעות גבס, ניתוח, כווייה, דלקת זיהומית, תסמונות לכידה עצבית (מרפק, שורש כף היד, קרסול), פציעות ממאמץ חוזר (Repetitive Stress Injuries, RSI) ועוד.

על פי מחקר משנת 2006 שנערך על ידי חוקרים מבית החולים הכללי במסצ’וסטס נמצא נזק לסיבי העצבים הקטנים (Small-fiber nerve) ברובם המכריע של הפציעות שנחקרו וגרמו לCRPS מסוג I. חלק קטן מהמקרים של CRPS הם מסוג II. תסמונת כאב אזורי מורכב מסוג II שנקראה בעבר “כאב עצבי לאחר טראומה” (Post traumatic neuralgia) או “קאוסלגיה” (Causalgia) נגרמת על רקע של נזק משמעותי לסיב העצב הפריפרי.

גורמים לתסמונת כאב אזורי מורכב

נכון להיום לא נמצאה הסיבה הישיר תסמונת כאב אזורי מורכב. עם זאת ידוע שמגוון רחב של פגיעות או מחלות עלול להוביל להתפתחותה. בין גורמי הסיכון להתפתחות המחלה נמנה החל מחבלה שולית או דלקת באחת הגפיים וכלה בשבץ מוחי, אוטם שריר הלב, גידולים סרטניים ועוד. ישנם חוקרים המאשימים בהתפתחות תסמונת זאת את הפגיעה בסיבי העצב הקטנים.

פגיעה זו מובילה שרשרת תגובות הכוללת התרחבות כלי הדם במקום, בצקת, לחץ על סיבי העצבים ועל כלי הדם, נזקים עצביים הגורמים לכאבים, שינויים תחושתיים ושינויים בטמפרטורה של העור. חוקרים אחרים טוענים שפגיעה המקורית במערכת החיסונית ותגובת המערכת החיסונית לפגיעה זאת הם האחראים להתפתחות התסמונת. ישנן דעות נוספות ובכללן כאלה הטוענות שפגיעה בכלי הדם היא הגורם להתפתחות התסמונת עוד.

תסמונת כאב אזורי מורכב – סימנים ותסמינים

החולה בCRPS יתלונן לרוב על הופעת סימנים ותסמינים קלסיים בחלק שנפגע (לרוב אחת או יותר מהגפיים) הכוללים כאבים עזים ומתמשכים, נפיחות, נוקשות מפרקית ותחושת שריפה קשה המחמירים במצב של מנוחה. הסימנים והתסמינים אינם פרופורציונליים לנזק הראשוני שהוביל להתפתחות התסמונת ומוגדרים ככאבים הכרוניים הכי קשים על פי סולם מקגיל (McGILL Pain Index).

סימנים ותסמינים נוספים שתסמונת זאת עלולה לכלול כוללים רגישות קיצונית למגע בחלק הפגוע, שינויים בלחות העור, הזעת יתר, דקיקות של העור, שינויים בטמפרטורת העור, שינויים בקצב צמיחת השיער והציפורניים, בעיות שינה, בעיות בזיכרון ובריכוז ועוד. בשלבים מתקדמים עלולים הסימנים והתסמינים הללו לכלול גם חולשת שרירים, בעיות קואורדינציה, רעד, אובדן מתח שריר (Dystonia), ירידה בצפיפות העצם ועוד.

חשוב לציין שמלבד בגפיים תסמונת CRPS עלולה להופיע גם בחלקי גוף אחרים ובכלל זה בפנים, כתפיים, צוואר וגב, עיניים ובאברים נוספים. נקודה חשובה נוספת היא שבחלק גדול מהמקרים (כ70%) CRPS עלולה להתפשט מאזור גוף אחד לאזור גוף אחר ובחלק קטן מהמקרים (כ10%) התסמונת עלולה להקיף אפילו את כול הגוף.

תסמונת כאב אזורי מורכב – אבחון

אין בנמצא בדיקה שיכולה לאבחן באופן וודאי את CRPS. האבחון על כן מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית מדוקדקת ובדיקה גופנית יסודית. המידע שייאסף מההיסטוריה הרפואית יכלול בין היתר מה הם הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה והבנה כיצד החלו, מה מחמיר ומה מפחית אותם ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בעור של הגפה או של אותו חלק גוף פגוע אחר ונחפש אחר שינויים חיצוניים בצבע ובדפוסי ההזעה. נבדוק את טווחי התנועה הפסיביים ואקטיביים של המפרק. במידת הצורך על מנת לשלול פתולוגיות אחרות ובכללן מעורבות של שורש עצב צווארי או מותני נפנה את המטופל לבדיקות דימות (צילומי רנטגן, מיפוי עצמות, CT או MRI) ו/או בדיקות מעבדה (בדיקות דם, בדיקות הולכה עצבית).

טיפול

אין ריפוי מלא לתסמונת CRPS עם זאת טיפול וניהול מהירים בעיקר אצל ילדים עשוי להעניק את התוצאות הטובות ביותר. לעתים טיפול מהיר ויעיל יכול אפילו לדכא את המחלה ולהחזיר את התפקוד למצב נורמלי. הטיפול נועד להקל על הסימנים והתסמינים, לשמר את היכולת התפקודית ולמנוע התפתחות בעיה חמורה יותר. מגוון הטיפולים המוצע לתסמונת הזאת כולל טיפול תרופתי, טיפול גופני ובמקרים קשים גם ניתוח.

אצלנו במרפאה אנו נעזרים בטיפולים נוגדי דלקת כגון לייזר רך ומתחילים בשלב מוקדם של הפציעה להניע את האזור הפגוע ולעודד את החולה לחזור לשגרה אקטיבית. מלבד גמישות וכוח, תרגול ושמירה על הדינמיות של האבר הפגוע תורמת גם לנרמול זרימת הדם ולהפחתת הכאב ויתר הסימנים והתסמינים.

במקרים שבהם יש גם נזק עצבי בגין לכידה או פציעה והטיפול השמרני לא מועיל נפנה את החולה לבדוק את האפשרות לטיפול כירורגי (? Sympathectomy). ישנם מקרים שבהם נדרשת עזרה נפשית כדי להתמודד עם התסכול העז הנובע מהכאבים הקשים והמתמשכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו דלקת פרקים. המגנטים מוכנסים למגוון מוצרים כמו מזרנים, כריות, מדרסים,…

 • תסמונת התעלה הקרפלית - מגפה

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים. הנחיות אלו שפורסמו בירחון הבריטי לרפואה (May 10, 2017, BMJ)…