מכורים לספורט זה האנדורפינים

מכורים לאנדורפינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מכורים לספורט – זה האנדורפינים שגורמים לזה. מודעות להתמכרות לספורט תאפשר לכם לעצור לפני התפתחות הנזקים האופייניים. כולם יודעים שניתן להתמכר לאכילה, לעישון, לשתייה חריפה, לסמים, לקניות, להימורים לסקס ועוד, אך לא רבים יודעים שניתן להתמכר גם לאנדורפינים המופרשים במהלך פעילות גופנית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אין סוף שבחים נכתבו, בין היתר באתר זה, אודות היתרונות הרבים לגוף ולנפש של העיסוק בפעילות גופנית. האדם המודרני שניטל ממנו הצורך לצוד וללקט לצורך קיומו חייב לעסוק בספורט כתחליף לפעילות אבולוציונית זאת. אלא שגם הרבה מידי ספורט עלול להוביל להתמכרות לאנדורפינים במוח. משמעותה של התמכרות לאנדורפינים היא סיכוי גבוה יותר לפעילות גופנית בעצימות גבוהה מידי. פעילות גופנית בעצימות גבוהה מידי תוביל בסבירות גבוהה להתפתחות פציעות ספורט. בשורה התחתונה אם אתם מכורים לספורט זה האנדורפינים המופרשים במוחכם שגורמים לכך.

  {loadposition inside-page}

  מכורים לספורט זה האנדורפינים – רקע

  עם ישיבה ממושכת וללא פעילות גופנית נדון האדם לבלאי, כאב, מחלות וחיים קצרים. יחד עם זאת אסור להסתער על הפעילות הגופנית ללא תכנון קפדני וזהיר של עומסים, דרגות עומס, קצב העלייה בעומסים ועוד. גם על זה כתבנו רבות באתר שלנו, יש להקפיד על מידתיות. יותר מידי פעילות גופנית משמעותה פציעות, שחיקת סחוסים, פריצות דיסק ופגיעה באיכות החיים. מאמר זה עוסק בקבוצת ספורטאים שהעיסוק שלהם בספורט הנו מוגזם, אובססיבי ומונע על ידי התמכרות לאנדורפינים.

  אנדורפינים, מה זה?

  מחקרים רבים מצביעים על אנדורפינים כגורם העיקרי לכך שיש יותר ויותר מכורים לספורט. האנדורפינים (Endorphins) הם קבוצת מוליכים כימיים טבעיים המופרשים במוח באמצעות בלוטת יותרת המוח וההיפותלמוס. האנדורפינים (מורפין פנימי) דומים בהרכבם ובהשפעתם לאופיאטים אחרים כמו הרואין ומורפיום. הם מתקשרים לאותם קולטנים במוח וגורמים לאותה תחושה של אופוריה, שיכוך כאבים, ירידה במתח הנפשי וברמת החרדה.

  אנדורפינים משפיעים בין היתר גם על התיאבון, על הפרשת הורמוני המין ועל העצמת המערכת החיסונית. האנדורפינים מופרשים ומענגים אותנו בין היתר כאשר אנו נהנים משקיעת שמש יפה, מחבקים את אהובנו, מקיימים יחסי מין או צוחקים. דרך נוספת לעלות באופן משמעותי את רמת האנדורפינים בדם היא באמצעות פעילות גופנית מאתגרת. במצב תקין עשויים האנדורפינים הללו לסייע לנו לבצע מטלה גופנית בקלות רבה יותר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   במהלך ביצוע פעילות גופנית מאומצת, מכורים לספורט נלכדים בתחושה העילוי (Runner's high) הנגרמת כתוצאה מפעילותם של האנדורפינים ומעודדת אותם להמשיך במאמץ. ספורטאים אלו ידווחו בעקבות פעילותם על תחושת אופוריה ועל הרבה פחות כאבים. חשוב לציין שהישארות באותה רמת מאמץ גופני תגרום להפחתה הדרגתית ברמת האנדורפינים ומסיבה זאת מדורבן הספורטאי המכור להגביר את מאמציו על מנת להשיג את אותה השפעה אופורית.

   שכיחות

   נתונים ממחקרים שונים שניסו לאמוד את שכיחותם של מכורים לספורט מצביעים על כך שמדובר בתופעה רחבה. כך למשל במחקר שבדק 237 תלמידי מכללה נמצא ש45.9% מהתלמידים מכורים לספורט ברמות חומרה שונות. מחקרים מצביעים על כך שלנשים יש נטייה גדולה יותר מזו של גברים לפתח התמכרות לספורט. נשים במחקר הזה דיווחו על צורך עז לפעילות גופנית ועל לחץ נפשי משמעותי כאשר אינן מבצעות פעילות גופנית. השכיחות של התמכרות לספורט גבוהה יותר בקרב ספורטאים המשתתפים בענפי ספורט תחרותיים ואתגריים כגון תחרויות טריאתלון, תחרויות איש ברזל, ריצות מרתון, מפתחי גוף מקצועיים וכיוצא בזה.

   גורמי סיכון להתמכרות לספורט

   מספר גורמי סיכון עלולים להגביר את הסיכוי שלכם להיות מכורים לספורט. בין גורמי הסיכון הללו ניתן למנות מבנה אישיות תחרותית אובססיבית. גם ספורטאים העוסקים בפעילות גופנית על מנת לשפר את מצבם הנפשי או כדי להתמודד עם הפרעות אכילה כגון בולימיה ואנורקסיה ו/או מהתמכרויות אחרות מצויים בסיכון מוגבר לפתח התמכרות לספורט. ספורטאים העוסקים בספורט אתגרי מתמשך כגון טריאתלטים, אנשי ברזל ורצי מרתון מפתחים רגישות יתר לפעולה ה"משכרת" של האנדורפינים ולכן מצויים בסיכון מוגבר לפתח התמכרות לספורט.

   מכורים לספורט זה האנדורפינים
   מכורים לספורט זה האנדורפינים

   מכורים לספורט – האם גם אני מכור לספורט?

   ליקויים התנהגותיים וליקויים באופן ההתנהלות בתחומי החיים השונים כולל משפחתי, חברתי ואישי מאפיינים ספורטאים מכורים לספורט. נסו באמצעות הרשימה הבא לזהות האם אתם בקבוצת סיכון לסבול מהתמכרות לספורט או שמא אתם כבר מכורים לספורט:

   • פגיעה כללית ביכולת הריכוז – קושי להתרכז בדברים אחרים בגלל צורך לבצע פעילות גופנית.
   • פגיעה בחיי החברה / משפחה – קושי לקיים חיי חברה/משפחה בגלל צורך לבצע פעילות גופנית או ביצוע פעילות גופנית.
   • פגיעה בקריירה המקצועית – קשיים בביצוע עבודתכם ו/או בהתנהלות המאפשרת התקדמות בקריירה המקצועית שלכם בגלל צורך לבצע פעילות גופנית או בגלל ביצוע פעילות גופנית.
   • פציעות ספורט – המשך אימון גופני תוך התעלמות מכאבים ומפציעות.
   • קשיים פסיכולוגיים בגלל חוסר בפעילות גופנית – חוסר בפעילות גופנית גורר אחריו סימנים ותסמינים נפשיים כולל דיכאון, מתח נפשי מוגבר ועוד.
   • הגברה תמידית ברמת הקושי של הפעילות הגופנית – הספורטאי המכור נדחף להרים את רף המאמץ הגופני וזאת עקב העובדה שפעילות גופנית עם רמת קושי קבועה תגרום לירידה ברמות האנדורפינים ולירידה בתחושה האופוריה.
   • פעילות גופנית והפרעות אכילה – קיומם של הפרעות אכילה כמו בולימיה ואנורקסיה מעלה את הסבירות שאתם עושים יותר מידי פעילות גופנית
   • פעילות גופנית ודימוי גוף לקוי – דימוי עצמי לקוי (שמן מידי, רזה מידי, חלש מידי ועוד) מוביל לפעילות גופנית מוגברת.

   אבחון מכורים לספורט

   אין קריטריונים אחידים וברורים לגבי מי עובר את הסף והופך להיות מכור לספורט. מלבד המקרים הברורים שאותם ניתן לאבחן בקלות יחסית ישנו קושי לזהות את המכורים הקלים לספורט. הדבר נעשה על ידי שאלונים שחוברו בשלבים שונים שבאמצעותם ניתן להעריך את חשיבות הפעילות הגופנית לספורטאי, הפרעות חברתיות ומשפחתיות אפשריות שהספורט גורם, השפעות קיום או אי קיום הספורט על מצב הרוח, פרק הזמן המושקע בפעילות גופנית וכן מהם הרגלי האימון שלו. על הקלינאי לנסות לאתר התנהלות, סימנים ותסמינים המצביעים על התמכרות לספורט.

   בין היתר יחפש הקלינאי אצל המכור לספורט נטייה להרים את רף המאמצים ללא הרף. לרוץ רחוק יותר, לרוץ מהר יותר ולקפוץ גבוה יותר, להתאמן כול יום וכיוצא בזה וזאת כדי להשיג את ההשפעה האופורית של האנדורפינים. התנהגויות "מסגירות" נוספות כוללות נטייה להמשיך להתאמן ולהתעלם מכאבים ופציעות, אי הקפדה על כללי אימון גופני נכונים (זמני מנוחה, סרגל מאמצים וכיוצא בזה), סימני ותסמיני גמילה כתוצאה מחוסר בפעילות גופנית (מצב רוח רע, חוסר מנוחה, מתח נפשי, דיכאון, הפרעות שינה אובדן תיאבון ועוד), פגיעה בחיים החברתיים, המשפחתיים ובקריירה ועוד.

   טיפול בהתמכרות לספורט

   ראשית חשוב להבין שהפגיעה באורח החיים והנזקים הנובעים מהתמכרות לספורט מחייבת טיפול בבעיה וגמילה. הטיפול והגמילה של מכורים לספורט אינה מתבססת על טיפולים משני מודעות ולא על טיפול תרופתי. בדומה לטיפול בהפרעות התנהגותיות ובהתמכרויות אחרות הטיפול בהתמכרות לספורט מתחיל בפיתוח המודעות לקיום הבעיה. טכניקות ריפוי אחרות כוללות בין היתר ריפוי קוגניטיבי התנהגותי המנסה לגרום לשינוי בהרגלים, לשינוי בדימוי העצמי ולגיוס תמיכה משפחתית ו/או טיפול דינמי שמנסה לנתח את הסיבות להתפתחות ההתמכרות לספורט ובכך להשפיע על מיגור הבעיה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,