תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק

צריכת יתר של תוספי מזון לשריר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק! תזונה טובה היא מפתח לבריאות וגם לחיזוק ופיתוח שרירי הגוף. עם זאת, השילוב של אימוני כוח עם צריכה של תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק ואינו הכרחי. צריכת יתר של תוספי מזון לשרירים עלולים להוביל להתפחות נזקים בכבד ו/או בכליות. ניתן לחזק את שרירי הגוף ללא צורך בתוספי מזון ובוודאי לא לאבד את השפיות ולהגזים בכול הנוגע לצריכתם. החוקרים במחקר הנוכחי טוענים לזיהוי הפרעת אכילה בכול הקשור לצריכת תוספי מזון בקרב גברים העוסקים באימוני כוח.

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בעיסוק ובמודעות למראה החיצוני. התמונות המהוקצעות של החברים שלנו בפייבוק מעצימים את המגמה. כולנו רוצים גוף רזה ושרירי ומעניקים לזה מקום מרכזי בחיינו. האובססיה הזאת מובילה רבים לפתח הפרעות אכילה ובכלל זה אנורקסיה נרבוזה ובולימיה נרבוזה. לטענת החוקרים חלק מהספורטאים העוסקים באימוני כוח נוטים לצרוך יותר מידי תוספי מזון לצורך פיתוח שרירים. גם במקרה הזה הסיבה לצריכה מוגזמת של תוספי מזון היא הצורך  לקבל "גוף מושלם". מצב זה טוענים החוקרים עונה להגדרה של הפרעת אכילה. תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק!

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק – רקע

אימוני כוח יוצרים עומסים אדירים על חלקי הגוף השונים. המתאמנים באימוני כוח צריכים להקפיד בין היתר על משטר אימונים קפדני, פרקי זמן להתאוששות וכמובן תזונה מתאימה. במאמץ לבנות את גוף החלומות יותר גברים פונים לא לחומרים אסורים כדוגמת סטרואידים אלא לתוספי תזונה חוקיים הניתנים לרכישה ללא מרשם. צריכה של תוספי מזון לצורך פיתוח שרירים הפך להיות כול כך שכיח עד שהוא מגיע למצב שבו ישנם חוקרים הטוענים שמדובר בהפרעת אכילה. תוספי המזון הללו הפכו להיות חלק מובנה מאימוניו ואורח חייו של הצעיר המתאמן על גופו וכמעט כול חנות שנייה מחזיקה סוגים שונים שלהם במלאי.

מספר סיבות גורמות לצעירים הללו לרוץ לחנויות ולרכוש תוספי מזון ובכלל זה חלבונים כדי לפתח שרירים ולעצב הגוף. בין יתר הסיבות נמנה חוסר סיפוק מהגוף שלהם, הערכה עצמית נמוכה, וקונפליקטים הקשורים בתפקיד הגבר בעידן המודרני. כול אלה מדרבנים את הגבר הצעיר לצרוך יותר מידי תוספי מזון כפי שמודגם במחקר הנוכחי. החוקרים טוענים שמדובר בתופעה שניתן להגדירה כהפרעת אכילה. החוקרים משווים זאת להפרעות האכילה ובכלל זה בולימיה ואנורקסיה שמאפיינים בעיקר נשים השואפות לגוף מושלם.

המחקר

תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק
תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק

במטרה להעריך האם ישנה מגמה של צריכת יתר של תוספי מזון לפיתוח שרירים נתחו החוקרים מידע שהופק משאלון שחולק ומולא על ידי 195 מתאמנים באימוני כוח בגילים 18 – 65. 195 המתאמנים קובצו על פי קריטריונים מוגדרים. המתאמנים סיפקו נתונים לגבי איזה וכמה תוספים הם צורכים, הערכה עצמית, הרגלי תזונה ועוד.

ממצאי המחקר

40% מהגברים צרכו כמויות הולכות וגדלות של תוספי מזון לפיתוח שרירים כגון חטיפי חלבון, חלבון מי גבינה, קריאטין, גלוטמין ועוד. 20% מהגברים הצהירו שהחליפו את הארוחות הסדירות עם תוספי מזון. 8% מהגברים התבקשו מהרופא להפסיק את השימוש בתוספי מזון בגלל נזק או נזק פוטנציאלי. בעקבות צריכת התוספים הללו סבלו 3% מהגברים מנזקים לכבד ו/או לכליה ואושפזו בבית חולים עקב כך.

מסקנות החוקרים

רבים מהגברים המתאמנים בחדרי הכושר צורכים כמויות גדולות מידי של תוספי מזון לפיתוח שרירים על מנת לעצב את גופם אך עלולים עקב כך לגרום לנזקים בריאותיים קשים. לדעתם של החוקרים הרבה מהגברים משתמשים בתוספי התזונה הללו מאותן סיבות שנשים פונות לאנורקסיה ובולימיה.

המלצות החוקרים

צריכת יתר של תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק לבריאות. הגברים צריכים ללמוד להעריך את עצמם באופן נרחב יותר ולא להישען על דימוי גוף מושלם כדבר החשוב ביותר.

American Psychological Association annual meeting, Aug. 8, 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים