תוספי מזון לפיתוח שרירים

צריכת יתר של תוספי מזון לשריר

תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק! תזונה טובה היא מפתח לבריאות וגם לחיזוק ופיתוח שרירי הגוף. עם זאת, השילוב של אימוני כוח עם צריכה של תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק ואינו הכרחי. צריכת יתר של תוספי מזון לשרירים עלולים להוביל להתפתחות נזקים בכבד ו/או בכליות. ניתן לחזק את שרירי הגוף ללא צריכה של תוספי מזון. בוודאי לא צריך לאבד את שיקול הדעת ולהגזים בכול הנוגע לצריכת תוספים אלו. החוקרים במחקר הנוכחי טוענים שצריכת תוספי מזון בקרב גברים העוסקים באימוני כוח מהווה הפרעת אכילה.

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בעיסוק ובמודעות למראה החיצוני. התמונות המהוקצעות של החברים שלנו בפייסבוק מעצימים את המגמה. כולנו רוצים גוף רזה ושרירי ומעניקים לזה מקום מרכזי בחיינו. האובססיה הזאת מובילה רבים לפתח הפרעות אכילה ובכלל זה אנורקסיה נברוזה ובולימיה נברוזה. לטענת החוקרים חלק מהספורטאים העוסקים באימוני כוח צורכים יותר מידי תוספים להעלאת נפח שריר. גם במקרה הזה הסיבה לצריכה מוגזמת של תוספי מזון היא הצורך לקבל "גוף מושלם". מצב זה טוענים החוקרים עונה להגדרה של הפרעת אכילה. צריכה של תוספים לצורך העלאת נפח שריר עלולה להזיק!

תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק – רקע

אימוני כוח יוצרים עומסים אדירים על חלקי הגוף השונים. המתאמנים באימוני כוח צריכים להקפיד בין היתר על:

  • משטר אימונים קפדני
  • פרקי זמן למנוחה ולהתאוששות הגוף
  • כמובן תזונה מתאימה

במאמץ לבנות את גוף החלומות חלק מהגברים מסתייעים בחומרים אסורים דוגמת סטרואידים. בשנים האחרונות חלק מהגברים החלו גם לצרוך תוספי תזונה חוקיים הניתנים לרכישה ללא מרשם. צריכת תוספי מזון לפיתוח גוף הפכה להיות שכיחה ויש חוקרים הטוענים שמדובר בהפרעת אכילה. תוספי המזון הללו הפכו להיות חלק מובנה מאימוניו ואורח חייו של הצעיר המתאמן על גופו. בשנים האחרונות כמעט כול חנות שנייה מחזיקה סוגים שונים של תוספים ייעודיים במלאי.

מספר סיבות גורמות לצעירים הללו לרוץ לחנויות ולרכוש תוספי מזון ובכלל זה חלבונים כדי לפתח שרירים ולעצב הגוף. בין יתר הסיבות נמנה:

  • חוסר סיפוק מהגוף שלהם
  • הערכה עצמית נמוכה
  • קונפליקטים הקשורים בתפקיד הגבר בעידן המודרני ועוד

כול אלה מדרבנים את הגבר הצעיר לצרוך יותר מידי תוספי מזון כפי שמודגם במחקר הנוכחי. החוקרים טוענים שמדובר בתופעה שניתן להגדירה כהפרעת אכילה. החוקרים משווים זאת להפרעות האכילה ובכלל זה בולימיה ואנורקסיה שמאפיינים בעיקר נשים השואפות לגוף מושלם.

המחקר

במטרה להעריך האם ישנה מגמה של צריכת יתר של תוספי מזון לפיתוח שרירים נתחו החוקרים מידע שהופק משאלון שחולק ומולא על ידי 195 מתאמנים באימוני כוח בגילים 18 – 65. 195 המתאמנים קובצו על פי קריטריונים מוגדרים. המתאמנים סיפקו נתונים לגבי איזה וכמה תוספים הם צורכים, הערכה עצמית, הרגלי תזונה ועוד.

ממצאי המחקר

תוספי מזון לפיתוח שרירים
תוספי מזון לפיתוח שרירים

40% מהגברים צרכו כמויות הולכות וגדלות של תוספי מזון לפיתוח שרירים כגון חטיפי חלבון, חלבון מי גבינה, קריאטין, גלוטמין ועוד. 20% מהגברים הצהירו שהחליפו את הארוחות הסדירות עם תוספי מזון. 8% מהגברים התבקשו מהרופא להפסיק את השימוש בתוספי מזון בגלל נזק או נזק פוטנציאלי. בעקבות צריכת התוספים הללו סבלו 3% מהגברים מנזקים לכבד ו/או לכליה ואושפזו בבית חולים עקב כך.

מסקנות החוקרים

רבים מהגברים המתאמנים בחדרי הכושר צורכים כמויות גדולות מידי של תוספי מזון לפיתוח שרירים על מנת לעצב את גופם אך עלולים עקב כך לגרום לנזקים בריאותיים קשים. לדעתם של החוקרים הרבה מהגברים משתמשים בתוספי התזונה הללו מאותן סיבות שנשים פונות לאנורקסיה ובולימיה.

המלצות החוקרים

צריכת יתר של תוספי מזון לפיתוח שרירים עלולים להזיק לבריאות. הגברים צריכים ללמוד להעריך את עצמם באופן נרחב יותר ולא להישען על דימוי גוף מושלם כדבר החשוב ביותר.

American Psychological Association annual meeting, Aug. 8, 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך מה גורם לזה

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

מרפק גולף מה גורם לו

מרפק גולף מה גורם לו

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים

מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.