תסמונת כאב אזורי מורכב
תסמונת כאב אזורי מורכב

תסמונת כאב אזורי מורכב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת כאב אזורי מורכב היא מחלה פרוגרסיבית של מערכת העצבים האוטונומית שבה עוצמת הכאב אינה פרופורציונלית לנזק המקורי שגרם להתפתחותה. מלבד כאב כרוני קשה צפוי החולה לסבול גם ממגבלות תנועה, רגישות מקומית, נפיחות, שינויים גוון בעור ועוד.

כאבים מהווים את אחת הבעיות הקשות שאיתן מתמודד האדם. למעשה הכאב מהווה את הסיבה המרכזית לצריכת שירותים רפואיים. ההשפעות של הכאב גולשות אל חיי הנישואים, חיי משפחה, חיים חברתיים, קריירה ועוד. לעתים הפגיעה באיכות החיים היא כול כך קשה שהחולה לוקה בדיכאון ומאבד את הרצון לחיות. אחת הסיבות האפשריות לכאב הכרוני הזה היא תופעה הקרויה תסמונת כאב אזורי מורכב (Complex Regional Pain Syndrome) או בקיצור CRPS.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת כאב אזורי מורכב – רקע

תסמונת כאב אזורי מורכב היא תסמונת כאב כרונית הנובעת מפגיעה במערכת העצבים הסימפתטית שהיא תת מערכת של מערכת העצבים האוטונומית. כ7% מהאוכלוסייה בלי קשר לגיל, מין או גזע סובלים תסמונת כאב אזורי מורכב. עם זאת מחלה זאת פוגעת בעיקר בנשים (75%) בגיל 30 – 50 ונוטה להתפתח לאחר פציעה, שבץ מוחי או אוטם בשריר הלב ומתאפיינת בכאבים עזים ביותר ופגיעה תפקודית.

תסמונת כאב אזורי מורכב פוגעת בעיקר באחת או יותר מהגפיים אך עלולה להתפתח ו/או להתפשט בכול חלקי הגוף כולל בגב ובצוואר. בעבר כונתה תסמונת זאת בשמות אחרים כולל בין היתר ” החזר סימפתטי דיסטרופי” (Reflex sympathetic dystrophy ,RSD), תסמונת כתף – יד (Shoulder-hand syndrome), קוסלגיה (Causalgia), דלדול על-שם סודק (Sudek’s atrophy) ועוד. טיפול מהיר עשוי להניב את התוצאות הטובות ביותר ולמנוע נזקים כרוניים קשים והתדרדרות תפקודית.

מערכת העצבים הסימפתטית

מערכת העצבים האוטונומית (Autonomic nervous system) היא כפי ששמה מרמז מערכת עצמאית שאינה מצויה בשליטתנו. מערכת זאת מורכבת למעשה משתי מערכות עצבים משניות מערכת העצבים הסימפתטית (The sympathetic nervous system) האחראית על התפקוד שלנו במצבי חירום ודחק ומערכת העצבים הפרהסימפטתית (Parasympathetic nervous system) האחראית על התפקוד של הגוף בעתות שגרה ומנוחה.

מערכת העצבים הסימפתטית אחראית על ניהול הגוף במצב של דחק וסכנה כאשר הגוף חייב להוציא להחליט ולהוציא לפועל האם “להילחם או לברוח” (Flight or fight). לתגובת גוף יעילה במצבי קיצון אלו נעזרת מערכת העצבים הסימפתטית בהשפעתה על קצב הלב, לחץ הדם, הזעה, וויסות זרימת הדם אל איברים פנימיים, הרמת הסוכר בדם, הפרשת אדרנלין, הרפיית שרירי הנשימה ועוד לצורך תיעול האנרגיה הדרושה. מערכת העצבים הפרהסימפטתית משמרת את התפקוד של מערכות הגוף השונות במצבי שגרה כולל מערכת הלב והנשימה, מערכת העיכול ועוד.

תסמונת כאב אזורי מורכב – סיווג

תסמונת כאב אזורי מורכב
תסמונת כאב אזורי מורכב

ישנם שני סוגים של תסמונת כאב אזורי מורכב (CRPS). רוב המקרים הם מסוג I שבעבר נקרא ניוון רפלקס סימפטי (Reflex sympathetic dystrophy ,RSD). תסמונת כאב אזורי מורכב מסוג I מתפתח בעקבות נזק מינימאלי לאחת מרקמות הגוף כולל נזק לסיבי עצבים הקטנים, גידים, שרירים, רצועות, עור, אמתחות (בורסות) ועצמות (שבר או סדק). בין הגורמים לפציעות הללו נמנה כולל: פציעת ספורט, תאונת דרכים, נפילה, נקיעה, שבר גרמי והטיפול באמצעות גבס, ניתוח, כווייה, דלקת זיהומית, תסמונות לכידה עצבית (מרפק, שורש כף היד, קרסול), פציעות ממאמץ חוזר (Repetitive Stress Injuries, RSI) ועוד.

על פי מחקר משנת 2006 שנערך על ידי חוקרים מבית החולים הכללי במסצ’וסטס נמצא נזק לסיבי העצבים הקטנים (Small-fiber nerve) ברובם המכריע של הפציעות שנחקרו וגרמו לCRPS מסוג I. חלק קטן מהמקרים של CRPS הם מסוג II. תסמונת כאב אזורי מורכב מסוג II שנקראה בעבר “כאב עצבי לאחר טראומה” (Post traumatic neuralgia) או “קאוסלגיה” (Causalgia) נגרמת על רקע של נזק משמעותי לסיב העצב הפריפרי.

גורמים

נכון להיום לא נמצאה הסיבה הישיר תסמונת כאב אזורי מורכב. עם זאת ידוע שמגוון רחב של פגיעות או מחלות עלול להוביל להתפתחותה. בין גורמי הסיכון להתפתחות המחלה נמנה החל מחבלה שולית או דלקת באחת הגפיים וכלה בשבץ מוחי, אוטם שריר הלב, גידולים סרטניים ועוד. ישנם חוקרים המאשימים בהתפתחות תסמונת זאת את הפגיעה בסיבי העצב הקטנים. פגיעה זו מובילה שרשרת תגובות הכוללת התרחבות כלי הדם במקום, בצקת, לחץ על סיבי העצבים ועל כלי הדם, נזקים עצביים הגורמים לכאבים, שינויים תחושתיים ושינויים בטמפרטורה של העור. חוקרים אחרים טוענים שפגיעה המקורית במערכת החיסונית ותגובת המערכת החיסונית לפגיעה זאת הם האחראים להתפתחות התסמונת. ישנן דעות נוספות ובכללן כאלה הטוענות שפגיעה בכלי הדם היא הגורם להתפתחות התסמונת עוד.

סימנים ותסמינים

החולה בCRPS יתלונן לרוב על הופעת סימנים ותסמינים קלסיים בחלק שנפגע (לרוב אחת או יותר מהגפיים) הכוללים כאבים עזים ומתמשכים, נפיחות, נוקשות מפרקית ותחושת שריפה קשה המחמירים במצב של מנוחה. הסימנים והתסמינים אינם פרופורציונליים לנזק הראשוני שהוביל להתפתחות התסמונת ומוגדרים ככאבים הכרוניים הכי קשים על פי סולם מקגיל (McGILL Pain Index).

סימנים ותסמינים נוספים שתסמונת זאת עלולה לכלול כוללים רגישות קיצונית למגע בחלק הפגוע, שינויים בלחות העור, הזעת יתר, דקיקות של העור, שינויים בטמפרטורת העור, שינויים בקצב צמיחת השיער והציפורניים, בעיות שינה, בעיות בזיכרון ובריכוז ועוד. בשלבים מתקדמים עלולים הסימנים והתסמינים הללו לכלול גם חולשת שרירים, בעיות קואורדינציה, רעד, אובדן מתח שריר (Dystonia), ירידה בצפיפות העצם ועוד.

חשוב לציין שמלבד בגפיים תסמונת CRPS עלולה להופיע גם בחלקי גוף אחרים ובכלל זה בפנים, כתפיים, צוואר וגב, עיניים ובאברים נוספים. נקודה חשובה נוספת היא שבחלק גדול מהמקרים (כ70%) CRPS עלולה להתפשט מאזור גוף אחד לאזור גוף אחר ובחלק קטן מהמקרים (כ10%) התסמונת עלולה להקיף אפילו את כול הגוף.

תסמונת כאב אזורי מורכב – אבחון

אין בנמצא בדיקה שיכולה לאבחן באופן וודאי את CRPS. האבחון על כן מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית מדוקדקת ובדיקה גופנית יסודית. המידע שייאסף מההיסטוריה הרפואית יכלול בין היתר מה הם הסימנים והתסמינים מהם סובל החולה והבנה כיצד החלו, מה מחמיר ומה מפחית אותם ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בעור של הגפה או של אותו חלק גוף פגוע אחר ונחפש אחר שינויים חיצוניים בצבע ובדפוסי ההזעה. נבדוק את טווחי התנועה הפסיביים ואקטיביים של המפרק. במידת הצורך על מנת לשלול פתולוגיות אחרות ובכללן מעורבות של שורש עצב צווארי או מותני נפנה את המטופל לבדיקות דימות (צילומי רנטגן, מיפוי עצמות, CT או MRI) ו/או בדיקות מעבדה (בדיקות דם, בדיקות הולכה עצבית).

טיפול

אין ריפוי מלא לתסמונת CRPS עם זאת טיפול וניהול מהירים בעיקר אצל ילדים עשוי להעניק את התוצאות הטובות ביותר. לעתים טיפול מהיר ויעיל יכול אפילו לדכא את המחלה ולהחזיר את התפקוד למצב נורמאלי. הטיפול נועד להקל על הסימנים והתסמינים, לשמר את היכולת התפקודית ולמנוע התפתחות בעיה חמורה יותר. מגוון הטיפולים המוצע לתסמונת הזאת כולל טיפול תרופתי, טיפול גופני ובמקרים קשים גם ניתוח.

אצלנו במרפאה אנו נעזרים בטיפולים נוגדי דלקת כגון לייזר רך ומתחילים בשלב מוקדם של הפציעה להניע את האזור הפגוע ולעודד את החולה לחזור לשגרה אקטיבית. מלבד גמישות וכוח, תרגול ושמירה על הדינאמיות של האבר הפגוע תורמת גם לנרמול זרימת הדם ולהפחתת הכאב ויתר הסימנים והתסמינים.

במקרים שבהם יש גם נזק עצבי בגין לכידה או פציעה והטיפול השמרני לא מועיל נפנה את החולה לבדוק את האפשרות לטיפול כירורגי (? Sympathectomy). ישנם מקרים שבהם נדרשת עזרה נפשית כדי להתמודד עם התסכול העז הנובע מהכאבים הקשים והמתמשכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • מגפת תסמונת התעלה הקרפלית

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן