צריכת תוספי מזון לשריר עלולה להזיק
צריכת יתר של תוספי מזון לשריר

צריכת תוספי מזון לשריר עלולה להזיק

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צריכת תוספי מזון לשריר עלולה להזיק! תזונה טובה היא מפתח לבריאות וגם לחיזוק ופיתוח שרירי הגוף. עם זאת, השילוב של אימוני כוח עם צריכה של תוספי מזון אינו הכרחי. צריכת יתר של תוספי מזון לשרירים עלולים להוביל להתפחות נזקים בכבד ו/או בכליות. ניתן לחזק את שרירי הגוף ללא צורך בתוספי מזון ובוודאי לא לאבד את השפיות ולהגזים בכול הנוגע לצריכתם. החוקרים במחקר הנוכחי טוענים לזיהוי הפרעת אכילה בכול הקשור לצריכת תוספי מזון בקרב גברים העוסקים באימוני כוח.

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בעיסוק ובמודעות למראה החיצוני. התמונות המהוקצעות של החברים שלנו בפייבוק מעצימים את המגמה. כולנו רוצים גוף רזה ושרירי ומעניקים לזה מקום מרכזי בחיינו. האובססיה הזאת מובילה רבים לפתח הפרעות אכילה ובכלל זה אנורקסיה נרבוזה ובולימיה נרבוזה. לטענת החוקרים חלק מהספורטאים העוסקים באימוני כוח נוטים לצרוך יותר מידי תוספי מזון. גם במקרה הזה הסיבה לצריכה מוגזמת של תוספי מזון היא הצורך  לקבל “גוף מושלם”. מצב זה טוענים החוקרים עונה להגדרה של הפרעת אכילה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצריכת יתר של תוספי מזון לשריר – רקע

אימוני כוח יוצרים עומסים אדירים על חלקי הגוף השונים. המתאמנים באימוני כוח צריכים להקפיד בין היתר על משטר אימונים קפדני, פרקי זמן להתאוששות וכמובן תזונה מתאימה. במאמץ לבנות את גוף החלומות יותר גברים פונים לא לחומרים אסורים כדוגמת סטרואידים אלא לתוספי תזונה חוקיים הניתנים לרכישה ללא מרשם. צריכה של תוספי מזון לשריר הפך להיות כול כך שכיח עד שהוא מגיע למצב שבו ישנם חוקרים הטוענים שמדובר בהפרעת אכילה. תוספי המזון הללו הפכו להיות חלק מובנה מאימוניו ואורח חייו של הצעיר המתאמן על גופו וכמעט כול חנות שנייה מחזיקה סוגים שונים שלהם במלאי.

מספר סיבות גורמות לצעירים הללו לרוץ לחנויות ולרכוש תוספי מזון לעיצוב הגוף בין היתר נמנה חוסר סיפוק מהגוף שלהם, הערכה עצמית נמוכה, וקונפליקטים הקשורים בתפקיד הגבר בעידן המודרני. כול אלה מדרבנים את הגבר הצעיר לצרוך יותר מידי תוספי מזון כפי שמודגם במחקר הנוכחי. החוקרים טוענים שמדובר בתופעה שניתן להגדירה כהפרעת אכילה. החוקרים משווים זאת להפרעות האכילה ובכלל זה בולימיה ואנורקסיה שמאפיינים בעיקר נשים השואפות לגוף מושלם.

המחקר

צריכת יתר של תוספי מזון לשריר
צריכת יתר של תוספי מזון לשריר

במטרה להעריך האם ישנה מגמה של צריכת יתר של תוספי מזון לשריר נתחו החוקרים מידע שהופק משאלון שחולק ומולא על ידי 195 מתאמנים באימוני כוח בגילים 18 – 65. 195 המתאמנים קובצו על פי קריטריונים מוגדרים. המתאמנים סיפקו נתונים לגבי איזה וכמה תוספים הם צורכים, הערכה עצמית, הרגלי תזונה ועוד.

ממצאי המחקר

40% מהגברים צרכו כמויות הולכות וגדלות של תוספי מזון לשריר כגון חטיפי חלבון, חלבון מי גבינה, קריאטין, גלוטמין ועוד. 20% מהגברים הצהירו שהחליפו את הארוחות הסדירות עם תוספי מזון. 8% מהגברים התבקשו מהרופא להפסיק את השימוש בתוספי מזון בגלל נזק או נזק פוטנציאלי. בעקבות צריכת התוספים הללו סבלו 3% מהגברים מנזקים לכבד ו/או לכליה ואושפזו בבית חולים עקב כך.

מסקנות החוקרים

רבים מהגברים המתאמנים בחדרי הכושר צורכים כמויות גדולות מידי של תוספי מזון לשריר על מנת לעצב את גופם אך עלולים עקב כך לגרום לנזקים בריאותיים קשים. לדעתם של החוקרים הרבה מהגברים משתמשים בתוספי התזונה הללו מאותן סיבות שנשים פונות לאנורקסיה ובולימיה.

המלצות החוקרים

צריכת יתר של תוספי מזון לשריר עלולה להיות מסוכנת לבריאות. הגברים צריכים ללמוד להעריך את עצמם באופן נרחב יותר ולא להישען על דימוי גוף מושלם כדבר החשוב ביותר.

American Psychological Association annual meeting, Aug. 8, 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מזון איכותי לחיים ארוכים יותר

  מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות,…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

  פרונצית יתר וכאבי גב תחתון? ובכן מתברר שיש קשר בין תפקוד כף הרגל וכאבי גב תחתון. נשים עם כפות רגליים…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שתיית אלכוהול אינה מביאה תועלת

  אין יתרונות בשתיית אלכוהול! בשנים האחרונות אנו מולעטים בידיעות עם המלצות לשתות, במידה כמובן, משקאות אלכוהוליים כדוגמת יין. משקה אלכוהולי…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…